De oorlog in Oost-Europa Duitsche successen op het Oostelijk front. MAANDAG 30 JUNI 1941 DAGORDER VAN MAARSCHALK MANNERHEIM HELSINKI, 29 Juni. (DNB) Veldmaarschalk Mannerheim heeft vanochtend vroeg uit zijn hoofd kwartier den volgenden dagorder tot de Finsche soldaten gericht: „Onze winteroorlog is met een bitteren vrede ge-- èindigd. In weerwil van den vrede is ons land voortdurend het voorwerp van snoode dreigemen ten en afpersingen geweest. Van den aanvang af wilde de vijand geen blijvenden vrede. De vrede was slechts een wapenstilstand, die thans is afge- loopen. Gij kent onzen vijand, gij kent zijn eeuwig streven: vernietiging van ons huis, ons geloof en ons vaderland, het in slavernij brengen van ons volle. Dezelfde vijand, hetzelfde gevaar staat thans aan onze grenzen. Zonder eenige aanleiding heeft de vijand op brutale wijze ons vreedzame volk aan gevallen en ons land gebombardeerd. De toekomst van het vaderland verlangt daden van u. Ik roep u op, mij in den heiligen oorlog tegen den vijand van ons volk te volgen. Onze gevallen helden verrijzen uit hun graven en komen aan onze zijde, wanneer gij in wapenbroederschap met de geweldige oor logsmacht van Duitschland met vasten moed in den kruistocht tegen onze viiand trekt, om de toekomst van Finland te verzekeren. Wapenbroeders, volgt mij, nu het volk van Ka- relië weer opstaat; en de nieuwe dageraad van Fin land ons tegenblinkt." DE DUITSCHE TROEPEN IN LITAUEN. BERLIJN, 29 Juni. (DNB) In een door DNB ont vangen ooggetuigeverslag wordt een beeld gegeven van de blijdschap der Litauers over het binnentrek ken van de Duitsche troepen. Dicht opeengedrongen, aldus dit verslag, stond de bevolking langs de straten. De vrouwen en meis jes wierpen bloemen op de pantserwagens en auto's Het hagelde pakjes sigaretten en eenigszins onbe holpen, doch vol diepe dankbaarheid werd „Heil Hitier" en „hoera" gex-oepen, toen de Duitsche troepen over de voormalige Poolsch-Litausche grens marcheerden. Op ieder gezicht kon men de vreugde lezen over de verlossing van het bolsje- wistisch-joodsche juk. Toen onze wagen een oogen- blik stopte, werd hij onmiddellijk omringd door deze jubelende menschen, die ieder van ons de hand wilden drukken. Daax-bij vernamen wij, dat in de buui-t van het bosch nog verstrooideSovjet- troepen waren, doch vooral nog vele Litauers in Bolsjewistisch uniform, die zich daar verstopt had. den. Wij namen deze Litauers in den wagen, ver- wijdei-den de veiligheidspal van onze karabijnen en pistolen en reden het bosch in. Op een open plaats riep een burger in het Litausch: „Litausche solda ten, komt te voorschijn, de Duitsehers zijn er." Op hetzelfde oogenblik kwamen twee mannen, gekleed in Sovjet uniform en van geluk stralend op den wagen toe. Zij legden de geweren neer. nadat dit hun was toegei-oepen. Met een gebaar van den diep- sten afschuw rukten zij de roode ster van de muts, wierpen haar in het zand en vertrapten haar. Daax-op liepen zij in .verschillende richtingen weer het bosch in en haalden de ovex-ige Litausche ka meraden, die zich in de buurt bevonden. En steeds weer hetzelfde beeld: officieren en manschappen gingen in de houding staan, en meldden zich bij ons met van geluk bevende stem. Spoedig was hun aantal tot 250 man gestegen. Een officier vatte het in de volgepde woox-den sa- 1 men: „Ieder land, dat eenmaal een tijd heeft door gemaakt onder bolsjewistisch-joodsclie heerschap pij, is voor altijd immuun voor het communistische vergif." DE STRIJD IN ROEMENIë. BOEKAREST, 29 Juni. (DNB) Het hoofdkwax-- tier van het Duitsch-Roemeensche front deelt mede: 1. De actie tegen de Sovjet strijdkrachten wordt, van de bergen van de Boekowina tot aan de kust van de zee voortgezet. Duitsche en Roemeensche afdeelingen konden overal haar opdrachten vervul len. Alle pogingen van den vijand om-tot tegenaan-, vallen, over te gaan, wei-den afgeslagen. In de delta duren de operaties nog voort. 2. Het Duitsch-Roemeensche luchtwapen zet zijn offensieve operaties en acties, ter bescherming van het land voort, waax-bij het gelukt is de superiori- teit te versterken. De vijand heeft enkele bomaan vallen gedaan op de omgeving van Jassy, Buzou, Galatz en Constantza, waarbij de bux-gerbevolking met bommen en mitrailleurvuur werd aangevallen. De schade is echter onbeteekenend. Op 26 Juni is het drie vijandelijke vliegtuigen voor de eerste maal gelukt enkele bommen neer te werpen op een wijk Vein de hoofdstad. Belangrijke schade werd echter niet aangex-icht. Twee van de drie vliegtui gen werden onmiddellijk door jagex-s neergeschoten. In de laatste dagen zijn in luchtgevechten en op den grond ongeveer 130 Sovjetvliegtuigen vernie- tigd, waarvan 32 door het Roemeensche luchtwa pen en de luchtdoelartillerie. Wij verloren drie vliegtuigen. 3. Op 26 Juni verschenen twee Sovjet.tox-pedo- jagers voor Constantza. De torpedojager „Toos- cova" werd tot zinken gebracht en de andex-e waar schijnlijk beschadigd. De vijand heeft bij enkele bruggen in het land parachutetroepen neergelaten, waarvan het meerendeel echter gevangen genomen werd. UIT HONGARIJE. BOEDAPEST, 29 Juni. (DNB) Naar de genex-ale staf van de Honved vandaag mededeelde, heeft een vrij groot aantal Hongaarsche vliegtuigen als ver gelding voor de op Nagybanya en Talaborfalva ge dane aanvallen door Sovjet vliegers, vanochtend opnieuw militaire doelen op Sovjet gebied met goed succes aangevallen. In de aanvallen doelen ont stonden branden en vernielingen. Alle Hongaar sche vliegtuigen keerden onbeschadigd op hun steunpunten terug. Het plaatsje. Czap aan de Theiss is Zondagmor gen door zeven Sovjet gevechtsvliegtuigen aange vallen. Dx-ie der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. In Kasjau werd vandaag opnieuw luchtalarm gegeven. Boven de stad zijn echter geen vijandelijke vliegtuigen vex-schenen, BOLSJEWISTISCHE GEVANGENEN IN ROEMENIë. BERLIJN, 29 Juni. (DNB) Op de stations aan de Roemeensche grens zijn lange treinen met Bols jewistische gevangenen, aangekomen, die in hun grondkleurige linnen uniformen en met hun kaal geknipte hoofden een zeer eigenaardigen indruk maakten. Een groot gedeelte dezer gevangenen is afkomstig uit het Aziatische deel van de Sovjet Unie en was reeds verscheidene maanden geleden in groote transporten uit Mongolië en het voorma lige Turkestan naar de Westelijke grenzen van de Sovjet Unie overgebracht. HELSINKI, 29 Juni (D.N.B.) Naar Hufvud Stads- bladet meldt hebben de Sovjet Vrijdag de fabrie ken te Enso, die bij den vrede aan de Sovjet Unie wareri afgestaan, in brand gestoken. Vrijdagavond zag men van Imatra uit, dat de Bolsjewiki groote vaten benzine naar de fabrieken brachten. Te drie uur in den morgen stegen groote rookwolken op en een vlammenzee werd zichtbaar. Te Enso lagen een suli'iet-, een sulfaat-, een kartonfabriek en een groote electrische centrale DE HOUDING VAN FRANKRIJK PARIJS, 29 Juni. (DNB) De gevolmachtigde van de Fransche regeering in het bezette gebied, am bassadeur de Brinon, heeft voor vei-tegenwoordigers van de Amerikaansche pers enkele principieele ver klaringen afgelegd over de houding van Frankrijk ten opzichte van den oorlog tegen de Sovjet Unie. Hierbij verklaarde de Brinon, dat de communis tische propaganda tracht het door den oorlog in Frankrijk veroorzaakte lijden der bevolking in het bijzonder de moeilijkheden in de levensmiddelen- vooi'ziening, voor haar doelstellingen uit te buiten. Ik bexx er. zeker van, aldusverklaarde de ambassa- Een dagorder van Mannerheim - Aanvallen op Galatz en Constantza - Vele gevangenen afkomstig uit het Aziatisch deel der Sovjet-Unie deur, dat de Sovjet machthebbers een verlenging van den ooi-log wenschen, omdat zij betere voor waarden voor haar revolutieplannen schept. De in de nota van den rijksminister van buïten- landsche zaken genoemde communistische propa ganda in het, bezette gedeelte is de Fi-ansche i-egee- ring niet ontgaan. Ook wat Syrië betreft, gehoorza men de communisten, naar de Brinon op grond van een rapport van den prefect van politie mededeelde, de bevelen van Moskou. De verantwooi-dclijkheid voor de communistische propaganda zetten hun po gingen voort met het doel het huidige regiem te doen verdwijnen en in Frankrijk een Sovjet repu bliek uit te roepen. Wat betreft het feit, dat Churchill zich tot bond genoot van de Sovjets heeft vcrklaai-d, wenschte de Bi-irion Engeland en Churchill „veel plezier" en gaf de vex-zekering, dat Churchill nog wel eens zal be leven, waartoe dit leidt. UIT DE SOVJET-UNIE. BERLIJN, 29 Juni. (DNB) Naar de Londensche berichtendienst meldt, is de Britsche missie met haar werkzaamheden begonnen. De chef dezer missie heeft vandaag een onder- houd gehad met den commissaris voor den buiten- landschen handel, Mikojah. NEW-YORK, 29 Juni. (DNB) United Press meldt uit Moskou, dat alle burgex-s der Sovjet Unie van de x-egeering bevel hebben gekregen, hun radiotoestel len, verrekijkers en gramofoons in te leveren. PARIJS, 29 Juni. (DNB) De Petit Parisien ver langt, dat de Fransche ambassadeur te Moskou, Bergery, zal wox-den tei-uggei-oepen. Het blad schrijft, dat Frankxijk geen contact mag onderhou den met degene, door wie het verraden is, en dat een terugroeping ook in overeenstemming is met de Europeesche solidariteit tegenover het Bols jewisme. UITZONDERINGSTOESTAND IN MOSKOU AFGEKONDIGD. NEW-YORK, 28 Juni. (DNB) Reuter meldt uit Moskou, dat over het geheele stadsgebied van de hoofdstad der Sovjet Unie de uitzonderingstoestand is afgekondigd. Slechts personen in officieele staats functie mogen zich naar Moskou begeven, zoodat de stad pi-actisch van de buitenwereld is afgesloten. In de stad zelf is een uitgaansverbod afgekondigd tus- schen middernacht en des ochtends 4 uur. Alle openbare inrichtingen, schouwburgen, bioscopen enz. moeten voor 11 uur des avonds sluiten en vol gens neutrale berichten pati-ouilleeren des nachts militaire afdeelingen door de stad. BOMMEN OP FINSCHE STEDEN. HELSINKI, 28 Juni. (DNB) Tammisaari (Eke- naes) is gisteren door Sovjet-bommenwerpers aan gevallen, die iuchtmiinen op de stad wiex-pen, waar- door eenige woonhuizen beschadigd wex-den. Gis teravond lieten twee Sovjet-vliegtuigen 'bommen vallen op Lovisa, waardoor twee huizen verwoest werden. Boven Rovaniemi werden in den nacht van Don derdag op Vrijdag twee Sovjetvliegtuigen neerge schoten. In Joensuu werd Vrijdag viermaal lucht alarm gemaakt. Torpedo vliegtuigen vex-hinderden evenwel de aanvallers om tot de stadskern door te dringen. Boven de stad ontstond een luchtgevecht, waarbij twee vijandelijke machines waarschijnlijk werden neergehaald. VRIJWILLIGERS. Uit Stockholm wordt gemeld, dat eenige honder den vrijwilligers zich bij het Finsche gezantschap hebben gemeld. In Spanje gaven zich reeds den eex-sten dag der inschrijving 40 a 50.000 vrijwilli gers op. Düitsch weermachtsbericht van Zaterdag 21.500 ton tot zinken gebracht. 40 Britsche toestellen omlaag gehaald. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 28 Juni (DNB) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Onze groote successen op het Oostelijke oorlogs- tooneel zullen in den loop van Zondag door extra- berichten bekend gemaakt worden. Gevechtsvliegtuigen hebben in het zeegebied, om Engeland vannacht tezamen 21.500 b.r.t. tot zinken gebx-acht. Een ander vrachtschip werd zwaar be schadigd. Andex-e gevechtsvliegtuigen bombardeer den met goed.e uitwex-king havenwerken en vlieg velden in Zuidoost- en Oost-Engeland. In Noord-Afrika schoten Duitsche jagers vier ^Britsche jacht- en twee gevechtsvliegtuigen omlaag. Slechts een eigen toestel ging verloren. Bij pogingen van Britsche vliegtuigen om ook gisteren naar de bezette gebieden aan de kust van het Kanaal te vlie gen, leed de vijand weer een gevoelige nedex-laag. Er werden negentien Britsche vliegtuigen neergescho ten, en wel veertien door jagex-s, vier door luchtdoel artillerie en een door machinegeweergeschut van den grond. Bij deze gevechten ging een eigen vlieg tuig verloren, De vijand liet vannacht met zwakke strijdkrach ten enkele brisant- en brandbommen in het Noord- Duitsche kustgebied vallen. De bui-gcrbevolking leed geringe verliezen. In woonwijken te Hamburg en Bremen ontstond schade aan gebouwen. Ook deze nachtelijke aanvalspoging eindigde met zware Brit sche verliezen. Nachtjagers en luehtdoelartillerie schoten twaalf, marine-artillerie vijf der aanval lende Britsche toestellen neex-. Een groep nachtjagers onder bevel van kapitein Hiilshoff heeft vannacht haar honderdste nachte lijke overwinning in de lucht behaald. Eerste lui tenant Eckhardt schoot vannacht binnen een uur tijd vier vijandelijke vliegtuigen omlaag. Italiaansch weermachtsbericht van Zaterdag Luchtgevechten boven Malta. - Activiteit boven Tobroek. Britsche aanval op Tripolis en Benghasi. ROME, 28 Juli (Stefani) In zijn weermachts bericht no. 388 maakt het Italiaansche oppex-bevel het volgende bekend: Tijdens luchtgevechten boven Malta hebben onze jagex-s vier Engelsche toestellen neergehaald. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika was onze ax-tillerie aan het front van Tobroek bijzonder actief. Zij vernietigde een vijandelijke gemotox-iseerde colonne. Onze vliegtuigen bombardeei-den de vesting To broek. waardoor branden ontstonden. De luchtmacht van de as heeft in luchtgevechten zes Engelsche vliegtuigen neex-gehaald. De vijand ondernam een luchtaanval op Tripolis en Benghasi. In Oost-Afrika woedt nog steeds een felle strijd in de stx-eek van Galla en Sidamo. Vijandelijke vlieg tuigen bombardeerden Gondar. Italiaansch weermachtsbe rich t. Voortgezette aanvallen op Malta en aan de Afrikaansche kust. ROME, 29 Juni (Stefani) Het 389e commu niqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Gedurende den nacht van den 28en Juni heb ben afdeelingen Italiaansche vliegtuigen luchtbases en ha ven wei-ken van La Valetta op Malta gebom bardeerd. Boven Lampedusa is een Britsch toe stel, dat het eiland had gebombardeerd, door den luchtafweer der marine neergeschoten. Tusschen Sidi el Barrani en Solloem in Noox-d- Afrika hebben Duitsche vliegtuigen Britsche ge mechaniseerde strijdmickielen aangevallen en ver nield. De vijand heeft een luchtaanval gedaan op Benghasi. en op een plaats in de woestijn Syrte. In Oost-Afrika is de toestand onveranderd". Turkije en Sovjet-Rusland. De kwestie der zee-engten. ANKARA, 28 Juni (Stefani) In het geheele land wordt de anti-bolsjewistische polemiek sterker. De verontwaardiging der openbax-e meening neemt toe, naar mate de pers de dessous van de Russisch- Turksche betrekkingen onthult. Het blad Vakit, spx-ekende over de Russisch-Turksche onderhande lingen van 1939 en de x-eis van Saradjogloe naar Moskou, waar hij een bijstandpact zou hebben moe ten onderteekenen, onthult, dat de Sovjet-Unie op het laatste oogenblik een bezetting van bases aan de zee-engterx vroeg en dat "de Turksche minister van buitenlandsche zaken daarop uit de Russische hoofd stad was vex-trokken zonder over te gaan tot een onderteekening van het pact. De openbare meening in Tux-kije levert eveneens verontwaardigd commen taar op het bericht, dat Rusland getracht heeft een Tui-ksch-Bulgaarsclxen oorlog te provoeeeren om zich gemakkelijk van de zee-engten meester te kunnen maken. DE DARDANELLENKWESTIE. BERLIJN, 28 J"nx. (ANP) Van welingelichte zijde wox-dt gemeld: Met betrekking tot de door het Sovjet-persbureau Tass verspreide tegenspraak in zake de kwestie der Dardanellen heeft men zich heden in de Wilhelm- strasse tegenover persvertegenwoox-digers beroepen op de van Duitsche zijde hierover bekend gemaakte officieele mededeelingen. Men acht liet echter niet uitgesloten, dat te zijner tijd de mogelijkheid aan wezig zal zijn om deze mededeelingen door officieele stukken te bevestigen en wel niet alleen door Duit sche geschriften doch desnoods ook door Sovjet documenten, die hiervoor tei> beschikking staan. FERRARA, 29 Juni (D.N.B. Vandaag is hier de dood van luchtmaarschalk Italo Balbo en zijn kameraden, die een jaar geleden boven Tobroek gevallen zijn, hei-dacht, in aanwezigheid van den minister voor Italiaansch-Oost-Afrika, Tei-ruzzi. De Duitsche Rijksmaai-schalk Goering heeft een lauwei-krans doen neerleggen. De deelnemers aan het congres der Alg. Ned. Vcreeniging voor Vreemdelingen verkeer hebben een bezoek gebracht aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam, waar voor de aanwezigen een uitvoering van gamelan-muziek werd gegeven. (Foto Pax Holland) (Vervolg van pag. l). EEN OVERZICHT. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht meldt uit het Hoofdkwartier van den Füh- rer: „De inleidende operaties tegen de Sovjet-Unie heb ben in den koi-ten tijd van 22 tot 27 Juni 1941 tot resultaten geleid, die, ondanks de onmogelijkheid den buit thans ook maar bij benadering te schatten, ge weldig zijn. Behalve de zwaarste bloedige verlie zen van den vijand zijn reeds in de eerste dagen meer dan 40.000 gevangenen in onze handen geval len. Meer dan 600 stukken geschut wei'den tot dusver buitgemaakt, 2233 pantserwagens, waaronder 46 van de zwaarste soox-t, nl 52 ton, zijn deels vernietigd, deels buitgemaakt. Hierbij komen nog geweldige hoeveelheden pantserafweer en luchtafweergeschut, alsmede mitrailleurs, geweren, auto's enz. Deze cij fers stijgen met het uur. Zij zullen echter nog gewel dig stijgen na de capitulaties of dc vernietiging van de thans ingesloten Sovjet-armeeën. Het Duitsche luchtwapen heeft het Sovjet-lucht- wapen de zwaarste nederlaag van tot dusver in dezen oox-log toegebracht. Door jagers, gevechtsvliegtui gen en luchtdoelartillerie werden in de lucht en op den grond in zeven dagen 4107 Sovjet-vliegtuigen vernietigd. Hiertegenover blijven onze eigen vei-liezen binnen matige grenzen. In dezelfde periode heeft ons lucht wapen 150 vliegtuigen verloren. De superioriteit van de Duitsche vliegers alsmede van het Duitsche materiaal is zeer groot. Deze geweldige cijfers aan vliegtuigen, pantserwagens en ander materiaal, waar de vernietiging of verovering te danken is aar de voorbeeldige samenwerking van de Duitsche weer macht, geven echter tevens een indrukwekkend en vex-rassend beeld van de grootte van het gevaar, dat in het Oosten aan de grenzen van het Rijk bestond Het is waax-schijnlijk juist nog te elfder ure gelukt het Midden-Europeesch gebied voor een invasie te bewaren, waarvan de gevolgen onoverzienbaar ge weest zouden zijn. Het Duitsche volk is zijnen dapperen soldaten waarlijk den diepsten dank verschuldigd. DE LAATSTE DAGEN. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.) De in het Oosten optredende deelen van het Duitsche luchtwapen hebben ook Zaterdag in den grootsten omvang acties ondernomen tot ondersteuning van het leger. Behalve in aanvallea op spoorlijnen en andere vei"bindingswe- gen lag het zwaartepunt van het optreden der lucht macht in aanvallen op dc achterwaartsche verbin dingswegen van den vijand. Het Sovjetleger heeft daarbij bijzonder zware verliezen geleden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen voor Libau een koopvaar dijschip van 3000 b.i'.t. tot zinken gebi-acht en "een transportschip van 3000 b.r.t. door voltreffers zwaar beschadigd. De gevechtsvliegtuigen vlogen in het bestek van de gewapende verkenning boven het zee gebied voor de kust van Letland. EEN BESCHOUWING. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.) In aanvulling op het weermachtbericht van vandaag verneemt het D N.B. nog het volgende: Het opperbevel van de weermacht heeft met de vandaag gepubliceerde extra berichten het tot dusver in acht genomen stilzwijgen verbroken. Dit is een bewijs, dat thans de successen van het eerste deel der operaties in het Oosten overzien kunnen worden. Inderdaad, de verschillende extra berichten toonen reeds dusdanige omvangrijke successen, zooals nog nooit in een van de totdusver gevoerde veldtochten. Tevens wordt hierbij er uitdrukkelijk op gewezen, dat het tot dusver gepubliceei-de nog niet als defini tief kan worden beschouwd, daar nog nieuwe suc cessen zijn te verwachten. Hier volgen thans enkele cijfers, die bijzonder kenmerkend zijn. a. Het Duitsche luchtwapen heeft in de eerste ven dagen meer den vierduizend Sovjet-rvliegtuigen in de lucht en op den grond vernietigd. Dit is een bijna ongelooflijk hoog getal. Men kan zich van dit geweldige vernïetigngswerk misschien een zekere voox-stelling vormen, wanneer men zich x-ealiseert, dat tijdens het geheele offensief in het Westen in den zo mer van het vorige jaar in totaal 2633 vijandelijke vliegtuigen als vernietigd konden worden opgegeven. Het vernietigingswerk toentertijd was verdeeld over 47 dagen. Ditmaal werden in een achtste gedeelte van dezen tijd 4000 toestellen van den vijand uitge schakeld. Hiermee is het respect afdwingende lucht wapen der Sovjets; dat steeds ajs een bijzonder dn gende wolk ïn het Oosten werd beschouwd, in bui- tengewosa sterke mate geslagen. b. Een extra bericht meldt, dat 2232 pantserwagens deels vernietigd deels buitgemaakt zijn. Ook dit is een ontzaggelijke pi*estatie van de Duitsche wapens en beteekent practisch, dat het Sovjet-pantserwapen stykken geslagen is. Daar zich hieronder ook 46 zware pantsei-wagens van 52 ton gewicht bevonden, moet de absolute superioriteit van de Duitsche wa pens worden geconstateerd, waarbij niet vergeten mag wórden, dat ook het luchtwapen in sterke mate heeft deelgenomen aan dit vernietigingswerk. Vergelijkt men de verwarde berichten en beweringen in de be richten van het Sovjet-inlichtingenbureau met deze nauwkeurige cijfers, dan is het voor iedereen dui delijk, dat dit bureau tevergeefs tracht de gewel dige verliezen te verdoezelen, welke het Sovjet- leger en het Sovjet-luchtwapen in de eerste week der operaties reeds geleden hebben. Belangrijker nog dan de cijfers der successen zijn echter de successen bij de operaties. Uit de extra- berichten komen drie groote successen naar voren a. De slag bij Lemberg, waarvan reeds eenige da gen geleden melding is gemaakt en waarin van bei de zijden sterke strijdkrachten zijn verwikkeld, doet uitkomen, dat het front der Sovjets wankelt. b. Aan den bovenloop van de Narew zijn rondom Bialystok twee sterke Sovjet armeeën omsingeld. Er bestaat geen mogelijkheid meer dat zij daar- aan een vernietiging kunnen ontkomen. Hiermee is een waar devol stuk uit het midden van het geweldige Sov jetfront gebroken. Daarenboven echter zijn in den rug van deze ingesloten Sovjet-armeeën sterke Duitsche pantserformaties reeds opgerukt tot voor bij Minsk en hebben zoodoende het begin van den van Minsk naar Moskou loopenden autoweg bereikt. Nog vernietigender is de nederlaag dej Sovjets in het Baltische gebied. Daar bestaat op het oogenblik in het geheel geen front meer. De Sovjet-formaties vluchten wanordelijk terug. De snelle Duitsche op- marsch naar Dunaburg bracht de belangi-ijkste over gangen over de Duna reeds in Duitsche handen. Hier mede wordt den terugstroomenden Sovjet-troepen in den Duno-sector de terugtochtweg afgesneden. Afge wacht moet worden, welke resultaten zich voor de Sovjet-troepen uit dit verloop van de operaties zul len ontwikkelen. Zooveel staat thans reeds vast, dat het Duitsche luchtwapen de heerschappij in de lucht in het Oosten heeft veroverd, dat het Duitsche pant serwapen in samenwerking met de formaties pantsex-- jagers een definitief succes heeft, behaald en dat het zich superieur heeft getoond on den strijd met den taai strijdenden Boljewistischen tegenstander. LAAGHARTIGE STRIJDMETHODES DER BOLSJEWIKI. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.) De geweldige aan vankelijke successen van de Duitsche weermacht aan het Oostelijke front zijn behaald in den strijd met een tegenstander, zoo verneemt het D.N.B., die alle middelen van een achfcerbaksche, gemeene strijdwijze toepaste. In den tankslag bij Grodno bijv. kwam het herhaaldelijk voor, dat de beman ning van een Sovjet-tank de witte vlag zwaaide. Als Duitsche soldaten dan zoo'n tank naderden of het pantserafweex-geschut hetvuur staakte en de man schappen uit hun dekking tevoorschijn kwamen wer den zij in vele. gevallen het slachtoffer der Sovjets, die hun witte vlag weer binnenhaalden en een hevig vuur op de Duitsche soldaten openden. Overeenkomstige ervaringen deden stoottroepen van pioniers bij den strijd tegen Sovjet-bunkers op. Ook hier zwaaide men de witte vlag, doch schoot later achterbaks op de Duitsche pioniers. In een plaatsje dat In het bolsjewistische bericht als een „voorbeeld van heldhaftigen tegenstand" werd ge noemd, hadden de Sovjets voor hun tei-ugtocht de vrouwen en kinderen bewapend en hun bevolen op de oprukkende Duitsche infanteristen te schieten en zoo den terugtocht der Bolsjewiki te dekken. SLOWAKEN RUKKEN OP. PRESBURG, 29 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van het Slowaaksche leger maakt bekend: De voor uitgeschoven afdeelingen van het Slowaaksche leger zijn na zwaren strijd diep in het Sovjet gebied doorgedrongen. In samenwerking met de Duitsche weermacht eenerzijds en door eigen actie anderzijds hebben zij veel vijandelijke 'versterkingen veroverd en den tegenstand van den vijand gebro ken. Een groote menigte oorlogstuig is in hun han den gevallen.. De gevangenen, die zich aan de' Slo waaksche detachementen hebben overgegeven, zijn grootendeels van Aziatische afstamming. De eigen verliezen zijn in vergelijking met de behaalde suc cessen onbelangrijk. SOVET-GEVANGENEN IN HONGARIJE. BOEDAPEST, 29 Juni (D.N.B.) Volgens Hon gaarsche oorlogsberichten zijn vanochtend dc eerste Sovjet-gevangenen in Hongarije aangekomen. Dit zijn vrijwel uitsluitend Oekrainers, die een en ander weten mede te deelen over de onmenschelijke be handeling van den Bolsjewistischen soldaat. Zij vertelden eensluidend, dat hun dagelijksch rant soen de laatste weken had bestaan uit honderd gram brood en haringen. Voorts melden de gevangenen, dat alle vliegers, die aanvallen op Hongarije doen, van Joego-Slavi- scho afkomst zijn. De strijd der Finnen. Finsche plaatsen gebombardeerd 35 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. HELSINKI, 29 Juni (DNB) De voorlichtings centrale der regeering heeft vanavond het, volgende bekend gemaakt: Op grond van waarnemingen is waarschijnlijk een Sovjet-duikboot ten westen van Helsinki op een Finsche mijn geloopen. De boot is gezonken. Gisteren hebben zeven Sovjet-vliegtuigen tus sen Orrkerr en Swartholm een passagiei'schip met mitrailleurvuur bestookt, waarbij iemand gedood werd. Vandaag hebben twee Sovjet-vliegtuigen Kar- jan gebombardeerd. Een doode en zes gewonden. Negen woonhuizen werden beschadigd. In de om geving van Vuoksentales lieten Sovjet-vliegers in drie groepen van twee tot negen toestellen bommen vallen Er ontstond vrij aanzienlijke schade. Zonder dat schade aangericht werd zijn voorts vandaag bommen uitgeworpen te Berkialmï, Bulkava, fiiala en Kotka. Gisteren bombardeerden vier vliegtuigen in de om geving van Loviba een schip zonder het te treffen. Tiisschen Hamina en Loviba lieten afzonderlijke vliegtuigen meermalen bommen vallen, die alle ïn zee terecht kwamen. 35 SOVJET-VLIEGTUIGEN BOVEN FINLAND NEERGESCHOTEN. HELSINKI, 29 Juni (DNB) Naar de regee- nngspersdienst vanavond meldt, zijn sinds het begin van den oorlog tegen de Sovjet Unie op Finsch ge bied in totaal 35 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, waarvan gisteren alleen drie. Amerika en de oorlog. WASHINGTON, 28 Juni (DNB) Uit betrouw- bare bron meldt Associated Press, dat de regeering het Longres zal verzoeken formeel den „nationalen noodtoestand" (national emergency) af te kondigen en daarmede pi-esident Roosevelt als oppei-bevel- hebber de vrije hand te geven in alle defensie-aange legenheden. Daarmede zou ook de bepei'king voor den president vervallen, dat geen troepen mogen worden uitgezonden buiten het Westelijk halfrond. De minister van ooidog, Stimson heeft volgens de zelfde bron den speaker van het Huis van Af gevaardigden reeds een desbetreffend voorstel doen toekomen STIMSON BEVEELT EEN CRISIS WET AAN. NEW-YORK, 28 Juni (DNB) De minister van oorlog, Stimson, zoo meldt Internional News Ser vice uit Washington, heeft het Congres in een ver trouwelijk schi-ijven aanbevolen een crisis wet uit te vaardigen, welke de uitzending van een Ameri kaan sch expeditieleger naar eenig deel ter wereld mogelijk maakt. Roosevelt zou zich reeds met het verlangen accoord verklaard hebben. BESPREKINGEN VAN HALIFAX MET SUMNER WELLES. WASHINGTON, 28 Juni (DNB) De Britsche ambassadeur, Lord Halifax, heeft Zaterdagmorgen tweemaal geconfereerd met den plaatsvervangen- den staatssecretaris Sumner Welles. Men neemt aan, dat de Sovjet Russische kwestie voorwerp der gedachtenwisselingen was. AMERIKAANSCHE LEGERBEGROOTING GOEDGEKEURD. WASHINGTON, 29 Juni (DNB) De Senaat heeft de legerbegrooting ten bedrage van tien mil liard dollar goedgekeurd. Het ontwerp is thans naar het Witte Huis doorgestuurd om door den president onderteekend te worden. PROTEST VAN AMERIKAANSCHE LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJEN. NEW-YORK, 29 Juni (DNB) De luchtvaai-t- maatschappijen der Vereenigde Staten hebben, naar de New-Yox-k Post meldt, een protest ingediend tegen het afstaan van nog 24 verkeersvliegtuigen aan Engeland Ö^adio 'swqxamma DINSDAG 1 JULI 1341. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gramofoon muziek. 9.15 Voor de huisvrouw, 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Viool met pianobegeleiding. 12.00 Schrammelkwartet en soliste. 12.15 Het kwartet van den arbeid, 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Gevarieerd concert. 3.15 Gramofoonmuziek. 4.00 Cursus ,,Ons geloof en ons werk" (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek, 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Musiquette. 6.00 Lezing ,,De beelding der sage". 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroep orkest en solisten. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.0010.15 B. N. O. Engelsche uitzending. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6,50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Amabile-sextet en gramofoonmuizek. 12.00 Berichten. 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Harmonie-orkest van het Nederlandsch orkest ,,'s Gravenhage". 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Arnhemsche orkestvereeniging. soliste en gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Muziek langs de kusten van Afrika", causerie (met gramofoonmuziek). 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Groot Amusementsorkest en gramofoonmuziek. 6.15 U hebt het gehad op de lagere school. 6.30 Gramofoonmu ziek. 6.45 De jeugdsportclub. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Causerie „Sport en lichamelijke opoveding voor de vrouw", 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotoo- neel. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor den boer, 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.05—10.15 Gr»«r mofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5