IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Een groot deel der Sovjetlegers ten Oosten van Bialystok vernietigd. Aanval der Finnen op de Sovjetgrenzen. De opmarsch der Hongaren. De slag bij Bialystok. De strijd in Oost Europa. 26e JAARGANG No. 204 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau llmuider Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 3 JEU 1941 Abonnementen per week 0.13y2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht Ter zee 51.700 ton tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 2 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In het Oosten vorderen de operaties tegen de Sovjetweermacht voortdurend. Ten Zuiden van de Pripet-moerassen bij Zloczow is het tot een slag tus- schen gepantserde strijdkrachten gekomen, waarbij honderd Sovjet pantserwagens werden vernietigd. In de streek van Doebno geraakten gepantserde Sovjet strijdkrachten tusschen onze achterwaartsche divisies, die als reserve volgden, en werden na een strijd van twee dagen vernietigd. Daarbij vielen 120 gepantserde gevechtswagens in onze handen. Een groot deel van de Sovjetlegers die ten Oosten van Bialystok waren ingesloten, is in den loop van gisteren vernietigd. Van de onafzienbare buit zijn tot dusverre ongeveer 100.000 gevangenen, 400 gepantserde gevechtswagens en 300 stukken geschut geteld. Zooals reeds in een speciaal bericht bekend is ge maakt, is Riga in onze handen. Ook Windau is gis teren bezet. In vereeniging met den Finschen bond genoot zijn gisteren afdeelingen van onze weermacht In Midden- en Noord-Finland overgegaan tot den aan val op de Sovjetgrenzen. De Duitsche luchtmacht heeft ook gisteren de ope raties van het landleger gesteund door voortdurende aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties, pant- serafdeelingen en batterijen. De vijandelijke troepen, die ten Oosten van Lemberg, bij Minsk en naar Est land terugtrekken, leden door luchtaanvallen zware verliezen. In den rug van den vijand zijn verkeers wegen en een gepantserde trein vernield. Ook in den strijd tegen de reeds aanzienlijk ver zwakte Bolsjewistische luchtstrijdkrachten zijn nieuwe successen behaald. Afdeelingen van de Hongaarsche weermacht hebben zich in een opmarsch van de passen der Karpathen naar Galicië systematisch bij den Duit- schen aanval aangesloten. In den strijd tegen Engeland hebben duikbooten ln het noorden van den Atlantischen Oceaan en ten Westen van Afrika zeven vijandelijke koopvaarders, met een gezamenlijken inhoud van 40.200 ton tot zin ken gebracht. Een ander stoomschip werd in een ar tilleriegevecht beschadigd. Gevechtsvliegtuigen heb ben in de wateren om Engeland en op den Atlanti schen Oceaan drie koopvaarders met een gezamen lijken inhoud van 11.500 ton vernietigd en een groot vrachtschip ernstig beschadigd. Andere gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht een aantal havens aan de Oost-, Zuid-Oost en Zuidwestkust van Engeland met zware bommen bestookt. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen op 30 Juni twee koopvaarders tot zinken gebracht. Een lichte Britsche kruiser en twee lorpedobootjagers werden door bom men getroffen. Gisteren overdag hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen en Stuka's in de haven van Tobroek twee koopvaardijschepen vernietigd. Zij verwoestten pakhuizen en brachten luchtafweerbatterijen van den vijand tot zwijgen. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli heeft een sterke afdeeling Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw de Britsche vlootbasis Alexandrië gebombardeerd. In de havenwijk en in militaire installaties braken groote branden uit. Vijandelijke pogingen om het bezette gebied aan het Kanaal aan te vallen mislukten met zware ver liezen voor den vijand; evenals een aanval van en kele vliegtuigen tot in de streek-van Hamburg. Vijl Britsche vliegtuigen werden neergeschoten door jagers en afweergeschut, twee door marinegeschut, één door een patroullevaartuig. Gedurende den nacht zijn aan de Kanaalkust nog twee Britsche gevechts vliegtuigen door luchtafweergeschut neergehaald. In den afgeloopen nacht zijn geen vijandelijke vlieg tuigen boven Duitsch gebied verschenen. Op 27 Juni heeft kapitein Balthasar zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht behaald; eerste luite nant Lessmann behaalde op 30 Juni zijn 21ste en 22ste overwinning in de lucht. Bij den aanval op Riga heeft zich de commandant van een regiment infanterie, kolonel Lasch, door persoonlijke dapperheid bijzon der onderscheiden." TOELICHTING OP HET WEERMACHTSBERICHT. BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.) Het D. N. B. heeft van militaire zijde de volgende toelichting op het weermachtsbericht van vandaag ontvangen: In het gebied van Galicië rukt de zuidelijke vleu gel van het Duitsche front op niet te stuiten wijze op. Ook het Sovjet-weermachtsbericht spreekt van een terugtocht aldaar en van het verlies van Lem berg. Het staat echter vast, dat dit in het geheel geen stelselmatige ontruiming is, zooals de Sovjets het willen doen voorkomen, dat de Duitsche troepen be zig zijn, bij het onophoudelijk terugdringen van de Sovjetformaties de vruchten van den zwaren strijd rondom Lemberg binnen te halen. Ongeveer het zelfde is de toestand verder ten Noorden in het ge bied van Luck. Hier werd in de afgeloopen dagen de door de Sovjets aangekondigde aanval van een Sovjet pantserdivisie, waarvan zij veel verwachtten, opgevangen. Na twee dagen strijd is deze krachtig oprukkende Sovjet pantserdivisie reddeloos vernie tigd. De Duitsche beweging naar het Oosten wint thans ook in dezen sector ten Zuiden van de Pripet- moerassen weer meer terrein. Ten Noorden van de Pripet-moerassen duurt de vernietiging van de in gesloten Sovjet-formaties voort. Aan het noordelijk front zijn, nadat hier in een breed front de Duna, tusschen Dunaburg en Riga, is overgestoken en zoo doende een van de belangrijkste terreinmoeilijkhe den kon worden overwonnen, de gunstigste voor waarden voor een verderen opmarsch van den Duit- schen Noordelijken vleugel geschapen. Ten Zuiden van de Golf van Riga zijn in het ge bied ten westen van Riga nog Sovjet strijdkrachten ingesloten, die waarschijnlijk geen kans meer heb- Tegen kettinghandel en sluikhandel Aanmaning van Kamer van Koophandel te Haarlem. Wij ontvangen het volgende communiqué: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken meent, dat het op haren weg ligt een ernstige waarschuwing te doen weerklinken tegen den nog welig tierenden ketting- en sluikhandel, de frauduleuze slachtingen en de prijsknoeierijen, zoo mede tegen het niet nauwkeurig opvolgen der be staande distributie-voorschriften. Onze Kamer, opkomende voor de belangen van in dustrieel en handelaar, is van meening, dat door bovengenoemde ontduikingen niet alleen ernstig na deel wordt berokkend aan een billijke verdeeling der distributie-goederen, maar dat tevens minder goed gesitueerden daardoor in een nadeelige positie komen te verkeeren. Zij doet een ernstig beroep op industrie en handel in haar district om met ernst en energie ertoe mede te werken, dat aan deze ontduikingen een einde komt. ben te ontkomen, daar intusschen ook de havenstad Windau in Duitsche handen is gevallen en er dien tengevolge geen verschepingsmogelijkheden meer bestaan. De onophoudelijke acties van het Duitsche lucht- wapen hebben iederen dag weer de operaties van het leger gesteund en de Sovjet luchtstrijdkrachten zoodanig verzwakt, dat de tegenacties uit de lucht tegen de Duitsche aanvallen aanmerkelijk geringer worden. Het Duitsche luchtwapen beheerscht het luchtruim aan de grens tot diep boven de ravitail- leeringszones van den vijand. De Duitsche aanval heeft aan het Oostelijk front thans reeds zooveel terrein gewonnen, dat het hier voor liggende terrein, de sedert 1939/1940 door de Sovjet-Unie gewonnen Poolsche en Oostzeegebieden zijn als zoodanig te beschouwen, voor het grootste deel in Duitsche handen is. De Duitsche aanval wordt thans begonnen op het oude gebied van de Sovjet-Unie. Terwijl van Duitsche zijde hiervoor voldoende frissche troepen ter beschikking staan, hebben de Sovjets in de groote en bloedige veldsla gen reeds een zware aderlating geleden. Tot dusver 160.000 gevangenen en zeer groote hoeveelheden krijgsmateriaal buitgemaakt HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Juli. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Meer en meer valt te overzien, dat de vernieti gingsslag ten Oosten van Bialystok een beslissing van historische beteekenis heeft gebracht. Een onge looflijke chaos heeft de Sovjet-legers overstelpt, die hier als wig waren opgesteld om Duitschland in den rug aan te vallen en den brandfakkel van het bolsje wisme naar Europa te brengen. Er kunnen nog weken verloopen alvorens achter het front van onze stoutmoedig naar het Oosten ruk kende aanvalsformaties het onmetelijke aantal ge vangenen en de ontzaglijke hoeveelheid oorlogstuig en andersoortige buit bijeengegaard en tot in on- derdeelen geregistreerd is. De afmetingen van de zoowel hier als in de ove rige sectoren geleverde slagen blijken uit het feit, dat over den tijd van 22 Juni tot 1 Juli reedS thans 5774 gepantserde strijdwagens, 2330 stukken gewoon en luchtdoelgeschut, vier pantsertreinen en niet te tellen hoeveelheden mitrailleurs en Beweren als buitgemaakt of vernietigd zijn gemeldl Het Sovjet luchtwapen heeft in dezelfde periode 4725 vliegtuigen verloren, waarvan 1392 in luchtge vechten, 112 door luchtdoelartillerie en 3221 die op den grond vernietigd werden. De tot dusver getelde aantallen gevangenen be- loopen meer dan 160.000. Bij de hardnekkigheid der Sovjet-verdediging en de verbitterde uitvalspo- gingen overtreffen de bloedige verliezen van den vijand het aantal gevangenen met een veelvoud. De eigen verliezen zijn over het geheel verblijdend ge ring. De strijd bij Bialystok. Hongaren verbinden zich met de Duitschers. Hongarije vrij van Sovjet troepen. Mislukte aanval op Boekarest. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Een der vele Sovjet-bommenwerpers, welke tijdens de felle gevechten de superioriteit van het Duitsche luchtwapen moesten erkennen. (Foto Atlantic-Holland) Doodelijk ongeval op baggermolen. Arbeider tusschen kamraderen gedood. Op een baggermolen der firma Volker's Aanne- mings Maatschappij, die bezig was, baggerwerken in het buitenhavengebied te verrichten, heeft giste ren een noodlottig ongeval plaats gehad. De 60-jarige arbeider P. W. uit Dordrecht was boven in den molen bezig met het smeren van be paalde ondcrdeelen. Hij had daarbij het ongeluk, het evenwicht te verliezen. De man stortte neer met het noodlottig gevolg dat hij tusschen de kamrade ren van den in beweging zijnden molen terecht kwam. Tusschen de zware onderdeelen van de machinerie werd het lichaam zeer zwaar verminkt. De man moet op slag gedood zijn. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld: Bijdrage tot de kennis der isother men van gassen, de heer H. M. Wouters geb. te Amsterdam. Doctoraal examen pharmacie mej. M. J. Balder, mej. P. C. J. Kramer en de heer J. R. Cals. Doctoraal examen natuurkunde de heer H. van Marle. Candidaats examen wis- en natuurkun de de heeren J. W. de Haan, W. G. Plomp en ir. J. K. v. d. Zwet. Candidaats examen economische we tenschappen de heeren A. D. Habbema en J. Laten- stein. Bevorderd tot arts: J. Degenaar, Alkmaar; J. H. Wijnmalen, Deventer; mej. M. E. Land, Har derwijk; P. J. Verwoerd, Uithoorn; K. van Wal beek, Krommenie; mevr. N. Roelofs Frankl, Wee- nen; J. Admiraal, Tjepoe; J. Pool, Hoogwoud; mej. A. Klaassen, Voorburg; Z. Nauta, Almelo en mevr. A. J. Ankum-Nunnikhoven, Dordrecht. Ie gedeelte van het artsexamen: de heeren F. J. Harshagen, Bussum; M. Zeegers, Amsterdam; A. A. Scherpen- huysen, Amsterdam en E. A. van Slooten, Rotter dam. Candidaatsexamen economische wetenschap pen de heeren L. W. Nieuwveld en Th..Cramer Jr. Aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen is geslaagd voor het ingenieursexamen kol. landbouw de heer J. Trousselot, te Heemstede. GYMNASIUM. Voor het eindexamen afdeeling Gymnasium van het Christelijk Lyceum te Haarlem werden ge ëxamineerd 19 candidaten. Geslaagd voor diploma A de dames A. A. van der Bend, J. H. Buurman, A. M. Marmelstein, H. Spaling en de heeren W. A. Dolleman, P. L. van Driel, H. Lagerwaard, A. J. Oostenrijk, D. Otten, J. M. M. Schalkwijk,- H. Siertsema. G. Smit. Voor diploma B: mej. Y. Talsma, de heex-en W. A. de Clercq, R. Feenstra, H. Lustig, J. C. Muller, C. W. Thöne. APOTHEKERSASSISTENT. Geslaagd mej. H. E. de Visser te Heemstede. Diverse. Toelatingsexamens Triniteits Lyceum te Haarlem. Geslaagd: Tonny Gimbrére, Nol Grupping, Bert Hee ren, Tonny Lohman, Hans Nieuwenhuys, Jaap van der Pol, Jan Roozen, Joop van Rijn, Ben van Vlijmen, Dick van Wijck, Luc. Jan, Jan Wijdeveld, Karei' Wijs muller, Hein IJzer, Cor Bos, Hans Bijvoet, George Drontmann, Eduard Duynstee, Jan van der Horst, Maartens Menken, Pei Mes, Wim de Jong, Frans Over- dijk, Piet Peeperkorn, Joop Pot, Rudi Schwartz, Jan van Beers, Emilie Comans, Kees Daatselaar, Pim van Hooff, Louk Marlet, Gé Roeland, Ton Schlatmann, Fons Simons, Wim Abeelen, Frans Christoffels, Hans Ebskamp, George Engelhard, Hans Hoogerduyn, Ko v. d. Meys, Ton Perry, Jo Vermeulen, Wim Boerrig- ter, Günther de Groot, Ewald Holzhaus, Hans Laim- boek, Guus Poelman, Jan Roozen, Jan Witte, Theo Diekmann, Hans Jansen, Rob Lambregts, Nic Ransyn, Jan Scheffer, Jan Beune, George Hooy, Frans van Tongeren, Hein Vosman, Antoon van Dam, Leo Delle- voet, Eddi Heeremans, Jan Feliks, André Suiker, Her man Verbeek, Rudi Dhooge, Hans Lindeman, Jan Zonneveld. Kees Hol, Ambro Jaspers, Joop van der Maat, Gerard Uleman, Robbie Niele, Hans van der Hart, Gert Grimbergen, Jan Terburg, Henk Kooyman, Henk Vasen, Joop Schlatmann, Henk Zwarekant, Piet Groot, Bob Wamsteeker, Willy Nederkoorn, Alfons van Lunenburg, Hans Schep. PARIJSCHE COMMUNISTEN GEARRESTEERD. PARIJS, 3 Juli. (D.N.B.) De politie heeft gistei-en in de Parijsche voorstad Lilas vijf com munisten gearresteerd, die communistische propa ganda maakten en pamfletten verspreidden. Een geheime drukkerij werd in beslag genomen. DE OMSINGELING BIJ BIALYSTOK BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.) Kort voor haar ver nietiging hebben Sovjet-eenheden getracht uit de omsingeling ten Oosten van Bialystok te komen. Vier aanvallen werden met de zwaarste verliezen voor de bolsjewisten door de Duitsche troepen afgeslagen. Hierbij werd de ring nog nauwer gesloten en talrij ke gevangenen gemaakt. Uit het feit, dat bij de ge vangenen een mengelmoes van de verschillende troepenonderdeelen werd geconstateerd, kon de con clusie worden getrokken, dat de voor een deel zon der leiding zijnde strijdkrachten spoedig zouden ca pituleer en. VERKLARINGEN VAN BOLSJEWISTISCHE OFFICIEREN. BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.) Tijdens de gevechten rondom Litauen hebben Duitsche troepen verschei dene jonge bolsjewistische officieren gevangen ge nomen. Enkele hunner verklaarden, dat zij in het vuur der Duitschers waren gezonden, terwijl de hooge staven van de bolsjewistische leiding zich snel in veiligheid hadden gesteld. Met groote ver ontwaardiging lieten deze jonge bolsjewistische offi cieren zich uit over de politieke commissarissen en over de politieke leiders bij de troepeneenheden der sovjets. BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.) Een Duitsche pant serformatie, die in zeer zware gevechten bij Doebno hevige pantseraanvallen van de bolsjewisten met zware verliezen voor den vijand heeft afgeslagen, heeft hierbij op één dag 62 pantserwagens vernie tigd. Het totale aantal van door deze formatie ver nietigde pantserwagens stijgt hierdoor tot 763. MOEILIJKE OPMARSCH "BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.) Tijdens den Duit- schen opmarsch bij Riga hebben de zich terugtrek kende bolsjewistische troepen op vele plaatsen tal rijke mijnen gelegd en versperringen opgericht. Aan geoefende Duitsche pioniertroepen gelukte het, deze hindernissen binnen korten tijd weg te nemen en de wegen voor de legerformaties vrij te maken. On danks brandende zon en bloedige gevechten max-- cheert de Duitsche infanterie voortdurend verder naar het Oosten. SUCCESSEN IN LITAUEN BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.) Duitsche troepen hebben in de gevechten bij Kaunas en ten Oosten van de voox-malige Litausche hoofdstad sterke Sovjet strijdkrachten totaal verslagen en haar wapens en al het oorlogstuig van de Sovjet divisies buitgemaakt. 94 gevechtswagens. 256 stukken geschut, 28 stukken luchtdoelgeschut en 81 pantserafweerkanonnen vie len hierbij in hun handen. Hierbij komt nog een tot- nutoe onoverzienbare hoeveelheid handwapens en 510 mitrailleurs. BUIT BIJ DE VEROVERING VAN LÏBAU BERLIJN. 2 Juli (D.N.B.) De troepen van het Duitsche leger die Libau veroverden, hebben in de eerste zes dagen van den veldtocht tegen de bolsje wisten 450 pantserwagens, negentig stukken ge schut en ruim veertig vliegtuigen deels vernietigd, deels buitgemaakt. Een Sovjet-pantserregiment be zit gemiddeld 70 tot 80 pantserwagens. Daarmede zijn alleen in dezen sector verscheidene bolsjewis tische pantserdivisies aan de vernietiging blootge steld. DE GF.ESTELIJKHEID IN DE OOSTZEE STATEN. BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.) Volgens tot dusver uit. de Oostzeestaten ontvangen berichten, die de Duitsche katholieke bisschoppen hebben bereikt door bemiddeling van den Litauschen en Estland- schen clerus, is het aantal vermiste katholieke geestelijken in deze beide landen van 350 tot 583 gestegen. Naar hun lot wordt een onderzoek inge steld, dat overigens voorloopig slechts kan ge schieden in de door de Duitsche troepen bezette gebieden. De Sovjets hebben erkend, dat zeventien katholieke geestelijken doodgeschoten zijn. Naar hun graven wordt nog gezocht. UIT FINLAND HELSINKI, 2 Juli (D.N.B.) Door den rijksbe richtendienst wordt medegedeeld, dat Dinsdag en in den nacht van Dinsdag op Woensdag vijande lijke luchtaanvallen slechts in beperkten omvang zijn gedaan. Op de plaatsjes Kotka, Kouvola, Sa- vonlinna en Vehkalahti werden bommen neerge worpen en personen met de boordwapens bescho ten. De aangerichte schade is onbeteekenend. Door jagers en de luchtdoelartillerie werden zes vlieg tuigen neex-geschoten. DE STRIJD DER HONGAARSCHE TROEPEN BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.) Hongaarsche troepen zijn op 1 Juli met succes door de Sovjetlinies heen gebroken. Na het breken van den tegenstand en het opruimen van talrijke bolsjewistische haarden van verzet hebben de Hongaarsche troepen een verbin ding met de Duitsche troepen tot stand gebracht. BOEDAPEST, 2 Juli (D.N.B.) De chef van den Hongaarschen generalen staf meldt: In de morgenuren van den eersten Juli is ook ixx den Oostelijken Sovjet grenssector tot den aanval over gegaan. Aan de Hongaarsche grens bevinden zich thans geen Sovjettroepen meer. Ons luchtwapen heeft de operaties van het leger doeltreffend ge steund. De vijand trok zich als gevolg van onze aanvallen op nieuwe stellingen terug. Vijandelijke vliegers hebben boven Hongaarsch gebied slechts verkenningsvluchten ondernomen. Dinsdag zijn geen bomaanvallen gedaan. MISLUKTE LUCHTAANVAL OP BOEKAREST BOEKAREST, 2 Juli (DN.B.) Officieel wordt medegedeeld dat het vijandelijken vliegtuigen, die Dinsdagavond trachtten Boekarest aan te vallen, niet is gelukt de luchtverdediging te doorbreken. Zij konden slechts negen, bommen voor de stad in de nabijheid van een dakpannenfabriek neerwer pen. Slechts één bom kwam tot ontploffing. De oorlog ter zee. De wintertuin van ue gruoie expositie „in Honand scaa* een huis", welke Zater dag in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend wordt, is gereed. (Foto Pax Holland) ZEVEN BRITSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. BERLIJN, 2 Juli (DNB) Bij aanvallen van Duitsche duikbooten op een Britsch konvooi in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan werden de laatste dagen zeven schepen met tezamen 40-000 b.r.t. tot zinken gebi-acht. Een ander groot koopvaax-dij schip werd door artillerie-treffers zoo zwaar beschadigd, dat het zijn haven van bestem ming wel niet meer zal bereiken. VRACHTSCHEPEN OP DEN OCEAAN VERNIETIGD. NEW-YORK, 3 Juli. (D.N.B.) Uit New-York- sche reederskringen verluidt, dat het Britsche vrachtschip Point Lobos (4802 br.t.) op weg van Los Angeles naar Groenland met een lading Ame- rikaansche vliegtuigen aan boord tot zinken is ge bracht. De Point Lobos is het vroegere Amerikaan- sche s.s. Ossining. Voorts werd het Britsche vracht schip Caix-o City (4792 br.t.) met Britsche troepen aan boord in de Middellandsche Zee tot zinken ge bracht en bovendien nog het Grieksche vrachtschip Themoni (5719 br.t.) Bijzonderheden zijn hierover niet beschikbaai-. Het Grieksche vrachtschip Point Clear (4839 br.t.) is in zwaar beschadigden toe stand Alexandrië binnengeloopen om hersteld te worden. Dit is het vroegere Amex-ikaansche s.s. Perkins. De A. N. W. B. en het kampeeren. Kampeerboerderijen en bondsonderdak. Nu de zomer verder schrijdt en de gouden vacan- tietijd in zicht komt, voor velen reeds is begonnen, worden allen, die met toeristische neigingen rond- loopen, min of meer onrustig. Ook de 2 a 300.000 kampeerders, die ons land telt, beginnen in beweging te komen. Hier vallen echter groote moeilijkheden te overwinnen. Immers de vraag rijst: waar blijf ik in den spexdijd, 's nachts tusschen twaalf en vier? Dan zijn tenten „taboe" en moet er iets anders op gevonden worden. Het is onze groote toeristische organisatie, de A.N.W.B., die met moedelijke zox'g ook hiervoor weer een oplossing heeft gevonden. Zoo ontstond een interessante nieuwigheid, de kampeerboerderij, d.w.z. een boerderij, waar ge durende de verboden uren een rustplaats voor de vermoeide tentbewoners is ingericht. Dank zij het energieke speuren van de kampeerdeskundigen van den A.N.W.B. zijn thans op vrijwel alle plaat sen, die voor kampeerders in aanmerkingen komen, van deze kampeerboei-derijen ingesteld, in totaal 250 a 300. Uiteraard voldoen deze kampeerboerde rijen slechts aan minimale eischen van comfort, doch zij zijn volstrekt hygiënisch en beantwoorden volkomen aan het gestelde doeL De kampeerkaart. In deze kampeerboerderijen kan een ieder on derdak vinden, die in het bezit is van een kampeer kaart. Deze kaart wordt uitgereikt door de Neder- landsche Kampeer Centrale, welke een onderdeel is van den A.N.W.B., doch bondslid behoeft men daarvoor niet te zijn. Deze kaarten, welke men heeft ingesteld om althans eenige effectieve controle te kunnen uit oefenen, zijn tegen een luttelen prijs verkrijgbaar en kunnen door iedereen worden aangevi-aagd. Ook veor de watertoeristen heeft men onderdak gezocht in de nabijheid van de plassen. Een vijftig tal gelegenheden werd gevonden, die den naam hebben gekregen van „bondsonderdak". Zoo werd ook deze categorie geholpen. Van de honderdduizenden kampeerders in Neder land zijn er thans reeds ruim 25.000 in bezit van een kampeerkaart, die als een soort legitimatie bewijs voor de gemeentelijke autoriteiten geldt en dit aantal breidt zich voortdurend uit. Bij onbe- hoorlijk bedrag wox-dt de kaart ingetrokken, zoodat deze, daar in de meeste gemeenten een dergelijk bewijs vereischt wordt, uitstekend preventief werkt. De Nederlandsche Kampeercentrale, welke deze kaart instelde en aldus baanbrekend werk ver richtte, werd in 1940 ondergebracht in den A. N. W. B., waarin ook alle andere kampeerorganisaties in ons land zijn ondergebracht. Voor de kampeerders werd tevens een speciaal A.N.W.B. kampeerlidmaatschap ingesteld, dat na tuurlijk groote voordeelen biedt. Het aantal van deze leden groeide in één jaar van 800 tot 2500. Voor hen. die kunnen bewijzen over een groote kampvaardigheid te beschikken en dus gerouti neerde kampeerders zijn, werd het landgoedkam- peerbewijs ingesteld, dat den toegang opent tot een tachtigtal zeer fraaie particuliere landgoederen in ons land, welke hun poorten hiertoe openstelden. Een zeer gewaardeerd initiatief van den A.N.W.B. Daarnaast kunnen wij dan nog melding maken van een ander plan van den A.N.W.B., de oprichting van een kampeerschool, welke op één der terreinen van den bond zal worden gevestigd en waar alle soorten tenten, in totaal twintig, zixllen worden opgezet* A.N.P.) DRAAIHARTIGHEID BLJ KOOL. De Plantenziektenkundige dienst te Wageningen meldt, dat daar het hoogtepxxnt van de eerste kool- muggenvlucht is verschenen, dringend wordt aan geraden zoo spoedig mogelijk op de reeds te velde staande sluitkool, twee keeren per week te spuiten met 1/10% nicotine en iy2% zeep of 5% van het mengsel van pyridine en zeep. Tevens wordt aan geraden voort te gaan met het bespuiten van de op de banen staande kool. Eveneens moet worden doorgaan met het bespuiten van bloemkool.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1