Bonnen die thans geldig zijn: TEDDY TKIX Leugens om bestwil... DOND-ERDA'G 3 JUL"! 1941' AARDAPPELEN. BON 08. T.m. 6 Juli: 2 kg. BOTER- OF VETKAART. BONS 22 en 23. T.m. 16 Juli: 250 gr. boter p. bon. Vetkaart reductie. BROOD. GEBAK. BON 23. T.m. 6 Juli 200 gr. brood of 2 rantsoe nen gebak. BON 9 (Bloemkaart). T.m. 13 Juli: 50 gr. brood of 1/2 rantsoen gebak. EIEREN (Bonkaart Alg.) BON 99. T.m. 6 Juli 1 ei. BON 89. T.m. .6 Juli 1 ei. MEEL EN GRUTTERS WAREN. (Bonkaart Alg.) BON 43. T.m. 13 Juli: 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem of grutte- meel. BON 44. T.m. 10 Augs.: 250 gr. havermout, ha vervlokken, haverbioem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmeel of grutten BON 45. T.m. 10 Augs.: 250 gr. gort, gortmout of grutten. BON 54. T.m. 10 Augs.: 100 gr. macaroni, vermi celli of spaghetti. BON 55. T.m. 10 Augs.: 100 gr. maizena, gries- meel, sago, aardappel meel of puddingsaus- poeder. BON 9 (Bloemkaart). T.m. 13 Juli: 35 gr. meel of bloem SUIKER. (Bonkaart Alg.) BON 56. T.m. 6 Juli 1 kg PETROLEUM. BON 11 (Bonkaart M en O) t.m. 10 Augs.: 2 L. KAAS (Bonkaart Algem.) BONS 68 en 78. T.m. 13 Juli: 100 gr. per bon. BONS 69 en 79. T.m. 27 Juli: 100 gr. per bon. SCHEERZEEP ENZ. BON K (Tpxtielkaart). T.m. 31 Aug.: 50 gr. VLEESCH EN VLEESCH- WAREN. BON 21 „vleesch". T.m. 9 Juli 50 gr. vleesch. BON 21 „vleeschwaren". T.m. 9 Juli y2 rantsoen. PEULVRUCHTEN. bon kaart Algemeen). BON 57. T.m. 6 Juli: 500 gr. MELK. BON 23. T.m. 6 Juli: U/t L. melk. KOFFIESURROGAAT EN THEE. (Bonkaart Algem.) BON 46. T.m. 20 Juli 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. ZEEP. (Bonkaart Algem.) BON 38. T.m. 3 Augs.: 150 gr. toiletzeep, 120 gr. huishoudzeep, 200 gr. z. zeep (oude samenstel ling), 150 gr. z. zeep, 300 gr. z. zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, 125 gr. zeepvlokken, 250 gr. zelfwerkende waschmid- delen, 200 gr. vloeibare zeep of 600 gr. wasch- poeder. HONDENBROOD. BON 23. T.m. 31 Juli: Groep 1 en 2: 10 Kg: Gr. 3: 8 Kg; Gr. 4: 5 Kg; Gr. 5: 4 Kg; Gr. 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON 23. T.m. 31 Juli: lVz Kg. BRANDSTOFFEN. Bonkaart Haarden en Kachels t.m. 31 Dec. Bonnen 01, 02. 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonnen 05, 06, 07: 1 eenheid turf. Bonkaart Haarden en Kachels K t.m. 31 Dec. Bonnen 01, 02, 03, 04 per bon 1 eenheid vaste brandstof. Bonnen 05, 06, 07, 08: 1 eenheid turf. Bonkaart Centrale Ver warming L t.m. 31 Dec. Bonnen 01—11 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonkaart „Brandstoffen één eenheid tot 1 Mei 1942 1 eenheid vaste brandstof. Bon 03 KF van de kaar ten M. en N Geldig 1-31 Juli: 1 eenheid vaste brandstoffen. Bon Generator-anthra- ciet 6e periode 1 H.L. anthracietnootjes of 50 kg turfcokes. Geldig 1-31 Juli. Bon Generatorturf 6e periode: 50 stuks bag- gerturf. Geldig 1-31 Juli. Adriaan van Hees over den Gulden Sporenslag. Radiovoordracht op 10 Juli. Op 10 Juli a.s. zal de Nederlandsche voordracht kunstenaar Adriaan van Hees des avonds om kwart over zes voor den zender Hilversum 1 van den Neder- landschen Omroep een uitzending verzorgen, "geheel gewijd aan de herdenking van den guldensporen slag. De heer Van Hees zal daarbij een uiteenzetting geven over het volksche wapenfeit van Groeningen van 1302, in het licht van den huidigen tijd, Verder zal hij hieraan een voordracht verbinden van dicht werk geïnspireerd door den guldensporenslag en werken voordragen van de dichtex-s Renee de Clercq, Ferdinand Verknocke, Albrecht Roodenbach en Jaap van Kersbergen. (A.N.P.) door THEA BLOEMERS. 10) „Ja zeker". Constance sprak op verontwaardigen- den toon. „Ik vond je manier van doen vanmiddag verre van behoorlijk en als zooiets weer gebeurt zal ik je ontslan". Jet zweg, doch Constance voelde hoe haar hand beefde. Toen zei het meisje nederig: „Ik hoop dat u het mij vergeven wilt, juffrouw. Als u mij ont slaat kan ik geen goede getuigen krijgen en ik ver dien een goed loon enenik heb het geld op het oogenblik hard noodig". „O ja?", vroeg Constance onverschillig. „Het is niet voor mezelf", ging Jet voort. „Familie leden van mij zijn in moeilijkheden; ik zou ze graag willen helpen als ik kon". „Dat zal je wel moeilijk vallen, hè?" Constance's stem klonk wat. vriendelijker. „Ik was eerlijk gezegd van plan er eens met u over te spreken, juffrouw", antwoordde het meisje, „en uw hulp te vragen voor die menschen. Ik heb het eigenlijk niet goed gedurfd tot nu toe. Ik heb genoeg dames gekend die een meisje niet wilden houden, omdat ze om hulp voor familie aanklopte". „Je hoeft heelemaal niet bang te zijn om mij in vertrouwen te nemen, hoon!" „Aldus aangemoedigd, begon Jet: „Nu juffrouw, het meisje dat met u naar Rieseloo gereisd is, weet u wel, en dat vreeselijke ongeluk gehad heeft, was mijn nichtje". Ze keek Constance in spanning aan terwijl ze sprak, om te zien wat voor indruk haar sensationeele mededeeling zou maken. „O ja. Wat vreemd!", antwoordde Constance vaag. „Jouw nichtje?" herhaalde ze. „Ja juffrouw. Ze was de dochter van Willem Ver kerk. dat was een zoon van den ouden Jeremia Verkerk; hij is als jongerwvan huis geloopen, omdat bij zich ver boven zijn familie verheven voelde en inia 't Is vandaag een reuzenfeestdag, alle kind'ren uit de straat, komen kijken naar een wedstrijd, waar het om een rookworst gaat. Kijk de flinke honden trekken, die straks moeten draven gaan. Wie het eerste bij de worst ls, mag er snel mee huiswaarts gaan. Vóór het startsein wordt gegeven, staan de honden op een rij, en ze denken: kijk, die nu is hij niet lang geleden gestorven. Ik ben de dochter van een anderen zoon van Jeremia, die ge dood is bij een ongeluk in de spinnerij, toen mijn broer Chris en ik nog klein waren, dus het veronge lukte meisje en ik waren volle nichten van elkaar, hoewel Corrie, haar zuster, die overgekomen is om het lichaam t^herkennen, beweerde dat het slacht offer haar zuster niet is". „Zoo! Wie was het dan?" Constance was bleek geworden toen ze- die vraag deed. „Dat zou ik u niet kunnen zeggen", antwoordde Jet. „Maar ik voor mij ben vast overtuigd dat het mijn nichtje Nora was. Het eenige wat ik weet is, dat een oude man, Gerrit Elders, kwam vertellen dat het slachtoffer zijn dochter Jansje was. die uit het krankzinnigengesticht ontsnapt en niet terugge vonden was. Maar als dat zoo is moet Nora plotse ling verdwenen zijn". „Ts dat zeker?" „Zoo zeker als wat! Jeremia, mijn grootvader, heeft een brief van haar moeder gehad, waarin ze schreef, dat haar dochter niet is teruggekomen en ook niets van zich heeft laten hooren sedert dat ongeluk o juffrouw, wat scheelt u?" „Niets. Ik heb den heelen avond al een beetje hoofdpijn. Ga maar door. Wat stond er nog meer in dien brief?" Constance dwong zich om kalm te praten. „Ja juffrouw". Jet keek naar Constance met een raadselachtigen blik, Toen vervolgde ze: „Mijn tante_ smeekte mijn grootvader om hulp. Mijn nichtje was, toen het ongeluk gebeurde, ook op weg hier naar toe geweest om grootvader om hulp te vragen, want mijn overleden oom had zijn zaken in een heel slechten toestand achter gelaten. Tante smeekte en bad om haar 750 gulden te sturen, om dat al haar hebben en houden verkocht zou moe ten worden voor huurschuld. Ze zou het dan ge leidelijk terug betalen". ..750 gulden! 750 gulden! Dat is een heeleboel geld! Zou dat niet een beetje overdreven zijn en zou ze het niet met een beetje minder af kunnen?" „Mijn tante schreef van met. Maar wij zijn arme menschen en kunnen zooveel niet opbrengen. Als Paarden op liol voor wagen met kinderen. Bestuurder om het leven gekomen, kind gewond. ROOSENDAAL, 3 Juli. Woensdagochtend sloegen op Burgerhout, nabij den Rondweg, de paarden voor een leegen wagen, die bestuurd werd door den 20-jarigen W. van Oers, op hol. De bestuurder voerde op den wagen een tiental kinderen mee, die op weg waren naar school. Bij zijn pogingen de paarden tot stilstand te brengen is van O. halver wege de Burgerhoutsche straat op den disselboom gevallen en vervolgens onder den wagen geraakt. De voor- en achterwielen aan één zijde gingen den ongelukkige over het hoofd, tengevolge waarvan hij weinige oogenblikken later overleed. Inmid dels stormden de paarden mot op den wagen de in doodsangst verkeerende kinderen voort in de rich- ting Achterstraat-Markt. Eenigen dér kinderen had den den moed bij een bocht in de straat, toen de paarden eenigszins vaart minderden, van den wa gen te springen zonder daarbij letsel op te loopen. Dit voorbeeld werd daarna ook door de overigen gevolgd. Op één na, die lichte kwetsuren opliep, kwamen allen met den schrik vrij. Op de Markt werd het span tot staan gebracht. Diefstal van broodbonnen en boter in Amsterdam. Een broodbezorger die in de Van Limburg Stirum- straat te Amsterdam een zijner klanten bediende, kwam bij zijn terugkomt tot de onaangename ontdek king dat tijdens zijn korte afwezigheid 1731 brood bonnen uit zijn kar waren verdwenen. Een boterhandelaar die zijn auto op de Geldersche kade even onbeheerd had gelaten, moest ervaren. dat gauwdieven er met een kist, inhoudende 25 kg. boter, vandoor waren gegaan. worst daar, die is straks beslist voor mij. Maarwat staat daar, iets ter zijde, voor een oude vuilnisbak? 't Kon beslist nog wel eens wezen, dat daar heel iets vreemds in stakZie, het deksel gaat iets open en er komt een kopje door, van een kat,, die stiekum grinnikt: Straks ben ik je even voor, lieve hondjes. Zou je denken, 'k liet me zooiets fijns ontgaan? Neen, dan moet je met zijn allen, vroeger maar zijn opgestaan. u niets meer noodig hebt, juffrouw, kan ik zeker wel gaan?" „Neen. Wacht eens". Constance ging in een neer slachtige houding in een gemakkelijken stoel zitten. Ze leefde het leven van een rijk meisje en had al les wat ze maar verlangen kon, maar wat ze aan constanten bezat, mocht geen naam hebben. Me vrouw van Zuylen had er echter meer dan eens op gezinspeeld, dat, als zij sterk genoeg was, haar grootvader zakelijke aangelegenheden met haar te bespreken zou hebben en dat zij dan zou hooren hoe het met haar financieele omstandigheden stond. 750 gulden! Het was een heele som, maar voor iemand in Constance's positie geen bedrag, waar niet aan te komen was! Zij moest het hebben, ze wist wel dat dit bedrag de redding van haar moe der en haar broers en zusters beteekende; ze was immers voor dat doel op reis gegaan naar den ouden Jeremia. Maar wat kon ze doen? Ze kon toch niet direct zoo'n groot bedrag aan mijnheer van Zuylen vragen! Wat voor motief zou ze moeten opgeven? Toch speelde ze hiervoor haar vernede rende en gevaarlijke rol en nu ze haar ziel verkocht had voor geld, moest ze dat geld hebben ook. Jet wierp steelsche blikken naar haar en vroeg zich af wat er wel in het meisje zou omgaan. „Je kunt wel gaan", zei Constance eindelijk. „Ilc heb je vanavond niet meer noodig. Wat ik zeggen wil", voegde ze er aan toe, alsof er plotseling een gedachte bij haar opkwam, „als ik binnenkort met mijn grootvader de regeling van mijn zaken be sproken heb, kan ik misschien wel wat doen voor die familieleden van je. Ik zal je wel waarschuwen als het zoover is". „Daar ben Ik u heel dankbaar voor, juffrouw", zei Jet. „Maar ik hoop dat u mij niet onbeschei den vindt als ilc zeg, dat met minder dan 750 gul den mijn tante niet is geholpen". „Het is een heel bedrag", zei Constance ernstig. „Dat is het zeker. En wat het ergste is, als ze niet gauw geholpen worden, wordt alles wat ze hebben, verkocht. De deurwaarder schijnt ze al achter de vodden te zitten". En na haar meesteres goedennacht gewenscht te Landdag van het N. A. F. te Rolde. Deelnemers reizen gratis met extra-treinen. 's-GRAVENHAGE, 2 Juli. De persdienst van het N.A.F. meldt, dat a.s. Zaterdag 5 Juli te Rolde bij Assen een groote landelijke bijeenkomst wordt ge houden van boeren en andere bij de voedselvoorzie ning betrokkenen, waar besproken zal worden de vraag: „Bolsjewisme of boerenorde?" Om zooveel mogelijk Nederlanders gelegenheid te geven getuige nis af te leggen van den wil, dat ons volk in het nieuwe Europa zijn plaats wenscht te behouden zijn extra-treinen uit alle deelen van het land ingelegd. Deze treinen vervoeren de landdagbezoekers gratis. De Nederlandsche boerenleider, E. J. Roskam Hzn., zal o.m. het woord voeren en men mag verwachten dat belangrijke mededeelingen omtrent het beleid in den landbouw en de voedselvoorziening gedaan wor den. Afbetalingsmagazijn beboet. Wegens prijsverhooging. •s-GRAVENHAGE, 2 Juli. Een N.V. te 's-Graven- hage, welke ook in eenige andere steden afbetalings magazijnen exploiteert, had omstreeks Juni 1.940 ver schillende goederen uit ouden voorraad met ongeveer 10"/n in prijs verhoogd. Daarna had men in Januari en Februari 1941 van enkele artikelen opnieuw den prijs verhoogd. Vooral tapijten, kleeden en dekens werden duurder vei'kocht dan vóór 10 Mei 1940. Volgens de verklaringen van den directeur, van B., was de bedoeling van deze prijsverhoogingen een exti'a-risico-premie te verkrijgen. Het debiteuren risico zou onder de huidige omstandigheden voor een afbetalingsmagazijn aanmerkelijk grooter zijn gewor den. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage stelde hier tegenover, dat elke prijs verhooging op een wettelijken maatregel moet steu nen of de goedkeuring van een bevoegde instantie behoeft. Daar een dergelijke toestemming hier ont brak, had er een overtreding van de prijzenbeschik- king 1940 plaats gehad. De accountantsdienst van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart becijferde de gemaakte extra-winst en hiermede rekening houdend, legde de inspecteur voor de prijsbeheersching de N.V. een boete van f 4.500 op. INVAL IN EEN SPEELGELEGENHEID Reeds eenige dagen had de politie van het bu reau Leidscheplein te Amsterdam extra het oog ge houden op een perceel in de Marnixstraat, onder Vermoeden, dat daar een speelgelegenheid zou zijn gevestigd. Woensdagmiddag achtte zij het oogen blik gekomen haar slag te slaan. Onder leiding van een inspecteur drongen een aantal manschappen naar binnen, waar men 10 menschen met kaarten bezig vond, waarbij om tamelijk groote bedragen gespoeld word. Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende personen, die de politie in soortgelijke gelegenheden eerder had aangetroffen. Allen wer den naar het bu eau Leidscheplein gebracht en na verhoord te zijn weer op vrije voeten gesteld. HET PENSIOENFONDS VAN DE SPOORWEGEN. De secretaris-generaal van Waterstaat heeft be paald, dat het Rijk ter aanzuivering van het tekort in het Spoorwegpensioenfonds gedurende 50 jaar een bedrag van f 16.296.000 jaarlijks in dat fonds zal stor ten. hebben, ging Jet de kamer uit en deed de deur achter zich dicht. „Verkocht!" hijgde het meisje toen ze alleen was. „Is het al zóóver? Ik had er geen idee van dat het zoo neep! Ai-me moeder! En arme Corrie en Karei! Wat zullen ze doen? En de kleintjes! O, ik moet ze helpen! Ik moet. Voor hèn ben ik dit ver schrikkelijke avontuur begonnen. Moeder heeft er geen idee van hoe arm vaders familie is. Arme moeder!" Het meisje begroef het gezicht in de handen en schreide, want ze had van kind-af altijd voor haar moeder gestreden, misschien wel eens met ver keerde middelen, maar altijd uit de volheid van een liefdevol hart. „Als ik haar niet helpen kan", zei ze tegen zich zelf, „geef ik de brui er aan, dan loop ik hier weg en ga rechtstreeks naar huis. Maar daarmee wor den de schulden niet betaald, behalve.behalve, als ik iets meenam. Wat? Stelen? Ze schrok van de gedachte, die door haar hersens flitste. En toch, wat deed ze anders, dag in dag uit? Ze had den naam van een ander meisje gestolen, haar kleeren. haar voedsel, haar geld, de liefde die voor haar bestemd was! Kon ze het juweelenkisje niet meenemen en er mee naar huis teruggaan? Ze stond half van haar stoel op, maar viel er weer in terug; ze besefte, dat de moed daartoe haar ontbrak. Allemaal waren ze toch zoo goed voor haar geweest, mijnheer van Zuylen, die baar als kleindochter in zijn huis had opgenomen, mevrouw, die haar verpleegd en ver troeteld had en tenslotte Walter, die haar de mooie liefde gegeven had van een nobel en sterk man. Neen, dit zou ze in geen geval doen! Zou alles nu toch anders loopen dan ze gehoopt en verwacht had; zou haar offer nutteloos geweest zijn en kon ze haar moeder nu toch niet helpen? Wat moest ze beginnen! Ze had niet den moed om de waarheid te bekennen en evenmin de kracht om het heerlijke nieuwe leven, dat zoo gemakkelijk en prettig was, op te geven, vooral nu Walter er in gekomen. Walter! Hoewel ze zijn liefde nie^ wilde aanmoedigen, kon ze er toch niets aan doe?., Het collegegeld voor het studiejaar 1941/1942. In sommige gevallen kan met een schuld bekentenis worden volstaan. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming maakt in de Woensdagavond verschenen Staats courant bekend: Zij die voornemens zijn zich voor het studiejaar 1941/'42 te laten inschrijven voor het bijwonen van volledig onderwijs der hoogleeraren en andere do centen aan de rijksuniversiteiten of de Technische Hoogeschool kunnen, indien zij door de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden niet in staat zijn het voor dat studiejaar verschuldigd college geld te betalen, volstaan met afgifte van een schuld bekentenis ter grootte van het verschuldigd bedrag, onder voorwaarde: 1) Voor hen, die zich voor het eerst laten in schrijven, dat zij op het examen, dat hun toegang verschaft tot het afleggen van examens aan de rijks universiteiten of de Technische Hoogeschool, als gemiddeld cijfer 7 hebben behaald. Buiten de hier voor benoodigde gegevens dienen zij curatoren in zage te verschaffen van het aanslagbiljet naar inkomen en vermogen 1940/'41 van hen zelf en/of van him ouders; 2) voor hen, die hun reeds aangevangen stu die in het studiejaar 1941/'42 wenschen voort te zetten, dat hun ijver en aanleg door curatoren, ge hoord de betrokken faculteit of afdeeling, over de jaren, dat- zij ingeschreven zijn geweest, „ruim voldoende" wordt geacht. Voorts dienen zij cura toren inzage te verschaffen van de aanslagbiljetten naar inkomen en vermogen van hun zelf en/of van hun ouders over de jaren, dat zij ingeschreven zijn geweest (en van een afschrift van de aangifte voor de inkomsten- en vermogensbelasting 1940/'41). De vorm van de hierboven bedoelde akte van schuld bekentenis wordt vastgesteld door den secretaris-generaal van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming. Voorts bevat de Staatscourant een beschikking van denzelfden secretaris-generaal, welke aldus luidt: Art. 1. 1) Het ingevolge artikel 3 van het be sluit van 7 Augustus 1940 (Verordeningenblad stuk 23 van 29 Augustus 1940, no. 116) voor het cur susjaar 1941/'42 verschuldigd collegegeld kan in twee gelijke termijnen betaald worden. 2) Uit het door den rector-magnificus af te geven bewijs van inschrijving moet blijken of in termijnen wordt betaald. 3) Bij betaling in termijnen geeft het be wijs van inschrijving slechts tot 1 Februari 1942 recht op toegang tot alle lessen, alsmede tot alle inrichtingen en vex-zamelingen der rijksuniversitei ten en der Technische Hoogeschool, behoudens het bepaalde bij het tweede lid van de artikelen 36, 69, 83 en 117 der Hoogeronder wijs wet. Ten einde aan het bewijs van inschrijving zoodanig recht te ont- leenen voor het overblijvend deel van het cursus jaar 1941,''42, moet op het bewijs van inschrijving door den rector-magnificus zijn aangeteekend, dat ook de tweede termijn betaald is. 4) De rector- magnificus gaat tot de bij het voorgaand lid be- 4oelde aanteekening niet over dan nadat hem het bewijs is getoond, dat de tweede termijn betaald is. Art. 2. De beschikking treedt in werking op den dag van haar plaatsing in de Nederlandsche staatscourant. dat zijn gevoelens weerklank gevonden hadden in haar hart. Het was een heerlijk besef om te weten, dat zij zooveel voor hem beteekende en met een ge voel van dankbaarheid dacht ze aan zijn woorden van vanavond. Hii had haar gevraagd zijn vrouw te worden! Ze had hem niet aangenomen en niet afgewezen. Hoe had ze hem kunnen aannemen, terwijl ze dit dubbelhartige spel speelde? Maar afwijzen? Neen. dat had ze evenmin gekund; neen, dat kon ze niet, ze kon het niet! Hoe moest alles in 's hemelsnaam eindigen? IX. ..Ik heb je bij me laten komen, Constance", zei mijnheer Eduard den volgenden morgen, terwijl het meisje tegenover hem in de studeerkamer zat, ..om je mededeeling te doen van de wenschen van ie oudoom. Marten van Zuylen. zooals die in zijn testament vervat zijn. Hij laat je een aanzienlijk vermogen na. doch er zijn bepaalde voorwaarden aan verbonden. Je bent nu. hoop ik. flink genoeg dat ik hierover met je kan spreken". Het meisje keek den ouden heer gespannen aan; ze opende haar mond alsof ze iets wilde zeggen, doch er kwam geen geluid. Haar hart was vol twij fel en onrust. Ze had den heelen nacht geen oog dicht gedaan; ze was eenvoudig bezeten van ver langen om de 750 gulden machtig te worden, die haar familie van den ondergang zou redden en Wal ters aanzoek had haar hart in gloed gezet. Het was dus niet te verwonderen dat ze niet had kun nen slapen. Mijnheer Eduard keek haar medelijdend aan. Haar mooi gezichtje was bleek en vertrokken en er waren donkere kringen onder de bruine oogen, die niet zoo schitterden als anders. Om haar mond was een pijnlijke, vermoeide trek. „Kindlief", vervolgde hij, terwijl hij zijn hand vriendelijk op de hare legde, „je ziet er nog ziek uit. Voel je je nog steeds niet heelemaal in orde?" „O, het gaat best, dank u", weerde het meisj® zwakjes af. (Wordt vervolgd), Aan weinigen bekend en toch uiterst interessant is het Geschiedkundig Medisch Pharmaceutisch Museum, dat zich bevindt in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Daar is het historisch getrouw interieur ingericht van een 18de- eeuwsche apotheek en apothekers-laboratorium met de beroemde oud-Delftsche potten, waarop de daarin gebakken namen van den inhoud. (Foto Pax Holland) Bijeenkomst N.S.N.A.P. De Kring Haarlem van de N.S.N.A.P. hield Vteens- dagavond een propaganda-bijeenkomst in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat onder voorzitterschap van den Kringleider den heer J. Plas. Deze sprak een woord van welkom. Hij herinnerde er aan, dat in de laatste vergadering in Februari eenige menschen aan wezig waren die niet wisten welke richting zij uit moesten; die nog niet precies wisten, wat. Hitler van de arbeiders wil. „We zijn daarom aan het werk ge gaan", zei de voorzitter, „en nu is er een kring Haar lem van de N.S.N.A.P. opgericht." Hij verleende hierop het woord aan den heer G. van Duyl uit Hoorn. „De strijd van het groot-Duitsche rijk tegen het Bolsjewisme in de Sovjet-Unie zal zeer eeker een der belangrijkste gebeurtenissen in dezen ontzagwekkenden tijd worden", zei spreker. „Het Marxisme is een uitvloeisel van een theoretische con structie; het is niet gegroeid uit den bodem der dingen. Het is moeizaam in elkaar getimmerd en be zield van een geest, geheel tegenstrijdig aan dien van het nieuwe Europa. Het zal echter worden terug gedreven tot achter den Oeral en tenslotte worden vernietigd. De volken van de Sovjet-Unie zullen door den Führer in de gelegenheid worden gesteld, v/eer zichzelf te worden. Dit Marxisme is een Joodsch product; de laatste Bolsjewistische stofnesten moeten daarom worden verjaagd. Het is te hopen, dat het aan den Führer en zijn dappere soldaten moge ge lukken, dit te doen in den kortst mogelijken tijd en met zoo weinig mogelijk, bloedverlies. Uit deze oude wereld zai een nieuwe wereld met een algeheele ver nieuwing te voorschijn komen. Het natïonaal-socialisme van den Führer is een erkenning van wat ecuwig is: het is een zuivere, eerlijke waarheid; men kan er niets aftrekken. Men moet het nemen zooals het is. De Nederlanders wor den nu voor de keus gesteld: wilt gij het nationaal- socialisme van den Führer of niet? Want er bestaat geen Nederlandsch nationaal-socialisme, doch alleen een Duitsch. Dat is de schepping van den Führer. Wij zijn dankbaar voor het verzet tegen onze beweging, want verzet veroorzaakt strijd en zonder strijd kan men geen overwinning behalen. Er moet komen een Innerlijke wedergeboorte van den roensch." Sprekende over den strijd in het Oosten, merkte spreker op, dat het niet waar is, dat Europa het. Bols jewisme bestrijdt. „Die strijd wordt gevoerd door 96 procent van de Duitsche soldaten en met 100 procent Duitsche genialiteit." Het antwoord, dat Nederland in de eerstvolgende maanden moet geven, zal beslissend zijn voor de toe komst van het geheele volk. Spreker zei,' dat de N.S.N.A.P. wil, dat Nederland een deel zal uitmaken van het grooLDuitsche rijk. Niemand in Nederland kan zich waarachtig nationaal- socialist noemen, als hij niet tevens aanspraak maakt op een plaats qls gelijkgerechtigde in het groot-Duit sche rijk. Het Duitsche rijk is te vergelijken met- een grooten diamant met vele facetten; Nederland vormt daar een paar van. Wij behooren tot het Duitsche rijk, maar zullen onze taal zuiver houden; doch als voertaal zullen we Duitsch gaan spreken. De heer Van Duyl wekte tenslotte de aanwezigen op, zich achter de vaan van de N.S.N.A.P. te scharen. Omzetbelasting en prijzen. 's-GRAVENHAGE, 3 Juli In verband met het in werking treden van de nieuwe regeling van de om zetbelasting maakt de gemachtigde voor de prijzen be kend, dat een ieder, die omzetbelasting verschuldigd is, boven den wettelijk toelaatbaren prijs voor waren en diensten mag berekenen het bedrag, waarmede de nieuwe omzetbelasting de oude tot 1 Juli 1941 gehe ven omzetbelasting overtreft, of het bedrag, dat voor het eerst als nieuwe omzetbelasting wordt geheven. Een en ander geldt niet voor brood en peulvruchten. Het verbod tot het in rekening brengen van omzet belasting op tabaksproducten blijft voorloopig nog ongewijzigd van kracht. De tot 1 Juli toelaatbare prijs m<Wl, wanneer thans minder omzetbelasting verschuldigd is dan tot dus verre, dienovereenkomstig worden verlaagd. Doorberekening van op grond van het vorenstaande in rekening gebrachte prijsverhoogingen is toegestaan aan die wederverltoopers, die goederen van anderen betrekken en deze goederen, zonder ze te be- of ver werken, doorverkoopen. Verlagingen van den inkoopsprijs, welke op grond van het bovenstaande plaats hebben, moeten in de verkoopprijzen tot uitdrukking worden gebracht. Uit het vorenstaande volgt derhalve, dat het aan fabrikanten en in het algemeen hun, die goederen- be- of verwerken, niet is toegestaan de op hun in koopprijzen drukkende omzetbelasting in de ver koopprijzen hunner eindproducten tot uitdrukking te brengen. Wanneer afrondingen noodzakelijk zijn moeten deze naar beneden geschieden. (A.N.P.) GEVAL VAN KINDERVERLAMMING. In Brummen heeft zich een geval van kinderver lamming voorgedaan bij het dochtertje van de fa milie van T. Het kind is in het algemeen ziekenhuis te Zutphen opgenomen. Huldiging van Koos Speenhoff. Hedenavond zal te Amsterdam de huldiging plaats hebben van den dichter-zanger Koos Speen hoff, ter gelegenheid van diens zeventigsten ver jaardag. In den Stadsschouwburg zal een jubileum-pro gramma worden geboden, waaraan, behalve Speen hoff, diens, vrouw en kinderen, ook artisten van het Nederlandsch Tooneel zullen medewerken. De avond wordt geopend door den directeur van bet Nederlandsch Tooneel, Cor van der Lugt Mel- sert, die ook als conferencier optreedt. Hierna zin gen Polly en Koos Speenhoff Ji\ liedjes. Onder regie van Louis de Bree spelen vervolgens Annie van der Lugt Melsertvan Ees, Louis de Bree, Jan van Ees en Lena Kley den één-acter „Kiekeboe" van Koos Speenhoff. Ceesje Speenhoff zingt dan liedjes, waarna Koos Speenhoff's woordenspel „De Voet", onder regie van Cor van der Lugt Melsert wordt opge voerd door dezen, Jos. van Gasteren, Ludzer Eringa en May Vollenga. Vóór de pauze treedt Koos Speenhoff alleen op. na de pauze met zijn echtgenoote: Caesarine SpeenhoffPrinz en zijn kinderen Ceesje, Koo« en Polly. Na afloop van de voorstelling volgt de huldiging, waarbij de wethouder voor onderwijs en kunstzaken dr. J. Smit, namens het gemeentebestuur den jubi laris zal toespreken. AARDBEIENTOCHT VAN D.E.M. De door de Wandelsportvereeniging D.E.M. geor ganiseerde „Aardbeienwandeltocht", waarvoor reeds 1500 personen hebben ingeschreven, is uitgesteld tot Zondag 13 Juli 1941. Voor de Kinderen (Teekeningen H. Kannegieter). HONDENWEDREN OM EEN WORST. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 13. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht: ZEEP: (Hiermede vervalt bericht No. 11) A. Toiletzeep (nieuwe samenstelling) f 0,121/» per 75 gr. B. Huishoudzeep -f 0,13 per dubbel stuk (240 gr.) f 0,061^> per stuk (120 gr.) C. Zachte zeep verpakt f 0.38 per K.G. onverpakt f 0,34 per K.G. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vi'oegere ongeldig maken. (Adv. Ingez. Med.)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6