IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Duitschers en Roemenen trekken de Proeth over. Aanval over het geheele front. Boven het Kanaal belangrijke Engelsche verliezen. De nieuwe bonnen Aantal oude kaarten kan vernietigd worden, behalve voor melk. De oorlog in het Oosten. De strijd in het Centrum. De strijd achter de Karpathen. Uit en over de Sovjet-Unie De strijd der Finnen. 26e JAARGANG No. 205 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 4 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht In Juni 768.950 ton Britsche scheepsruimte vernietigd HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van den weermacht maakt bekend: „Schouder aan schouder zijn gisteren Duitsche en Roemeensche formaties uit Noordelijk Moldavië de Proeth overgetrokken cn zijn bezig op te rukken naar de Dnjestr. Daarmede zijn de verbonden legers over het geheele front tusschen Zwarte Zee en Noordelijke IJszee tot den aanval overgegaan. Terwijl de Sovjet-leiding tot dusver klaarblijkelijk er naar streefde den Duitschen opmarsch in de nabij heid van de grens op te vangen en van haar kant tot den aanval over te gaan, schijnt het weerstandsver mogen van het Sovjet-leger thans gebroken te zijn. Aan het geheele front vallen achterwaartsche bewe- gigen van den vijand op te merken. De vernietigende slagten Oosten van Bialystok is feitelijk afgeloo- pen. Zooals reeds in een extrabericht is bekend ge maakt, is de uitwerking van dezen slag van wereld historische beteekenis. Talrijke divisies infanterie, cavallerie en pantser wagens van de Sovjetweermacht kunnen hier als vernietigd beschouwd worden. In voorbeeldige samen werking zijn de formaties van ons leger en van ons luchtwapen aan de achtervolging van den vijand be gonnen. In den strijd tegen Groot-Brittaiinië bracht het luchtwapen in den afgeloopen nacht een koopvaai'dij- 6chip van 5000 b.r.t. tot zinken en bombardeerde ha- venwei'ken in Zuidoost en Zuidwest Engeland. Aan de kust van het Kanaal mislukten overdag weer vol komen de aanvallen van Britsche gevechtsvliegtui gen, welke ondernomen werden onder krachtige be scherming van jachtvliegtuigen. De vijand verloor hierbij vijftien jagers en vijf gevechtsvliegtuigen, terwijl slechts een eigen vliegtuig verloren ging. De vijand liet vannacht op verscheidene plaatsen in Noordwest Duitschland brisant- en brandbommen vallen, waardoor eenige burgers werden gedood en gewond. O.a. in Bremen en Oldenburg werden woonhuizen getroffen. Nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten drie der aanvallende Britsche ge vechtsvliegtuigen omlaag. De strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheep- Vaart leverde ook in de maand Juni het verwachte groote resultaat op. Marine- en luchtwapen brach ten 768.950 b.r.t. vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken. Hierbij werden alleen door duik- booten 417.450 b.r.t. vernietigd. Daar komen nog bij groote verliezen, die de vijand geleden heeft door het loopen van schepen op mijnen van allerlei soort. Bo vendien werd een groot aantal vijandelijke koop vaardijschepen zoo ernstig beschadigd, dat zij 'ge heel of voor geruimen tijd verloren zijn voor de vijandelijke ravitailleering. Even succesvol was de Duitsche luchtafweer in den strijd tegen het Britsche luchtwapen. Alleen in den lijd van 26 Juni tot 2 Juli werden 109 Britsche vliegtuigen neergeschoten en wel 56 in luchtgevechten, 24 door hachtjagers 22 door luchtdoelartillerie, 6 door eenheden van de marine en 1 door infanterie. Twee Britsche jacht vliegtuigen kwamen bovendien boven het bezette gebied met elkander in botsing en vielen omlaag. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië 12 eigen vliegtuigen verloren. Bij de gevechten in het Oosten hebben zich de ko lonels Berger en Lohmeijer, commandanten van re gimenten infanterie, alsmede majoor Hess en le lui tenant Bachta van een regiment infanterie bijzonder onderscheiden. Bij de operaties op den Atlantischen Oceaan was een duikboot onder bevel van oberleutnant zur See Popp bijzonder succesvol. Op.de nieuwe kaarten 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de hieronder vermelde bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de hierna te noemen artikelen, met uitzon dering van melk, de nieuw uitgereikte kaar ten in gebruik worden genomen. Voor melk blijft dus voorloopig de oude kaart in gebruik. Vernietigd kunnen worden de oude „bonkaart al gemeen" en de oude vleeschkaart, met uitzonde ring van de thans geldende bon 21 daarvan. De volgende week zal ook voor vleesch de nieuwe kaart in gebruik worden genomen. De nieuwe broodkaart bevat twee soorten bon nen. De bonnen waarop staat vermeld: „4 rantsoenen" geven elk recht op het koopen van ongeveer 400 gram brood, of vier rantsoenen gebak. De overige bonnen geven elk recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood of één rantsoen gebak. BROOD EN GEBAK. Bon „25" van de broodkaart: 7 Juli t.m. 13 Juli, 100 gram brood of één rantsoen gebak per bon. Een rant soen gebak is: (beschuit, wafels, biscuits en andere koekjes) 75 gram, speculaas 140 gram, koek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. aman delbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebak ken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat. waar- In 70 gram meel of bloem is verwerkt. Bon „25-4 rantsoenen" van de broodkaart: 7 Juli t.m. 13 Juli, 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak. MELK. Bon „24" van de melkkaart: 7 Juli t.m. 13 Juli, l'-/\ liter per bon. Bon „25 eieren": 7 Juli t.m. 13 Juli, één ei per bon. SUIKER. Bon „101" van de „bonkaart algemeen": 7 Juli t.m. 3 Augustus, 1 kg suiker per bon. De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Maandag aanvangende distributieperiode mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden ge bruikt. Het nummer van den bon, welke gedurende de pe riode van 7 Juli a.s. t.m. 13 Juli recht zal geven op het koopen van 2 kg aardappelen, zal bij afzonderlijk persbericht worden bekend gemaakt TOELICHTING OP HET WEERMACHTBERICHT. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) Het D.N.B.) heeft de volgende toelichting ontvangen op het weermacht- bericht van vandaag. Bekijkt men de gx'oote vernietigende veldslagen in den Groot-Duitschen vrijheidsstrijd sinds 1939, dan moet de slag ten Oosten van Bialystok hooger ge waardeerd worden dan de veldslag in de bocht van de Weïchsel, die, tijdens den veldtocht tegen Polen van 10 tot 20 September 1939 werd geleverd en welke hel. weermachtbericht van die dagen reeds „een van de grootste vernietigende veldslagen aller tijden" heeft genoemd. Een nog grooteren omvang had de tijdens den veldtocht in het Westen van 21 Mei tot 4 Juni 1940 geleverde vernietigingsslag in Vlaanderen en Ar- i tois. Deze slag leidde tot de volledige ineenstorting van het Fransche Noordelijke leger en tot de zwaar ste verliezen voor het Engelsche expeditiecorps. Dit resultaat werd in onophoudelijke zware gevechten na vijftien dagen bereikt. De slag zelf werd in het weer- machtbei'icht gekenmerkt als „de tot dusver grootste vernietigingsslag aller tijden". Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat dit resul taat nog te overtreffen is en toch werd in het bericht van gisteren uit het hoofdkwartier van den Führer de vernietigingsslag ten Oosten van Bialystok „een be slissing van wereldhistorische beteekenis" genoemd. Opmerkelijk hierbij is de aangegeven verhoudinc tusschen het aantal gemaakte gevangenen en het aan tal der gesneuvelden. Zij zijn kenmerkend voor het. karakter van den tegenwoordigen strijd aan het Oos telijk front. Na een schatting van de na alle gevech ten aan 't Oostelijk front opgegeven ongelooflijk zwa re vernietigingscijfers en de cijfers van de buit komt men tot 't resultaat dat zonder twijfel 't gros van het door de Sovjets gebruikte materiaal voor hen verloren is gegaan. Opvallend hierbij is de vernietiging van bijna 5800 pantserwagens der Sovjets, welk verlies als gevolg van de relatief geringe productiecapaciteit der Sovjet-industrie binnen afzienbarén tijd in het geheel niet kan worden gecompenseerd. Vergelijkt men de genoemde cijfers- van vernietigde of buitge maakte stukken geschut met het aantal, dat na het beëindigen van den veldtocht in Polen in een samen vattend bericht van het opperbevel der weermacht van 23 September 1939 werd genoemd, dan is het thans verkregen resultaat bijna dubbel zoo groot. Steeds opnieuw moet er den nadruk op worden ge legd, dat de tegenwoordige veldtocht in het Oosten een strijd is tegen een overvloed van menschen en te gen een overvloed van materiaal. Wanneer de naar getal zwakkere Duitsche weermacht toch reusach tige successen weet te behalen en vorderingen weet te maken, dan bewijst dit juist haar superioriteit wat betreft de menschen en Jiet materiaal. De gevechten aan het Oostelijk front, die evenals tot dusver gekenmerkt worden door een hardnekkigen tegenstand der Sovjettroepen ondervinden thans overigens ook den invloed van de weersomstandig heden. In het gebied rondom Lemberg worden zelfs sneeuwstormen gemeld. Toch rukken op de rechter vleugel de Roemeensche en Hongaarsche formaties, evenals deDuitsche troepen aan de overige deelen van 't front voortdurend op. Op de noordelijke vleugel wordt thans voorbij de Duna met succes opgerukt en •ook de Finsche aanvallen maken goede vorderin gen. De balans van de gevechten over Juni tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart vertoont het tot zinken brengen van in totaal 768:950 b.r.t. als gevolg van de voortdurende aanvallen van het luchtwapen en de marine. Wanneer men dan nog rekening houdt met het niet te contröleeren verlies van schepen als gevolg van mijnen en het niet onaanzienlijk aantal schepen, dat als gevolg van beschadigingen stilligt, dan blijkt dat de ravitailleering van Groot-Brittan- nië opnieuw een zeer zwaar verlies aan tonnage ge leden heeft. Uit een overzicht van de totdusver tot zinken ge brachte schepen blijkt, dat sedert begin 1941 de ver liezen van de Britsche koopvaard- in geen enkele maand lager zijn geweest dan 700.000 b.r.t. Op 1 April 1941 bedroeg de totale tot zinken gebrachte tonnage 9.917.000 b.r.t. Dit cijfer is in het laatste kwartaal met 2.516.000 b.r.t. tot in totaal 12.433.0000 gestegen. Daar aan den eenen kant de productie ca paciteit van de Britsche scheepswerven aanzien lijk is teruggeloopen en aan den anderen kant de re serves van de koopvaardijvloten, die binnen het be reik van Groot-Brittannië liggen, zienderoogen ver minderen, heeft de tonnage, die iedere maand tot zinken wordt gebracht en waarvan het peil iedere maand gelijk blijft, een van maand tot maand voort gaande benadeeling van de ravitailleeringsscheep vaart van Groot-Brittannië ten gevolg, welke be nadeeling relatief gesproken nog grooter is dan de cijfers aangeven. Ook het toetreden van de Sovjet- Unie tot den oorlog tegen de spilmogendheden ver andert hieraan met het oog op de slechts kleine Rus sische koopvaardijvloot niets. De slag bij Bialystok. De positie van Stalin en zijn medewerkers. De opmarsch der Hongaren. DOOR DE DUITSCHE TROEPEN VEROVERD. Een pantserwerk ip de Sovjet-verdedigings linie, bestand bleek tegen het zware geschut der Duitsche weermacht. (Foto OrbisHolland) VELSEN Beperking van het gasrantsoen. Een spertijd van 8 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. Zooals uit een publicatie blijkt is het gasrant- soen, zooals dit aan de afnemers reeds eerder werd toegewezen, met ingang van 1 Juli jl. met 25 pet. vermindei-d, zoodat men met 3/4 van het oorspron kelijke toegekende rantsoen moet rondkomen. Mede tér beperking van het gasrantsoen zal met ingang van a.s. Zaterdag eiken nacht van des avonds 8 uur tot des morgens 5 uur de gasdruk worden verlaagd, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat het gedurende dien tijd onmogelijk zal zijn gas af te nemen. Men lette er vooral op, dat 's avonds 8 uur alle gaskranen goed gesloten zijn. Deze maatregel is voorloopig; indien niet vol doende bezuinigd wordt zullen ook over dag gas- looze uren worden ingevoerd. AFSCHEID EN INTREDE. Ds. J. Kapteyn te IJmuiden die 9 Juli a.s. afscheid neemt van zijn gemeente zal op Vrijdagavond 18 Juli a.s. in de Noorderkerk zijn intrede doen bij de Geref. kerk van Groningen, na tevoren te zijn bevestigd door den oudsten predikant aldaar, ds. D. v. Dijk. Bevesti ging en intrede zullen in één dienst plaatsvinden. CASTRICUM JEUGDHERBERG „KONINGSBOSCH" WEER OPEN. De jeugdherberg te Castricum, die eenigen tijd haar deuren moest sluiten, is door de N.J.H.C. thans wederom voor het trekkersverkeer tot 25 Juli a.s. vrij gekregen. In Noord-Holland zijn thans de volgende jeugd herbergen geopend: Haarlem, Zandvoort, Castri cum, Schoorl, Petten, Wieringen en Amsterdam. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 4 OP 5 3ULI 1741 van 22.04 tot 5.2S Maan op 5 Juli op 18.10 Maan op 6 Juli onder 2.51 ALS DL VULENUAMMi.,. „SSCHEKS VAN üt VANGST TERUGKEEREN. - De eerste schuiten vallen de haven binnen. (Foto Pax Holland). DE SLAG BIJ BIALYSTOCK. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) De groote slag in het gebied van Bialystok heeft het hier verzamelde Sovjet-leger vernietigend getroffen. De breede weg BialystockGrodnoWolkowysk is over een lengte van ongeveer 70 K.M. bedekt met vernielde en in den steek gelaten pantserwagens en voertuigen. Tusschen omgevallen wagens hangen lijken van menschen en paarden. Honderden gevechtswagens van alle grootten en typen werden door de geweldige kracht der Duit sche bommen en granaten vernietigd, zoodat de on derdeden 50 en 100 meter ver weggeslingerd, op de velden liggen. Ook op de wegen, die van den hoofd weg afwijken, ziet men hetzelfde beeld. Hier is een lange met paarden bespannen colonne vernietigd, daar zijn veldkeukens, tankwagens en reparatiewagens ver nield. Elders ziet men stukken afweergeschut staan. Hun afweer was vergeefsch. De Duitsche vliegers heb ben de stukken verpletterd en de manschappen gedood of op de vlucht gedreven. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) Duitsche gevechts vliegtuigen hebben op 2 Juni ten Oosten van Bialystok een groote bolsjewistische transportcolonne aange vallen en door talrijke bomtreffers talrijke auto's be laden met wapens, munitie, apparaten en benzine, vernietigd. In scheervlucht joegen de Duitsche vliegtuigen op de colonne toe. De bommenwerpers maakten hun bommen van middelmatig kaliber voor het uitwerpen gereed en lieten ze midden op den reusachtigen tros vallen. Hooge vuurzuilen schoten omhoog. Houten en ijzeren deelen vlogen door de lucht. De colonnes wer den steeds weer door nieuwe bommen getroffen. In dezen chaos knetterden de salvo's van de mitrailleurs en de granaten van de boordwapens. De lange trans portcolonne vormde tenslotte een enkel front van vuur, waardoor de beweging van de terugtrekkende verslagen bolsjewistische troependeelen verstarde. Brandende voertuigen versperden de wegen, zoodat duizenden Bolsjewistische soldaten zich gevangen moesten laten nemen. TERREINMOEILIJKHEDEN. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) De slechte toestand der wegen in de Sowjet-Unie moest volgens de Sovjet speculaties den Duitschen opmarsch tot staan brengen of tenminste aanzienlijk belemmeren. Evenals in de vorige veldtochten, zoo heeft ook hier, naar het D.N.B. verneemt, de Duitsche leiding snel passende maat regelen genomen. Tegelijk met de eerste gepantserde formaties trokken den eersten dag van den opmarsch gemotoriseerde pionierscolonnes over de grens. Haar taak was het door het verbeteren van de wegen en straten, door het bouwen van bruggen en aanleggen van vliegvelden het verloop van den verderen op marsch te w'a'arborgen. Zij hebben tallooze door de Sovjets vernielde bruggen hersteld Andere afdeelin- gen pioniers hebben over groote afstanden kapot- gereden wegen gerepareerd en voor het verkeer var de eindelooze ravitailleeringscolonnes geschikt ge maakt. Pogingen van verstrooide Sovjet-soldaten en de Bolsjewistische luchtaanvallen om dit te belem meren, werden met de wapens afgeslagen. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) De groote bosschen ach ter de oprukkende Duitsche troepen worden, naar het D.N.B. verneemt, stelselmatig gezuiverd. Eiken dag worden kleine groepen Bolsjewisten gevangen genomen, die zich verborgen hielden, omdat hun politieke commis sarissen hun hadden ingeprent, dat de Duitsche sol daten alle bolsjewistische gevangenen doodschieten. Een eerste luitenant, die bij Riga gevangen was geno men, bevestigde, dat in zijn regiment een politiek commissaris dit inderdaad gezegd had. Doordat de Bolsjewisten den zin van dezen oorlog in het geheel niet begrijpen en hun ontwikkeling vrijwel zonder uit zondering zeer gering is, hebben de soldaten aan deze ophitsende woorden geloof gehecht. De gevangenen volgden de Duitsche soldaten slechts aarzelend, daar zij nog steeds vreesden te zullen worden neergescho ten. Toen zij eten en drinken kregen, lieten zij hun vrees varen. DE BUIT. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) Niet alleen door den vernietigingsslag van Bialystok hebben de verslagen Sovjet-armeeën reusachtige verliezen aan soldaten en materiaal geleden, doch ook op andere plaatsen aan het Oostelijk front hebben de zegevierend opruk kende Duitsche troepen reusachtige hoeveelheden wapens en munitie vernield. Zoo heeft het langs de Oostzeekust door het Weste lijk deel van de voormalige Oostzeestaten oprukkende deel van het Duitsche leger tot en met 1 Juli 1941 631 pantserwagens, 168 lichte en zware stukken geschut alsmede veertig vliegtuigen buitgemaakt of vernietigd. Verder vielen hier 19 stukken luchtdoelgeschut en 24 stukken pantserafweergeschut, alsmede twee pantser- treinen in Duitsche handen. De bij de inneming van Riga veroverde buit is nog niet te overzien. HONGAREN BLIJVEN OPRUKKEN BOEDAPEST, 3 Juli (D.N.B-) De chef van den Hongaarschen generalen staf deelt mede: Onze troepen aan gene zijde van de Karpathen heb ben Woensdag hun opmarsch voortgezet. Ons lucht wapen heeft met succes den terugtrekkenden vijand gebombardeerd. Gaat Stalin de Sovjet-Unie verlaten STOCKHOLM, 3 Juli (D.N.B.) In een bericht uit Istanboel publiceert „Aftonbladet" het, naar men zegt, van goed ingelichte zijde afkomstige bericht, dat Stalin, Molotof en Worosjilof een visum zouden heb ben aangevraagd voor Iran, daar zij zich via Iran naar Britsch-Indië of Egypte zouden willen begeven. Aftonbladet publiceert dit bericht onder het op schrift: „Heeft Stalin zijn pas in orde gemaakt?" VERKLARINGEN VAN GEVANGEN SOVJET-SOLDATEN. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) Bolsjewiki, die in de gevechten om Jacobstad gevangen zijn genomen, heb ben opmerkelijke mededeelingen gedaan over de mo tieven van den verbitterden tegenstand der Sovjet troepen. Bij hun verhoor werd bekend, dat achter de in de eerste linie vechtende Bolsjewiki iemand ligt, die elkeen met den dood bedreigt, die niet schiet of die aanstalten maakt om zich over te geven. De Sovjet commissarissen hebben den soldaten verder inge prent, dat zij door de Duitschers gedood, opgehangen of verbrand zouden worden. Zelfs heeft een commis saris verteld, dat de Duitschers van de huid der ge- doode gevangenen leer maakten. HOE DE SOVJETS MET HUN GEVANGE NEN OMSPRONGEN. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) Toen de eerste verde digingslinies der Sovjetlegers ineenstorten, stelden de bolsjewisten te Schaulen (Littauen) een transport ge vangenen samen, bestaande uit ongeveer 700 mannen en vrouwen, om hen naar het binnenland te vervoe ren. Zij werden in goederenwagens samengeperst en de luchtkleppen van de wagons dichtgespijkerd. Drie dagen lang stond deze trein op het perron van Schau len, zonder dat de bolsjewisten den gevangenen eten en drinken brachten. Toen de Duitschers Schaulen binnentrokken, constateerden zij. dat talrijke gevan genen reeds gestorven waren. De Bolsjewisten hadden niet voor sanitaire inrichtingen gezorgd, zoodat zich in de wagons ziekten verspreid hadden. ACHTER HET FRONT IN DE SOVJET UNIE. STOCKHOLM, 3 Juli (D.N.B.) Naar welingelichte kringen uit de Sovjet-Unie vernemen, heeft de sedert het begin van den oorlog in de Sovjet-radio dagelijks hei-haalde oproep aan de bevolking om de „grootste waakzaamheid" te betrachten en alle anti-sovjet „ver dachte" personen onmiddellijk bij de Sovjet-autori teiten aan te geven tot een ware golf van verklikkerij in de geheele Sovjet-unie geleid. Dagelijks worden duizenden en nog eens duizenden personen bij de Gepeoe als „verraders" op gegeven. De Gepeoe heeft in vele steden, vooral echter in de Oekraïne, massa arrestaties verricht, zooals in de dagen toen de Bols jewistische terreur zijn hoogtepunt bereikte. Iedere nacht vinden er executies plaats en de gevangenis sen zijn deels tot aan de nok gevuld. DE NOORSCIIE VRIJWILLIGERS. OSLO, 3 Juli (D.N.B.) De grootste en bekendste Noorsche beroepsorganisaties hebben, naar aanleiding van de vorming eener Noorsche divisie voor den strijd tegen het Bolsjewisme, een oproep uitgevaardigd, waarin gezegd wordt: „Evenals anderhalf jaar gele den is Noorwegen weer in oorlog met het communis me. Toen streden Noorsche vrijwilligers schouder aan schouder met de Finnen tegen de Sovjet-Unie. Thans hebben zich opnieuw* Noorsche vrijwilligers aange meld, om tezamen met Finsche en Duitsche wapen broeders voor Noorwegen tegen de Sovjets te vech ten". VERLIEZEN EN VERLIESCIJFERS. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben op 2 Juli in het gebied boven Bialystok 52 vliegtuigen neergeschoten Tijdens voortgezette aanvallen op Sovjet-vliegtuigen werden bovendien nog 97 bolsjewistische vliegtuigen op den grond ver nield. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) In de gevechten rondom Dubno is het een Duitsche gepantserde formatie ge lukt dertig pantserwagens der Sovjets te vernietigen. Den vorigen dag heeft deze zelfde Duitsche formatie veertig Sovjet pantserwagens vernield. DE ONTWIKKELING DER OPERATIES. HELSINKI, 4 Juli (D.N.B.) Hedenochtend heeft het Finsche hoofdkwartier zijn eerste leger- bericht uitgegeven, dat als volgt luidt: Sinds de Sovjet-Unie tot den openlijken oorlog te gen Finland is overgegaan en met bomaanvallen op woonwijken van burgers begonnen is, hebben de operaties van het leger zich als volgt ontwikkeld: Aan de landsgrenzen ontstonden op verscheidene plaatsen gevechten van kleinen omvang in verband met de bedrijvigheid der verkenners, waarbij de po ging van den vijand om over onze grenzen te drin gen, overal werd afgeslagen. Op eenige plaatsen heb ben onze troepen zich van belangrijke punten in het gebied aan de overzijde van de grens meester gemaakt. Sinds de Duitsche en Finsche troepen de Oostelijke grens in het Noorden van Fjnland gepas seerd zijn is de opmarsch stelselmatig verloopen. Tn de buurt van Hanko viel voortdurende bedrijvig heid van de artillerie aan beide zijden waar te ne- fen. Aan het Zuidelijke front worden in hoofdzaak landmijnen gelegd en heerscht bedrijvigheid van pa trouilles en verkenningsafdeelingen. De Aalands- eilanden zijn bezet, ten einde deze te kunnen verde digen. Een vijandelijke duikboot is in ons mijnenge- bied gezonken. Onze luchtstrijdkrachten hebben da spoorlijnen en wooncentra tegen overvallen be schermd, en vijandelijke transporttreinen, vliegvelden en knooppunten gebombardeerd. Onze jagers en luchtafweer hebben tot den avond van 2 Juli 48 ma chines neergeschoten. REDE VAN TANNER. HELSINKI, 3 Juli (D.N.B.) De nieuwe mi- minister van Handel en Industrie, Tanner, die in 1940 onder pressie van het Kremlin moest aftreden als lid der Finsche regeering en thans weer daarin is opgenomen, heeft van avond voor de Finsche radio gesproken over de ontwikkeling van de verhouding tusschen Finland en de Sovjet-Unie. De vrede van Maart 1940 bedoelde slechts een pau ze te zijn, aldus betoogde Tanner, ter voorbereiding van een nieuwen aanval. Aan het binnenlandsche front moest het land door communistische agitatie voor annexatie rijp worden gemaakt. Het doel van Moskou was Finland definitief te vernietigen. De Sovjet-Unie, die bij haar agitatie beweerde geen aanspraak te maken op anderer gebied, streefde in werkelijkheid puur imperialistische doeleinden na en heeft tot het uitbreken van den Europeeschen oor log bijgedragen. Zij poogde hem te verlengen tot zij zelf militair beslissend kon ingrijpen om het communisme over Europa en zoo mogelijk over de geheele wereld te verbreiden Tot slot verklaarde Tanner, dat de belangen van Finland me» die van Duitschland samenvallen en daarom trekken de Finnen schouder aan schouder met de Duitschers ten strijde tegen het bolsjewisme. IJMUIDEN STRAATPREDIKING GEREFORMEERDE EVANGELISATIE. De Gereformeerde Evangelisatiecommissie organi seert a.s Zaterdagavond half acht een openlucht-samen komst bij den bootsteiger Ds. H. J. ten Brink van Santpoort zal spreken over het onderwerp „Struisvogelpolitiek" en Ds. T E. Hoek stra van Velsen-Noord over „Verloren". Het Evangelisatie Zangkoor verleent yjn medewar» king.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1