Fietsendieven. Raffenjachf. - en electriciteits- rantsoeneering le Haarlem JCuHSf Wij hebben dezer dagen medegedeeld dat de feroote stijging in de aantallen processen-verbaal, door de Haarlemsche politie in de laatste jaren ge maakt, in de eerste plaats toegeschreven moet wor den aan de sterke toeneming van ae diefstallen van fietsen. Iedereen weet waarom die toenemen: het is nu vooral om de banden te doen. Er worden hooge prijzen voor gebruikte banden betaald en sommige dieven zien er blijkbaar niet tegen op. in schuurtjes en pakhuisjes door te dringen en daar op hun gemak de banden te démonteeren. Zij vin den het minder gevaarlijk met opgerolde banden over straat te loopen dan gestolen fietsen voort te rijden. Dit laatste levert trouwens moeilijkheden op als er een slot op de fiets zit. Maar er schijnen al vindingrijke dieven te zijn die zoo'n fiets ophan gen aan een haak die aan hun kleeding vas'tzit, zoodat het geblokkeerde achterwiel een paar cen timeter boven de straat zweeft cn de fiets op het voorwiel wordt voortgereden. Gebeurt dat in de schemering, 's avonds laat, dan zullen de weinige voorbijgangers niet opmerken dat het achterwiel niet draait. Er is al herhaaldelijk aanbevolen, oq>k in dit blad, er voor te zorgen dat men fictsen-bergplaat- sen van een stevig slot voorziet en goed afsluit. Er is eveneens telkens gewaarschuwd, toch geen fiet sen onbeheerd aan den weg te laten staan. Wie in dezen tijd zijn karretje kwijt raakt kan in de meeste gevallen verder gaan wandelen, eiken dag weer opnieuw, met alle vermoeienis en tijd verlies van dien. En wanneer het verlies hem of haar'overkomt vlak voor oen met vreugde verbeiden vacantie-fietstocht door Nederlands schoonste dre ven zal de droefenis wel heel groot zijn. Want niet velen zullen voor zoo'n tocht hun fietsen aan an deren leenen; behalve het tijdelijke gemis komt er het nadeel van de banden-slijtage aan te pas. Tegen de list van de mannen-met-de-haken kan men zich natuurlijk te weer stellen door twee slo ten toe te passen, op voor- zoowel als achterwiel. Men kan ook, als die te verkrijgen is, een ketting met een slot gebruiken die beide wielen verbindt. En misschien ontsiaan er in dezen tijd wel nieuwe vernuftigheden in fiets-beveiliging. De tijd is er zeker rijp voor en wie weet welke geniale gedachte er op dit eigenste oogenblik in het brein van den een of anderen uitvinder ontspruit. Maar met de algemeene voorzorgen komt men al een heel eind. Men kan de fietsen-bergplaatsen nog extra beveiligen door er een bel in aan te brengen, die rinkelt zoodra de deur geopend wordt: liefst een die een poosje blijft doorbellen. Maar wie een goeden waakhond bezit behoeft niet tot zulke maatregelen over te gaan. Desnoods zou men hem in dq fietsen bergplaats kunnen laten slapen, maar als regel zal zijn .stem wel voldoende uitwerking hebben en den fietsendief op de vlucht jagen. Wie per fiets ergens een bezoek brengt handelt verstandig als hij altijd vraagt, of hij haar binnen mag zetten. Ook al was dat vroeger zijn gewoonte niet. De kansen zijn nu immers veel kwader en het bezit is veel kostbaarder. En als men de fiets er gens buiten moet laten staan is het raadzaam een plaats te kiezen, waar het ding goed zichtbaar blijft voor menschen binnenshuis: voor een raam en dicht bij een deur. En dan natuurlijk met het slot er op. Maar in verreweg de meeste gevallen zal men de fiets wèl binnen kunnen zetten: hetzij in een gang of hal, hetzij in een schuurtje. Wie op deze dingen geregeld let kan niet veel risico loopen. Engelsche luchtaanvallen op ons land. Veel brisant- en brandbommen neergeworpen. In den afgeloopen nacht vlogen vrij veel Brit- sche vliegtuigen boven ons land. Ook werden zoo doende tamelijk veel brisant- en brandbommen neergeworpen. De meeste vielen echter in het wa ter of op het vrije velcl ij richtten geen noemens waardige schade aan. Wel werd door brandbommen een tamelijk ernstige brand veroorzaakt, waardoor zes woonhuizen zwaar te lijden kregen. Vijf per sonen werden gekwetst. Voorts is nog te vermelden dat twee brisantbommen op een kerkhof werden geworpen, waardoor een geheele rij van graven verwoest werd. Schoenen te duur verkocht. Bij winkelier te Haarlem 7952 paar in beslag I genomen. HAARLEM, Donderdag. Bij een winkelier te Haarlem, die zijn schoe nen te duur verkocht, heeft de politie 7952 paar in beslag genomen. De winkelier had ze ingekocht voor f 7.05 en verkocht voor f 12.75 per paar. Te gen hem is proces-verbaal opgemaakt. 1 Verhooging van huren bestraft. ONGEOORLOOFDE VERHOOGING VAN HUREN. 's-GRAVENHAGE, 3 Juli. R. te Schiebrock verhuurde in Maart van dit jaar een huis te Rot terdam voor f 28 per week. op 9 Mei 1940 bedroeg de huurprijs van de woning echter slechts f 15. Deze overtreding van het huurprijsbeslUit 1940 werd dooi den inspecteur voor de prijsbeheersehing te 's-Gra- venhage beboet met f 600. Bovendien moet de eige naar den huurder het teveel betaalde restitueeren. Te Rotterdam werd in December 1940 een kantoor ruimte met inventaris verhuurd voor f 80 per maand. De commissie van advies inzake uitvoering van de Woningnoodverordening constateerde evenwel dat 'deze huurprijs te hoog was. De betrokken ruimte was van 1935 tot Mei 1940 niet afzonderlijk verhuurd geweest, zoodat er geen mogelijkheid tot beroep op den 9-Mei-huurprijs bestond. Echter werd vastgesteld dat f 60 per maand inclusief gebruik der inventaris een redelijke huur was. Ook hier was dus het huur- prijsbesluit 1940 overtreden, waarvoor den eigenaar een boete van f 125 werd opgelegd. Een bouwondernemer te Rotterdam verhuurde een huis te Schiedam voor f 35 per maand. Hij had deze woning op 9 Mei 1940 echter verhuurd voor f 31. Hij zag zich tot f 100 boete veroordeeld. Ook in deze beide gevallen moest het teveel berekende worden terugbe taald. V. te 's-Gravenhage had bij een woningbureau al- 'daar een huis te huur aangeboden voor f 1400 per jaar. De huur van dit pand bedroeg tot dusver echter slechts f 1200. De overtreding van het huurprijsbe- sluia 1940 was slechts onvoltooid gebleven door het feit. dat zich nog geen gegadigden hadden gemeld. V. werd door den inspecteur voor de prijsbeheer sehing te 's-Gravcnhage veroordeeld tot een boete Van f 50. (A.N.P.) Zware straf voor een grossier. 's-GRAVENHAGE, 3 Juli. De grossier van D. te Assen deed in het voorjaar van dit jaar een partij ro zijnen en krenten van de hand tegen prijzen van f 0.88 en f 1 per K.G. Wegens het wegvallen van den invoer na Mei 1940 is de prijs, welke zoowel voor rozijnen als krenten bedongen mag worden, dezelfde gebleven als die van vóór 10 Mei. In den groothan del bedraagt hij hoogstens 65—70 cent per K.G. Van D. had dus een belangrijk hoogeren prijs bedon gen dan hem was toegestaan. Bovendien had hij echter van dezelfde partij al eens eerder een deel voor een te hoogen pdijs verkocht, en toen was het eveneens misgeloopen. De inspec teur voor de prijsbeheersehing, met wien hij daar door in aanraking was gekomen, legde hem toen een boete van f 250 op. Nu het feit, zich herhaalde en Van D. blijkbaar nog niets geleerd had, veroor deelde de inspecteur voor de prijsbeheersehing te Leeuwarden hem tot f 250 boete, met verbeurdverkla ring van de inbeslaggenomen zuidvruchten. Daaren boven werd publicatie van het vonnis in de plaat selijke pers gelast. (A.N.P.) (In de Braziliaansche havenstad Porto Allegro heeft men met succes een ralienplaag bestreden door luidsprekers die met honden geblaf en kattengemiauw de ratten uit hun schuilplaatsen en m vallen joegen.) Kijk, alweer een groote glorie Van een lumineus idee, Vangt de nieuwe ratvictorie Aan in Porto Allegre? Zelfs de alleroudste rotten Waren daar niet slim genoeg, Toen men ze door list tenslotte Toch nog in de vallen joeg Men kwam z'overal belagen. Rotten links en rótten rechts, Men wist z'alle op te jagen, Weinige ontkwamen slechts Met hun roof- en ltnaagbehoefté In die groote havenstad, Heeft dat knagende geboefte Een afdoende les gehad. Al hun ondergrondsche wroeten, Dat den menschen schade bracht, Moesten zij nu toch eens boeten, Ha, dat plan was goed bedacht. Vaak is hun vernuft geprezen En met recht, maar in die stad Konden menschen slimmer wezen Dan de allerslimste rat.... 'k Hoor mijn hondje zachtjes grauwen Poes kijkt me misprijzend aan, Zonder blaffen en miauwen Is het toch maar niets gedaan. P. GASUS. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat zich midden in de Leidschestraat te Amsterdam een ouderwetsche apotheek bevond, waaraan thans nog een oud schilderij herinnert. (Foto Pax Holland) In de avonduren en 's nachts geen gas gebruiken HAARLEM, Donderdag. Zooals onze lezers weten mogen ze van 1 Juli 1941 af niet meer dan 75 pCt. van het voor ieder vastgestelde rantsoen gas en electri- schen stroom gebruiken. De directie van het Gemeentelijk Gas- en Electriciteitsbedrijf te Haarlem deelt mede, dat aan de percentages over de verschillende maanden zeer streng de hand zal worden gehouden. Mede ter beperking van het gasverbruik zal voorloopig met ingang van 6 Juli eiken nacht van acht uur 's avonds tot 's morgens vijf uur de gasdruk worden ver laagd. Gedurende dien tijd is het onmogelijk gas af te nemen; dan moeten alle kranen der toestellen van de verbruikers gesloten zijn. Deze regeling is genomen in afwachting van even- tueele nadere regelingen. Indien niet voldoende bezuinigd wordt, zullen nadere ingrijpende maatregelen genomen moeten worden. De groote landdag in Rolde. Bolsjewisme of hoerendom. De persdienst van hefc Nederlandsch Agrarisch Front meldt: Zooals reeds gemeld werd, heeft het Nederlandsch Agrarisch Front tegen a.s. Zaterdag een grooten landdag georganiseerd. In verband met de ernstige bedreiging, die het wereldcommunisme Inzonderheid voor den boerenstand vormt, werden de bestuurders van alle landbouworganisaties uitgenoodigd deze land dag bij te wonen en hun leden daartoe op te wekken, om tot een zoo krachtige mogelijke getuigenis van het Nederlandsche platteland voor het gehoud van een gezonde boerenorde te komen. De groote betooging vervangt den jaarlijkschen Boerendag, welke vroeger door „Landbouw en Maat schappij" placht te worden georganiseerd, maar is met het oog op de omstandigheden van thans bree der opgezet. Een tweetal muziekcorpsen zal de bijeenkomst op luisteren, terwijl de jeubdbeweging van het N.A.F. en de Jeugdstorm eveneens medewerking verleenen. De eigenlijke landdagrede wordt uitgesproken door den heer E. J. Roskam Hzn., terwijl verder het woord wordt gevoerd door andere bekende spre kers. Wie zich herinnert, hoe het bolsjewisme in de Sovjet Unie het zelfstandig hoerendom uitroeide prof. dr. Grondijs wees er dezer dagen in de bladen nog op dat 1.700.000 boeren ter dood gebracht of verbannen werden, terwijl in 1938 Stalin te Moskou verklaarde: geen half procent van den Russischcn grond is meer in het bezit van boeren die mag niet nalaten naar Rolde te gaan om te getuigen tegen dit Bolsje wisme. De extra treinen voor landdagbezockers loopen van Den Bosch, Alkmaar, Rotterdam, Winterswijk. Scheemcin, Groningen en Leeuwarden. Zij stoppen op veie tusschenstations. Voorts zullen er in Drente door de E. D. S. speciale trams worden ingelegd op verschillende trajecten (A.N.P.) in Haarlem A en daarbuiten. OUDE MERKLAPPEN EN" LEIDSCHE SCHILDERS. Evenals in Haarlem de Frans Hals'en, zijn in Leiden de groote werken' van Lucas den Leidenaar op veiliger plaats dan het Museum biedt opgebor gen en met deze al het overige waardevolle kunst bezit, waarvoor men een tocht naar de oude Lae- kenhal der sleutelstad placht te ondernemen. Even als op ons Groot-Heiligland ook daar vele leege zalen en vele witte muren. Doch ook daar een zelfde pogen, door tijdelijke tentoonstellingen van in het bereik liggende kunstvoorwerpen den gang naar het Museum niet verloren te doen gaan. Zoo trof mij dezer dagen de mededeeling dat men in twee zalen van het Museum een expositie van oude merk- en stoplappen had ingericht. Nu zijn dat wel geen schilderijen van Permeke of Van Gogh, maar die oude doekjes en lapjes hebben toch ook voor mij altijd een zekere charme gehad en een bezoek aan die expositie leek mij wel aanlok kelijk. Vooral de oudere merklappen, werk van kinderen van twaalf tot zestien jaar meestal, zijn vaak een curieus product van echte volkskunst, in opzet en uitwerking vol traditioneels, als handen arbeid soms wonderbaarlijk door de schatten van geduld en vaardigheid, die er aan besteed werden. Er is daarvan nu in Leiden een interessante collectie bijeengebracht, chronologisch geordend van het midden der zeventiende eeuw af tot het einde der vorige toe. Het is op zich zelf al opmer kelijk het langzaam verval waar te nemen in ar tistiek aspect van die zaken die. aanvankelijk met liefde en zorgzaam vervaardigd, later de sporen gaan dragen van de overbodigheid en de noncha lance waarmee de bezigheid beschouwd ging-wor den. Er schijnt tot voor kort nog wel onderwijs op sommige scholen in gegeven te zijn, maar na om streeks 1900 zijn de producten bijna zonder uit zondering banaal en foei-leelijk. De machine merkt en stopt, alles correct en in een minimum van tijd: waarom den kinderen dan zooveel tijd af te nemen voor een schijnbaar zoo nuttelooze bekwaamheid? Het klinkt logisch, doch er is almee een stukje van het genoegen in het zelf-doen verloren gegaan en de gelegenheid overboord geworpen, aan traditio- neele voorbeelden het gevoel voor compositie in vorm en kleur te oefenen. Want die aardigste merklappen uit de achttien de eeuw vooral, bieden in hun simpel symmetri sch en opbouw een rustig harmonische vlakvulling, waardoor men er met genoegen naar blijft kijken. En hoe veelkleurig ze ook zijn mogen, ook in het kleuraspect van het geheel is diezelfde harmonie bereidt. Dat is bijna alles traditie, zooals in allen goeden handenarbeid traditie heerscht. Er is daarbij nooit aan kunstopvoeding of kunstonderrïcht ge dacht en kinderen noch hun ouders hebben die zaken als kunstvoorwerpen beschouwd. Het is best mogelijk dat ze juist daardoor in een van kunst welhaast oververzadigden tijd weer de aandacht gaan trekken door hun naiève bekoorlijkheid. De op de merklappen voorgestelde menschen en dingen bieden slechts bij nauwkeuriger bekijken veel variatie. Het zijn bloemenmanden, een huis, druiventros-dragende mannen, een schema van een vaas. waarin en waar omheen naam en leeftijd van de maakster zijn ingewerkt. Soms is er een familie- of stadswapen terwijl een enkele haar krachten beproefde op een voorstelling als van den Neder- landschen leeuw staande in zijn tuin (omheining). Maar bijna altijd zijn de afsluitende kaders van het geheel buitengewoon smaakvol van eenvoud en steeds valt het op dat, hoeveel'er ook op die lap te kijk gezet moge zijn. alles zoo goed op zijn plaats staat. Zulk een merklap is de absolute tegenhan ger van de moderne fotomontage, doch bereikte zonder moeite een veel gezegender ouderdom. Kunst zijn ze geen van beide. Het verval van de merklap manifesteert zich hpt duidelijkst als ze wil doen alsof. Als zij (laat 18e eeuwsch) den weg inslaat van de borduurster, die gansche schilderijen op haar stramien reprodu ceert en dusdoende het pad effent voor opa's met rozen bezaaide pantoffels uit. onze kinderjaren. Over de merkwaardigheden van de stoplap zullen wij moeten zwijgen daar die wel uitsluitend op het technisch terrein van het handwerk liggen en door vele onzer lezeressen met meer recht, van spreken beoordeeld kunnen worden. Wonderlijk zijn ze 'ze ker als naaldwerk, maar ze missen natuurlijk het interessante der zuivere volkskunst in de uitvoerige merklappen. Wanneer in deze dagen een uitstapje naar Lei den op het program komt te staan, behoeven de dames die naar de merklappen gaan kijken de heeren niet thuis te laten want er is ondanks de vele leege wanden nog een aantal zaaltjes in ge bruik gebleven voor het vertoonen van schilder kunst der Leidsche meesters uit latere jaren. Daar is een Leidsch quartet, waarop die stad prat gaan kan en dat ge hier prachtig bestudeeren kunt. Er is een zaal, aan Floris Verster gewijd, een andere aan zijn zwager Kamerlingh Onnes, een derde aan den ouden Bakker Korff en de vierde hier gevierde is de bijna vergeten J. L. Cornet, van wien hier enkele schilderijen hangen die -hem waard maken, na bijna honderd jaar weer eens herontdekt te worden. Wij zullen trachten een foto van een dier werken te krijgen en dan iets over dien al te be scheiden, in het vergeetboek geraakten Leienaar vertellen. Er is kort geleden een expositie van werken van Cornet uit Leidsch bezit gehouden, eveneens in de Laekenhal, maar die is mij tot mijn spijt ontgaan. En tenslotte, als noch Leidsche merklappen, noch Leidsche schilders u interesseeren, is daar nog het nieuwe, schitterend ingerichte museum voor land en volkenkunde, waar thans een expositie van vlechtwerk uit Nederl.-Indië,' Japan, Afrika en Amerika gaande is, die met veel smaak is inge richt. Zoodat ik maar zeggen wilde, dat voor een vacantiedag met betrokken lucht een kunst-excur sie naar Leiden aangenaam, leerrijk en billijk kan zijn. De entréegelden zijn overal miniem en op Zondagen zelfs nihil in de Laekenhal. J. H. DE BOIS. Het IJ-tunnelplan van den lieer Groot. Bij de bestudeering van de oplossing van het vraagstuk der verbinding van de IJ-oevers heeft de regeeringscommissaris voor Amsterdam ernstige aan dacht geschonken aan het denkbeeld van den heer T. C. Groot, Industrieel te Amsterdam, om de IJ-oevers te verbinden door één rechte tunnel, zoowel voor auto- als voor fietsers- en voetgangersverkeer. Een tunnel volgens het door den heer Groot ge dachte rechte tracé zou de Oostelijke spoorwegviaduct op groote diepte moeten kruisen. Bij de bestudeering van het vraagstuk van de tun nelverbinding is de dienst der publieke werken tot de conclusie gekomen, dat. de standzekerheid van dit bouwwerk, hoewel in den bestaanden toestand zeker voldoende, onder geen voorwaarde een belangrijk in grijpen in de omgeving van zijn fundeering zou toe laten, zoodat een kruising van de bestaande viaduct op groote diepte door een tunnel uitgesloten is. Dit oordeel wordt door het laboratorium voor grond mechanica te Delft volledig onderschreven. Bovendien is gebleken, dat wil een dergelijke kruising zonder al te groote risico's worden uitgevoerd de te nemen maatregelen zouden neerkomen op een volledige .vernieuwing van het bouwwerk, waarmede op basis van de vooroorlogsche prijzen en ongeacht de noodige onteigeningen een bedrag van ongeveer 2 millioen gulden zou zijn gemoeid, terwijl de tijd van uitvoering .zonder de voorbereiding der plannen, op rond 5 jaren zou moeten worden gesteld. Uit het bovenstaande volgt, dat het meest essentieele van het denkbeeld van den heer Groot, te weten het trace, niet voor verwezenlijking in aanmerking komt. Nog op andere punten vertoont het denkbeeld van den heer Groot ernstige tekortkomingen of zijn zijn inzichten foutief. Arbeidsvoorwaarden in hel hotel-, café- en restaurantbedrijf. Dc persdienst van het N.V.V. meldt: De ontwerpregeling arbeidsvoorwaarden voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Cafetariabedrijf schept voor het geheele personeel een rechtspositie. Vele. reeds jaren bestaande misstanden worden opgeruimd. Het ontwerp ligt thans op de verschil lende bureelen van de districtshoofden der arbeids inspectie ter inzage. Belanghebbenden kunnen eventueele bezwaren schriftelijk indienen bij het college van rijksbemiddelaars - en wel tot 5 Juli 1941. Aanvankelijk sloot de termijn op 28 Juni. Na een onderzoek der ingekomen bezwaarschriften zal het college van rijksbemiddelaars zoo spoedig mogelijk een beslissing nemen. Reeds gedurende geruimen tijd heeft de bij het N.V.V. aangesloten bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel geijverd voor een regeling van de arbeidsvoorwaarden in deze bedrijfstak. Er heerschten chaotische toestanden, die dringend ver betering behoefden, In het jaar 1936 werd dan ook van deze zijde een regeling ontworpen, welke aan vele euvelen een einde zou maken. De thans ont worpen regeling, die is tot stand gekomen dooi de samenwerking van werkgevers en werknemers, heeft de algemeene richtlijnen, die van bovenge noemde zijde in 1936 werden uitstippeld, als basis genomen. Hoofdzaak is, dat de ontwerp-regeling een be langrijke stap zet in de richting van een ordening der verhoudingen in deze voor ons land niet on belangrijke bedrijfstak. De bedrijfsverhoudingen zijn o.a. door concuiTentiemethoden, die niet steeds door den beugel konden, op dusdanige wijze ver groeid, dat niet alleen levensbelangen van werk nemers werden geschaad en werkgevers werden getroffen, maar dat overal de levenskrachten van het heele bedrijf werden verzwakt. In vele gevallen ontvingen de werknemers zeer lage loonen en waren de werktijden zeer lang, ter wijl van een periodieke rust veelal niet veel te recht kwam. Het behoeft dan ook geen betoog, dat in de ontwerp-regeling juist de werktijden, loonen en rusttijden nauwkeurig zijn geregeld. Dit wil niet zeggen, dat getracht is het heele bedrijf in een nauw keurslijf te persen. Het aantal soorten zaken in hel hotel-, café- en restaurantbedrijf is velerlei. En in de ontwex-p-regeling is hiermede wel degelijk rekening gehouden. In het ontwerp worden minimum-loonen ge noemd. Dit wil niet zeggen, dat voortaan uitsluitend deze minimum-loonen zullen worden betaald, al kar. hierbij worden opgemerkt, dat de minimum-loonen zeer gunstig afsteken bij de belooningen, die de werkers tot nu toe voor hun prestaties genoten. Van werkgeverszijde heeft men thans doen uit komen, dat de loongrenzen boven het gemiddelde liggen, dat thans over het algemeen wordt betaald. Sommige werkgevers zullen wellicht zoover gaan om zulks als een bezwaar tegen de regeling aan te voeren. In de eerste plaats kan het nimmer de bedoeling van een regeling der arbeidsvoorwaar den zijn om de loonen naar beneden te drukken. Verder kan met den meesten nadruk worden ge constateerd, dat de loonen in deze bedrijfstak over het algemeen zeer laag waren. De hoofdoorzaak, dat de ontworpen regeling boven het thans geldende gemiddelde gaat, is derhalve het feit, dat de be looningen slecht zijn. Uit de bezwaren, die van werkgeverszijde naar voren worden gebracht, spreekt wel in bijzondere mate het vei-schijnsel, dat men zich de aanwezig heid van velerlei misstanden bewust is geworden, misstanden, die voorheen genegeerd werden en die thans opgeruimd dienen te worden en wel door samenwerking van werkgevers en werknemers. Door de regeling van de werktijden zal het wel licht in sommige bedrijven juist daar waar wel zeer lang wordt gewerkt noodzakelijk zijn tot personeelsuitbreiding over te gaan. Zulks zal de werkgelegenheid voor de vakbekwame werkers verhoogen. Met nadruk wordt hier de vakbe kwaamheid op den voorgrond gesteld. In de achter ons liggende crisisjaren zijn velen naar het café- en restaurantbedrijf gestroomd. De ordening kan thans aan dezen wisselvalligen stroom een eind maken. Hierdoor zal als het ware een soort selectie van vakbekwame werknemers ontstaan, welke krachtens hun prestatie ook recht kunnen doen gelden op een -behoorlijke belooning. Verder zij er op gewezen er blijken op dit punt misverstanden te bestaan dat wel de rustduur is vastgelegd in de regeling, echter de uren, waarop deze rust genoten moet worden, bepaald kunnen worden naar gelang de bijzondere geaardheid van het bedrijf. Elke zaak stelt hiervoor zijn bijzondere eischen. Van zeer groote beteekenis is niet alleen de regeling van de vacantie, maar daarenboven het vastleggen van de vacantietoelagen. Te Amersfoort is een chauffeur van een expe ditieonderneming gearresteerd, die in deze betrek king fietsbanden, vet sigaren, boonen en andere levensmiddelen ontvreemdde. Voetbal Smit weer in het Boiriselftal. In het Bondselftal, dat Woensdagavond 9 Juli ln het Stadion te Utrecht tegen een Utrechtseh elftal zal spelen, speelt Kiclc Smit weer linksbinnen. In het elftal zijn niet m ader dan vijf spelers van het Oostelijk elftal opgesteld De samenstelling is: Landman (Neptunus); Jansen. (Wageningen), Cuyten (N. E. C.); Paauwe (Feijenoord), Wiskamp (N. E. C.), v. Bui tenen (Hermes-D. V. S.); Lodensteyn (N. E. C.), Vente (Feijenoord), Ten Velde (N. E. C.), Smit (H. B. C.), Ockenburg (Emma). BRENG UW VACANTIE DOOR IN EIGEN LAND. In het „Zwitsersche hooggebergte" van de grillige mergclrotsen in het Limburgsche heuvelland. (Foto Het Zuiden) Waterpolo De Haarlemsche Kringcompetitie. De Kringpolocompetitie, die dit jaar in twee maan den tijd wordt gespeeld is voor de helft alweer voor bij. Door de goede temperatuur van het water kon den alle wedstrijden doorgang vinden. Slechts één zevental kwam niet op, t.w. Haarlem 3 dames, dat niet te Halfweg verscheen. D.W.R. 5 zag zich ge dwongen zich uit dc competitie terug te trekken, waardoor in deze klasse slechts drie zeventallen over bleven. In de eerste klasse is het wederom de veteranen- ploeg van H. V. G, B. 3 die bovenaan staat, na alle tegenstanders eenmaal verslagen te hebben. De tweede plaats is voor den ouden rivaal Hillegom, dat twee overwinningen behaalde van 2-1 tegen K.Z. en 3-1 tegen Halfweg. De ranglijst ziet er als volgt uit: H V G B 3 4 4 0 0 8 14—5 H Z 3 2 1 4 8—7 Watertr. 4 2 0 2 4 6—7 Halfweg 3 1 0 2 2 4—7 K Z 4 0 0 4 0 2—8 In de tweede klasse neemt V. Z. V. 3 dezelfde plaats in. De Velsenaren beschikken in Vissink over een uitstekenden doelman, die nog geen bal heeft door gelaten. De dameszeventallen uit de kringcompetitie zijn aardig tegen elkaar opgewassen. De H V G B dames boekten de eerste overwinning in de competitie ter wijl Halfweg twee reglementaire punten kreeg. De reserve dames van Velsen begonnen slecht met 'n 4-1 nederlaag tegen Haarlem 2, maar versloegen daarna Haarlem 3 en Haarlem 2 m den returnwedstrijd. H P C 2 2 2 0 0 4 3—1 V Z V 2 3 2 0 1 4 9—4 H V G B 2 1 0 1 2 5—1 Halfweg 2 1 0 1 2 5—5 Haarlem 2 3 1 0 2 2 5—6 Haarlem 3 2 0 0 2 0 2-10 In de adspirantencompetitie zijn H V G B en V Z V reeds voor de bovenste plaats uitgeschakeld. Slechts H P C kan Haarlem nog benaderen. De jeugdige Haarlemmers onder leiding van P. Koning hebben reeds 10 punten uit vijf wedstrijden. Athletiek Belangrijke wedstrijden in Haarlem. üfficiëele wedstrijden zullen niet meer in Haarlem gehouden worden, omdat er geen sintel- baan is, maar dat neemt niet weg, dat als de Neder landsche athlelen hun medewerking verleenen, er wel belang rijke wedstrijden gehouden kunnen worden. Dat zal Zondag 13 Juli blijken op het terrein van „Haarlem", wanneer de beste athleten vereenigd zijn. Zondag a.s. wordt in Rotterdam de jaarlijksche strijd om den Prins Hendrikbeker gevoerd, en den daarop volgenden Zondag zal te Haarlem een re vanche van een aantal nummers volgen. Het is de bedoeling van de H. A. V. „Haarlem" een select programma af te werken en de nummers zullen aller aandacht vragen. De loopnummers zijn 100 meter A; 200 meter invitatie; 400 meter C.; 800 meter B en juniores: 1500 meter A. en B.; 5.000 me ter A. en B. en vier.maal 100 meter estafette. Over den wedstrijd De Ruyter-De Roode schre ven wij reeds. Vermoedelijk zal de coming man Slijkhuis ook aan den start verschijnen en een in teressante strijd kan tegemoet worden gezien. De beste korte afstandloopers, zooals Osendarp, Schaap, Van Beveren en Nota zullen uitkomen in een wedstrijd over 200 meter. De „nobele kunst van zelf verdediging". Het is alweer 21 jaar geleden, dat te Haarlem in het openbaar bokswedstrijden werden gehouden. Dat was ln de dagen van de L. V. O. te Haarlem-Noord, toen daar in het Lunapark vele sportwedstrijden plaats hadden. Deze eerste boksmatches werden onder de auspiciën van den Ned. Boksbond gehouden en werden door ongeveer 11.000 menschen bijgewoond. Daarna werden te Haarlem niet veel bokswedstrijden meer in het openbaar gehouden. Weliswaar organiseerde de vereenlglng „De Ring" eenlge jaren, geleden matches in haar oefenlokaal in de Berken- rodesleeg, maar de toegang tot deze vrij primitieve ge legenheid het strijdperk was op een niet al te ruimen zolder ingericht was slechts opengesteld voor donateurs. Voor het overige waren de liefhebbers van pugilistlelc aangewezen op Zand voort, waar o.a. eens een amateur wedstrijd Nederland—België plaats had. Over publieke belangstelling had men in de badplaats niet te klagen, want ook uit Amsterdam kwamen velen om getuige te zijn van de interessante en onder deskun dige leiding staande krachtmetingen. In Haarlem moest men zich daarna noodgedwongen tot enkele demonstra ties gedurende de Sportweek bepalen, doch ook deze trok ken een onverwacht groot aantal toeschouwers, hoewel men uit de opmerkingen kon constateeren, dat men over het algemeen vreemd stond tegenover de techniek van het boksen. lederen tak van sport moet men leeren kennen, begrij pen en waardeeren; dat duurt korter of langer, al naar mate men er op is ingesteld en er „gevoel" voor heeft. Er zijn menschen, die jarenlang voetbalmatches bezoeken, zonder nochtans de fijne kneepjes en wat men zou kunnen noemen de intrinsieke waarde van het spel te begrijpen. Bij het boksen is dat nog veel moeilijker, om dat de „handelingeh" uiteraard in zulk een snel tempo worden verricht, dat zelfs iemand, die in de wereld der sport is opgegroeid, zeer geruimen tijd noodig heeft om een boksmatch in alle finesses te kunnen volgen. Zelfs wanneer men zoo dit in ons land mogelijk was ge regeld meermalen per week wedstrijden zou bijwonen, dan zou het nog bijkans een jaar duren, alvorens men de geplaatste treffers van de op dekking terecht komende stooten, alsmede de mérites van voetenwerk en verde diging nauwkeurig kan onderscheiden. Nu er volgende maand ook in de Spaarnestad openbare wedstrijden zullen worden gehouden, is het wel eens nuttig, den lezer iets te vertellen over de indeeling der boksers in de verschillende gewichtsklassen. Het spreekt vanzelf, dat men om twee uitersten te noemen geen David en Goliath tegen elkaar in den ring kan brengen. Immers de stootkracht van een persoon van bijvoorbeeld 72 kilo is voor iemand van 62 kilo onder normale om standigheden en bij overigens gelijke bekwaamheid niet te weerstaan en fnuikend voor het physiek van den lichter gebouwden bokser. Doch zelfs bij een gewichtsverschil van vijf Kilo is de handicap te groot en daarom heeft men vooral in de lichtere klassen grenzen gesteld, die tame lijk dicht bij elkaar liggen. Men onderscheidt zeven categorieën, te weten: vliegge- wicht tot 51 kilo, bantam tot 54, veder tot 58, licht tot 62, welter tot 66, midden tot 72, halfzwaar tot 80 en zwaarge wicht boven 80 kilogram. Vooral in titelgevechten wordt aan deze grenzen strikt de hand gehouden: in vele landen is het zelfs gebruikelijk, dat in gevechten tusschen be roepsboksers de deelnemer, die te zwaar in den ring komt, een aanzienlijke boete moet betalen. Overigens zal het duidelijk zijn, dat een pugilist niet lichter dan volko men noodzakelijk is, om aan zijn contract te voldoen, den strijd aanbindt. In amateurkringen is het gewoonte, de deelnemers vlak voor de match te wegen; bij de profes sionals geschiedt dat meestal enkele uren eerder en het gebeurt niet zelden, dat een „gewogen en te zwaar bevon den" titelcandidaat den resteerenden tijd met geforceer de wandelingen, extra-oefeningen of zelfs in een Turksch bad doorbrengt. Het onvermijdelijke gevolg is dan, dat hij danig vermoeid en verzwakt aan den start verschijnt. Er zijn echter ook matches „aan vrij gewicht", die na tuurlijk nimmer voor een titel kunnen gelden, doch die worden georganiseerd tusschen bijvoorbeeld een uitblin ker in de bantam-klasse en een minder geroutineerde kracht uit de daarboven liggende veder-categorie. Wan neer het gewichtsverschil niet meer dan enkele ponden bedraagt, kan men overigens gelijkwaardige pugilisten zonder bezwaar tegen elkaar laten boksen; bedenkelijker wordt het evenwel, als het verschil twee, gewichtsklass'en omspant. Ongeveer een kwart-eeuw geleden nam men in ons land bij gebrek aan passende tegenstanders tot het organiseeren van dergelijke matches zijn toevlucht, met soms onverkwikkelijke gevolgen. De toen ingestelde ver boden tot het houden van openbare wedstrijden waren daaraan te wijten. Men mag dus redelijkerwijze verwachten, dat de organi satoren bij het samenstellen der partijen met de noodige omzichtigheid te werk zullen gaan. En al zal het met het beperkte materiaal soms moeilijk zijn om een bepaalden pugilist b.v. de vlieggewïcht-kampioen Hessels tegen een gélijkwaardlgen rivaal van ongeveer hetzelfde ge wicht in den ring te brengen, dan late men zich toch niet verleiden om, teneinde het programma oogenschijnlijk aantrekkelijker te maken, de grenzen al te zeer te ver- waarloozen. Dit kwaad toch straft niet alleen zichzelf in den vorm van allerlei onaangename gebeurtenissen maar tevens den „kleinen man", in casu den veel lichte- rén bokser. Hoofdredacteur: K. W. P. Pcereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2