IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Politieke partijen ontbonden De liquidatie der S. D. A. P- De strijd in het Oosten: 52.000 Sovjet-soldaten loopen over - Een Sovjet-leger in het Baltische gebied ver slagen. - Op 4 Juli 98 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. 26e JAARGANG No. 207 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umulder Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, Telefdön"5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredecteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 7 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13Vfe» per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch weermachtsbericht van Zondag Tot dusver 300.000 gevangenen. - Luchtaanvallen op Smolensk. - Zes Britsche koopvaarders (33.830 ton) en twee vrachtbooten (11.000 ton) tot zinken gebracht. Aanval op Cyprus. - Britsche luchtmacht boven West- Duitschlandvrij groote verliezen aan dooden en gekwetsten, doch zeven Britsche vliegtuigen neergeschoten BERLIJN, 6 Juli (DNB) In het Oosten worden de operaties tegen de z.g. Stalin-liriie stelselmatig voortgezet. Het aantal der sedert 22 Juni gemaakte gevangenen is tot gisteren gestegen tot omstreeks 300.000. Het luchtwapen steunde de operaties door voortdurende aanvallen op vijandelijke troepen concentraties. Alleen al in het gebied rondom Sjitomir werden door bommen en beschieting* meer dan 500 vrachtauto's van de Sovjets vernield en 18 spoortreinen vernietigend getroffen. Andere succes volle luchtaanvallen richtten zich in den afgeloopen nacht op hét knooppunt van spoorlijnen en wegen Smolensk. Het Sovjetluchtwapen verloor gisteren 281 vliegtuigen tegen 11 eigen verliezen. Daarvan werden er 98 in luchtgevechten neergeschoten en 183 op den grond vernield. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben on derzeeërs op" den Atlantischen Oceaan zes koop vaarders van 33.830 ton in totaal tot zinken ge bracht en een ander schip door torpedo's bescha digd. Gevechtsvliegtuigen brachten in de wateren rondom Engeland in den afgeloopen nacht twee vrachtbooten van 11.000 ton in totaal tot zinken. Duitsche jagers schoten gisteren bij luchtgevechten boven het Kanaal zonder eigen veiTiezen vier Brit sche jagers neer, en voor de Noorsche kust een Britsch gevechtsvliegtuig. Marine-artillerie haalde aan de Noorsche kust drie vliegtuigen omlaag, een patrouillevaartuig in het Kanaal 1. In Noord-Afrika mislukte een uitvalspoging van Britsche tanks uit Tobroek door het geconcen treerde vuur van de Duitsch-Italiaansche artillerie. Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's bombardeerden de haven van Tobroek. Een koop vaarder en pakhuizen werden getroffen. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen en stuka's 4 Juli een aanval ge daan op de haveninstallaties van Famagusta, aan de Oostkust van Cyprus. Bommen van zwaar kali- beschadigden twee groote koopvaarders in de ha ven. Op een vliegveld van het eiland troffen bom men barakkenkampen van den vijand. De vijand heeft in den afgeloopen nacht in West- duischland brisant en brandbommen laten vallen. De burgerbevolking had vrij groote verliezen aan doo den en gekwetsten. Woonwijken en gebouwen wer den vooral te Munster en Bieleveld getroffen. Nacht- jagers schoten 7 van de aanvallende gevechtsvlieg tuigen neer. Ritmeester Niemack, aanvoerder van een ver- kenningsafdeeling, de eerste luitenant Freiherr Maercken en Buchterkirch van een pantserregiment benevens eerste luitenant Ritz van een regiment infanterie hebben zich door voorbeeldige dapper heid onderscheiden. Bij operaties m het noorde lijk deel van den Atlantischen Oceaan had een duikboot onder commando van kapitein-luitenant Scholz bijzonder groot succes. BERLIJN, 5 Juli (DNB) Het DNB heeft van militaire zijde de volgende toelichting ontvangen op het weermachtbericht van vandaag: Tijdens het verloop van den krachtigeii opmarsch aan het front in het Oosten hebben Hongaarsche troepen in het voor de Karpathen gelegen gebied de steden Kolomea en Stanislaw bereikt en nade ren zij thans den bovenloop van de Dnjestr, terwijl ten noorden van deze rivier de rechtervleugel van het Duitsche front verder naar. het Zuidoosten op- rUDaar in het 'centrum van het geheele front de Duitsche divisies oprukken naar den bovenloop van de Dnjepr, worden thans de beide belangrijkste ri- 's-GRAVENHAGE, 5 juli. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft in een verordening van 5 Juli 1941 een reeks partijen ontbonden t.w.: den Vrijzinnig Demo- cratischen Bond, de Staatkundig Gereformeerde Partij, de Christelijk Democratische Unie, de Anti-Revolu- tionnaire Partij, de Christelijk-Historische Unie, de Liberale Staatspartij, de Roomsch-Katholieke Staats partij en de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij. Deze partijen, die het stelsel van de parlementaire democratie en dus van een voorbije gedachtewereld vertegenwoordigen, hebben haar inwendige draag kracht en daarmede het gros van "haar aanhangers verloren, die zich in andere groepeeringen vereenigen. Het optreden van deze partijen, althans van enke len harer toonaangevende leden, die zich voor hun streven bedienden van de inrichting van hun partij, was duidelijk en ondubbelzinnig gericht tegen de be langen van de bezettende overheid, zooals blijkt uit tal van concrete voorvallen, die ten slotte het ingrij pen van de Duitsche politie vereischten. Daarmede was de noodzakelijkheid om deze partijen te ontbin den ontstaan. LIQUIDATIE VAN DE SOCIAAL-DEMO CRATISCHE PARTIJ. •s-GRAVENHAGE, 5 Juli. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De op 20 Juli 1940 door den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden aangestelde com missaris voor de marxistische partijen, Mr. M. M. Rost van Tonningen,* heeft na voltooiing der reorga nisatie van de Arbeiderspers en van de Centrale Ar beiders Verzekerings- en Deposito-Bank, alsmede na de opheffing resp. liquidatie van andere marxistische instellingen en vereenigingen, thans ook de voorbe reidende werkzaamheden voor de liquidatie van de Sociaal-Democratische Partij (S.D.A.P.) voltooid. Hij heeft dienovereenkomstig den Rijkscommissaris voor gesteld, over te gaan tot liquidatie van de Sociaal- Democratische Partij en daartoe een specialen liqui- dateur te benoemen. Tevens heeft hij den Rijkscommis saris verzocht hem met het oog op de voltooiing van deze taak en in het'belang van de andere hem inmid dels opgedragen werkzaamheden, te willen ontslaan - van zijn op 20 Juli 1940 aanvaarde verplichtingen. De Rijkscommissaris heeft dit verzoek ingewilligd en bij deze gelegenheid den heer Rost van Tonningen zijn dank betuigd voor de geslaagde uitvoering der hem destijds opgedragen werkzaamheden. LIQUIDATEUR. 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. Tot liquidateur van de heden orftbonden politieke partijen is bij besluit van den Rijkscommissaris aangewezen: de commissaris voor de niet-commercieele vereenigingen en stichtin gen, de heer H. W. Müller Lehning. vieren in het westelijk deel der Radenrepubliek bij den strijd betrokken. De Dnjestr en de Dnjepr overtreffen, ieder voor zich, wat de lengte betreft, in aanzienlijke mate den Grootsten Duitschen ri vier, den Rijn. De Dnjepr is zelfs 800 kilometer langer dan de Rijn. D.aar de Duitsche troepen tijdens hun zegevierenden opmarsch in het Westen hebben hebben bewezen, dat er voor hen geen hindernissen bestaan, zullen zij ook deze rivieren weten te over winnen. Wanneer het weermachtbericht van giste ren in het bijzonder wijst op de geweldige toe neming van het aantal Sovjet vliegvelden aan onze Oostelijke grens in den loop van het afgeloopen jaar, dan kan hierdoor in zekere mate ook het verrassende aanvangssucces van het Duitsche lucht wapen in den strijd tegen het Sovjet luchtwapen worden verklaard. Deze vliegvelden langs de grens waren namelijk door de Sovjet-leiding bij de voor bereiding van den beoogden aanval op Midden- Europa in aanzienlijke mate voorzien van alle mo gelijke vliegende afdeelingen. Ook op de kleinste vliegvelden stonden veertig tot vijftig en op de grootere honderd en meer vliegtuigen. Daar tot dus ver meer dan 5000 vliegtuigen zijn vernietigd, be- teekent dit, aangenomen dat een c Sovjet eskader uit ongeveer 85 vliegtuigen be staat, dat meer dan zestig Sovjet lucht eskaders zijn uitgeschakeld. Daarenboven is echter de grondorganisatie der Sovjets op vernietigende wijze getroffen, geheel afgezien van het feit, dat door den opmarsch van de Duitsche troepen te land het grootste gedeelte van deze vliegvelden reeds in Duitsche handen is geraakt. Hierdoor ïs ook een controle op het succes van den Duitschen aan val van 22 Juni mogelijk geworden. Bij deze con trole is gisteren gebleken, dat het aantal vliegvel den, dat op den grond ïs -vernield, in werkelijkheid 20 a 25 procent hooger is geweest. Uit de vernieti ging van een zoo groot aantal vijandelijke vliegtui gen en uit de veelal verouderde uitrusting blijkt, dat aan de "op zoo overtuigende wijze verkregen Duitsche heerschappij in de lucht in het Oosten in geen geval meer te tornen is. Wanneer door een gisteren verspreid extrabe- richt is medegedeeld, dat uit de rijen der bij Minsk nog ingesloten deelen van het Sovjet leger 20.000 jnan zijn overgeloopen, nadat zij hun politieke commissarissen hadden doodgeschoten, dan dient dit als een eerste aanwijzing voor het innerlijk ver val der discipline in het Sovjet leger en als het naar voren komen van den waren volkswil tegen de opgedrongen heerschappij der bolsjewisten be schouwd te worden. Een „Vrijwilligersverbond Nederland". Deelneming aan Europeeschen strijd tegen het Bolsjewisme. Het A.N.P. meldt: 's-GRAVENHAGE, 5 Jüli. In breede kringen der Nederlandsche openbare meening zijn de berichten over de in de verschillende landen van Europa ge-, vt>rmde vrijcorpsen tot steun aan de Duitsche weer macht en haar Finsche, Roemeensche, Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksclie bondgenooten in haar strijd tegen het geheel Europa bedreigende cultuur- verwoestende en atheïstische bolsjewisme met' de grootste belangstelling en levendige voldoening gele zen. De oprichting van een Noorsch 'legioen en een vrijcorps Denemarken heeft bijzonder de aandacht ge trokken. Veelvuldig werd daarbij echter betreurd, dat de actieve deelneming van Nederland aan dezen kruis tocht. der 'Europeesche beschaving tegen de Sovjet tot dusver beperkt is gebleven tot enkele duizenden en thousiaste medestrijders in de gelederen der Duitsche weermachtsonderdeelen, en dat het tot nu toe niet tot het vormen van een gesloten Nederlandsche formatie onder Nederlandsche leiding gekomen is. Naar wij thans echter vernemen zijn in de afgeloo pen dagen in alle stilte voorbereidingen getroffen voor de oprichting van een eigen Nederlandsche for matie, die den naam zal dragen „Vrijwilligersverbond Nederland". De vorming van een dergelijk zuiver Ne- derlandsch vrijcorps staan geen moeilijkheden meer in den weg, nu de hiervoor noodzakelijke, toestemming van de betreffende Duitsche instanties verzocht en verkregen is. Dit „Vrijwilligersverbond Nederland" zal met medewerking van de bestaande politieke par tijen en van Nederlandsche officieren door een reeds opgericht Nederlaridsch aanwervingsbureau georgani seerd worden. In dit Verbond kunnen mannen worden opgenomen van 17 tot 40 jaar met een minimum lengte van 1.65 M. Hun soldij alsmede de ondersteu ning van eventueele familieleden zal volgens dezelfde grondslagen geregeld worden, als bij de Duitsche weermacht, Anmeldingen en inlichtingen moeten gericht worden tot het centrale aanwervingsbureau voor het „Vrij willigersverbond Nederland", Stadhouderslaan 132, den Haag. Bosch- en heidebranden. BEILEN, 6 Juli. Vanmiddag om ongeveer 5 uur is brand ontstaan in het dennenbosch Smalbroek, on der de gemeente Beilen. Tennisspelers ontdekten een heidebrandje, dat zich snel uitbreidde en in de dorre, droge 'heide niet te stuiten was. Toen de telefonisch gewaarschuwde Beilensche brandweer aankwam had het naastgelegen dennenbosch reeds vlam -gevat. Een gedeelte van het bosch werd prijsgegeven, terwijl di rect voor het kappen van boomen de brandsingels werden verbreed. Na een uur was het vuur zoodoende bedwongen. Eenige hectaren jong dennenbosch gingen verloren. Een belangrijk gedeelte, waarin o.m. een landhuisje staat, bleef behouden, de oorzaak is niet bekend, doch vermoedelijk treft een gedachteloos wan delaar schuld. (A.N.P.) BUSSUM, 6 Juli. Vanmiddag omstreeks 1 uur werd brand ontdekt op de Gooische heide, nabij de Schaapskooi. Onmiddellijk door eenige aanwezigen begonnen blusschingspogingen hadden geen resul taat in de droge hei. Van vele zijden kwam hulp, zoo wel van burgers als van leden van den Nederland- schen Arbeidsdienst. Spoedig waren ook de Hilver- sumsche en Bussumsche brandweer aanwezig waarop het vuur krachtig werd bestreden en na geruimen tijd bedwongen. Een aantal manschappen van de Duitsche weermacht, die eveneens te hulp kwamen, waren behulpzaam bij de nablussching. Ongeveer 10.000 M2 heide is verbrand. Vermoede lijk is de oorzaak het onvoorzichtig wegwerpen van sigaar of sigaret, hoewel het rooken op de heide is verboden. (A.N.P.) DE STRIJD IN HET OOSTEN. Duitsche troepen trekken Lemberg binnen. (Telefoto Orbis-Holland) BERLIJN, 6 Juli (D.N.B.) Het D. N. B. ont vangt het volgende speciale bericht uit het hoofd kwartier van den- Führer: „Het opperbevel der weermacht deelt mede, dat onder den druk der Duitsche omsingeling gisteren ten Westen van Minsk wederom 52.000 soldaten van het Sovjetleger zijn overgeloopen". BERLIJN, 5 Juli (D.N.B.) In het Baltische ge bied is tharis een Sovjetleger volkomen verslagen. Verscheidene gemengde divisies infanterie en briga des gepantserde tl-oepen zijn in de pan gehakt. Van andere divisies zijn de voornaamste strijdkrachten vernietigd. De buit aan wapens en uitrustingsvoor- werpen van allerlei soort bedekt verscheidene viêrk. kilometers. Het aantal pans terwagens batterijen, luchtdoelgeschut, vliegtuigen, pantsertreinen, dat de Bolsjewisten in Duitsche handen hebben achterge laten is voorloopig niet te overzien. In het gebied van Minsk vallen in toenemende mate bij de ingesloten Sovjets verschijnselen van ontbinding waar te nemen. Slechts op enkele plaat sen waar, zooals de gevangenen zeggen, de commis sarissen de bolsjewistische soldaten letterlijk in den strijd jagen, vermannen de Sovjets zich tot wanho pige aanvalspogingen. Op 3 Juli ondernamen ingesloten strijdkrachten van de Bolsjewisten in Galicië uitvalspogingen wel ke door pantserwagens gesteund werden. Deze ac tie werd reeds in den aanvang, door 't vuur van de Duitsche troepen verijdeld. In een sector werden alleen op dien dag honderd Sovjet-pantserwagens, waaronder die van de zwaarste soort, vernietigd. Een enkele Duitsche divisie maakte later alleen 7500 gevangenen. DE ACTIES VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN. BERLIJN, 5 Juli (D.N.B.) Het Duitsche lucht wapen heeft op 3 en 4 Juli in het gebied ten Oosten van Minsk spoorweginstallaties en Sovjettransport treinen aangevallen. Door deze bombardementen, die reeds dagen voortduren, op de achterwaartsche verbindingslinies van de bolsjewisten wordt in den grootst mogelijken omvang de allernoodzakelijkste ravitailleering van den vijand onderbroken. De ver nieling van de Sovjetspoorlijnen vormt een des te grootere catastrophe, daar een snel herstel van deze lijnen onmogelijk is. Op 4 Juli werden 98 Sovjet-vliegtuigen neerge haald. - Ten Oosten van Smolensk werd een goederentrein, bestaande uit zestig wagons vernield. Drie andere goederentreinen en een transporttrein wérden doc>r voltreffers tot ontsporing gebracht. Een munitietrein werd in brand geworpen. DE DUITSCHE INFANTERIE BERLIJN, 5 Juli (D.N.B.) Een formatie Duit sche infanterie, die tijdens de eerste tien dagen van den veldtocht in het Oosten 1.100 pantserwagens der sovjets heeft veroverd of vernietigd, heeft, naar het D. N. B. van bevoegde zijde verneemt, nieuwe zware gevechten met sterke bolsjewistische gepantserde strijdkrachten moeten leveren ten Zuiden van de Pripet-moerassen. De Bolsjewistische infanteristen stelden alles in het werk om met bescherming van zware pantserwagens de Duitsche linies binnen te dringen. Op iederen pantserwagen, die aan kwam rijden, volgden drie vrachtauto's met sovjet infante risten, die op 600 a 800 meter voor de Duitsche li nies tót den aanval moesten overgaan. In de meeste gevallen werden de gemotoriseerde colonnes infan terie door granaattreffers vernietigd, voordat de sol daten van de wagens konden springen. De aanval van de aankomende gepantserde monsters werd door het Duitsche afweervuur geremd en reeds xna twee uren waren twintig pantserwagens vernietigd. Deze verliezen veroorzaakten - onrust in de Sovjet gelederen en zij begonnen terug .te trekken. Dit oogenblik gebruikten de Duitsche infanteristen om tot een tegenaanval over te gaan. Na een vuurge vecht, dat negen uur duurde, bleven nog 29 pant serwagens kapotgeschoten op hét slagveld liggen. BERLIJN, 5 Juli (A.N.P.) In deskundige kringen alhier wijst men bij beschouwingen over den suc cesvollen Duitschen veldtocht in het Oosten vooral op de voorbeeldige marschprestaties van de infan terie. Hieromtrent wordt o.a. bekend, dat afzonder lijke troepenafdeelingen binnen 4 V2 dag jien gewel digen afstand van 300 kilometer te voet hebben af gelegd. De:strijd der Finnen. FINSCHE PERSSTEMMEN HELSINKI, 6-Juli(D.N.B.) De Uusi Suomi schrijft, dat een uitbreiding van het bolsjewisme tot Finland ook de vernietiging der nationale bescha ving zou hebben beteekend. Het bolsjewisme ont kent de waarde van iedere geërfde beschaving. De Suomen Sosiafidemokraatti keert zich tegen de houding van Engeland, die men in Finland niet kan begrijpen. Men zal afwachten, of Engeland de di plomatieke betrekkingen zal verbreken. De afslui ting van den weg naar Petsamo heeft, bij het Fin sche volk reeds de grootste verwondering gewekt, evenals de andere tegen Finland gerichte maat regelen. DE OORLOGVOERING DER BOLSJEWISTEN BERLIJN, 5 Juli (D.N.B.) Een Duitsche ver- kennïngsafdeeling, bestaande uit een onderofficier en drie soldaten, verliet op 22 Juni des ochtends de Duitsche stelling in de richting Monasterz. Toen zij op den bevolen tijd niet teruggekeerd was, drong een tweede verkenningstroep het dorp binnen. De mannén van deze tweede verkenningstroep vonden hun kameraden jn een schuur over elkaar liggend. Alle vier waren zij, volgens de verklaringen van de inwoners, door de sovjets in een val gelokt, ge vangen genomen en vervolgens op beestachtige wij ze vermoord. De gezichten van deze Duitsche sol daten waren door bajonetsteken letterlijk verminkt. TREIN VEROVERD BERLIJN, 5 Juli (D.N.B.) Aan het Noordelijk front hebben, naar het D. N. B. verneemt, Duitsche eenheden na een harden strijd met de zich verde digende bolsjewisten een trein der sovjets veroverd, waarop zich talrijke pantserwagens bevonden. DE OPERATIES BIJ MOERMANSK BERLIJN, 5 Juli (D.N.B.) Formaties van het Duitsche en Finsche leger dringen ondanks de moei lijkste terrein- en weersomstandigheden langs de kust van Moermansk aan de Noordelijke IJszee op. Nadat het taaie verzet van de bolsjewisten gebro ken was, werd het gebied van de Liza bereikt. OPROEP AAN HET FINSCHE VOLK HELSINKI. 5 Juli (D.N.B.) In een door de bla den gepubliceerden oproep van den minister-presi dent, Rangell, aan het Finsche volk wordt verklaard, dat elke zenuw van het volk voor de' verdediging van het land gespannen moet zijn. Namens de re geering wordt het Finsche volk opgeroepen zich vrijwillig te melden om op alle mogelijke wijzen hulp te verleenen. Het parcours voei'de de deelnemers .langs Ken- nemerplein, Oosterduinweg, Rembfandtlaan, Velser- duinweg, de Genestetlaan, Hagelingerweg en Duin en Kruidbergerweg naar de Bredefodelaan in Bloe- mendaal; hier trokken de 40 K.M. loopei-s de Mol- laan in om langs den Bloemendaalscheweg en Har- tenlustlaan den Kennemerweg te bereiken terwijl de „30 kilometers" langs de Krullenlaan op den Kennemerweg kwamen. Langs de Willem de Zwijgerlaan, Middenduiner- weg, Burgemeester Enschedélaan enz. wandelde men weer op den Zeeweg af, van daar naar het Kennemerplein en Mahpstraat, voor de rust. Na de rust liep het parcours in Noordelijke rich ting, o.a. over den Groote Hout- of Koningsweg, Nieuwe Schulpweg, Rooswijkerlaan, enz. terug door eenige Beverwijksche straten enz. Een parcours met veel variatie dus, met duin bosch- en kanaal-gezichten, met hoofd- en zijwe gen, zoodat de deelnemers niet alleen een goede sportoefening hebben gehad, maar ook Velsen en haar omgeving hebben leeren kennen. Er'waren vele individueele loopers, maar toch was er een flink aantal groepen, gevormd door de vereenigingen St- Bonifacius, Haarlem, ,.De Noor derlingen", Haarlem, Jan 'Passtoons Haarlem, D.V.V. Amsterdam, K.D.O. Amsterdam (met een jeugd- ploeg). P.P.A. Leiden, „De Roode Haan" Den Hel der, W.S.V. „Stormvogels", IJmuiden, „De Ken- nemer Jagers" en twee ploegen van den Luchtbe schermingsdienst IJmuiden-Oost. Alle deelnemers hebben zich uitstekende wan delaars getoond, voor wie de 20, 30 of 40 K.M. geen bezwaar was. Een der deelnemers aan den tocht van 40 K.M., wetende, dat schoenen en schoenre paraties duur zijn, volbracht den tocht op een paar keurig blauw geschilderde klompen. Te vijf uur 's avonds waren de meeste deelne mers weer binnen. De organisatie was als steeds uitstekend. Des morgens heeft de voorzitter van „De Ken- nemer Jagers" de heer W. v. d. Braber den deel nemers een woord van welkom toegespoken. Bij het scheiden werd de vereeniging met haar eerste lustrum namens den N.W.B. gecomplimen teerd door den official den heer J. Kaleveld. Na mens den bond bood hij de vereeniging een fraaie plaquette aan. De heer v. d. Braber dankte voor deze hulde; voorts richtte hij een woord van dank tot het Roode !£ruis, de politie, de pachtster van het Ver- eenigingsgebouv.' en den secretaris van de K. J., den heer H. C. Smit voor het vele, dat deze had gedaan om den tocht te doen slagen. Oud-Kalholieke Kerk. Mgr. H. T. J. v. Vlijmen. Vrijdag 4 Juli was het vijfentwintig jaar ge leden, dat in de kerk van 'de H. Willibrordus en Bonifatius aan de Brouwersgracht door de Oud- Katholieke geestelijkheid van het bisdom Haar lem mgr. H. T. J. van Vlijmen bij eerste stem ming reeds tot bisschop werd verkozen. Mgr. van Vlijmen, die 11 Maart 1870 te Dordrecht werd geboren, werd 18 November 1894 tot priester gewijd, waarna hij eerst kapelaan, en daarna vele jaren' pastoor te Egmond aan Zee is geweest, tijdens welke functie zijn verkiezing tot bisschop plaats vond. In dezelfde maand Juli nam hij zijn benoeming tot- bisschop van Haar lem aan. De bisschopswijding werd verricht door den toenmaligen aartsbisschop van Utrecht, mgr. G. Gul. Deze plechtigheid geschiedde in de kerk van de H. Agnes te Egmond aan Zee op 21 Sep tember 1916, zoodat binnen enkele maanden het zilveren bisschopsjubileum van mgr. Van Vlijmen zal worden herdacht. Daar deze in de Oud-Ka tholieke Kerk en ook buiten dezen kring zeer geizen is, zullen velen deze gebeurtenis aangrij pen om hem te huldigen. De voorraadcontróle op granen. 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. Bij de voorraad contróle op granen door den Centralen-Crisïs-Con- tróle-Diénst blijkt geregeld een aanzienlijk aantal overtredingen. Vele personen zullen strafrechtelijk of tuchtrechtelijk worden vervolgd wegens tekorten aan haver welke bij hen moesten worden geconsta teerd. Voorts is te Vught een onderzoek ingesteld in zake een clandestienen handel in rogge, welke daar heeft plaats gehad.Tegen prijzen van twaalf tot zes-en- twintig gulden per honderd kilogram is ongeveer zes duizend kilogram rogge clandestien verhandeld. Niet minder dan twaalf bakxers en dertig landbou wers zijn bij het onderzoek betrokken. (A.N.P.) Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van i 't licht. VAN 7 OP 8 JUll 1941 van 22.01 tot 5.27 Maan op 8 lull op21.22 Maan op 9 Juli onder 5.19 (Volle Maan) IJMUIDEN Prachtig geslaagde wandeltocht van „De Kennemer Jagers". Ruim 400 deelnemers. Ruim 400 wandelaars en wandelaarsters, jong en oud, lieten gistermorgen tusschen half tien en elf uur het R.-K. Vereenigïngsgebouw in de Mahu- straat achter zich, rpet vóór zich een wandeltocht door de schoone Kennemer dreven, van Bioemen- daal tot Wijk aan Duin. Met 20, 30 of 40 K.M. voor den boeg, naar be lang hunner inschrijving, begonnen, ze vroolijk en opgewekt en in een flink tempo, aan de meters van hun parcours te knabbelen. Met het weer hebben ze het bijzonder getrof fen; het was lekker warm, maar een verkoelend briesje maakte de tempera tuur alleszins dragelijk. En zoo is deze jubileumstocht van de Kennemer BEVERWIJK Drukte te Wijk aan Zee. Na den teleurstellenden Zondag van de vorige week heeft Wijk aan Zee gisteren weer. een zeer drukken dag gehad. Reeds in de morgenuren trokken honderden naar de badplaats, waar al spoedig toen de drukte wat toenam, een gezellig vertier heerschte. Op het strand was het best om uit te houden, want de frissche wind zorgdE voor de noodige verkoeling. Tegen den middag werd het warmer en drukker op het strand. De strandkapel liet zich telkens hooren. Op het vrij gegeven strand- gedeelte krioelde het van de menschen. Van het baden werd een druk gebruik gemaakt. Het was voor de badplaats weer een beste Zondag. Nieuwe maximumprijzen. Met ingang van Dinsdag 8 Juli zijn in de maxi mumprijzen van een aantal tuinbouwproducten weer verschillende wijzigingen aangebracht. Voor deze streek zijn de volgende belangrijk; Tomaten f 28, peulen f 18, doppers f 18, tuin- boohen f 10, augurken D f 10, alles per 100 k.g.; platglaskomkommers AA f 15, A f 12, B f 9, C f 6, bloemkool 1 f 11, bloemkool f 8, alles per 100 stuks en bospeen f 9 per 100 bos. De aanvoer van aardbeien. Op de speciale aardbeienveiling van Zaterdag middag was het product niet 'zoo graag als op voorgaande dagen. Dit bleek vooral uit het feit, dat de verdeeling onder de koopers niet zoo veel toegepast behoefde te worden. Alleen bij partijen, die van prima kwaliteit waren, werd boven den maximumprijs gedrukt, zoodafc dan een verdee ling plaats had. Niettemin was het verloop van de markt zeer bevredigend, daar zich geen ab normale prijsdaling deed gelden. De prijzen liepen uiteen naar kwaliteit van f 0.55 tot f 1.per slof. De Amazonen zonder dop gingen tegen den vastgestelden prijs naar de fabrieken. Aardappelen van eigen teelt. Telers moeten zich opgeven. Particuliere telers van aardappelen (niet be roepstelers), die in de bij hun huis behoorende tuinen, of in zoogenaamde volkstuintjes, of op speciaal hiertoe gehuurde of in bewerking gege ven stukken land aardappelen verbouwen, moe ten vóór Donderdag 10 Juli a.s. op het distributie kantoor, Kees Delfsweg 1, een vragenlijst komen invullen, voorzoover zij twee aren of meer dan twee aren met aardappelen verbouwen. Op Maandag 14 Juli en Dinsdag 15 Juli a.s. moeten deze telers voor iedere heele are boven één are een strook van 13 bonnen, gemerkt „re serve" van de bonkaart „diversen" inleveren. Be roepstelers krijgen een afzonderlijke oproeping. Jagers een mooi succes voor bestuur en vereen! ging geworden, want het aantal deelnemers was De telers, die weigeren of verzuimen een op- grooter dan ooit bij een door haar eeorganiseerden gave in te dienen, stellen zich aan strafmaatre- wandeltocht het geval is geweest. 1 gelen bloot

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1