Hand Naaimachine V/fa KANTOOR en HANDELS OPLEIDINGEN STENO TYPIST(E) SECRETARESSE BOEKH-CORRESP. INST. PONT txpeditie Luidsprekers Mmhed MEUBELWAS REM POESJE? LUIDSPREKER Distributiedienst Beverwijk e Amdappe$en~ uit eigen teeEt Verhuizingen e Transporten {LOS BCIHIILilM ALKMAAR PACKET OORSPRONKELIJKHEID De landdag te Rolde. Tusschen 15.000 en 20.000 menschen aanwezig. Telegrammen verzonden. ROLDE, 6 Juli. (A.N.P.) Gisteren zijn duizenden en duizenden uit het geheele land samengestroomd naar de historische plaats Rolde, het eenvoudige dorp in Drente. Tienduizend menschen werden per extra- treinen en trams aangevoerd uit Groningen, Leeuw arden, Rotterdam, den Bosch, Winterswijk, Stads kanaal, Alkmaar en Coevorden. Daarbij kwamen nog de duizenden uit de omgeving, die per fiets o andere wijze zich ter betooging hadden begeven. Veilig mag worden aangenomen, dat er tusschen de 15 en 20.000 mannen en vrouwen zich in de Rolder Boerdennen hadden verzameld, hetgeen den landdag organisator W. Slob Jr. uit Hoofddorp een genoeg doening zal hebben gewekt. Onder deze duizenden bevonden zich vele Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Noemen we enkele hunner, dan zijn dit de Landesbauernfuehrer Graf Grothe, de Generalkommisar Brigadeführer Rauter, Generalkommissar dr. Schmidt, de Beauftrag- ten in de provincies Groningen, Friesland en Drente, resp. dr. Conring, Ross en Thill. Ordelijk trokken de groote scharen door de straten van het dorp in de richting van de zandverstuiving in de Boerdennen. Ontelbare rijen banken waren daar in een kom-vormige ruimte opgesteld. Duizenden kon den daar een zitplaats vinden, doch zeker even zoo- velen moesten tegen en op de omliggende heuvels een plaats zoeken. Een imposant podiuhi beheerschte de geheele kom. Het podium, reeds lang geleden aangelegd in verband met de landspelen van „Landbouw en Maatschappij leent zich uitstekend voor het doel, waar het nu voor gebruikt is. In het midden statige witte trappen, die omhoog leiden naar het spreekgestoelte, waarboven het N.A.F.-embleem van kolossale afmetingen. Ter weerszijden fleurig aangevuld met groen en bloemen. Een enorme vlakte rietmatten vormde de afsluiting op den achtergrond. En dan te weten, dat deze groote or ganisatie binnen een week tot stand is gebracht door het N.A.F. Ter rechterzijde van het podium is de muziek van de W.A.-Twente opgesteld. De Nederlandsche S.S. doet dienst als terreinwacht. Het is reeds half een, het aanvangsuur van deze bij eenkomst, en nog stroomen de belangstellenden steeds het terrein op. De heer Slob heeft medegedeeld, dat men nog even moet wachten met de opening omdat de extratrein uit Noord-Holland met 2400 bezoekers eenige vertraging heeft gekregen en nu elk oogenblik kon arriveeren. Dan eindelijk marcheert de Jeugdstorm, afkomstig uit alle deelen van het land, onder leiding van opper- hopman Brands uit Groningen, het terrein op. Onder tromgeroffel en hoorngeschal rijzen tegelijk de prince- vlag en de hakenkruisvlag langs de masten omhoog. Zulks als een uiting van volksverbondenheid van het Germaansche hoerendom. De wacht wordt betrokken door Jeugdstormers. Het is de oud-voorzitter van landbouw en maatschap pij, E. Z. Oldenbanning uit de Wijk, thans gevolmach tigde van het N.A.F., wïen de eer te beurt valt dezen massalen landdag te openen op dezen historischen grond. Met groote aandacht werden de verschillende rede voeringen gevolgd "en telkens weer klonken de krach tige bijvalsbetuigingen over het terrein. Als Gauinspektor Thiel heeft gesproken treedt het ge mengde zangkoor van de agrarische jongerenbeweging naar voren en het eerste lied klinkt wel buitengewoon plechtig in deze omgeving. Met ontbloote hoofden luis teren de duizenden naar het „Wilt heden nu treden" Plechtig is de stilte, die even blijft hangen na het be ëindigen van dit oud-Nederlandsche gebed. Als gewoonlijk grijpt boerenleider Roskam zijn toe hoorders terstond met zijn rede over bolsjewisme of boerenorde. Groot is het enthousiasme als hij aankon digt dat het agrarisch front bewust de leiding neemt ln de voedselvoorziening van ons volk. Als de voorman van het N.A.F. de Ruiter nog spreekt moeten velen het terrein reeds verlaten. Zonder woorden en zeer rustig worden de reizigers voor den eerst-vertrekkenden extratrein er door het rondgaan met een bord er aan herinnerd, dat het hun tijd is. Het gemengde koor laat zich nog eens met enkele liederen hooren en zoo komt dan het einde van deze gfootsche betooging van Nederlandsche boeren en an dere bij de voedselvoorziening betrokken personen. De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front meldt nog: De Nederlandsche boerenleider E. J. Roskam Hzn. heeft onder enorme bijvalsbetuigingen de twee volgen de telegrammen uit Rolde verzonden. Een daarvan was gericht aan den leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert. Het luidde als volgt: Tienduizenden boeren en boerinnen te Rolde bijeen, betuigen u hun onwankelbare trouw in uw taaien strijd voor een nationaal-socialistisch Nederland. Roskam. Hei tweede telegram was gericht aan den Rijkscom missaris en luidde: Tienduizenden boeren en boerinnen te Rolde bijeen, verzekeren u, uw wekroep te hebben verstaan en te zullen volgen tot de algeheele overwin ning in den strijd van boerenorde tegen bolsjewisme is bevochten. Roskam. Unie eind 1939 en begin 1940 en van de zware offers ouders naar ons land, waar de familie zich in De voorman van de Nederlandsche S.S., de heer H. J. Feldmeyer, zette uiteen, dat het leven op deze aarde een ononderbroken schermutseling is van licht tegen duis ternis. De S.S. stelt zich aan de lichtzijde tegen wan orde en chaos. Spreker merkte op, dat het geen toeval was," dat zoovele boerenzonen zich bij de S.S. meldden. In de S.S. is immers de bloedsverbondenheid van alle volkeren van Germaanschen stam belichaamd. De S.S.- gedachte is gebaseerd op den zelfden grondslag als die van ieder gezond boerenleven. Maar meer dan ergens anders moet er daarom ii> het boerenvolk begrip zijn voor de taak der S.S. Wij willen niet een of ander eco nomisch stelsel opbouwen, aldus de heer Feldmeyer, om er een ander voor in de plaats te brengen, neen, ons volk moet worden teruggebracht naar de oergrond slagen van zijn bestaan. Spr. eindigde met een oproep aan S.S. <en boeren zich aaneen te scharen voor ras en bloed en bodem, voor de groote Germaansche idee. Hierna werd een driewerf Sieg Heil op den Führer uitgebracht, waarna de aan het front strijdenden in de gedachtë werden geroepen. Landesbauernführer F. F. Graf Grothe voerde hierna het woord. Spreker verklaarde nadrukkelijk als gast der Nederlandsche boeren en als Duitsche boer te spre ken op. de plechtige bijeenkomst van Nederlanders, die hebben begrepen, waarom het thans gaat. Graf Grothe juichte het initiatief van het N.A.F. zeer toe en onder streepte het betoog van den heer Roskam, die de Ne derlandsche boeren met klem opriep zich aaneen te sluiten en zich bewust te worden van de grootsche taak van een bodemverbonden hoerendom, dat het fundament zal zijn voor een eeuwig Europa. Ik kan u de verzekering geven, aldus Graf Grothe, dat alle Duitsche boeren bereid zijn, den Nederland- schen boer de hand te reiken, eerlijk en trouw, naar waren boerenaard. toen door Finland gebracht. De beschouwing gaat dan verder: De strijd leek ten einde, maar opnieuw moest Fin land alle krachten inspuannen om zijn volk uil den nood en ellende van den oorlog weer op te hebben. Ongeveer 10 pet. van het Finsche grondgebied had Finland aan Rusland moenten afstaan; voor de in deze streken wonende bevolking van 440.000 zielen (bijna 12 pel. van zijn totale bevolking) moest nieuwe woongelegenheid en nieuwe arbeid worden gevon den, de te loor gegane industrieën moesten weer op andere plaatsen worden opgericht, in een woord een enorm werk van wederopbouw moest worden verricht. Maar Finland heeft niet geaarze.ld dit werk in vol len omvang krachtig ter hand te nemen, niettegen staande de groote moeilijkheden, die zich in verband met den oorlogstoestand in Europa ook voor Finland bieven voordoen. Groote eensgezindheid bleef het Finsche volk ook bij den wederopbouw toonen.- Oude gebrnuiken als bijvoorbeeld het oude Finsche volks gebruik „Talkoo", waarbij alle bewoners van een gemeente vrijwillig en onbezoldigd bepaald werk ten behoevce van de gemeenschap, verrichten, werden v/eer in eere hersteld. En zoo begon voor het Finsche volk, dat wel ge slagen maar niett verslagen was, de toekomst weer te gloren. Maar zij, die het hoer van staat in handen hadden bleven in zorgen gedompeld. Hoezeer Finland ook door de geschiedenis geleerd had in het woord van zijn grooten nabuur weinig vertrouwen te kunnen stellen, zoo had men toch na het sluiten van den vrede op 12 Maart 1940 te Moskou verwacht, dat de Sovjet-Unie haar woord gestand zou om het bied en de onafhankelijkheid van Finland niet verder oan te tasten. Maar reeds zeer spoedig bleek dit vertrouwen wgederom ernstig te worden beschaamd. Het afsluiten van een verdrag van Finland mét de andgre Scandinavische landen werd door Sovjet- Rusland belet. Spionnage en inmenging in Finsche binnenlandsche aangelegenheden werden steeds tal rijker. Aan politieke agitatie en sabotage had de Finsche regeering voortdurend het hoofd te bieden. Militaire eischen zooals demilitariseering der Alands- eilanden, waarvan bij het totstandkomen van den vrede geen sprake was geweest, werden door de Sovjet-Unie gesteld. Belangrijke invloed op eco nomisch gebied", o.a. bij de nikkelmijnen in Noord-Finland, trachtte de Sovjet Unie te verkrijgen. Het geleidelijk stellen van al zoodanige eischen ging iep-aard met een verzwakking van den weerstand van Finland. Bij den vrede was de grenslijn reeds zooda nig getrokken, dat deie alle natuurlijke verdedi gingslinies doorkruiste, maar de Sovjet-Unie ging verder met Finland economisch en strategisch te ver zwakken. Een groote hoeveelheid spoorwegmate riaal werd opgevorderd, grenswijzigingen verlangd, waardoor waardevolle stroomversnellingen op Sovjet gebied zouden komen te liggen, machines opgevor derd, die blijkbaar volgens oude spionnage-opgiven naar Sovjet-meening tot de fabrieken in de afge stane gebieden zouden hebben behoord. Het door Fin land verpachte schiereiland Hangou, dat de Sovjet- Unie als basis voor zijn vloot ter bescherming van Le ningrad verlangd had, verkreeg naast enkele vloot- eeriheden een zware bezetting van spoorwegartillerie en gevechtswagens en vormde dus een voortdurende militaire bedreiging van Finland. Om zijn vredeswil te toonen en hopende daardoor een nieuw conflict met de Sovjet-Unie te vermijden, heeft Finland voor zoover mogelijk ook na de tot standkoming van den vrede groote tegemoetkomend heid tegenover de Sovjet-Unie betoond en zelfs ernstige pogingen aangewend de cultureele en ove rige betrekkingen tot Rusland te verbeteren. Alles at in dit opzicht voorbereid werd stuitte echter af op de besliste onwil van 'de Sovjet-Unie. Nog bleef Finland na dezen 22sten Juni 1941 ho pen niet opnieuw de ellende van een nieuwen oorlog te behoeven mede te maken, maar de Sovjet-Unie bleek anders te hebben besloten. Na enkele hande lingen die nog niet door Finland als oorlogshande lingen werden beschouwd, heeft de Sovjet-Unie plotseling verschillende steden van Finland op 25 Juni zoodanig door zware luchtstrijdkrachten doen- bombardeeren, dat Finland niet anders den van dien datum af zich in oorlogstoestand met de Sovjet-Unie kon beschouwen. Ten derde male binnen een kwart eeuw voert Finland thans een verdedigingsoorlog tegen de Sov jet-Unie. die nu gevoerd wordt, terwijl de Sovjet- Unie op haar andere fronten de groote Duitsche weermacht tegenover zich ziet, die bij dezen krijg ten doel hegft Europa te bevrijden van de ver schrikkingen van het communisme. Maar in beide Finsche oorlogen een zelfstandig eensgezind Finland, dat weet een strijd te voeren voor „God en Vader land" én zich daarbij gesteund voelt door den in houd van het Finhche werklied, het groote Luther- lied „Een vasté burcht is onze God.". Rotterdam vestigde. In 1876 kwam zij aan de Rotterdamsche afdee- I ling van het Nederlandsch Tooneel onder leiding I van Le Gras. Zij speelde daar met beroemdheden j als Catharina Beermans, Haspels, Rogier Faassen en Van Zuylen. Al spoedig kwam haar groot talent tot uitinL toen zij een belangrijke rol kreeg toebedeeld in „Vriend Fritz". Na haar huwelijk met Willem van Korlaar ontwikkelde Louise van Dam zich steeds meer tot een. der meest vooraanstaande tooneelspeelsters van haar tijd. Lange jaren was zij een der eerste krachten van Het. Nederlandsch Tooneel. Haar Pieternel in den Nieuwjaarswensch groeide in Den Haag tot een. traditie. In 1918 nam Louise van Korlaarvan Dam afscheid van het tooneel, Dinsdagmorgen om elf uur zal de teraardebe stelling op „Zorgvlied" aan den Amsteldijk te Amsterdam plaats hebben. SANTPOORT VIERDE LUSTRUM „SPORT VEREENT". Ter gelegenheid .van het vierde lustrum hield „Sport Vereent" Zondag een sportdag met als gasten vier seniortwaalftallen en ruim 150 adspiranten van Rohda uit Amsterdam. Des middags had een veteran en-wedstrijd plaats van 24 oud-spelers van S.V. Vóór dien wedstrijd, waarin de veteranen door ruim 200 adspiranten wer den begroet, nam de voorzitter, de heer A. Vink, het woord; hij dankte Rohda, met wie S.V jaren lang be vriend is, voor haar opkomst. Aan den eere-voorzitter, den heer D. Klay, werden bloemen aangeboden, alsook aan den secretaris, den heer De Vries. Deze kreeg ook een geschenk onder enveloppe voor al het werk, dat deze voor S.V. heeft gedaan. De heer Neumann van Rohda bood den heer De Vries ook bloemen aan, omdat Rohda in hem steeds heeft gezien, dat sport vereent. S.V. heeft haar verjaardag inderdaad sportief en prettig gevierd. De veteranenwedstrijd was een succes. Finland's vrijheidsstrijd. De verhouding tusschen Finland en de Sovjet-Unie. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli Van bevoegde zijde verstrekt men het A.N.P. een beschouwing over de op het oogenblik weer zoo actueel geworden verhou ding tusschen Finland en Rusland, aan welke be schouwing het volgende is ontleend: „Medeburgers, ons vredelievend volk, dat nu reeds me,r dan een jaar al zijn krachten tot het uiterste heeft ingespannen om na den vorigen oorlog het land weer tot bloei te brengen, is opnieuw tot. offer ge vallen aan een ruwen aanval." Met deze woorden richtte Ristó^ Ryti, de president der Finsche repu bliek zich op Vrijdag 27 Juni j.l. tot zijn volk. Opnieuw moet Finland een verdedigingsoorlog voe ren tegen zijn machtigen nabuurstaat de Sovjet-Unie en voor de derde maal is het de over de geheele we reld gerespecteerde veldmaarschalk Mannerheim, die thans op 76-jarigen leeftijd als opperste en eenige leider van de in Finland voor de Finsche vrijheid strijdende troepen, zijn land moet redden van het Sovjetgevaar. Na een historisch overzicht te hebben gegeven van 1581 af, in welk jaar Finland door den Zweedschen koning tot groot-hertogdom was uitgeroepen, ver volgt debeschouwing met een in herinnering, roe pen van den strijd van Finland tegen de Sovjet- Leiderskorps van den Arbeidsdienst bijeen. Problemen van den opbouw besproken. .-GRAVENHAGE, 5 Juli. De commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst heeft zijn leiderskorps leden van het hooger- en midden kader uit de staven en de kampen van den Ne derlandschen Arbeidsdienst, in totaal ruim 2Ü0 man gedurende twee dagen te Arnhem bijeen geroepen vooreerst om gemeenschappelijk een aantal problemen van inwendigen organisatori- schen en geestelijken opbouw te bespreken, ver volgens om in onderlinge kameraadschap samen met het korps adviseurs, door den Duitschen Rijksarbeidsdienst aan Nederland afgestaan, on gedwongen en buiten de sfeer van den dagelijk- schen arbeid van gedachten te wisselen om, waar noodig, misverstanden over de grondslagen van den Arbeidsdienst of moeilijkheden van het practische leven in den troep onder oogen te zien en op te helderen of uit den weg te ruimen. Generalkommissar Schmidt heeft een rede op deze bijeenkomst gehouden. Spr. ving zijn toespraak aan met de opwekking zich bij het opbouwen van den Arbeidsdienst niet te richten op het bevredigen van de wenschen van enkelen in het volk, die allerlei speciale zor gen of verlangens koesteren doch alleen op den opbouw der volksgemeenschap in de eenvoudige en stoere gemeenschap der kampen. Dat kan de eenige school zijn voor leiders, zooals Adolf Hitler, die eenmaal gewoon arbeider en- gewoon soldaat was. Wij leven in een revolutie, opgeroe pen door de éénwording der Germaansche le vensruimte, waarbinnen de leiders van den Ar beidsdienst zich moeten opmaken om den weg van den Führer te gaan, waarop geen stilstand mogelijk is. De tragiek der gebeurtenissen heeft Nederland en Duitschland tegenover elkander geplaatst, maar vijanden blijven zij niet. Zeker niet thans, nu de Duitschers een zeker recht heb ben als vrienden te worden begroet, omdat zij in den strijd tegen het bolsjewisme hun leven heb ben ingezet voor hét behoud van het Germanen- dom. Met bidden alleen kon het communisme niet worden vernietigd. Met het schreeuwen dei- democratieën al evenmin. Het is steeds weer de Duitsche soldaat, die de wapens moet opnemen voor de rechtvaardigheid. Tijdens dien strijd tegen het communisme mag de eigen bodem niet worden verwaarloosd. Door zich daaraan te wij den staat de Arbeidsdienst achter den soldaat. Daarom hoeft iemand die de uniform van den N. A. D. draagt niet te zeggen dat hij voor zijn volk strijdt. Door het dragen alleen van die uni form heeft hij dit reeds bewezen. De weg van Adolf Hitler, waarop de leiders van den Arbeids dienst mee moeten gaan, voert tenslotte tot een statenbond van een sterk Germanië, waarin plaats zal zijn voor een vrij Nederland. (A.N.P.). Uit en over de Sovjet-Unie. VERBITTERING VAN SOVJET-OFFICIEREN JEGENS POLITIEKE COMMISSARISSEN BERLIJN, 5 Juli (D.N.B.) Onder de 20.000 Bols jewistische soldaten, die op 4 Juli in het gebied van Minsk naar de Duitsche troepen zijn overgeloopen, bevinden zich ook honderden officieren. Zij uitten zich algemeen in bittere bewoordingen over de bru- middelen waarmee de politieke commissarissen de Sovjet-soldaten tot den strijd dwingen. Door wreede maatregelen van terreur hadden zij de disci pline volkomen ondermijnd. Er waren heftige conflic ten ontstaan, tijdens welke de officieren de politieke commissarissen zonder vorm van proces hadden neer geschoten. Verbazingwekkend was de uitlating van een majoor in gezelschap van 28 andere sovjet-of ficieren: „Maakt spoedig een eind aan den oorlog, vaagt de Sovjets weg, laat ons weer aan God geloo- ven, zooals onze ouders deden, laat ons in ons vader land en in ons dorp met ons volk werken". HET OVERLOOPEN VAN- SOVJET TROEPEN. BERLIJN, 5 Juli (A.N.P.) Het feit dat gisteren, zooals reeds gemeld, 20.000 man der Sovjet-troepen, na hun politieke commissarissen te hebben doodge schoten, naar de Duitschers zijn overgeloopen, be schouwt men in officieuse kringen alhier als een veel zeggend teeken, dat onder de sovjettroepen blijk baar de wensch begint te ontstaan, met de bolsje wistische machthebbers af te rekenen. Men neemt hier aan, dat de Sovjet-troepen van zichzelf den in druk krijgen, een gelegenheid te hebben gevonden, cm oude rekeningen te vereffenen. DE AMERIKAANSCHE AMBASSADE TE MOSKOU. NEW-YORK, 6 Juli (D.N.B.) Naar International News Service uit Washington meldt, heeft de Ame- rikaansche regeering maatregelen genomen voor een eventueel vertrek der ambassadestaf te Moskou. Het agentschap spreekt van een voorzorgsmaatregel in ver band met de ontwikkeling der militaire operaties. De strijd in Syrië. VOORTGEZETTE ACTIE. VICHY, 6 Juli (D.N.B.) Aan het Fransche leger- bericht van heden is ontleend: De Britsche strijdkrachten getroosten zich vandaag aanzienlijke krachtsinspanning, vooral in het kust gebied. Het grootste deel der gemotoriseerde pantser- kolonnes, die uit Irak de Syrische woestijn en de Noordoostpunt van Syrië zijn binnengerukt, konden nog niet voorbij Palmyra, Deir es Tsor en Teil Allo komen. Aan de kust hebben de Britsche strijdkrachten bij het aanbreken van den dag de Fransche stellingen bij Damoer aangevallen, waaraan ook de Engelsche vloot deelnam. Er worden zware gevechten geleverd. Beiroet is in den afgeloopen nacht driemaal door het Britsche luchtwapen aangevallen. Louise van Korlaar-Van Dam overleden. Op 85-jarigen leeftijd is Zaterdag in de zieken verpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam overleden de oud-tooneelspeelster Louise van Korlaarvan Dam. Louise van Dam werd in 1856 te Heidelberg in Duitschland uit Nederlandsche ouders ge boren. Op jeugdigen leeftijd kwam zy met haar IJSLAND WENSCHT GEEN BEZETTING. WASHINGTON, 6 Juli (D.N.B.) De Times Herald publiceert een interview van den Londenschen corres pondent der Chicago Tribune met den premier van IJsland, Jonasson, waarin deze zich energiek kant tegèn het denkbeeld van een Amerikaansche bezitting van IJsland. Ook de Engelsche bezetting valt niet in den smaak van de IJslanders. ,Zij heeft zelfs geen eco nomische verbetering gebracht, daar het geld voor de goederen, die IJsland aan de Engelsche troepen heeft geleverd, te Londen is bevroren en Engeland niet in staat is dé goederen té leveren, die IJsland noodig heeft. Heden overleed na een kortstondig lijden in het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost ónze gelief de Man, Vader, Behuwd- Groot en Overgrootvader Pieter Jacobus Annart in den ouderdom van 77 jaar. IJmuiden-Oost, 5 Juli '41. Trompstraat 51. Uit aller naam: WED. E. M. ANNART— VENDRIG De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 8 Juli a.s. des namiddags 3 uur op de Bijzondere Be graafplaats te IJmuiden. Vertrek Antonius Zieken huis 2.15 uur. Geen bloemen. UIT KENNEMERLAND e 13 Regels 30 cent Elke regel meer 10 cf. (uitsluitend bij vooruitbetaling) Te koop: ACCORDEON,•speciaal klein damesinstrument, niéuw, te^ gen. lagen prijs. Met koffer. Groe- nelaan 1, Beverwijk. Gevraagd net DAGMEISJE. Aan melden Zeeweg 365, Driehuis. NET MEISJE gevr. voor hulp in de huish. ben. 18 jaar. Adres te vern. bur. v. d. blad. Te koop JONGENSFIETS, leeft. 8-12 j. Prima banden. Oosterduin plein 72, IJm.-O. in dit blad Uw kostelijke voedsel in gevaar Waar menschen wonen, en overal waar ons nu zoo dubbel belangrijke voedsel staatdaar MOGEN geen vliegen zijn. Ze zijn scha delijk en brengen gevaar lijke ziekten over. Wèg er dus mee Met zoo'n pr i ma VLIDO vliegenvanger in èlk vertrek, bent U in kor ten tijd al die vieze vliegen kwijt. 't Is een Erdal-productdus goed! BEWEGING TE GIBRALTAR. MADRID, 6 Juli (D.N.B.) Vrijdagavond is uit Gibraltar het vliegtuigmoederschip Fiirious vertrok ken onder escorte van verscheidene torpedojagers. Een koopvaarder met veel oorlogstuig vertrok eveneens in de richting van de Middellandsche Zee. Gisteren landden op het vligveld te Gibraltar zeven tweemotorige bommenwerpers. Een groot vuur, dat op het vliegveld werd aangestoken, wees den vlieger de landingsplaats. Zeven uur later landden nog zes bom menwerpers van hetzelfde type. Een torpedojager, die in het militaire dok was gerepareerd, liep gisteren om een uur uit. Het Verre Oosten. MATSOEOKA BRENGT OPNIEUW VERSLAG UIT. TOKIO, 6 Juli (D.N.B.) De minister van Buiten- landsche Zaken, Matsoeoka, heeft, naar Domei meldt, vandaag den ex-keizer opnieuw verslag uitgebracht. De plaatsvervangende minister van Buitenlandsche Zaken, Ohasji, heeft ^vanochtend een onderhoud van een half uur met de Britsché ambassadeur, Craigie, gehad. Gisteren heeft Craigie een bezoek aan Mat soeoka gebracht. ITALIë EN DE TSJOENGKINGREGEERING. ROME, 5 Juli (D.N.B.) De zaakgelastigde van de Tsjoenkingregeering te Rome is door zijn regeering teruggeroepen. De diplomatieke betrekkingen tus schen Italië en de regeering te Tsjoengking zijn hier mede als afgebroken te beschouwen. prima. Ook per liter, wit - bruin. Oude schoencream. Rood - kwaliteit KALVERSTRAAT 14, Tel. 5162 IJMUIDEN-OOST. Van particulier ter overname gevraagd. Klein de fect geen bezwaar. Brieven on der no. 5786 bur. van dit blad. 2oeM U een Ideoal i/on een pJaals een OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERÏJ. DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN. 's GRAVENHAGE 7 Juli. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de plaatselijke distributie diensten in het vervolg in verband met de verhooging van het aardappel- rantsoen van anderhalf kilogram op twee kilogram, een rantsoenbon voor aardappelen zullen uitreiken per acht Wehrmachtsmarken, in plaats van per zes Wehrmachtsmarken, zooals tot dusverre het geval was. De Wehrmachts marken blijven recht geven op het koopen van een kwart kilogram aard appelen. De leider van den Distributiedienst te Beverwijk maakt bekend dat particuliere telers van aardappelen (zijnde alle niet-beroepstelers), die hetzij in de bij hun huis behoorende tuinen, hetzij in zoogenaamde volkstuintjes, hetzij op speciaal hiertoe gehuurde of in bewerking gegeven stukken land, aardappelen verbouwen, vóór DONDERDAG 10 JULI 1941 op het distributiekantoor, Keesdelfsweg no. 1, een vragenlijst moeten komen in vullen, voor zoover zij twee aren of meer dan. twee aren met aardappelen verbouwen. Op Maandag 14 Juli en' Dinsdag 15 Juli a.s. moeten deze telers voor iedere heele are boven één are een strook van 13 bonnen gemerkt „reserve" van de bonkaart „Diversen" inleveren op bovenvermeld distributiekantoor. Distributiestamkaart gemerkt „HOOFD" medebrengen. Het kantoor is geopend 'van 91 uur en van 2^—'iV2 uur. Beroepstelers krijgen een afzonderlijke oproeping. De telers, die weigeren of verzuimen een opgave in te dienen, stellen zich aan strafmaatregelen bloot. Beverwijk, 7 Juli 1941. De leider voornoemd, C. SCHaUIKES. INSCHRIJVING GEOPEND voor de op- M.U.L.O.,H.B.S. en Gymn. aansluitende cursussen aanvang SEPTEMBER TELEF. 14517. Prosp. gratis. Oude Gracht 71 - HAARLEM - Inlichtingen dagel. GECOMBINEERDE MOTORBOOTDIENSTEN Bootsteiger Telet. 4101 Geregelde diensten IJimiiden - Rotterdam. DAGELIJKS meerdere malen naar ALKMAAR, AMSTERDAM, DEN HELDER, WORMERVEER, ZAANDAM en omlig gende plaatsen. - Doorzending door geheel Nederland. Voor nadere Inlichtingen aan de kantoren IJMUIDEN, Steigerweg 8, Telefoon 4301, VELSEN, Kanaaldijk b/d Rijkspont, Telef. Beverwijk 3313 De firma SWAALF beschouwt het als een onderscheiding, dat haar werk vooral naam heeft gemaakt om zijn oorspronkelijkheid. Een eigen ontwerp afdeling waakt voortdurend voor het persoonlijk cachet vah ieder monument. C. A. SWAALF Toonzaal Kleverlaan 58, (IJmui den Kennemerlaan 3 c.), Tel. 10298; Electr. Steenhouwerij Judith Leys- terstraat 1921. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. DISTRIBUTIE VAN JAM, STROOP E. D. De Secretaris-Generaal van "het Departement van Landbouw en. Visscherij maakt, ten aanzien van de voorgenomen distributie van jam, stroop e. d. nog het volgende bekend: Ten einde de detaillisten in staat te stellen zich te voorzien van voldoende voorraad jam e. d. om gedurende de eerste distributieperiode aan de vraag van het publiek te voldoen, zullen zij op aanvraag een voorschottoewijzing van den plaatselijken distributiedienst ontvangen. Zij kunnen zich onge acht hun codenummer op do door den plaatselijken distributiedienst nader bekend te maken tijdstippen tot dezen dienst wenden, ter verkrijging van voorschottoewijzingen. De grossiers zullen, ten einde hen in staat te stellen aan de vraag van hun afnemers gedurende üe eerste distributieperiode te kunnen voldofen, op basis van hun omzet worden bevoorraad door de fabrikanten. In verband hier mede is gedurende de week van 7 Juli tot en met 13 Juli a.s. het betrekken van jam e. d. door grossiers van fabrikanten nogtoegestaan, zonder dat daarbij toewijzingen worden ingeleverd. De nadruk wordt er in dit velband op gevestigd, dat deze faciliteit, uitsluitend geldt voor de aflevering door fabrikant aan grossier, doch niet voor de aflevering door fabrikant aan detail list of door grossier aan detaillist. Met ingang van Maandag 14 Juli mag ook aan grossiers uitsluitend tegen afgijte van toewijzingen jam e. d. worden afgeleverd. Hotels, cafés, restaurants e. d., welke bij het centraal distributiekantoor zijn ingeschreven, dienen zich te wenden tot den plaatselijken distributie dienst ter verkrijging van een aanvraagformulier. Op het formulier, dat uiterlijk 12 Juli a.s. naar waarheid ingevuld bij den plaatselijken distributie dienst moet worden ingeleverd, moet opgave worden verstrekt van het ver bruik van jam, stroop, honing en dergelijke boterhamsmeersels over het jaar 1939. Indien de instelling in dat jaar nog niet bestond, moet opgave worden gedaan omtrent het verbruik van de bedoelde artikelen over de laatste drie maanden van het jaar 1940. Cantines, dineruitzenders en z.g. broodjeswinkels, komen niet in aanmer king voor een toewijzing jam. Deze behoeven dus geen aanvrage in te dienen. De instellingen, welke niet bij het centraal distributiekantoor zijn inge schreven, dienen een aanvrage ter verkrijging van rantsoenbonnen voor jam, e. d. te richten tot den plaatselijken distributiedienst. Ziekenhuizen, kindertehuizen, sanatoria en voorzoover noodig gevangenis sen, zullen toewijzingen van het centraal distributiekantoor ontvangen bonder dat daarvoor aanvragen behoeven te worden ingedifend. Banketbakkers en jamverwerkende industrieën dienen zich ter verkrijging van jam tot de Nederlandsche Meelcentrale, Riouwstraat 176 te 's Graven- fcage te wenden. Voor de aankoopen door de leden van de Duitsche Weermacht zullen spe ciale „Wehrmachtmarken" in gebruik worden gesteld. Deze bonnen, welkq geelgekleurd zijn, dragen in zwarten opdruk het opschrift: Deutsche Wehrmacht Marmelade 125 Gramm Marke/Niederlande." Deze „Werhmachtmarken"", welke recht geven op 't koopen van 125 gram j«B e. d., mogen niet op opplakvellen worden geplakt, maar moeten door de wtafr keiiers, die deze in ontvangst genomen hebben, bij den plaatselijken distri* butiedienst worden ingewisseld tegen Nederlan<*£che rantsoenbonnen voor jan.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 4