EEN GEZONDE GEEST IN EEN GEZOND LICHAAM Statistiek. HEEMSKERK SANTPOORT De Oberstleutnant Mölders door den Führer in het Hoofdkwartier ontvangen. (Tele-Foto Hoffmann-Stapf) Meerwaardigheid en minderwaardigheid. „Meer" en „minder" zijn altijd betrekkelijk; ten opzichte van den beganen grond is iemand op de derde verdieping boven, ten opzichte echter van de zeven en vijftigste verdieping bijna heelemaal be neden; een vacantie van vijf minuten is heel kort, maar vijf minuten onder water gehouden worden is heel lang. Willen we dus eqnig oordeel uitspreken over den graad van waardigheid meer of minderwaardig heid van iemand, dan moeten we eerst weten welke maatstaf we daarbij aanleggen, welke schaal. Wanneer we de temperatuur aangeven, dan is het niet genoeg als we zeggen dat het 15 graden is, want volgens Fahrenheit vriest het dan hard. om dat daar het vriespunt met 32 wordt aangegeven; volgens Celsius en nog meer volgens Réaumur benaderen we al aardig een heel behoorlijke kamertemperatuur. Nu is het echter moeilijk een vasten graadmeter aan te geven voor de mensche- lijke waardigheid. Veronderstel dat dit mogelijk ware, dan zouden we bijvoorbeeld de volmaaktheid" kunnen aangeven door 100, de absolute niets-waar- digheid door.O. Wij - leven echter elk voor zich -r- in een vreemde wereld: in een subjectieve wereld waar in „ik" nu eenmaal geneigd ben boven en bene den, rechts en links, voor en achter te bepalen ten opzichte van mij zelf maar „gij" ten opzichte van u zelf, „hij" ten opzichte van zichzelf. Natuur lijk gaan, wij uit van ons zelf, alsof wij het vaste uitgangspunt waren, .het middelpunt, van waaruit men begint te rekenen; maar daardoor zal mijn oor deel door u waarschijnlijk heel anders gewaardeerd worden, dan door hem. Over smaken valt niet te twisten om dezelfde reden: wat de een- mooi vindt of meerwaardig, vindt de ander leelijk of minderwaardig. Wat onze eigen meer- of minderwaardigheid be treft, kunnen we ongeveer dit zeggen: uitgaande van de normale -groei en ontwikkelingstendens in alles wat leeft is men van nature geneigd het kleine, jonge, zwakke hulpbehoevende, kwetsbare te beschouwen als minderwaardig, het groote, vol wassene, sterke, zelfstandige, waarstandskrachtige als meerwaardig. Maar de moeilijkheden zijn niet van de lucht, want slankheid en teerheid zal men bij een worste laar weinig waardeeren, bij een danseresje echter des te meer; een lichamelijk "Zwakke kan men als een minderwaardige beschouwen op het gebied van de brute kracht, maar diezelfde persoon kan op in tellectueel of moreel gebied best meerwaardig zijn. Laten wij nu maar uitgaan van ons zelf. Er is een drang in mij om me te kunnen ontwikkelen, om mijn plannen en idealen te kunnen verwerke lijken, om te kunnen benaderen wat ik als volmaakt beschouw. Als klein kind droom ik al van „groot zijn": groot zijn dat wil ik zoozeer! Groot zijn.be- teekent voor het kleine kind: alles kunnen, alles mogen; als al die geboden en verboden, plichten en dwangmaatregelen er maar niet waren, wat zou ik dan mijn vleugelen uitslaan! Alles kunnen, alles mogen, almachtig zijn, dat is ideaal! In zijn spel „is" het kind, wat het zou willen 2ijn; het „is" tramconducteur, rooverhoofdman, man, vader, schooljuffrouw, romanheldin, moeder. Het gestelde ideaal wordt als werkelijkheid door leefd in de „verbeelding", in het spel: het wordt uitgebeeld: houdingen, gebaren, zinswendingen worden overgenomen „alsof" het kind niet een rol speelde, maar werkelijk de uit te beelden figuur was. Gezien het feit dat er een natuurlijk verlan gen bestaat naar meerwaardigheid, wil de uitroep: „wat heb jij een verbeelding" vrijwel hetzelfde zeggen als „wat heb jij een grootheidswaan, wat ben jij verwaand". Natuurlijk is dat echter'niet, want iemand kan even goed zich verbeelden dom, leelijk,, minderwaardig te zijn, zich een verschop peling" wanen, of een armoede- of ldeinheidswaan hebben: dit echter wordt veel ongewoner, abnor- maler gevonden dan dat iemand denkt'meer te zijn dan hij is. Een bewijs dus dat een zekere zelfover schatting, een zeker kwantum „verbeelding" en „verwaandheid" nog als normaal aanvaard wordt. Is dit niet vreemd? Ach: we zijn er aan gewend, wc doen er allemaal aan mee, we verlangen het zelfs van anderen. Bestaat de opvoeding niet voor een groot deel uit het aanleeren van „manieren", van „fatsoen"? En wat wil dat anders zeggen dan dat het kind zich niet zoq moet voordoen als het is, maar dat het zich moet -gedragen volgens ze kere fatsoensnormen: het moet zich netjes voor doen, altijd beleefd zijn, niet tegenspreken; het moet bescheiden zijn, het moet bedanken voor een taartje of een glas limonade, als het er al een of twee gehad heeft (al zou het er nog dolgraag vijf hebben), het moet dóen alsof liet geen begeerte heeft naar meer. Is men erg gesteld op „fatsoen", dan zal men den nadruk er op leggen dat het kind door zich momenteel beter voor te doen dan het is langzamerhand ook "werkelijk beter zal wor den, omdat het zich voortaan natuurlijk zal ge dragen „zooals het behoort". Staat men een beetje minder welwillend tegenover „fatsoen", dan zal men zeggen: dit is dressuur, huichelarij, onop rechtheid: men brengt de kinderen er toe zich „be ter" te voelen, omdat ze „hun manieren" kennen, maar' daardoor voedt men ze op in een uiterlijken „schijn", die heelemaal geen bewijs hoeft te zijn Voor een innerlijke meerwaardigheid. Omgekeerd bewijst een gevoel van minderwaar digheid ook heelemaal niet dat iemand minder waardig is; iemand die bescheiden, verlegen, schuldbewust zich teryg trekt kan misschien door een competente beoordeelaar veel meer gewaar deerd worden dan iemand die zelfverzekerd, ver waand, trots rondloopt en zichzelf op den voor grond plaatst. In ieder gevoel van meerwaardig heid of minderwaardigheid ligt een overwegend- subjectieve component: de maatstaf dien ik daarbij voor mezelf aanleg. Stel ik me zelf hooge eischen, heb ik hooge idealen van 100 pet. volmaaktheid, dan spreekt het vanzelf dat ik heel goed besef dat ik lang niet zoo ben als ik volgens dezen idealen maatstaf zou moeten zijn. Laten we zeggen dat ik het peil van 50 pet. bereikt heb, dan besef ik dat ik nog 50 pet, tekort schiet. Heb ik heelemaal geen idealen, verwacht ik nietsNm.éér van mezelf, dan vind ik heelemaal niet dat ik op min 50 sta, maar op plus 50, want dan ga ik eenvoudig uit van het nulpunt. Ben ik verwaand, verbeeld ik mij dat ik alles kan en volmaakt ben, dan stel ik me aan «alsof" ik op het peil van 100 pet stond; ben ik daarentegen vervuld van schuldgevoelens, word ik" teneergedrukt door het besef van mijn tekortko mingen, dan .kan ik mij nietswaardig voelen, een nul. Wij zien dus dat het subjectieve oordeel van meer- of minderwaardigheid heelemaal niet bewij zend is voor den objectieven, feiteiijken toestand; we kunnen eerder het omgekeerde zeggen: iemand die erg tevreden is met zichzelf is blijkbaar blind voor zijn tekortkomingen en heeft geen besef van alles wat waarachtig waarde heeft; iemand die zichzelf minderwaardig voelt daarentegen, heeft blijkbaar het besef dat hij niet op zijn lauweren kan gaan rusten maar verder moet, dat hij niet te vreden mag zijn met zichzelf. Maar daardoor juist zal de verwaande niet zijn best doen om verder te komen, de met zichzelf ontevredene wèl: daardoor zal het er allicht mee gaan als met de schildpad en de haas in_ de fabel van Lafontaine; de haas vond den nog af te leggen afstand zoo belachelijk klein, dat hij ging slapen, de schildpad daarentegen be-, sefte dat het hem nog heel wat inspanning zou kosten om het eindpunt te bereiken en ging daar om met volharding direct op weg, waardoor hij al het eindpunt benaderde toen de haas met schrik merkte hoe ver de andere hem ongemerkt voor was gekomen. Nu hebben we nog met een anderen belangrijken kant te maken bij dit vraagstuk: als ik mij minder waardig voord'Og, zwak, stakkerig, hulpbehoevend, wanneer ik doe of zeg dat' ik iets toch niet kan, dan kan dit bij een ander medelijden wekken en hem er toe brengen om mij te helpen, ja, alles uit handen te nemen. Maar dan gaat het spreekwoord op: stel niet uit tot morgen wat gij heden door een ander kunt laten doen. De klachten over eigen minderwaardigheid wor den dan niet bedoeld als uitdrukking van een fei telijken toestand, maar als hulpmiddelen om zich ergens tusschenuit te draaien. Omgekeerd kunnen uitingen van meerwaardigheid vaak gebruikt wor den om eigen minderwaardigheidsgevoelens het zwijgen op te leggen; als iemand zegt: dat hij iets zoo' buitengewoon goed kan en dat hij geen suffert is, dan voelt iedereen al direct dat hij er een schep je op legt omdat hij in zijn hart heelemaal niet zoo gerust is; bovendien zit daarachter een pogen om te ontkomen aan een nauwkeuriger onderzoek: hoe beslister ik doe, hoe minder een ander het zal wa gen om mij als een kleinen jongen eens aan de tand te voelen Trapt men er in, dan ga ik door met opscheppen; heeft men mij door, dan merk ik ver standiger te doen met niet al te hoog op te geven van mijn capaciteiten, omdat ik mij anders maar belachelijk maak. Dr. J. M. ROMBOUTS. Twee dooden en een gewonde bij onbevoegd demonteeren van vliegtuigbom. TERNAARD, 5 Juli. Gisteravond om half negen vonden een paar achttienjarige jongelui uit Nes (gemeente West-Dongeradeel) namelijk H. Smit en Tiete Sijtsma een niet ontplofte vliegtuigbom in zee. Zij namen het gevaarlijke voorwerp mee naar het huis van Sijtsma, waar ze probeerden het voorwerp te demonteeren. De gevolgen waren noodlottig, want nauwelijks waren ze met het demonteeren bezig, of het projectiel ontplofte met een ontzettende knal. De beide jongens werden op slag .gedood. Hun vreeselijk verminkte lichamen werden op enkele meters afstand van het huis gevonden. De moeder van Sijtsma, die juist toen de ontploffing plaats vond, uit huis kwam om'haar zoon te waarschuwen, zijn gevaarlijk bedrijf te staken, werd zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis te Leeuwarden worden overgebracht. Het huis van de familie Sijtsma en woningen in de omge ving liepen glasschade op. (De Directeur van het'Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een beschouiuinp gehouden over het belang van en de sterk ge stegen belangstelling voor de statistiek.) Poëzie schuilt overal. Overal mijn vrinden, Tot zelfs in het dorst getal Kunt ge haar nog vinden. En er zit in statistiek Voor hen die haar leiden Bovendien altijd muziek. Z'is steeds uit te breiden. D'een heeft statistiek gevoel, D'ander kan 't niet velen. Maar het waarlijk nuttig doel Kan geen mensch verhelen. Statistiek is wetenschap Die je eerst moet leeren, Om haar daarna stap voor stap Meer te gaan waardeeren. 't Is een wetenschap die telt, Dit beschouwd natuurlijk In een zin die dubbel geldt, Letterlijk-figuurlijk. Voor de ware statistiek Moet als hoofdvoev dienen Cijfer, cijfer en grafiek, Kostbre vitaminen. Dat zij steeds wordt aangevuld Is voor haar belangrijk En zij wordt, terwijl zij smult Meer en meer omvangrijk. i Statistiek ik weet wel dat Men aan haar moet wennen Maar zij blijkt een echte schat Als je 'r goed leert kennen. Geoefende meisjes: 1 All Flint 56 punten, 2 Sientje Sprangers 52 p., 3 Adri Bruinenberg 40 p. Ongeoefende meisjes: 1 Jannie Sminia 25 p.. 2 Betsie Buitenhoorn 23 punten. Geoefende jongens: 1 Gerard Toff ij n 85 p., 2 Hil Looy 40 p., 3 Wim Schaap 35 p. Ongeoefende jongens: 1 Jan Hatter 50 p., 2 Wim Koorn 40 p. VISCHWEDSTRIJD. Zondagmorgen hield de vischclub „'t Snoekje" een wedstrijd in het vangen van witvisch in de Neksloot. De uitslag was als volgt: le prijs S. Smit, 2 pr. Jac. Bakkum, 3 H. Been tjes, 4 H. Bruin,. 5 H. Lammers, 6 J. Kloes. Na afloop vari den hengelwedstrijd -werden in het clubhuis de prijzen uitgereikt. LTTVI—A.D.O. (1—1) Jubileumwedstrijd. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de vereeniging „Limmen", speelde A.D.O. tegen het eerste elftal een jubileumwedstrijd. Nadat d vereeniging door verschillende autori teiten en officials was toegesproken, werd de strijd begonnen. Hoewel A.D.O. eenige invallers telde, nam zij toch direct het spel in handen. Reeds spoedig had Beentjes succes, toen hij den Limmen-doelman wist te verschalken, Hoewel ver schillende goede kansen zich voordeden, werd tot de rust de score niet meer verhoogd. Na de rust werd Zonneveld vervangen. Door een penalty bracht „Limmen" de partijen op ge lijken voet. In dezen stand kwam geen verandering meer. A.D.O. 2 wist den degradatie-wedstrijd tegen Zeevogels tot een goed einde te brengen; de eindstand was hier 21. zoo verwerp: r.xi, v ;U toch is eenvoudiger, dan dat wij ons allen als hervormden gevoelen en gedragen: alle moeilijkheden zouden in een handomdraai zijn opgelost. Maar de praktijk zou weldra toonen, dat aan deze eenheid de ware grondslag ontbreekt tenminste de grondslag om op te bouwen zooals dat in een kerk behoort. Want wat verstaat de schrijver van het artikel onder Hervormd? Dit is immers een niet te defi- nieeren begrip! Hier ligt immers de oorzaak van alle verdeeldheid in onze kerk. Het is mogelijk en de praktijk bewijst het helaas nog dagelijks dat de hervormde gezindheid van den een niets dan den naam gemeen heeft met die van een ander. Jarenlang reeds zoekt de kerk uit deze impasse te geraken, doch tot heden tevergeefs. En om-onze rechten tegenover de kerk te hand haven en onze plichten te doen. is het overbodig, een eenheid te bevorderen, welke zoo weinig aanlokkelijks biedt. Hoewel de schrijver in „Een heid" slechts deze zaken noemt, kan het toch niet zijn bedoeling zijn, tegenover de kerk slechts rechten en plichten te laten gelden. In de kerk manifesteert zich toch een oneindig schoonere, hoogere eenheid, de eenheid des ge- loofs. Het is die eenheid, welke in 't verleden ge broken is; die verbreking kwam niet van de zijde van hen, die, begaan met 't lot der kerk, nog trachten te redden, wat te redden viel. „De verbreking der eenheid des geloófs geschiedde helaas in de kerk en herstel dier eenheid zal dus vanuit de kerk moeten plaats vinden," NEDERLANDS EERSTE CHAUFFEUR OVERLEDEN. Te Santpoort is in den ouderdom van 81 jaar over leden de heer D. Kuiper. De overledene was de eerste, die in ons land een auto bestuurde. Dit was toen zulk een belangrijk feit, dat in de geïllustreerde bladen van dien tijd uitvoerig aandacht aan deze gebeurtenis werd gewijd. De heer Kuiper heeft, nadat hij eerst bij een notaris in dienst was geweest, vele jaren lang dc familie Crcmer van Duin- en Kruidberg als chauf feur gediend. De laatste jaren genoot hij van een wel verdiende rust. Hedenmiddag twee uur zou de ter aardebestelling op de begraafplaats jDe Biezen" plaats hebben. Openbare les. Donderdagmorgen 24 Juli zal in de Chr. School aan de Meerensteinstraat een openbare les wor den gehouden. 's Avonds- zal er in het schoolgebouw een af scheidsbijeenkomst zijn voor de leerlingen, die de school verlaten, bij welke gelegenheid hen een bijbel en een getuigschrift zal worden uitgereikt. Zwemmen voor het tliploma. 45 geslaagden. Zaterdagmiddag werd in de Heemskerksche Zweminrichting aan de Vuurlijn voor den eersten keer in dit seizoen voor het diploma gezwommen, Alle deelnemers slaagden. De namen zijn: Lily Snijders, Assendelft, Aleida Allon, Nellie Amse, Gerda Blansjaar, Corrie Gertenbach, Henny v. d. Mey, Rie Nordholt, Henny Overweel, Jaantje van Reeuwijk, Clasina Roos, Tini de Ruyter, Marietje Vrouwe, Lammert van Achte ren, Wim Amse, Piet Bakker, Johan Bennink, Kees v. d. Berg, Wim Brinkman, Henk Burry, Popke Bijl, Daan van Fucht, Wim Haartman, Aris Kist, Wim Mante, Wim Nieuwénhuizen, Jan Potman, Ar ie Redeker, Jacob Reinhout, Nico van Roon, Piet Smit, Gerard Taffijn, Bertus Vlottes, allen te Beverwijk, Rie Boogaard, Eefje Kluft, Jopie v. d. Outenaar te Heemskerk, Hans v. d. Molen, Velsen-N„ Emmy Horjus, Jopie Houben, Jannie Planteydt, Betsie Smit, Jannie Smit, Nelly van Tongeren, Piet Starreveld, Piet van Wensveen en Stef Zonjee te Uitgeest. Allen waren leerlingen van den 'badmeester J. J. de la Fonteyne te Castricum. Het examen be stond uit 10meter schoolslag, 50 meter rugslag, 35 meter gekleed zwemmen, sprong van dé plank, watertrappen en „vrij zijn" in het water. Namens het bestuur reikte de heer J. C. Muyen met een toepasselijk woord de diploma's uit. De jury be stond uit de heeren J. van Dok, J. J. de la Fon teyne en J. C. Muyen. CONCOURSSUCCESSEN. Op het te Lisse gehouden concours van den R.K. Bond van Zangvereenigingen in Noord- en Zuid-Holland behaalde het Gezellenkoor onder leiding van den heer Lou Tervoort in de eerste afdeeling den eersten prijs met 238.1/2 p. Ge zongen werd als verplicht nummer „De conduc teur" van Jos de Klerk en als nummer naar keuze „Christus stervende" van Hendrik Andriessen. Het eveneens onder leiding van den heer Ter- voort staande koor „Inter Nos" uit IJmuiden be haalde in de eerste afdeeling een eersten prijs met 260 p. De verplichte nummers waren twee composities van Jan Belle: „O amoureusisch mondeken root" en „Laet ons nu al verblijden". Het vrije nummer was: „Al is de tijd nu dolo- reus" van Jean Wintelroy. De heer Leo Pielage behaalde in de eere- afdeeling gemengde koren met „St. Caecilia" uit Krommenie een eersten prijs met 247 p. In de vierde afdeeling won het dameskoor van „St. Caecilia" onder leiding van den heer Pielage met 248 'p. een eersten prijs. Wedstrijden Heemskerksche Zweminrichting. Zaterdagmiddag zijn in de Heemskerksche Zweminrichting aan de Vuurlijn de wekelijkschc spelwedstrijden voortgezet met het puntenspel. De uitslagen waren: EEN TREK DIE 60.000 KRONEN OPBRACHT. Uit de geregeld in ons blad verschijnende maandbe richten over de resultaten der visscherij heeft men kunnen zien, dat de visscherman over het algemeen geen reden tot klagen heeft. Dank zij de buitengewoon hooge prijzen, die voor alle soorten visch betaald worden, zijn de besommingen veel hooger dan ooit het geval is geweest, hetgeen des te meer telt, omdat de schepen nu slechts eenige dagen buiten blijven. „De visch wordt met goud betaald" zeggen de vischk Dopers en het lijkt er inderdaad veel op. Wanneer eén kotter of een logger met enkele manden mooie schol aan dc markt komt. is de reis al goed en wanneer de vangst eens ruim is, beloopt de besomming dikwijls in de duizenden guldens. Maarbaas boven baas, kan de reeder van een in Skagen thuisbehoorenden kotter van zichzelf zeggen, want deze kotter heeft alle records met vlag en wim pel gebroken. Zijn schip gooide het net uit midden in een school koolvisschen. Na tien minuten werd ge haald en vrijwel de heele school, eenige duizenden visschen konden aan boord en aan den man gebracht worden. De vangst bracht niet minder dan 60.000 kronen op. Het geval is een bewijs van den ongekenden visch- rljkdom van de Deensche wateren. Nooit tevoren heeft men daar, waar de Skager visscher deze groote partij koolvisch verschalkte, deze vischsoort in hoeveelheden van eenig belang aangetroffen. TUINFEEST VAN „IN VEILIGE HAVEN". Zaterdagmiddag 19 Juli is het feest voor de kinderen van de Speeltuinvereenlging „In Veilige Haven", welke vereeniging in den loop der jaren zoo vele mooie feesten voor de kinderen heeft georganiseerd- Dien Zaterdagmiddag is er een tuinfeest en alle kinderen van 6 tot en met 14 jaar. welke voorzien zijn an een deelnemerskaart, mogen deelnemen aan een der volgende wedstrijden: Jongens en meisjes van 6 en 7 jaar blokjes rapen, jongens en meisjes van 8 en 9 jaar balwerpen. jongens van 10 en 11 jaar doeltrappen, meisjes va.n_ 10 en 11 jaar ringsteken, jongens van 12, 13 en 14 jaar zak- loopen, meisjes van 12, 13 en 14 jaar korfbalwerpen. In het clubgebouw zullen tevens de werkstukjes, welke op de clubavonden zijn gemaakt, tentoongesteld worden en aldaar tegen kostprijs verkrijgbaar zijn. KINDERVOORSTELLING VOOR ZONDAGSSCHOOLLEERLINGEN. Voor de kinderen van de Oud-Katholieke Zon dagsschool en leerlingen van de lagere catechi satieklassen zal Zondag 13 Juli a.s. 's middags te 3 uur een kindervoorstelling in de zijzaal van het gebouw Thalia worden gegeven. Voor ruim tweehonderd kinderen zullen enkele leden van de Oud-Kath. Jongeliedenvereeniging „Blaise Pascal" te Haarlem een levende poppen kastvoorstelling geven, welke tot titel heeft „De wonderlijke avonturen van Arretje". CONCOURSSUCCES VAN „INTER NOS". De R.K. zangvereeniging „Inter Nos" alhier, directeur de heer Lou Tervoort te Beverwijk be haalde op het gisteren te Lisse gehouden Bonds- concours in de Eerste Afd. een eersten prijs met 260 punten met bijzondere lof der jury voor de uitvoering van het vrije nummer: „Al is den tijd nu doloreus" van J. Wintelroy, 'n werkje uit 1572. DE WERELD ZONDER ZORGEN: Een flodderpartijtje ill den tuin van de crèche in Haarlem-Noord, .(Foto Stevens) Middeleeuwsche spelen in den Utrechtschen Kloosterhof. UTRECHT, 6 Juli. Binnenkort zal Utrecht een tooneelgebeurtenis beleven van buitengewo nen aard. In het hart van de stad, waar men zich nog wanen kan in de Middeleeuwen, zullen Middeleeuwsche spelen worden opgevoerd. De be staande architectuur zal het decor vormen, even als het geval is bij de beroemd geworden open luchtspelen in Brugge en in Knocke. Het initiatief ertoe is uitgegaan van den be kenden regisseur Adr. Hooykaas, die met zijn „Ghesellen van den Spele" van het midden van Juli af tot het eind dezer maand zooveel moge lijk eiken avond in den Kloosterhof tusschen Domkerk en Universiteitsgebouw een opvoering wil brengen van „Lanseloet van Denemarken", gevolgd door een klucht, en zoo .mogelijk ook, wanneer de omstandigheden daartoe meewerken vertooningen van „Elkerlijck". HINDERWET. B, cn W. van Velsen brengen ter kennis, dat door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan hen voorwaardelijk vergunning is verleend tot het op richten van een inrichting voor het comprimeeren van gas op een terrein gelegen aan den Velserduinweg te IJmuiden. Het derde Journalistenkamp. Het A.N.P. meldt: Weer is er een week van het zomerkamp voor journalisten te. Vaassen voorbij. Ook deze derde groep kampeerende journalisten heeft op deh laatsten avond van haar verblijf der traditie getrouw een kameraadschapsavond gege ven, die klonk als een klok. Kampcommandant J. Learbuch begroette aan den afscheidsmaaltijd den secaretaris-generaal van het departement van volks voorlichting en kunsten, dr. T. Goedewaagen, en den algemeen organisatieleider der zomerkampen voor journalisten, tevens plaatsvervangend president van tien raad van voorlichting der Nederlandsche pers, den heer A. Meijer—Schwencke. De heer -MeijerSchwencke bracht aan tafel hulde aan dr, Goedewaagen voor het baanbrekend werk, dat deze voor de Nederlandsche pers en do journa listiek in het bijzonder heeft verricht. Dc geest van deze derde ploeg deelnemers, aldus spi\, heeft uitgemunt door de goede kameraadschap, welke er hecrschte. Dit was vooral mogelijk, doordat de deelnemers grootendeels jonge menschen waren en men moet bedenken, dat tenslotte alleen jonge, geest driftige en strijdvaardige menschen ons Nederland sche volk weer tot nieuw leven zullen kunnen wek ken. Deze taak zal ongetwijfeld moeilijk zijn, omdat ons volk nu eenmaal in sterke mate behoudend is, waai-toe ook een zekere afkeer van het nieuwe be hoort. Dit is eerder een voor- dan een nadeel. Het pleit voor het karakter van dit volk. De Nederlander laat zich niet winnen door holle phrasen, hij wil overtuigd worden. Tenslotte deed spr. een beroep op de Journalisten, op hun terrein te strijden voor een gelukkiger ge meenschap der volkeren. Na den heer Meyer Schwencke nam dr. Goedewaagen het woord. De openingsavond van de zomerkampen voor journalis ten, aldus spr., is voor mij een belangrijke gebeur tenis geweest, en nu ik hier weer teruggekeerd ben, zie ik, hoeveel er sindsdien nog veranderd is. Maar het gaat- er niet alleen om, dat journalisten een oud- kasteel nieuw leven geschonken hebben. Ons heele volk moet van nieuw leven doordrongen worden. En dat is mogelijk, want wij hebben in dit kamp onder vonden, dat het Nederlandsche volk, ondanks zijn verschillen, een geheel vormt. Spr. constateerde dan ook dat het tot dankbaarheid stemt, dat men in den algemeen organisatieleider een man heeft gevon den, die een initiatief kon nemen, dat eenmaal als een voorbeeld zal gelden. Namens de deelnemers aan het derde zomerkamp sprak de heer Hendrik Lindt, die in het bijzonder hulde bracht aan het optreden van kampcomman dant Learbuch, Na het slotwoord van den kampcommandant en het zingen van het kamplied, werd nog een laatste marsch door het dorp Vaassen gemaakt. Het Veluwsche boe- renzangerspaar Van Riemsdijk bracht vervolgens wederom met zeer groot succes zijn volksche kunst ten gehoore op het bordes van de Cannenburgh. CHR. VROUWENBOND. Te Santpoort is een afdeeling van den Chr. Vrouwenbond opgericht met aanvankelijk 80 leden. NAAR EENHEID IN DE NED. HERV. KERK. Onder dit opschrift namen wij indertijd een gedeelte van een artikel over, dat Ds. Oldeman in zijn maandblad „Eenheid" schreef naar aan leiding van het toetreden tot het comité, dat de viering van het 100-jarig bestaan der Ned. Hcrv. Kerk te dezer plaatse' voorbereidt, door als be stuurslid van de Ned. Herv. Evangelisatie. Thans schrijft bedoeld lid de heer L. Gorter in „Eenheid" o.m. het' volgende: „Het is zoo onbegrijpelijk niet, dat in vele harten de wensch leeft, de verdeeldheid in ons gemeenteleven op te heffen en dat hier en daar de vraag gesteld wordt, of langzamerhand de toestand niet rijp is onV tot eenheid te geraken. En niet zelden kan men dan in de verhouding dezer zegslieden een stil verwijt bespeuren, ge richt tegen de Evangelisatievereeniging, meenen- de dat deze de belemmering vormt om de zoo be geerde eenheid te bereiken. Voor hen, die haar ruim 50 jaar geleden sticht ten, was het echter een heerlijke uitkomst, het Evangelie weder in eigen dorp te kunnen beluis teren en zoo datgene te doen wat de kerk naliet. Zij gaven daarom door deze stichting blijk een uitnemend kerkelijk besef te hebben. En al mogen, volgens velen, de verschillen niet geheel en al zijn weggewischt. zou er geen reden meer zijn de scheiding te handhaven. Ook uit het meergenoemde artikel valt de gedachtengang op te maken o.m. uit dezen zin: „persoonlijk stel Ik geen prijs op dat etiket vrijzinnig, noch op het etiket rechtzinnig, ik ben Ned. Hervormd, lid maat dier Kerk, en als zoodanig heb ik mijn rechten en mijn plichten tegenover die kerk". Op het eerste gezicht lijkt deze oplossing nog De geheelé Europeesche jeugd meldt zich aan voor den strijd tegen het bolsjewisme. Waar blijft gij, jonge Nederlanders? Meldt U bij de Centrale van de Waffen S.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. AGENDA VOOR BEVERWIJK. MAANDAG 7 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „Hallo Janine" en bijprogramma, 8 uur. DINSDAG 8 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „Hallo Janine" en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. MAANDAG 7 JULI. Thalia Theater: „De verstokte vrijgezel", 8 uur. Rex. Theater: „De huwelijkszwendelaar", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Wittebroodsweken", 8 uur. DINSDAG 8 JULI. Thalia Theater: „De verstokte vrijgezel", 8 uur. Rex Theater: „De huwelijkszwendelaar", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Wittebroodsweken", 8 uur. AGENDA VOOR HA.ARLEM. Heden: MAANDAG 7 JULI. Frans Hals Theater: „Geld is niet alles", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Moederlied", 2.30, 6.30 en 3 45 uur. Rembrandt Theater: „De geprolongeerde echt genoot'', 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg» Heemstede.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5