Jam en stroop op den bon Bonnen die thans geldig zijn: 500 gram per persoon per vier weken Slot defect? Tel. 11493 DeSleutelspecialist.L.Veerstr.lO Leugens om bestwil... MÏANDAG 7 JUKI 1941' Distributie gaat 14 Juli in. Verkoop gedurende een week verboden De secretaris-generaal van het departement van landbouw en yisscherij maakt bekend, dat een aanvang zal worden gemaakt met het dis- tribueeren van jam, marmelade, gelei, stroop, honing en andere suikerhoudende boterham smeersels, alsmede van vruchten op siroop. Onder de distributie zullen vallen: 1. Alle soorten jam, huishoudjam, vruchten- ei rabarberjam, worteljam, marmelade, huishoudmar- melade, gelei en huishoudgelei. 2. Zwarte stroop (kandijstroop, huishoudstvoop, keukenstroop, riet- en bietsuikerstroop en melade). 3. Alle soorten appelsiroop en perensiroop, na- maakappelsiroop, huishoudappelsiroop, huïshoud- perensiroop. 4. Honing eh kunst.honïng. 5. Alle soorten vruchten op siroop. 6. Vruchtenmoes, (b.v. appelmoes), vruchtenpu ree (geen tomatenpuree) en vruchteiïsaus. 7. Ontbijtgember, huishoudontbijtgember en gem bersiroop. 8. de zoogenaamde boterhampasta's, waaronder dus o.a. vallen chocoladepasta en alle soorten gearo matiseerde en gecaremeliseerde gecondenseerde magere melk met suiker. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat vruchten opi,sap, vruchtenlimonade, vruchtenlimonadesiroop, vruchtenwijn en vruchtensap (o.a. dus bessen sap) niet onder de distributie zullen vallen. In verbana met de voorbereiding der distributie maatregelen is de af leving van bovengenoemde on der de distributie vallende artikelen aan het pu bliek gedurende het tijdvak van Maandag 7 Juli tot en met Zondag 13 Juli a.s. geheel verboden. De win keliers (detaillisten) mogen met ingang van Maan dag 7 Juli deze artikelen nog slechts van den grossier of van den fabrikant betrekken onder af gifte van de door de plaatselijke distributiediensten te verstrekken toewijzingen. De distributie zal aan vangen op Maandag 14 Juli. Het rantsoen zal 500 gram per periode van 4 we ken bedragen. Derhalve zal gedurende het tijdvak van Maandag 14 Juli a.s. tot en met, Zondag 10 Augustus a.s. een nader aan te wijzen bon van de „bonkaart algemeen" recht geven op het koopen van 500 gram van een der bovengenoemde artike len. Natuurlijk is het ook geoorloofd deze hoeveel heid over meerdere artikelen te verdeelen. Aangezien de inhoud van de meeste jampotten 400 of 450 gram bedraagt, is de detaillist op ver langen van den klant verplicht het ontbrekende ge wicht buiten de fabrieksverpakking bij te leveren. Het netto-gewicht van den inhoud staat op de pot ten vermeld. Een ieder kan dus nagaan of een vol doende hoeveelheid per bon wordt geleverd. Voor kinderen of andere groepen van personen (Adv. Ingez. Med.) De hoornblazer in de kersenboomgaarden. Nu geen gebruik gemaakt kan worden van vuur wapenen in den strijd tegen de spreeuwen, be wijzen de geluidsinstrumenten weer uitstekende diensten. (Foto Pax Holland) zullen geen extra rantsoenen beschikbaar worden gesteld. Voor bijzonderheden, welke van belang zijn voor de industrie, groot- en kleinhandel en instellingen is een aparte publicatie verschenen. Distributiemaatrcgelen kunnen nuttig, noodig en doeltreffend zijn populair zijn ze zeker niet. En dit is ook geen wonder. Wordt voor een bepaald artikel een rantsoeneering ingevoerd, dan betee- kent dit in bijna alle gevallen, dat het publiek zich met minder tevreden zal moeten stellen. Ditmaal doet zich echter een. goede uitzondering voor. Zoo als uit het vervolg zal -blijken, is de strekking van deze nieuwe distributie-regeling niet het verbruik te beperken, maar integendeel er voor te zorgen, dat een ieder een behoorlijke portie kan krijgen. Voorkomen moet worden, dat welgestelden vele potten jam gaan opkoopen om te hamsteren zulks ten nadeele van de menschen met kleine beurzen Ook de minder welgestelden zullen zich een vol doende hoeveelheid jam moeten kunnen aan schaffen. Van' officieele zijde wordt de volgende toelichting gegeven:. Deze rantsoeneering is des le noodzakelijker, wijl de behoefte aan jam, stroop enz. thans aanzienlijk grooteï- is dan in normalen tijd. Dit is een gevolg van het feit, dat het brood waarvoor jam en stroop een goéde belegging vormen in verband met de beperktheid van Het aardappelenrantsoen thans een bijzondere beteekenis als voedingsmiddel heeft. Bovendien zijn andere broodbeleggingen als vleesch, kaas e.d. slechts in beperkte mate beschik baar. Een en ander heeft de vraag naar jam en stroop in sterke mate doen stijgen. Velen zullen de opmerking maken, dat er bij ver schillende winkeliers den laatsten tijd geen jam meer was te krijgen. Intusschen werd sedert Sep tember j.l., juist met het oog op de groote behoefte, niet minder dan 175 pCt. van het gemiddelde van de drie vorige jaren aan den detailhandel geleverd. Wanneer geen jam meer in winkels was te krijgen, kan dit dus niet zijn oorzaak vinden in een gebrek aan dit artikel, maar moeten andere factoren in het spel wezen. Ten eerste ligt de gedachte voor de hand dat een deel van het publiek potjes jam heeft gehamsterd. En ten tweede moeten er winkeliers zijn, die hun jamvoorraad onder zich hebben ge houden. Waarschijnlijk hebben zij de jamrantsoe- neering verwacht en verlangden zij ernaar, straks vele jambonnen te kunnen honoreeren, in de hoop dat menschen aan wie zij dan jam kunnen verkoo- pen ook andere artikelen bij hen zullen koopen. In-, tusschen zal iedere winkelier worden voorzien van een hoeveelheid jam en stroop overeenkomstig het aantal klanten dat hij heeft-Een -goede maatstaf voor het aantal klanten van een winkelier is in dit ver band het aantal suikerbonnen dat hij inlever.t. Sui- kerbonnen immers loopen evenals de nieuwe jam bonnen over een termijn van vier weken. In de z.g. sperweek, die 7 Juli begint en gedurende welke de winkeliers geen jam, stroop enz. aan hun klanten mogen verkoopen. worden de winkeliers zelve Voor zien van een aantal jam- of stroopranfsoenen, even groot 'als het aantal suikerbonnen dat zij hebben in geleverd. De grootte van het rantsoen bedraagt 500 gram per vier weken. Uit jam, stroop, appelmoes, appel stroop, honing, kunsthoning, vruchten op siroop, puddingsaus of gearomatiseerde magere condens zal men kunnen kiezen tot een totale hoeveelheid van 500 gram per vier weken. Uit het verbruik in het verleden kan echter worden afgeleid dat het hoofd zakelijk jam en stroop zal zijn wat het publiek zal afnemen. Hoewel de consument groote vrijheid van keuze tusschen de desbetreffende boterhamsmeersels heeft kan deze keuze niet onbeperkt wwzen, doordat de productiemogelijkheden der verschillende fabrieken beperkt zijn. Een groot liefhebber van jam zal dus misschien in bepaalde gevallen gedeeltelijk met stroop genoegen moeten nemen. En andersom. Er zal ongeveer evenveel jam als stroop worden geleverd. Een potje jam in standaardverpakking bevat meestal een wat kleinere hoeveelheid dan 500 gram. Misschien zullen vele verbruikers die zoo'n potje koopen en een bon voor 500 gram inleveren, geen prijs stellen op de. hoeveelheid, waardoor zij hun rantsoen van 500 gram kunnen volmaken. Maar zij hebben er wel recht op. Nemen zijzelf een potje of jannetje mee, dan kunnen zij dus een aanvullende ïoeveelheid losse jam daarin krijgen. Tengevolge van de beperktheid der voorraden glazen potjes voor standaardverpakking zal jam trouwens in vele ge vallen los uit ernmers of kistjes worden verkocht. Men moet er rekening mee houden, dat losse jam niet onbeperkt houdbaar is. UITBREIDING DER PRODUCTIE Een verbruik van 500 gram per persoon per vier weken beteekent, voor de 9 millioen. zielen tellende bevolking van ons land een verbruik van vierdui zend vijfhonderd ton in dien tijd. Aangezien de vraag -zich hoofdzakelijk op jam en stroop zal rich ten kan men aannemen dat van de totale behoeften ongeveer vierduizend ton door jam en stroop- zal moeten worden gedekt. Als men weet dat tot dusver dertienhonderd ton jam en elfhonderd ton stroop per vier weken gele verd werd, blijkt, dat de distributie van deze arti kelen gepaard gaat met een aanmerkelijke verrui ming van de tot dusverre in omloop gebrachte hoe veelheden. Neemt men in aanmerking dat bovendien een extra rantsoen van een kilogram suiker beschikbaar is gesteld, waarmede de huisvrouw zelve jam kan maken, dan wordt het duidelijk dat van overheids wege alle voorzorgen genomen zijn om te verzp- keren dat, nu andere beleggingen schaarsch zijn. er des te meer jam, stroop enz. beschikbaar zullen wezen. De huisvrouw, clie in den laatsten tijd moeite had om voldoende jam of stroop te bemachtigen, zal met voldoening hiervan kennis nemen. De nieuwe urentabel voor H. B. S. en Gymnasium. Een radio-interview van den Sccrctaris- Generaal voor Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, prof. van Dam, heeft in een radio-vraaggesprek eenige mededeelingen gedaan in verband met de dezer da gen afgekondigde nieuwe urentabellen voor H. B. S. en Gymnasium. Op een desbetreffende vraag antwoordde de se cretaris-generaal, dat deze tabel geenszins alle her vormingen omvat die hij voor dezen tak van onder wijs noodzakelijk acht.Integendeel wat thans wordt meegedeeld is een eerste stap op een komende her vorming die, naar spr. hoopt, in den volgenden cur sus haar beslag zal krijgen, na'dat alle kwesties zorg vuldig met deskundigen zijn besproken. De klacht tegen het V. H. M. O., die men het meeste hoort is die, dat het aantal vakken te groot en de leerstof van elk er van te omvangrijk is. Het V. H. M. O. is dus volgens velen overbelast. Deze overbelasting wordt door deze tabel nog niet ver holpen, want dat kan alleen gebeuren door veran deringen op het gebied van de leerstof, niet op dat van het aantal uren. Wel geeft de nieuwe tabel al gelegenheid het al te sterk intellectualistische van het onderwijs, d.i. dus het onderwijs dat vooral ge richt is op het verstand en op het geheugen, wat te verminderen. In hoofdzaak hebben de thans aangebrachte wij zigingen betrekking op drie punten: het onderwijs in het Nederlandsch, de verhouding der drie moder ne talen en de lichamelijke opvoeding. Maarhet spreekt vanzelf, dat een vermeerdering van het aantal uren bij het eene vak een vermindering op een ander gebied noodzakelijk maakt, zoodat ook andere vakken in het geding zijn gekomen. De wij zigingen zijn daar echter met veel zorg verdeeld, zoodat de schade, als men dat mag noemen, door velen tezamen gedragen wordt. Voortgaande zeide spr. dat het wel vanzelf spreekt, dat de wijziging ten aanzien van het Neder landsch de belangrijkste is.' De klachten over het resultaat van het onderwijs in het Nederlandsch waren legio, maar tot nu toe is het nooit gelukt maatregelen te nemen die er toe zouden kunnen lei den dat/leze klachten verminderen. Nu is naar het oordeel van den secretaris-generaal de tijd daarvoor rijp. Iedereen is er van overtuigd dat het onderwijs in het Nederlandsch het beste middel is om onze taal zuiver te houden en aan het opgroeiende ge slacht over te dragen. Vandaar, dat het aantal uren voor Nederlandsch aanzienlijk is gestegen, bij het gymnasium met 5, bij de H.B.S. A, die al een groot aantal uren had, met 2, bij de H.B.S. B ook met 5! Dientengevolge zal er b.v. aan het gymnasium in de 6 klassen in liet geheel thans 19 in plaats van 14 uur les in het Nederlandsch gegeven worden. Daar mee is tegemoet gekomen aan een verlangen, dat reeds lang leefde in de kringen van het onderwijs zelf, maar ook bij véle Nederlanders, die geen on der wijs-deskundigen zijn. Dat daarmede het doel niet is bereikt spreekt wel vanzelf. Het ligt in de bedoeling, door het invoeren van een uitvoerig maar soepel leerplan, dat aan alle onderdeelen van het Nederlandsch aandacht besteedt, het onderwijs in de moedertaal aan onze middelbare scholen nog doel treffender te maken. Men kan niet zeggen, aldus spr., dat de verande ring in de moderne talen geheel los staat van die van het Nederlandsch. Deze wijziging moet men van twee gezichtspunten beschouwen. In de eerste plaats moet men uit de tegenwoordige Europeesche con stellatie de consequentie trekken. Het Duitsch is voor ons land van ongewone beteekenis geworden en het laat zich aanziefi, dat dat na den oorlog niet minder zal worden. Al lang verovert het zich ook een plaats op de wereld als taal van het economische verkeer, naast het Engelsch natuurlijk, dat zijn be- teeKenis blijft behouden, en daarom heeft het Duitsch thans in de volgorde der vreemde talen met het Fransch, dat vroeger altijd in de eerste plaats kwam, van plaats geruild, Dat is gebeurd door het aantal uren Duitsch voor het gymnasium met 4, voor de H-B.S. met 2 te vermeerderen. Dat het Fransch daarbij -het een en ander heeft moeten verliezen is duidelijk. Ik hoop echter, aldus spr., dat de vnen- AARDAPPELEN. BON 08. T.m. 6 Juli: BON „25 reserve". T.m. 13 Juli: 2 kg. BOTER- OF VETKAART. BONS 22 en 23. T.m. Juli 250 gr. boter p. bon. Vetkaart reductie. BROOD, GEBAK. BON 23. T.m. 6 Juli 200 gr. brood of 2 rantsoe nen gebak. BON 9 (Bloemkaart). T.m. 13 Juli: 50 gr. brood of V2 rantsoen gebak. BON"25. T.m. 13 Juli 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak BON „25-4 rantsoenen". T.m 13 Juli: 400 gram 'brood of 4 rantsoenen gebak. EIEREN (Bonkaart Alg.) BON 99. T.m. 6 Juli 1 ei. BON 89. T.m. 6 Juli 1 ei. BON „25 eieren". T.m. 13 Juli- 1 ei. MEEL EN GRUTTERS WAREN. (Bonkaart Alg.) BON 43. T.m. 13 Juli: 250 gr. rijst, rijstemeel. rijstebloem of grutte- meel. BON 44. T.m 10 Augs.' 250 gr. havermout, ha vervlokken. haverbloem. aardappelmeel vlokken, gort, gortmeel of grutten BON 45. T.m. 10 Augs.: 250 gr gort, gortmout of grutten. BON 54. T.m. 10 Augs.: 100 gr. macaroni, vermi celli of spaghetti. BON 55. T.m. 10 Augs.: 100 gr. maizena, gries- meel, sago, aardappel meel of puddingsaus- poeder. BON 9 (Bloemkaart) T.m. 13 Juli: 35 gr. meel - of bloem SUIKER. (Bonkaart Alg.) BON 56. T.m. 6 Juli 1 kg BON 101 T.m. 3 Augs.: 1 kg suiker. PETROLEUM. BON 11 (Bonkaart M en O) t.m 10 Augs.: 2 L. KAAS (Bankaart Algem.) BONS 68 en 78. T.m. 13 Juli: 100 gr. per bon. BONS 69 en 79. T.m. 27 Juli: 100 gr. per bon. SCHEERZEEP ENZ. BON K (Texti eikaart) T.m. 31 Aug.: 50 gr. VLEESCH EN VLEESCH- WAREN. BON 21 „vleesch". T.m 9 Juli 50 gr. vleeseh. BON 21 „vleeschwaren". T.m. 9 Juli y2 rantsoen. Juli: PEL' "'TEN, kaart Algemeen). BON 57. T.m. 6 Juli: 500 gr. MELK. BON 23. T.m. 1 yA L. melk BON 24 (Melkkaart) t.m. 13 Juli: l'yi L. melk. KOFFIESURROGAAT EN THEE. (Bonkaart Algem.) BON 46. T.m. 20 Juli 250 gr koffiesurrogaat of 40 gr. thee. ZEEP. (Bonkaart. Algem.) BON 38. T.m. *3 Augs.: 150 gr toiletzeep, 120 gr huishoudzeep, 200 gr. z zeep (oude samenstel ling), 150 gr. z. zeep, 300 gr. z. zeeppasta. 250 gr zeeppoeder, 125 gr. zeepvlokken, 250 gr. zelfwerkende waschmid- delen, 200 gr. vloeibare zeep of 600 gr. \vasch- poeder. HONDENBROOD. BON 23. T.m. 31 Juli: Groep 1 en 2: 10 Kg: Gr. 3: 8 Kg; Gr. 4: 5 Kg: Gr. 5: 4 Kg: Gr 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON 23. T.m. 31 Juli: 1V2 Kg. BRANDSTOFFEN. Bonkaart Haarden en Kachels t.m. 31 Dec. Bonnen 01, 02, 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonnen 05, 06, 07: 1 eenheid turf. Bonkaart Haarden en Kachels K t.m. 31 Dec. Bonnen 01, 02, 03, 04 per bon 1 eenheid vaste brandstof. Bonnen 05, 06. 07, 08: 1 eenheid turf. Bonkaart Centrale Ver warming L t.m. 31 Dec. Bonnen 01—11 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonkaart „Brandstoffen één eenheid tot 1 Mei 1942 1 eenheid vaste brandstof. Bon 03 KF van de kaar ten M. en N Geldig 1-31 Juli. 1 eenheid vaste brandstoffen. Bon Generator-anthra- ciet Ge periode 1 H.L. anthracietnootjes of 50 kg turfcokes. Geldig 1-31 Juli. Bon Generatorturf 6e periode* 50 stuks bag- gerturf. Geldig 1-31 Juli den van het Fransch troost vinden in het feit, dat deze laai op het programma van alle vormen van het V. H. M. O. is blijven staan. Op een desbetreffende vraag zeide de secretaris generaal dat hij niet wilde overgaan tot het systeem van twee vreemde talen bij het V. H. M. O. Hij zou graag, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, het systeem van drie vreemde talen zooveel moge lijk willen handhaven. Dit is in overeenstemming met de traditie wan onze cultuur, en spr. zeide van harte te hopen, dat ons volk ook later aan die drie vreemde talen behoefte zal hebben. De secretaris generaal is dus niet ingegaan op de suggestie om het Fransch facultatief te stellen. Wel zal in de toe komst de leeraar in het Fransch er rekening mee moéten houden, dat hij op de middelbare school met het onderwijs zal moeten beginnen. De lagere school zal het Fransch ook in zijn tegenwoordigen, spr. zou bijna zeggen clandestienen, vorm niet kunnen hand haven. Natuurlijk bestaat er onder de tegenwoordige om standigheden een zeer nauwe aanraking tusschen het Nederlandsch en het Duitsch. Dat heeft voor de zuiverheid van het Nederlandsch vrij ernstige ge volgen. Wil men onze taal zuiver houden, dan zal men niet alleen het onderwijs in het Nederlandsch, maar ook dat in het Duitsch moeten uitbreiden. Hoe beter Duitsch de Nederlander leert, hoe beter hij in staat is de beide talen van elkaar te onderscheiden. Spr. heeft die overtuiging in een lange onderwijs ervaring verkregen. Vandaar dat volgens zijn mee ning de vermeerdering van het onderwijs in het Duitsch ook aan dat in het Nederlandsch ten goede komt. Op de vraag of er nog verdere wijzigingen van belang in de urentabel zijn aangebracht, antwoordde de secretaris-generaal dat de lichamelijke oefening op bescheiden wijze en wel met 3 uren bij het gym nasium is uitgebreid. Het is jammer dat deze regeling door allerlei om standigheden wat laat komt, aldus spr., maar geluk kig is het nog niet te laat en kan de school zich rustig op wat komt voorbereiden. Wat 't leeraren- corps betreft, zullen er talrijke nieuwe docenten Voor de Kinderen (Teekeningen H. Kannegieter). HET SPOOKKASTEEL Waar Neerlands sigaren groeien. De tabaks plantages in Maas en Waal staan er prachtig voor. Het toppen is nu in vollen gang. (Foto Pax Holland) voor Nederlandsch en verscheidene voor Duitsch noodig blijken. Om de maatregelen inderdaad te kunnen doorvoeren, is daarom bepaald, dat het nieuwe rooster met 1 September voor de eerste en .de tweede klasse zal gelden. Had men het voor den geheelen cursus ingevoerd, dan had men zeker op een ernstig tekort aan leeraren moeten rekenen.Aan den anderen kant wordt de vermindering van het aantal lesuren bij andere vakken, vooral bij het Fransch, voor de meeste vastaangeslelde leeraren opgevangen door de geldende garantiebepalingen. (A.N.P.) ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling in de GruOtc- of St. Bavo Kerk te Haarlem gegeven op Dinsdag 8 Juli 1941, 's avonds van 89 uur, door den heer George Robert. Het programma luidt: Preludium en Fuga D. gr. t. J. S. Bacil Andante con moto A. P. F. Boëly le en 2de ged. uit de sonate d. kl. t., A. Mailly Adoratio et Vox Angelica Th. Dubois Moreeau de Concert A. Guilmant Jan is met zijn vriendje Dikkie naar het spookkasteel op weg, dat daar in het bosch verborgen, schuilt achter een groote heg. Spoken zeggen zij bestaan niet, wie dat zegt die heeft hef mis. Zij gaan samen nu eens kijken, wat er te beleven ls. Door de poort in 't slot gekomen, hooren zij 'n verdacht: Tik Tik. En zij staan een oogenblikje, werkelijk verstijfd van schrik. „Jan, wat moeten we beginnen?" stamelt Dikkie ademloos. Teddy Trix stil mee- geslopen is niet bang, maar blaft heel boos! Engelsche luchtaanvallen, 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. In den afgeloopen nacht vlogen slechts enkele Britsche vliegtuigen bo ven ons land. Er werden bommen uitgeworpen boven dorpen in Noord-Holland, in Zuid-Holland en in Limburg. De schade was echter niet noemenswaard. Adv Ingez. Med 13) door THEA BLOEMERS. „Neen, van den ouden Jeremia of van een van zijn huisgenooten kan het niet zijn. Die zijn toch veel te arm om zoo maar 750 gulden te sturen. En de stijl van den brief is ook veel te beschaafd en dan dat dure papier waarop hij geschreven is". „Ik zal ze in elk. geval niet kunnen bedanken. Er staat immers in den brief: Tracht niet me op an dere wijze te bedanken", meende de moeder. „Nee, natuurlijk niet. We moeten de wenschen van den edelmoedigen gever eerbiedigen. Dat is wel het minste wat we kunnen doen", vond Corrie. „Nu, ik zal het geld in elk geval aannemen", zei mevrouw Verkerk. „We moeten het maar beschou wen als een gave van den hemel. O kinderen, ik kan me nog niet voorstellen dat we nu uit de el lende en de zorgen zijn!" „En toch zijn we dat!" liepen Corrie en Karei met schitterende oogen Er zou nu geen verkooping zijn, de zaak zou onder gunstiger omstandigheden voortgezet kunnen worden en de schuldeischers zouden met hun handen van hun boeltje afblijven! „O, wat zalig, dat we dien ouden duitendief zijn huur kunnen betalen", jubelde Karei. „Mag ik het doen, moeder? Ik zou zijn gezicht zoo dolgraag willen zien". „Ga je gang jongen. Maar wat zeg je tegen hem? Je kunt hem toch niet vertellen dat we het zoo maar gekregen hebben?" „Ik vertel hem heelemaal niets. Hij knjgt zijn geld en de rest gaat hem geen steek aan". „Dat is ook eigenlijk het beste. Corrie, zorg jij voor de advertentie in hét Handelsblad?" „Ja", zei Corrie, terwijl ze weer naar den brief keek. ,.Ik zal alleen zoa vrij zijn één woord te ver anderen. „Weduwe bedankt onbekende geefster voor aangenomen gift". Dan weet Nora dat we haar ontdekt hebben". „Nora!" riep de moeder verschrikt. „Maar Nora, hoe kom je op dat onzinnige idee, dat Nora ons dat geld gestuurd lieeft?" „Het zou juist iets voor haar zijn. En moeder vergeet dat niet" het meisje wees naar de woorden „Iemand die u lief heeft. Dat kan toch niet. anders dan Nora zijn!" „Ja, het moet Nora zijn", stemde nfl ook Karei in. „Alsdat zoo is", stamelde mevrouw Verkerk ontroerd, „moet mijn lieve meisje nog in leven zijn!" „Dat heb ik immers van den aanvang af gezegd! riep Corrie triomfantelijk, XI. Toen Walter van Zuylen op zijn vriendelijke en tegelijk mannelijke manier beloofd had, dat hij Constance's geheim zou bewaren, als ze het hem zou willen toevertrouwen, voelde het meisje een hevig verlangen bij zich opkomen om hem alles te bekennen. Ze wist dat hei veilig zou zijn bij hem; hij zou haar nietverraden en haar goeden raad geven, hoe zij verder moest handelen; hij zou haar niet onwaarschijnlijk een weg kunnen aanwijzen om te ontkomen, uit het doolhof van moeilijkheden, waarin ze geraakt was Ze had een vage hoop dat hij haar gedrag met groote zacht moedigheid zou beoordeelen maar aan den an deren kant, was het niet mogelijk dat hij, juist door zijn groote liefde voor haar, zich zoo teleurgesteld en geschokt zou voelen, dat .hij zich vol afkeer van haar zou afwenden en zij zijn achting en liefde voor eeuwig zou verliezen Zou ze dat kunnen dra gen? Neen, neen en nog eens neen! „Alles beter dan dat", zei ze tot zichzelf, terwijl ze schichtig naar zijn kalm, ernstig gezicht keek, waarin de blauwe oogen teeder op haar neerkeken. „Alles beter dan dat", herhaalde ze. „Constance", zei hij, „je bent jong en in een po sitie die heelemaal vreemd voor je is „Neen", viel ze hem gejaagd in de rede, „hee lemaal niet vreemd. „Je bent een heel ander leven gewoon geweest", vervolgde hij, alsof hij haar opmerking niet had gehoord, „en er zijn aan dit nieuwe leven gevaren verbonden". Hij poseerde even en zij echode angstig. „Gevaren? Wat bedoel je daarmee?" „Dit bijvoorbeeld: Je bent nooit gewoon geweest veel geld te bezitten en nu je het in handen hebt..." „Je vergeet", viel ze hem in de rede, „dat groot vader me het geld nog niet gegeven heeft". Hij maakte een ongeduldig handgebaar als om te kennen te geven, dat dit laatste feit weinig ter zake deed en hij vervolgde zijn uitlegging: „Nu het algemeen bekend is dat je zijn klein dochter bent en de erfgename 'van een groot ver mogen. zullen er liefhebbers genoeg zijn om je van je geld af te helpen. Ze zullen als gieren op je af komen! Dat is dan ook de reden dat ik je nog eens vraag aan wie je dit geld wilt geven. Ik vraag het je voor je eigen bestwil". „En als ik het je nu niet zeggen kan?" stamelde het wanhopige meisje, terwijl de tranen haar in de oogen sprongen. „Dan zal ik moeten aannemen dat er iets niet in den haak is en in dat geval hqb ik heel weinig lust om je het bedrag te geven waar je om vraagt". „Dus daaruit moet ik opmaken dat je me riiet vertrouwt", vroeg Constance schuchter. „Vertrouwen heeft er niéts mee te maken; de kwestie is dat ik niet wil dat je je geld aan on- waardigen weggeeft en je laat exploiteeren. Alles wat ik verlang is een eenvoudig antwoord op een eenvoudige vraag. „Waarvoor heb je die."duizend gulden noodig?" „Ik kan het je niet zeggen", antwoordde het meisje klaaglijk. Ze draaide zich om en ging langzaam naar de deur. Walter keek haar na; wat was ze toch lief en innemend! Haar verdriet ontroerde hem. Duizend gulden! Wat beteekende dit bedrag in verhouding tot de vreugde om er haar gelukkig mee te maken? Haastig liep hij haar achterna. „Constance"/ zei hij toen hij bij haar was, juist op het oogenblik dat ze de kamer wilde verlaten. „Ik zal je het geld geven". „Wil je? Dat vind ik vreeselijk lief van je". Ze glimlachte vol dankbaarheid tegen hem, terwijl ze naar haar plaats van straks, bij de tafel, terugging. Walter opende een lade van het schrijfbureau, haalde er een sleutel uit en vroeg haar, hem even te willen verontschuldigen. Toen ging hij de kamer uit. Na een paar minuten kwam hij terug en gaf haar negen bankbiljetten van honderd gulden en vier van vijf en twintig. „Hier heb je je duizend gulden", zei hij. En met een zweem van spot in zijn stem, voegde hij er aan toe: „Ik zou ze maar even natellen als ik jou was!" Constance deed het en na hem hartelijk bedankt te hebben, zocht ze haar eigen kamérs op. Den volgenden ochtend vroeg ze, of ze de auto hebben mocht omdat ze graag 'n paar boodschappen wilde doen. Mevrouw van Zuylen had haar al ge zegd dat ze niets direct hoefde -te betalen als ze iets kocht en alles wel kon laten opschrijven. De oude dame was erg blij om dit teeken van herle vende belangstelling in de dingen van het gewone leven bij haar kleindochter en gaf gaarne de ge vraagde toestemming. De auto kwam voor en na een paar boodschappen „voor dev leus" liet Con stance zich naar het postkantoor rijden, waar zij haar kostbare zending, die een met blokschrift ge schreven brief en 750 gulden in bankbiljetten be vatte, verstuurde. Dienmiddag gaf mijnheer Eduard haar een chèque-boek en zei haar dat hij tienduizend gulden op haar rekening bij het bijkantoor van de Am- sterdamsche Bank had gestort. „Dat is voor je persoonlijk gebruik", voegde de oude heer er bij. „je moét me maar zeggen als je meer noodig hebt. Zooals je weet, zit je geld in onze zaak en daarvan krijg je natuurlijk rente en dat is ongeveer dertigduizend gulden per jaar. Als je dat wilt, kan de rente altijd op je bankrekening bijgeschreven worden, maar je kunt wat je niet 1 verbruikt, natuurlijk ook in de zaak laten en aan je kapitaal toevoegen en dat laatste zou ik je sterk aanraden". Er was iets van spanning in den toon, waarop mijnheer Eduard dit zei en in den blik, waarmee hij het meisje aankeek. Het duizelde haar. Wat zou ze niet voor haar moeder en broers en zusters kunnen doen, als ze dat geld tot haar beschikking had. Dertig duizend gulden per jaar! Haar persoonsverwisseling lever de wat meer op dan ze zich in haar stoutste droo- men had kunnen voorstellen: Satan had een hoog bod gedaan voor haar ziel! „Wat is er kindje; je ziet bleek?" vroeg mijnheer Eduard op bezorgdentoon. „Niets. Ik heb een. klein beetje hoofdpijn". „Misschien ben je nog niet sterk genoeg voor al dat gepraat over zaken. Zullen we het er dan voor- loopig maar bij laten?" „Graag als u wilt". Een beetje onzeker liep ze de kamer uit, terwijl ze met zelfspot bedacht, dat ze toch eigenijk een erbarmelijk- schepsel was; niet sterk genoeg om écht slecht te durven zijn en niet voldoende dap per en nobel om eerlijk haar misslag te bekennen en de schande en als liet moest, de straf voor haar verkeerde doen, onbevreesd in de oogen te zien. Nadat ze een heele poos besluiteloos in haar ka mer heen en weer geloopen had, met een gevoel als een opgejaagd dier. nam ze haar nieuwe chèque- boek en schroef een chèque van duizend gulden uit, betaalbaar aan den heer Walter van Zuylen. Toen ze teekende met den naam „Constance van Zuylen", rilde ze; het drong met een schok tot haar door, dat ze weer een stap verder was gegaan op het heillooze hellende vlak en zich niet alleen schul dig had gemaakt aan diefstal, maar ook aan valsch- heid in geschrifte. „Ik ben verward geraakt in een net", zei ze te gen zichzelf, „en ik zie er op het oogenblik ner gens een opening in". Maar daar ze het geld niet als een geschenk van Walter kon aannemen, voelde ze zich verplicht het hem zoo gauw mogelijk terug te geven. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6