Ko. tere afstanden bij de Vierdaagsche De beteekenis van den Rolder landdag. Waarom het N. A. F. den dag doorzette. 's-GRAVENHAGE, 10 Juli. De persdienst van fcet Ned. Agrarisch Front schrijft: „De groote boerendag te Rolde, die zulk e^n opmerkelijk succes werd voor het Nederlandsch Agrarisch Front, een succes, dat weerklank heeft gevonden in de Nederlandsehe pers meer dan ooit met een soortgelijke bijeenkomst het geval was, geeft ons aanleiding, tot het maken van enkele opmerkingen, welke de beteekenis van deze ge beurtenis nader kunnen omlijnen. Wij mogen daarbij in de eerste plaats aanknoo- pen bij de hier en daar tot uiting gekomen ver bazing, dat een dergelijke massale bijeenkomst zoo vlot kon verloopen, terwijl er toch maar enkele dagen van voorbereiding waren geweest Neemt men in aanmerking, welke bezwaren er moesten worden overwonnen, dan is deze verwon dering verklaarbaar. Immers, het boerenvolk, voor 't welk deze dag toch wel het allermeest bestemd was, bevond zich volop in den hooibouw en is niet gewend bij dit oogstwerk te worden gestoord door den oproep voor een vergadering. Van alle kan ten werden dan ook bij het bekend worden van het landdagplan waarschuwende stemmen gehoord: dit zou niet kunnen slagen en diende een paar weken te worden verschoven. Er is nu eenmaal en meer dan ooit geldt dat thans niets belangrijker voor den landman dan zijn oogst. Waarom dan toch de leiding van het N.A.F. doorzette? Hierom: Het was voor het Nederlandsehe volk en zijn toekomst van veel gewicht, dat op de vraag „boerenorde of bolsjewisme?", een duidelijk en prompt antwoord werd gegeven, vooral door het boerenvolk, omdat dit door zijn aard in staat ge acht moet worden het zuiverst te reageeren op verschijnselen, die het wezenlijke leven van een volk beheerschen. Onze boeren zijn, zoomin als trouwens de boeren elders, gemakkelijk in beweging te krijgen. Maar als het gaat om de hoogste waarden van het volles- bestaan dan plegen zij de plaats te bezetten, waar zij moeten staan. Wij behoeven maar te herinne ren aan de Novemberdagen van 1918, toen het de plattelanders waren die het in de groote steden dreigende gevaar van de roode revolutie kwamen keeren. Toen dan ook de Rijkscommissaris in zijn rede te Amsterdam duidelijk liet uitkomen hoe van het Nederlandsehe volk verlangd wordt, dat het zijn standpunt zou bepalen tegenover de nieuwe wen ding van den oorlog door den strijd tegen het bolsjewisme, heeft de leiding van het N.A.F. on middellijk begrepen, dat een spontaan getuigenis van het platteland een moeilijk in zijn waarde te overschatten gewicht in de schaal van het lot zou werpen. Daarom nam zij het risico van een te korte voor bereiding, van een eigenlijk niet geschikten tijd van het jaar en van de beperktheid der beschik bare vervoermiddelen. Immers, een geslaagde landdag in deze omstan- digheden zou des te duidelijker doen uitkomen, wat er leeft in het gemoed van den boer. En het Nederlandsch agrarisch front kende te wel dat boe- rengemoed om niet het volste vertrouwen te heb ben in het welslagen. Men weet het: dit vertrouwen is allerminst beschaamd. Het bijeenbrengen van een menigte van ongeveer 20.000 menschen in een Drentsch dorp, dus in het dunst bevolkte deel des lands, op een enkelen oproep en zonder tenminste een paar weken van propagandistische voorberei ding is een onderneming, die uitsluitend slagen kan als de zaak, waarom het gaat, in breede kringen van het plattelandsvolk waarlijk leeft. Ook in den tijd van den hoogsten crisisnood ge lukte het aan de leiding van „landbouw en maat schappij", in veel gunstiger omstandigheden, niet, een grooter aantal 'deelnemers op de bekende Rol der landdagen bijeen te brengen. En.de opvallende mededeeling;. uit Noord-Hol land kwam een extra-trein, met 2400 bezoekers aan, is al even veelzeggend, vooral als men weet, dat er daags tevoren gerekend werd op ongeveer 1000 menschen uit het betrokken gebied, zoodat op het laatste oogenblik de vervoerscapaciteit meer dan verdubbeld moest worden. Twee feiten mogen op grond van het voorgaan de worden vastgesteld: le. De nationaal-socialistische strijd vóór een volksche ordening wordt door de Nederlandsehe boeren niet alleen begrepen, maar zij zijn ook be reid zich er persoonlijk voor in te zetten. 2e. Het Nederlandsch Agrarisch front, waarvan men in zekere kringen in de eerste maanden van zijn bestaan hardnekkig bleef beweren, dat het geen levenskracht zou bezitten, heeft tenvölle vat gekregen op onze bóeren en wie daartoe gere kend worden. De dynamische kracht dezer beweging, waarvan Rolde gesproken heeft, plaatste haar in het voorste gelid der aan de nationaal-socialistische bewust wording werkende organisaties. Het heeft geen zin te verbloemen, dat ook in de dorpen nog velerlei verkeerd begrip woekert. He laas vertroebelen de politieke meeningsverschillen het dorpsleven meer dan 'ooit. Maar wij twijfelen niet of de Rolder boerendag zal menigeen opnieuw tot nadenken hebben gebracht. De vraag „Boerenorde of bolsjewisme" behoeft niet te worden gesteld, heeft menigeen oogenschijn- lijk terecht opgemerkt. Inderdaad, het boerenvolk wil zeker geen communisme. Maar te weinig ziet men nog in, dat andere verschijnselen aan de boïs- jewiseering moeten voorafgaan en dat die ver schijnselen zich in ons volksleven in het jongste verleden maar al te duidelijk openbaarden. Daarom is het stellen van zulk een regelrechte vraag geens zins dwaas en daarom is het spontane antwoord, dat er dezen vijfden Juli op gegeven werd, van zulk een groote waarde. Dat een doelbewust op het behoeden van een gezonde boerenlaag gerichte politiek in ons land niet meer mogelijk was, moet als een der ernstig ste verschijnselen der volksontbinding beschouwd worden. Hoe meer dit wórdt ingezien, hoe snel ler het Nederlandsch agrarisch front, dat den strijd voor zulk een politiek heeft ingezet en onafgebro ken voert, het volle vertrouwen zal winnen. En wie in Rolde deel had aan de overtuigde geestdrift voor de nieuwe Europeesche orde en Nederlands plaats naast de andere ontwaakte vol ken, die mag aannemen dat inderdaad het inzicht zeer snel groeiende is. Dit is dan ook de ware beteekenis van den Rol der boerendag: hij heeft ons volk den spiegel voor gehouden, een spiegel, waarin het zichzelf op zijn best, want in harmonie met de eischen van een onverbiddelijlcen tijd, kon aanschouwen. En op zijn best ook in dit opzicht, dat het op de minuut afgewerkte programma een staal van Ne derlandsch organisatievermogen en zin voor orde en regelmaat te zien gaf, dat er wezen mocht. Wie voor deze dingen hart heeft, moet zich wel zeer aangetrokken gevoelen tot de jonge beweging, die aanspraak maakt op de leiding van een zoo gewichtig deel onzer volkshuishouding als de voedselvoorziening uiteraard is, vooral als men aan dat woord een zoo wijde strekking toekent als het in de nationaal-socialistische levensbeschouwing gegeven werd. Wij gelooven, dat de boerenleider, de heer Ros kam, niet ten onrechte heeft gesproken over een historischen dag voor ons volksbestaan! ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. In den afgeloo- pen nacht vlogen wederom eenige Britsche vlieg tuigen boven ons land en wierpen brisant- en brandbommen, als ook brandplaatjes omlaag. De aangerichte schade was zeer gering. Kleine bosch- en heidebranden werden snel gebluscht. Wel was er hier en daar glasschade. Dooden of gekwetsten zijn gelukkig ditmaal niet te betreuren. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede, De inlevering van metalen. Uitzonderingen voor kunst, antiquiteiten en volkskunst. Het A.N.P. meldt: Dr. H. E. van Gelder, die als ondervoorzitter der rijkscommisie van advies inzake de musea belast is met de leiding van de keuring van metalen voor werpen van kunst-, historische of wetenschappelijke waarde, welke niet behoeven te worden ingeleverd, geeft de volgende aanwijzingen. A. Wat moet de particulier doen? 1. Zijn -bezit aan koperen, bronzen en tinnen oorwerpen voor zoover deze niet nagelvast 2ijn of grootendeels uit ander materiaal bestaan, of in gebruik en onvervangbaar zijn nagaan, om te zien, .a) welke voorwerpen moeten worden inge leverd. b. of hij voorwerpen bezit, die wel moeten worden aangemeld doch niet behoeven te worden ingeleverd, c) of hij voorwerpen bezit, welke zoowel van aanmelding als van inlevering vrijgesteld zijn (zie d.). 2. Wachten op de oproeping door den bur gemeester om voorwerpen te komen inleveren. 3. Heeft hij stukken onder zich, behoorende tot de onder 4 genoemde soorten, dan behoeft hij deze niet met de andere in te leveren, maar dan vraagt hij, als hij verschijnt op de oproeping van den burgemeester, een formulier II. Hierop vult hij thuis deze stukken in, met opgave van de reden waarom hij meent, dat zij vrij van inlevering zijn. 4 Voor vrijheid van inlevering komen in aanmer king: a. Zaken van kunstwaarde (oud en nieuw); b. Zaken van geschiedkundige waarde (oud en nieuw), c. Zaken van wetenschappelijke waarde (oud en nieuw); d. Antiquiteiten, dat wil zeggen: voorwerpen van cultureele waarde, ouder dan circa 75 jaar. e. Naar kunstenaarsontwerp of onder kun- stenaarstoezicht uitgevoerd handwerk van jonger datum. f. In brons of ander metaal gegoten beeld houwwerk (ook bijzondere penningen) van bekende kunstenaars, g. Waardevol volksgoed, volkskunst, h. Waardevolle oude en niet Europeesche (o.a. In dische) kunst en volkskunst, 5. De ingevulde formulieren moeten binnen acht dagen bij den burgemeester worden terugbezorgd. 6.%Daarna wacht hij af, tot de beslissing van den museumdeskundige die het recht heeft om bij den aanvrager de aangemelde voorwerpen te komen bezichtigen bij den burgemeester in ont vangst kan nemen. 7. Voor inlevering komen dus wel in aanmerking, namaakantïek, fabriekmatige niet door kunstenaars ontworpen voorwerpen en vaak ten onrechte als kunstnijverheid beschouwde, Indische, Chineesche of Japansche bazaar-artikelen en dergelijke. Ook natuurlijk oude voorwerpen zonder cultureele waarde. B. Wat moeten musea, verzamelaars, Gods huizen doen? 1. Als zij zijn vermeld in het bekende gele boekje: „De Nederlandsehe Musea", uitgegeven door het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen (1938) dan zijn zij van aanmelding vrij- 2. Musea, die daarin niet zijn vermeld kunnen aanstonds bij den burgemeester een for mulier IV aanvragen en dat bij dezen ingevuld terugbezorgen, ten einde zoo mogelijk te worden „erkend". Zij wachten de beschikking daarop af. worden zij niet erkend, dan handelen zij gelijk on der A is voorgeschreven voor particulieren. 3. Een particulier, die uit wetenschappelijke of kunstoverwegingen een „verzameling" heeft, bijeen gebracht. welke meer dan 50 stuks omvat, kan even eens aanstonds een formulier IV vragen, waarna hij handelt als onder B 2 is aangegeven. Voor stukken die niet tot de verzameling behooren, handelt hij als alle anderen. Hij levert ze in, tenzij zij onder D vallen. Voor zoover zij voor vrijstelling in aanmer king komen, vraagt hij daarvoor als hij voor in levering wordt opgeroepen, een formulier II. C. Wat moeten antiquairs en kunsthandelaren doen? 1. Zij leveren evenals andere winkeliers bij den burgemeester een staat van hun winkel voorraad in. 2. Zij specificeeren die naar: a. antiquiteiten, b. kunst van de 19de en 20ste eeuw, c. waardevol volksgoed, volkskunst, d. exotische kunst, e. datgene wat noch kunst, noch waardevol volksgoed of exo tische kunst is. 3. Zij geven van de onder. e. genoemde .voorwer pen de ïnkoopswaarde op. 4. Voor hun persoonlijke bezittingen (verzame lingen en huisraad) handelen zij als de particulieren (zie A). D. Geheel vrijgesteld van aanmelding en in levering zijn de volgende voorwerpen: 1. Openbare monumenten en gedenk teekenen. Hieronder worden mede begrepen gedenkplaten e.d. 2. Kerkklokken. Hieronder worden mede be grepen torenklokken en carrillons. 3. Voor den eeredienst' bestemde gebruiks- en andere voorwerpen in kerken en kapellen. 4. Orgels en hun onderdeelen. 5. Hetgeen behoort tot eenige volksdracht Hier onder worden mede begrepen bestanddeelen van tuig van last- en trekdieren, voor zoover daaraan uit een oogpunt van volkskunde bijzondere be teekenis moet worden toegekend. 6. Ordeteelcenen en eereteekenen. Hieronder wor den mede verstaan gedenk- en eerepenningen, voor zoover deze een bijzondere historische of kunst waarde hebben. 7. Gangbare munten. 8-Wetenschappehjke instrumenten en leer- en hulpmiddelen, in gebruik en onvervangbaar bij la boratoria, scholen, inrichtingen voor kunst- en nijverheidsonderwijs, kunstaarsateliers, ziekenhui zen, sanatoria, artsen, inrichtingen voor tandheel kunde, studenten enz. Tenslote zij nog vermeld, dat het aan het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming (Oosterduinlaan 2 te 's-Gravenhage, tel. 116390 intercom. MMM) gevestigde bureau onder leiding van dr. H. E. van Gelder uit sluitend inlichtingen aan burgemeesters en andere autoriteiten verstrekt. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen is bevorderd tot doctor in de landbouwkunde de heer ir. J. Doeksen, geboren te IJmuiden, op proef schrift met stellingen, getiteld ..bijdrage tot de ver gelijken morphologie der thysanoptera". Mulo-examens. Donderda^ -Jaagden voor de Mulo-examens te Haar lem voor diploma A: .J. van den Ham, J. van Latum, O. Stern. H. W. Kuling. D. Questra, M. W. C. Visser, A. Koen. N. M. Uittenbosch, G. Graaff en E. P. Knibbe. allen le Haarlem; A. Kamstra te Santpoort: E. W. Strang, R. Stoffer en A. M. Klerk, allen te Bloemen- daal; M. Overeynder te Bentveld en A. J. van der Velde te Overveen. Voor het B-diploma: L. J. Dijkhoff, A. Blauw en H. W. Brakel, allen te Haarlem: J. Kort te Alkmaar; C. Groeneveld te Purmerend; J. Kool te Medemblik; K. Meurs te Opperdoes; J. J. Zwart te Beverwijk; Th. B. Messie en B. J. Klein, beiden te Velsen; G. Gaik- horst te Heemstede; C. H. J. Lindeman te Haarlem mermeer; A. Henkes en D. J. van Dijk, beiden te IJmuiden. DIVERSE. Bij de examens slaagde voor het Schooldiploma Eenvoudig Sier- en Reclameschrit L.O.: J. B. Alders, C. F. Balm, H. Cm Booms, A. T. de Bruin, J. M. Delver, Th. M. Damstra, C. A. Dijkzeul, A. W. de Groot, J. M. Inneke (met lof), C. L. M. Koster (met lof), M. M. Schoem, Fr. M. Schoo- t.en, C. H. Ruigrok, C. M. Verhappen, C. M. Vosse (met lof), J. C. Hoogland, M. L. de Vries en H. v. Maris en voor het School-diploma Eenvoudig Sier- en Reclameschrift U.L.O.: J. M. Broke (met lof), A. G. G. Dijkzeul, C. J. M. Janus, B. v. d. Zwa'n. Dit zijn leerlingen van de St. Philomena- school te Haarlem. Duitschers, Noren, Finnen, Denen, Slowaken, Hongaren, Roemenen, Italianen en Span jaarden strijden gemeen schappelijk tegen het bolsje wisme, den vijand van de wereld. Waar blijft Nederland? Nederlanders, meldt U aan voor de Waffen S.S., bij het bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouders- Yerkoopingeii te Haarlem. HAARLEM, Vrijdag. De resultaten van de verkoopihgen, die Donderdag in het Verkooplokaal te Haarlem plaats hadden, wa ren als volgt: een pakhuis met erf en bovenwoning Berckheydestraat 9, zwart en rood, G. P. Geukers f 3C50; de gronden- bestemd voor bouwterrein na bij den Rijksstraatweg te Haarlem-Noord, groot tezamen 1 H.A. en 75 c.A., opgehouden voor 17.600; het winkel- en woonhuis met bovenwoning, pakhuis en erf Schotersingel 37 zwart en rood, G. P. Geu kers f 7700; het heerenhuis met garage, erf. voor- en achtertuin en grond. Julianalaan 6 te Overveen, E. J. Poster qq. f 13.660; een winkelhuis en erf met bovenwoning Kloosterstraat 61 zwart en rood, N.N. f 6660; een huis en erf met tuin. Da Costastraat 66, W. de Wit' f 4150; het huis met erf Krom 33, R. Burger f 910; de villa „Wilhelmina" met erf en tuin De Ge- nestetweg 12 te Bloemendaal, opgehouden voor f 11.000; de villa met garage en tuin Clematislaan 1 te Aerdenhout werd niet geveild; het heerenhuis met erf en tuin Rustenburgerweg 21 te Bloemendaal, J. A. de Groot f 11.410: het heerenhuis met erf en tuin Rus tenburgerweg 23 te Bloemendaal, opgehouden voor f 10.500; het heerenhuis met erf en tuin Rustenbur gerweg 25 te Bloemendaal, A. de Graaf f 10.500; het heerenhuls met erf en tuin Rustenburgerweg 31 te Bloemendaal. J. H. Baggerman qq. f 10.075; het woonhuis met erf Duinlustparkweg 70 te Santpoort. N.N. f 5000. Maximale sportprestaties dienen te worden beperkt Het college van gevolmachtigden voor de sport bij het departement van Lichamelijke Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming deelt mede, dat, na in gewonnen medisch advies, naar de meening van het college onder de huidige omstandigheden maximale sportprestaties dienen te worden beperkt. In verband hiermede acht het college het gewenscht, dat de gebruikelijke indeeling der deelneemsters(ers) aan de Vierdaagsche afstandsmarschen te Nijmegen een verandering ondergaat en de gebruikelijke afstan den belangrijk worden verkort. Het college van gevolmachtigden voor de sport is op grond daarvan ertoe overgegaan het bestuur van den Nederlandschen Wandelsportbond te verzoeken op korten termijn aan het organiseerende comité der Vierdaagsche te willen berichten, dat voor de aan te geven leeftijdsgroepen' de daarachter vermelde af standen moeten worden vastgesteld: Groep 1. Leeftijd 14 t.m. 18 jaar: 20 km. per dag. Groep 2. Leeftyd 50 jaar- en ouder: 20 km. per dag. Groep 3. Leeftyd 19 t.m. 49 jaar: 30 km. per dag. Het college van gevolmachtigden voor de sport staat bove.ndien nog op het standpunt, dat bij de inschrij ving der deelneemsters(ers) in ieder geval voor zoo ver zij_ behooren tot de beide eerste groepen dus groep 1 en 2, een geneeskundige verklaring dient te worden overgelegd, waaruit blijkt, dat zij voor deelneming aan de Vierdaagsche afstandsmarschen geschikt wor den geacht. In plaatsen waar bureaux voor medische sportkeuring gevestigd zijn, dient de betrokken keu ring Jpij voorkeur door deze bureaux te geschieden. Het zomerkamp voor journalisten. Be heer Feltmeyer spreekt de laatste groep toe. Het A.N.P. meldt; VAASSEN, 11 Juli. Hedenavond heeft de vierde groep kampeerende journalisten in een ka meraadschapsavond afscheid genomen van de Can- nenburgh, het historisch slot van Maarten van Rossum. waar vier weken lang journalisten heb ben gelogeerd. Op dezen kameraadschapsavond was aanwezig de heer H. Feltmeyer. voorman der Nederlandsehe SS. die den journalisten op het bordes van de Cannenburg heeft, toegesproken. Het is spreker bekend, dat velen in onzen tijd innerlijk worstelen met en trachten een oplossing te vinden voor de problemen van dezen tijd. Het is nu eenmaal niet eenvoudig om een overtuiging van vandaag te veranderen in een van morgen. Spreker heeft het te vaak meegemaakt dat het ver schil van meening niet anders was dan een steriel politiek debat, waarbij een ander schaakmat ge zet moest worden om zelf verder te komen. Waar hei in dezen tijd om gaat is een wereldbeschou wing, die tot- vleesch en bloed wordt. Ik zou er u op willen wijzen, aldus de heer Feltmeyer. dat er vandaag den dag ook in ons volk kerels zijn ge weest, die de consequenties daaruit hebben getrok ken, die op het oogenblik aan het Oostfront mee te velde zijn gegaan en aan dien strijd hebben deelgenomen. Omstreeks 2 Juli hebben Nederland sehe vrijwilligers bij Lemberg aan den strijd deel genomen. De heer Feltmeyer gaf voorts als zijn meening te kennen, dat politieke argumenten de zaak in het algemeen vertroebelen. De houding van de menschheid is zoo, dat men innerlijk de politieke argumenten als wapens in de hand heeft gekregen en als het ware weet welk register men moet uit trekken om den ander te kunnen weerleggen. Ons gezamenlijk lot en onze gezamenlijke toekomst moeten wij beleven in het kader van ons eigen volk. Ik wil er echter op wijzen, dat er een groo- tere saamhoorigheïd in de wereld wordende is, als gevolg van een groeiproces, dat aan den gang is. Dat is de gkoot-Germaansche gemeenschapsge- daebte. Het is heerlijk in dezen tijd te leven, nu een geschiedenis voor eeuwen wordt gevormd, zoo be sloot de heer Feltmeyer. Degene, die hieruit de consequentie weet te trekken, die geloof in de toekomst heeft en met den tijd wil meemarcheeren, is voorbestemd om zoo mogelijk zich te scharen in de rijen van de SS, waarin deze ideeën waarde en vorm hebben gevonden. Dan hebben zij begrepen welke hun houding in dezen tijd moet zijn. De algemeene organisatieleider van de zomer kampen voor journalisten, de heer A. Meyer Schwencke, heeft ook deze groep der kampeeren de journalisten aan tafel in de groote zaal van het oude ridderslot toegesproken. Des avonds trad het bekende Veluwsche boeren- zangpaar van Riemsdijk weer op. Vacantieregeling voor de waschindustrie. 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. In de Nederlandsehe Staatscourant van Vrijdag is opgenomen een be schikking van het college van Rijksbemiddelaars, betreffende regeling van vacantiedagen voor werkne mers in de waschindustrie. Deze regeling geldt voor de stoomwasseherij (z.g. wit-wasscherij), wasch- ei strijkinrichtingen en waschverzendingen. De arbeiders, die op 1 Juli 1941 gedurende tenmin ste drie maanden in dienst bij een dezer ondernemin gen zijn, hebben recht op een halven dag vacantie voor elke maand dienst, met behoud van loon. Voor hen, die tenminste een jaar in dienst zijn, bedraagt deze vacantie derhalve zes dagen. Hiervan moeten tenminste drie dagen aaneengesloten worden gege ven tusschen 1 Juli en 1 September 1941 op door den werkgever te bepalen dagen. In bijzondere gevallen, waarin de technische outil lage van het bedrijf zulks noodzakelijk maakt, kan het college van rijksbemiddelaars geheel of gedeelte lijk ontheffing verleenen van de bepalingen van deze beschikkins. HET SCHRIKBEWIND VAN HET BOLSJEWISME. De lijken werden in smerige cellen gevonden. De foto toont een dergelijke cel geopend. Deze was tot halverhoogte met lijken gevuld. Yv - (Foto Assfiq. Ptess-Holland), Geldige distributiebescheiden. s-GRAVENHAGE, 11 Juli Teneinde misverstand te voorkomen wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de hierna volgende distributiekaarten en -boekjes thans geldig zijn: a. De bonboekjes a, b. c, d en e, dat zijn dus alle nieuwe bonboekjes, welke onlangs zijn uitgereikt. b. De melkkaart. c. De cacaokaart (die evenwel niet in gebruik is). d. De bloemkaart. e. De boterkaart. f. De vetkaart. g. De texlielkaarten. h. De vaste brandstoffenkaarten j, k, 1 en n. j. De gecombineerde vaste brandstoffen- en petro- leumkaart m. k. De petroleumkaart o. 1. De zeepkaarten p. en q. De hierboven niet genoemde' kaarten, waarbij dus de nog gedeeltelijk ongebruikte bonkaarten, zoo als de oude vleeschkaart. De oude bonkaart algemeen en de aardappelkaart met uitzondering van de thans nog geldige bonnen van die kaarten benevens de oude brandstoffenkaarten en de met „een eenheid," 6e periode gemerkte bonnen voor brandstoffen en kes, kunnen vernietigd worden. Tenslotte wordt er op gewezen, dat uiteraard de losse rantsoenbonnen doorloopend geldig blijven. Uit Duitschland. De weg van de mannen van den Arbeidsdienst. Het is in den laten herfst van 1932. De Novem- beiehemel is grauw en vol regen. De boomen zijn druipnat. Het regent eigenlijk den ganschen dag. „Opgelet het klaart op voor een wolkbreuk!" roep emand in de colonne, wanneer het na een korte onderbreking wederom begint te regenen en gezichten en handen door de ijskoude als naalden stekende regendruppels worden geverfd. Er zijn ongeveer zestig mannen in het. bosch. Zij werken zoo goed zij kunnen aan een weg door het bosch. In opdracht van een opperhoutvester geeft een van zijn ondergeschikten de deskundige leiding. De lei der van de mannen werkt in hun rijen mee. Het zijn vrijwilligers van den arbeidsdienst, jonge ke rels uit alle beroepen en standen, die iets willen. Zij willen niet ondergaan in den nood van de werk loosheid en in geen geval willen zij, dat de jeugd van een groot volk ondergaat. De groote nood en de "verdeeldheid van het Duitsche volk worden door sommigen duidelijk gezien en gevoeld als een haast lichamelijke pijn. Anderen voelen het meer of min der onbewust. Nu staan deze zestig jonge kerels hier m het bosch en werken. Zij werken aan hun weg, ook als het regent. Allen werken vlijtig door. De handarbeider ka nhet beter dan de student, de smidsknecht heeft minder last van pijn in den rug dan de kantoorbediende; toch werken bij gemeen- schaappelijk De stemming is uitmuntend, hoewel het steeds harder gaat regenen. De leider laat evenwel met een fluitsignaal he twerk staken. De mannen komen bijeen onder het afdak, dat zij maakt hebben tegen den regen. Hier brandt een groot vuur en wordt een koffiemaaltijd klaar ge maakt. Weldra klinkt het eene lied na het andere door de van regen druipende boomen. Tijdens een pauze tusschen twee liederen staat de leider op en spreekt tot zijn mannen. Hij spreek gemakkelijk, eerst met een kwinkslag, dan wordt hij plotseling ernstig en zegt: „wij zijn hier zooals overal in ons land, een handvol kerels, die een gemeenschap vormen. Wij willen geen aalmoes, doch inhoud voor ons leven. Wij willen werken en verder niets. Wij werken hier aan onzen weg en hebben reeds enkele lulometers gereed. Reeds hebben wij geleerd den bodm te bewerken met hak en spade en in de steen groeve breken wij den steenslag, welke onze wegen hard maakt. Het werk aan onzen weg heeft uit ons een gemeenschapj gemaakt. Wij zijn arbeidsdienst, zestig man arbeidsdienst, wij hebben ons vrijwillig gemeld Rond ons is het volk verdeeld. Het zal evenwel niet lang meer duren en dan zijn wij geen handjevol meer. Binnenkort zal een arbeidsdienst bestaan, welker beschermer de Fiihrer van het Duitsche volk zal zijn. Door dezen arbeidsdienst zal de geheele jeugd van ons volk gaan. Hier zal zij arbeiden en tot een gemeenschap worden. Wij werken hier aan onzen weg. Wegen hebben een grootebeteekenis. Zij leiden over onzekeren grond, door moeras en over bruggen. Wij willen dezen weg als symbool nemen. Hij zal leiden naar een schoone toekomst. Wij gaan voorop en ons volk zal volgen." Zoo spreekt de leider van deze zestig vrijwilligers van den arbeidsdienst, terwijl de regen valt en het deel van den weg, dat reeds gereed is, glimmmend en uitnoodigend door het bosch slingert. Zoo was het in den laten herfst van 1932. Intusschen is de weg door het bosch reeds lang gereed. Aan den rand van den weg toont een <=ter et opschrift, dat hij door den arbeidsdienst is gelegd. De zestig mannen- zijn thans leiders, niet meer in den vrijwilligen- doch in den Rijksarbeidsdienst. Zij zijn steeds vooruitgegaan op hun weg. Zij waren ook in Neurenberg, toen de leider van den Rijks arbeidsdienst voor het eerst zijn arbeidsdienst voor stelde aan den Führer, Adolf Hitler. Zij hebben het enthousiasme van het Duitsche volk meegemaakt. Zij hebben gevoeld, dat het Duitsche volk zijn ar beidsdienst heeft lief gekregen. Zij hebben in hun jeugd, in hun geestdrift hun weg niet voor niets 1 gelegd. Het eten in de Jeugdherbergen. Afgeven van bonnen blijft verplicht. Door de Nederlandsehe Jeugdherbergcentrale i is dezer dagen medegedeeld, dat gedurende de zo- I mermaanden grootere hoeveelheden voedsel voor de trekkers beschikbaar zouden worden gesteld. Het bericht in dezen vorm is volkomen onjuist, aangezien daardoor ten onrechte de verwachting wordt gewekt, als zou thans in de jeugdherber- gen eten zonder bon worden verstrekt. Van bevoegde zijde deelt men ons thans mede, dat weliswaar het centraal distributiekantoor aan de jeugdherbergen grootere voorschottoewijzingen j heeft verstrekt, doch dit beteekent, dat aan het einde van het seizoen deze toewijzingen met con- 1 sumentenbonnen moeten worden afgelost. Het blijft dus zoo, dat ook de trekkers bij de jeugdherbergen hun bonnen moeten afgeven. Hierin is in het geheel geen verandering gekomen. (ANP) Aardbeiencampagne blijft beneden de verwachtingen. Opbrengst valt tegen. Nu het aardbeienseizoen reeds na twee weken naar het einde spoedt, kan al eenigszins de balans worden opgemaakt, hoe de campagne verloopen is. De vooruitzichten waren dit jaar hoog gestemd, want de aardbeien hgdden rijk gebloeid en men vernachtte dan ook niet anders dan een goeden oogst. De optimisten hebben ditmaal echter de plank wel even misgeslagen, want na nauwelijks twee weken veilen valt reeds te constateeren, dat de op brengt in kilogrammen ver beneden het normale peil blijft. Aan de beide Beverwijksche veilingen zijn tot nu toe in totaal ongeveer volgens een ruwe schatting 1.400.000 K.G. aardbeien geveild, tegen 1.460.529 K.G. in 1940 en 1.589.358 K.G. in 1939. Volgens deze vergelijking zou de opbrengst nog niet tegen vallen, vooral omdat in de resteerende dagen van de aardbeiencampagne nog wel eenige duizenden kilogrammen aangevoerd zullen worden. Een ver gelijking met deze jaren geeft echter geen juist beeld, daar in 1940 en 1939 de opbrengst als gevolg van de langdurige en strenge vorstperiode in den winter van 1Ó381939. ver beneden het normale bleven. In dften winter werd het aardbeiengewas zwaar beschadigd. Een juiste vergelijking zou dus zijn met den aan voer van 1938, toen van een normalen oogst gespro ken kon worden. In 1938 werd aan de beide veilingen ruim 3.500.000 K.G. geveild, wat dus tot nü toe ruim 2.100.000 K.G. meer is dan dit jaar. Aan de Vereenigde Veilingen bedroeg de omzet tot nu ongeveer ruim 800.000 K.G., tegen 2.206.801 K.G. in 1938. Een vermindering dus van ruim 1.406.000 K.G. De cijfers van de B. E. T.-veiling vertoonen een zelfde triest beeld. In 1938 een omzet van 1.382.232 K.G. en nu één van ruim 600.000 K.G. of ruim 782.000 K.G. minder. Alleen al aan de Vereenigde Veilingen werd op een aanvoer van twee millioen K.G. gerekend, maar de opbrengst is 40 proeent minder, dan ge raamd was. De nachtvorsten en het koude voorjaar schijnen dus meer kwaad gedaan te hebben in het aard beiengewas, dan aanvankelijk'gedacht werd. De langdurige droogte is echter ook van zeer grooten invloed geweest op den oogst, daar de vruchten niet tót vollen wasdom -konden komen. Hoewel het aardbeienseizoen nog niet heelemaal geëindigd is, kan dus nu reeds met. vrij groote ze kerheid gezegd worden, dat de opbrengst ongeveer 60 procent beneden die van 1938 blijft. j<4 Lagere maximumprijzen voor aardbeien. De maximumprijzen voor aardbeien met dop is met ingang van Dinsdag 15 Juli a.s. vastgesteld op 35 cent per K.G. en voor afwijkende kwaliteit op 28 cent per K.G. Voor aardbeien zonder dop blijft de vastgestelde prijs van 30 cent per K.G.'gehand haafd. JAARVERGADERING „DE KENNEMERS". De voetbalvereeniging „De Kennemers" houdt Maandag 28 Juli in het Kennemer Theater haar jaarvergadering. De agenda vermeldt de jaarver slagen, verkiezing van de elftalcommissie, be stuursvoorstel inzake het clubhuis en bestuursver kiezing wegens periodieke aftreding van de heeren H. M. Janssen en P. van Essen. De aardbeienveilingen. De speciale aardbeienveilingen van Vrijdag boden hetzelfde beeld als voorgaande dagen. De wijzer van de veilingklok draaide slechts heel sporadisch, omdat de geheele aanvoer werd verdeeld. De vraag voor het binnenland ovgertreft verre het aanbod. Zonder maximumprijzen waren ongetwijfeld deze week de prij zen gestegen tot f 2 en f 3 per slof, maar thans gaan zij voor 94 cent van de hand. De aanvoer van aard beien met dop, waartoe hoofdzakelijk de Moulin Rouge behoort, neemt nu al snel af, zoodat het aanbod steeds kleiner wordt. ZEEVOGELS 2—A.D.O. 2. Het elftal waarmede A.D.O. 2 zijn tweeden degra datie-wedstrijden speelt is als volgt samengesteld: Beentjes. Adrichem, v. Roon, R. Rozing, K. Rozing, Rizzi, Meijere, Koopman, Groot, Dam, Fatels. ZWEMVERBOD VOOR NOORDZEEKANAAL EN HAVENS. Mede in verband met een opdracht van den Hafen- kommandant der Duitsche Weermacht te IJmuiden maakt de Commissaris van Politie te Velsen bekend dat het ten strengste verboden is te zwemmen of te baden in alle havens en kanalen buiten de sluizen te IJmuiden, voorts in de bin'nentoeleidingskanalen eil het Noordzeekanaal ten Westen van Zijkanaal A. INVORDERING VAN METALEN BEGINT A.S. MAANDAG. Met de inlevering van metalen, bedoeld in de ver ordening no. 108/1941 van den Rijkscommissaris zal a.s. Maandag een begin worden gemaakt. Aan bewoners van een aantal straten, verspreid, over de geheele gemeente, zijn oproepingen gezonden voor het inleveren of doen inleveren van de be doelde metalen. Er zijn voor deze inlevering be schikbaar het bureau van politie Willemsplein, Gemeentel. Visscherijschool, Gebouw voorm. Leger des Heils, de gymnastieklokalen o. 1. school no. 4 en no. 6, U. L. O. school, Chr. school Van Lange- veldstraat, R.K. lagere school te Driehuis, o. i school no. 8 en het gebouw „De Toorts". Het niet-ontvangen van een oproeping ontheft den leveringsplichtige niet van de in de verorde ning opgelegde verplichtingen. LIJK OPGEHAALD. Het lijk van den 15-jarigën Theo D., die Donder=> dagavond in het Noordzeekanaal is yêrdronkes» .jyerd hedenmorgen opgehaald.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2