IJMUIDEN BEVERWIJK De befooging vamden Reichsarbeifsdienst. Onderbreking. (Vervolg van pag. 1) Spreker herinnerde vervolgens de leden van den arbeidsdienst er aan, dat zij zijn geboren in dein tijd, dat de Führer het Duitsche volk wakker riep uit zijn groote vernedering en voor het eerst zijn beweging heeft ingezet. Het was de tijd van de bezetting van het Roergebied en van de bedrei ging van het Bolsjewisme. De Führer was zich er volkomen, van bewust, dat hij zijn doel nog niet .had bereikt, doch in overtuiging dat de daad het begin is, heeft hij zijn beweging, in het politieke leven van Duitschland geworpen. Spreker wilde vooral hen herinneren aan de offerdaden van den Führer, die meenen ergens leider te kunnen zijn. Men kan niet altijd alle zekerheid hebben, want dan had men geen leiders meer noodig. Men moet ook met klare rust de dagen, waar men geen ge volg zal hebben onder de oogen zien en in de dagen der beslissing moet men wagen, wanneer het gaat om de hoogste goederen van een volk en zijn toekomst. Toen is de beslissing gevallen. Uit dit bloedig zaad is de kracht van het Duitsche volk voortgekomen. De jonge menschen. die thans in den arbeidsdienst zijn hebben dit niet meegemaakt, zij zijn in de Hitlerjugend gekomen en hebben reeds daar het samenbundelen van het Duitsche volk meegemaakt. Thans zijn zij allen gelijk en hebben slechts een duidelijk doel: de Arbeids dienst is eeredienst voor de natie". In den Arbeidsdienst wordt de Duitsche jeugd opgevoed voor zijn verdere taak in het leger, in de partij of waar zij verder haar plaats zal vinden met het doel de opdracht te vervullen, welke elke Duitseher thans vervullen moet, namelijk na den strijd om het bestaan van het rijk en na den strijd voor een nieuw Europa alles in het werk te stellen dit bestaan voor altijd te verzekeren. Dit is de groote taak voor de toekomst van de nationaal- socialisten van het jonge Duitschland, dat thans wordt gebouwd met het bloed van zijn zonen. Met het bloed van de nationaal-socialisten van geheel Europa moet het nieuwe Europa voor alle eeuwig heid beveiligd worden. De Führer heeft ons thans opgeroepen en men kan dit in een enkele gedachte samen vatten: allen, van Duitsch bloed, die hier zich bevinden, vormen een groote gemeenschap en ieder enkeling moet zorider bedenken al zijn krachten geven voor deze gemeenschap. De eerste taak is derhalve alles wat scheidt uit deze gemeenschap te verwijderen. Alle tegenstellingen betreffende godsdienst, intelligen tie. of andere tegenstellingen mogen niet op den voorgrond staan. Op den voorgrond staat slechts één ding, de bloedgebondenheid van het Duitsche volk. Dit is het hoogste wat wij hebben en hieruit komen alle waarden Welke wij kennen voort, zoo als familie, vrienden, kameraadschap, - trouw en eer. Dit alles schaart zich om de eene gedachte, welke de grondslag is voor ons -leven: de bloedge bondenheid van ons volk. De eer van den arbeid is de grondslag van het nationaal-socialisme en daarom, zoo zeide de Rijkscommissaris, zeg ik vol komen bewust en duidelijk: een Arbeidsdienst kan slechts nationaal-socialistisch zijn. Hij kan alleen volgens deze grondslagen opgebouwd zijn en zijn taak vervullen gegrond op de bloedgemeenschap én de eer van den arbeid. Wij allen zijn geplaatst in dezen tijd en mis schien komt hier of daar iemand, die zegt: „met welk recht staat gij daar, waarom wilt gij natio naal-socialisten op eens hier bevelen?" Het ant woord is dan zeer eenvoudig, omdat het gaat om het bestaan van Europa. De oorlog heeft zijn hoog tepunt bereikt op het oogenblik, waarop het Bols jewisme staat aangetreden voor den oorlog, allen die thans als vijanden tegenover ons staan zijn thans ontmaskerd als de helpers van het nihilisme, die alle krachten van het Avondland, zooals eer, trouw en cultuur, willen vernielen. Kameraden, de beslissing is thans duidelijk. Wie de beslissing niet ziet is niet in staat deze te zien en men kan zich niet verontschuldigen, nu, terwijl Churchill arm in arm gaat met het Bolsjewisme tegen Europa, met te zeggen: „ik doe mee, maai*...." en blijft toe zien. Op het oogenblik geldt alleen de daad. Nu .mjllioenen soldaten naar het Oosten marcheeren, geldt nog slechts: aantreden en vechten". Op het oogenblik is het duidelijk, dat wat nu komt, de nationaal-socialistische orde in Europa Is. Om deze orde op te bouwen en de toekomst van het vasteland voor alle tijden te beveiligen wordt Europa nationaal-socialistisch opgebouwd, in sa menwerking met de fascistische strijdmakkers. En wanneer -iemand nog vragen wil, waar neemt gij het recht vandaan, dan is het,antwoord: „het recht, dat is het bloed van onze vaders, broeders en zo nen, dat thans in het Oosten vloeit. Een hooger recht is er niet". Wie zich hiertegen wil verzetten, hij'plaatst zich tegenover onze pantserwagens en kanonnen. Wij hooren hem niet meer, want wij voltrekken het lot en daarom, kameraden van den Arbeidsdienst en meisjes, al is de dienst zwaar, wordt hard, want ook gij voltrekt mede het lot. Na de rede van den 'Rijkscommissaris betuigden allen hun geloof in volk en Führer en legden de geloften af steeds te zullen handelen volgens eer, trouw moed en geloof en liefde voor den Führer tot den dood. ■Tenslotte zongen allen met ontbloot hoofd: God zegene den arbeid en ons werk God zegene den Führer en dezen tijd. I Sta ons ter zijde, land te ontginnen, I Maakt ons bereid, Duitschland te dienen met al onze zinnen. God zegene den arbeid en ons worstelen God. zegene de blinkende spaden Laat het werk onzer handen slagen Iedere steek onzer spaden Moet een gebed voor Duitschland zijn. Hierna werd wederom „geeft acht" gecomman deerd, de spaden werden gepresenteerd en de Rijks commissaris inspecteerde de jonge meisje en jonge mannen. Nadat de Rijkscommissaris en de overige eere- gasben waren vertrokken, marcheerde ook de Ar beidsdienst weer af. Op de tribune tegenover de eere-tribune hadden talrijke leden van den Nederlandschen Arbeids dienst. plaats genomen, zoowel van de mannelijke als van de vrouwelijke. AGENDA VOOR BEVERWIJK MAANDAG 14 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „Operette", en bjj- programma, 8 uur DI.NSDAG 15 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „Operette", en bij- programma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. MAANDAG 14 JULI. Bioscoop De Pont: „Knock Out", 8 uur. Thalia Theater: „Mannen uit één stuk", 8 uur. Hex Theater: „Drie Dolle Dagen", 8 uur. DINSDAG 15 JULI. Bioscoop De Pont: „Knock Out", 8 uur. Thalia Theater: „Mannen uit één stuk", 8 uur. Rex Theater: „Drie Dolle Dagen", 8 uur. V. Z. V. I nadert het kampioenschap H. V. G. B. met 72 geslagen. Voor de dit jaar zeer korte zomercompetitie wa terpolo werd Zondagmiddag in „De Heerenduinen" een drietal polowedstrijden gespeeld. De V.Z.V.-dames konden het tegen Haarlem I, zooals verwacht werd, niet tot eenoverwinning brengen. V.Z.V. I speelde een pittigen wedstrijd maar de Haarlem-dames waren veel sneller en hadden een beteren kijk op het spel. Direct na den aanvang ging I .de Vries er voor V.Z.V. van door, maar de Iiaarlem-keepster, hoewel gehandicapt door 'n gescheurde handspier, was niet te passeeren. De V.Z.V.-keepster T. van Kempen daarentegen speelde een zeer zwakken wedstrijd. Het eerste doelpunt dat 'zij te incasseeren kreeg had zij ge makkelijk kunnen voorkomen, als zij maar op haar plaats gelegen had. Bij een aanval kort voor de rust liet zij den bal uit haar handen in het doel verdwijnen. Met een 20 achterstand ging V.Z.V. I de tweede helft in. Maar Haarlem I behield het overwicht. Een fraai doelpunt en een strafworp brachten ten slotte den eindstand op 40 voor Haarlem I. V.Z.V. IIH.V.G.B. II werd met een gevaarlijken worp van P. Rol op het V.Z.V.-doel ingezet. Ter nauwernood slaagde T. v. d. Broek er in den bal tot corner te slaan. De rechtsbuiten van H.V.G.B. plaatste den bal op den midden-voor, die 10 voor H.V.G.B. scoorde. Kort voor de rust maakte D. de Willige met een boogbaletje gelijk. Na de rust was het opnieuw De Willige die 21 voor V.S.V. maakte. W. Hamers wist vrij te zwem men en maakte na schijnbewegingen 31. Nu scheen H.V.G.B. weer te ontwaken. Met een hard schot maakte P. Rol 32 en kort voor het einde werd de gelijkmaker een feit. Als laatste werd de belangrijkste wedstrijd van dezen middag gespeeld V.Z.V. IH.V.G.B. I. Het begin was niet opwekkend voor V.Z.V. Bij den eersten aanval werd Wevers gepasseerd. Dit werd voor V.Z.V. een stimulans om alles op alles te zetten en niet zonder succes. Swier was de held van liet water. Tweeonverwachte omhalen en V.Z.V. stond met 21 voor. Wegens een overtreding moest P. Duinker het water uit en kreeg V.Z.V. een strafworp tegen zich waaruit H.V.G.B. den gelijk maker haalde. Kort voor de rust zette C. Visman de doelpunten-race voor V.Z.V. in met een boogbal. In de tweede helft bracht Swier den stand van 32 op 62. Tenslotte kreeg V.Z.V. nog een doelpuntje extra doordat de back van H.V.G.B. den bal wilde stoppen, maar hem half raakte, waar door deze in het doel verdween. Door deze 72 overwinning is V.Z.V. het kam pioenschap dicht genaderd. Uit de nog te spelen wee wedstrijden behoeft V.Z.V. nog slechts één punt te veroveren om definitief kampioen te zijn. V.Z.V. moet nu nog den strijd aanbinden tegen 'de Zeyl uit Leiden en tegen D.J.K. van Amsterdam. Tuinconcert „De Eendracht". De harmoniekapel „De Eendracht" gaf Zaterdag avond in den tuin van „Concordia" een concert. Na een pittigen marsch liet Gerard H. Boedijn Von Suppé's ouverture „Die schone Galathé" door zijn mannen ten gehoore brengen. Dit stelde aan hun tech niek hooge eischen, waar zij allen aan konden vol doen. Het prachtige houtregister, waar „De Een dracht" in zoo rijke mate over beschikt, het ragfijne passagespel, het fraaie hoorn- en barytonsolowerk, dit alles kwam op zijn voordeeligst uit. Ook de daarop volgende compositie- met .Oostersche.-aspecten van Saint-Saëns „Parysatis" genoot een uitstekende- tolking. Gade's overture „Michel Angelo", gewijd aan den grooten Italiaanschen meester staat sterk onder den invloed van Mendelssohn. Gade verloochent er ech ter niet zijn Scandinavischen aard in, zoodat deze ouverture een eigenaardige mengeling van stijl is. Ook hierin was het klankvolle koper- en klarinettenwerk van de kapel te bewonderen. Het was wederom een 'prima concert van „De Een dracht", dat Massenet's concoursouverture Phèdre en Verdi's Siciliaansche vesper de goede kwaliteiten van corps en dirigent wederom bevestigde. X w. Vergadering Kring Kennenierland der N. S. B. De vergadering van den Kring Kennemerland der N.S.B., die Zaterdagmiddag op het sportterrein der R.H.B.S. gehouden zou worden, kon wegens de hitte niet in de open lucht gehouden worden. De leiding be sloot daarom de bijeenkomst in het vendelkwartier aan den Stationsweg te houden. Nabij het gebouw waren twee luidsprekers opge steld, die dienden voor het uitzenden van gramofoon- muziek en van het gesproken woord. De leider van den Kring de heer A. J, G. ter Haar opende de bijeenkomst met een kort woord. De sprekaer, de heer W. O. A. Koster, zeide dat er voortdurend van doordrongen moet zijn, dat we leven in een tijd van revolutiei'Er is niet alleen een oomvorming van den staat, maar ook van de maat schappij waar te nemen. De revolutie zal niet zijn geëindigd, voordat ook het groot kapitalisme Amerika is veranderd in nationaal-socialisme. Dit geschiedt niet in enkele dagen; allen moeten tot het einde toe hun harden plicht doen. De beste zonen van ons land strijden tegen het bolsjewisme. Daaronder i; ook spreker's zoon. Het dwaze gerucht heeft de ronde gedaan dat Mussert is doodgeschoten. Een kameraad zeide tegen spreker, dat dit toch niet zoo verbazing wekkend zou zijn, omdat Mussert steeds vooraan staat en geregeld door het land reist. Mussert, zeide spreker, zal altijd vooraan blijven staan, hij zal blij ven reizen omdat hij leider is. Wat het einde is weten we niet, de kogel of wat anders, maar als we eenmaal vermoeid de oogen dichtdrukken zullen we weten, ons voor het volk te hebben gegeven.,. De heer Koster wees daarna op de waarde van den arbeid. Er zal eerst volkswelvaart zijn als niemand meer honger lijdt, wanneer alle arbeiders arbeids plicht en arbeidsrecht hebben. Spreker laakte de de mocratie en besprak daarna de plaats van het gezin in de Germaansche gemeenschap. Daarna stond de heer Koster stil bij de nationaal-socialistische opvat tingen omtrent de maatschappij. De N.S.B. vecht niet tegen menschen maar tegen stelsels. De belangen van het volk moeten bij alles overheerschen. Na een aan val te hebben gericht op het kapitalisme en de Joden, wees spr. er op, dat. binnenkort niemand meer re gelrecht lid der beweging kan worden, nu de N.S.B. 100.000 leden heeft. De N.S.B. blijft echter haar propaganda voortzetten om zooveel mogelijk men schen het nationaal-socialisme bij te brengen. De revolutie is Germaansch en de Germaan is niet wreed. De revolutie is wel hard omdat dit moet. Maar ze is niet in bloed gedrenkt. Ons volk zal zich groote offers dienen te getroosten, omdat de revolutie niet in twee maanden zal zijn geëindigd. Noch in Duitschland, noch in Nederland zal echter de honger overwinnen, de blokkade ten spijt. We hebben het niet slechter dan de menschen in Duitschland. De Germaan blijft ook als bezetter zijn eigenschappen trouw. De toe komst is deze offers waard. Er volgde op de rede van den heer Koster een luid. applaus. NA DE INNEMING VAN LEMBERG. Duitsche rijwielsoldaten in de straten der stad. (Foto Scherl-Holland) V. Z. V. organiseert school- Tvedstrijdeöi. Dinsdagmiddag niet naar school maar naar het zwembad. Dinsdagmiddag 2 uur organiseert de Velser Zwem- vereeniging. sehoolwedstrijden in „De Heerendui nen". Dat de actieve Velser Zwemvereeniging, die thans meer dan 500 leden telt, ook van B. en W. cle: volle belangstelling geniet, blijkt wel uit het feit, 'dat alle scholen in onze gemeente Dinsdagmiddag vrij hebben om aan de wedstrijden deel te nemen. Er zal volgens een speciale puntentelling te werk worden gegaan. Deze telling is als volgt geregeld: De tijden van de eerste drie aankomenden van elke school zullen voor de puntentelling in aanmer king komen, terwijl de behaalde punten van alle nummers bij elkaar zullen worden geteld voor den einduitslag. Hieruit volgt dat de school die in een bepaalde leeftijdsklasse het kleinste aantal punten behaalt, voor dit jaar kampioen wordt en een mooi kampioensdiploma ontvangt. Voor de 3 x 50 meter borstcrawlestafette voor jongens van 13 tot 15 jaar en ouder dan 15 jaar zijn wisselbekers beschikbaar gesteld, welke op het oogenblik in het bezit zijn van de R.H.B.S. en de Gem. U.L.O. Het programma luidt: I. Voor meisjes en jongens tot en. met 13 jaar: 25 m. schoolslag, 25 m. vrije slag en 3 x 25 m. vrije slag estafette. II. Voor meisjes en jongens van 13 tot en met 15 jaar: 50 m. schoolslag, 50 m. vrije slag, 3 x 50 m. vrije slag estafette. III. Voor meisjes en jongens van 16 jaar en ouder: 100 m. schoolslag, 100 m. vrije slag, 3 x 50 m. vrije slag estafette. Indien het programma Dinsdag niet afgewerkt kan worden, zullen de wedstrijden Vrijdag 18-Juli worden voortgezet. Dat de schooljeugd met verlangen deze wedstrij den tegemoet ziet is zeker, maar ongetwijfeld zal ook van de zijde der ouders en het onderwijzend personeel groote belangstelling voor dezen prachti- gen sportmiddag bestaan. De toegang is voor de deelnemers en geleiders vrij, voor bezoekers zal een entree van 0.10 worden, geheven. De leider van de hoofdafdeeling- voor Volkswelvaart in de Rijksleiding der N.S.D.A.P., Oberbefehlsleiter Erich Hilgenfeldt, bracht ook een bezoek aan Haarlem, waar hij ook den Kindertuin van de „Deutsche Schule" aan het Prinsen Bolwerk bezocht. Op de foto ziet men den Oberbefehlsleiter (tweede van links met de handen in de zij) terwijl hij het baden van de kleine kinderen gadeslaat. (Foto Peperkamp) Adieu wij moeten elkander giroeten Ik ga voor een paar weken in de wei, Ik ga me mengen in de lange stoeten Die fietsen door het bosch en door de hei. Ik ga me voor een korte poos verstrooien In 't ongerijmde leven zonder taak, Als 't mag in weer als nu, dat wondermooie Als 't moet in 't slechte, wellicht in de maak. Den luiers lang ontwassen ga ik luieren In een zoo maklijk mogelijken stoel En voor de variatie ook eens kuieren Bewondring der natuur als eenig doel. Ik ga elkrijmwoord radicaal vergeten Behalve alles wat maar rijmt op rust, Ik houd me aan de uren voor het eten, Maar verder doe ik enkel wat me lust En strakjes als ik ben teruggekomen, Dan dien ik mij weer rijmend bij u aan, Nadat een tijdje in vacantiedroomen De mallemolen werkloos heeft gestaan. Wanneer 'k u, onbekehden mocht ontmoeten Dan groet ik u reeds nu bij voorbaat zeer, Adieu wij moeten nu elkander groeten, Adieu vaarwel, tot wederrijms maar weer. P. GASUS. Europa ontwaak. Burgers van alle landen zijn aangetreden in een front tegen het gevaar dat uit het Oosten dreigt. Aanmeldingskantoor voor; vrijwilligers: Centrale van de Waffen S,S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Het groote waterpolo-tournooi van V. Z. V. Zeventallen uit de kringen Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Haarlem. Zooals reeds eerder gemeld is organiseert de Vel ser Zwemvereeniging op .2 en 3 Augustus een groot Waterpolotournooi in het' zwembad „De Heeren duinen". Aan dit tournooi nemen deel de vertegen woordigende zeventallen van de vijf groote kringen: Amsterdam, Den Plaag, Rotterdam, Utrecht en Haarlem.. Dit tournooi belooft dus een belangrijk spoi'tgebeuren te zullen worden. Dat de organisatie van zulk een tournooi vele en groote moeilijkheden met zich mee brengt is dui delijk, vooral nu het twee. dagen betreft en dus alle spelers den nacht in IJmüiden moeten doorbrengen Het bestuur van de Velser Zwemvereeniging heeft daarom een beroep gedaan- op alle leden, om zoo mogelijk één of méér slaapplaatsen voor dien nacht af te staan. Ook voor de maaltijden is een regeling getroffen: iedere speler neemt een voldoende aan tal bonnen mee, zoodat de verschillende gastvrou wen er geen distributiemoeilijkhèden bij zullen krijgen. Het bestuur der V. Z, V. hoopt dan ook, dat ieder die op deze wijze tot. een succesvol slagen van het tournooi kan medewerken, dit niet na zal laten. Opgaven worden gaarne ingewacht o.a. aan het secretariaat: Kennemerlaan 49, IJmüiden. STAATSDIPLOMA L. O. PIANO. Onze plaatsgenoote mej. Manna Cornet slaagde Zaterdag j.l. te 's-Gravenhage voor het staatsdiplo- ma L. O. piano. Zij werd opgeleid door mej. Netty Vlessing en wist het diploma to behalen ondanks het feit dat zij, een drukken kantoor werkkring heeft, zoodat dit vóór haar een' dubbel succes is. De aanvoer van aardbeien. De speciale aardbeienveiling van Zaterdagmiddag gaf weer hetzelfde beeld te zien als op voorgaande dagen. De geheele aanvoer moest als gevolg van de groote vraag onder de handelaren verdeeld wor den; het kwantum, dat zij soms toegewezen kre gen, was heel klein. Het aanbod was niet zoo bij zonder groot als op de andere dagen. In de volgen de week zal de aanvoer, snel terugloopen, daar nu al vele tuinders totaal uitgeplukt zijn. De vaststel ling van een nieuwen maximumprijs voor de vol gende week heeft dan 'ook teleurstelling gewekt. De algemeene verwachting was, dat met ingang van Dinsdag a.s. de aardbeien vrijgegeven zouden wor den. De veilingdirecties hebben daarvoor nog po gingen aangewend, maar dit is niet gelukt. Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt in ons land. Hij bezoekt ook Haarlem. 's GRAVENHAGE 11 Juli. Zooals reeds is aangekon digd, bevindt zich de leider van het hoofdbureau van Volkswelvaart in de rijksleiding der N. S. D. A. P., Ober befehlsleiter Hilgenfeldt, op het oogenblik in Nederland. In gezelschap van den leider van het bureau van Volks welvaart in het „Arbeitsbereich" Möller heeft Ober befehlsleiter Hilgenfeldt Donderdagochtend langdurige bezoeken afgelegd bij den Rijkscommissaris en bij den leider van het „Arbeitsbereich", Schmidt. De besprekin gen hadden betrekking op principieele en belangrijke vraagstukken der volksverzorging in hèt bezette Neder- landsche gebied, waarvoor Hilgenfeldt als leider der welvaartszorg in het Duitsche lijk zijn volledige belang stelling toonde. Als gast van den commissaris-generaal Schmidt bracht hij een bezoek aan de instanties van het bureau voor Volkswelvaart en van de Nationaal-socialistische Vrou wenorganisatie in het „Arbeitsbereich" der N. S. D. A'. P. in Nederland. Op het Bureau van het „Arbeitsbereich" maakte Hilgen feldt kennis met den directeur der Winterhulp Neder land en diens staf. In uitvoerige gesprekken toonde hij levendige belangstelling voor dit werlc van socialen op bouw van het Nederlandsche volk, dat hij volledig succes toewenschte. Donderdag heeft Hilgenfeldt een aantal instellingen der N. S. V. bezocht o.a. te Haarlem en zich laten inlichten over nieuwe plannen in het kader der maatregelen voor de welvaart. Bij zijn bezoek aan Haarlem heeft Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt zijn groote voldoening uitgesproken over het uitstekende werk dat in Haarlem op het gebied van de kinderverzorging wordt gedaan. De tuin en de inrichting van de lokalen van de Deutsche Schule aan het Prinsen Bolwerk waar de kleine kinderen verzorgd en opgevoed worden werden door den Oberbefehlsleiter met veel be langstelling bekeken. De kinderen er zijn er thans ongeveer 70, waarvan 32 Nederlandsche waren juist in den tuin aan het spelen met de wippen en de schommels, die daar zijn opgesteld. In het fonteintje zochten de kleintjes verkoeling in het frissche nat, terwijl ook de zandbak veel aftrek had. Ongetwijfeld zal de leider van de hoofdafdeeling voor Volkswelvaart in de Rijksleiding der N. S. D. A. P .een goeden indruk hebben gekregen van het juist in dezen" tijd zeer nuttige werk dat in het belang van de kinderen door de „nationaal socialistische Volkswohlfahrt" In het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. iri Nederland en "speciaal in Haarlem wordt verricht. Na het bezoek aan Haarlem ging de Oberbefehlsleiter in Bergen aan Zee, zoo meldt het A. N. P., het tehuis van de Duitsche vacantiekolonie bezichtigen, het levenswerk van den heer Tweer. Reeds sinds jaren was dit vriende lijk ingerichte tehuis een vacantieoord voor vele Duitsche jongens en meisjes vooral uit het Roergebied en uit Ber lijn, die doör de Duitsche kolonie in Nederland in samen werking met de N. S. V. werden uitgenoodigd in deze schilderachtige en gezonde omgeving eenigen tijd door te brengen. Vele jaren achtereen heeft de heer Tweer zijn krachten aan den opbouw en de ontwikkeling van dit tehuis gegeven en thans acht hij het oogenblik gekomen de voortzetting van dezen rnooien arbeid over te dragen aan de N. S. V„ welke het tehuis voor dezelfde doeleinden in exploitatie zal nemen. Als symbolische handeling van deze overdracht bood de heer Tweer den Oberbefehlsleiter de sleutel van het gebouw aan. In de toekomst zullen ook Nederlandsche kinderen in dit tehuis worden opg«e nomen. De tocht werd hierna voortgezet naar Amsterdam, wa^j de heer Hilgenfeldt in Krasnapolsky geruimen tijd ver toefde temidden van vele Amsterdamsche moeders, die in den loop der laatste maanden eenigen tijd een welverdien de rust hebben genoten in N. ïj. V.-tehuizen in Duitsch land. Er heerschte een buitengewoon hartelijke en kame raadschappelijke stemming in de zaal. De Nederlandsche' vrouwen gaven uiting aan haar dankbaarheid voor het prettige verblijf in Duitschland door den heer Hilgen feldt een schaal van Delftsch aardewerk aan te bieden, terwijl de in Amsterdam wonende Duitsche moeders, die een vacantie in het vaderland hebben genoten hem een boekwerk overhandigden. De heer Hilgenfeldt hield een hartelijke toespraak, waarbij hij uiting gaf aan de hoop, dat deze actie het begin mag zijn van een gelukkige toe komst. Duitsehers en Nederlanders zullen elkaar voor altijd vinden op den weg der kameraadschap en verbon denheid. De heer Hilgenfeldt bezocht vervolgens nog enkele In richtingen van de N. S. V., waarna de tocht werd besloten met een bijenkomst van referenten voor de algemeene verzorging v3n het volk bij de gevolmachtigden van den rijkscommissaris en de kringleiders der N. S. V. In deze bijeenkomst gaf de heer Hilgenfeldt een duidelijke uit eenzetting van de groote opgaven welke de naaste toe komst ten aanzien van de algemeene verzorging van het volk in het nieuwe Europa stelt. Hij behandelde hierbij in het bijzonder het aandeel, dat de N. S. V. in dit groote werk heeft. De heer Hilgenfeldt was op deze tocht o.m. vergezeld van Obei'bereichsleider Eftger, die den commissaris- generaal Schmidt vertegenwoordigde en den heer W. Moeller, leider van het bureau voor volkswelvaart in het Arbbeitsbereich der N. S. D. A. P. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling vau 't licht. VAN 14 OP 15 JUU 1941 van 21.55 tot 5.55 Maan op 15 Juli op 0.50 Maan op 15 Juli onder15.13 AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: MAANDAG 14 JULI. Hotel „Spoorzicht", Stationsplein: aandeelhou ders^vergadering N.V. City Tax, 8 uur. Luxor Theater: „Mirandolina", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: Annie van Ees in „Boefje", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Haar eerste avontuur", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De vrouw zonder verleden?" 2, 6.30 en 8.45 uur. DINSDAG 15 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Inlevering van metalen. Wis er aan de beurt zijn. De bewoners van de volgende straten hebben oproepingen ontvangen voor de inlevering van metalen: Wijk 1 (voormalige Huishoudschool): 14, 15 en 16 Juli: Begijnenstraat, Brandsteeg, Breestraat nos. 1 t/m 101 en 2 t/m 96, Havenstraat en Hobbesteeg. Wijk 2 (Vereenigingsgebouw, Oosterwijkstraat): 14, 15, 16, 17 en 18 Juli: Alkmaavscheweg, Assum- burgstraat (ged.), Bloksteeg en Breestraat (ged.). Wijk 3 (St. Jozefzaal, Arendsweg): 14 Juli: Boe- weg, Deken Waarestraat, Dierluststraat, Eenhoorn laan en Galgenweg, 14, 15, 16, 17 en 18 Juli: H. Burgerstraat. Grensstraat en Groenelaan. Wijk 4 (Vereenigingsgebouw, Populierenlaan): 14 Juli: Acacialaan en Arendsweg vanaf Galgen- weg. 14, 15, 16, 17 en 18 Juli: Bankenlaan, Berken laan, Boogaardlaan,, Corn. Watersweg en Creutz- berglaan (ged.). Drukte te Wijk aan Zee. De badplaatsen profiteeren thans wel van het mooie zomersche weer, want Wijk aan Zee beleefde Zon dag weer een buitengewoon drukken dag. Aanvan kelijk zag het er 's morgens nogal dreigend uit, zoo dat in de ochtenduren het bezoek niet zoo groot was. Het bleef echter bij enkele regendruppels, waarna dé zon de aarde weer stoofde met haar stralen, 's Middags heerschte dan ook een geweldige drukte op het strand, waar bijkans geen vierkante meter onbezet was. Een frisch windje zorgde er voor, dat het niet al te warm was. POLOWEDSTRIJD Dinsdagavond speelt het eerste polo-team van K.Z. een wedstrijd in het zwembad „Adrichem". HANDBALWEOSTRIJD VAN „HERCULES". Donderdag 17 Juli speelt een dames- en heeren elftal van de Chr. Gymnastiekvereniging „Hercu les" handbalwedstrijden tegen „Kracht en Vriend schap" te Haarlem op het terrein nabij het Chr. Ly= 'ceum. DE OPMARSCH VAN DE DUITSCHE TROEPEN IN HET OOSTEN. Op den achtergrond een der brandende dorpen. „(Foto Orbis-Holland),

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2