IJmuider Courant Duitsche opmarsch vordert in het Dnjepr- en Dunagebied. DAGBLAD VOOR VELSEN, I.) MUD EN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Geen thee meer De doorbraak door de Stalinlinie. Luchtaanvallen op Engeland. Doorbraakoperaties in het Oosten verloopen volgens de plannen. Sovjetwreedheden. 26e JAARGANG No. 214 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau llmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSD AG 15 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13V2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.30. elke regel meer f 0.10 Nieuwe terreinwinst op den weg naar Petersburg. BERLIJN, 14 Juli. (D.N.B.) De naar St. petersburg oprukkende Duitsche formaties hebben ook op 13 Juli na de verovering van Sovjetbunkers en vernietiging van verstrooide Bolsjewistische troepen opnieuw terrein ver overd. Ten Noorden van de Pripet-moerassen hebben de Duitsche troepen op 13 Juli door het uitbuiten van de behaalde succesen tijdens de dappere doorbraak door de Stalin-linie over een breed front hun opmarsch over den Dnjepr en den bovenloop van de Duna op niet te stuiten wijze voortgezet De terugwij kende Bolsjewistische troepen trachtten den zelfden dag op verschillende plaatsen van de zen grondsector in het gebied van Wïtebsk herhaaldelijk tegenstand te bieden. De vooruitstor mende Duitsche troepen wier pen echter de Bolsjewisten overal uit hun veld- versterkingen, waarbij de Sovjettroepen zwa re, bloedige verliezen leden. Tijdens de verbitterde gevechten om de Stalin- linie in het gebied van Opotschka zijn de Duit sche aanvallers op 13 Juli op zwaar versterkte veldstellingen en mitrailleurversterkingen gestoo- ten. Na het aanbrengen van een lading dynamiet vloog de betonnen gevechtsinstallatie der Sovjets in de lucht. Twee rechts en links liggende mitrail leurstellingen werden bestormd en veroverd, zoo dat een ongeveer 600 Meter breede bres in de Stalin-linie was verkregen, die korten tijd later door oprukkende Duitsche troepen aanzienlijk vergroot kon worden. DE ACTIE VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN. Het Duitsche luchtwapen heeft op 13 Juli met formaties gevechts- en jachtvliegtuigen alsmede met torpedovliegtuigen in het gebied ten Oosten van Witebsk en Sjitomir de bij de Stalin-linie verslagen Sovjettroepen aangevallen. De Bolsje wisten leden aanzienlijke verliezen aan menschen, zware wapens en rollend materiaal, aldus het D. N. B. Talrijke Sovjet-pantserwagens en batterijen, alsmede een gepantserde trein werden door bom- voltreffers buiten gevecht gesteld. De reeds verbroken spoorweglijnen rondom St. Petersburg en Smolensk werden op 13 Juli door de Duitsche luchtmacht opnieuw op vele-plaatsen aan gevallen en vernield. Bovendien werden militaire doelen in de stad Kiev vernietigend met bommen bestookt. Hierbij geraakten schuren en pakhuizen In brand. De waterleiding werd door bomvoltref- fers vernield. Verscheidene treinen werden tot ontsporing gebracht, waardoor troepentransporten verhinderd werden. In luchtgevechten en door afweergeschut, ver loren de Bolsjewisten op 13 Juli 82 vliegtuigen. Op vliegvelden der Sovjets zijn door Duitsche ge vechtsvliegtuigen 85 vliegtuigen vernield, zoodat de Bolsjewisten in totaal 167 toestellen hebben ver loren. SOVJET-PANTSERWAGENS VERNIETIGD. Een Duitsche afdeeling infanterie werd tijdens de gevechten ten Oosten van het Peipusmeer op 13 Juli door twintig zware Sovjet-pantserwagens in de flank aangevallen. Onverschrokken vormde een Oberfeldwebel met drie andere soldaten een stoottroep en viel de aanrollende pantserwagens met benzineblikken en handgranaten aan. In twee uur-'tijds werden vijftien pantserwagens vernie tigd. De andere gaven den aanval op en keerden om. Twee pantserwagens waren ernstig bescha digd. De Duitsche infanteristen, die niet beschik ten over wapens tot het afweren van pantserwa gens, kwamen in een moeilijke positie. Meermalen werd de stoottroep door de Sovjets van alle kan ten ingesloten en stond zij bloot aan het geconcen treerde vuur van alle pantserwagens. Koelbloedig en ondanks een opgeloopen verwonding viel de Oberfeldwebel den eenen pantserwagen na den anderen aan. Twee uur lang streden de vier Duit- Verduister goed. Zooals het moet. VAN 15 OP 15 JULI 1941 van 21.55 tot 5.54 Maan op 14 Juli op 0.52 Maan op 14 Juli onder 14.22 (L.K.) Op den nieuwen bon alleen koffiesurrogaat 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de bon, welke, in aansluiting van den thans geldigen bon voor kof fiesurrogaat of thee, nader zal worden aangewe zen, slechts recht zal geven op het koopen van koffiesurrogaat. De detaillisten dienen dus bij herbevoorrading er rekening mede te houden, dat van 21 Juli a.s. af voorloopig geen thee aan consumenten mag wor den verkocht. Aan alles komt eenmaal een eind ook aan den grootsten voorraad. Dat wij voorloopig geen thee meer zullen krijgen, is ongetwijfeld een teleur stelling, waarbij men zich slechts troosten kan met de gedachte, dat wij toch langen tijd van onzen voorraad genoten hebben. Dit bewijst tevens hoeveel sprookjes er met be trekking tot onze voedselvoorziening in omloop zijn, In het begin van den vorigen zomer waren er niet veel menschen in Nederland, die den direc teur-generaal van de voedselvoorziening, ir. Lou- wes, geloofden, toen deze verklaarde, dat er voor ruim een jaar thee was. Het gerucht ging rond, dat na enkele weken de theeverkoop stopgezet zou moeten worden, aangezien alle voorraden wegge voerd waren. Tegenspraak baatte toen niet, maar bet is góed dit addertje nu eens bij den staart te nemen. Dank zij een goede distributie en een groote spaarzaamheid hebben wij ruim een jaar thee kunnen drinken. Nu is het afgeloopen, of liever: zoo goed als af- geloopen. Er is nog een kleine hoeveelheid thee, doch die wordt bewaard om later bij wijze van verrassing op de normale wijze onder het pu bliek gedistribueerd te worden, waardoor men dan nog eens in den huiselijken kring van een kopje thee zal kunnen genieten. In het dagelij ksch leven zullen wij ons echter deer op koffifesurrogaat moeten instellen. (A.N.P.) sche soldaten tegen de zware Sovjet-pantserwagens. AAN HET DNJESTR- FRONT. BERLIJN, 14 Juli. (D.N.B.) Terwijl formaties Duitsche stuka's de sterke stellingen van de Stalin- linie in den Dnjestr-sector met bommen bestook ten, traden aanvalstroepen van de infanterie gis teren op tegen de haarden van verzet bij Mohilef- Podolski. Maar nauwelijks waren de Duitsche in fanteristen met booten over den Dnjestr gezet, toen hevig artillerie en mitrailleurvuur hun tege moet sloeg. Een aanvalstroep waadde door een moerassig gebied en wist den rand van het plaatsje te bereiken onder dekking van dicht riet, waarbij de soldaten tot aan de borst in het water stonden Van een hofstede hield de Duitsche aanvalstroep de andere Sovjet-haarden van verzet in de nabij heid zoolang onder vuur, tot andere infanterie- afdeelingen zich een weg naar het plaatsje hadden gebaand. Met vereende krachten slaagden zij er toen in de geheele verdedigingsstelling in dit ge deelte van het 'Dnjestr-front op te rollen. TEEKENEN VAN VERWARRING BIJ DE SOVJETS. BERLIJN. 14 Juli. (A.N.P.) In politieke krin gen alhier zoo vernemen wij van welingelichte zijde, heeft men ook vandaag wederom den nadruk gelegd op de geweldige oppervlakte der gebieden welke de Duitsche troepen tijdens hun zegevieren den opmarsch in het Oosten tot nu toe hebben overwonnen. Duitschland's armeeën hebben, zoo verklaart men, de beide factoren, ruimte en af stand, die hen, zooals hun vijanden hoopten, op de knieën moesten dwingen spelenderwijze en zegevie rend overwonnen. Zij hebben in drie weken tijds een gebied veroverd, dat minstens tweemaal zoo groot is als Engeland. Naar men in Berlijnsche politieke kringen over de succesvolle Duitsche operaties in het Oosten verder verneemt, heeft vooral de snelle doorbraak van de Duitsche armeeën een stelselmatig uitwijken der Sovjets verhinderd. De hardnekkigheid, waar mede de Bolsjewistische troepen zich verdedigen, wordt volgens de opvatting in deze kringen vooral verklaard door het feit dat de oSvjet-armeeën geen mogelijkheid meer hadden zich bijtijds van de voorwaarts stormende Duitsche formaties te ont doen. Naar men verder verneemt zijn de Bolsje wistische formaties reeds herhaalde malen door elkaar geraakt en bestaan zij uit formaties van de meest verschillende wapens. Ook zijn er teekenen te bespeuren dat het gevechtsmoreel der Bolsje wisten blijft verminderen. Het aantal overloopers neemt voortdurend toe. Een ander symptoom voor de stijgende verwar ring in de Sovjet-armeeën vormt het gevonden legerbevel van den opperbevelhebber in den cen- tralen Sovjet-sector, .Timosjenko. waarin gezegd wordt dat een eigenmachtig ontwijken van den vijand bestraft zal- worden overeenkomstig de krijgstucht. Men herinnert er hier aan dat tijdens den veldtocht van het vorige jaar in het Westen van Franëche zijde voor de ineenstorting soortge lijke bevelen zijn uitgevaardigd. Een der oudste en bekendste kloosters in de Sovjet-Unie, het Simonow-klooster, bij het begin van de verwoesting door de bolsjewisten. (Foto Orbis-Holland) Oostzeevloot der Sovjets in hachelijke positie. NEW-YORK, 14 Juli (A.N.P.). Naar United Press uit Londen meldt, erkent men in neutrale kringen al daar, dat de groote Duitsche successen, gemeld door het opperbevel van de weermacht, als zij juist blijken te zijn, „de verbijsterendste doorbraak van de inter nationale krijgsgeschiedenis" vormen. Door dezen gang van zaken wordt de terughouding van de waarnemers gerechtvaardigd, die Zaterdag de waarschuwing had den uitgesproken dat een groot succes van het nieuwe Duitsche offensief althans tijdelijk zou kunnen leiden tot „demoralisatie" van den bolsjewisfisehen tegen stand". Een opmarsch, ais gemeld door het Duitsche opperbevel, moet de Sovjets nopen- zich in allerijl ook uit de niet getroffen deelen van het front terug te trekken om met formaties, die zoo spoedig mogelijk uit het achterland moesten worden aangevoerd, eenigszins gesloten verdedigingslinies ter bescherming van St. Petersburg. Kiev en Moskou te vormen. Bo vendien moet dit geschieden over spoorwegen, die vol gens de Duitsche berichten door de Duitsche vlieg tuigen zijn vernield. Men meent dat voor het oogenblik de bedreiging van St. Petersburg en Kiev grooter is dan het gevaar voor Moskou. Laatstgenoemde stad is militair geenszins de sterkste van de drie, maar de voorhoede van de Duit sche pantserstrijdkrachten bevindt zich op nog vrij grooten afstand. Volstrekt onmiskenbaar is het gevaar voor St. Petersburg urgenter, daar de Duitschers, in dien zij thans inderdaad het gebied ten Oosten van het Peipus-meer hebben bereikt, tevoren den tegenstand in het gebied van Ostrof hebben moeten overwinnen, dat vijftig kilometer ten Zuiden van Pleskau ligt. De Duitsche strijdkrachten die daar blijkbaar door de linie zijn gebroken, kunnen thans tezamen met de in Estland oprukkende Duitsche troepen Kroonstad en de daar gelegen bolsjewistische Oostzeevloot insluiten. Deze vloot zal volgens de meening der neutrale waarnemers mogelijkerwijze niets anders overblijven dan strijdend onder te gaan, een goed heenkomen door het Skagerrak te zoeken of zich te later interneeren in de havens van het neutrale Zweden. Dë vlucht door het Stalinkanaal naar de Witte Zee komt slechts in aanmerking voor lichte eenheden. Men neemt aan dat voordien nog zware strijd zal worden geleverd, daar waarschijnlijk sterke Sovjetstrijdkrachten gelegerd zijn in het gebied van St. Petersburg, een der belangrijkste bolsjewistische militaire districten. Dezelfde waarnemers zouden 'n Duitschen opmarsch tot diep in de Oekraïne een nog schitterender militaire actie achten. De Duitschers moesten om hun legers vlak voor Kiev te brengen, zoo verklaart men, den snelstroomenden Dnjestr overschrijden, waar de Sovjets sinds jaren versterkingen hebben aangelegd. Hier wordt den Duitschers ook de mogelijkheid ge opend tot verkrijging van de heerschappij over de Oekraïnische tarwevelden, die thans wellicht nog te groen- zijn om door de Sovjets in brand gestoken te kunnen worden. Bovendien vormt de Oekraïne een springplank voor een nieuwen opmarsch naar het Transkaukasische petroleumgebied. Men geeft toe dat de Duitsche bewering omtrent de bedreiging van Kiev zijdelings wordt bevestigd door het eveneens Duitsche bericht, dat vluchtende Sovjetformaties in Oost- Galicie achtervolgd zijn, wani zoo zegt men de bolsjewistische troepen in den driehoek Tarnopol MohilefNowgórodMolinsk, die totdusver volgens Sovjetberichten in staat zijn geweest zich door tegen aanvallen te handhaven, zouden door een Duitsche op marsch tot voor de poorten van Kiev automatisch tot den terugtocht worden gedwongen. Duitsch weermuchlsberichl Het Finsche legerbericht. Sovjetstellingen in Ladoga-Karelië doorbroken. HELSINKI, 14 Juli. Het opperbevel van de Finsche weermacht deelt mede: „Onze troepen zijn 10 Juli in Ladoga-Karelië na artillerievoorbereiding overgegaan tot den aanval op de aanzienlijke versterkte stellingen van den vijand. Ondanks zijn taaien tegenstand braken zij op vele punten door zijn stellingen. Onze troepen hebben deze successen aangewend om diep in den rug van den vijand door te dringen, hier en daar zelfs 60 KM van de tegenwoordige grens. De op marsch wordt voortgezet". (DNB) Duitsch luchtwapen boven het Oosten des lands. STOCKHOLM, 15 Juli (DNB) Volgens een bericht van het Engelsche luchtvaartministerie is in den afgeloopen nacht vooral Oost-Engeland door het Duitsche luchtwapen geteisterd. In een stad aan de kust, zoo wordt in het officieele communi qué medegedeeld, is schade aangericht en zijn slachtoffers gevallen. Finnen bij het Ladogamecr in den aanval. UIT HET HOOFKWARTIER VAN DEN FüHRER, 14 Juli (DNB) Het oppercommando van de weer macht maakt bekend: „De doorbraakoperaties aan het Oostelijk front /erloopen volgens de plannen. De Finsche weer macht, onder het opperbevel van den veldmaar schalk Mannerheim, is ter weerszijden van het La- dogameer tot den aanval overgegaan. Torpedobootjagers hebben twee patrouillebooten van de Sovjetmarine tot zinken gebracht. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvlieg tuigen twee in convooi varende vrachtschepen in brand geworpen en met bommen voltreffers ge plaatst op twee andere koopvaarders. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met succes haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland bestookt. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwak- strijdkrachten eenige bommen in Nuurdwest- Duitschland neergeworpen, zonder effect te be halen. Nachtjagers schoten een Britsch gevechts vliegtuig neer". Voor de Gepeoe-gevangenis te Lemberg wachten de familieleden in angstige spanning op berichten omtrent het lot hunner dierbaren. Door den zwaren brand, welke in het gebouw woedde, was het aanvankelijk niet mogelijk, de gevangenis te betreden. (Foto Scher>Holland) Ordening in de architecten- wereld. Ir. J. Gratama met de leiding belast. Het A. N. P. meldt: In het departement van Volks voorlichting en Kunsten heeft vandaag een bijeen komst plaats gehad van architecten, gedeeltelijk vertegenwoordigers der organisaties. Deze heeren waren daartoe uitgenoodigd door den secretaris generaal van dat departement, dr. T. Goedewaagen. Aanwezig waren o.m. het bestuur van het Neder- landsche Architectengilde, de gemachtigde van den Bond van Nederlandsche Architecten (B.N.A.), de heer B. Boezeman, en omstreeks 30 Nederlandsche architecten, onder wie enkele leden van het voor malige bestuur van den B. N. A. Dr. Goedewaagen, het woord nemend, zette uit een, dat de ontwikkeling van de Nederlandsche cultuur voortaan in handen zal zijn van den staat en dat de werkers en hun belangen gesloten vak organisaties zullen vormen, van welke laatste hij de pers als voorbeeld noemde. De taak nu van spre kers departement is mede: ordening van de Neder landsche architectuur. In de architectuur toch schept een volk zich blijvende vormen. Daarom is strenge overheidscontrole noodig, maar vooral ook: stuwing door de overheid. Het geheele volk zal dus de opdrachten verleenen. De taak van het departe ment is dan tweeërlei: stuwend en controleerend, niet alleen bij nieuwbouw, maar ook bij restauratie van monumenten. Spreker kwam vervolgens op de taak en de or ganisatie van de Cultuurkamer, welker oprichtinj. in uitzicht gesteld is. Als groepen, welke in elk gilde van de Cultuurkamer telkenmale vereenigd wor den, noemde hij de kunstenaars, den kunsthandel, de kunstlievenden en kunstlievende vereenigingen. De kunstenaars in het gilde der beeldende kunsten worden weer onderverdeeld in 5 vakgroepen, name lijk de architecten, de schilders, de beeldhouwers, de kunstnijveren en de kunstpaedagogen. Voorts ligt het in de bedoeling een aantal gewestelijke kringen op te richten ten einde egalisatie te voor komen en het plaatselijke naar voren te doen tre- den. Vervolgens kwam spr. op de functie van de ar chitectengroep. Die functie bestaat uit een ethiseh- sociale. een economische, een juridische, een paeda- gogische taak en versterking van het volksche be wustzijn bij iederen architect. Die paedagogische taak achtte dr. Goedewaagen uiterst belangrijk. De architecten toch dienen de paedagogische oplei ding zelf in handen te nemen. De architectuur heeft zich ontwikkeld in een technocratisch tijdperk, waarin men te veel vergeten heeft, dat bouwen een kunst ïs en dat wie bouwt een kunstenaar is. De blokkendoozen, welke in het land verrezen zijn, getuigen van verkeerde opvoeding. De opleiding moet dus in geheel nieuwe banen worden geleid. Wat wy fot nu toe in Nederland gezien hebben in het architectenwezen aldus dr. Goedewaagen was tweespalt, al kan het streven der afzonderlijke vereenigingen gewaardeerd worden. Alvorens nu wordt overgegaan tot stichting van een architecten vakgroep, is het noodig, dat de geesten daarvoor rijp gemaakt worden. Veel meer begrip moet zich in de geesten vast hechten ten einde te komen tot een na tionale bouwkunst. Met de vorming van die gees ten heeft SDr. belast ir. J. Gratama te Amsterdam, die ter zijde wordt gestaan door een Raad van ad vies. De bestaande vereenigingen zullen moeten worden ontbonden. Verder gaat het er maar om, dat ook de architecten zich met overtuiging scharen bij de nieuwe orde, die ook in Nederland zal wor den gevestigd. Richtlijnen zullen door het departe ment niet worden gemaakt zonder de architecten daarin te kennen. De leiding van de architectuur zal echter bij het departement berusten. Men moet nu zoo ver gebracht worden, dat de innerlijke weer stand tegen deze ordening ophoudt. Dit moet lukken, mede doordat de slechte voorlichters in pers, radio en film langzamerhand verdwijnen. Dr Goedewaagen achtte de hoop dan ook ge rechtvaardigd, dat binnen niet te langen tijd de Nederlandsche architectenwereld loyaal zal mede werken aan wat het departement heeft uitgedacht. Architect J. Gratama heeft hierna nog het woord gevoerd Hij noemde dit een historisch moment in de ontwikkeling van het architectenvak en van de organisatie der architecten. In de bestaande ver eenigingen is voortreffelijk werk geleverd. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst heelt een roemrijke traditie. Daaroiï! zal men het als pqn- lijk gevoelen wanneer het bestaande verdwijnt. Het kan echter niet anders, want een regeermg is in de eerste plaats verantwoordelijk voor de cultuur van het volk. Dat de architect onder de kunstenaars wordt ondergebracht is voor spr. een eerezaak. Daar mede wordt natuurlijk niet gezegd, dat de architect nu wordt opgesloten in een ivoren toren van kunste naarschap. Verbindingen met andere organisaties, waarbij de architect belang heeft, zullen natuurlijk- bestaan. j Door vorige regeeringen zijn de architecten steeds ter zijde gesteld. Het moment is nu gunstig om ver schillende desiderata te verwezenlijken, m de eer ste plaats bescherming van den avchitectentitel en het architectenvak. Alles wat boven den grond ver rijst, moet onder toezicht en leiding staan van den architect, niets uitgezonderd. Door een en ander zal de standing van den architect op veel hooger peil komen, maar zal ook de verantwoordelijkheid van den architect aanmerkelijk worden vergroot. Er zal voorts een einde komen aan de vrijbuiter^ op dit terrein en opdrachten zullen rechtvaardig worden verdeeld. De architectuur zal dan op hetzelfde peil komen als zij stond in de gouden eeuw. Spr. eindigde met een hartelijke opwekking tot medewerking aan het groote doel. Ter bespreking van een en ander bleet men nog eenigen tijd bijeen. Vernielingen der Sovjets. De verwoeste kathedraal te Czernowitz. Uit Boekarest meldt het DNB: Bij de voor het vertrek van de Sovjettroepen uit de Noordelijke Boekowina door de Sovjets verwoeste Grieksch- orthodoxe kathedraal van Czernowitz, betreft het een bouwwerk van kunsthistorische waarde dat voor de bevolking van het land het symbool vormde van haar kerkelijke vrijheid in het vroegere Oosten rijk. In Czernowitz was de zetel gevestigd van den metropoliet der Grieksch-orthodoxe kerk in het vroegere Oostenrijk-Hongarije, De metropoliet van Czernowitz stond binnen de Grieksch-orthodoxe kerk in zooverre in het bijzonder in aanzien dat het grootste deel van het land, landbouwterreinen en uitgestrekte bosschen. aan de kerk toebehoorden. Dit kerkbezit is door de Sovjets onmiddellijk na de bezetting door de Moskousche troepen verleden jaar volkomen onteigend. Over het algemeen kan men zeggen dat de West-Europeaan niet wreed is. Hem stuiten mis handelingen van mensch en dier tegen de borst en hij kan zich vaak zelfs de mentaliteit niet indenken van hen die zich in woede aan een dier vergrijpen en dit kwellen en slaan en trappen, laat staan dat hij zich kan indenken, dat zoo iets in koelen bloede zal gebeuren. Zulk een handelwijze komt hem zoo wreed voor, dat hij haar verwerpelijk acht en be schouwt als niet tot het karakter van den West- Europeaan behoorende. Het is hier niet de plaats en de gelegenheid uit te maken of de bewoners van een ander werelddeel soms wel speciale karakter eigenschappen hebben die zich uiten in wreedheid, het is hier voldoende te constateeren, dat wij hier in de kustgebieden van het Westelijk deel van het continent van wreedheden een afkeer hebben. Daarom lezen we met afkeer berichten als dat uit Libau gemeld, waarin de vroegere Russi sche stafkapitein Alexis Oldenburg verteld heeft van hetgeen hem in de gevangenis in Libau is over komen. Dit is niet overeenkomstig de levenscode van West-Europa. Wij hebben een afkeer van dergelijke wreedheden en kunnen ze niet begrijpen. NIEUW STATENLID. De heer H. J. Woudenberg te Velsen is in de vacature G. Hoogerwerf tot licl der Provinciale Staten van Noord-Holland benoemd verklaard. BEVERWIJK Aanvoer van aardbeien vermindert snel. Hoe snel de aanvoer van aardbeien thans ver mindert, bleek op de speciale veilingen van Maan dagmiddag. Vorige week nam het veilen ongeveer nog twee uren in beslag en nu was reeds na een goed uur de geheele aanvoer verwerkt. Zonder uitzondering wordt nu elke partij verdeeld tegen den prijs van 94 cent per slof. Met ingang van vandaag is de maximumprijs gesteld op 35 cent per K.G., wat neerkomt op 88 cent per slof. Van veel beteekenis is de nieuwe prijs niet meer, daar het aanbod binnen enkele da gen zelfs heel klein zal zijn. En dat na een cam pagne, die nauwelijks twee weken heeft ge duurd. ONGELUK IN EEN MIJN. De tienjarige knaap J. J. te Kerkrade is met het hoofd voorover in een kolenslikbassin van de mijn Willem Sophia te Spekholzerheide gevallen en ver dronken. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 14 Juli 1941. Zalm f7,50; Tarbot f4,10—f3,70; Tong f5—f2,30 alles per K.G.; Kleine schol f 104f82; Kleine schol 2e s. f68—f47; Muilen f30f22; KI. roode poon f82f45; Makreel (groote) f HOf72; Kleine makreel f39—f22; Gr. horsmakreel f21,50f20; Kleine horsmakreel f 12,50—f 5,60; Pufschól le s. f40—f23,50; Pufschol 2e s. f 12.50—f7; Pieterman f98 —f74; Groote griet f118—f114; Middel griet f92—f80; Klei ne griet f85f67; Groote schar f25f20; Kleine schar f17—f9; Pufschar f3.50—f 1,15; Wijting f47—f25, alles per 50 K.G. Trawlers: IJM 432, De Raaf, 225 mnd. f2910: IJM 29, Zee leeuw, 115 mnd. f2536: IJM 70. Zeehond, 330 mnd. f3168; IJM 410, Derika 5, 400 mnd. f 3232; IJM 417, Derika 7, 150 mnd. f2137; IJM 253, Sumatra, 100 mnd. f 3338; IJM 189, Mary, 150 mnd. f 3392; IJM 118, Beatrice, 275 mnd. 3062; IJM 22, Ipa, 200 mnd. f2183; IJM 107, Johanna, 150 mnd. f3114; IJM 119, Shamrock, 300 mnd. £3927; IJM 165. Martha, 250 mnd. f3764. Kotter: IJM 221 f2269. Motorloggers: IJM 268 933; IJM 283 f 1014; SCH 332 1240; KW 97 f 1110; KW 135 £1480; KW 110 f 1733; KW 107 1333: VL 132 f 1288. NATUURBAD VELSEREND. Het was afgeloopen Zaterdag een gewichtige dag voor veel Johgens en meisjes in het natuurbad Velserend, n.l. Diplomazwemmen. Op een enkele uitzondering na hebben allen het er keu rig afgebracht. Het diploma werd uitgereikt aan de dames: T. van Hamelsveld—Brouwer en J. Schepers. Ver der aan de meisjes: H. Sierink, L. Sint, E. Kuyk, M. Lin- kenhell, H. Beekman, A Spiering, M. Oldeman, R. Beyer, L. Salm, R. van Buren, E. van Buren, G. Kruyt, A. Meijer, A. Scripper, L. Gehring, S. Bakker, V/. Lam, en de jongens: N. Keller, H. Geeks, K Springer, B. de Bruin. K. van Vuren, L. Bodt, P. van Wanrooy, J. Gort, W. de Bruin, W. Jansen, J. Bijl en F. Heertjes. SANTPOORT EEN MOOI SUCCES. Zondag jl. nam het fanfarekorps „Wilhelmina" on der leiding van zijn directeur, den heer W. Meins Az., deel aan een muziekconcours te Wormerveer. Het korps kwam uit in de afdeeling uitmuntend heid en wist met 376 van de 420 te behalen pun ten beslag te leggen op een eersten prijs. Onze plaatsgenooten deelden deze eer met een Amster- damsch korps, dat het echter maar tot 352 punten wist te brengen. Aan de overige drie deelnemende korpsen in deze afdeeling werd slechts een tweede prijs toegekend. Een mooi succes voor „Wilhel mina".

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1