V Spait en Spet E.D.O speelt tegen Ajax. DINSDAG IS JULI 1941 Honkbal COMPETITIE-PROGRAMMA. Woensdagavond E. D. O.Ajax. Het competitie-programma vermeldt voor den loop dezer week nog de volgende wedstrijden: Woensdag. Eerste klasse: E. D. O.—Ajax 7.30 Derde klasse: Haarlem IVSpaarnevogels 7 uur Schoten IV—T. Y. B. B. II 7 uur Donderdag. Derde klasse: H. H. C. IV—R. C. H. III 7 uur Hoewel we al aan de tweede helft van het competitie programma bezig zijn, hebben E. D. O. en Ajax elkaar nog niet ontmoet. De voor: 29 Juni vastgestelde ontmoeting werd n.l. tot morgen uitgesteld. Intusschen is het verschil in plaats tusschen beide ploe gen al aardig groot geworden. E. D. O. heeft van de zeven gespeelde wedstrijden vier gewonnen. Ajax van de zeven nog maar twee. We verwachten Woensdagavond dan ook een overwinning voor E. D. O., vooral als Schijvenaar wat beter op dreef is dan Zondag tegen H. H. C. SCHOOLNEGENTALLEN. Woensdagmiddag wordt in het Noorder Sportpark de tweede ronde van de serie voor Schoolnegentallen van Middelbare Scholen gespeeld. Om twee uur komen tegenover elkaar: ie H. B. S. B I—2de H. B. S. B IV 2e H. B. S. B II—Gymnasium Om drie uur: H. B. S. A I—2e H. B. S. BI Denzelfden middag worden, eveneens in het Sportpark de eerste wedstrijden voor negentallen van U. L. O. scho len gespeeld. Om drie uur wordt gespeeld: U. L. O. AU. L. O. B, om vier uur U. L. O. C—U. L. O. Zandvoort. Waterpolo .ifiT Y NAAR H. P. C. De laatste thuiswedstrijd van H. P. C. vindt a.s. Woens dag plaats tegen het Y uit Amsterdam. Ook de reserves van beide ploegen zullen elkaar ontmoeten. H. P. C. heeft nog kans op het kampioenschap, doch dan zal van het Y moeten worden gewonnen. De opstelling van H. P. C. is als volgt: E. Vrught, J. Stammes, F. de Geest, H. J. Leyenaar, A. J. Braam, A. H. Sipkema en M. Mauritz. De stand ls thans in de eerste afdeeling heeren: gesp. gew. gel. verl. pnt. H. Z. P. C. 1 6 5 1 0 11 H. P. C. 1 '53117 U. Z. C. 1 5 3 117 D. W. R. 1 5 3 0 2 6 Het Y 1 5 12 2 4 S. V. H. 1 6 114 3 R. Z. C. 1 6 0 0 6 0 De reserves beginnen te 8 uur en de eerste ploegen om 8 uur 30. Als laatste nummers der kringkampioenschappen zullen a.s. Donderdag te 7.45 in Stoop's Bad verzwommen worden de 100 meter schoolslag heeren, de 3 x 50 meter wisselslag estafette heeren Junioren en de 4 x 100 meter borstcrawl- estafette heeren Junioren. Verder is in het programma opgenomen het schoonspringen voor dames en heeren Junioren. Daar ditmaal enkele jonge krachten aan deze nummers zullendeelnemen, zijn verrassingen niet uitge sloten. Aan de estafettes zal door alle aangesloten ver- eenigingen worden deelgenomen. Behalve deze wedstrij den zullen ook schoolestafettes worden verzwommen. Lawntennis De Nationale Kampioenschappen begonnen. De eerste dag van de nationale kampioenschappen, welke op de M. E. T. S -banen te Scheveningen worden gehou den. leverde de volgende uitslagen op: Heerenenkelspel, eerste ronde: J. v. d. Haar—J. van Welie 6—3. 6—0: J. Windt—B. Veltenaar 6—3. 4—6. 64; E Ellnk Schuurman—C. Bosschaert 1—6, 1—6; G. Bool—G. Spiele 1—6, 64. 4—6; F. Eenhoorn—E. v. d. Kruk 64. 4—6. 5—7; D. Teschmacher—W. Poerink 6—3. 6—1: E. den Hoed mr. J. Sie 1—6, 61, 64; mr. s. BoomstraJ. Bouman 5—7, 4—6; J. vat) Olst—R. v. d. Wel 8—6, 6—3; J. Hendriks L. Rieter 6—3, 6—1; J. van Meegeren Jr.—L. Enthoven 6—1, 6—3: W. J. Karsten—J. van Meegeren 6—3, 9—7; F. Wiegers—mr. L. Pieters 6—3, 6—4. Damesenkelspel, eerste ronde: mej. L. Godefroy—mevr. R. v. d. Klashorst 6—3, 6—1; mevr. T. Marinkelle—mevr. M. Smullers 36, 62, 36; mej. H. Diemer Koolmej C. Stoop 6—1, 6—2; mej. Z. Smits—mej. T. Wellink 5—7, 1—6; mej. J. van Alphen—mej. M. Bloemarts 8—6. 6—0. Gemengddubbelspel. eerste ronde: mej. H. Diemer Kool en T. H. G. Leyenaar si. mej. v. Hefting en R. v. d. Wel 6—4, 5—7, 7—5; mevr. E. van Berkel—Belzer en D. Tesch macher si. mej. I. Adams en P. Godefroy 6—2, 6—2; mevr. T. Marinkelle en mr. w. Marinkelle sl. mej. J. van Alphen en D. Lucas 6—2, 7—9, 6—3, Damesdubbelspel, eerste ronde: mevr. M. Smulders en mevr. L. van Herwijnen sl. mej. E. Klein en mej. N. Felix 6—3, 6—2. Heeren dubbelspel, eerste ronde: J. van Olst en F. Wie gers sl. P. Godefroy en J. Hendriks 7—5, 7—5; ir. W. van Herwijnen en mr. W. Marinkelle sl. G. K. Bool en mr. S Boomstra 6—1, 10—8; ir. D. Tierie en mr. L. E Pieters sl. D. J. Lucas en C. Bosschaert 6—8, 7—5, 6—3. Tennistournooi ,Duinwyck". Zondag j.l. werden op tennispark „Duinwijck", de fina les gespeeld van het tennistournooi, dat daar in de afge- loopen week gespeeld werd. De publieke belangstelling was. zooals trouwens de geheele week, zeer groot en ook het weer werkte in alle "opzichten mee. Om pl.m. 8 uur vond de prijsuitreiking plaats. De heer Weyers bedankte in een geestig speechje, alle deelnemers de umpires en verder ieder, die medegewerkt had om het tournooi te doen slagen. Hierna ging hij over tot het over handigen van de prijzen, en werd onder de deelnemers nog een tweetal rackets verloot. De heer Bouman bedankte namens alle deelnemers den wedstrijdleider voor zijn uit muntend werk. Tot slot geven wij hieronder nog dé uitslagen van de finales: Dames-double A: mej. Veendorp en mevr. Veldheer winnen van mej. Klijzing en mej. Mees met 60. 64. Dames-single, A: mej. Sprengers—mej. Klijzing 64, 62. Heeren-double, A: Kr. Koekenbacker en v. d. Veer win nen van J. Wackwitz en Postema met 64, 7—5. Heeren-single, A: J. WackwitzKoekenbacker 62, 3—6, 63. Mixed-double, A: mej. Klijzing en Wackwitz winnen van mej. Wackwitz en Postema 62, 6—4. Mixed-double, B: mej. Kromhout en Koehorst winnen van mej. Lindeman en K. Bak met 61, 63. Heeren-double, B: v. Houten en Kimmenade winnen van Bergman en v. Son 108, 64. Heeren-single, B: Cal jouwv. Houten 46, 63, 6—3. Dames-single, C: mej. Goedeman—mej. Preijde 6—3. Mixed-double. C: mej. Bloem en Koehorst—mej. Vleck en Brandsma 64. Heeren-single, C: Geldof—Fluitsma 8—6. Heeren-double, C: Fluitsma—Lips winnen van Weele— Geldof met 6—3. Voetbal „KENNEMERLAND" TOER GAAT NIET DOOR. „Kennemerland" zou in de eerste week van Augustus onder leiding van den heer H. Kroon, een toer naar het Oosten van ons land maken, waar bij een aantal voetbalwedstrijden tegen Oostelijke clubs zou worden gespeeld. In verband met het dezer dagen uitgevaardigde verbod inzake zomer- voetbal, kan de toer thans geen doorgang vinden. Kaatsen NATIONALE WEDSTRIJD TE ZAANDAM. Zondag hield de kaatsvereenigng „De Zaanstreek" een nationalen wedstrijd. De deelnemers waren als volgt samengesteld: 1. v. d. Sluis, H. Roelsema, De Vries; 2. De Jong, Zijl stra, Broersma: 3, Methorst, v. Dalen, Kuypers; 4. Bijls- ma, Klaver, De Haan (Haarlem); 5. Wiarda, De Groot, Kuipers; 6. Bootsma, Hamstra, Bosma; 7. Wljga, Bijlsma, Bergstra; 8. .Tellesma, K. Roedema, Jljspes; 9. De Jong, Woudstra, Wcldering; 10. Huwienga, Meester, De Wal: 11. Andringa, Fluit (Haarlem). Brijker; 12. Beunder, Hibma (Haarlem), v. Driesten; 13. De Vries. Lemstra. Nauta; 14. F. Bruining, De Boer, Velinga; 15. G. Bruining. Postma. In den eersten omloop sneuvelden de parturen als volgt: No. l met 5—2 en 6—2; no. 4 met 5—5 en 6—2. Hier heeft de Haarlemmers De Haan uitstekend gespeeld, doch tegen het zoo gevreesde 3-tal van partuur 3 moest hij gesteund door Amsterdam en Zaandam de vlag strijken, 5. ver loor met 5—3 en 6—6; 7. met 5—1 en 6—0; 10. met 5—4 en 6—2; hier sneuvelde de sterke speler uit Zaandam de heer Meester; partuur 11 waarin de Haarlemmer Fluit, was oopgenomen kreeg een kans tegen zijn clubengoot Hlbma, die een goed partuur vond en gesteund werd door Zaandam en Amsterdam; Fluit c.s. kregen l/2 spel; terwijl 13 aanbleef door 14 te verslaan. In den tweeden omloop sneuvelde 15 tegen 2 met den stand 5—1 en 6—4; 6. ging tegen 3 na vellen kamp ten onder 5—5 en 62; 9. verloor van 8. met 51 en 62; terwijl par tuur Hlbma de baas bleef tegen 13. en won met 5—3 en 60. In den 3en omloop werd er fraai spel vertoond. Zoo was de strijd tuschen de nos. 2. en 3. zeer spannend en op 55 en 66 sloeg Methorst, Amsterdam den bal bulten. Ook de partij tusschen 8. en 12 was zeer goed. Jijspes, Amsterdam en K. Roedema vormden een goed geheel, waaraan Hibma e. a. de handen vol hadden. Er wordt hier alles op gezet, en ook hier was de stand 5—5 gelijk, in het laatste 1/2 spel liep Hibma even uit en toen de stand 6—2 was sloeg de Haarlemmer den bal over alles heen en zoo plaatste no. 12. zich in den eindstrijd. Hier wisten de Zaandammers gesteund door den uit stekend spelenden Broersma uit Amsterdam geen stand te houden en no. 2. ging ten onder met den stand 5—3 en 60. Hibma is dus ook ditmaal weer meester van het ter rein gebleven. le prijs R. Hlbma, Haarlem, J. Beunder, Zaanstreek en H. v. Driesten. Amsterdam; 2e prijs H. de Jong, J. Zijl stra, beiden Zaanstreek en E. Broersma. Amsterdam. Wielrijden H. S. V. „DE KAMPIOEN". In de afgeloopen week wisten de renners van boven genoemde Haarlemsche vereeniglng weer mooie successen te boeken. Zondag 6 Juli behaalde J. Ldan den tweeden prijs in de ronde van Purmerend bij de amateurs. J. Stet werd 7e bij de profs en onafhankelijken. Bij de Donderdagavond gehouden wedstrijden in het Stadion bereikte C. Bijster de 2e plaats in de sprint dei- amateurs, de Best werd 4e, terwijl T. Ooms een 3e plaats In de 10 K.M. klassement veroverde. P. v. d. Heyden werd de 9e in den 50 K.M. wedstrijd voor profs en onafhan kelijken. Woensdagavond werd in clubverband een pelotontrai- ningsrit verreden over 26 K.M. Uitslag: 1. J. Stet—J. Laan— C. Portegies tijd 38 min. 15 sec.; 2. De BestDe Vries r. Ooms tijd 39 min. 44 sec.; 3. Schenk—Voorting— Schweitzer tijd 41 min. 44 sec.; 4. D haene—Bakkers-Kabel tijd 42 min. 55 sec. J.l. Zondag werd een indlvidueele rit verreden over 34 K.M. Hiervan is de uitslag: 1. P. Korthals tijd 57 min. 34 sec.; 2. Mafkensteyn; 3. B. Dhaene; 4. L. Beekhuls; 5. D. Kabel. De Jonge Kampioen liet Zondag 13 Juli een wedstrijd verrijden over 50 K.M. voor A en B klasse. C klasse reden een handicapwedstrijd. De uitslagen zijn: A en B klasse: 1. G. Geritsen; 2. K. Neeft B; 3. A. Asmus; 4. F. Keijzers- waard; 5. B. Snoek B; 6. A. de Droog B; 7. P. Peters; 8. G. Keizerswaard B. C klasse: 1. K. Steendam (1 min. voorgift); 2. D. Keizers (cratch); 3. J. Wilshaüs (2 min. voorgift); 4. W. v. d. Beek (cratch). Hengelen H. S. V. Vriendschap Zij Ons Doel heeft Zondag een wedstrijd op bovenmaatsche witvlsch gehouden In de Ringvaart. De uitslag was: 1. J. Tulen: 2. Hees; 3. H. Eerhart; 4. P. John; 5. A. de Boer; 6. W. Eerhart; 7, G. v. Strien 8. M. Maarten; 9. J. v. Wijk; 10, A. Eerhart; 11. J. Bljter- man. UITDAGINGSWEDSTRIJD. Zondag j.l. hield de V. C. „Rulschvoorn" een uitdaglngs wedstrijd tegen V. C. ,,'t Karpertje" welke door 't Kar- pertje werd gewonnen. De prijzen werden gewonnen door: 1. A. v. d. Aar 254 stuks; 2. R. v. d. Aar 230 stuks; 3. W. Boeser 204 stuks; 4. W. Graffe 178 stuks; 5. Fr. v. Stein 141 stuks; 6. M. Eland 131 stuks; 7. Nieuwenhuizen 127 stuks; 8. C. Smit 121 stuks; 9. M. Hartman 117 stuks; 10. Halderman Sr. 113 stuks. GOEDE VISCHVANGST. Zondag wisten 24 hengelaars bij den wedstrijd tus schen Ruischvoorn en 't Karpertje 2566 stuks witvlsch te vangen in 3 maal 1 uur. De heeren R. v. d. Aar. A. v. d. Aar en W. Boeser wisten elk meer dan 200 stuks te vangen, voorwaar een mooie prestatie. D. O. V. hield een uitdagingswedstrijd tegen de Forel in de Hoofdvaart. De vangst was zeer goed er werden 1033 stuks visch gevangen met een kleinen meerderheid voor de Forel, die hierdoor in het bezit kwam van een mooien medaille. De held van den Forel was N. Balk met 110 stuks, van D. O. V. C. G. Sloof met 102 stuks, van de Forel had P. Huis in Veld de grootste 23.3 c.M., van D. O. V. C. G. Sloof 19l/2 c.M. Zondag hield de Hengelaars-vereeniging „Tusschen het Riet" haar eesrte kaswedstrijd in de Ringvaart tusschen Bennebroek en Hillegom. Er werd gevischt op bovenmaatsche vlsch. Ruim honderd leden namen hier aan deel. Het uitreiken der prijzen zal geschieden op Donderdag avond In het gebouw St. Bavo, Smedestraat. De nieuwe arbeids- en loon- voorwaarden in de werk. schaf fing. 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. President Jacob van de Geschaftsgruppe Soziale Verwaltung bij den commissaris-generaal voor financien en economie deelt mede: „Tot de maatregelen, welke ter oplossing van de sociale problemen ter beschikking staan, nemen die betreffende de werkverschaffing een vooraan staande plaats in. Reeds sinds langen tijd heeft men erkend, dat de staatszorg voor de werkloozen niet alleen in den vorm van ondersteuning kan bestaan. De staat heeft vooral ook de verplichting, de werk loos geworden landgenooten moreel en geestelijk bij te staan. Deze hulp bestaat hierin, dat men op redelijke voorwaarden werk verschaft. Daarbij komt, dat deze arbeid, het cultiveeren en ontginnen, het winnen van nieuw land enz. den arbeider het bewustzijn geven zal, dat hij ten bate van het welzijn van volk en staat werkzaam is. Dat is do eigenlijke grondslag van de werkverschaf fingsmaatregelen. Om dit doel te bereiken was het r.oodig de plannen voor openbare werken in Ne derland aanzienlijk uit te breiden. Hiertoe moesten eerst de noodzakelijke wette lijke grondslagen geschapen worden, hetgeen be reids is geschied. Vervolgens was een principieele nieuwe regeling van de arbeids- en loonvoorwaar- den vereischt. Deze nieuwe regeling is in de Staats courant van 11 Juli j.l. opgenomen. Zij stelt de werkzaamheid in de openbare werkverschaffing gelijk aan den arbeid in het vrije bedrijf. Het werken in de werkverschaffing is niet meer zooals tot dusver een andere vorm van openbare werk- loozenondersteuning. Ieder zal naar zijn prestatie kunnen verdienen. Anderzijds is echter ook vast gelegd, dat zij wien het voorloopig nog niet mogelijk is gemiddelde prestaties te leveren, redelijke ver diensten kunnen bereiken. Voor nadere bijzonderheden wordt naar de rege ling zelve verwezen". NIEUW RESTAURANT IN „ARTIS". Om het gebrek van zaalruimte in „Artis" te Am sterdam te ondervangen, heeft men onlangs het plan gemaakt, de z.g. „Koningszaal" inwendig geheel te wijzigen en daarnaast, waar zich tot dusver eèn houten gebouw waarin de keuken was onder gebracht en een open ruimte bevindt, te bebouwen. Het spreekt wel vanzelf, dat ook het uitwendige van de Koningszaal geheel gemoderniseerd wordt. Wan neer de verbouwing klaar is, zal „Artis" beschikken over een bioscoop en daarboven een ruime verga derzaal, alsmede een tooneelzaal en nog enkele kleinere vergaderlokaliteiten. Het eerste deel van dit verbouwingsplan, dat door den dienst van Publieke Werken te Amster dam wordt uitgevoerd, is thans gereedgekomen. Rechthoekig op de vroegere Koningszaal is een smaakvol, modern restaurant gebouwd, waaraan (in den voormaligen zaalbouw) de keuken- en andere ruimten grenzen. Het restaurant uit een stalen geraamte en verder geheel uit glas bestaande geeft zoodoende aan drie zijden een volkomen vrij uitzicht op den prachtigen tuin. Het terras, langs een der vijvers gelegen, biedt daarenboven een boeiend schouwspel van vogelleven en men zou wanen in de vrije natuur te zijn. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door afd. Handelslnfarmaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Surseance van betaling; Bij beschikking van de Arrondissements-Rechtbank te Breda dd. 29 October 1940 is aan Petrus Johannes van Arendonk, schoenwinkelier, handelende onder den naam Nes, wonende te Tilburg, aan de Koningshoeve 285, surcéance van betaling verleend voor den tijd van een jaar, ingegaan 2 Juli 1940 alzoo tot 2 Juli 1941verlenging van deze suhséance is thans ge vraagd voor den tijd van 1V* jaar; bij beschikking van voornoemde Rechtbang is bepaald, dat het ver hoor van de schuldeischers en schuldenaar zal plaats hebben op Vrijdag 26 September 1941, des v.m. te 11 uur. Een ontwerp-accoord is niet bij het verzoekschrift gevoegd. Uitgesproken: 9 Juli: H. J. de Koning, groentehandelaar, wonende te Brunssum aan de Kerkeveldstraat no. 13. R. C. Mr. B. Ruland, Cur. Mr. H. Spauwen, Brussum. 9 Juli: F. Smitz, wonende te Maastricht, Brussel- schcstraat no. 87 A. R. C. Mr. van Doominck. Cur. Mr. A. van Liebergen, Maastricht. 11 Juli: J. A. de Pater, kok, wonende te Den Haag Netscherstraat 30 II. R. C. Mr. G. H. B. van den Boom, Curatrice mej. Mr. N. J. Groenemeijer, Den Heag. 11 Juli: G. Rozema, aannemer, Scharmer, gemeente Slochteren. R. C. Jhr. mr. W. W. Feith, Cur. Mr. J. H. Bast, Hoogezand. In de week van 7 tot en met 12 Juli 1941 werden in Nederland 16 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 26 Juni: T. Lijklama, pluimveehouder, Leeuwar den. 9 Juli; B. Roelofsen, loodgieter, Diepenveen. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 30 Juli: J. W. C. van As, Groningen. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst Uitk, nihil aan concr. crediteuren. 30 Juni: Th. A. Bouman, installateur van centrale verwarmingen, wonende te Utrecht. Idem Uitk. 15 pet 1 Juli: C. W. Smorenburg, wonende te Utrecht. Idem. Uitk. nihil aan concr. crediteuren. 7 Juli: A. J. van der Nap, Groningen, Idem. Uitk. 100 pel. 9 Juli: J. van Herpen, Rotterdam, Idem. Uitk. 2,76 pet. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. C. A. J. v. d. Wakker, Vugt, Idem. E. v. d. Wakker, Schijndel. Idem. Firma Paul Kelderman, papierwarenfabriek, Al- phen a.d. Rijn. Geëindigd door het verbindend worden der tweede, tevens slotuitdeelingslijst na ge daan verzet. Het rode jurkje met de witte stipjes Een verhaal voor de kleintjes. Emmy was een schattig meisje van zeven jaar. „Schattig?" zul je vragen „hoe dat zo?" Nu, ik bedoel, dat Emmy er zo lief en aardig uitzag met haar rond blozend gezichtje, haar gi-ote grijze ogen en haar dikke blonde krullen ,dat alle dames op straat tegen elkaar zeiden: „Och, kijk eens, wat een schattig kind komt daar aan!" Hadden ze dat maar niet zo erg vaak gezegd, want nu was Emmy zo langzamerhand heus gaan geloven, dat ze werkelijk al „schattig" was als ze alleen maar op straat huppelde met haar krullen dansend om haar schouders en haar grote ogen lachend van de pret. Ze vergat door al dat schattige gedoe, dat er heus nog wel iets méér komt kijken vóór Je echt een schattig meisje bent. Dat je dan ook lief moet zijn voor je broers en zusjes, goed je best moet doen op school, je boeltje netjes moet opruimen en nog heel veel dingen meer. Moeder zuchtte er weieeens om, dat Emmy dit maar helemaal niet scheen te begrijpen en vooral zuchtte Moe der als ze Emmy's slaapkamertje binnenkwam als Emmy naar school was. Want dan zag het kamertje eruit.... nee, vreselijk gewoon! 't Leek wel, of er een orkaan huis gehouden had. Die had Emmy's nachtponnetje onder het bed geblazen, de poppenkleren uit de wieg en de poppen- kinderen met hun hoofd voorover en him benen in de lucht tussen het ledikant en de muur! Oh, bah, wat een rommeltje! En als Moeder Emmy een standje maakte, denk je, dat ze dan luisterde en berouw had? O nee hoor! Emmy lachte maar zo'n beetje en zei: „Ik zal 't heus nooit meer doen, lieve Moes." Ik geloof haast, dat ze onderdehand bij zichzelf dacht: „Ik ben lekker tóch schattig, geen kip, die me pikt!" Maarzo is het niet, dat zul je merkenI In Mei was Emmy jarig. Al weken van tevoren had ze erover gepraat en er zich op verheugd en ze 'had al heel wat verlanglijstjes gemaakt en weer verscheurd, want telkens bedacht ze iets anders, dat ze zo dol- en dólgraag hebben wou! 't Gaat jullie ook weieens zo, denk ik. Maar bovenaan al die verlanglijstjes prijkte steeds weer: „Een negerpop met een rood Jurkje." Je moet n.l. weten, dat Emmy zo'n allerleukst negermeisje met slaapogen en vuurrode lipjes en twee grappige zwarte vlechtjes ergens ln een uitstalkast van een speelgoedwinkel had zien zit ten en nu rustte ze niet, vóór het negerpopje in haar wieg lag. Maar weet je wat Vader en Moeder zeiden: „Kindje, nh alwéér een nieuwe pop? En wat heb je met die mooie Klaartje gedaan en met Mieke-met-de-vlechten en met Greta? Allemaal weg, kapot, vreselijk verwaarloosd! Nee Emmy, van ons krijg je voorlopig géén nieuwe pop meer Je moet eerst meer eens toenen...." Je begrijpt, dat Emmy blij was! Ze sprong en danste (Teekenlng Doeve) Nu, de rest wist Emmy allang! Ze luisterde er niet eens naar, maar vroeg de pop aan Oma. En die lieve, goede Oma, die Emmy alleen maar schattig vond en niet wist, wat een slordevos ze was, kocht werkelijke het leuke negermeisje voor haar. En Oma zat nog laat in de avond te naaien aan een prachtige jurk voorrood met witte stip jes. En ze maakt er een bijpassend mutsje bij. En zó verscheen het negermeisje op Emmy's vèrjaardag. Je begrijpt, dat Emmy blij was! Zé sprong en danste van vreugde en vloog Oma wel vier keer achterelkaar om de hals. Maar Vader en Moeder schudden stilletjes het hoofd 't Was vreselijk warm op de zolderverdieping, waar Emmy's kamertje was. Zó warm, dat zelfs het gezichtje van Topsy het negermeisje glom van de hitte. „Weet je wat?" zei Emmy tegen haar „Ik zal je jurk maar uittrekken, dat is lekker luchtig, vind je niet?" En ze zette Topsy in haar hemdje op een stoeltje voor het raam en de jurkJa, waar had Emmy nu toch de rode jurk van Topsy gelaten? De volgende morgen kon ze hem heus niet zo gauw meer vinden en daarna ook niet. En later zocht ze er niet meer om. Vind je dat niet vreselijk slordig en ondankbaar tegenover Oma, die er zo hard aan had zitten naaien? 't Bleef aldoor maar warm op de zolder, 't Broeide onder de dakpannen, in Emmy's kamertje en daarbuiten, waar de drooglijnen waren en ook op de vliering. Maar het allerwarmste was het toch in het muizenholletje. Daar was 't gewoon om te stikken, zodat de hele familie Muis amechtig lag te hijgen. Moeder, die anders altijd zo ijverig was, had nu zelfs geen zin in naaien en zat zich maar steeds koelte toe te wulven met een vloeipapieren waaiertje, dat ze op zolder gevonden had en Schrieltje en Schraaltje. de tweelïngsmeisjesmuisjes, wipten tot Vaders grote schrik voortdurend door het gaatje en zaten ijskoud ik bedoel snikheet onder Emmy's bed. Die kinderen verloren nu letterlijk alle voorzichtigheid uit het oog. Eens op een schemeravond Vader was toeval lig op jacht hadden ze 't zelfs gewaagd in de dakgoot te klimmen en toen waren ze thuisgekomen met opge wonden verhalen over alles, wat ze gezien hadden. Bo men, huizen, een brede rivier en 't mooiste van alles: een echt zwembad, waar mensen en kinderen in het frisse water plasten en van de hoge wip doken en een pret had den van belang. En sinds die avond hadden Schrieltje en Schraaltje geen ogenblik rust meer. Zij moesten en zouden ieder een zwempak hebben èn een badmuts en dan zouden ze wel net zolang zoeken tot ze water vonden om te zwemmen. En Moeder moest de zwempakken maken van een beeldig lapje. En of Moeder nu al praatte van „veel te warm" en ,,'t geld groeit me niet op de rug" en nog heel veel geldige redenen meer.... 't hielp niet, de meisjes bleven maar zeu ren, en de beide jongens Snor en Spits zeurden mee, want die wilden elk een zwembroek, dat begrijp je! Maar Moeder had geen zin, dat was duidelijk genoeg. Tot.Vader op een avond heel laat thuiskwam en haar op zijn droge manier een prachtig" lap overhandigde: vuurrood met witte stipjes. Ja, toen ging er zo'n hevig gejubel op, dat Moeder 't niet waagde zich langer te ver zetten en zuchtend de naaimachine voor de dag haalde. Rrrtrrrrrt! snorde die hele avond de machine door het huis. Moeder Muis naaide, dat 't zweet haar van het grijze snuitje droop en Schrieltje en Schraaltje, Snor en Spits zaten op een rijtje in de dakgoot te kijken en bouwden grote luchtkastelen over de dag, dat zij ook in vuurrode badpakken met witte stippen, heerlijk zouden rond zwemmen. Er dreven grote, zwaargrijze wolken aan de hemel. De wind stak op en eensklaps stroomde de regen neer. De mensen herademden.... 't was ook al te warm geweest! Teekenlng G. Huysser En de yier muizeatiodnre# klapten in dp pootje* yan vreugde, toen ze zagen, hoe de dakgoot zich langzamer hand met heerlijk fris water vulde. Nog één dag en het zonnetje scheen weer. En in de koesterende stralen van dat zonnetje zwommen Schrieltje en Schraaltje, Snor en Spits statig rond in de dakgoot. Hun prachtige rood met witte badcostuums waren nog juist op het nippertje afgekomen! En zeker wel een maand later vond Emmy's Moeder ln een donker hoekje van de zolder een klein, vies, nattig, gerafeld, onooglijk lapje: rood met witte stipjes. Ze riep „Emmy kom eens dadelijk hier!' Eno, lieve kinderen, ik durf haast niet vertellen wat er toe allemaal gebeurde. Emmy huilde tranen met tui ten en ging direct zonder eten naar bed. En Topsy werd in haar hemdje van de zolder gehaald en verhuisde naar Grootmoeder, die'een nieuw jurkje voor haar naaide haar cadeau gaf aan een van haar andere kleindochtertjes, die een beter Moedertje was dan Emmy. Wat denken jullie, zou Emmy door deze harde les netter en ordelijker geworden zijn? Ja, ik geloof het zeker hoor! Ik denk, dat ze nu al op weg ls, wérkelijk een schattig meisje te worden R. DE RUYTER—V. d. FEER. DE WRAAK VAN DEN SCHILDER. De beroemde schilder Adolf Menzel was een heel klein mannetje. Hij werd altijd vreselijk boos als er soms m sen om hem lachten. Eens op een dag zat Menzel tijdens zijn vacantie ln een koffiehuis, toen drie vreemdelingen binnentraden: een dame en twee heren. Het gezelschap ging aan een tafeltje vlak bij hen zitten, begon al gauw te fluisteren en weldra hardop te lachen. Menzel, die wel merkte, dat deze vrolijkheid hem gold, werd rood van woede. Hij zei echter niets, maar haalde zijn schetsboek voor de dag en begon ijverig te tekenen, waarbij hij van tijd tot tijd de dame scherp aankeek, zodat zij wel moest geloven, dat hij haar uittekende. Menzel keek hem koeltjes aan en antwoordde: „Mijn heer, hoe komt u daarbij, is dit soms die dame?" En hij zei op boze toon: „Mijnheer, deze dame weigert beslist, door u te worden uitgetekend." Dit vonden de drie mensen, die zich zelf ntet erg be leefd hadden gedragen, natuurlijk vreselijk brutaal. Weldra stond dan ook een der heren op, trad op Menzel toe en hield hem zijn schetsboek voor, waarin.... een schitte rend getekende vette gans prijkte. De heer keek stomverbaasd, kreeg een kleur en sta melde een verontschuldiging. Het duurde niet lang of het gezelschap was met stille trom vertrokken, terwijl Menzel in zijn vuistje lachtte. GRAPJES NA DE VECHTPARTIJ. Fransje heeft gevochten. Z'n das hangt los, z'n broek is gescheurd en hij is vreselijk vuil. Moeder jammert: „Jongen toch! Wat zie Je eruit! Ik zal een heel nieuw pak voor je moeten kopen! Schaam je je niet?" „O Moes, dat is nog niets! Dan moet u Jantje zien, die z'n Moeder moet een helen nieuwen jongen kopen!" •X VOORNAAMSTE. De marktventer was alle voordelen van zijn vulpen houders aan 't opsommen. „Uw hele leven kunt u er mee toe! U kunt er gerust met een hamer op slaan, u kunt hem van de derde verdieping op straat laten valen, u kunt er op trappen, hem in kokend water leggen. Kort en goed hij ls volmaakt!" Een stem uit 't publiek: „Enkun je er ook mee schrijven?" DE MUZIKALE FAMILIE. „Hij behoort tot een zeer muzikale familie." „Zo, wat speelt hij dan?" „Hij is pianist". „En Z'n broer?" „Die ls hoornblazer en zijn andere broer violist" „Tjonge, Jonge! En wat ls z'n vader?" «Die? Die is pessimist"* Atlantis. Is het verzonken land een werkelijkheid of een bakersprookje? Op school hebben wij geleerd, dat het oppervlak der aarde voor drie-vierde uit water en slechts voor één vierde uit land bestaat, dat de vijf continenten, Azië, Amerika en Australië Ingesloten worden door de vijf oceanen: de Atlantische, de Indische, de Grote of Stille Oceaan, de Noordelijke en de Zuidelijke IJszee. Bekijken wij op een globe de Oostkust van Zuid-Amerika en de Westkust van Afrika eens nauwkeurig, dan zien we. dat ze tamelijk goed aan elkander passen. Dit feit heeft tot de theorie geleid, dat ze ln de grijze oudheid ook werkelijk samenhingen, maar door een ontzettende natuurramp uit elkander gerukt zijn, waarop Amerika geleidelijk naar het Westen afdreef. Hoe ls dat mogelijk? Een continent is toch geen schip of vlot, dat op het water drijft! Neen zeggen de geleerden, op het water drijven de con tinenten zeker niet, maar wel op.... het magma! Onze aardbol bestaat Immers niet door en door uit vaste steen. Alleen een betrekkelijk dunne schil ls wer kelijk vast in de zin van graniet, gneis, bazalt, kalksteen enz. Onder deze schil bevindt zich een breiachtige massa, het magma, eigenlijk niets anders dan gesmolten steen. Op dit magma drijven de landmassa's zooals een ijsberg op het water drijft. Als een ijsberg door de een of andere oorzaak uiteenvalt, dan drijven de stukken onder de in werking van lucht- en waterstroomingen uit elkander. Hetzelfde gebeurt, wanneer in een grote landmassa ten gevolge van 'n natuurramp 'n scheur ontstaat; alleen zijn het niet lucht- of zeestroomingen, die de verwijdering de „brokken" bewerken, maar de door de aswenteling der aarde optredende middelpuntvliedende kracht. Op deze wijze, menen vele geleerden, is de Atlantische oceaan ontstaan. De vele eilanden in dit reusachtige wa terreservoir zijn, volgens deze hypothese, kleinere brok stukken. De vele vulkanen, zoowel de nog werkende als ook de uitgedoofde, die wij hier overal vinden op IJs land, op de grote en de kleine Antillen, op Madeira, de Kanarische enlanden, de Kaapverdlsche eilanden en de Azoren wijzen er wel op, dat er diep onder de vaste aardkorst, in het kokende magma hevige eruptieve wer kingen plaats hadden en ook thans nog plaats hebben. Wat blijft er dan nog over van de hypothese van een verzonken land, Atlantis, waarvan ons de Griekse wijs geer Plato bericht beeft? Moeten wij zijn getuigenis als een hersenschim in de rommelkamer van bakersprookjes opbergen? Neen! Bij een wereldramp, zoo geweldig dat wij ons er geen voorstelling van maken kunnen, omdat ln onze tijd zoiets niet meer gebeurd is, kan een grote „brok" mid den tussen de beide continenten Afrika en Amerika zijn blljVën bestaan en eerst bij een latere ramp, die waar schijnlijk 6000 a 8000 jaren geleden plaats had. b.v. door een botsing van de aarde met een ander kosmisch lichaam (de maan?) zijn ondergegaan. Om deze hypothese te staven wil lk iets vertellen, dat minder bekend is. Er besfond in Spanje, aan de monding van de Guadal quivir, ongeveer 3000 jaren geleden, een cultuurcentrum, De Phoeolciërs kwamen er met hun schepen. Teekenlng Ennl y. Laersprek", waar men een soort spijkerschrift gebruikte, dat reeds meer dan 5000 Jaren oud was en, naar de inwoners be weerden. van een groot volk ln het Westen afkomstig was. Deze stad, Tartessos, genaamd, was in die tijd het belangrijkste handelscentrum van de landen aan de Mid- dellandsche Zee. De Phoenlciërs kwamen er met hun schepen, toen Troje nog bestond. Uit archaelogischë vondsten is komen vast te staan, dat de bewoners van Tartessos met de eilanden, die van het verdwenen Atlan tis overgebleven waren, wel bekend waren. ZIJ kenden de Kanarische eilanden en ook de Azoren. Tartessos dreef handel met de bewoners van Ierland en van Wales. Wan neer deze cultuurstaat ondergegaan is, weten wij niet precies, waarschijnlijk omstreeks 600 j. v. Chr. Atlantis kan de verbindende schakel geweest zijn tus sen het Amerikaansche vasteland en de oude wereld. Europa. Als wij dit aannemen, dan kunnen w(J ons ook verklaren, dat er zooveel overeenkomst, niet alleen wat de planten- en dierenwereld van de belde landcomplexen, maar zelfs wat cultuurmonumenten betreft, bestaat. De Vikingers, die reeds omstreeks 950 j. n. Chr. als de eerste Europeanen, Amerika ontdekten, vonden aan de monding van de St. Lorenzstroom een soortgelijke vege tatie en klimaat als thuis in het Noorden van Europa. Ze noemden de door hen ontdekte landstreken naar de bo dem- en klimaatgesteldheid resp. Wijnland, Woudland en Steenland. Ook de Spanjaarden, die 550 jaren later in Mldden- Amerika landden, vonden, toen zij begrepen hadden, dat ze niet ln Indië terecht gekomen waren, zoveel overeen komst met hun vaderland, dat zij zich spoedig thuis voelden. D# verbinding tussen de volken van Amerika en Europa schijnt echter van nog ouderen datum te zijn. Reeds ln de tijd, toen het Noordse ras nog niet Europa bewoonde, maar gekleurde mensen van Afrikaanse oorsprong ons continent bevolkten, moet er een verbinding tussen de beide werelden bestaan hebben. Er is een eigenaardige overeenstemming tussen de bouwwerken in Amerika, vooral in Mexico en Peru. en de Egyptische bouwwerken. Hier en daar zien Mij een uitgesproken voorkeur voor den pyramlde-stijl. Ook zijn vele symbolen, die op gods dienstige begrippen betrekking hebben, dezelfde. Op dit gebied ls nog veel te onderzoeken. R' LOUW, DE ZWIJGZAME. „Louw", zei boer Berend op een morgen tot zijn knecht ,,'t is de volgende week kermis. Hoe zou je "t vinden, als je eens netjes je haar liet knippen?" „Hm" zei Lauw, die erg zuinig was, „is dat nu be slist nodig baas?" „Voor mij niet. Maar ik had gedacht, de meisjes houden niet van zo'n bosmens en daarom „Nu baas, dan zal ik 't maar doen. En hoeveel zou dat wel kosten?" „Ik denk dat je met eén kwartje al een heel eind komt. Maar neem één goede raad van me aan: Praat niet teveel als je in de stad bent. Van 't een komt het ander en die stadsmensen weten je maar drom mels goed het geld uit de zak te kloppen. Alles moet je daar letterlijk betalen. Nee, houd jij je maar heel bedaard. Enkel maar je haar laten knippen, begre pen?" „Ja baas", zei Louw. En de volgende morgen ging hij al heel vroeg op weg naar de stad De eerste de beste barbierswinkel stapte hij binnen. „Goede morgen, mijnheer" zei de barbier. Louw beantwoordde echter de groet niet. Zwijgend nam hij plaats, keek de winkel rond, glimlachte slim en blééf zwijgen. „Hoe wil mijnheer het haar geknipt hebben?" Louw gaf geen kik. Hij klemde de lippen nog vaster opeen. Hoofdschuddend en veel luider herhaalde de bar bier zijn vraag, denkende dat de klant doof was, Maar Louw bleef zwijgen, waarna de barbier schouderop halend zijn toebereidselen maakte en begon te kam men en te knippen. „Prachtig weertje, vandaag." Een bot stilzwijgen. „Mijnheer is zeker vreemd hier?" Louw knarste met de tanden van de inspanning, maar bleef zwijgen. Weldra gaf de barbier het maar op en hij haastte zich met zijn werk om den vervelenden klant maar gauw kwijt te zijn. Maar wie schetste zijn verbazing, toen hij de verklaring van de wonderlijke houding van zijn klant vernam. Toen Louw nl. zijn kwartje op de toonbank had ge legd en reeds bij de deur stond, draaide hij zich nog eens om, wees op een kartonnetje, dat onder de tele foon aan de muur hing en zei grimmig:: „Ziezo, oue gauwdief, mij heb je er toch lekker niet laten inlo pen." Waarop hij met een smak de deur achter zich sloot. Op het kartonnetje stond nl.: „Vijf cent per ga-*

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3