KORT NIEUWS DINSDAG 15 JULI 1941 [taliaansch weermochtsbericht. Luchtactie nabij Mersa Matroeh. ROME, 14 Juli (Stefani) Het weermachtsbe- richt van beden luidt als volgt: „In Noord-AIrika is aan het front van Tobroek een vijandelijke afdeeling voor het vuur van onze artillerie op de vlucht geslapen. Luchtformaties van de spil hebben vijandelijke stellingen gebombardeerd en depóts in de omgeving van Mersa Matroeh in brand geworpen. In Tobroek werden artilleriestellingen, ravitail- leeringskampen, concentraties van auto's en de haveninstallaties gebombardeerd. Twee Britsche vliegtuigen, die trachtten Tripo lis aan te vallen en die door onze jagers neerge- schoteh werden, zijn brandend in zee gestort. Óp het eiland Rhodos hebben vijandelijke vlieg tuigen eenige plaatsen gebombardeerd, waardoor echter slechts lichte schade ontstond. In Oost-Afrika levendige activiteit der artillerie in den sector van Wolsjefit". Rede van Churchill. Dertigduizend slachtoffers van luchtaanvallen te Londen. Het DNB meldt: Den Engelschen minister president is, volgens den Engelschen berichten dienst, Maandag tijdens een rede voor het stadsbestuur van Londen een opmerkelijke bekentenis uit den mond geglipt over de ge volgen van den door Churchill uitgelokten luchtoorlog tegen de burgerbevolking. Chur chill heeft tijdens deze rede o.a, medegedeeld dat in Londen tengevolge van den luchtoorlog 30.000 menschen om het leven zijn gekomen. Naar uit de mededeelingen van den Britschen Be richtendienst verder blijkt heeft Churchill zijn rede voor het stadsbestuur van Londen gehouden ten prooi aan een hevige opwinding. De Engelsche premier verviel langzamerhand in een toestand van razernij en schilderde in de vreeselijkste kleuren het lot dat hij, nu de Engelsche luchtoorlog tegen Duitschland als gevolg van de superioriteit van de Duitsche luchtmacht in het nadeel van Engeland is uitgevallen, de Duitsche bevolking wil laten on dergaan. Engeland is, zoo zeide hij, reeds begonnen met aanvallen op groote schaal. Iedere maand en ieder jaar zal Engeland het tempo van zijn aanvallen verhoogen. Wij zullen, zoo riep Churchill uit, ons best doen, opdat Duitschland thans in zijn steden en dorpen te lijden zal krijgen, wat wij moesten lijden. Het bombardeeren van Duitsche steden, zee havens, industrieele installaties en militaire objec ten zal in versterkte mate worden voortgezet. Ook Italië zal zijn deel krijgen, zoo dreigde hij. Hierbij beweerde hij, dat de Engelsche luchtmacht in de afgeloopen weken ongeveer de helft van het totale gewicht aan bommen op Duitschland heeft neergeworpen dat de Duitschers tijdens den geheelen oorlog op de militaire objecten in Engeland heb ben geworpen. Doch dit is slechts een begin, zoo meende Churchill. In Juli van het volgende jaar, zoo hoopte hij, zal de Engelsche aanval een veel voud zijn van hetgeen de Duitschers hebben ge daan. Na deze uitlatingen werd Churchill plotseling weer kalm. Hij, vermaande zijn toehoorders dat zij zich moesten voorbereiden op een tegenactie van den vijand. Niet alle Duitsche vliegtuigen bevinden zich in de Sovjet Unie. Er is nog een groot aantal Duitsche vliegvelden in het Westen geconcentreerd. Misschien komen zij thans niet allemaal „omdat zij het voor later willen bewaren. Engeland dient zich voor te bereiden op een slag om Londen". Duitsche diplomaten uit de Sovjet-Unie in Turkije. Aantal Duitsche staatsburgers nog niet aangekomen. Het D.N.B. deelt mede: De Duitsche ambassade in Ankara meldt, dat op 13 Juli des ochtends onder lei ding van den ambassadeur Graf Von der Schulenburg met krachtige ondersteuning van de Bulgaarsche en de Turksche regeering de leden van de Duitsche am bassade in Moskou en van de Duitsche consulaire vertegenwoordigingen in St.-Petersburg en Batoem met hun gezinsleden over de grens naar Turkije zijn 'gekomen. De leden van het Duitsche consulaat-gene raal in Wladiwostok zijn reeds 12 Juli uit de Sovjet-Unie in Mandsjoerije aangekomen. Ambassa deur Graf von der Schulenburg heeft tegelijkertijd ongeveer 100 Duitsche Rijksonderdanen, die zich bij den aanvang van de Duitsch-Sovjet-Russische vijandelijkheden nog om beroeps- of andere redenen in de Sovjet-Unie bevonden, bij zijn gezelschap opge nomen. Voor het onmiddellijke vertrek van de Rijksduit- schers, die zich nog in de Sovjet-Unie bevinden en die om verkeers-technische redenen de Turksche grens nog niet hebben kunnen bereiken, wordt zorg gedra gen in overeenstemming met de vertegenwoordigingen die de Duitsche belangen in de Sovjet-Unie behar tigen. Het A.N.P. verneemt nog van welingelichte Duit sche zijde: Over de Zondag plaats gehad hebbende uitwisseling van Duitsche en Russische diplomatieke vertegen woordigers alsmede van staatsburgers van het Duit sche rijk en van de Sovjet-Unie, meldt men in poli tieke kringen te Berlijn, dat een aantal Duitschers ont breekt, dat tot dusver in de Sovjet-Unie woonde. Men gelooft niet dat dit noodzakelijkerwijze een ge volg is van gewelddadige handelingen doch van transportmoeilijkheden. Naar men verder verneemt is in verband hiermede een aantal Sovjetburgers vastgehouden, overeenkom stig het aantal ontbrekende Rijksduitschers, dat, vol gens een uitlating van officieuze zijde, ongeveer vijf tig bedraagt. De verdere uitwisseling van deze rest gaat, naar men gisteren in de Wilhelmstrasse opmerkte, succes sievelijk verder. DE UITWISSELING VAN ITALIAANSCHE EN DUITSCHE DIPLOMATEN. ROME, 14 Juli. De uitwisseling van de diploma ten van Italië en de Sovjet-Unie zal vandaag en mor gen aan de Turksch-Bulgaarsche grens plaats vinden. Het aantal Italiaansche diplomaten bedraagt 29 en dat der Sovjets 175. Na den strijd in Syrië. VICHY, 14 Juli (DNB) In kringen alhier ver nam men hedenmiddag dat generaal Dentz en gene raal Wilson, vanmiddag een overeenkomst over de bijlegging van het Syrische conflict hebben onder teekend. Reeds thans wordt geconstateerd dat de overeenkomst een zuiver militair en technisch karakter draagt en geen politieke clausules behelst. In politieke kringen alhier verklaarde men verder dal in de boodschap van genei-aal Wilson, die naar aanleiding van de opstelling der voorwaarden voor het neerleggen van de wapens werd gepubliceerd, is erkend dat de Engelschen in Syrië nergens op andere dan Fransche troepen zijn gestooten. Het officieuze Fransche agentschap Ofi deelt mede: Zooals bekend heeft de Fransche regeering toen zij de onaanvaardbare Engelsche voorwaai-den voor een wapenstilstand in Syrië ontving, deze eenstem mig van de hand gewezen. In het document, dat zij bij deze gelegenheid publiceerde, heeft zij haar wil tot uitdrukking gebracht haar volledig ver trouwen te stellen in generaal Dentz, opdat deze ..de feitelijke consequenties" uit de militaire ge beurtenissen zou trekken. Zij heeft hem tegelijker tijd nauwkeurige instructies doen toekomen over den aard der interpretaties van haar beslissing. Zij heeft hem aangeraden slechts in verbinding te treden met den Britschen generalen staf, iedere missie uit het Huis van Afgevaardigden, May, vol gende week in zal dienen zal het leger de volmacht geven de soldaten en nationale gardisten langer dan het normale dienstjaar onder de wapenen te houden. May zeide nog dat de conferentie welke generaal Marshall Vrijdag met hem en andere leiders van het huis heeft gehouden, hem er van overtuigd heeft dat een dergelijke wet dringend voor de bescherming der eiligheid der Ver. Staten van noode is. (United Press) Tijdens hun opmarsch naar het Oosten treffen de Duitsche soldaten onbeschrijfelijke toestanden van ellende in de Sovjet-Unie aan. Zoo zijn vele arbeidersgezinnen er onder de macht der Bolsjewisten aan toe. (Foto Scherl-Holland) onderhandeling met Gaullisten, die hun land heb ben verraden te weigeren, geen politieke onder handelingen te beginnen en zich te beperken tot zuiver militair terrein en tot besprekingen van technischen aard. Generaal Dentz heeft deze in- tructies nauwkeurig in acht genomen. Hierdoor was Frankrijk in staat op initiatief van zijn regee ring een brutaal "politiek ultimatum, dat het nooit had kunnen onderteekenen zonder te onteeren, in een fatsoenlijke militaire conventie te veranderen. Stalin c.s. niet meer in Moskou? Het ANP meldt uit Berlijn: Volgens de meening in politieke kringen alhier, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, schij nen de in het buitenland verspreide berichten, vol gens welke de bolsjewistische machthebbers in het Kremlin Moskou reeds verlaten hebben of op het punt staan Moskou te verlaten, bevestigd te wor den. Evenzoo acht men het hier mogelijk dlat intus- schen ook de in Moskou geaccrediteerde vertegen woordigers van buitenlandsche mogendheden van het Kremlin het verzoek hebben gekregen de hoofd stad der Sovjet Unie te verlaten. Hoe de Russische boerenstand werd vernietigd. De gedwongen collectiviseering van den Sovjetstaat. Het A. N. P. verneemt uit Berlijn: Van de stelselmatige bestrijding van den boerenstand in de Sovjet-Unie en zijn lijfelijke vernietiging getuigt een lange reeks onmensche- lijke misdaden. De machthebbers van het Kremlin heb ben hun anti-boerenpolitiek herhaaldelijk officieel gemo- tiveer. Lenin zei: „In de overheersching van de kleine boerenbedrijven ligt het grootste gevaar voor het com munistische ideaal". Een uitlating van het orgaan van het Roode Leger luidt: „De politiek der liquidatie van den boerenstand correspondeert volledig met de politiek der verdrijving van de kapitalistische elementen". Deze uitlatingen zijn kermerkend voor de bolsjewisti sche „agrarische politiek". Er is wel nauwelijks een over tuigender bewijs mogelijk voor de zuiver intellectueele, onhistorische en van de werkelijkheid afgekeerde poli tieke ideologie van Marx, Lenin, Stalin, Kaganowitsj c.s. dan hun principieele afwijzing van den boerenstand, vooral in een land, waar de bevolking nog omstreeks het begin van deze eeuw voor 90 procent op het land en van het land leefde. Indien men niet wist dat de vertegen woordigers en uitvoerders van deze ideologie Joden zijn, dan zou men het reeds aan deze agrarische politiek merken. De stelselmatige strijd van de stad tegen het land nam een aanvang. Gewapende horden communisten trokken erop uit om levensmiddelen te requireeren, die na de vernieling van het economische apparaat niet meer in voldoende mate de steden bereikten. De methoden door middel van grootscheepsche rooftochten na den oogst het broodgraan bijeen te garen of in den loop van het jaar vee en vleesch voor de groeiende steden te requireeren, werd zoover doorgevoerd dat de boer tenslotte zonder uniforme leiding ertoe overging zelf zijn boontjes te dop pen. Het lijdelijk verzet van het geheele land dat zich uitte in een ontzaggelijken achteruitgang van de productie, leidde in Maart 1921 tot de z.g. nieuwe economische poli tiek (Nep), waardoor men hoopte den boer, die rechte loos was geworden, weer tot arbeid op den akker te brengen. Sterker echter dan het tijdelijke economische Inzicht en het eigenbelang der steedsche machthebbers bij een betere levensmiddelenproductie was de gedachte van den klasse- strijd en het communistische ideaal. Toen het bebouwde oppervlak, dat in 1921 was gedaald tot omstreeks 60 procent van dat van voor den oorlog, zich tijdens de Nep weer tot over de tachtig procent had her steld. daar de opbrengst weer den boer toebehoorde, achtte men in 1928 het oogenblik voor den beslissenden slag tegen den boer gekomen. Aan het eerste vijfjarenplan werd de gedwongen collectiviseering verbonden. De han del op het platteland, die zich onder de Nep weer had ont wikkeld. werd tot staatsmonopolie gemaakt, waardoor de Sovjets voor hun politiek de noodige gelden uit den tus- schenhandel waren gewaarborgd en bovendien werden de belastingen voor het platteland buitengewoon verhoogd. De plattelandsbevolking werd tegenover de stedelingen politiek van haar rechten beroofd, want na de kiesrecht- hervorming van 1928 had de stem van een industrie-arbei der even groot gewicht als die van vijf boeren. Iedere koelak, d. w. z. iedere boer, die meer dan twee vreemde werkkrachten in dienst had, werd al dadelijk „kapitalist" en als „vijand des volks" uitgeschakeld en „gelequldeerd". Duizenden en duizenden werden als koelakken, of ze dit nu waren dan wel den plaatselijken Sovjet alleen ln den weg stonden, met hun gezin verbannen of terstond vonnist" en doodgeschoten. Voor de overigen gold het program van Stalin, dat luidde dat de geheele bewerking van den bodem zou geschieden in staatsbedrijven of in collectieve bedrijven onder staatstoezicht. Hetgeen in de „kolchozen" gemeenschappelijk eigendom werd, was het vee, de machines en de arbeid van de boeren. In de volledig gesocialiseerde „artels" en communes was er zoo oged als geen eigendom meer. De overige maatregelen, bij voorbeeld de terreurwet van 7 Augustus 1932, die op eigen gebruik van den oogst als „roof de doodstraf stelde en de vele andere maatrege len ter voltooiing van het hoorlgenstelsel, waarin de Rus sische plattelandsbevolking thans onder dwang was ge organiseerd brengen principieel niets nieuws. De boer is in de 24 jaar Sovjet heerschappij vermoord als dwangarbeider naar de Noordelijke regionen of naar Siberië verbannen of een hoorige van de Sovjet geworden. Naast Stalin zijn voor da gedwongen collectiviseering vooral de 3 Joden Kagnomtsj, Baumann en Jagoda aan sprakelijk. Van laatstgenoemde is de bekende uitspraak afkomstig: „De kogel is het allerbeste strijdmiddel tegen de boeren". Interessant is dat in den tijd, toen het land verarmde, de stad geweldig toenam in inwonertal, zonder dat overi gens de industrie-arbeider daar een merkbaar beter be staan leidde. Het percentage van de plattelandsbevolking daalde in de Sovjet-Unie van 82.1 procent in 1926 tot 67.2 procent ln 1939. Als men de geschiedenis van dezen grootsten vemietl- gingsstrijd uit de wereldgeschiedenis tegen den boeren stand in een land overziet, dan geraakt men niet slechts in ontzetting over de ontelbare moorden, de ontzaglijke roof en de knechting, maar ook over de consequentie en meedoogenloosheid, waarmee het plan tot ontbinding van elke „burgerlijke maatschappij" werd uitgevoerd. Wat aan natuurlijke banden bestond, werd verscheurd. In de plaats daarvan kwam de verafgoding van de techniek. De ma chine zegevierde waar de natuur sedert tientallen eeuwen aan het leven een bijzondere beteekenis had gegeven, bijv. ook in de nauwe betrekking tusschen mensch en dier. Met een raffinement, waartoe slechts de ontledende geest van den Jood in staat ls. heeft men getracht de wortels van den boer los te rukken. De geschiedenis zal leeren, dat de droom van een Joodschen Sovjetstaat luist op dit experiment is gestrand. De overeenkomst tusschen Engeland en de Sovjet-Unie. „Technisch verdrag" of „bondgenootschap". Te Londen, aldus het D.N.B. is een meeningsversthil ontstaan over de vraag of het tusschen Engeland en de Sovjet-Unie gesloten pact slechts een „technisch verdrag" of een „bondgenootschap" is. Terwijl Brit sche regeeringsinstanties er klaarblijkelijk waarde aan hechten niet als bondgenoot der Sovjets be schouwd te worden, noemt de „Daily Herald" dit on derscheid een pedanterie en spreekt zonder blikken of blozen van de Bolsjewisten als de bondgenooten van Engeland. De „Times" sluit zich bij deze opvatting en schrijft: „Groot-Brittannië en de Sovjet-Unié hebben een formeele overeenkomst onderteekend, irdoor zij zich verplichten aan elkaar alle hulp en steun te verleenen en een wapenstilstand of vre desverdrag slechts met wederzijdsch goedvinden te sluiten. De precedenten tijdens dezen en den vorigen oorlog toen soortgelijke verklaringen tusschen bond genooten gewisseld werden, stellen deze overeenkomst gelijk met een bondgenootschap. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Stalin naar aanleiding van de Britsch-Russische overeenkomst Zondag in het Kremlin een receptie ge houden. Vervolgens maakte de Britsche berichten dienst melding van z.g. „instemmende commentaren' uit de geheele wereld naar aanleiding van deze over eenkomst. Nadat vervolgens in het bijzonder de Amerikaan sche pers als „geheel accoord gaande" met de En gelsch-Russische overeenkomst werd gekenmerkt, citeerde de Britsche berichtendienst tenslotte „Prawda", die de overeenkomst tusschen Londen het Kremlin „een document van de grootste histori sche en politieke beteekenis" genoemd zou hebben. MEENING VAN DE „DIPLO' BERLIJN, 14 Juli (D.N.B.) Engeland heeft zich door zijn pa'ct met de Sovjet-Unie openlijk tot mede plichtige gemaakt van de krachten, die slechts het eene doel kennen het eene land na het andere aan de vernielende woede van hun wereldrevolutie ten prooi te doen vallen. Deze conclusie trekt de „Diplomatisch-Politische Korrespondenz" uit het Engelsch-Bolsjewistische pact. Het orgaan vervolgt dat geen der verantwoor delijke figuren in Engeland in onzekerheid verkeert omtrent de concrete doeleinden van het bolsjewisme, ringe wijziging van stylistischen aard de aanspraken Veeleer is Engeland thans reeds bereid met een ge- der Sovjets op Finland, de Oostzeestaten, den Bos porus, Bulgarije, enz. te erkennen. Engeland, dat reeds door den hongeroorlog tegen alle volken van Europa een duidelijk bewijs heeft geleverd van zijn geringschatting van hun rechten en belangen, tracht thans zijn misdaad jegens Europa te voltooien. „Van nu af kan de bolsjewistische aanval op het Avondland niet meer gescheiden worden van de agres sie van Engeland en van Roosevelt. Want Roosevelt heeft door zijn telegram aan Kalinin ondubbelzinnig doen blijken dat hij dezen gang van zaken toejuicht en billijkt. De redding ligt alleen in de Europeesche solidariteit tegen iedereen die Europa aanvalt en verraadt". NIEUWE JAPANSCHE OPPERBEVELHEBBER IN DE NOORD-CHINEESCHE WATEREN. TOKIO. Vice-adniiraal Soegijama is tot be velhebber van de Japanschc vloot Jn de Noord- Chineesche wateren benoemd, in plaats van vice- admiraal Sjimitsoe. (United Press). tBumenCand De schade-enquête-coinmissie voor militairen te velde. Uitbetalingen vangen binnenkort aan. 's-GRAVENHAGE. 14 Juli. De schade-enquête commissie voor militairen te velde is thans zoover met hare werkzaamheden gevorderd, dat alle aanvragen om toezending van enquête-formulieren zijn afgehan deld en aan alle aanvragers een enquête-formulier is toegezonden. Een gering aantal der toegezonden enquête-formulieren werd als onbestelbaar van dt posterijen terug ontvangen. Bovendien bestaat de mo gelijkheid, dat aanvragen, tot de schade-enquête-com missie gericht, hun bestemming niet hebben bereikt, zoodat de aanvragers nog geen enquête-formulier hebben ontvangen. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt aan ieder die een enquête-formulier aanvroeg en nog niet heeft ontvangen tot 1 Augustus 1941 de gelegenheid geboden alsnog een formulier aan te vragen, hetgeen kan geschieden door het zenden van een brief of brief kaart met het volledig adres van aanvrager aan den secretaris van de schade-enquête-commissie voor mlli tairen te velde, Javastraat 4 te 's-Gravenhage. Aanvragen na 1 Augustus 1941 inkomende zullen tenzij zeer bijzondere omstandigheden de te late in diening rechtvaardigen niet meer in behandeling worden genomen. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat uitbeta ling van de bijdragen, vastgesteld door den secretaris generaal van het departement van Financiën, binnen korten tijd zal aanvangen. De aanvragen worden af gehandeld in volgorde van aankomst bij de schade- enquête-commissie, met dien verstande, dat aanvragen van oorlogsgewonden en nagelaten betrekkingen van gesneuvelden voorrang hebben. (A.N.P Onvoorzichtig wielrijder veroorzaakt ernstig verkeersongeluk. Brandweerauto door plotseling uitwijken over den kop geslagen. Maandagmiddag reden twee brandweerauto's met groote snelheid over den Aalsterweg te Eind hoven. Gekomen ter hoogte van het kruispunt met den Leenderweg stak een wielrijder, een zekere W. uit Waalre, nadat, de eerste auto reeds was gepas seerd plotseling den rijweg over. De bestuurder van de tweede brandweerauto, een z.g. boschbrand weerwagen met daarachter een kleine babyspuit, trachtte met een handige manoeuvre een aanrij ding te voorkomen. Door de groote snelheid, waar mede hij zijn stuur omgooide, sloeg de wagen over den kop en botste met groote kracht tegen een langs den weg staanden lichtpaal, die afbrak. De gevolgen waren verschrikkelijk. Op den wagen waren twaalf manschappen gezeten, die allen min of meer ernstige verwondingen opliepen, zooals gebroken armen, beenen en ribben, alsmede inwen dige kneuzingen. Drie van hen liepen bovendien nog een schedelbasis fractuur op, zoodat. voor hun leven wordt gevreesd. Allen werden terstond over gebracht naar het Binnengasthuis en het St. Jo- sephgasthuis en aldaar ter verpleging opgenomen. Ook de wielrijder die door zijn onvoorzichtigheid dit ongeluk teweeg bracht kwam er niet geheel zonder kleerscheuren af. Ook hij werd nog ge grepen door den wagen en tegen den grond ge slingerd. zoodat hij eveneens met verwondingen naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De namen der zwaargewonden zijn Hendriks, Swane en Damen. De Amerikaansche garnizoenen op IJsland en de Philippijnen. "WASHINGTON. De speaker van het Huis, Sam Rayburn, die Vrijdag aan de conferentie met den chef der generale staf Marshall heeft deelgenomen, verklaarde dat hi^er nog altijd tegen was dat de sol dalen na hun eerste oefentijd in dienst moeten blijven en hij zeide tevens dat hij voor een wet was, waar door het den soldaten mogelijk zou zijn, vrijwillig in dienst te blijven. Naar verluidt verklaarde Marshall aan Rayburn dat hij niet van plan was een Ameri- kaansch expeditieleger naar het buitenland te sturen. Hij was echter van meening dat de garnizoenen van buitenposten als IJsland en de Philippijnen een ern stig probleem zouden vormen, wanneer de troepen die zich op het oogenblik onder de wapenen bevin den, niet op een minstens half permanente basis ge handhaafd kunnen blijven. Hij beschouwde dit pro bleem als bijzonder dringend in verband met de si tuatie in het Verre Oosten. Het voorstel dat de voorzitter van de militaire com- Verstrekking van selioolschoenen. Men schrijft ons van de zijde van het Haarlem- sche gemeentebestuur: Reeds tal van jaren belast de Commissie voor Schoolkleeding zich ingevolge de Leerplichtwet met de verstrekking o.a. van schoenen aan kin deren van openbare en bijzondere lagere scholen die wegens gebrek aan schoeisel niet of niet trouw ter school komen of van wie het te verwachten is, dat zij zonder deze verstrekking niet geregeld de school zullen blijven bezoeken. De hierop vallende belangrijke kosten komen in den vorm van sub sidie in hoofdzaak ten laste van de gemeente, Aan de ingekomen aanvragen kon met inachtneming van een strenge controle waarbij met den fi- nancieelen toestand van de gezinnen der kinde ren rekening wordt gehouden in het algemeen worden voldaan, zoodat men mag aannemen, dat het getrouw schoolbezoek hierdoor ongetwijfeld wordt bevorderd. Sinds eenige jaren is de draag tijd der schoenen opgevoerd tot 9 maanden, een maatregel welke om bezuinigingsredenen onver mijdelijk bleek. Tengevolge van de distributiebe palingen is ook de verstrekking van schoolschoe- nen aan een beperking onderworpen, waardoor tot voor kort nog 300 paar schoenen per maand kon den worden uitgegeven. Het laat zich evenwel aan zien, dat genoemd kwantum niet gehandhaafd kan blijven; in de toekomst zal vermoedelijk hoogstens gerekend mogen worden op ongeveer 150 paar per maand, zoodat in verband met deze halveering al leen in zeer bijzondere gevallen tot verstrekking kan worden overgegaan. De desbetreffende ouders of verzorgers zullen hiermede terdege rekening moeten houden en hun kinderen aansporen tot een zuinig gebruik der schoenen. De schoenen worden verstrekt ten gerieve van het schoolbezoek, zoo dat slijtage gedurende de vrije dagen (vacanties en Zondagen) niet tevens een motief mag vormen om een aanvraag ter 'bekoming van schoenen in dienen. In de bad- en zweminrichtino „Zwemlust" te Loosdreeht werden den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen gepleegd. Bij onderzoek bleek een 10- jarige knaap de schuldige te zijn. De 20-jarige fabrieksarbeidster A. A. uit Winterswijk is in de Dijkstraat te Aalten door een autobus overreden en op slag gedood. Tijdens een vechtpartij tusschen de zwagers P. en H. in het woonwagenkamp te Helmond, waar bij gebruik werd gemaakt van grassnijmessen, liep H. ernstige verwondingen op. O.a. werd hem een wijsvinger afgehakt. De man werd door de ge meentepolitie naar het St. Antoniusgasthuis over gebracht, waar hij geneeskundig behandeld werd. P. is door de politie in arrest gesteld. Bliksem in boerderijen geslagen. Tijdens een hevig onweer is de bliksem ge slagen in twee boerderijen aan den Randweg te Emm en. De boerderij van den heer Schepers brandde geheel af. De schuur, behoorende bij een boerderij van den heer Hartman, ging eveneens in vlammen op. Hierbij ging de volledige inventaris bestaande uit een groote hoeveelheid hooi, stroo en de landbouw-werktuigen, verloren. Het woon huis bleef gespaard. De bewoners kregen geen letsel. Tijdens een onweer sloeg Maandag de bliksem in het achterhuis van de boerderij. Waarin hooi enz. was opgeslagen van den landbouwer G. W. Wiggers, wonende op ,.Te Strake" in de buurtschap Miste te Winterswijk. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen vrijwel niet te denken viel. Het in de boerderij aanwezige vee kon nog bijtijds in veiligheid worden gebracht. Een varken kwam echter in de vlammen om, twee andere varkens liepen ernstige brandwonden op. Men slaagde er in het huisraad in het voorhuis in veiligheid te bren gen. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was het achterhuis geheel uitgebrand, terwijl van het voor ste gedeelte de muren nog overeind stonden. De boerderij lag een flink eind buiten het dorp. Ver zekering dekt de schade. De bliksem sloeg voorts in de boerderij van den landbouwer H. W. Bronsvoort te Zuid-Loo. De geheele boerderij ging in vlammen op. Van de inboedel kon niets worden gered. Op een varken na •kon al het thuis staande vee in veiligheid worden gebracht. Huis en inboedel waren verzekerd. TWEE OLIFANTEN IN ARTIS DOOD. De beide groote olifanten van Artis zijn in den loop van Zondag gestorven nadat zich ernstige ziektever schijnselen hadden voorgedaan, aldus meldt de V.K.P. Thans bezit Artis nog slechts het kleine olifantje Gina, dat' destijds bij Strassburger in het R.AJ.-gebouw ge boren werd en later met zijn móeder naar Artis ver huisde. De moeder is een der beide thans gestorven dieren. De puinhoopen na de totale verwoesting van het Simonow-klooster in de Sovjet-Unie door de schermende handen der Bolsjewisten. (Fobo Orbis-Hollancü HET BOLSJEWISME IN ZIJN WARE GE DAANTE. Het Kiever Petscherskoje-klooster, ingericht als museum voor het 5 jarenplan. (Foto Holland) adio 5 tcgxamma WOENSDAG 1« JULI 1911. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzïek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramo foonmuzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw. .9,20 Gramofoonmu zlek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Omroeporkest. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. N O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gra mofoonmuzlek. 1 45 Zangklas van de vereenlging „Zanglust' met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 2.15 De Roman cers en solist. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Viool met piano begeleiding. 4.00 Bijbellezing .voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramo foonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Amusementsorkest, 6.15 Voor de binnenschippers. 6,30 De Ramblers. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleu ters. 7.25 Gramofoonmuzlek, 7.30 Volkszangkoor met pia nobegeleiding. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Cabarelprogramma. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.0010.15 B. N. O. Uitzending in de Engelsche taal: The Dutch Achieve ments In the Netherlands Indies". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.20 Gramofoonmuizek. 10.40 Declamatie. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelconcert. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Gool- landers. 1.45 Russisch orkest „Slawa" en solisten. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Verkorte opera „La Traviata" (gr.pl.) 4.00 Trioconcert en gramofoonmuzlek. 5.00 Cursus „Het geeste lijk karakter van ons volk" (veorbereld door het Vrijzin nig Protestantsch Kerkcomité). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Gramofoonmuzlek. 6.15 Omroep-Harmonie-orkest. 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O. Brabantsch praatje. 7.15 Gramo foonmuziek. 7,30 Causerie „De geestelijke weerstands kracht van het Nederlandsche volk". 7.45 Gramofoon muziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Residentie orkest en solist. 8 459.05 Causerie „Banden met Vlaan- derenland". 9-45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Dag* sluiting (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting* igjtt—W.U Reportage.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5