IJmuider Courant Operaties in het Oosten schrijden gestadig voort Laatste bunker der Stalinlmie veroverd DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Verwilderde jeugd in de Sovjet-Unie Nieuwe boterbonnen 26e JAARGANG No. 215 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij' voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij" N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 16 JULÏ 1941 Abonnementen per week 0.13^2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10 De strijd in het Oosten Groote activiteit der Duitsche luchtmacht Verder oprukken der Duitschers naar Kiev en Petersburg BERLIJN, 15 Juli. (D.N.B.) In het gebied van Witebsk is gisteravond de laatste, het verst in het Oosten gelegen bunker van de Sta- lin-linie veroverd. Anderhalve dag streden de Duitsche infan teristen, liggend in het bunkerveld, voordat het voornaamste bolwerk, een geweldig blok van beton en ijzer, met onderaardsche installaties, geheel veroverd was. De bunker was onherkenbaar gecamoufleerd en Van draaibare koepels voorzien. Infanteristen, die in de boomen waren verscholen, hadden buiteij. de bewaking op zich genomen en bestookten de na derende Duitsche soldaten van zeer dichtbij met een hagel van kogels. Met steun van zware houwit sers en mortieren gelukte het de gepantserde koe pels buiten gevecht te stellen. Vervolgens traden infanteristen en pioniers gemeenschappelijk op en bevestigden onder het hevigste vuur van de omrin gende bunkers hun ladingen dynamiet voor de schietgaten van het voornaamste bolwerk. Hevige ontploffingen scheurden de betonnen wanden open en doodden de bemanning. Nadat dit belangrijke steunpunt was veroverd, slopen de stoottroepen over het door de kanonnen niet te be strijken veld naar de overige bunkers. Zij ver overden deze bunkers eveneens met ladingen dy namiet en rolden zoo uit de beide flanken de ge- heele verdedigingslinie op. Na de doorbraak door de zwaar versterkte Stalin-linie zijn Duitsche formaties op 14 Juli verder in de richting naar Kiev opgerukt. De overblijfselen van de tusschen Skitomir en Berditsjef in het vuur geworpen bolsjewisten, versterkt door snel gevormde gemengde eenheden, trachtten de diep naar het Oosten gedreven wig van de Duitsche troepen aan te vallen. Ofschoon tegelijkertijd meer naar het Westen omsingelde sterke Sovjet formaties wanhopige uitvalspogin- gen ondernamen, hebben Duitsche strijdkrachten, die numeriek in de minderheid waren, na drie da gen de bolsjewistische overmacht verslagen. De ingesloten Sovjets in het gebied ten Westen van Berditsjef werden vernietigd of gevangen geno men. De tegenstand in de flanken werd overal ge broken. De bolsjewisten leden zware verliezen aan menschen, wapens en oorlogstuig. AANDEEL VAN HET LUCHTWAPEN. De successen, die de Duitsche troepen bij de doorbraak door de Stalin-linie de laatste dagen overal hebben bereikt, worden thans aanzienlijk uitgebreid door den omvangrijken steun van het Duitsche luchtwapen. In het gebied tusschen Tsjernikof Brjansk zijn spoorbanen, stations en locomotievenparken aangevallen en door talrijke voltreffers van zwaar kaliber vernield. Alleen Maandag werden al 23 locomotieven, omstreeks duizend spoorwagens en twee stukken spoorwéggeschut vernietigd. Ten Oosten van Gomel verrasten Maandag Duit sche gevechtsvliegtuigen bespannen colonnes van de Sovjets, die juist samengetrokken werden. Bolsje wistische troepen en voertuigen werden eerst met bommen bestookt en daarna in scheervlucht met schietwapens onder vuur genomen. De Sovjets le den groote verliezen aan menschen en raakten meer dan driehonderd paarden kwijt. Verder meldt het D.N.B. dat sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen Maandag in alle sec toren van het Oostelijk front niet slechts voor den oorlog belangrijke doelen, ravitailleeringsbases en verkeerswegen, in den rug van de Bolsjewiki hebben aangevallen, maar ook ter ondersteuning van de Duitsche legerformaties deelgenomen aan den strijd op den grond. In het gebied van Smolensk werden daarbij in enkele uren 33 Sovjettanks en 500 vrachtauto's vernietigd, benevens een vrij groot aantal stuk ken geschut buiten gevecht gesteld. Gevechts vliegtuigen vielen den weg Smolensk-Moskou en de spoorbanen en spoorweginstallaties in dit ge bied met groot succes aan. Verscheiden stations en zijsporen werden daarbij volledig vernietigd. Een aantal pontonbruggen werd door voltreffers in verscheiden deelen uiteengescheurd. De gebombar deerde lijnen vervallen daarmee als verkeerswegen der bolsjewisten. Het Duitsche luchtwapen heeft denzelfden dag in superieur geleverde luchtgevechten en kranige aanvallen op bolsjewistische vliegvelden den voorraad Sovjet-vliegtuigen van allerlei slag zeer aanzienlijk verminderd. Binnen 24 uur werden 72 Sovjet-toestellen neergescho ten en 150 machines op den grond vernield. Tegenover dit verlies van 222 bolsjewistische vliegtuigen staan slechts 9 Duitsche. Het to taal der tot dusver neergeschoten en op den grond vernielde Sovjet-vliegtuigen bedraagt 7182. BOUWEN VAN AFWEER - FRONT MISLUKTE. BERLIJN, 15 Juli. (D.N.B.) Het voornemen van de bolsjewisten om achter de doorbroken Sta lin-linie in het Dnjepr-Dunagebied een afweer- front op te bouwen, is definitief verijdeld. Uit alle wapensoorten bestaande gemengde formaties zijn door de Sovjet ijlings derwaarts gezonden, maar onweerhoudbaar gaat de opmarsch der Duitsche troepen naar St. Petersburg verder. Ook de ont binding van de Sovjet-divisies schrijdt voort. Vol gens de verklaringen van gevangenen zouden de bevelhebbers van het Sovjetleger in de Baltische landen en tien officieren van zijn intiemen staf doodgeschoten ziin. De reden voor deze terechtstel ling zou daarin gezocht moeten worden dat de be velhebber in de Baltische landen zijn stellingen te vroeg heeft opgegeven. In het gebied van Witebsk hebben Duitsche troependeelen Maandag nog hon derden Sovjetsoldaten gevangen genomen. In ko renvelden, bosschen en kapot geschoten hofsteden vonden de Duitsche soldaten bonte menigten, de laatste manschappen van de uiteen gedreven res ten der 140ste en 146ste Sovjetdivisie, naar de gevangenen verklaarden. De opmarsch der Duitschers gaat ïntusschen in de hitte van den zomer voort. Tank na tank rolt over de kapot gereden, slechte wegen. De rups banden woelen in het zand, dat in dichte stofwol ken rondom de gepantserde kolossen hangt. Daar achter marcheeren de colonnes der Duitsche in fanterie, gevolgd door voertuigen met zware wa pens. Sinds de doorbraak door de Stalin-linie ge lukte, zijn de Duitsche gepantserde gevechtswa gens den vluchtende bolsjewisten voortdurend op de hielen gebleven. DE DUITSCHE BOND- GENOOTEN. BERLIJN, 15 Juli. (D.N.B.) De Duitsche weermachtberichten van de beide laatste dagen hebben, naar van deskundige Duitsche zijde wordt medegedeeld, opnieuw gewezen op hef optreden van de verbonden strijdkrachten aan het Oostelijk front. Reeds van de eerste dagen van den veldtocht te gen de Sovjets af zijn aanzienlijke Roemeensche strijdkrachten onder de persoonlijke leiding van den Roemeenschen generaal en staatsleider Anto- nescu bezig geweest met de taak van de Moldau oprukkend de in 1940 aan de Sovjet-Unie afge stane Noordelijke Boekowina, alsmede Bessarabië te heroveren. Het Roemeensche leger had sinds September 1939 zijn opleiding met de hulp van de naar Roemenië gezonden Duitsche opleidingsbalal- jons volgens de opleidingsbeginselen van de Duit sche weermacht voltooid. De aan het front tegen de Sovjets optredende formaties hebben een groot deel van de hun toevertrouwde opgaven reeds vol bracht. Zeer spoedig na Roemenië trad ook Slo wakije door het zenden van troepen onmiddellijk in het strijdperk tegen de Sovjets. De jonge Slo- wa^ksche weermacht, welke pas in Maart 1989 on der bescherming van het Duitsche rijk werd ge steld, heeft reeds in den herfst van 1939 in den veldtocht tegen Polen sch( ader aan schouder met de Duitsche troepen goed voldaan. De thans in Galicië optredende Slowaaksche formatie heeft ook dezen keer bewezen een kranige en succesvolle medstrijder te zijn. Evenals aan het front in Gali cië zijn, nadat ook Hongarije besloot deel te nemen aan den oorlog tegen de Sovjet-Unie, einde Juni ook Hongaai-sche troepen over de bergpassen van de Karpathen opgerukt. Zij hebben Galicië ten Zuiden van den Dnjestr van bolsjewisten gezuiverd. Dc Hongaren hadden reeds in den korten veldtocht to gen Joego-Slavië in April van dit jaar aan de Duitsche troepen op succesvolle wijze gewapende hulp verleend, door van de Zuidelijke grens naai den Donau op te rukken. De Finnen, die tijdens him heroieken strijd tegen het einde van 1939 hun voortreffelijke strijdkracht hebben bewezen en de logheid van het Sovjetleger aan de kaak hebben gesteld, traden dezen keer ge meenschappelijk met de Duitsche divisies langs hun geheele grens in het strijdperk tegen de Sovjet- Unie. Zij worden geleid door den voorvechter in den Finschen bevrijdingsoorlog van 1918 tegen dc bolsjewisten, veldmaarschalk Mannerheim, die ook in 19391940 den Finschen tegenstand tegen den Sovjet-aanvaller leidde. Onder bevel van der. door hen bewonderden vrijheidsheld hebben de Finnen reeds opmei-kelijke doorbraken in het Sovjetfront tot stand gebracht. Ook het verbonden Italië heeft een bijzonder troepencontingent voor den sti-ijd aan het Ooste lijke front ter beschikking gesteld. Bovendien heb ben zich corpsen vrijwilligers en afzonderlijke vrijwilligers uit Spanje, Portugal, Zweden, Dene marken, Vlaanderen, Kroatië en zelfs uit Frank rijk aangemeld voor den strijd tegen het bolsje wisme, die voor een deel reeds op weg zijn naar het front. Hieruit blijkt dat alle Europeesche krachten, die den opbouw willen, zich in een front hebben geschaard met de Duitsche weermacht ten einde Europa van heVëöls j'ewisme te bevrijden en zoodoende de grgmds la gen. te. leggen voor oen nieu we orde, waarnaar zij streven. Het lot der „besprisornje" Het ANP verneemt uit Berlijn: „De Gepeoe heeft duizenden en nog eens duizen den twaalf-, dertien- en veertienjarige kinderen in dc Sovjet Unie vermoord met het motief dat zij verraders, spionnen, Trotzkisten, fascisten, agenten van Hitler en van den Mikado waren", zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung" in een artikel waarin beschreven wordt over de ellende der Scvjetjeugd. De actie der Gepeoe steunde op een bepaling der Sovjet regeering van 8 April 1935, welke als titel droeg „Maatregelen tot bestrijding van de misdaad onder de minderjarigen". De doodstraf stond op ieder soort misdaad, te beginnen met diefstal tot aan „hoogverraad", welke de honderdduizenden verwaaa-loosde kinderen bedi-even. De Gepeoe heeft deze verwaax-loosden „Besprisoi'nje" genaamd, op gepakt en in een concentratiekamp geworpen tot dwangarbeid of ter dood veroordeeld. De hongercatastrofe, welke meermalen de Sovjet Unie in de afgeloopen tientallen jaren hebben ge-, teisterd, de totaal ontredderde gezinstoestanden als gevolg van den invloed der communistische pro paganda hebben vele honderdduizenden kinderen en jonge menschen van hun opvoeders en kost- winnei-s beroofd. In het warme jaargetijde trokken zij in groepen of in heele benden door het land en trachtten eenig voedsel bij elkaar te bedelen of in de meeste gevallen te stelen. Bij de nadering van het koude jaargetijde stroomden zij naar de steden terug, waar zij in lompen gehuld, stijf van het vuil, vermagerd tot op het gebeente, aan verschillende besmettelijke ziekten lijdend, in kelders, ruines of ergens anders een schuilplaats zochten. Genoemd Duitsch blad citeert een artikel uit de Sovjet pers, welke zelf deze toestanden heeft ge- schildei-d. In een soort schuur aan het Internationale Prospekt te St. Petersburg was een nachtasyl voor deze „Besprisornje ingericht, waar zij tien kope ken moesten betalen om hier te kunnen overnach ten. Bij massa's lagen deze jonge menschen op den met bloed en zweet bezoeldelden grond, levende lijken, die een ontzettenden stank verspreidden. Vuil, stank, vloeken, vechtende kaartspelers. Men moest een gasmasker opzetten om in de slaap- ruimte te kunnen gaan. Ovei-dag slenterden zij dooi de straten en stalen wat niet muurvast bevestigd was. Deze getuigenis, een van vele, is voldoende om den toestand van een aanzienlijk deel van de jeugd in den Sovjetstaat te schetsen. Wanneer van Sovjet zijde beweerd woi-dt dat het gelukt is een deel dezer „Besprisornje" in asylen onder te brengen, dan is hiermede niet het kwaad in zijn geheelen omvang bestreden, want de bepaling van 8 April 1935 is nooit opgeheven en werd steeds toegepast, hetgeen bovendien uit de verschillende pi-ocessen tegen ambtenaren der Gepeoe in 1939 bekend is geworden. Het was niet veel Wat uitlekte, doch het wierp een zoo veel beteelcenend licht op de toe standen, dat ook de hermetisch afgesloten buiten wereld hiei-over iets vei-nam. Aangeklaagd werden jonge Gepeoe-ambtenaren wegens het folteren van tienjarige knaapjes om zoodoende een bekente nis los te krijgen dat zij „anti-revolutionnairen, fascistische daden en daden van terreur hadden gepleegd. In Lenin-Koesnetzk werden 160 ver- waaiioosde kinderen met lage misdadigei-s in een cel gewoi-pen, waai- zij' acht maanden zonder een bed moesten slapen en iederen nacht aan een kruis verhoor werden onderworpen. In geen enkel land ter wereld bestaat er een dergelijke ellende onder de kinderen die natuur lijk tot a-sociale elementen opgroeien, terwijl over al, en voornamelijk in Duitschland, zooals de „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, de op groeiende jeugd met bijzonder zorg wordt omringd. ZORG VOOR DE JEUGD De zorg voor de jeugd is vooral in deze eeuw bij zonder groot. Indien de ouders zelf hun opvoe dingstaak niet ten volle kunnen vervullen, zorgen vereenigingen of staatsinstellingen er voor. dat deze taak wordt overgenomen en dat het kind krijgt waarop het recht heeft. Dit is een van de dingen waarop de twintigste eeuwsche maat schappij met trots- kan wijzen. Zij heeft begrepen dat de jongeren geholpen moeten worden op den levensweg, dat men hen niet mag laten voort- ploeteren zonder een helpende hand te bieden. De steun aan de jeugd verleend levert voordeelen op, zoowel voor hen die dien steun ontvangen als voor hen die hem verleenen. En de vooruitgang op elk gebied is voor een uiterst belangrijk deel te dan ken geweest aan de vele zorgen die aan de jeug digen worden besteed. Een tijdlang is het een pro bleem geweest hoe deze arbeid kon en moest wor den verricht, maar de laatste tientallen jai-en was de omvang van dit probleem nog slechts gering omdal wegen gevonden waren die successen bleken te brengen. Het A.N.P. publiceert heden een overzicht van de ellende onder de Sovjet-jeugd, waaruit een "scherp contrast moet blijken met de toestanden b.v. in eigen land. Het meldt o.m.: ..De hongercatastrofen, welke meermalen de Sovjet-Unie in de afgeloopen tientallen jaren heb ben geteisterd, de totaal ontredderde gezinstoe standen als gevolg van den invloed der commu nistische propaganda, hebben vele honderdduizen den kinderen en jonge menschen van hun opvoe ders en kostwinners beroofd. In het warme jaar getijde trokken zij in groepen of in heele benden door het land en tracht =n eenig voedsel bij elkaar te bedelen of in de meeste gevallen te stelen. Bij de nadering van het koude jaargetijde stroomden zij „naar de steden terug, waar zij in lompen ge huld, stijf van het vuil, vermagerd tot op het ge beente, aan verschillende besmettelijke ziekten lijdend, in kelders, ruïnes of ergens anders een schuilplaats zochten". Samenvoeging van Langendijker gemeenten. Te Noordscharwoude is bericht ontvangen dat de gemeenten Oudkarspel, Noordscharwoude,-Zuid- scharwoude en Broek op Langendijk met ingang van 1 Augustus a.s. worden samengevoegd. Tot burgemeester van de nieuwe gemeente Is be noemd de heer If. Schelhaas, thans burgemeester van Broek op Langendijk, tot gemeentesecretaris de heer G. G. Post, thans gemeentesecretaris van Zuidscharwoude en tot gemeente-ontvanger de heer H. van Zuylen, thans gemeente-ontvanger van Broek op Langendijk. (A.N.P.) Op een der binnenplaatsen van een Lembergsche gevangenis spelen zich hart roerende scènes af. - (Foto Hoffmann-Holland. Duitsch weermachtsbericht Schepen op de rede van Suez aangevallen Huil wederom gebombardeerd HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Juli (DNB) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „De operaties in het Oosten schrijden gestadig voort. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten wederom de ravitailleeringshaven Huil gebombardeerd. Uitgebreide branden ontston den In het Kanaal van St. George is een koopvaar der van 6000 b.r.t. door neergeworpen bommen tot zinken gebracht. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers con centraties van Britsche vrachtauto's bij Sidi el Bar- rani uiteengedreven. Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten vijandelijke batterijen rond Tobroek tot zwijgen. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 13 op 14 Juli Britsche sche pen op de reede van Suez gebombardeerd. Twee vrachtschepen van in totaal 12.000 b.r.t. werden vernietigd. Twee andere groote schepen kregen voltreffers. Bij aanvalspogingen van Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen aan de Kanaalkust zijn gisteren door jagers en afweergeschut 12, door marinege- geschut één vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afge loopen nacht br.; ant- en brandbommen in Noord- west-Duitschland, vooral in Hannover en in het kustgebied neergeworpen. De burgebevol king leed eenige verliezen aan dooden en gewonden, Nachtjagers en afweergeschut schoten zeven aan vallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer". Een nader D.N.B. bericht meldt: Een groote con centratie van schepen op de reede van Suez is in den nacht van Zondag op Maandag, naar van welingelichte Duitsche zijde wordt gemeld, door het Duitsche lucht wapen aangevallen. Daarbij gingen minstens drie schepen, met een totalen inhoud van 26.000 brt., voor Engeland verloren .Talrijke andere schepen werden vermoedelijk beschadigd- Twee koopvaarders, elk zes duizend brt. groot, kregen zoo zware treffers, dat ver wacht kan worden, dat zij geheel verloren zijn. Een transportschip van ongeveer 14.000 brt kreeg twee vol treffers met bommen van het zwaarste kaliber, waar door verscheidene zware explosies werden verwerkt. Een andere koopvaarder, van 5000 brt.. is bij denzelf den aanval beschadigd. Waargenomen kon worden dat talrijke bommen in de onmiddellijke nabijheid van andere handelsschepen insloegen. Duitsche verliezen ontstonden niet. Een onderhond met Oberbefehls- leiter Hilgenfeblt. Het ANP meldt: Tijdens het bezoek, dat de leider van het hoofdbureau van volkswelvaart in de rijks leiding der N.S.D.A.P., Obei-befehlsleiter Hilgcn- i'eldt, dezer dagen aan ons land heeft gebracht, was een verslaggever van het ANP in de gelegenheid dezen hoogen Duitschen autoriteit, den schepper van het groote Duitsche winterhulpwerk,eenige vragen te stellen met betrekking tot den ai-beid. welke nu reeds sinds ongeveer een jaar op hetzelfde terrein in ons land wordt verricht;- Op de eerste vraag, namelijk of hij van meening is, dat de Winterhulp Nederland eenmaal op de zelfde wijze een symphonie van de gemeenschap woi-den zal als in het Duitsche rijk, antwoordde de heer Hilgenfeldt zonder aarzelen bevestigd. In uw land zoo zeide hij zijn dezelfde biologische voorwaarden aanwezig als bij ons. Ook in Duitsch land is deze idee in heel kleinen kring, begon nen en heeft zij zich van hieruit ontwikkeld. Adolf Hitler heeft met zeven anderen het geheel volk voor zijn idee gewonnen. Wanneer de Nederlanders bereid zijn zich als een gemeenschap te beschouwen, dan is de Winterhulp slechts de uitdrukking van de innerlijke gevoelde verplichting tot offervaardig heid jegens elkander. Ik ben er zelfs van overtuigd; dat het Nederlandsche volk in veel kortei-en tijd dan in Duitschland tot de gedachte van de volks gemeenschap komen zal en wel hierom, omdat het Nederlandsche volk den weg, welke hiertoe leidt, veel duidelijker uitgestippeld krijgt. Hij is als het ware geëffend. Acht u het noodzakelijk, dat bij het bestaan van verscheidene weldadigheidsinstellingen hier te lande een gelijke organisatie wordt geschapen als in Duitschland? Inderdaad zoo antwoordde de heer Hilgen feldt. Sociale maatregelen ten bate van het volk kunnen slechts gezien worden van totalitair stand punt en kunnen alleen algemeen worden geregeld. Er zijn alleen Nederlanders en de enkeling wordt als deel van zijn volk in het leven geplaatst, on verschillig tot welken maatschappelijken stand hij behoort, welke religie hij belijdt of welke poli tieke opvatting hij aanhangt. Het leven is primair en iedere generatie is een schakel in de keten van het leven. Alleen op deze wijze zie ik het sociale werk en niet in coniessioneele verdeeldheid of vol gens standen gescheiden. Wij zien in een gezond mensch de vraag van het leven. Het gezonde volk staat op den voorgrond en wanneer wij sommige menschen niet' kunnen overtuigen van de groote ge meenschappelijke opdracht, dan weten wij toch, dat hun zonen of kleinzonen eens zullen opgroeien in deze gemeenschap en haar zullen begrijpen. De verslaggever vroeg verder welke verklaring de heer Hilgenfeldt kon geven voor het feit, dat er in de organisatie van de N.S.V. (National Sozia- listische Volkswohlfahrt) 15 millioen vrijwillige leden zijn. Dit kan ik slechts zoo verklaren aldus luidde het antwoord dat de idee van den Führer al deze millioenen heeft opgewekt de gemeenschap te dienen. Zonder deze ideeën was dit groote sociale werk nooit ontstaan. Het was ook in Duitschland een moeilijke weg naar deze hervorming in het denken. Ook in Duitschland bestonden vele welda- digheidsvereenigingen en waren er vele kringen, welke zich met weldadigheid bezig hielden, maar alle zagen slechts den beperkten kring van haar vereenigingen of belangengroepen. De nationaal socialistischen arbeid ten bate van de volkswelvaart verbreekt deze bekrompen opvatting en ziet het volk als een eenheid. Ten slotte werd den heer Hilgenfeldt gevraagd naar zijn indrukken van zijn reis door ons land. Het uiterlijk van uw land zoo zeide hij heeft mij getoond, dat de Nederlanders een voorsprong hebben ten aanzien van den woningbouw. De men schen in uw land echter zien er niet zoo'gezond uit als bij ons. Ik ben door bijna alle Europeesche landen gereisd en heb op grond hiervan kunnen vaststellen, dat de algemeene maatschappelijke ver houdingen bij u belangrijk beter zijn dan die in Oost- en Zuidoost Europa. Ik vind echter, dat vele Nederlanders ziekelijke verschijnselen vertoonen. Deze kun nen echter gemakkelijk door goede preventieve maatregelen voorkomen worden. Wanneer hier een tijdig ingesteld medisch toe zicht, een goede preventieve tandverzorging, een gezonde voedingswijze en een regelmatige ontspan ningsregeling worden ingesteld, dan zal het Neder landsche volk op grond van gezonde basis, zijn hoogen geestelijken stand en zijn groot intellect in den kring der Europeesche volkeren een voorname plaats innemen. GIFTEN VOOR WINTERHULP Tijdens de periode van 30 Juni t.m. 5 Juli 1941 zijn bij de Winterhulp Nederland giften tot een to taal bedrag van f 22.382.16 binnengekomen (A.N.P.) Verhooging der reductie op bonnen van de vetkaart 's-GRAVENHAGE, 16 Juli. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen van de boter- en vet kaarten recht geven op 't koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden boter Bon „24" en „25" van de boterkaart: 17 Juli t.m. 3 Augustus, 250 gram boter per bon. Bon ,.24" en „25" van de velkaart: 17 Juli t.m. 3 Augustus, 250 gram boter per bon De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met den nieuw vastgestelden boterprijs. met ingang van 17 Juli a.s. aan houderé van vetkaarten per 250 gram boter (dus per bon van de vetkaart) een reductie wordt verleend van 22 1/2 cent. inplaats van 15 cent. In een officieele publicatie zijn de voor de detail listen van belang zijnde bijzonderheden ten aanzien van het inleveren dezer reductiebonnen vermeld. DE ROTSWONINGEN IN GKULHEIM VERDWIJNEN. De bekende rotspartijen bij Geulhem in Zuid- Limburg, waarvan in de laatste jaren groote ge deelten zijn afgegraven, waardoor de verschillende schilderachtige rotswoningen verloren gingen, le veren thans wer gevaar op voor instorting. Op den. hoek van den steilen weg naar BergTerblijt bij de wielrijders welbekend bevindt zich nog een dergelijke oude rotswoning, die groot gevaar loopt in te storten en met het oog hierop reeds ont ruimd is. Het is al herhaaldelijk voorgekomen, dat groote stukken rots naar beneden kwam. Om erger te voorkomen, zullen de nog overgebleven rotswo ningen worden dichtgeslort of worden afgegra ven. (A.N.P.) Verduistering is onze pli cht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 16 OP 17 JULI 1941 van 21.54 tot 5.57 Maan op 17 Juli op 1.15 Maan op 17 Juli onder 15.26 BEVERWIJK Orgelconcert Ned. Herv. Kerk. Soliste Annie Loots. De organist der Dominicuskerk te Amsterdam, Evert Haak, en de altzangeres Annie Loots ver zorgden het vierde orgelconcert in de Ned. Herv. kerk, dat in dit zomerseizoen werd gegeven. Er was veel belangstelling. Het programma, dat opende met een kerk- cantate van Karg-Elert, was een zonderlinge menge ling van werken van Bach, Cor Kint, van Beetho ven en Cath. van Rennes, op speelsche, zomersche wijze in deze orgelcompöte verwerkt. In den karakteristieken stijl, hem eigen, speelde Haak de interessante Cantate di chiesa van Karg- Elert, voor de orgellitteratuur een dankbaar werk. Een Rondo van denzelfden componist werd tech nisch met een knappe voordracht gespeeld; een hierop aansluitend Adagio kon mij qiïa samenstel ling minder bevredigen. Na Cor Kint's Prélude pastorale met vele lande lijke aspecten kwam het werk, waarmee men voor dit orgelconcert als eenig solonummer had kunnen volstaan: Bach's Passacaglia en Triplefuga in c-moll. De altsoliste zong met veel bravour en volume§ maar haar stem kon mij bij enkele tonen in het middenregister toch niet enthousiast stemmen. De kracht en de glans van haar stem liggen in het hooge register. Zij zong een tiental liederen. W. VELSEN TWEE JUBILARISSEN BIJ VAN GELDER. J De heeren W. Jongejans en Jac. Verhoef her dachten Dinsdag den dag, waarop zij 35 jaar ge leden bij de N.V. Ver. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen in dienst kwamen. Eerstgenoemde, die werkzaam is in de afdeeling malerij van de Papierfabriek werd des morgens ten kantore ontvangen, waar hjj r.amens de directie door h\ W. A. Staring procuratiehouder, werd ge complimenteerd. Deze sprak zijn voldoening uit over de werkzaamheden van dezen jubilaris en betreurde het, dat de heer Jongeians in Januari a.s. wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd het bedrijf zal gaan verlaten. Spre ker overhandigde hem het gebruikelijke geschenk onder enveloppe. Van zijn collega's ontving hij een mooie rook tafel en bloemen. De heer Verhoef, die in de houtkapperij van de Cellulosefabrieken werkzaam is, werd eveneens na mens de directie door ir. Staring gelukgewenscht. Deze betuigde ook hier zijn groote erkentelijkheid voor de goede vei diensten van dezen jubilaris, van wien het bedrijf nog veel kan verwachten. Ook hij ontving het gebruikelijke geschenk. Beide jubilarissen brachten dezen gedenkdag ia den huiselijken kring door.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1