Britsche aanvallen bij Solloem en Tobroek afgeslagen Het wapenstilstandsverdrag tusschen Engeland en Syrië. KORT NIEUWS WOENSDAG 16 JUEÏ T94T Italiaansch weermachtsbericht ROME, 15 Juli (Stefani) Het Weermachtsbe- richt van heden luidt als volgt: In Noord-Afrika hebben aan het front van Sol loem onze troepen een naderingspoging van pant serstrijdkrachten afgeslagen Aan het front van Tobroek is een aanval van vijandelijke troepen op een van onze steunpunten afgeslagen. De luchtstrijdkrachten van de spil hebben her haalde malen de fortificaties en de haven van To broek fel aangevallen. Andere formaties bombar deerden Britsche vooruitgeschoven steunpunten en installaties. In de oase Siwa, tusschen Sidi el Ba- rani en Mersa Matroeh, hebben jachtvliegers in scheervlucht gemotoriseerde eenheden aangevallen en daarbij eenige auto's vernield. De vijand heeft luchtaanvallen uitgevoerd op Derna, Bardia en Benghazi. In Benghazi is een Britsch vliegtuig door onze jagers neergeschoten. In Oost-Afrika vijandelijke luchtaanvallen op Gondar.Onze luchtafweer greep terstond in en haalde een vliegtuig omlaag', welks bemanning bestond uit dissidente Franschen. In den nacht hebben Britsche vliegtuigen bommen geworpen op de stad Messina. Er ontstond schade aan gebouwen. Onder de burger bevolking viel een doode, vier personen werden gewond. De regels van het oorlogsrecht. Sovjets beschouwen Duitsche hospitaalschcpen a!s oorlogsschepen. Het A. N. P. verneemt van welingelichte zijde uit Berlijn: Met betrekking lot de kwestie van het in acht nemen van de regels een er humanitaire oorlogvoe ring, verklaarde men Dinsdag in de Wilhelmstrasse dat er geen twijfel over bestaat dat van Duitsche zijde alles wordt gedaan om deze regels in acht te nemen. In dit verband legde men den nadruk op het feit dat het Duitsche rijk aan de Sovjet Unie mededeeling heeft gedaan van het gebruik van hospitaalschepen in de Oostzee, waarop de bolsje wisten slechts een brutaal antwoord gaven, waarin zij mededeelden dat zij er niet aan denken de Duitsche hospitaalschepen te respecteeren, doch dat zij vastbesloten waren deze schepen als oorlogs schepen tc behandelen. In politieke kringen der rijkshoofdstad beschouwt men dit eclatante bewijs voor de vastbeslotenheid der bolsjewisten om de beginselen van de mensche- lijke samenleving brutaal en cynisch te verwaar- Ioozen als een uitdaging van het geheele Avond- land. Sovjet-Unie Engeland's bond genoot. Verklaring van Churchill in het Lagerhuis. De Britsche premier Churchill heeft, naar het D.N.B. meldt, Dinsdag in het Lagerhuis uiting, gegeven aan zijn bezorgdheid over de uitwerking, die onlangs het debat van twee dagen over de Britsche productie in het buitenland heeft gehad. In de Vereenigde Staten en in de Dominions, vooral in Australië, is daardoor de indruk ontstaan dat de Britsche industrie en het ministerie van vliegtuigproductie zich in een volstrekt chaotischen toestand bevinden. Binnenkort zal Chur chill tijdens een openbare zitting van het Lagerhuis hieromtrent een verklaring afleggen. Vervolgens ging Churchill over tot de „plechtige overeenkomst" tusschen Engeland en de Sovjet Unie, waarvan hij hoopt dat zij een „uiterst voordeëligen, machtigen invloed" zal hebben op den loop van den oorlog. Het is natuurlijk, zoo betoogde hij, een bondgenoot schap én de Sovjet Unie is thans Engeland's bondge noot. Churchill bestreed evenwel dat" Engeland zich daarmede op een lijn stelt met de "communisten en strijdt voort voor het communisme, maar hij verklaar de, dat Engeland de Sovjet wapenen zegent en de Sovjet Unie alle succes toewenscht. Omtrent de Syrische aangelegenheid beweerde hij dat de Britsche, Australische en Britsch-Indische sol daten daar Frankrijk's bodem hebben verdedigd. Enge land verheugt zich dat het er met de hulp van de strijdkrachten van generaal De Gaulle er in is geslaagd aan de volken van Syrië en den Libanon hun „sBuve- reine onafhankelijkheid" terug te geven. BERLIJN OVER CHURCHILL'S REDE VAN MAANDAG. BERLIJN, 15 Juli (A.N.P.). Wij vernemen van wel ingelichte zijde: Aan de gisteren door Churchill ge houden rede voor het stadsbestuur van Londen wordt in politieke kringen alhier slechts aandacht geschonken voor zoover zij een bekrachtiging van de verbonden heid van den strijd van het bolsjewisme in Europa met den Engelschen strijd bevat. Met bijzondere belangstelling heeft men hier nota genomen van de woorden van Churchill dat deze strijd een gemeenschappelijk doel geldt, n.l. de continentale machtspositie van Duitschland te vernietigen, waarbij in het geval van een Engelsche overwinning de na komelingen van het Duitsche Rijk in Europa het bols jewisme moeten aanvaarden. Men acht het in Berlijnsche politieke kringen over bodig aan de voorspellingen van Churchill nog iets toe te voegen. Men verwijst alleen naar de spontaneï teit, waarmede de Europeesche staten en volken, voor zoover zij niet direct met de Sovjet-Unie oorlog voe ren, dooi- het oprichten van corpsen vrijwilligers tot uitdrukking brachten en brengen, hoe zij over die uit latingen van den Britschen minister-president in wer kelijkheid denken. Wat de scheldpartij en de razernij betreft, waarin Churchill ook bij deze rede is geraakt, is. naar de meening in de Wilhelmstrasse, ieder com mentaar overbodig. ,,De doodelijke school". Het D.N.B. meldt: De Duitsche pers publiceert een artikel van den veel gelezen schrijver van bekende historische romans. Bruno Brehm, onder den titel „De Doodelijke School In principieele beschouwingen be handelt hij de voor Europa en in het bijzonder voor het Duitsche Rijk bestaande noodzakelijkheid der ver nietiging van het bolsjewisme. Allereerst beschrijft de auteur het bezoek aan de citadel van Zloszow, een van de schoolvertrekken,' zoo als hij zegt, waar men het wezen van het bolsjewisme leert kennen. Het is stellig niet het ergste wat er thans in het Oosten is, maar toch is het het ergste wat zijn oogen tot dusverre hebben gezien. De citadel zoo schrijft hij, ligt aan den Zuid-Oostelijken kant van de stad. Ik vroeg den post waarom zooveel lieden den smallen weg naar de citadel opliepen en hij antwoord de mij dat daarboven de doode Ockraïners lagen. Wij klommen het pad op. Rond de citadel loopt een vestinggracht. Aan den kant van de gracht stonden menschen. Uit de gracht steeg de stank van ontbinding. De gracht zelf lag vol lijken. Alle lijken waren op vreese- lijke wijze verminkt, zelfs de gezichten had men niet gespaard. Wat afgesneden kon worden had men afge sneden, wat uitgestoken of uitgerukt kon worden was uitgestoken of uitgerukt. Wij betraden het binnenplein van de citadel. Daar lag de ellende in lange rijen. Ik kon niet meer toezien en moest weg, het was te veel, de, vliegen, de hitte, de stank, de snikkende mannen die tusschen de lijken af- en aanliepen om hunver wanten te zoeken. Mijn keel kneep dicht en ik huiverij de. Zoo ziet de doodelijke school eruit. In deze dagen nu, zoo gaat de schrijver voort, nu eindelijk het met bloed bespatte gordijn is weggerukt waarachter dit land verborgen lag en nu eindelijk wraak wordt geoefend voor de vreeselijke ontzetting, tracht Engeland in het Westen den met bloed bevlek ten bondgenoot te ontlasten en het Moskousche weer- machtsbericht maakt met welgevallen daar melding van. Wij herinneren ons de pogingen van den Führer om met Engeland tot overeenstemming te komen. Wij weten welk offer wij met den vlootbouw hebben ge bracht voor dezen wil. 't Was tevergeefsch. De Führer heeft geweten wat ons uit het Oosten bedreigde. Er was geen overeenkomst mogelijk met Polen of. met Tsjecho-Slowakije, aangezien Engeland het niet wilde en het blinde Frankrijk niet zag waar het om ging. Nu zien wij het. Kom met mij mee naar de teruglochts- wegen van de Sovjets en ziet, wat zij daar hebben laten liggen aan pantserwagens, welke monsters, welk een aantal. Bij een opmarsch zouden zij in enkele dagen Polen hebben verpletterd en Tsjecho-Slowakije hebben vernield, wanneer een tegenstand mogelijk zou zijn geweest. Geen stad zou zonder lijkenkelder en folterkamer zijn gebleven. Dsjenghis Khan zou dit maal gemotoriseerd gekomen zijn. Hoezeer het voor de bolsjewisten ernstig gemeend was met hun op marsch en wat deze voor gevolgen zou hebben gehad, dat kunnen wij nu met een huivering overdenken. Ons antwoord was gelegen in onze bewapeningen, in pogingen om Engeland tot een overeenstemming te brengen. Ons antwoord was onze ademloos snelle oor logvoering om maar niet te laat te komen voor deze groote afweer. Wanneer wij vastgeloopen waren, wanneer het niet zoo snel was gegaan, zouden de bols jewisten zijn opgerukt naar Hongarije, naar Bohemen en zij zouden alle dijken hebben vernield die tegen hen waren opgewoi-pen. Wij verdedigen thans niet al leen Europa, wij verdedigen de wereld tegen de pest; de folterkamers en lijkenkelders. Wij verdedigen den dwazen Zwitserschen kleinburger, den verblinden Amerikaan. Dat wij het werk eerst zoo laat, ja op het allerlaatste oogenblik konden verrichten, dat is de schuld van Engeland. Hoe dwaas lijkt ons thans alle getwist over kerken, kronen, scholen, vrijheid en al de zoogenaamde zoo groote problemen. In de kelders van den dood, in de folterkamers onder den grond gelden al deze problemen niet, daar heerscht, terwijl een onderdrukt geschreeuw weerklinkt, een huivering wekkend stilzwijgen, dat de geheele wereld heeft be dreigd. Commissarieele regeering in Servië. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In Belgrado zijn Ser vische ministerieele commissarissen benoemd, die een commissarieele ministerraad vormen. Er zijn negen ministeries in het leven geroepen, n.l. voor binnen- landsche zaken, cultuur, verkeer, justitie, posterijen, openbare werken, voeding, economie en sociale zaken. De militaire bevelhebber in Servië, generaal Von Schroder, heeft de nieuwe Servische ministers ter gelegenheid van hun benoeming ontvangen en met hen van gedachten gewisseld over de grondslagen der sa menwerking. De voorzitter van den Servischen ministerraad, Atsjimowitsj, sprak van den wensch van het Servi sche volk om ingeschakeld te worden in de nieuwe Europeesche orde, waaraan het Servische volk zijn toekomst gebonden acht. Hij sprak den dank van Servië uit jegens den Duitschen militairen bevelheb ber voor de bewezen Duitsche geneigdheid om het Servische volk op den nieuwen weg steun en hulp te verleenen. Generaal Von Schroder bevestigde in een opmerkelijk antwoord deze Duitsche bereidheid tot het verleenen van steun en hulp in de verwachting, dat het Servische volk de oorzaken van zijn eigen nood zou inzien, de leiders van het volk bereid waren de noodige maatregelen te nemen tot verzekering van orde, rust en arbeid en het volk zou leiderl in zelf tucht naar de overwinning van de eigen zorgen. Hier mede zijn de grondslagen gegeven voor den burgerlij ken wederopbouw in Servië onder de eigen en vrije verantwoordelijkheid van het Servische volk en met bereidwilligen steun van Duitschland. Hongaarsch legerbericht. Sovjetaanvallen afgeslagen. BOEDAPEST, 15 Juli. De chef van den gene- ralen staf van de Honved deelt mede: „Tijdens de gevechten met de vijandelijke ach terhoeden hebben onze snelle troepen verscheidene groote aanvallen van gepantserde Sovjettroepen af geslagen. Ons luchtwapen heeft de terugwijkende vijan delijke colonnes met- succes gebombardeerd". (D.N.B.) DE DUITSCHE OPMARSCH IN HET OOSTEN. In onafzienbare rijen rukken de colonnes voorwaarts. Oden achtergrond het gedeeltelijk brandende Dunaburg. (Foto Orbis-Holland) Geen politieke clausules. Fransche strijdkrachten zullen in bepaalde zones worden geconcentreerd Het DNB verneemt uit Vichy: De overeenkomst inzake het Syrische con flict is Maandag om 20.00 uur te Akka door den Britschen opperbevelhebber, generaal Wil son en door den vertegenwoordiger van den Franschen opperbevelhebben, generaal Verdil- lac, onderteekend. De overeenkomst bevat in 22 artikelen o.a. de volgende voorwaarden: De geallieerde strijdkrachten zullen het ge bied van Syrië en Libanon bezetten. De Fran- sche strijdkrachten worden in bepaalde zones geconcentreerd. Tot aan de repatrieering blij ven de Fransche troepen met een verminderd officierscorps onder het Fransche opperbevel, dat voor hun onderhoud zorgdraagt. Met betrekking tot den Djebel Droes, waar om veiligheidsredenen de Fransche troepen in hun garnizoens blijven, totdat zij door Engelschen wor den afgelost, zijn bijzondere bepalingen voorbe houden. Den Franschen strijdkrachten zullen alle militaire eerbewijzen worden gebracht. Zij zullen zich met al hun wapens en al hun munitie in de bepaalde zones terugtrekken, waar zij hun per soonlijke wapens mogen behouden. Bovendien wordt aan iedere eenheid om veiligheidsoverwe gingen een beperkte hoeveelheid munitie gelaten. Al het overige oorlogsmateriaal wordt onder toezicht van de Britsche autoriteiten geconcentreerd, die het recht hebben het voor hen noodige materiaal te nemen. De rest wordt vernietigd. De gevangenen die tot de Engelsch-Gaullistische strijdkrachten behooren, worden onmiddellijk vrij gelaten. De Fransche gevangenen worden vrijge laten zoodra het geheele Syrische en Libaneesche gebied bezet is en aan de clausules van de over eenkomst is voldaan. Zij zullen dan in staat worden gesteld naar hun eenheden terug te keeren om ge repatrieerd te worden. Het staat een ieder afzon derlijken Franschen burger of militair vrij te kie zen of hij naar de geallieerden wil overgaan of dat hij gerepatrieerd zal worden. De burgers die zich bij de zaak der „geallieer den" willen aansluiten kunnen door de Britsche autoriteiten worden gemachtigd in den Levant te blijven. De bestuursambtenaren en de ambtenaren van de technische diensten alsmede de officieren van de speciale diensten blijven zoolang in functie als dit noodzakelijk is om de continuïteit van be stuur over het land te waarborgen en tot het oogen blik, waarop zij vervangen kunnen worden. Zij kunnen dan op eigen wensch naar het vaderland terugkeeren. De Britsche autoriteiten gaan er mede accoord dat de repatrieering van de Fransche troepen en staatsburgers met Fransche schepen geschiedt. De takken van bestuur, de openbare diensten en de openbare nutsbedrijven, met inbe grip van de spoorwegen en vervoermiddelen, als mede de electvische installaties en de waterleiding worden met het personeel in functie gelaten en onbeschadigd overgedragen. Hetzelfde geldt voor alle telefonische-, telegrafische- en radiotelegva- fische verbindingsmogelijkheden, met inbegrip van den zeekabel. Verder moeten worden overgedragen alle haven installaties, alle marinegebouwen en alle schepen, die zich in de Syrische en Libaneesche wateren be vinden. Alle vliegtuigen en alle uitrustingsvoor- werpen, alsmede alle bij de luchtvaart behoorende installaties op Syrisch en Libaneesch grondgebied en de aanwezige voorraden brandstoffen moeten woi-den overgedragen. De Britsche militaire autoriteiten behouden zich het recht voor de speciale troepen van den Levant in eigen dienst te nemen. De tenuitvoerlegging van deze thans opgestelde overeenkomst wordt door een speciale commissie geregeld en gecontroleerd. Deze commissie zal haar zetel hebben te Beiroet en zal bestaan uit vijf leden. Drie leden, waaronder de voorzitter, worden door de Britsche, de beide andere door Fransche autori teiten benoemd. Het DNB meldt verder nog: In goed ingelichte kringen te Vichy wordt verklaard dat de thans ontvangen tekst van het wapenstilstandsverdrag aanzienlijk verschilt niet de vroegere door de En gelschen opgestelde voorwaarden. Het verdrag draagt een volstrekt eervol karakter én bevat vooral geen .politieke clausules, zoodat Frankrijk's politieke recht op Syrië en Libanon ge heel gehandhaafd blijft. Generaal Dentz heeft door zijn vertegenwoordiger uitsluitend met militairen onderhandeld, zoodat de overeenkomst geenerlei politieke beteekenis toekomt. Opmerkelijk is ook dat in het onderteekende verdrag geen sprake is van De Gaulle en Catroux. Het voornemen van de Fransche regeering om iederen schijn van een politiek document te vermijden komt ook tot uiting in het feit dat het verdrag niet door generaal Dentz, doch door generaal Verdillac is ondertee kend, die generaal Dentz in diens kwaliteit van opperbevelhebber en niet als Hooge Commissaris vertegenwoordigde. STANDPUNT VAN BERLIJN. Het ANP meldt uit Berlijn: Met het wapenstilstandsverdrag voor Syrië is, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, een einde ge komen aan een actie van het Britsche leger, welke door Berlijn niet van commentaar behoeft te wor den voorzien. Dit is de taak van Vichy. Overigens is de beëindiging van den strijd om Syrië, zoo verklaarde men voorts, geen bewijs er voor dat Frankrijk niet in staat is zijn koloniën te verdedigen. Men noemt het in politieke kringen alhier natuurlijk, dat uit het geval Syrië zekere lessen zijn getrokken, hetzij door Duitschland, het zij door Frankrijk, of door allebei de landen. Dit laat men hier in het midden. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. BERLIJN, 15 Juli (D.N.B.). In den nacht van 14 OD 15 Juli is het Britsche luchtwapen, naar het D.N.B. verneemt, naar Noord-West Duitschland gevlogen Door de op verscheidene plaatsen neergeworpen bri sant- en brandbommen ontstond schade, hoofdzakelijk in woonwijken. Bovendien werden een kerk. een zie kenhuis en een tehuis voor ouden van dagen getrof fen. Wederom werden alleen burgers slachtoffer van deze aanvallen. Vier vijandelijke machines werden door nachtjagers of afweergeschut neergeschoten. De Engelsche schecpsverliezen. Het D.N.B. meldt: De Britsche admiraliteit geeft voorloopig toe, dat in de maand Juni 71 Britsche en geallieerde schepen met een totalen inhoud van 311.000 brt. en acht in Engelschen dienst varende neutrale schepen verloren zijn gegaan. Naar de Engelsche berichtendienst mededeelt zal de Britsche admiraliteit in de toekomst de scheepsver- liezen niet meer geregeld publiceeren teneinde den vijand geen belangrijke inlichtingen te geven. De ver liezen zullen alleen dan worden gepubliceerd, wanneer de Britsche admiraliteit dit noodig oordeelt. Uitwisseling van onderdanen. Het A. N. P. meldt: BERLIJN, 15 Juli. Wij vernemen van welinge lichte zijde: Naar men in politieke kringen alhier mededeelt, is intusschen een nieuw aantal Duitsche onderdanen tegen burgers der Sovjet Unie uitgewisseld. De Duitschers zullen, na een korte rustpoos in Turkije, als gevolg van de vermoeienissen van de reis, binnenkort naar het Duitsche rijk terugkeeren. De onderhandelingen over het uitwisselen van de Duitsche staatsburgers, die tot dusverre als ge volg van technische moeilijkheden nog in de Sovjet Unie vertoeven, worden voortgezet EERSTE HULP VOOR DE SOVJET-KRIJGSGEVANGENEN. Gretig drinken de inaiinen het hun aangeboden water. De meesten van hen verkeeren in deerniswekkenden toestand. (Foto Atlantic-IIollanid) Amerika en de oorlog. Meening der Wilhelmstrasse over Roosevelt's politiek. Het A.N.P. verneemt van welingelichte zijde uit Berlijn: In politieke kringen der rijkshoofdstad legde men gisteren den nadruk op 't feit dat. het bericht van den New-Yorkschen correspondent van het Zweedsche blad „Aftonbladet", waarover reeds is gemeld volgens hetwelk Roosevelt het voor nemen heeft zoo snel mogelijk tot een oorlogstoe stand met Duitschland te geraken, door de Duit sche pers zeer ernstig is behandeld. Men acht in deze kringen de houding van de toonaangevende bladen van hel Duitsche rijk tegenover dit onder werp voor honderd procent juist. In de Wilhelmstrasse koestert uien geenerlei twijfel aan de echtheid van dit Zweedsche bericht, dat, volgens de Duitsche opvatting, geheel en al door bepaalde voorbeelden en aanwijzingen over maatregelen dei" Amerikaansche regeering wordt gedekt, welke aanwijzingen intusschen ter kennis zijn gebracht van officieele instanties alhier. De geheele wereld kan niets beters doen, zoo verklaarde men in dit verband in de Wilhelm strasse, dan aan de hand van dit feit Europa op merkzaam te maken op de klaarblijkelijke licht zinnigheid en op het gevaar dat door een derge lijke houding van Roosevelt zon kunnen ontstaan. In officieuze kringen te Berlijn beschouwt men het Zweedsche bericht als nieuw bewijsmateriaal voor Roosevelt's politiek met betrekking tot zijn vastbeslotenheid om onder alle omstandigheden nieuwe verwarring te stichten in het Europeesche conflict. Men neemt hier aan dat Roosevelt ten aanzien van de publicatie van het Zweedsche blad zijn standpunt zal moeten bepalen en men ver klaart dat ook van Duitsche zijde op het juiste tijdstip hierover gesproken zal worden. Voorloo pig," zoo verklaarde men gisteren in de Wilhelm strasse, heeft men hierover niets te zeggen. Dit is veeleer uitsluitend een kwestie, welke het Ameri kaansche volk aangaat. Overigens zijn er onder het Duitsche volk door den inhoud van het Zweedsche bericht geenerlei gevoelens van angst ontslaan. Uit de onverbloemde wijze, waarop dit bericht aan het Duitsche volk is medegedeeld kan men inte gendeel zien, hoe de Duitsche leiding bereid en vastbeslotenis deze dingen niet alleen voor de openbare meening der wereld, doch ook ten over staan van het Duitsche volk te bespreken. Belangwekkend is met deze woorden sloot men in de Wilhelmstrasse voor vertegenwoordi gers der pers de behandeling van dit complex van vraagstukken dat een dergelijke schending van de volkenrechtelijke beginselen ons bereikt op een oogenblik, waarop ook de bolsjewisten wat be treft de kwestie der hospitaalschepen, verklaard hebben dat zij het volkenrecht niet in acht zullen nemen. Ook hierin ziet men van Duitsche zijde een nieuw punt van overeenkomst tusschen het drie- manschap-Churchill-Roosevelt-Stalin. WILLKIE OVER ROOSEVELT'S PLANNEN. Wendell Willkie heeft blijkens een D.N.B. bericht uit Washington zijn medewerkers en vertrouwden medegedeeld dat president Roosevelt in verscheidene besprekingen met hem het bevel aan de Amerikaan sche vloot om zonder waarschuwing het vuur te ope nen op Duitsche oorlogsschepen, duikbooten en vlieg tuigen, heeft bevestigd. Roosevelt heeft bij al deze be sprekingen, aldus Willkie, uiting gegeven aan het vaste besluit onder alle omstandigheden den oorlogs toestand met Duitschland tot stand te brengen door veroorzaking van een incident. De eenheden van de Amerikaansche vloot hebben opdracht onder alle om standigheden dit incident te veroorzaken door aanval lend op te treden tegen Duitsche eenheden. Roosevelt, wil het Congres pas na afkondiging van den oorlogs toestand voor een voldongen feit. plaatsen, aldus Willkie. De voorzitter van de marinecommissie, senator Walsh, heeft volgens de New-York Times in een pers- gesprek in verband met de verklaring van den minis ter van marine Knox afgelegd in een geheime zitting van de marinecommissie op Vrijdag j.L, bevestigd dat een Amerikaansche torpedojager bij nadering van een Duitsche duikboot dieptebommen heeft uitgeworpen. Volgens de New-York Times" heeft Knox voorts het bestaan van een overeenkomst tusschen de Ameri kaansche en de Britsche regeering over gemeenschap pelijke acties op den Atlanlischen Oceaan geloochend en bovendien verklaard dat tot nu toe geen oorlogs schip van de Ver. Staten in het strijdgebied, zooals dat thans door Roosevelt is omschreven, heeft gevaren. De activiteit van de Amerikaansche marine moet be schouwd worden als verruimde patrouille. Overigens beweert de New-York Times" dat de stemming in de marinecommissie van den senaat na de uiteenzettingen over de Amerikaansche marine- politiek even duister is als tevoren. Naar Associated Press meldt uit Southampton (Massachusetts) heeft een ontploffing het kruit huis van de American Cyanamid Company ver woest, waar zwart kruit wordt vervaardigd. De brand, die hierop uitbrak, kon echter bedwongen worden. Naar tot dusver verluidt, zouden geen men- schenlevens te betreuren vallen (D.N.B.) Uit Belgrado meldt het D. N. B.: Tien commu nisten, die in den nacht van 12 op 13 Juli in de omgeving van Obrenovats een sabotagedaad tracht ten te plegen, zijn op de plaats van het misdrijf doodgeschoten. President Roosevelt heeft het wetsontwerp onderteekend, dat 31 millioen dollar ter beschik king van het ministerie van Marine stelt voor de voltooiing van tien kuststations. (D.N.B.) Utadia J'WQtamma DONDERDAG 17 JULI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomitc). 8.25 Gramofoonmu ziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Fragmenten uit „Der Zigeunerbaron", operette (gr.pl.). 9.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Viool, piano en gramofoonmu ziek. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.40 Almanak.. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Roman cers en pianospel. 2.00 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 2.45 Gramofoonmuziek, 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Pianovoordracht. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Galerij van hedendaagsche Italiaansche zangers", causerie (met gr.pl.). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Omroeporkest. 6.15 „Rembrandt", causerie. 6.30 Orgelconcert. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.45 Voor den boer. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.1-5 Spiegel van den dag. 8.30 Het Om roeporkest en solisten. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Uitzending in de Engelsche taal: National features of the Netherlands". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.20 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Sylvestre-trlo en gramofoonmuziek. 12,00 Bérichten. 12.15 Ensemble Erica I-Ielen. 12.45 B, N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 1.00 Bont middagprogramma. 3.00 Orgel concert. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Nederlandsche liederen. 5.00 Lezen van Christelijke lec tuur (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Het Nederlandsch Kamerorkest. 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O. Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Causerie „Ik was er zelf bij". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Heth Omroep-Symphorite-orkest, soliste en gramofoonmu ziek. 9.30 Sport en lichamelijke opvoeding. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Gramofoonmuziek. Dikwijls in drie groepen naast elkaar trekken de Duitsche legerafdeelingen in het Oosten langs de weinige goede wegen, welke hun in de Sovjet-Unie ter beschikking staan. (Foto Orbis-Holland)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3