y S.pmt en VectetCiaip KORT NIEUWS. wOENSDAG 16 JULI 1941 Latentennis Geen verrassingen bij de nationale kampioenschappen. Speelt Mej. Rollin Couquerque toch nog? De tweede dag van de nationale kampioenschappen, welke op de M. E. T. S. banen te Scheveningen gehouden worden bracht iets minder gunstig weer. Herhaaldelijk moesten de wedstrijden onderbroken worden tengevolge van neerplassende regenbuien. Mej. Rollin Couquerque heeft nog geen beslissing genomen ten aanzien van haar uitkomen. De mogelijkheid blijft dus nog bestaan, dat zij toch nog deelneemt aan deze kampioenschappen om haar titel te verdedigen. De uitslagen luidden: Heerenenkelspel, eerste ronde: J. Jacobson slaat J. van Galen 6—3, 6—3; M. Lubbers slaat Th. Klinkspoor 6—2, 7_5; E. Swarte slaat N. van Swaay 6—4, 7—5; Jhr. de Brauw slaat H. Dungelman 8—0, 6—2; Ir. Pasteur slaat J. van Oort 6—3, 6—8, 8—6; mr. M. Brouwers slaat Jhr. P. van Swinderen 6—3, 6—3; I. Rinkel slaat G. de Goederen G 2, 6—l; ir. van Herwijnen slaat H. v. d. Broeke 13—11, gg. h. de Haas slaat C. I-Ioeke 6—2, 6—4; A. Borren slaat j. jacobson 6—4,. 6—4; C. Fablus slaat P. Godefroy 6—3, gh. van Swol slaat M. Wynans 61, 64. Tweede ronde: M. Lubbers slaat E. Swarte 6—0, 6—2; D Teschmacher slaat J. Hendricks 6—0, 6—1; J. van Olst slaat H. Windt 6—3, 6—3; W. Karsten slaat G. Spiele 7—5, 6—2; H. Wilton slaat J. de Haas 6—2, 64; J. Bouman slaat E. v. d. Kruk 6—4, 6—1: B. van Meegeren Jr. slaat C. Bos- schaart 61,- 64. Damesenkelspel, eerste ronde: mej. J. v. d. Wal slaat mej. M. Rinkel 6—3, 6—0; mevr. M. Jonquiere slaat mevr. E van Loon 6—1, 6—1; mej. E. Klein slaat mej. C. Pastor 5_10, 6—3; mej. T. Fischer slaat mevr. Hoyer—van Herwij nen 3—6, 6—4, 6—2. Heerendubbelspel, eerste ronde: H. van Swol en J. v. d. Heide slaan H. Munch en .K. van Leeuwen 8—6, 6—2; B. van Meegeren en H. van Swaay slaan T. Klinkspoor en H. van Vloten 6—3, 6—0; A. Borren en R. de Brauw slaan J. de Haas en E. Swarte 6—4, 6—2. Gemengddulibelspel, eerste ronde: mej. M. Rinkel en H. Koppejan slaan mej. R. Sadee en mr. L. Pieters 62, 6—3; mevr. Vleugels Schutter en A. Borren slaan mej. L. Gode froy en P. Eenhoorn 6—4, 6—1; mevr. M. Jonquiere en H. Wilton slaan mej. T. Welink en C. Bosschaart 63, 64. Des avonds werden nog de volgende partijen gespeeld: Heerenenkelspel, eerste ronde: F. Wiegers slaat mr. L. pieters 6—3, 6—4; D. Lucas slaat F. v. d. Graaf 7—5, 6—2; Ir. J. Loeff wint van drs. A. Reidt (teruggetrokken); H. Voeteling wint van T. Leijenaar (teruggetrokken)Jhr. de Rooy van Zuidewijn slaat ir. d. Rierie 6—0, 62. Heerenenkelspel, tweede ronde: J. Rinkel slaat mr. W. Marinkelle 6—3, 6—2. Damesenkelspel, eerste ronde: mej. J. van Alphen slaat mej. N. Bloemarts 8—6, 6—0. Damesenkelspel, tweede ronde: mevr. N. Vleugels- Schutter slaat mevr. M. Smulders 6—3, 6—4. Heerendubbelspel, eerste ronde: mr. W. Brouwers en L. Rieter slaan G. Spiele en B. Veltenaar 6—0, 6—0; D. Tesch macher en W. Karsten slaan L. Akkerdijk en jhr. P. van Swinderen 6—3, 6—3. Heerendubbelspel, tweede ronde: H. van Swol en J. v. d. Heide slaan B. van Meegeren Jr. en W. van Swaay 6—1, 6—1. Gemengddubbelspel, eerste ronde: mej. Feliks en Jhr. R. de Brauw slaan mevr. M. StraubJansen en J. van Olst s 6i 75; mej. J. v. d. Wal en T. Hughan slaan de heer en mevr. Herwijnen 6—1, 6—2; mej. E. Klein en J. Jacobson slaan mevr. E. van Loon en F. Wiegers 4—6, 64, 6—2. oor het bestuur van den Districtsbond Noord-Holland rerden aangewezen de heeren J. W. van Dartelen en P. 1. Meure. Besloten werd de wedstrijden om de club- kampioensehappen 1941 1942 te doen verspelen volgens de bestaande reglementen. Besloten werd op Zondag 20 Juli a.s. een visehwedstrijd voor de leden en donateurs te or- ganiseeren en op Zondag 10 Augustus a.s. een tocht naai Marken en Volcndam voor de leden en hunne dames. In het a.s. najaar zullen wederom damcurssussen worden ge organiseerd, terwijl In Augustus a.s. een tournooi worden gehouden volgens het Hoogland systeem. De hee ren D. Schrijnemakers, I. Risseeuw en J. H. Meure weide, gehuldigd in verband met hunne promotie naar de hoofd klasse. Voorts werd van bestuurszijde medegedeeld, dal verschillende medaille- en andere wedstrijden tegen an dere vereenlgingen in voorbereiding zijn. Hulde werd gebracht aan den hoofdredacteur van het cluborgaan, den heer K. Oljj, en aan de redacteuren. heeren P. J. van Dartelen en A. Miedema, voor hun be langrijk werk voor de vereeniging. Bij de rondvraag werden nog verschillende zaken huishoudelijken aard behandeld, waarna te ca. 11 uur deze geanimeerde en vlotverloopen vergadering werd gesloten Artis vernieuwt zich steeds. Voetbal Gemeentelijke Reinigingsdiensten gaan voetballen. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan der Sportclub „Gemeente Reiniging" te Alkmaar wordt er een voetbal- tournooi georganiseerd waaraan verschillende Gemeente lijke Reiginignsdiensten in Noord-Holland deelnemen o.a. -Amsterdam, Alkmaar, Haarlem en Zaandam. Deze wedstrijden worden gespeeld Op Zaterdag 19 Juli, en zul len plaats vinden in het gemeentelijk Sportpark te Alk maar. De elftallen der Gemeentelijke Reinigingsdiensten bestaan uit spelers die niet voor officieele voetbalclubs uitkomen, dus zuiver bedrijfselftallen. Het Haarlemsche Reinigingselftal wordt vergezeld door een groot aantal supporters. Schaken ZOMERWEDSTRIJDEN „DE ROCHADE" Zesde Ronde. Eeregroep Heeren: F. A. Spinhoven—J. van Kampen 1—0 d. F. de Lange—W. v. d. Werff 0—1; H. Blokker—J, Blokker 0—1. Hoofdklasse Groep A: R. Holman—J. W. Brugman Vb"1/:- Eerste klasse Groep C: J. v. d. Schaaf—S. J. Abspoel 0—1. Eerste klasse Groep D: W. C. Hoos—H. de Vos 1— Tweede klasse Groep E: J. Eppinga—W. C. P. de Vries 01. Tweede klasse Groep F: J. van'der Schaar—J. Strljbos 0—1; C. S. G. Noordhoff—J. v. d. Schaar 1—0; Mw. G. van RaaltenC. H. J. Rademaker 0—1. Derde klasse Groep G; J. van Kralingen—H. Steenkist 1—0; d. Tel G.. P. Bronkhorst 0—1; J. Scheffer—H. Beets 1—0; S. Wellinga—A. de Loor 1—0; J. Scheffer—H. Steen- kist 1—0. Derde klasse Groep H: Mw. J. Cinqualbré—C. Kwantes 1—0. Schulz Jr.—J. Westenberg Zwemmen Volkszwemfeest in de zwem inrichting aan de Houtvaart. Het negende groote Volkszwemfeest zal Zondagmiddag 20 Juli in de Gent. Zweminrichting aan de Houtvaart plaats vinden. Jongens en meisjes van 7 tot 18 jaar zul len hieraan deelnemen AMSTERDAM, 14 Juli. „Een oase van rust en schoonheid" wordt Artis genoemd op de affiche, die Amsterdammer en buitenman roept naar de tien hec taren in het centrum van de hoofdstad, waar een der oudste en een der belangrijkste zoölogische tuinen van Europa sedert meer dan honderd jaren is gevestigd. Zou er in ons land wel een tweede stukje grond van die grootte te vinden zijn, waarop zooveel schoons te genieten is, waar zooveel leerzaams is bijeengebracht en waar zoo ten volle de rust wordt geaccentueerd door het jachtige groote-stadsleven, dat zich afbuigt langs de hekken van deze parel in de kroon van Am sterdam? Hoevele geslachten rangschikken onder de mooiste herinneringen uit hun leven niet hun bezoeken aan Artis? En het is zooals een onzer bekendste natuurhistorici eens schreef: „Artis is toch maar het mooiste wat er op natuurhistorisch gebied in ons land bestaat." Artis gaat met den tijd mee en hoewei er, vooral op financieel gebied, vele moeilijkheden te overwinnen zijn, worden steeds vernieuwingen aan- gebraöht.Vernieuwingen, die zoowel voor dè dieren als voor de duizenden bezoekers groote verbeteringen beteekenen Betreffende de eischen, waaraan het dierenverblijf moet beantwoorden, zoo vertelde het A.N.P. dezer da gen de directeur dr. A. L. J. Sunier, bestaat heden ten dage onder leeken zoowel hier te lande als daar buiten veel misverstand, een misverstand, ontstaan door de onjuiste voorstellingen die men zich van den aard van het dier en van diens behoeften maakt. Men meent algemeen dat men dieren niet meer in hokken af achter tralies moet houden, maar „in vrijheid" en dat men moet trachten het den dieren in een zoölogi- schen tuin zoowel wat hun omgeving als hun voeding betreft juist zoo te geven als zij het in de natuur heb ben. Deze meening heeft vooral ingang gevonden se dert Carl I-Iagenbeck in 1907 zijn bekende dierenpark te Stellingen opende, waarbij de eerste z.g.n. „Freian- lagen", ruime dierenverblijven zonder tralies of hek werk, gebouwd werden. Die verblijven wilden den indruk van een natuurlijk landschap geven. Later is men tot een ander inzicht gekomen en ook Hagenbeek zelf heeft zijn standpunt gewijzigd. Het is inderdaad juist dat vele dieren, waaronder de meeste tropische zoogdieren en vogels, gunstigen invloed ondervinden van de buitenlucht. Zij kunnen lager temperatuur en guurder weer heb ben dan men aantreft in de streken waar zij in het wild leven. Maar daarnaast moeten zij bij ai te guur weer 's nachts ondergebracht kunnen worden in ruime, hygiënische en verwarmbare hokken. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren, dat ook indi- vidueele verzorging voor dieren van zeer groot be lang is en deze verzorging is het' gemakkelijkste wan neer de dieren ieder een eigen verblijf met buiten park hebben. De „Freianlagen" hebben natuurlijk hun grote beteekenis, omdat zij den toeschouwer de illu sie - geven van een natuurlijk landschap. Een zoölogi sche tuin met moderne openluchtverblijven is onein dig veel mooier dan series hokken en kooien, hoe mooi zij ook gebouwd zijn. Ook Artis past het inrich ten van openluchtverblijven meer en meer toe. Wij hebben, met den directeur een wandeling door Artis gemaakt. De apenrots die verleden jaar is ge bouwd, is eer. zeer groot succes, vlak in de buurt van de apenrots bouwt ir. W. B. Ouëndag een tweede rots, bestemd voor gebergtedieren. 1-Iet gevaarte dat bijna klaar xs en er al terg „natuurlijk" uitziet, wordt 6V2 meter hoog. De architect heeft er zijn fantasie volkomen in uit kunnen leven en van het grillige bergmassief, omringd door een breede gracht, zal aan de voorzijde een waterval neerstorten. Het uitheem- sche landschap zal .worden gestoffeerd met steen bokken, tedalschapen, mouflons. Tegen de rots is een klein chalet gebouwd, een soort sanatorium voor het verblijf van zwakke en zieke dieren. De omgeving zal ook in overeenstemming worden gebracht met het stuk wilde natuur, waarmee Artis wordt verrijkt. De maraboehokken, die vlak in de omgeving staan en die leelijk óetoneeren worden gesloopt. Dichtbij deze nieuwe rotsgroep bevindt zich het hoefdierenveld, dat eveneens onder architectuur van den heer Ouën dag is aangelegd en dat een groot succes is geworden. Dit is het domein van den Zuid-Amerikaanschen struisvogel die zich zoo thuis voelt op dit veld, dat het wijfje in een primitief nest zeven groote eieren heeft gelegd, die door den vader bebroed worden. Op dit veld huizen ook de lama's, de Nubische ezels. stappen trotsche pauwen rond en bedachtzame ka- meelen. Het veld wordt afgeslof - door uitstekend ingerichte- stallen, die zoo smaak. A gebouwd zijn, dat zij geen oogenblik detoneeren met de omgeving. Deze vernieuwingen zijn uitgevoerd voor rekening van het Artis-reddingscomité. Voor de toekomst staat er nog veel op het programma, bijvoorbeeld open ter reinen voor olifanten, nijlpaarden, beren en zeeleeu wen. Dab nog is het een onvervulde wensch om tus- sehen het leeuwenterras en het bergdierenterras een groote weide aan te leggen, omringd door een breede sloot en aan de zijde van de Plantage Doklaan be grensd door een 40 M. breede stal. De weide, die on geveer 40 bij 40 M. zal worden, en die natuurlijk den prachtigen tuin nog mooier zou maken, is bedoeld, als .steppe" voor bisons, yaks en antilopen. Ir. Ouën dag heeft voor deze vernieuwing reeds een project klaar. Dammen PERSOONLIJK EERSTE KLASSE KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. In hel clublokaal van Damclub ..Oosterkwartier", ge bouw Kleine Houtstraat 106, werd voor bovengenoemden wedstrijd de volgende partij gespeeld: A. Smit (Haarlemsche Damclub) wint van C. Berkhout („Oosterkwartier"). JAARVERGADERING HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandagavond j',1. hield de Haarlemsche Damclub in de bovenzalen van restaurant Munniks hare 34ste a meéne jaarvergadering. Te 8 uur werd deze drukbezochte vergadering door den lsten voorziter, den heer J. w. van Dartelen, geopend. In zijn openingswoord memoreerde spreker, dat de vereeni ging, niettegenstaande de bijzondere tijdsomstandigheden, zich in een steeds toenemenden bloei mag verheugen en vele sterke spelers de gelederen der H. D. C. zijn komen versterken. Hulde werd gebracht aan den heer A. Mie dema, die in den Internationalen Problemistenwedstrijd van de V. K. P. den tweeden prijs behaalde. De jaarver slagen van den lsten secretaris (P. H. Meure), penning meester (j. Otter), en lste commissaris-bibliothecaris (Ph. G. Amelung Jr.) werden onder dank goedgekeurd, kascommissie, bestaande uit de heeren I. Risseeuw en D. Philippo, adviseerde tot algeheele décharge van het be heer van den penningmeester, waarmede de vergadering met applaus instemde. Het verslag van den afgevaardigde der jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond, den heer p. h. Meure, werd onder dank goedgekeurd. Vervolgens kwamen de verkiezingen aan de orde. De lste voorzitter, de. heer J. W. van Dartelen, en 2de secretaris, de heer K. Olij, werden bij acclamatie herkozen. In de vacature van 2de commissaris van materiaal werd voorzien door de verkiezing van den heer h. L. Philippo. Tot leden der kascommissie 1941/1042 werden gekozen de heeren D. Schrijnemakers en J. H. Meure en tot plaatsvervangende leaen ric heeren W. H. J. v. d. Eijnde en P. van Dijk. Tot wedstrijdleiders voor het seizoen 1941 19.42 werden, aange wezen de heeren P. H. -Meure en K. Olij. Tot candidaten Het N. V. V. over resultaten van een jaar. Aan een mcdedeeling van den persdienst van het V.V. is het volgende ontleend: Op 15 Juli was het een paar geleden, dat de Rijks commissaris, Rijksminister Seyss Inquart, den heer J. Woudenberg benoemde tot commissaris van het N.V.V. Deze aanvaarddè op 16 Juli 1940 zijn taak. Volgens de opdracht van den Rijkscommissaris ver kreeg de heer Woudenberg daarmede het recht alle maatregelen te treffen, welke op organisatorisch, per soonlijk of fnancieel gebied bij het N.V.V. of bij de daarbij aangesloten vakbonden in het belang van de leden en van het behoud hunner rechten noodzake lijk waren. De heer Woudenberg stond dus voor de taak het oude N. V. V. te reorganiseeren en ook in den vorm geschikt te maken voor en aan te passen aan de nieu- e Europeesc.he orde. Over de in het afgeloopen jaar verkregen resulta ten schrijft de persdienst o.m.: Voor vele ondernemingen die wegens slapte het werk stopzetten of den arbeidstijd inkrompen, zijn wachtgeldregelingen getroffen. Hierdoor blijft de arbeider aan het bedrijf verbonden tot betere werk gelegenheid mogelijk is. Een mooi voorbeeld is de instelling van een sociaal 'fonds voor het grafische bedrijf, dat iederen arbeider een minimum inkomen van 42 uur per week garandeert. In de werkverruiming werden goede schuil- en schaftgelegenhedcn ingevoerd en werd een aanvang gemaakt met de verstrekking van een warm maal. Bovendien werd een algeheele reorganisatie tot stand gebracht. Nadat de loonverordening was verschenen is het N.V.V. aan het werk getogen tot het opvoeren van de laagste loonen. Vele collectieve contracten werden afgesloten, vernieuwd en verbindend verklaard. Dui zenden arbeiders hebben reeds loonsverhooging ver kregen. Nadat gebleken was, dat vele huiseigenaads van het verbod tot verhooging van huur gebruik maakten om de huur op te zeggen, heeft het N.V.V. gezorgd voor een huuropzeggingsbesluit, dat den huurder be schermt tegen willekeur. Dank zij het N.V.V. kunnen thans ook werkloozen toetreden tot de werkloozenkassen. Door het N.V.V. is gezorgd, dat als bijzondere win- tertoeslag 100 pet. extra steunuitkeering werd ver strekt. Verder schrijft de persdienst o.m. nog; Behalve dat het N. V. V. de sociale belangen van den arbeider behartigt, streeft het er bovendien naar een nieuwe geestesgesteldheid te kweeken, waardoor het hoopt te komen tot de harmonische samenwerking an allen, die het Nederlandsche volk dienen. In de toekomst ziet het N.V.V. een Nederlandsche arbeidsorganisatie, die zich uitstrekt over alle Ne derlandsche arbeiders, die van nature bij elkaar be- hooren. Die organisatie zal niet alleen de arbeiders van hoofd en hand, maar ook de ondernemers in haar rijen moeten tellen. In Juni 1941 verdronken 107 personen. Velen, die niet kunnen zwemmen gaan toch in te diep water. De Nederlandsche Bond tot het Redden van Dren kelingen heeft de volgende droeve gegevens verza meld. Er verdronken in Juni 1941 niet minder dan jongens, beneden 16 jaar, 15 meisjes, idem, 51 man nen en 5 vrouwen, te zamen 107 dooden. In Juni 1940 bedroeg dit getal: 71 en in Mei 1941: 43. Bij ba den in vaarten en rivieren (zonder de zwemkunst meester te zijn) verdronken: 8 jongens, 5 meisjes, mannen en één vrouw, in totaal: 44. Bij baden in zee (te ver wagen van de kust) kwamen in deze maand om: 1 jongen en 2 mannen. Onder het hooge getal van 107 dooden, bevinden zich helaas niet minder dan 15 jongens en 9 meisjes, zamen; 24 beneden dgn,zesjarigen leeftijd. Menig staaltje van moed en opofferingsgezindheid is gegeven door hen die als redder of redster in den nood optraden. Het grootste staaltje van moed werd gegeven op den Eersten Pinksterdag, dus 1 Juni, te Purmerend. Een 8-jarige jongen valt bij vischjesvangen in het ruim 3 M. diepe kanaal. De heer Post, die de zwemkunst niet volaoendge machtig is, kan door duiken den op den bodem liggende jongen niet bereiken en laat zich met een stok naar den bodem duwen. Tweemaal on derwerpt de redder zich aan het waagstuk.... de jon gen ligt buiten het bereid zijner handen en verdrinkt jammerlijk. In de maand Juni werden gered of wisten zich te redden: 42 jongens, beneden 16 jaar, 15 meisjes, 21 mannen en 3 vrouwen, plus nog 1 man uit een auto te water in totaal gered: 82. In Juni 1940 gered: 84; in Mei 1941: 58. Uit zee werden gered: 3 jongens, 1 man en 1 vrouw Onder zes jaar werden gered: 15 jongens en 5 meis jes; voeg daarbij het aantal verdronken kleuters van 15 jongens en 9 meisjes, dan zijn niet minder dan 44 jeugdige kinderen ontijdig te water geraakt. Een kranig redstertje is dé 13-jarige Betsy Kamp- waard te Roozendaal N.B. Op Zondag 22 Juni geraakte een 20-jarige man, die niet zwemmen kan, in levensgevaar te Bergen op Zoom. Betsy, die gedurende een half jaar een cursus volgt bij de Rozendaalsche Reddingsbrigade, springt te water en brengt het jongmensch behouden aan land. Zwemmend werden gered: 32 jongens, 12 meisjes, 9 mannen en 2 vrouwen, te zamen 55. Zwemmend wisten zich slechts in veiligheid te brengen: 1 jongen en 4 mannen. Het schoolzwemmen is geen overbodige luxe, maareen dringende noodzakelijkheid! Met handreiking werden op het droge gebracht: 10, met boothulp 5, met reddingshaken ook 5 en met het toewerpen van een reddingsplankje nog één. Er reed één auto te water. Unie van ijsfabrieken. De jaarlijksche algemeene vergadering van de N.V. Unie van Ijsfabrieken is Maandag gehouden. Deze vergadering was belegd ter behandeling van een voorstel tot het verleenen van uitstel van het op maken der jaarstukken in verband met het ontbreken der verbinding met Indië. De termijn van uitstel werd gevraagd tot ten hoogste zes maanden na het herstel dezer verbindingen. De heer Koopman meende dat dit op gemoedelijke wijze moest worden opgevat en dat men in goed Ver trouwen moest aannemen, dat, wanneer de kabel- en postverbindingen er zijn, men dan als afgesproken zal handelen. Aldus werd toen besloten. De heer Beelaerts vroeg naar de belangen der ven nootschap in Indië. De voorzitter antwoordde dat deze, voorzoover laat stelijk is bekend gewórden, goed werden behartigd. Uit den vorigen oorlog herinnerde men zich dat er moeilijkheden waren met de voorraden zwavelzuur. Bij het uitbreken van dezen oorlog wist men evenwel dat er voldoende was voor twee jaar. Evenzoo is het met de ammonia. Uit Indië is bovendien bekend, dat de gang van zaken in de industrie zeer voordeelig is, 'crgeleken met dien in den landbouw. In verband met het reeds uitgekeerde interim-divi dend vroeg de heer Beelaerts of het mogelijk was dit nogmaals te herhalen. Een interim over 1941, aldus de voorzitter, valt evenwel buiten de berekening van de directie. Daarvoor zou een balans ter raadpleging beschikbaar moeten zijn. Een beslissing kan daarin dus niet worden genomen. Over het bedrijf in IJmuiden deelde de directie mede, dat de verwachting dat de ruimten verhuurd zouden worden, is beantwoord, ofschoon zij nog le dig staan. Dit betreft ongeveer een tiende deel var het nominaal kapitaal, doch de opbrengst zal de uit- keering van een nieuw interim-dividend niet kunnen rechtvaardigen. Jubileum bij Kaarseladeveer. Kapitein J. de Groot 40 jaar in dienst. Donderdag 17 Juli is het veertig jaar geleden, dat kapitein J. de Groot, Papentorenvest 13 te Haar lem, bij Kaarseladeveer in dienst kwam. ,Ja, meneer", vertelde hij ons, toen we hem vroegen ons een en ander van zijn werk te vertellen, „ik zit nu al veertig jaar op het water. Of eigenlijk nog langer, want als kleine jongen zat ik al op de schuit van mijn grootvader. Het varen zit onze familie in het bloed. Maar ik ben in ieder geval veertig jaar in dienst van Kaarseladeveer. Ik was zeventien jaar toen ik als dekknecht geplaatst werd op de sleepboot „De Stad Haarlem", waarop mijn vader kapitein was (m'n vader ik óók 28 jaar hier in dienst geweest). We onderhielden een geregelden dienst Haarlem-Amsterdam en terug en maakten heele lange werkdagen, 's Morgens vier uur was ik present en kwam 's avonds op ongeregelde tijden thuis. Als het acht uur was, dan was ik vroeg! En op Zondag moesten we vroeger ook varen, maar dat duurde niet zoo lang. Er voeren namelijk twee sleepbooten, één uit Haarlem en één uit Amsterdam. Halverwege ontmoetten we elkaar en namen dan van elkaar de schuit over, zoodat we :s middags twaalf uur thuis kwamen. Over vacantie werd in die dagen heelemaal niet gesproken, maar als ik eens een dagje vrij wilde hebben, kreeg ik dat wel. M'n varen werd, toen ik 21 jaar was, door den militairen dienst onderbroken, maar toen dat afge loopen was, ging ik weer op de boot Ik was nog steeds dekknecht, maar toen m'n vader ziek werd, vroeg m'n patroon (wijlen de heer S. Blei) of ik de functie van kapitein durfde te aanvaarden. Ik aar zelde geen oogenblik. Later werd ik benoemd tot schipper op het beurtschip „Barendina" en in 1916 werd ik kapitein op de groote motorboot „Evert". De Bank der Tachtigers. Vacanlieregeling voor de confectie-industrie. 's-GFAVENKAGE, 15 Juli. Het college van Riiksbemiddelaars heeft met ingang van 16 Juli een regeling vastgesteld van vacantiedagen van werk nemers in de confectie-industrie. De werkgevers in de confectie-industrie zijn ge rechtigd aan de werknemers tusschen 15 Juni en 1 September 1941 op door den werkgever te bepalen dagen gedurende zes achtereenvolgende werkdagen vacantie te geven en zijn verplicht deze te geven, voor zoover door hen vacantievergoeding moet worden ver leend. Voor elke maand onafgebroken dienst wordt tot een maximum van zes dagen een halve dag vacantie ver goeding verleend, welke wordt uitbetaald op den laat- sten werkdag vóór de vacantie ook in geval van eer dere beëindiging der dienstbetrekking, tenzij deze beëindiging geschiedt op grond van een dringende reden als bedoeld in artikel 1639 p B. W., in welk geval het recht op vacantievergoeding vervalt. De vacantievergoeding bedraagt per halven dag een twaalfde deel van het weekinkomen, als hoedanig geldt 1/52 van het totale loon in de laatste 52 weken der dienstbetrekking of, bij kortere dienstbetrek king, een overeenkomstig deel van het totale loon in die kortere periode, zulks met dien verstande, dat ziektewéken bij deze berekening buiten beschouwing blijven, en dat de vacantievergoeding per halven dag kan dalen beneden een twaalfde deel van 36 uur loon. Daarenboven zal voor nieuw in het vak komende leerlingen beneden zestien jaar de vacantievergoeding niet kunnen dalen beneden 36 uur loon. (A.N.P.) CISSY VAN MARXVELDT. Er was een bank in het Vondelpark, waar ik verleden jaar altijd zat. Ik zie haar nog aan komen loopen. Fleurig en opgewekt, met een wapperende shawl. Ze leek op mevrouw MannBouwmeester, toen die nog leefde. Ze zette zich naast me, vond meewarig, dat ik er slecht uitzag en vertelde dan opgewekt dat zij vier- en-tachtig was. Den volgenden dag zat ik weer op die bank. Met de vrouw van vier-en-tachtig. Pienter en bij-de-hand kwam een oud dametje aangestapt, dat zich ook bij ons zette. De twee kenden elkaar. Zij vonden beiden, dat ik er heel slecht uitzag, dat ik beter moest eten. En de dame van vier-en-tachtig vroeg mij, of ik kon raden, hoe oud haar vriendin was. Ik raadde schroomvallig drie-en-zeventig. „Neen, zès-en-tachtig", zei de vier-en-tachtig- jarige trots. Ik voelde mij er hoe langer hoe slechter gaan uitzien. En toen vroeger ze mij allebei, of ik des morgens wel havermout at. Ik moest deze vraag ontkennend beantwoorden. Ik moest allebei zweren, dat ik den volgenden dag zou beginnen met pap te eten vóór ik naar bed ging. „Dan wordt u sterk voor het huwelijk", zei de vier-en-tachtig-jarige. Toen moest ik bekennen, dat ik al getrouwd was. „Dan wordt u sterk voor uw kinderen", zei de zes-en-tachtig-jarige schalks. Wreed moest ik haar de teleurstelling bereiden, dat ik twee zoons had. „En hoe oud zijn die dan wel?" vroegen ze gelijk. „Mijn oudste is één-en-twintigIk zei het alsof het een misstap was. „Maar hoe oud bent u dan?" was de ontstellende vraag. Ik bekende m'n leeftijd. Ik bekende ook, dat ik nog een zoon van achttien had. „Ik dacht, dat u nog een jongmeisje was", merkte de vier-en-tachtig-jarige vinnig op. De volgende week zaten op mijn bankje in het Vondelpark twee oude heeren en een dame. Het gesprek kwam er op, dat ik er zoo slecht uit zag. En of ik ziek was geweest. Neen. Ik was niet ziek geweest en ik zag er altijd slecht uit. Toen hielden zij een verhandeling over het Vondelpark van zestig jaar geleden. En hoe rustig het was. En dat er geen fietsers waren. Dat Amsterdam zoo'n mooie stad was. En dat zij zich nog best den brand in den stads schouwburg herinnerden. Toen stond de eene oude heer op. Hij wandelde fier en kaarsrecht weg. Wij keken hem alle drie na. „Hoe oud denkt u, dat die is?" vroeg de oude dame. „Eén-en-zeventig", zei ik beschouwend. „Zeven-en-tachentig", kreeg ik ten antwoord. „Nou, dat zou ik ook niet aan hem gezegd heb ben". En omdat beide gezichten me verwachtingsvol aanstaarden, vroeg ik: „Hoe oud bent u dan?" „Hij", zei het oude dametje ecnigszins misprij zend. „is ook zeven-en-tachentig. En ik.wat denkt u?" Het duizelde mij. „Drie-en-zestig", zei ik. „Negen-en-tachtig!" Toen kwam bij de tachtigers een vriendinnetje van mij, Lenie ten Have, van achttien. Ik voelde me een traït-d'union, die stond tusschen de jeugd en den opderdom. BURGEMEESTER VAN BERGEN OP ZOOM. Uit de Staatscourant: Bij besluit van den Secretaris generaal van het departement van Binnenlandschc Za ken is dr. mr. H. A. F. Lïjnkamp met ingang van 16 Juli 1941 tot burgemeester van Bergen op Zoom benoemd, De heer Lijnkamp is 13 September 1905 te Beverwijk geboren. Na de voltooiing van zijn middelbare studies was hij eerst in de schoenindustrie te Oisterwijk werk zaam, maar daarna ging hij studeeren aan de Universi teit te Utrecht, waar hij den meestergraad in het Indisch recht behaalde. In 193S promoveerde hij op proefschrift: „De Japannerwet". De heer Lijnkamp heeft anderhalf jaar gewerkt als volontair aan de gemeente-secretarie te Naarden. In 1940 werd hij benoemd tot waarnemend bur gemeester van Leende (N.-Br.) en daarna te Dongen. Daarna volgde zijn benoeming tot hoofdcommies ter pro vinciale griffie van Noord-Brabant. Een jaar ging voorbij. Ik zat weer op mijn bankje. Leni ten Have van achttien was dat jaar gestor ven. De eerste, die ik zag, was zwierig en fleurig het dametje van nu vijf-en-tachtig met haar vrien din van nu zeven-en-tachtig. Ze zeiën, dat ik er nog steeds slecht uitzag. 's Middags kwam het jeugdig echtpaar op de bank van acht-en-tachtig en negentig. Ze zeiën, dat de meneer, die het vorig jaar bij hen was, de meneer van nu acht-en-tachtig, z'n tweelingbroer over had uit Amerika. Ik dacht aan het verleden van deze tachtigers en aan Leni ten Have en ik zuchtte (Nadruk verboden) Het 14-jarige meisje B. van T. uit Leiden is op den weg Otterlo-Arnhem door een vrachtauto gegrepen en levensgevaarlijk gewond. Een stoker van een op dc rivier de Merwede nabij de gemeente Woudrichem liggende sleepboot is bij het zwemmen in die rivier verdronken. Het slachtoffer laat een vrouw en kind na. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Overal langs het operatieterrein in het Oosten ligt het oorlogsmateriaal ver spreid, dat de Sovjet-troepen op hun overhaasten terugtocht moesten achter laten. (Foto Orbis-Holland) IN HET BEVRIJDE BESSARABIc. De bevolking der dorpen is naar de straatwegen geijld, om de Duitsche troepen op hun doortocht te begroeten. (Foto Orbis-Holland),

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5