IJmuider Courant Nieuwe Duitsche Oostelijk front te successen wachten. aan het Het Japansche kabinet afgetreden. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Operaties in het Oosten zich gunstig ontwikkelen. blijven 26e JAARGANG No. 216 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeten voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 17 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13V2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Los^ nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsch-Finsche opmarsch bij Salla. Duitsche weermacht dringt verder door in de Sovjet Unie. BERLIJN, 16 Juli (D.N.B.) De toestand aan hei Oostelijk front blijft zich, naar van deskundige Duitsche zijde aan het D. N. B. wordt medegedeeld, zeer gunstig voor de Duit sche weermacht ontwikkelen, die thans nadat de bres in de Stalinlinie vergroot is, tot diep in het achterland oprukt. Het is begrijpelijk dat het opperbevel van de weermacht over de af zonderlijke aanvalsrichtingen nog het stilzwij gen moet bewaren, doch thans is reeds te over zien dat tegen het einde van de vierde week van den oorlog tegen de Sovjets, ondanks hun wanhopigen tegenstand, nieuwe belangrijke successen in het Oosten voor de deur staan. De Sovjetleiding tracht tevergeefs door het in den strijd werpen van alle mogelijke Sovjetformaties den stormvloed in te dammen, die thans de Sovjet- Unie bedreigt. Reeds thans blijkt dat in vele front sectoren niet meer gesproken kan worden van een uniforme leiding der hevig dooreen geworpen Sov jettroepen. Steeds sterker wordt ook het verbre ken van de achterwaartsche verbindingen der Sov jets door de Duitsche luchtmacht n.l. van de spoor lijnen in de districten Kiev, Moskou en St. Peters burg (Leningrad) gevoeld. Ook de Duitsche mari ne heeft in de Oostzee bij den aanval van Duitsche motortorpedobooten op een formatie vijandelijke zeestrijdkrachten opnieuw een mooi succes be haald. In het kader der gevechtshandelingen aan het Finsch-Bolsjewistische front zijn Duitsche en Finsche troepenformaties op 15 Juli opgerukt tegen de bij Salla gelegen bolsjewistische stel lingen. Tevergeefs hadden de Sovjeteenheden, die zich hier onder de bescherming van moe rassen en poelen hadden genesteld, gehoopt door deze natuurlijke hindernissen het opruk ken van de vijandelijke strijdkrachten té kun nen belemmeren. Toen de eerste Duitsche gevechtsgroepen opdoken, staken de bolsjewisten het bosch in brand. Door een bijtenden walm, door brandende struiken en over omgevallen boomstammen, waaraan de vlammen nog likten, ging de Duitsche opmarsch verder. Over een weg, welke door een batalj.on pioniers in al lerijl was aangelegd, reden Duitsche pantserwagens naar een met sterke strijdkrachten bezetten heuvel. De rupsbanden baanden zich een weg door den chaos van het brandende bosch, terwijl de gepant serde infanteristen hun granaten op den van bal ken gemaakten bunker lieten neerdalen. De bolsje wisten namen de vlucht en lipten den heuvel in den steek. Oprukkende infanteristen leverden korten tijd later een gevecht met deze troepen en zuiverden den geheelen sector van de verstrooide bolsjewis tische overblijfselen. SOVJETS IN PODOLIë VERSLAGEN Verscheidene duizenden bolsjewisten, die zich, vluchtend voor den zwaren Duitschen aanval naar het Oosten, in het bosch ten Westen van Gorodizje in Podolië hadden genesteld, zijn Dinsdag, aldus het D. N. B., met uitzondering van vijfhonderd man, in de pan gehakt. Terwijl de Duitsche stoottroepen links en rechts voorbij het bosch oprukten, drongen andere Duitsche strijdkrachten op 15 Juli in een concentrischen aanval de boschstelling binnen brachten den bolsjewistischen eenheden zware ver liezen toe. Talrijke stukken -geschut en aanzienlijke hoeveelheden munitie, handwapens en uitrusting stukken vielen in Duitsche handen. Er werden 500 gevangenen gemaakt. De rest van de strijdkrachten bleef op het slagveld liggen. De Duitsche troepen, die geen noemenswaardige verliezen hadden gele den, rukten snel naar het oosten op en zetten thans hun opmarsch voort. ACTIE VAN DUITSCHE MOTOR TORPEDOBOOTEN Voorts meldt het D. N. B.: Duitsche motortorpe dobooten hebben op 15 Juli in de Sovjetwateren van het Oostelijk gedeelte van de Oostzee een actie ondernomen en een gevecht geleverd met een for matie bolsjewistische zeestrijdkrachten. Ondanks den krachtigen afweer der Sovjets wisten de Duit- iche motortorpedobooten een torpedotreffer te plaatsen, waardoor een Sovjetkruiser zwaar werd Beschadigd. De motortorpedobooten zetten zonder verliezen hun actie voort. Van Duitsche zijde wordt opgemerkt dat de ma rine der bolsjewisten tot duver noch in de Zwarte Zee, noch in de Oostzee een ofandere operatie heeft kunnen ondernemen. Het Duitsche luchtwapen en de Duitsche marine daarentegen hebben door doel treffende aanvallen tezamen met hun bondgenooten aan de Sovjetmarine zware verliezen toegebracht. DE DUITSCHE SUPERIORITEIT IN DE LUCHT BERLIJN. 16 Juli (D.N.B.) Het Duitsche lucht wapen heeft door de verbrijzeling van de gevechts- en jachteskaders der Sovjets een geduchte superio riteit in de lucht, naar het D.N.B. verneemt, zoodat het bijna onbeperkt heerscht over het Sovjet lucht ruim. Het heeft de spoorwegen tot ver buiten het eigenlijke grondgebied vernield en de belangrijk ste spoorlijnen zijn over honderden kilometers on derbroken. Als gevolg van deze vernielingen kunnen troe penformaties van eenigen omvang niet ordelijk te ruggevoerd en evenmin van het achterland uit van het noodige voorzien worden. De opbouw van een nieuw front met groot weerstandsvermogen met behulp van de bestanddeelen van het oude is der halve voor de bolsjewiki onmogelijk, vooral daal de actieradius van het Duitsche luchtwapen tot ver in de Sovjet Unie reikt en in de gelederen van de Sovjets reeds dagenlang ernstige ontbindingsver schijnselen aan den dag treden. Ook gisteren heeft het Duitsche luchtwapen operaties van de legeronderdeelen weer gesteund niet succesvolle aanvallen op voor den oorlog be langrijke bolsjewistische doelen. Zoo werd in het Zuidelijk gedeelte van het Oostelijk front benoor den Winnitsa een ravitailleeringscolonne met bom men bestookt. Veertien vrachtauto's met wapenen en mimitie vlogen in de lucht. Voorts bombardeer den Duitsche Stuka's een transporttrein, die oor- logsmaterieel en motorbrandstof moest aanvoeren. Zes bolsjewistische artilleriestellingen kregen bom- treffers en werden tot zwijgen gebracht. Op 15 Juli hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen doeltreffend het verkeersnet in het gebied St. Pe tersburg aangevallen. Spoorlijnen, laadperrons en stilstaande treinen werden succesvol met bommen bestookt. Tevens werden in den driehoek Smo- lensk-Moskou-Brjangs doeltreffende bomtreffers geplaatst op het 'spoorwegnet aldaar. Deze voor de terugtrekkende bewegingen der Sovjets uiterst be- langrijke spoorlijnen zijn op de meest verschillende plaatsen meermalen verbroken, zoodat gedurende Het rijk van Stalin. Reisherinneringen uit het Sovjet-Paradijs", door Colin Ross. langen tijd per trein geen Sovjettroepen meer te ruggetrokken kunnen worden. Twee Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 15 Juli des avonds een ten Zfciiden van St. Petersburg gelegen Sovjet-verlaadstation met bommen bestookt Reeds bij den eersten aanval kwamen de bomme: op de rails terecht en troffen verscheidene goede renwagons. De geweldige ontploffingen, die volg den, verraadden dat een munitietrein was getrof fen. De luchtdruk van de ontploffingen was zoo he vig dat de Duitsche vliegtuigen in de hoogte werden gedrukt. Bij een tweeden aanval troffen de bommen een juist binnenrijdenden goederentrein met tal rijke tankwagons. In een oogwenk stond de geheeie omgeving in brand, welke alles in een dikken walm en rookwolken zette. Talrijke kleine en groote ont ploffingen volgden. Een Duitsch vliegtuig werd door de in de lucht ronddwarrelende stukken van een locomotief licht beschadigd. De Duitsche luchtmacht heeft Dinsdag tijdens luchtgevechten 42 Sovjetvliegtuigen neergeschoten en 106 vliegtuigen op den grond vernield. Op ge noemden dag werden dus in totaal 143 Sovjet vliegtuigen vernietigd. Een van de grootste successen van de Duitsche luchtmacht is, naar aan het D.N.B. van deskundige Duitsche zijde wordt gemeld, de vernieling van den berichtendienst der Sovjets en de vernieling van een groot aantal kleine en groote staf kwartier en, waardoor de strijdende troepen van nun leiding zijn gescheiden of in het geheel van hun leiding zijn beroofd. Gevangen genomen officieren van het Sovjetleger hebben bevestigd dat het Sovjet beriehtenapparaat reeds in de eerste 72 uur van den oorlog in het on - gereede was geraakt, nadat dc Duitsche vliegtuigen postkantoren en telefoonleidingen over grooten af stand door bomtreffers hadden vernield. Duitsch weermachtsbericht EXAMENS. STAATSEXAMENS. 's GRAVENHAGE 16 Juli. Geslaagd voor het Staats examen ter toelating tot de Universiteiten diploma mej. C. Dikshoorn, en de lieeren F. G. Schwarz eri W. T. D. Smit. Voor diploma b: mej. D. Walkate en de heeren D. H. van der Meulen, C. Overdijk, A. L. Soetemann, D. J. Spaling, P. D. Samderse en M. Vrieze. STUURLIEDENEXAMENS. Geslaagd voor theoretisch gedeelte van het exai ■oor tweeden stuurman G. H. V: C. Grashoff. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDERWIJS TE HAARLEM. Het diploma van den driejarigen cursus verwierven: A. C. van Baren, A. J. Beneker, J. J. Blankert. J Kramer, P. H. Lasschuit, J. J. Lehman, P. van Lith, Th. Lodder, P. van der Nagel, C. Niemöller,' G. Post, D. de Ruiter, B. Smeenk, F. Viehoff, J. Weidema, Th. Wernik, IJzerman, Zomer, Lous van den Burg, Ati van Da len, Mien Ophuijsen, Frieda Pape, Hennij Vethaak, Maaike de Wette, Coba Out, Grietje Brand, P. Blesgraaf, Wichert Bos, Willem Bos. F. Derks, A. E. Dingjan, J. EI. de Graaff, W. van den Heuvel, J. Koeijers, G. Presburg, w. Pull, W. J. Richel, M. Sliggers, M. van der Zwaart, P. de Hilster, M. Kuitert, M. Ockeloen, J. van der Velde en Dine de Vires. Het diploma van den vijfjarigen cursus werd uitgereikt: Hoofdvak Elandelswetenschappen: W. Boogaard, Jan Boon,, W. M. Bouterse, M. C. Bijnagte, J. M. Groenendijk, Lucas, M. Nooy, Greetje Pesman, Fr. Roose, P. C. Ruighaver, J. Slagter, Tini Stuurman. J. N. Vermeer, A. J. de Vries, L. C. Bode, Chr. L. Baggerman, H. Boeree, Anna C. Boon, C. Dammiaaus, A. A. Drenth, J. C. Fluits- ma, A. A. Formanoy, A. Kuipers, D. E. v. Leeuwen, Fr. du Maine. O. Steïngröver, B. M. Pieters, A. Turkenburg, v. d. Veen. B. Hoofdvak Engelsche Taal en Handelscorr.: W. Boon, M. Cohen, H. Elskamp, A. Hooyen, Marie J. Horst, W. van Huis. M. J. Leendertse, Corn. v. Lent. H. Siteur, J. A Traanberg, J. M. Vis, J. Vreeken, D. Wernik, L. G. Zon neveld. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 17 OP 18 1UU 1941 van 21.55 tol 5.58 Maan op 18 Juli op 1.41 Maan op 18 Juli onder15.24 „Thans is het uur gekomen, waarop ik eindelijk openlijk spreken kan". Dit woord van Adolf Hitler bevrijdt ook de tongen van hen, die eerst kortgeleden in de Sovjet-Unie vertoefden en die de toestanden daar uit eigen aanschouwing heb ben leeren kennen. aDt zijn er niet veel. Ook na het sluiten van het pact met Duitschland werd de grens voor waarnemers en verslaggevers slechts zoover geopend-als ortvermijdelijk was. Wanneer het mij in 1940 gelukte om voor mij en mijn gezin niet alleen een verblijfvergunning te Moskou te krijgen maar zelfs de mogelijkheid om in Rusland te reizen, dan was dat slechts te dan ken aan een samenloop van gelukkige omstandig heden met een vast besloten aangrijpen, ja af dwingen van een gunstige gelegenheid met gebruik making van nauwkeurige bekendheid met de bolsjewistische mentaliteit en tactiek, die ik op vroegere reizen in de Sovjet-Unie heb kunnen verwerven. Deze laatste reis door het rijk van Stalin in een richting van het Oosten naar het Westen, van den Stillen Oceaan naar de Oostzee en van het Noorden naar het Zuiden, van de Fin sche grens tot diep in de Oekraine, behoort tot de interessantste reizen van mijn leven. Om te beginnen mag men niet vergeten, dat, wat meestal ten onrechte kortheidshalve Sovjet- Rusland wordt genoemd meer is dan een land en meer dan een rijk. Het is een contingent, een „half rond" een eindeloos „leefgebied" met ongeveer 180 millioen inwoners. En die zijn zoo verschillend van aard, omvatten menschen van zoo verschillend ras, van zoo verschillende beschaving en levensvoi-m, dat zij allen onmogelijk onder een hoofd benaamd kunnen worden. En daar komt bij, dat in deze ruimte en deze sfeer, die op zichzelf reeds afwijkt van alles wat voor ons gewoon is, in den loop dei- laatste twintig jaar zoo vreeselijke dingen gebeurd zijn, dat de toestanden en omstandigheden, die in het rijk van Stalin feiten van den dag zijn, waarover men niet eens spreekt, ons menschen van het Avondland eenvoudig ongelooflijk moeten voorkomen. Het rijk van Stalin is een complex van feiten en denkbeelden, die voor een Europeaan eenvoudig onvereenigbaar lijken. Het schokkendste daarbij ook voor een overtuigd anti-bolsjewist, is echter, dat millioenen en nog eens millioenen menschen hun leven hebben gelaten ter verbetering van den toestand van arbeiders en boeren met als resultaat, dat het dezen arbeiders en boeren thans slechter gaat dan tevoren. De bloedigste sociale revolutie der wereldgeschiedenis is tevergeefs uitgevochten. In de z.g. dictatuur van het proletai'iaat is de pro letariër er gemiddeld ellendiger aan toe dan onder den Czaar. Hij heeft echter een troost voor zoo ver men dat een troost kan noemen, allen, wien het eenmaal beter ging dan hem, die hem eenmaal onderdrukten en overheerschten, de adel, den grootgrondbezitter, den keizerlijken officieren en ambtenaren, gaat het thans even slecht, voor zoq- ver men ze niet doodgeschoten of onder martelin gen om het leven heeft gebracht. Een klein, uitermate klein aantal proletariërs is het gelukt, zich op te werken naar de thans heer- schende laag. Gemeten echter volgens Europee- sche maatstaven is de levensstandaard zelfs van deze menschen belachelijk laag, tenminste op de laagste en gemiddelde trappen der hiërarchie. Men moet bijv. al heel hoog gestegen zijn op den ladder van de Sovjet-hiërarchie, om zich te kunnen ver heugen in de luxe van een woning met drie ka mers. De eenkamerwoning is regel in het arbei dersparadijs. Dat wil zeggen, dat ik niet eens weet of het regel is. Ik ben in genoeg woningen ge weest, die uit een enkele kamer bestonden, waar in twee gezinnen huisden. In een zoo'n kamer ston den twee bedden tegenover elkaar en in ieder bed sliep een echtpaar met verscheidene kinderen. En ik heb ook gesproken met de nieuwe bewoners. Sovjet-tegenaanvallen met bloedige verliezen afgeslagen. Havenwerken van Margate gebombardeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In het Oosten blijven de operaties zich gunstig Zij waren van meening, dat zij het eigenlijk heel goed hadden zoo bescheiden zijn de eischen in Sovjet Rusland wanneer ze maar genoeg brood hadden. Maar daar mankeerde het vaak aan. In Moskou hebben wjj de bevolking in de rij zien staan voor de bakkerswinkels. Drie dagen lang was in geheel Moskou geen brood te krijgen. Maar toen wij vlak daarna naar Kiew gingen, kon men daar op alle hoeken van de straten brood koopen. Zoo kan men zeer verschillende indruk ken uit Rusland mee naar huis nemen. Er zijn verder ook enkele paradepaardjes, zoo als de ondergrondsdie spoorweg van Moskou, die inderdaad technisch volmaakt is. Men kan ook opera's en ballet-uitvoeringen in Moskou of in St. Petersburg zien. Ook zijn er enkele modelfabrie- ken en modelinstellingen op het gebied van socia le zorg, die men om propagandistische redenen aan buitenlandsche bezoekers toont. Hier hapert het echter al. Men heeft ons tenminste fabrieken laten zien, waar de ax-beidsvoorwaarden slechter waren dan in de ergste werkplaatsen van New-Yoi-k. Ook bracht men ons naar kindertehuizen en zuigeling- inrichtingen, die ondenkbaar armzalig waren. Naar het schijnt, hield men ze voor voortreffelijk, an ders zou men ze ons toch nauwelijks hebben laten zien. Dit bewijst, dat men er in de Sovjet-Unie ieder denkbeeld van heeft verloren, hoe de „prole tariër" in de niet-bolsjewistische landen leeft ei onder welke voorwaarden hij werkt. Hoe zou het ook anders kunnen zijn. Het land van hamer en sikkel is sedert een kwarteeuw her metisch afgesloten van de rest van de wereld. Bijna allen, die nog van vroeger wisten, hoe het er buiten Rusland in de wereld uitziet, heeft men uit den weg geruimd. Vele kenners van de toe standen in de Sovjet-Unie zijn van meening, dat de massa-executies der laatste jaren geen andere reden hadden, dan een opruiming te houden onder degenen, die nog eenig idee hadden van de niet- bolsjewistische wereld en inderdaad gelooft de massa dan ook, dat het het volk buiten den Sovjet staat, vooral in de z.g. fascistische landen, nog veel slechter gaat. Juist op dit gebrek aan kennis berust niet voor het minste deel de heerschappij van Stalin. De noodzakelijkheid deze verkeerde denkbeelden tot iederen prijs in stand te houden, bepaalde echter tegelijkertijd de verhouding ten aanzien van Duitschland, ook na het sluiten van het pact. De kaarheid over het nationaal-socialisme mocht niet doorsijpelen. Daarom kon de anti-Duitsche propaganda niet ophouden, daarom kon een eer lijke verstandhouding van vertrouwen tusschen de beide landen en volken niet tot stand komen en zoo moest het tenslotte komen tot een breuk. (A.N.P.) ontwikkelen. Op verscheidene plaatsen zijn wanho pige tegenaanvallen der Sovjets met bloedige verlie zen voor den vijand afgeslagen. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht ten Oosten van New-Castle twee groote vrachtsche pen ernstig beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht dc havenwerken van Mar gate gebombardeerd. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijan delijke strijdkrachten een klein aantal brisant- en brandbommen in West-Duitschland laten vallen. Drie der Britsche gevechtsvliegtuigen werden door nacht jagers neergeschoten. Zoooals reeds in een speciaal bericht is gemeld, heeft luitenant-kolonel Moelders, commodore van een jachteskader, gisteren opnieuw vijf Sovjetvliegtuigen neergeschoten en daarmede zijn 101ste overwinning in de lucht in dezen oorlog behaald." In den afgeloopen nacht hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen, naar he,t D.N.B, nader verneemt, ter hoogte van Newcastle een koopvaarder van 5.000 en een van 3.000 ton ernstig beschadigd. Voorts hebben eenige Stuka's een verrassenden aanval ondernomen op de haven van Margate, waar vernielingen werden aangericht op de pier en in havengebouwen. Duitsche verkenningsvliegtui gen met grooten actieradius hebben groote vluch ten boven het Britsche eiland ondernomen. Alle vliegtuigen keerden met waardevolle inlichtingen terug. Bij de aanvallen der Britsche luchtmacht op Duitsch gebied in den afgeloopen nacht hebben Duitsche nacht jagers drie vliegtuigen neergescho ten. Op het Afrikaansche oorlogstooneel hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een voorradenkamp bij Mei-sa-Matroeh en eenige vliegvelden met suc ces gebombardeerd. Sterkere regeering zal worden gevormd. „Vernieuwing der geheeie inwendige staatsstructuur". Uit Tokio verneemt het D.N.B. Naar officieel wordt medegedeeld, is de Japansche regeering af getreden. Het kabinet heeft een verklaring gepubliceerd van den volgenden inhoud: „Het kabinet-Konoje heeft er tot het uiterste naar gestreefd de meest verschillende problemen der bin nen- en buitenlandsche politiek tot een oplossing te brengen. Het kabinet heeft echter ingezien dat voor een succesvolle uitvoering van de als noodza kelijk geziene maatregelen wegens den voortdu rend veranderenden internationalen toestand een versterking en vernieuwing van de geheeie in wendige staatsstructuur onvermijdelijk is. Het kabinet was derhalve gedwongen af te treden. ACHTER HET OOSTELIJK FRONT. Terwijl de opmarsch zonder onderbre king voortduurt, worden de wegen in de Sovjet-Unie achter de steeds voor waarts trekkende Doi^che troepen door de pioniers met man en macht weder in begaanbaren staat gebracht. (Foto Orbis-HoUand) De keizer heeft voorloopig beslist dat het kabinet de loopende zaken blijft behartigen Voorts wordt gemeld dat terstond na den terugkeer van den keizer naar Tokio de kwestie der vorming van een nieuw kabinet ter hand wordt genomen. Ze gelbewaarder markies Kido en hofmïnister Mat- soeeira worden eveneens in Tokio verwacht. Over het aftreden van de regeering meldt Domei officieel dat het kabinet Konoje in zijn ge heel is afgetreden om plaats te maken voor een sterke regeering. die het hoofd kan bieden aan den nationalen en internationalen toestand. Op verzoek van den keizer echter zal het kabinet- Konoje nog tijdelijk in functie blijven: Deze officieele medcdeeling is, naar Domei ver klaart, plotseling en op sensationeele wijze gekomen, ongeveer veertig minuten nadat Konoje uit de keizer lijke villa teHayama was teruggekeerd, waar hij door den keizer gedurende twintig minuten in audiëntie was ontvangen. Tijdens een bijzondere zitting in de ambtswoning van Konoje werd om half zes besloten af te treden, waarna ministerpresident Konoje zich onmiddellijk naar Hayama begaf. Vervolgens keerde Konoje naar Tokio terug, waar hij het kabinet bijeenriep en me- dedeeling deed van het bevel van den keizer om in functie te blijven totdat de opvolgers gekozen zijn. Matsoeoka heeft niet kunnen deelnemen aan deze buitengewone zitting daar hij sinds eenige dagen lijdt aan een verkoudheid. De eerste secretaris van het kabinet, Tomita, heeft een bezoek gebracht aan Matsoeoka in diens woning om zijn ontslagaanvrage in ontvangst te nemen. DE VROEGERE PARTIJEN IN JAPAN. TOKIO, 16 Juli (D.N.B.) De vroegere voor zitter der Seijoekai, Koehara, heeft zijn functie" hij was lid van den staf van adviseui's van het kabi net neergelegd. In twee gesprekken met Konoje heeft Koehara er den nadruk op gelegd dat de advi seurs ook thans nog uit de kringen der politieke partijen benoemd worden, hoewel die-partijen ont bonden zijn, en dat daardoor de invloed der partijen op het staatsbestuur blijft bestaan. Daar hij zelf voor de afschaffing der partijen heeft gevochten, wenscht hij dat zijn aftreden tot de definitieve ont binding der partijen zal leiden. In dezen tijd, aldus is het standpunt van Koehara, mogen tusschen volk en regeering geen politiek-gekleurde groepen staan. Koe hara noodigde de andere leiders der vroegere partijen uit, eveneens als adviseurs van het kabinet af te tre den. Konoje weer kabinetsformateur. TOKIO, 17 Juli (Domei). In antwoord op een keizerlijke uitnoodiging is Konoje om 16 uur 15 naar het paleis vertrokken, waardoor het zeker is dat hem verzocht zal worden een nieuw kabinet te formaaren. BEVERWIJK Onverbeterlijke knapen. De- politie" heeft Woensdagmorgen twee jongens van 10 jaar ter beschikking van de justitie ge steld. Die twee zijn onverbeterlijk, want in een tijdsbestek van enkele weken pleegden zij inbra ken en ladelichting. Hun laatste daad was een in braak in één aer Beverwijksche lagere scholen, waar zij bovendien nog een begin van bi-and ver oorzaakten door een gordijn in brand te steken. Zilveren jubileum. Zuster Thérèse, hoofd van de R.-K. Meisjesschool aan de Peperstraat, hoopt binnenkort den dag te hei-denken, dat zij 25 jaar geleden haar intrede deed in de Congregatie van de Dochters van Maria en Jozef. Sedert September 1933 is zij hier als hoofd van deze school werkzaam. Ontwerplegger van de wegen ligt ter inzage. Van 18 Juli tot 20 Augustus a.s. ligt ter secreta rie van de gemeente Beverwijk ter inzage een exemplaar van den ontwerplegger der wegen voor die gemeente. Bezwaax-schriften tegen dit ontwerp kunnen bij B. en W. worden ingediend en toege licht; bezwaren kunnen mede worden ingebracht in een zitting van B. en W. of bij een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze kitting zal op 20 Augustus 's morgens 10 uur ten raad- huize worden gehouden. Na de vaststelling van den legger is de open baarheid van den weg en de verplichting tot on derhoud en tot een bijdrage in het onderhoud vastgesteld. IJMUIDEN Noodlottig ongeval op den Wijk aan Zeeërweg. Leerling van de Wilhelminaschool overreden en gedood. Op den Wijk aan Zeeërweg nabij de Houtman straat is Woensdag omstreeks 3 uur een noodlottig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een leerling van de Wilhelminaschool voor buiten gewoon onderwijs. De jongen, een zoon van den heer H., wonende aan den Rijksweg te Santpoort, was, uit school ko mende, bij de halte Houtmanstraat in de autobus gestapt en achter in de bus gaan zitten. Vermoede lijk heeft hij de achterdeur losgemaakt, maar de juiste toedracht kon nog niet worden vastgesteld. Ooggetuigen hebben den jongen echter in de deur opening zien staan. Hij heeft toen vermoedelijk het evenwicht verloren, met het gevolg dat hij uit de bus viel en door het rechter achterwiel van den daarachterrijdende gasgenerator werd overreden. Met 'n ernstige hoofdwonde vond men den jongen op straat. Spoedig waren dr. Rutten en de heer Bakker van E.H.B.O. ter plaatse om de eerste hulp te ver- leenen. Het slachtoffer gaf nog teekenen van leven. Na verbonden te zijn werd de jongen met de zie kenauto van den heer Bakker naar het politiebureau vervoerd. Tijdens het vervoer is hij echter aan de gevolgen overleden. F. J. Gilissen overleden. Na een korte ziekte is in het Antonius-Ziekenhuis op 48-jarigen leeftijd overleden de heer F. J. Gilis sen, chef-waterklerk bij de fa. Van Vliet en Co., alhier. De overleden heeft deze functie bijna 30 lang vervuld; in al dien tijd heeft hij met groote trouw en ijver zijn werk op de sluizen verricht. Dit was vooral in de koude winternachten en wanneer het stormde een moeilijk werk maar de heer Gilissen heeft zich daardoor nooit laten afschrikken. Altijd was hij op zijn post en wie zal zeggen hoeveel schepen, die hier binnenkwamen of van hiér ver trokken, of de sluizen passeerden, hij heeft helpen inklaren? De teraardebestelling heeft hedenmiddag plaats op Westerveid na aankomst van trein 14.46 uur. SCHEVENINGEN 16 Juli. Van de kustvlsscherij wa ren hedenmorgen aan de markt de kotter SCH 37. Cor nells de Jong, met f U4 en 34 motorschokekrs met lezamer» i UXi.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1