tm diopteloos Qmai Hei afscheid van den heer H. Blom. HEEMSKERK Vierdaagsche gaat niet door. De stand der Rijksmiddelen Hartelijke huldiging van den heer IJ. van Lunzen. Veel waardeering voor zijn arbeid. Het is Woensdag voor den adjunct-directeur van de N.V. Conservenfabriek voorheen Gebr, Docter, den heer R. van Lunzen, die 25 jaar aan dit be drijf verbonden was, een onvergetelijke dag ge worden. Hij werd 's morgens met zijn gezin in zijn kantoor, waar vrijwel ieder plaatsje door bloemstukken in beslag werd genomen, ontvangen, Mevrouw Docter sprak hem mede namens haar man hartelijk toe en schetste op duidelijke wijze zijn groote verdiensten voor dit bedrijf. Zij wensch- te hem ook in de toekomst met den nieuwen tak de vriesinrichting veel succes toe. Een van de oudste medewerkers, de heer Wese- man, zei dat de heer Van Lunzen in 1916 aan de Noord-Hollandsche Pulp-, Jam- en Conservenfa briek kwam en sinds dien tijd vele ups en downs wan hei bedrijf heeft meegemaakt.. Door den ener gieken werklust van den jubilaris en dien van den heer Docter kwam het bedrijf er steeds weer bo venop. „Altijd is er prettig en hard gewerkt, want nog nooit is er één van het personeel bij u op „het matje" geweest. Thans zijn de tijden ook moeilijk, maar toch breidt het bedrijf zich nog steeds uit". Namens de N.V. bood de heer Weseman den ju bilaris een zonnewijzer voor zijn tuin aan. Eén van de leden van het kantoorpersoneel sprak woorden van waardeering. Hij merkte op. dat de goede verstandhouding altijd bestendigd is geble ven; spreker hoopte, dat dit ook in de toekomst zoo zou zijn. Als blijk van waardeering bood hij een schemerlamp aan. HULDIGING DOOR HET PERSONEEL. In één der fabriekshallen had de huldiging plaats door het 'fabriekspersoneel. Het oudste lid, de heer E. Boeree, sprak den jubilaris toe en bood hem een fraai schilderij aan. Mej. D. Jongejans sprak namens het damespersoneel van de N.V. „Vita" den jubilaris toe en bood bloemen en een kandelaber aan. De vertegenwoordiger van de vriesinrichting N-V. „De Vita" zei. dat het met de uitbreiding van het bedrijf nooit zoover gekomen zou zijn, als de medewerking niet was verkregen van den heer Van Lunzen. Spreker hoopte dat als de jubilaris over 25 jaar nog eens terugdenkt aan dezen dag. het bedrijf groot en uitgebreid zal zijn. „Het nieu we vriesidee werd door u aanvaard als belangrijk voor de toekomst". De heer Van Lunzen dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde; hij hoopte nog vele jaren op de medewerking van al het personeel te kunnen rekenen. Enthousiast hief het personeel hét „Lang zal hij leven!" aan. Onder de velen, die den jubilaris geluk kwa men wenschen, waren ook de vertegenwoordigers van de fa. Anderson uit Hamburg. Ook te zijnen huize aan de Vondellaan mocht hij vele blijken van belangstelling ondervinden. Een bijzonder aardige omstandigheid voor den ju bilaris was, dat juist op dezen dag één der vries- tunnels van' de vriesinrichting voor het eerst ge bruikt zou worden. LAJLA. In het Luxor-Theater draait van morgen af de film: „Lajla". Deze film van den Deenschen regisseur George Schneevoigt munt uit door een weldadige frisch- heid. Het decor is hier: de eindelooze sneeuwvlak te, de ten hemel rijzende bergen, het dorpje Ka- rasjok in de wilde schoot van de Laplandsche natuur. De Noorsche koopman Lind is met zijn vrouw en dienstmaagd per slede op weg naar Karasjok, dat het grootste deel van het jaar verlaten ligt maar tegen Kerstmis herademt, want dan trekken de Lappen van geheel Finmarken er heen om in het kerkje te trou wen, er hun kinderen te laten doopen, of om in 't dorp inkoopen te doen voor het Kerstfeest. Onderweg wordt het gezin Lind door hongerige wolven, de zwarte schaduw dezer witte vlakten, belaagd: het dienstmeisje in de laatste slede raakt in den wedren op leven en dood het kind in de „akie" (sledewieg) kwijt en wordt zelf later door de beesten verslonden. Het kind wordt door Lappen gevonden en door den rijken wolfsjager Aslak Laagje zijn vrouw en knecht Jampa opgevoed. Wanneer Lajla zoo wordt het kind gedoopt groot is bestemt vader Laagje het tot vrouw voor den rijken jongen Lap Mellet Kosti. De band des bloeds echter brengt Lajla'na vele wederwaardigheden tot. het Noren- dom terug. De geschiedenis is simpel en de wijze, waarop ze zich ontwikkelt zou primitief te noemen zijn: pri mitief in den gunstigen zin van het woord. Wars van bombarie, van sentimentaliteiten. die ons week zouden moeten maken, of van heldenfeiten, die den opzei hebben ons te imponeeren, ontrolt zich deze film als een eerlijke belevenis. Door deze film vaart de zuivere sfeer van dit Lapland, het doen en laten der menschen komt als bet ware regelrecht voort uit de zuivere lucht, die ze in hun longen zuigen. Lajla is een natuurkind uit één stuk, knap, lief en ongekunsteld, 'eigenschap pen, die in de geciviliseerde wereld niet samen gaan. De rol word.t vervuld door de Deensche film actrice Aino Taube: we hopen haar nog dikwijls in films als deze te zien. Een bijzonder gevoelige en fijne figuur in deze film is moeder Laagje' (Siri Schneevoigt). Aslak Laagje zelf: een ingehouden natuurkarakter, goed weergegeven door Ingjald Haaland. Aake Ohberg Is nou eens een jeune premier, die tegen weer en wind bestand is! De regisseur George Schneevoigt wekt onze be wondering op voor de Deensche cinematografie. Hij heeft geen grootsche film gemaakt, maar wel een film met. karakter, met persoonlijkheid, een film. die voort zal blijven leven in onze herinne ring. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Postelein per K.G. 7—10 Sla per 100 krop 100—360 Andijvie per K.G. 68i/2 Rabarber per K.G. 12—19 Uien per K.G. 6—9 Wortelen per bos 8 Radijs per bos 1—1% Selderij per bos 5—7 Peterselie per bos 46 Tomaten per K.G. 20 Waspeen per K.G. 1012 Bloemkool I per stuk 8%—ll Bloemkool n per stuk 5—7 Komkommers I per stuk 8—11 Komkommers II per stuk 57 Snijboonen per K.G. 55 Dubb. boonen per K.G. 52 Spercieboonen z. dr. per K.G. 38 Tulnboonen per K.G. 8 Doppers per K.G. 16 Raspers per K.G. 21—26 Capucljners witte per K.G. 19—22 bruine per K.G. 18—26 Peulen per K.G. 16 Aardbeien per doosje 10»/j -.i. Aardbeien per K.G. S5 *ler Frambozen per slof 150 i$J Kruisbessen per slof 130—135 Zijn opvolger geïnstalleerd. Woensdagmiddag heeft de commandant van de brandweer, de heer II. Blom. ten stadhuize officieel afscheid genomen van het gemeentebestuur en corps. Hierbij waren om. tegenwoordig wethouder Out, de heer A. A. Post, gemeente-secretaris, de hee ren H. J. de Groot, directeur van het gem. gasbedrijf en hoofd .van den Luchtbeschermingsdienst, mr. Kale, Koks, secretaris van den Brandraad, de waarnemend nnandant. Honig, de brandmeesters en de geweste lijk inspecteur de heer Couzy. De burgemeester( mr. H. J. J. Scholtens, heeft den scheidenden commandant toegesproken. Hij zei, dat de heer Blom ruim 45 jaar geleden zijn intrede deed in het brandweercorps der oude gemeente Beverwijk. „In den loop der jaren hebt u allerlei functies be kleed en verschillende rangen doorloopen. Kort voor het uitbreken van den vorigen oorlog werd u brand meester. Sedert 1 Januari 1927 is aan u het comman do van de Beverwijksche brandweer toevertrouwd. Op dezen staat van dienst mocht ik in het voorjaar van 1936 bij uw veertig jaar brandweerjubileum reeds wijzen. Sindsdien werd uw taak belangrijk verzwaard. Na de samenvoeging van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin kreeg u de leiding van de brandweer in de nieuwe gemeente. Uw eerste werk was toen, het ge meentebestuur te adviseeren bij een reorganisatie, ver band houdend met de samenvoeging der gemeenten. Wij hebben toen van u een voortreffelijke voorlich ting verkregen. In minder dan geen tijd was het brandweerapparaat dan ook ingesteld voor zijn ver groot beveiligingsgebied. In 1939 hebben wij tezamen een plan uitgewerkt voor een zeer belangrijke ver nieuwing van het materiaal. De oorlog dreigde toen reeds en de zorgen voor een tijdige voorziening, wel ke reeds rekening hield met de eischen van de lucht bescherming, maakten nogmaals reorganisatie nood zakelijk. Het materieel werd uitgebreid met de mo dernste blusschingsmiddelen. Bij de oude automo bielspuit kwam er een gelijkwaardige Ajax-spuit en daarna de groote nieuwe automobielspuit, welker capaciteit even groot is als de beide andere te za- men..De organisatie werd daarmede in overeenstem ming gebracht; de brandweer werd ingeschakeld in het !uchtbeschermingsverband..Ik besef dat het u na zoo veel jaren van activiteit vreemd te moede zal zijn, nu u den brandweerdienst gaat verlaten en het com mando, dat u lief is, gaat neerleggen. Inderdaad is uw leven zoo saamgegroeid met ons brandweercorps, dat het scheiden u wel hard zal vallen. De periode van uw commandantschap en uw leiding bij het blusschingswerk is een stukje Beverwijksch leven, dat wij niet gauw zullen vergeten. Van ganscherharte dank ik u voor de wijze waarop ge u zoo langen tijd van uw functies en in het bij zonder van die van commandant hebt gekweten. U hebt dat gedaan met een toewijding en een nauwge zetheid waarvoor ik u op dit oogenblik nog eens gaarne hulde breng. De Nederlandsche Brandweerbond heeft u als her innering aan uw 45-jarig brandweerjubileum een di ploma toegekend en daarenboven de u reeds in 1936 verleende onderscheiding versierd met een gesp, voorzien van het cijfer 45. Het is mij een genoegen, u het versiersel hierbij te overhandigen, alsook het di ploma in lijst. Gelukkig is u tot dusver een ongeschokte gezondheid beschoren. Moge dit voorrecht nog lang uw deel blijven. U kunt met voldoening terugzien op het werk dat achter u ligt." (Applaus). De installatie van den heer G. K. de Bie. Hierna werd de heer G. K. de Bie, directeur van ger van den heer Blom geïnstalleerd. De burgemees ter herinnerde er aan, dat onlangs het hoofd van het. departement van Binnenlandsche Zaken een veror- dening tot reorganisatie van het Nederlandsche Brandweerwezen heeft afgekondigd. „Onder het de partementshoofd staat een. hoofdinspecteur voor het brandweerwc j hier te lande, die wordt bijgestaan door distri ctsinspecl;eu r De verantwoordelijkheid voor het brandweerwezen in de gemeente is anders dan tot dusver in haar geheel op de schouders van den burgemeester gelegd en daarmede ook de bevoegdheden, welke hem in staat moeten stellen deze verantwoordelijkheid te dragen, zoowel ten opzichte van de hoogere instanties als jegens de burgerij. Het is uit hoofde hiervan, dat ik den heer G. K. de Bie heb benoemd tot comman dant van de brandweer in onze gemeente. Commandant De Bie^ het verheugt mij, u thans in uw nieuwe ambt te mogen installeeren. Ik weet, dat u om deze functie niet hebt gevraagd, nog minder hebt begeerd. U hebt haar slechts aanvaard uit een gezond plichtsbesef, meenende, dat u ook daardoor onze plaatselijke gemeenschap kunt dienen. Velen kennen u als een onvermoeide werker, die het tempo van dezen tijd verstaat en zonder veel woorden al uw krachten inzet voor de gemeente. Ik stel het op prijs, dat u door het aanvaarden van het brandweer-com mando een verantwoordelijken post- op u hebt willen nemen. De nieuwe inzichten op brandweergebied zullen ons al spoedig roepen om verdere verbeteringen van het plaatselijke brandweerwezen onder oogen te zien, ook wat de preventieve brandbeveiliging aangaat en in het bijzonder de belangen van den luchtbescher mingsdienst. U kunt u gelukkig prijzen, dat onder het commando van uw voorganger reeds zooveel -is tot stand ge bracht en dat de Beverwijksche brandweer een ver gelijking met die in andere gemeenten kan doorstaan. Ik vertrouw dat de brandmeesters en manschap pen, die onder uw bevelen zijn gesteld, u krachtig zul len steunen, opdat ons brandweercorps op een voort varenden en kameraadschappelijken geest blijve stre ven naar steeds grootere geoefendheid en paraat heid". Afscheidswoord van den heer Blom. De heer Blom dankte den burgemeester voor dt prettige en aangename samenwerking in den loop der jaren: hij schetste de bereidwilligheid van dén bur gemeester, die steeds direct gehoor gaf aan een ver zoek om steun, wat op hoogen prijs is gesteld. „Na 45 jaren blijf ik nog steeds met hart en ziel bij het brandweercorps en hoop weliswaar niet direct, maar toch indirect medewerking te mogen verleenen." Ver volgens bracht spreker dank aan de brandmeesters, de waarnemend commandant, de politie, den secretaris van den brandraad, den heer Deegenaar, de leden van het corps en verder allen, die op eenigerlei wijze met de brandweer te maken hebben. Hij hoopte, dat in de toekomst steeds die medewerking gegeven zou worden zooals hij die ondervonden heeft. De nieuwe commandant, de heer De Bie, dankte den burgemeester en zeide niet te willen verheelen dat zijn taak moeilijk was „daar ik de voetsporen moet volgen van een commandant die doorkneed was in de brandbestrijding". Spreker deed daarom een beroep op allen om hem in zijn moeilijke taak te steunen. Gisteravond heeft de heer Blom afscheid genomen van het brandweerkorps, waarbij o.a. de afdeeling Wijk aan Zee tegenwoordig was. Namens het korps sprak brand meester J. Hofman den commandant toe en bood hem daarbij een schilderstuk en drie boekdeelen aan. Binnen kort zal hem ook een fraai uitgevoerd album met het ivera ue unci xa.. uc cis, ucshsul vü„ Werken, door den burgemeester als opvol- aantal branden van de laatste 25 jaar worden overhandigd. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. LEDENVERGADERING VAN „DE IJZEREN VOORN". Gisteravond hield de vischclub „De ijzeren voorn" in het Statenhuis een ledenvergadering. Bij de bestuursverkie zing werden de heeren Van Aalst en G. Steenbergen bij acclamatie herkozen. Voorts werd het bestuur uitgebreid met de heeren Van Veen en Van Galen. Een bespreking werd gehouden over het uitbaggeren van het vischwater De Geest. Waarschijnlijk zal dit nog dit seizoen geschie den. Hiervoor werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Kuyt, C-. J. van Waveren, J. Ter Braak, Vessies en Marlens. EXAMENS. Te Amsterdam slaagden de volgende leerlingen van de R.K. Jongens U.L.O.: B Lute, Castricum, H. Duivenvoorde, P. Adrichem, A. van Baarn, J. Does, Heemskerk, M. Sterk, R. van Duin, G. Hergarden, P. v. d. Aar, C .v. d. Aar, J. Veldt, Th. van Noort, H. Spanjaard, P. Bunsma, Bever wijk, B. Schelvis, Wijk aan Zee, W. v. d. Bos en P. Bink horst te Velsen-Noord. De heer G. G. C. Vemooy, hoofd van de R.K. U.L.O.- school aan den Kees Delfweg behaalde het diploma als candidaat-adviseur tot voorlichting bij beroepskeuze. Noteering van Beverwijk 16 Juli 1941. Spinazie per K.G. 10—15 Postelein per K.G. 6—9 Andijvie per kist 80 Wortelen per bos 9% Komkommers per stuk 6—1015 Aardappelen, klei per K.G. 8% Peulen per K.G. 16 Doppers per K.G. 1622 Capucijners per K.G. 22 Tuinboonen per K.G. 10 Snijboonen per K.G. 36 Heerenboonen per K.G. 45 Roode kool per stuk 18—22 Bloemkool per stuk 6—10 Uien per bos 4—7 Sla per 100 krop 3—7 Rabarber per K.G. 14—16 Pieterselie per bos 7 Selderie per bos 5 Aardbeien per slof 92 Frambozen per doosje 28 SCHILDERWERK OPGEDRAGEN. .Door B. en W. is aan den heer C. Heusdens te Wijk aan Zee het schilderwerk aan de gemeentegebouwen en -instellingen te Beverwijk opgedragen. Waar was de driewieler van den bakker? Een broodbezorger was dezer dagen bezig met het verrichten van zijn dagelijksche bezigheden, d.i. dus met het bezorgen van brood. Hij verkocht zijn versche brooden, ontving het geld en de bonnetjes en reed zoo met zijn driewieler van den eenen klant naar den ander. Er woonde een klant op het Oosterduinplein nabij de Reinier Claeszenstraat, welke klant „achterom" bediend moest worden. Onze broodbezorger stapte van zijn vehikel, deed het brood in z'n mand. en ging „achterom". Wat met zich meebracht, dat hij den driewieler eenigen tijd onbeheerd op straat moest achterlaten. Even een praatje, met de klant en dan maar weer verder Maar dat ging niet. De driewieler, volgeladen met versche kropjes, witjes en roggebrooden, dien hij aan den rand van het trottoir had achtergelaten, was verdwenen. De man werd bleek om den neus van den schrik. Weg negotie, weg driewieler met banden-en-al, alles weg! Geassisteerd door eenige jongelui, die met 's mans lot begaan waren, toog onze broodbezorger op onderzoek uit. Het resultaat was schitterend. Spoedig was het verloren schaap teruggevonden. Het bleek, dat een paar meisjes een rondje op den driewieler waren gaan maken. Om de beurten een eindje trappen ging wat leuk! En doordat het kinderen waren, was het niet tot hen doorgedrongen, dat ze een medemensch eenige angstige oogenblikken hadden bezorgd. Aandeelhoudersvergadering Mij. „De Daad". Woensdag 23 Juli a.s., des middags 2 uur, wordt in het kantoor Trawlerkad'e een algemeene ver gadering van aandeelhouders gehouden van de NiV. Visscherij Mij. „De Daad". „Pygmalion" in „De Pont". De bioscoop „De Pont" vertoont in haar nieuwe programma „de allerbeste Hollandsche film" Pyg malion, met Lilly Bouwmeester in de hoofdrol. Deze film heeft inder tijd een waren zege tocht door het land gemaakt. Iedereen wilde deze film zien, maar niet iedereen v/as daartoe in de gelegenheid. Zij kunnen dus thans met een bezoek aan „De Pont" hun verzuim goed maken en ongetwijfeld zullen velen, die „Pygma lion" met de onverbeterlijke Lilly reeds eenmaal zagen, gaarne voor den tweeden keer nog eens hartelijk lachen om de dolle streken van het tot dame gepromoveerde bloemenverkoopstertje. INLEVERING VAN METALEN. Als deskundige (taxateur), die eventueel geraad pleegd kan worden om in zeer bijzondere gevallen een hoogere vergoeding dan de metaalwaarde te bekomen, is voor deze gemeente benoemd de heer D. Teer, Breestraat 95, te Beverwijk. Gedurende den loop van de volgende week zijn de bewoners van de navolgende straten opgeroepen voor de inlevering van metalen, t.w. voor a.s. Maandag: G. van Assendelftstraat, Breedslaglaan, Cieweg, van Coevenhovenstraat, Communicatieweg, Deutzstraat en Duinweg (ged.); Dinsdag: Duinweg (ged.), Genie weg, Geilweg, Heemskerker Relweg en M. van Heemskerckstraat (ged.); Woensdag: M. van Heemskerckstraat (ged.), Hof- laan,, Hoogdorperweg, de Kaag, Kerklaan en Kerk plein. Het niet -ontvangen van een oproeping ontheft niet van de verplichting tot inlevering. Wandelsport Met het oog op het verbod tot het houden van mar- schen van den Commissaris-Generaal voor het. Vei ligheidswezen, S.S. Gruppenfiihrer Rauter, zal ook de Vierdaagsche dit jaar niet doorgaan. Honkbal Groote overwinning van E. D. O. op Ajax (20—5) Ajax verscheen dezen keer met Van Lobberegt op de werpplaat. Dat was een kwestie van tactiek omdat nu Blomvliet gespaard werd voor den Zondag te spelen wed strijd tegen H. H. C. Ajax verwachtte n.l. niet veel kans hebben tegenover E. D. O., maar rekent wel op een overwinning op H. H. C. Deze tactiek stond E. D. O- best aan. Het resultaat is dat slechts zeven spelers op drieslag uitgingen en vijftien honkslagen werden gegeven. Onder die honkslagen waren twee homeruns van KI. Zandstra, waarvan vooral de tweede, in de achtste inning, werkelijk mooi was. De eerste had echter ook iets bijzonders. Met het door dezen tik verkregen punt. werd n.l. de eerste duizend runs van E. D. O. sedert haar intrede in de eerste klasse volgemaakt! Schijvenaar had ©ok de maker van dezen jubileumrun kunnen wezen. Hij was echter juist met zijn eerste beurt niet gelukkig. Een pracht aangooi van Bloem deed hem op het eerste honk sneuvelen. In de vijf. beurten, die Schijvenaar na dezen nóg aan slag kwam, leverde hij echter nog vier honkslagen. KI, Zandstra was echter nog zijn meerdere want die bracht, het tot vijf. Was het werpen zwak, het veldwerk van Ajax was be paald slecht te noemen, Van VRIJDAG 18 JULI t/m. WOENSDAG 23 JULI JENNY JUGO, KARL l. B1EHL en HANNES STEL- ZER in ^EIN HQFFNUNGSLQSER FALL. Odeon Film. Een zeer amusant geval, dat precies in het kader der vacantiegenoegens past. Aanvang der AVONDVOORSTELLINGEN 8 uur. ZONDAGMIDDAG 3 uur MATINEE. (Adv. Inqez. Med.) We noteerden o.a. drie gemiste vangkansen. Verder wierp Blomvliet eenmaal den bal zoo slecht naar het eerste honk dat het geheele veld in de war raakte en er naar liefst drie spelers over de thuisplaat kwamen. In de laat ste slagbeurt van E. D. O. wierp Beumer, die Ter Heide als achtervanger verving ook al weer zoo slecht naar het eerste honk. dat Van Esch. die van de zesde innings af De Smidt verving, een rondje kon loopen voor de bal weer was opgehaald. Achteraf werd Van Esch nog uitgegeven daar hij buiten de lijn geloopen had, maar dat deed aan de fout niet af. Schijvenaar bracht het tot negen keer drie slag, maar had de hand in nog zeven andere nullen. Vooral de zeer bijzondere vang na den tik van Van Lobberegt in de derde innings moet hier worden vermeld. En al gaf Schijvenaar acht keer vier wijd en werd hij zes maal geslagen, een loopen op de honken komt bij dezen werper niet gemak kelijk tot een punt. Ook door fouten van Kr. Zandstra, De Smidt en van Diepenveen kwamen loopers op de honken. Slechts vijf van hen brachten het echter ook tot een run. Al stond Ajax na twee innings met 21 voor, de rest van den wedstrijd zijn de Roodwitten totaal kansloos ge weest. De cijfers der innings zijn: Ajax: 0—2—0—0—0—0—3—0—0 5 E. D. O.: 1—0—4—3—1—3—6—2—* 20 Wedstrijden voor schoolnegen- tallen. Woensdagmiddag werd de tweede ronde van de wedstrij den voor negentallen van Middelbare Scholen gespeeld. De groote verschillen van verleden week kwamen nu niet meer voor. Integendeel, de verschillen waren zeer gering en de wedstrijden vaak van uitstekend gehalte en zeer spannend. Dat goede gehalte wordt verklaard door het feit dat in enkele der schoolnegen tallen vele bekende spelers uit de eerste- en de overgangsklasse, uitkomen. De uitslagen waren achtereenvolgens: le H. B. S. B I: 3—3—8—1 45 2de H. B. S. B IV: 4—1—2—5 n 2de H. Gymnasium S. B II: 1—0—0—1—2 Volgende week Woensdag spelen de winnaars d. z. le -I. B. S. B I, Gymnasium en 2de H. B. S. B I, eveneens in het Noorder Sportpark, een halve competitie. EXAMENS. MULO-EXAMENS TE HAARLEM Woensdag zijn te Haarlem geslaagd voor diploma A: N. Scherpenhuizen, H. de Vries, M. A. Hendriks, H. van Monsjou, allen Velsen, C. P. A. Wolterbeek, Zandvoort, J. L. Scheurman, M. van Randtwijk, J. Timmer, G. van Esveld, E. G. Soomer, C. A. Vlug, J. Z. van der Wansen, M. C. van der Want, A. E. Groot, M. de Vries, J. A. Posch, J. A. Plantinga, al len Haarlem, H. A. Kranendonk, Heemskerk, R. G. Rettig, W. L. van Sijtveld, Beverwijk, J. W. van der Wateren, Santpoort, E. Stoeltje, J. E. Siezinga en A. Stoeltje, Bloemendaal, K. Kempe, Hoofddorp. Voor diploma B slaagden: J. Luit, Velsen, P. Ch. Keur, IJmuiden, J. Wesmaas, W. J. Reinders, Nieuw Vennep, A. Weeda, Zandvoort, H. M. Breet, C, G. van Willigen, Haarlem. Financiën Aanmerkelijk hoogere opbrengst dan vorig jaar. 's-GRAVENHAGE, 16 Juli. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Juni jl. wordt het volgende door het A.N.P. ontleend: De totale opbrengst van de groep directe belas tingen was tot. en met Juni van dit jaar f 128.525.794 tegen f 65.939.298 het vorig jaar, een vo^iitgang derhalve van ruim 62% millioen gulden, een ac cres, dat in hooge mate tot voldoening stemt. Zooals we reeds bij vorige overzichten hebben opgemerkt, speelt de gewijzigde regeling van de heffing der opcenten op de grondbelasting bij dit mooie resultaat een groote rol. Bracht de grond belasting het vorig jaar f 10.472.498 op, thans is deze opbrengst gestegen tot f 36.958.752 of bijna 26% millioen hooger. Doch nog meer is het gunstige resultaat te dan ken aan - de sedert het vorig belastingjaar inge voerde winstbelasting, welke tot dusver f 36.275.135 heeft bedragen, op welk bedrag evenwel irj min dering moet worden gebracht de negatieve op brengst van de dividend- en tantièmebelasting ad bijna 2 millioen. Voorts hebben de opcenten op de gemeentefondsbelasting ten bedrag van f 11.206.630 ruim f 2,14 millioen meer opgebracht dan het vo rige jaar. Daarentegen is in de tot de vorige maand ge constateerde stijging van de opbrengst der inkom stenbelasting een stilstand ingetreden, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat thans vrijwel geen be lastingen meer worden betaald als gevolg van de ontheffingen in verband met de ingevoerde loon- oelasting. Tot einde Juni werd aan inkomstenbelasting ontvangen f 33.856.832 of 1 1/4 millioen minder dan het vorige jaar. De beide andere belastingen van deze groep, de vermogensbelasting (opbrengst f 7.002.694) en de verdedigïngsbelasting (opbrengst f 3.225.749) ble ven ieder iet» meer dan een half millioen bene den het resultaat op ultimo Juni 1940. De overige middelen. Ook de opbrengst van deze belastinggroep kan alleszins bevredigend worden genoemd. Evenals de vorige maand kan ook thans de op brengst over Juni nog niet vergeleken worden met die van dezelfde maand van verleden jaar, toen als gevolg van de omstandigheden het resultaat •1 echts ruim 24 millioen gulden bedroeg. Thans be draagt de opbrengst f 51.829.757 of-bijna f 3.6 mil lioen minder dan in Mei van dit jaar. Voor het eerst is in dit overzicht opgenomen de nieuwe commissarissenbelasting, welke in Juni j.l. f 264.644 heeft opgebracht. Wat de opbrengst over de eerste zes maanden van het loopende jaar betreft, kan worden mede gedeeld dat deze f 305.630.121 heeft bedragen, of bijna 103 millioen meer dan in het eerste halfjaar van 1940. Daarvan bedroeg de opbrengst van de loonbelasting f 53.468.250. Slechts twee middelen hebben in dit tijdvak min der opgebracht dan het vorig jaar en wel de rech ten op den invoer, welke als gevolg van de in gevoerde grensfaciliteiten nog slechts f 11.921.071 opleverden en daarmede ruim f 37 millioen bij het vorige jaar ten achter bleven en het statistiekrecht, dat bij een opbrengst van f 727.065 ongeveer f 283.000 minder opbracht. Alle overige middelen waren hooger dan in 1940 en wel de accijns op zout bijna 9 ton, de accijns op geslacht 3 1/4 ton, die op wijn ruim 3% ton, die op gedistilleerd bijna 3 millioen, de accijns op bier ruim 3% millioen evenals die op suiker. De accijns op tabak had een opbrengst van f 56.963.570 en steeg daarmede bijna f 36 millioen boven het resultaat van het vorig jaar. Ook de omzetbelas ting gaf een enorm en vooruitgang te zien en wel van bijna f 26.3 millioen, waardoor dit middel thans kwam tot een onbrengst van f 70.724.287. Tenslotte zij vermeld, dat d.e motorrijtuigenbe lasting over het eerste halfjaar heeft opgebracht f 4.493.128 tegen f 9.246.214 het vorig jaar. Na den strijd in Syrië. Beschouwing der Wilhelmstrasse. Het ANP meldt uit Berlijn: In politieke kringen der Rijks hoofdstad, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, acht men het begrijpelijk dat. van Fransche zijde de onder- teekening van het wapenstilstandsverdrag in Syrië met verbittering wordt opgenomen, niettegen staande een aantal beleedigende voorwaarden die oospronkelijk door de Engelschen werden gesteld tenslotte zijn vervallen. Volgens de Duitsche opvatting blijft ondanks alles het feit bestaan dat de Britten, hoewel hun voor wendsel dat er in Syrië Duitsche troepen zouden zijn, intusschen valsch en leugenachtig was geble ken, desniettegenstaande, precies als bij Dakar en Oran, niet hebben geaarzeld hun vroegeren bond genoot te overvallen en' van zijn land te berooven. In de Wilhelmstrasse beschouwt men de bewerin gen van de Britsche propaganda, n.l. dat Engeland aan de Syriërs de „vrijheid" zal brengen, als een even leugenachtige phrase als de beloften die men tijdens den vorigen oorlog aan de Arabieren heeft gegeven, om hen achteraf toch te bedriegen. Volgens de meening in officieuze kringen alhier beschouwt men te Vichy den Syrischen wapen stilstand als een uitsluitend militaire kwestie, even als ook van Duitsche zijde de opvatting bestaat dat alle wat daar werd toegegeven door militairen druk van de Franschen is afgeperst, zoodat van een over eenkomst tusschen twee partijen geen sprake kan zijn. In de Wilhelmstrasse noemde men het Woensdag in dit opzicht derhalve begrijpelijk dat thans ook dit gebied van Duitsche zijde als vijandelijk wordt beschouwd. Mijnen voor Baai van Manilla. NEW-YORK, 16 Juli. Naar uit Manilla wordt gemeld, hebben de marine-autoriteiten bekend ge maakt dat mijnen zijn gelegd in de toegangswegen tot de Baai van Manilla. Het gebruik van deze toe gangswegen is slechts overdag geoorloofd. (DNB) P. G. WODEHOUSE. BERLIJN, 17 Juli. De ANP-correspondent meldt: De befaamde Engelsche humoristische schrij ver P. G. Wodehouse, over wien reeds lang geruch ten liepen, bevond zich inderdaad reeds meer dan een jaar in Duitschland. Hij werd destijds aan het Kanaal gevangen genomen en in een krijgsgevan genenkamp gebracht, doch spoedig als ongevaarlijk („nicht Kriegsgefahrlich") vrijgelaten. Wodehouse is reeds 60 jaar. Sindsdien heeft hij alweer een boek geschreven en ook voordrachten gehouden over letterkundige onderwerpen. Over beweerde propagandistische werkzaamheid zijnerzijds konden wij niets ervaren. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. DONDERDAG 17 JULI. VRIJDAG 18 JULI. Thalia Theater: „Mannen uit één stuk", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Pygmalion", 8 uur. Rex Theater: „Een hopeloos geval", 8 uur. Thalia Theater: „Robert en Bertram op ski's". 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 18 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „Lajla" en bijpro- gramma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: Gemeentelijke Concertzaal: Concert H.O.V., met medewerking van het H.O.V.-koor, 7.30 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Luxor Theater: „Mirandolina", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: Annie van Ees in „Boefje", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Haar eerste avontuur", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De vrouw zonder verleden?" 2, 6.30 en 8.45 uur. VRIJDAG 18 JULI. Rembrandt Theater: Snip en Snap-revue, 8 uur. - Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 4