P 0 N DERDAG 17 J Ui: I 1941' EUROPA SNELT TE WAPEN TEGEN HET BOLSJEWISME. De parade te Madrid van de Spaansche strijdkrachten, die zich naar het Oostelijk front begeven. (Foto Orbis-Holland) Na IJsland, Portugal en Ierland. Karl Megerle over de Amerikaansche aspiraties BERLIJN, 16 Juli (D.N.B.) „Na IJsland, Por tugal en Ierland", aldus het opschrift van een ar tikel van dr. Megerle, den diplomatieken mede werker van de Berliner Börsenzeitung. In zijn be schouwing zet Megerle uiteen, dat behalve IJsland ook Portugal en Ierland door de agressieve ambi ties van den president der Ver. Staten bedreigd zijn. De verzekeringen van de regeering der Ver. Staten aan den gezant van Portugal geen aspiraties te koesteren ten opzichte van de Azoren en de Kaapverdische eilanden, aldus Megerle, zijn in het geval van IJsland als een dubbelhartige onwaar achtigheid gebleken. Over Portugal blijft bij voort during de Amerikaansche bedreiging zweven. Me gerle is van meening, dat deze bedreiging bevestigd wordt door het dubbelzinnige antwoord van Sumner Welles naar aanleiding van de gestelde vraag, of Portugal van de zijde der Ver. Staten garanties ontvangen heeft omtrent de gedesinteresseerdheid ten aanzien van de Atlantische eilanden. Welles gaf ten antwoord, dat Portugal de souvereiniteit over de Azoren en de Kaapverdische eilanden be houden zal. De bekende Duitsche publicist herinnert er evenwel aan dat Roosevelt dezelfde verzekering ook in het geval van Groenland aan Denemarken, en in het geval van IJsland eveneens aan de IJs- landsche regeering heeft gegeven. Deze twee eilan den werden echter, aldus constateert Megerle, niet voor de Amerikaansche bezetting gered. Niet de onaantastbaarheid, de neutraliteit en veiligheid van Portugal, maar het onbeperkte recht van cle Ver. Staten op zoogenaamde zelfverdediging beslissen ook vandaag over den vrede van Portugal. De schrijver vestigt veyder de aandacht op gelijksoor tige U.S.A. aspiraties ten opzichte van Ierland, waarbij hij uitlatingen van bekende Amerikaansche politici en publicisten citeert. Bijzonder vermel denswaard vindt hij het feit, dat de Ver. Staten voor haar wensch op IJsland militaire steunpunten te vestigen, ook het argument naar voren heeft ge bracht dat Duitschland van plan is, Ierland te be- zetten Deze pretentie van Roosevelt, m alle zones der wereld te bepalen, welke steunpunten voor de zoogenaamde veiligheid van het zoogenaamde wes telijke halfrond noodig is is zoowel voor Ierland als voor geheel Europa aldus besluit Megerle zijn ar tikel een des te dreigender gevaar, waar Roose velt met het bolsjewisme samenwerkt, zoodat Euro pa zoowel van het Oosten als van het Westen be dreigd wordt. Het optreden van Amerikaansche oorlogsschepen in den Stillen Oceaan. Japan kan niet onverschillig blijven. TOKIO, 16 Juli (DNB) De Amerikaansche vlootbewegingen in den Stillen Oceaan worden, aldus meldt de Jomioeri Sjimboen, door de Japan- sche marine met de grootste aandacht gade0e- slagen. De Japansche vloot kan natuurlijk met on verschillig blijven tegenover het optreden van Amerikaansche oorlogsschepen m dit gebied. Ame rika wil n.l. aldus het blad, de Japansche eilanden omsingelen door bases aan te leggen op de verschil lende Amerikaansche eilanden. Het is bijzonder op merkelijk. dat de belangrijkste strijdkrachten der Amerikaansche vloot steeds in den Stillen Oceaan Dit bewijst, evenals de verklaringen van Knox, dat de Vereenigde Staten in den Stilen Oceaan een hypothetischen vijand zien. Het blad meent, dat in dit gebied twaalf Amerikaansche slagschepen, elf kruisers, veertien lichte kruisers, drie vlieg- kampschepen, twee torpedojagers en 31 duikbooten liggen. Deze schepen zijn geconcentreerd m de wateren van Hawai. Zij kunnen elk oogenblik naar elders uitloopen. Tobroek opnieuw door Italiaansche en Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Britsch Indische af deelingen in Oost-Afrika verdreven. ROME, 16 Juli. (Stefani). Het 406de com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duit- che vliegtuigen opnieuw versterkïngswerken, bat terijen en havenwerken van Tobroek aangevallen. Andere Duitsche afdeelingen hebben vooruitge schoven vliegvelden van den vijand bestookt. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaat sen in Cyrenaica. In de nabijheid van Bardia is een Britsch vliegtuig door de afweer neergeschoten. In Oost-Afrika heeft op 13 Juli een Italiaansche colonne van het garnizoen van Wolsjefit een moe digen aanval ondernomen op de vijandelijke stel lingen. De vijandelijke tegenstand werd op voor beeldige wijze overwonnen: de vijandelijke afdee lingen werden op de vlucht gedreven. Op 14 Juli hebben afdeelingen koloniale troepen van het gar nizoen van Wolsjefit Britsch-Indische afdeelingen aangevallen en uit. haar stellingen verdreven. In de nabijheid van Gondar heeft onze artillerie een vijandelijk vliegtuig neergeschoten". De luchtaanvallen op Birmingham. Critiek op het gemeentebestuur. STOCKHOLM, 16 Juli. (D.N.B.) Het bekende Engelsche tijdschrift New Statesman and Nation constateert, dat de autoriteiten van Birmingham volkomen gefaald hebben bij de behandeling van de vraagstukken, die door de Duische luchtaanval len zijn gerezen. Het blad verbaast zich er over, dat vooral te Birmingham de toestand zeer ongun stig is, ofschoon het stadsbestuur in Engeland al tijd als „voorbeeldig" werd beschouwd, omdat hei berustte op de veelgeroemde experimenten der Chamberlains. Na de eerste groote aanvallen op Birmingham verklaart een der stadsbestuurders, dat er vrijwel geen dakloozenprobleem bestond. Later is evenwel gebleken, dat slechts een zesde deel der daklooze gezinnen door bemiddeling van het gemeentebe stuur onderdak heeft gekregen. De andere moesten maar zien, waar zij terecht konden. Vele gezinnen werden door speculanten in groote huizen bijeen gebracht, andere bleven ronddolen. Het_ gemeente bestuur heeft ook op sociaal en hygiënisch gebied alle maatregelen verzuimd. Half millioen Fransclie krijgs gevangenen in vrijheid. BERLIJN. 16 Juli. (ANP.) Uit Panische bron wordt medegedeeld, dat tot dusverre door Duitschland 514.671 Fransche krijgsgevangenen zijn vrijgelaten. De Parijsche pers maakt met vol doening van dit bericht melding, waarbij zij er op wijst, dat dit de eerste maal is. dat een zegevie renden staat krijgsgevangenen vrijlaat, voordat een vredesverdrag is gesloten. Dit grootmoedige gebaar van Duitschland moet begrepen worden in ver band met de door Duitschland eewenschte samen- Italiaansch weermachtsbericht. Hitler's proclamatie tot het Duitsche volk. De proclamatie, die de Führer bij het uitbreken van het conflict in Oost-Europa tot het. Duitsche volk richtte, is dezer dagen in den vorm van een brochure verschenen. Dezelfde brochure bevat de j nota. welke het Duitsche ministerie van Buiten- I landsche Zaken den 21 sten Juni de Sovjetregeering j deed toekomen. Als bijlagen zijn toegevoegd het rapport van het Duitsche ministerie van Buiten- j landsche Zaken over de propaganda en politieke i agitatie van de oSvjetregeerin o.a. betreffende grensschendingen door de oSvjets en de plannen tot een opmarsch van het bolsjewistische leger en het rapport van den Duilschen minister van Bui- tenlandsche Zaken en van den Rijksleider S.S. en chef der Duitsche politie aan de Rijksregeering over den tegen Duitschland en het nationaal-so- cialisme gerichten vernietigingsarbeid der U.S.S.R. Laatstgenoemd rapport behandelt uitvoerig de on dermij ningsactie tegen het Duitsche Rijk. de door Duitschland bezette gebieden, de wijdvertakte sa botage van de Komintern en de spionnage dei- Sovjets op economisch, militair en politiek gebied tegen het Rijk. Hoogste onderscheiding voor overste Moelders. In dezen oorlog 101 vliegtuigen neergeschoten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Bij de gevechten aan het Oostelijke Front heeft luitenant-kolonel Moelders, commodore van een jachteskader, gisteren vijf Sovjetvliegtuigen neer geschoten. Daarmede heeft hij in dezen oorlog in totaal 101 vliegtuigen neergeschoten en wanneer men zijn successen in den Spaanschen veldtocht mede- rekent, 115. De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft dezen heldhaftigen pionier der luchtmacht en meest succesvollen jachtvlieger der wereld als eersten officier der Duitsche weermacht de hoogste Duitsche onderscheiding voor dapperheid verleend, het eiken loof met de zwaarden in brillanten van het ridder kruis van het ijzeren kruis". De Führer heeft luitenant-kolonel Mölders een persoonlijk schrijven doen toekomen, waarin hij den vlieger namens het geheele Duitsche volk dank zegt. Het jachteskader Mölders heeft sedert het begin van de gevechtshandelingen in het Oosten tot en met 12 Juli 500 Sovjetvliegtuigen neergeschoten, waarbij het zelf slechts drie vliegtuigen heeft verloren. Dit es kader heeft zoodoende naar het D.N.B. van be voegde Duitsche zijde verneemt, op 12 Juli in totaal zijn 1200ste overwinning in de lucht behaald. Rede van Alexander. „Ergste deel van den oorlog ligt nog voor ons." Uit Stockholm verneemt het D.N.B.: De eerste Lord van de Britsche Admiraliteit Alexander heeft gisteren ter gelegenheid van een maaltijd, waaraan o.a. de Sovjet-ambassadeur Maisky en die van de Tsjoengking regeering Wellington Koo deelnamen, een rede gehouden over den slag op den Atlanti- schen Oceaan. De Britsche berichtendienst meldt over de rede van Alexander dat hij om te beginnen van de bui- tenlandsche gasten vooral den Sovjet-ambassadeur welkom heette en daarna o.a. verklaarde dat Groot- Brittannië in Juni 1940 door Frankrijk „in den steek was gelaten". Maar thans heeft de Sovjet- Unie zich aan Engeland's zijde gesteld. Destijds was Frankrijk in slechts enkele weken verslagen, ter wijl de Sovjet-Unie thans na meer dan drie weken oorlog, aldus Alexander, sterker dan tevoren is. In het vervolg van zijn rede erkende Alexander dat „het ergste deel van den oorlog nog voor ons ligt" en eischte nog meer en grooter inspanning van alle krachten van Engeland. Voorts verklaarde hij „van den Atlantischen Oceaan hangt ons leven af en als wij de duikboo ten en de vliegtuigen met groote actie radius onder den duim kunnen krijgen, zal onze kracht staag toenemen en tenslotte overweldigend worden". Tot slot van zijn weinig hoopvolle uiteenzetting qualificeerde Alexander de actie van de Vereenig de Staten tegen IJsland als een „hoogst belangrijke gebeurtenis" en vervolgde: Ik koester de overtui ging dat de Vereenigde Staten door deze onderne ming in staat zullen zijn hun uitgesproken bedoe ling nl. bescherming van het Westelijk Halfrond, met de grootste doelreffendheid te verwezenlij ken". Amerikaansche geestelijken tegen den oorlog. NEW YORK. 16 Juli (D.N.B.) -- De Fellowship of Reconciliation heeft medegedeeld, dat meer dan 2000 Protestantsche geestelijken en paedagogen, die lid van de organisatie zijn, een proclamatie hebben onderteekend, waarin zij weigeren van den kansel af den oorlog te zegenen, te sanctionneeren of te steunen. Tot de onderteekenaars behooren vijf pro testantsche bisschoppen. DE DOORBRAAK VAN DE STALINLINIE. VERPLETTERENDE SLAGEN WORDEN DOOR HET DUITSCHE LUCHTWAPEN OP DE STRATEGISCH BELANGRIJKE PUNTEN IN DE §OVJET-UNIE TOE GEBRACHT. Een overzicht van de brandende militaire doelen in Bialystok. (Foto Orbis-Holland) Regeeringsbureaux verlaten Moskou. Het diplomatieke corps nog niet vertrokken. NEW-YORK, 16 Juli (DNB) Op grond van te Washington ontvangen berichten meldt de New-York Times, dat de regeeringsbureaux en de Sovjet autoriteiten Moskou verlaten en zich te Kazan, 450 mijlen ten Oosten van de hoofdstad, vestigen Slechts het ministerie van buitenlandsche zaken zou voorloopig te Moskou blijven. Daarom zal ook het diplomatieke coi-ps nog niet vertrekken. MOSKOU EN DE GODSDIENST. BERLIJN, 16 Juli. (A.N.P.) Het rapport van een vreemdeling die kortgeleden uit Moskou is vertrokken, werpt een interessant licht óp het stre ven van Moskou om de Engelscli-Amerikaansche wereld een beeld te toonen van den terugkeer van geloofsvrijheid in de Sovjet-Unie. In dit rapport wordt geconstateerd, dat de Russische kerk, voor zoover zij nog bestaat, zich geheel passief gedraagt. De dikke zwarte lijn op het kaartje geeft het verloop der Duitsche militaire operaties weer in Sovjet-Rusland tot op 14 Juli. De zwarte pijltjes geven de opmarschrichtingen aan naar strate gische doelen, reeds nu en dan in de Duitsche weermachtberichten vermeld. De doorbraak der Stalinlinie is aangegeven bij Witebsk en Bo- broeisk. De grootste druk wordt uitgeoefend in de richting van St. Petersburg bij de stad Pskof gelegen ten Zuiden van het Peipusmeer; in den middensector bij Witebsk in de richting van Smolensk, de voornaamste plaats op den weg naar Moskou, in den Zuidelijken sector bij Zjitomar in de richting van Kiev. Vrijwilligers naar het Oostelijk front. Eerste afdeeling Kroatische vliegers vertrokken. BERLIJN, 16 Juli. (A.N-P.) De eerste afdee ling Kroatische vliegers, die zich vrijwillig heeft aangemeld voor den strijd tegen het Bolsjewisme, is na een afscheidswoord van den chef van den staat, dr. Pavelitsj, en maarschalk Kwaternik, naar het front vertrokken, zoo wordt uit Agram ge meld. De Italiaansche troepen, die als bondgenoo- ten deelnemen aan den veldtocht in het Oosten, zijn reeds onderweg naar het oorlogstooneeh Ook het Spaansche vrij willigerscontinig ent is de Spaansch-Fransche grens overschreden om via Frankrijk naar het Oosten te trekken. Naar uit Parijs gemeld wordt, is het aantal aan meldingen voor het Fransche vrijwilligerscorps verrassend groot. In Denemarken kunnen vrijwil ligers zich laten inschrijven bij de Standarte Nord- land, dat onder commando staat van luitenant kolonel Kryssing. Ook de bureaux voor de vrijwilligers in Vlaan deren en Wallonië zien een voortdurenden stroom mannen binnenkomen. Ongeacht de houding, die tot dusverre door de verschillende naties ten aan zien van den Duitsch-Engelschen oorlog is inge nomen, is door het begin van den oorlog tegen de Sovjet-Unie zeer duidelijk het Europeesche ge meenschapsgevoel gewekt. Harry Hopkins weer naar Londen. NEW-YORK, 16 Juli. (D.N.B.) De persoon lijke raadsman van Roosevelt, Harry Hopkins, die belast is met de tenuitvoering van het programma der hulpverleening aan Engeland, is, naar Asso ciated Press in hooge regeeringskringen verneemt, per vliegtuig naar Londen vertrokken. Het Witte Huis wilde geen mededeelingen over het doel der reis doen, doch vermoedelijk zal Hopkins zich per soonlijk op de hoogte stellen van den oorlogstoe stand in Engeland, zooals hij ook in Januari en Februari heeft gedaan. Volksduitschers hevrijd uit de gevangenis van Brest—Litowsk. Bange uren in de cel. Het D.N.B. meldt: Het bolsjewisme doet zich aan de in het binnenland der Sovjet-Unie oprukkende Duitsche troepen en de troepen van de bondgenoo- ten voor zooals het werkelijk is, nl. een gevange nis van volken van een geweldigen omvang, waar in alle volken der Sovjet-Unie door de dunne bolsjewistische bovenlaag in hetzelfde dwangbuis worden geperst. Wie zich hierin niet wil schikken, wordt meedoogenloos opgesloten. Bij hun opmarsch komen de Duitsche troepen overal voor gevangenissen te staan die vol zitten met politieke arrestanten en waar de terugtrek kende bolsjewistische troepen van tevoren niet iedereen hebben doodgeschoten, kunnen de gevan genen door de Duitsche troepen worden bevrijd. Bij de verovering van Brest-Litowsk, vlak bij de Duitsch-bolsjewistische grens gelegen, ontdek ten de Duitsche troepen in een gevangenis 5000 politieke arrestanten, waaronder talrijke Volks duitschers, die nog destijds door de Polen v/aren gedwongen dienst te doen in het Poolsche leger en die toen vervolgens, nadat zij door de bolsjewisten gevangen waren genomen, wegens hun onbetrouw bare gezindheid in de gevangenis werden gewor pen. Brest-Litowsk heeft een groote. moderne gevan genis van baksteen, doch voor de door de bolsje wisten gevangen gezette personen was zelfs deze groote gevangenis te klein. De gevangenen, die na den aftocht van de verslagen bolsjewisten, waren uitgebroken en juist bezig waren de laatste ge vangenisdeur te rammijen, vertelden verschrikke lijke dingen over hun belevenissen onder de bols jewistische machthebbers. Omdat zij Duitschers waren en van anti-bolsje- wisme werden verdacht, waren zij reeds sinds vele maanden in deze gevangenis opgesloten. Iedere afzonderlijke cel bevatte 32 man, hoewel er slechts voor zes man plaats was. In al deze maanden had den zij onbeschrijfelijke mishandelingen te verdu ren. De gevangenis was vuil en verwaarloosd. Het eten zeer onvoldoende en de behandeling zeer slecht. Daarbij kwamen nog de andere kwellingen die de gevangenen hadden te doorstaan. Ieder oogenblik er op bedacht doodgeschoten te worden, hoorden de gevangenen het bericht over het uit breken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. Het waren vreeselijke uren die de gevangenen tot hun bevrijding moesten doormaken. Nog tijdens de beschieting van de vesting Brest- Litowsk en tijdens het begin van den Duitschen stormloop op de stad deden de Sovjet-cipiers on der wilde bedreigingen de ronde door de gevan genis. Plotseling waren zij verdwenen. De gevan genen waren aan hun lot overgelaten. Onmiddel lijk begonnen zij zich te bevrijden en zij waren bijna uitgebroken, toen zij door de Duitsche troe pen werden ontdekt en bevrijd. Zij hadden allen het gevoel op het nippertje aan den dood te zijn ontsnapt. VERNIETIGD DOOR DUITSCHE GRANATEN. De overblijfselen van ver woeste Sovjet-pantserwagens op den weg naar Luck. (Foto Orbis-Holland). De dooil van Maxim Gorki. Onthullingen van Praagsch journalist. De bekende hoofdredacteur van het Praagsche vlad „Vecer", Krychtalek, die pas onlangs sensa- tioneele onthullingen heeft gedaan over bolsjewis tische plannen tegen Amerika, publiceert thans in zijn blad een bericht over zijn belevenissen te Moskou. Krychtalek geeft allereerst een uiteenzetting van het geval Gorki. Maxim Gorki, die aan de zijde der bolsjewisten aan de revolutie deelnam, was door de resultaten der regeering ontgoocheld. Hij hulde zich in een stilzwijgen omdat hij niet tegen het bolsjewisme wilde schrijven en er toch niet mee sympathiseerde. Dit feit ontging Stalin niet. Hij had verwacht dat Gorki hem als een held in zijn volgende roman zou laten optreden. Daar Gorki dit niet deed, weigerde Stalin zijn verzoek om voor herstel van gezondheid naar Capri te mo gen gaan. Gorki stierf daarop waarschijnlijk aan tuberculose. De zoon van Gorki, die beweerd had dat Stalin door het niet toestaan van de reis Gorki had ge dood, werd gearresteerd en moest „bekennen" tezamen met Jagoda zijn vader te hebben vergif tigd. Wanneer Gorki niet vergiftigd werd, dan werd toch Stalin's landgenoot en beste vriend Ordsjo- nikidse vergiftigd. Hij werd gearresteerd en be schuldigd aan een samenzwering te hebben deel genomen. Ordsjonikidse had Stalin hevig aange vallen, doch werd met de belofte gekalmeerd dat zijn vriend Serebrjakow, die aan deze samen zwering had deelgenomen, in het proces als getuige zou optreden, waarna hij zou worden vrijgelaten. Kort daarop werd Ordsjonikidse ziek en stierf. Pro fessor Plethiew, die de acte van overlijden moest opstellen, weigerde dit te doen en verklaarde dat Ordsjonikidse door fijngestampt glas, dat men door zijn eten had gemengd, vermoord was. Hierop werd hij gearresteerd en later aangeklaagd Gorki te heb ben vermoord. Nog duidelijker komt het karakter van Stalin naar voren in het geval Jenoekïdse, dien Stalin liet doodschieten, niettegenstaande de vader van Jenoekidse hem het leven had gered toen de Czaris- tische politie naar Stalin zocht. De plotselinge dood van Stalin's vrouw, Alliloejewa, verwekte door de bijkomende omstandigheden groot opzien. Alliloejewa was, na met Stalin en Worosjilof 'n too- neelstuk te hebben bijgewoond, met hen naar huis gereden. Den volgenden morgen was zij dood. Haar lijk werd gevonden met een witte band om het voorhoofd. Alliloejewa's broeder was de leider van de Kauka- sische rebellen, die in opstand kwamen tegen Stalin. In Moskou geloofde men algemeen dat Stalin tijdens een twist zijn vrouw heeft dood geschoten, omdat zij hem verweet, dat er onder het volk zoo'n nood heeschte .(DNB) Hongaren vallen achterhoeden der Sovjets aan. BOEDAPEST, 16 Juli (DNB) De chef van den generalen staf van de Honved deelt mede: In samenwerking met de Duitsche troepen hebben onze pantserformaties met succes de Sovjet-ach terhoeden aangevallen en teruggeworpen. Materieele hulp van de Ver. Staten aan de Sovjet-Unie. NEW-YORK, 16 Juli (DNB) Volgens Inter- national News Service hebben ambtenaren van het federale productiebureau medegedeeld, dat de hulp der Vereenigde Staten aan de Sovjet 'Unie waar schijnlijk drieërlei vorm zal hebben. In de eerste plaats zullen vrij groote Sovjet orders voor machi nes, vliegtuigen en brandstof in de Ver. Staten geplaatst kunnen worden. Voorts is men voornemens Amerikaansche sche pen naar Wladiwostok te laten varen. Ten slotte zou een deel der Britsche bestellingen in Amerika aan de Sovjet Unie worden overgedragen. Jtadia %wqxawma VRIJDAG 18 JULI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6-45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.09 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek- 11.00 Amabile-sextet. 11.20 Decla matie. 11.40 Amabilesextet. 12.00 Omroeporkest. 12.40 Al manak. 12.45 B. N. O. Niéuws- en economische berichten. 1.00 Orgelconcert. 1.30 Musette-orkest „Les gars de Paris" en gramofoonmuziek. 2.00 Arnhemsche orkestvereeniging en soliste, en gramofoonmulzek. 4.00 Cursus „Een dominé over de kerk" (voorbereid door het Vrijzinnig Protes- tantsch Kerkcomité). 4,20 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet. 6.30 Sport- wetenswaardigheden. 6.40 Orgelconcert. 7.00 B- N. O. Vra gen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoon muziek. 7.30 Onze cursus fotografie. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Amusementsorkest, Omroeporkest en solist. 9.30 Be richten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.0010.15 B. N. O. Uitzending in de Engelsche taal, HILVERSUM n, 301,5 M. 6,45 Gramofoonmuziek. 6,00 Ochtendgymnastiek. 7.09 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Piano voordracht (gr.pl.) 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Bandi Balogh. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gevarieerd middagprogramma. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor d« jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, e® economische- en beursberichten. 5.30 Orgelconcert en zang. 6.00 Causerie „Het heldendom als godsdienst (voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). 6.15 Klaas van Beeck en zijn orkest, fi.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 B. N. O- Economische vragen van den dag. 7.15 Fransch-Italiaansch muziekprogramma. 3.00 B. N. O. Nieuwsbez-ichten. 8.15 Utrechtsch Stedelijk orkest. 9.00— 9.20 Boekbespreking. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.09 Avontiwijding (voorbereid door het Vrijzinnig Proten tantsch Kerkcomité). 10.0510.15 Gramofoonmuziek,-

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5