Bonnen die thans geldig zijn: JCoct lUeums Leugens om bestwil.. DONDERDAG 17 JUDI Ï94Ï Sovjet-krijgsgevangenen In een der kampen achter het Oostelijk front (Foto Atlantic-Holland) Vraaggesprek met een in Rusland geboren Nederlander. Over slavenhandel In de Sovjet-Unie. De Ver. Persbureaux melden: „Eén redacteur van de Ver. Persbureaux had een vraaggesprek met ^den secretaris voor Nederland van de „Volksmonarchistische partij", die zich in den loop der jaren als een der felste anti-bolsje wistische over de geheele wereld verspreide orga nisaties heeft doen kennen, den heer G. van Dalen Gilhuys, te Voorburg, een Nederlander, die in Rus land geboren, de eerste jaren van liet communis tische Sovjetregime heeft medegemaakt als ambte naar aan een der Sovjet-departementen. Hoewel aanvankelijk als idealist geloovend in de thesen van Marx en Lenin, werd hij door de wer kelijkheid van het Sovjetparadijs spoedig bekeerd. Zijn liefde voor het Russische volk, in welks mid den hij zoo lang verkeerd heeft, deed hem echter den gang van zaken in Oost-Europa met de grootste belangstelling gadeslaan. Het zal u wellicht bekend zijn, aldus de heer van Dalen-Gilhuys, dat de Volksmonarchistische partij, die zich als een der voornaamste tegenstanders van de Sovjets heeft doen kennen, werd gesticht door Iwan Solonewitch, een jurist, die langen tijd on der den druk van het communisme in zijn vader land heeft geleefd, maar tenslotte, onder het op spel zetten van zijn leven, vluchtte naar Bulgarije, waar hij zijn partij slichtte, die vele Russen omvat die hun geboorteland van het roode gevaar willen be vrijden en die bovendien vele buitenlanders onder haar leden telt die met dit streven sympathiseeren. Bij ons streven om in Sovjet Rusland betere toe standen voor de bevolking te scheppen dan de er barmelijke en menschonteerende, waarin zij nu moeten leven, steunen wij op het volk zelf, al kun nen wij het zelden rechtstreeks bereiken. Wij we ten, dat er door de drie en twintig jaren van knech ting door de potentaten van Moskou groote onte vredenheid onder het volk is ontstaan. Wij begrij pen, dat op het oogenblik het Sovjet-leger wanhopig verzet biedt tegen den Duitschen stormloop, maar u dient vooral niet te vergeten dat het de jongeren zijn die nimmer iets anders dan het communistische systeem gekend hebben. Jonge menschen, die he laas van hun jeugd af verkeerd voorgelicht en be drogen zijn, jonge mannen die meenen dat. het Rus land van de Sovjets een heilstaat is vergeleken bij alle andere staten van Europa, waar volgens de be weringen van hun leiders doorloopend de vreese- lij-kste plagen heerschen, waar de menschen als beesten geëxploiteerd worden. Wij verwachten evenwel, dat binnenkort overal ernstige onlusten zullen uitbreken, wanneer Stalin en zijn helpers zich genoodzaakt zullen zien de gedunde gelederen aan te vullen door het oproepen van oudere lich tingen. HONGERSNOOD U zult er zich moeilijk een voorstelling van kun nen vormen, hoeveel mensehen reeds als slacht offer gevallen zijn van dit duivelsche regime. Zelf heb ik de rampspoedige jaren van 1920/21 meege maakt toen door het mislukken van den oogst mil- lioenen om het leven zijn gekomen. In het Wolga- gebied heb ik de menschen zien liggen met opge zwollen ledematen. De tweede groote ramp kwam in de jaren 1932/33. Door de collectiviseering was geen zaaigraan aan de boeren verschaft, zoodat het graangebied bij de Zwarte Zee, dat anders bijna de geheele wereld kan voeden, nu nauwelijks iets opleverde. Ruim tien millioen menschen vielen als slachtoffer. Het aantal ter dood gebrachte Russen, of wel tot dwangarbeid veroordeelden, die hun le ven lieten in een der 300 concentratiekampen, wordt becijferd op ruim acht millioen. Zoo werden de koelakken, de kleine zelfstandige boeren uit het vruchtbare gebied in het Zuidwesten tot den laat- Sten man uitgeroeid. De bolsjewieken hadden daar bij het vaste systeem om tot dwangarbeid veroor deelden uit het Zuiden in het Noorden te werk te stellen, wat gezien de enorme klimatologische ver schillen en de ondraaglijke toestanden waaronder gewerkt moest worden, gelijk stond met een lang- zamen verschrikkelijken dood. Het streven van de Sovjets was er op gericht ïn de eerste jaren de menschen broodeloos te maken om hen daardoor te vermurwen. Toen de bevol king eenmaal weerloos was, werden de baantjes uitgedeeld. Geld kreeg men echter voor zijn arbeid niet in handen, alleen een bonnetje waarop men zeer schaarsch levensmiddelen, nauwelijks genoeg voor het eigen levensonderhoud, kon verkrijgen in de staatswinkels. U moet zich niet voorstellen, dat wij zoomaar een glas of een tandenborstel konden aanschaffen. Zelf heb ik-eens voor het vele over werk in die drie jaren verricht ik had een be trekking bij het departement van onderwijs èen bonnetje ontvangen, dat recht gaf op een emaille etensbakje. Dat was voor ons thuis een heel bezit. Een ieder moest werken, niet alleen de man, maar ook de vrouw, want de bolsjewieken huldigden op glad verkeerde wijze overigens het principe „wie niet werkt, die niet eet". Zoodoende kwam er van het gezinsleven niets te recht. De kinderen werden van staatswege op de scholen gevoed. De toestanden op die scholen wa ren allerbedroevendst en de kindereó ontaardden op onherstelbare wijze. Maar waarom heeft de bevolking deze tyrannie verdragen? De eerste twee, drie jaar heeft het Sovjet-stelsel, aldus de heer Van Dalen, zijn ware gezicht niet ge toond. Wij allen waren er van overtuigd, dat er na den val van het huis Romanow verandering op ve lerlei gebied diende te komen. Wij hadden onze idealen en droomden van een volksbevrijding. In het communisme zagen wij aanvankelijk den heil brenger. Hoe bitter was echter de ontgoocheling. Wist u, dat het aantal bolsjewieken in Rusland ten hoogste vijf procent van de totale bevolking bedraagt? Deze menschen tyranniseeren door hun weerzinwekkende methoden de geheele bevolking, die absoluut weerloos is en eigenlijk een groot leger van gevangenen vormt in eigen land. Wie zonder toestemming het' land tracht te verlaten wordt on verbiddelijk ter dood veroordeeld. Verder exploiteeren de Sovjets op handige wijze het stelsel van de gratis werkkrachten. Hierbij speelt de gevreesde G.P.OE. een belangrijke rol. Deze organisatie heeft overal haar vertakkingen, op letterlijk alle denkbare gebieden. Onder het beheer van deze organisatie staan de enkele honderden con centratiekampen die over het geheele land verdeeld zijn, maar altijd juist daar opgericht zijn waar een belangrijke industrie of iets van dien aard geves tigd is. Voor het minste of geringste kan men ge arresteerd worden. Dat zijn dan meestal de zooge naamde saboteurs, die of veroordeeld worden tol tien jaar gevangenisstraf langer is niet moge lijk of wel gefusilleerd worden. In de concen tratiekampen moeten de ongelukkige gevangenen onmenschelijk zwaar werk verrichten, zij worden zeer slecht gevoed en zeer slecht gekleed. Mocht het in een enkel geval voorkomen dat zij hun tien jaar hier uitdienen, dan wordt de straf meestal op nieuw verlengd met tien jaar, op grond van zooge naamd nieuw bezwarend bewijsmateriaal. Wordt de man wegens een misdrijf doodgeschoten, dan volgt doorgaans ook de arrestatie van de vrouw, die naar een der. concentratiekampen vervoerd wordt. De kinderen' komen in de staatsinrichtingen Ontdekt de G.P.OE. dat een bekwaam geleerde niet lid is van de partij, dan wordt hij gearresteerd. Ook hij is een saboteur. De ware reden is echter dat men zijn kennis noodig heeft voor het een of an.- dere bedrijf, waar de geleerde zich niet vrijwillig aan heeft willen verbinden. Is hij eenmaal in de macht van de G.P.OE. dan leent deze hem eenvou dig aan zulk een fabriek of onderneming uit, dat is dus niet meer of minder dan zuivere slaven handel. Wanneer het communisme eenmaal ten val ge bracht zal zijn, aldus besloot onze zegsman, dan wachten ernstige problemen. In de eerste plaats de vraag: wat moet men aanvangen met de ettelijke millioenen verwaarloosde kinderen die geen vader of moeder meer hebben. Zij zijn door de harde methoden dei-mate verruwd dat een regeneratie nauwelijks mogelijk schijnt. In de tweede plaats: wat moet er gedaan worden met het zoogenaamde actief, men zou kunnen zeggen het kader waarop de partij steunt? Dit zijn de menschen die met den val van het bolsjewistische stelsel alles verliezen wat 7-ij daardoor hebben verworven. Zeker is, dat door het binnenrukken der Duitsche weermacht het uur der bevrijding voor de groote schare bezitloozen slaat. Voor hen zal het leven weel waard zijn geleefd te woi'den. Geen veilige goudbasis. Amsterdammer raakte ƒ2500.kwijt. Een bewoner van de Spaarndammerbuurt t.e Amsterdam was in connectie gekomen met een 25-ja- rigen jongeman, die hem een veilige belegging voor zijn spaarcenten had aangeraden. De jongeman wist ni. een adres op de Houtmankade, waar hij tegen een zacht prijsje een hoeveelheid oud-goud op den kop Icon tikken en wat ter wereld zou een veiliger beleg ging bieden dan dit edele metaal? De ander was zoo onverstandig op deze aanbieding in te gaan en stelde den goudcommissionnair een bedrag van f 2500 ter hand om dat in goud om te zetten. Of de jongeman dit niet gedaan heeft is nog niet opgehelderd, maar in elk geval zag de spaarder nog goud noch zijn dui ten terug. Veiligheidshalve was hij wel voor het bewuste perceel blijven wachten, maar toen na enkele uren zijn jeugdige kennis nog niet terug was geko men waarschuwde hen de politie. Niemand in het huis wist echter iets van de zaak af en dus ligt het vermoeden voor de hand dat de goudhandelaar in spé via het dak naar een ander perceel is gegaan en zich met het geld uit de voeten heeft gemaakt. De politie zal nu trachten den jongeman en het geld te achter halen. (A.N.P.) Steunregeling fabrieksturf. In de Nederlandsche Staatscourant is opgeno men een beschikking van den scretaris-generaal van Landbouw en Visscherij, genaamd „steun- en inleveringsbesluit 1941 fabrieksturf". Hierbij worden de producenten van fabrieksturf j verplicht de door hen in 1941 geproduceerde en te produceeren fabrieksturf, ter beschikking te stellen var>. c-n in te leveren bij het Verkoopkantoor Fa brieksturf N.V. te Assen. Uit het Landbouwcrisisfonds zal ter beschikking van het verkoopkantoor worden gesteld een be drag van ten hoogste 1' 283.000 om aan producen ten f 76.33 per dagwerk (45 M3. goed gestuwde, luchtdroge turf) uit te betalen en aan de federatie van Nederlandsche Vervenersbonden te Emmen f 0.17 per dagwerk. Voor de Kinderen AARDAPPELEN. BON „26 reserve". T.m. 20 Juli: 3 kg. '>TER- OF VETKAART. BONS 24 en 25 T.m. 3 Aug. 250 gr. boter p. bon. Vetkaart reductie. GEBAK. BON 10 (Bloemkaart). T.m. 10 Augs.: 50 gram brood of y2 rants gebak. BON 26. T.m 20 Juli 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak. Bon „26-4 rantsoenen". T.m. 20 Juli: 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak. EIEREN BON „26 eieren". T.m 20 Juli: 1 ei. VLEESCH EN VLEESCH- WAREN. BON 25 „vleesch". T.m. 17 Juli 50 gr. vleesch. BON 25 „vleeschwaren". T.m. 17 Juli y2 rantsoen. SUIKER. BON 101. T.m. 3 Augs.: 1 kg suiker. JAM, STROOP. E.D. BON 103 (Bonkaart Alg.) T.m. 10 Augs.: 500 gram MEEL EN GRUTTERS WAREN. (Bonkaart Alg.) BON 102. T.m. 10 Augs.: 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem of grutle- meel. BON 44. T.m. 10 Augs.: 250 gr. havermout, ha vervlokken, haverbloem. aardappelmeelvlókken, gort, gortmeel of grutten BON 10 (Bloemkaart). T.m. 10 Augs.: 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. BON 45. T.m. 10 Augs.: 250 gr. gort, gortmout of grutten. BON 54. T.m 10 Augs.: 100 gr. macaroni, vermi celli of spaghetti. BON 55. T.m. 10 Augs.: 100 gr maizena, gries- meel, sago, aardappel meel of puddingsaus- poeder. PETROLEUM. BON 11 (Bonkaart M en O) t.m. 10 Augs.: 2 L. SCHEERZEEP ENZ. BON K (Textielkaart) T.m. 31 Aug.: 50 gr. KAAS (Bonkaart Algem.) BONS 69 en 79. T.m. 27 Juli' 100 gr. per bon Bon ,.26 kaas" en bon „27 kaas". T.m. 10 Augs.: 100 gram kaas per bon MELK. BON 26 (Melkkaart) t.m. 20 Juli: 134 L. melk. KOFFIESURROGAAT EN THEE. (Bonkaart Algem BON 46. T.m 20 Juli 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. ZEEP. (Bonkaart Algem BON 38. T.m. 3 Augs.: 150 gr toiletzeep. 120 gr huishoudzeep. 200 gr. z. zeep (oude samenstel ling), 150 gr. z. zeep. 300 gr z zeeppasta. 250 gr zeeppoeder. 125 gr zeepvlokken. 250 gr zelfwerkende wasebmid- delen, 200 gr vloeibare zeep of 600 gr. wasch- poeder. HONDENBROOD. BON 23. Tm. 31 .Juli Groep 1 en 2: 10 Kg; Gr 3: 8 Kg, Gr. 4: 5 Kg; Gr 5: 4 Kg; Gr. 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON 23. T.m. 31 Juli: iy2 Kg. SI OFFEN. Bonkaart Haarden en Kachels t.m. 31 Dec. Bonnen 01, 02, 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonnen 05, 06, 07: 1 eenheid turf. Bonkaart Haarden en Kachels K t.m. 31 Dec. Bonnen 01. 02. 03, 04 per bon 1 eenheid vaste brandstof. Bonnen 05. 06, 07, 08: 1 eenheid turf. Bonkaart Centrale Ver warming L t.m. 31 Dec. Bonnen 0111 per bon 1 eenheid vaste brand stol Bonkaart .Brandstoffen één eenheid tot 1 Mei 1942 1 eenheid vaste brandstof. Bon 03 KF van de kaar ten M. en N. Geldig 1-31 Juli: 1 eenheid vaste brandstoffen. Bon Generator-anthra- ciet 6e periode 1 H.L. anthracietnootjes of 50 kg turfcokes. Geldig 1-31 Juli. Bon Generatorturf 6e per'ode: 50 stuks bag- gerturf Geldig 1-31 Juli Ondankbare logee ging er met geld vandoor. Thans logeert ze ergens anders. Bij een familie die in de buurt van den Daal- schedijk te Utrecht woont, logeerde dezer dagen een twintigjarige jongedame uit Amersfoort, G. D. ge naamd. De logee was op zekeren dag met haar gastvrouw wat gaan wandelen. De gastvrouw had een kinder wagen bij zich en daarin een handtaschje met een bedrag van enkele tientallen guldens gelegd. Toen de beide dames weer voor de huisdeur stonden, liet de logee haar vriendin even voorgaan. Deze meende niet anders, of mejuffrouw G. D. zou wel achter haar aan met den kinderwagen binnenkomen. Doch dit gebeurde niet. Toen de gastvrouw even latei- naar buiten kwam om te zien waar haar gast bleef, stond de kinderwagen er wel, maar het taschje met geld bleek met de jongedame verdwenen. De gedupeerde ging daarop met haar moeder in allerijl de dievegge achterna in de richting van de binnenstad. De achtervolgsters hadden geluk. Op het Vreeburg achterhaalden zij de hebzuchtige logee. Er ontstond een vechtpartij, waarbij vrien din en moeder door enkele behulpzame burgers werden bijgestaan, die toen de strijd te heftig werd de politie in den'arm namen. De logee uit Amersfoort werd overmeesterd en ter beschikking van de justitie gesteld. Zij logeert thans elders. (Teekenlngen H. Kannegleter). TEDDY'S WORST-WORSTEUNC. Dik gaat rustig bloemen plukken. Teddy Trix sluipt naderbij. Als ik het voorzichtig aanleg denkt hij is die worst voor mij. Kijk eens aan, een stukje steekt nog juist boven de emmer uit. Heeft hij dat eenmaal te pakken, dan heeft hij een rijken bult. Eén, twee, hup! Met al zijn pooten springt hij op den bovenrand. Want hij kan zich niet bedwingen, 't is of hem dat worstje brandt. O. la, la„ dat valt niet mee toch, want die emmer, ofschoon zwaar, doet toch onder Teddy's aanval werkelijk een beetje Opgravingen door Rijksmuseum van Oudheden. Door het Rijksmuseum voor oudheden te Leiden werden onder leiding van den conservator dr.. F. C. Bursch op een terrein in de omgeving van Öorre- geest kort geleden opgravingen gedaan. Daar wa ren n.l. brokstukken van Germaansch aardewerk aangetroffen. Men had, naar al spoedig bleek, te doen met een Germa'ansche nederzetting uit het be gin onzer jaartelling. Romeinsch aardewerk kwam slechts weinig voor Wel werden nog geheel gave Germaansche kruiken gevonden, terwijl sporen in den bodem op menschelijke bewoning wezen. Het belangrijkste dat de opgraving aan het dag licht bracht, was een aantal putten die uit blolc- zoden waren opgebouwd op de manier van half steens metselwerk. Sommige putten hadden een fundeering van houten raderen. De spaken die ze gehad moesten hebben waren verdwenen. Ook werden er geen ijzerresten gevonden, zoodat du? het in elkaar zetten van deze wielen en het beves tigen aan eventueele wagens geheel zonder ijzer ge schied moet zijn. In andere putten werden vierkante houten ramen gevonden, ook een houten eg met houten tanden. Alle gevonden voorwerpen schijnen uit dehzelfden tijd te stammen. Andere opgravingen, o.a. onder Vaassen en in de omgeving van Zelhem brachten weer geheel an dere vondsten. In Vaassen werden eenige grafheu vels ontdekt, waarvan er twee z.g. koepelgraven waren, in een derde heuvel werden lijkkisten en skeletoverblijfselen gevonden. Deze heuvels datee ren van 1800 voor Christus, de lijken en andere voorwerpen van pl.m. 1500 voor Christus. In Zel hem vond men een urnenveld van pl.m. 500 voor Chr. (A.N.P.) DOOR DE TRAM GEGREPEN. Dinsdagavond is aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat te Wassenaar de heer E., toen hij de trambaan overstak door een tram gegrepen. Hij kreeg een ge compliceerde beenbreuk, een hoofdwonde en een ge broken rib. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden waar hij in den afgeloöpen nacht is overleden Kunnen de watertollen verdwijnen? Kwestie wordt bestudeerd. De vraag is gerezen, aldus het A.N.P. of, nu het overgroote deel der landtollen uit den weg geruimd is, eenzelfde gedragslijn kan worden gevormd ten aanzien van het andere obstakel van het verkeer, waarmede dan onze binnenvaart te kampen heeft, de z.g. watertollen, waaronder te verstaan zijn sluis-, brug-, kade-, vaart- en havengelden. De wa tertollen worden niet door het Rijk geheven, maar door provincies, waterschappen en gemeenten, wel ke laatste krachtens de Gemeentewet daarmede een „redelijke winst" mogen maken. Dan is er nog een aantal particuliere beheerders van kanalen, sluizen, bruggen en kaden. Dezen wordt veelal ook het' recht gegeven om gelden als hierbedoeld te heffen en wel door het verleenen van een concessie ge grond op een Keizerlijk decreet van 1811, dat nog steeds geldig is. Wanneer nu de watertollen opgeruimd worden, moeten al de waterstaatswerken, waarvoor ze ge heven worden, niettemin onderhouden blijven. Wie moet dat betalen? Het gaat om een economische kwestie en deze wordt op het oogenblik bestudeerd door een sub commissie van de commissie van advies en bij stand voor het Verkeersfonds, welke sub-commis sie onder leiding staat van jhr. C. J. A. Reigersman, oud-hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland. DE SPEELKAMER VAN DE SPOORWEGEN. De speelkamer van het Centraal Station te Am sterdam heeft, na haar opening op Zaterdag j.l. reeds Dinsdag haar 1000sten bezoeker ontvangen. Het was de jeugdige G. van Beenen uit Amsterdam, aan wien door de Spoorwegen een verrassing werd aangebo den. De speelkamer van de Nederlandsche Spoorwegen is reeds nu een groot succes gebleken. Duizenden sigaren en sigaretten gestolen. Grootste gedeelte echter weer in beslag genomen. Een dezer nachten werd in een sigarenmaga zijn op den Amsterdamschen straatweg te Utrecht ingebroken. Er werd een groote hoeveelheid rook artikelen ontvreemd, t.w. eenige duizenden sigaren en 40.000 sigaretten, in totaal voor een waarde van 1000 gulden. De inbrekers hadden na middernacht hun slag geslagen. Met een stuk ijzer hadden zij de voordeur geforceerd en vervolgens de buit naar een naburig perceel overgebracht. Van daar ver huisden de sigaren en sigaretten naar een woning van een der daders, alwaar het grootste gedeelte van de geroofde partij door de politie in beslag ge nomen kor, worden, een geluk voor "den bestolen winkelier, die nl. niet verzekerd bleek tegen in braak. Van de vier bij de inbraak betrokken da ders heeft de politie er tot nu toe twee kunnen vatten, die voor haar geen onbekenden waren. (A.N.P.) Het veertienjarige meisje L. van T. uit Leiden, dat Dinsdag tusschen Otterloo en Ede door een auto werd aangereden, is Woensdag aan haar ver wondingen overleden. De achtereenvolgens te 's-Gravenhage, Gro ningen en Enschede gehouden tentoonstelling „Voe ding in dezen tijd" zal de volgende week te Maastricht in het gebouw der voormalige Domini- kaner kerk. Vrijthof, worden ingericht. 21) door THEA BLOEMERS. Ze voelde zich duizelig, toen ze op den grond stond, maar er 9tond zooveel op het spel, dat ze zich met groote zelfbeheersching dwong om op de been te blijven en ze begon in de kamer naar klee- ren te zoeken. Maar die waren nergens te vinden en in de keuken en bijkeuken, in de andere be- diendenkamers, in de slaapkamers op de bovenver dieping, die ze haastig doorliep, waren ze even min. Noch van haar bovenkleeren, noch van haar ondergoed was een spor te bekennen. Ze schenen met opzet verstopt te zijn. Ze was practisch ger sproken een gevangene. XVIII. Dus Nora was een gevangene. Ze was niet van haar vrijheid beroofd door grendels en sloten en met ijzer beslagen deuren, maar door het simpele feit., dat meri haar kleeren had verstopt. Maar haar neef Chris had geen ongelijk gehad, toen hij haar een pientere meid noemde, want toen ze over haar eersten schrik heen was en een poosje peinzend voor zich had zitten uitkijken, sprong ze opeens van den rand van het bed en riep triom fantelijk: „Ik ben er" Ze had bij haar onderzoekingstocht van zooeven haar oogen goed den kost gegevén en ze herinnerde zich nu dat ze op een kast in een der slaapkamers eèn vrij volledige garderobe van een jong meisje had gezien, blijkbaar toebehoorende aan een van de tijdelijk afwezige, jongere vrouwelijke leden van het gezin dal. dit. huis bewoonde. Doordat ze nog hoop had gehad haar eigen kleeren te zullen vinden, had ze er geen bijzondere attentie aan geschonken, maar nu de nood aan dén man kwam, herinnerde ze zich haar ontdekking. Als ze nu maar pasten! En dat deden ze. Een beetje ruim, maar het ging! De kleerenvoorraad was voor haar behoef ten volledig genoeg, een eenvoudige japon was er en het beste van alles een ruime, wijde man tel en een hoed die haar gezicht half verborg. Wat bofte ze toch geweldig! Ze durfde er ge woon niet aan denken wat er gebeurd zon zijn, als het jonge meisje, aan wie de kleeren hoorden, haar kamer en kast op slot had gedaan. En meisjes waren anders nogal precies! Ze was deze uitzon dering op den regel van harte dankbaar! Ze besefte dat, wat ze deed, niet in den haak was, het was eigenlijk niets anders dan diefstal. Maar ze zou, zoodra ze werk gevonden had en werk zou en moest ze vinden en andere kleeren kon koopen, alles anoniem terug sturen. Ze léénde het alleen maar en ze leende nog wat anders ook! In een la van de toilettafel, waaruit ze ondergoed en kousen had opgediept, vond ze wat kleingeld, maar het was in elk geval genoeg om weg te ko men, weg uit Rieseloo. Weg uit de plaats van haar bedrog, weg ook naar een andere stad. waar ze een nieuw leven zou kunnen beginnen. Ze zou hard werken en iede- ren cent, die ze kon, zou ze sparen om dat bedrag terug te betalen. Dan zou ze haar oogen weer naar haar medemenschen durven opslaan. Maar ze had nu geen tijd voor overpeinzingen. Ze monsterde zichzelf in een langen toiletspiegel en het resultaat van die inspectie stelde haar niet teleur. Een eenvoudig-gekleede. gedistingeerde jon gedame, was haar oordeel, waai-van de gestalte schuil ging in een wijden mantel en waarvan de gelaatstrekken verborgen werden door een hoed, die haar diep in het. gezicht zat en een hoog opge slagen bontkraag. Het was best te wagen op deze manier het was trouwens haar eenige kans! Ze glipte naar beneden naar de voordeur, open de die op een kier en gluurde voorzichtig naar buiten. Er liepen maar weinig menschen in de donkere straat, die maar spaarzaam, door enkele straatlan taarns werd verlicht, maar niemand naderde het huis op dat oogenblik. Nora glipte naar buiten, trok de straatdeur achter zich dicht en zoo onver schillig als ze kón, het hoofd diep gebogen en haar handen in de wijde zakken van den ruimen man tel, liep ze de straat in. Ze was vrij, maar het gevaar was nog niet voor bij. Doch ze was van nature dapper en de koele avondlucht verkwikte haar en deed haar rustiger worden. Als ze nu maar veilig wegkwam, dacht ze, als ze eenmaal uit Rieseloo vertrokken was, zou het haar niet zooveel moeite kosten haar incognito te bewaren. Toen ze aan het einde van de straat kwam, bot ste ze bijna tegen de huisbewaarster aan, die ver gezeld was van een politieagent. Eén moment dacht ze dat haar hart stil bleef staan van schrik, maar juffrouw Winter herkende haar niet in het half donker: ze dacht ook geen oogenblik aan de mo gelijkheid, dat ze haar gevangene zou kunnen te genkomen en de politie-agent had er natuurlijk geen idee van, dat zijn prooi zoo nabij was. Het gevaar girig voorbij en Nora vervolgde haar weg, tot ze in het centrum van de stad kwam. Vandaar was ze spoedig bij het station. Toen ze voor het station kwam, zag ze plotseling een groot biljet, waarop met vette letters stond: f 250.— BELOONING! Bovenstaand bedrag zal worden uitbetaald aan den persoon of de personen, die inlich tingen kunnen verschaffen, welke leiden tot de ontdekking van mejuffrouw Constance van Zuylen, wonende „Het Heem" Veldhuizensche weg, Rieseloo. die sedert den 2den dezer ver mist wordt. Daar zij in een zeer zenuwachti- gen toestand verkeerde, is het niet uitge sloten, dat haar een ongeluk is overkomen. Toen zij het. laatst gezien is, droeg zij...." Nora kon niet verder lezen, hét werd haar wee om het hart als ze dacht aan de ongerustheid waar in ze deze, goede, vriendelijke menschen gebracht had. Maar nog iets anders drong onmiddellijk tot haar door: dat de familie van Zuylen, op het oogen blik dat dit biljet werd verspreid, haar werkelijke identiteit niet gekend had, hetgeen dus waar schijnlijk zeggen wilde, dat Jet haar mond had ge houden en met haar broer in het complot was, om haar haar rol verder te laten spelen en dan geld af te persen.Maar nu juffrouw Winter de po litie op het spoor had gebracht, zou het met haar veiligheid wel gauw gedaan zijn, dacht ze. Daar om moest ze zien dat ze in elk geval weg kwam uit Rieseloo. In de vestibule van het station gunde ze zich geen tijd om haar geld te tellen en ze merkte dat het niet voldoende was om naar Amsterdam te gaan, zooals ze graag had gewild, want de moge lijkheid om in de menigte onder te duiken en werk te vinden, waren nergens zoo menigvuldig als in een groote stad. Maar naar Arnhem kon ze ko men en, dacht ze, misschien moest ze dit wel als een aanwijzing opvatten om daarheen te gaan. Daar kon ze nog altijd zien wat ze verder zou doen en of ze naar haar moeder zou gaan of niet. Maar in elk geval was de kans groot, dat de politie, als ze haar spoor had gevonden, haar het eerst in Arnhem zou zoeken, dat mocht ze niet uit het oog verliezen. Enfin, ze had haar kaartje _nu eenmaal gekocht en ze zou maar gaan. Haar hoofd was nu moe van het denken en tobben: morgenochtend zou ze alle? waarschijnlijk met heel andere oogen aanzien. De trein waarmee ze vertrok, was een boemel. Tn Zutphen moest ze overstappen en een heelen tijd wachten. De reis scheen eindeloos en langza merhand raakte Nora buiten zich zelf van zenuw achtigheid. De schaamte en wroeging over wat ze gedaan had, lieten haar geen rust, de vurige vlam men sloegen haar uit als ze dacht aan het enorme bedrag dat ze moest terug betalen. Toen vlogen haar gedachten uit. naar haar moeders huis en ze vroeg zich aL of ze den moed zou hebben om naar haar familie te gaan. Misschien zou ze wel even door een venster naar binnen kunnen gluren en zich verheugen in het onbezorgde geluk van het gezin, dat met haar lijden en angsten gekocht was. Dan zou ze weer wegglippen en haar eigen leed verder ïn eenzaamheid dragen. Toen schoot haar een andere gedachte te binnen; dat het een groote troost zou zijn. als ze althans één van de familie in vertrouwen zou- kunnen nemen! Maar neen, ze moest haar geschiedenis aan allemaal of aan nie mand vertellen: het zou wreed zijn om één persoon te bezwaren met zoo'n vreeselijk geheim, als het hare was. Bovendien, als ze het aan haar moeder vertelde, zou deze. behalve dat ze onuitsprekelijk verdriet zou hebben, het misschien haar nlicht ach ten om er op aan te dringen, dat Nora alles aan de familie van Zuylen ging opbiechten, terwijl Corrie, als ze het wist, beslist zelf naar ze toe zou gaan, wanneer Nora zou weigeren het te doen. Corrie had de moreele kracht om haar oudere zuster te dwingen om te doen. wat zij meende dat goed en rechtvaardig was. En zoo draaiden de gedachten van het mei sic in een cirkel rond: haar hoofd was moe en piinliik van hel niekeren en ze was niet in rtaat een besluit te nemen. Toen de trein_ eindelijk in Arnhem aankwam, liep het al tegen middernacht. Nora voelde zich dood moe en nam een kamer in een eenvoudig hotel in de buurt van het station. Uitgeput als ze was, sliep ze aan een stuk door tot laat in den volgenden morgen. Toen ze wak ker werd. had ze vreeselijken honger en stond daarom dadeliik op. Zp hesWdde haar laatste geld aan een eenvou dig ontbijt en wandelde toen de stad in, waar de welbekende straten en gebouwen, pleinen en plantsoenen haar met stil verwijt schenen aan te kijken. Ze had nog steeds geen besluit kunnen ne men, of ze naar haar moeders huis zou gaan of niet en dwaalde een beetje doelloos rond, toen in een zijstraat plotseling haar aandacht viel op het uithangbord van een winkel, waar goud en zilver en andere kostbaarheden werden ingekocht en beleend. aDI bracht Nora op de gedachte, dat haar leid op was. {Wordt vervolgd)]

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 8