IJmuider Courant Duitsche doorbraak voorbij Smolensk DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vakspecialisten Gevechtshandelingen aan het Oostfront verloopen in alle sectoren gunstig In de Sovjet Unie. De loterij van Winterhulp Nederland. 26e JAARGANG No. 218 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umulder Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Dü-ecteur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 19 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13&, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Finsche successen in Ladoga—Karelië. UIT HET HOOFDKWARTIE VAN DEN FüHRER, 18 Juli (DNB) Het opperbevel van den weermacht maakt bekend: De doorbraak van de zwaar versterkte Stalin- linie, tusschen Mogilew en Witebsk, is tot voorbij Smolensk vergroot. Smolensk zelf is, door den vijand taai verdedigd, op 16 Juli ge nomen. Ale pogingen van den vijand om deze stad te heroveren, zijn mislukt. Voorts meldt het DNB: Na de vernietiging van aanzienlijke Sovjet- strijdkrachten in het gebied tusschen Witebsk en Mogilew zijn de Duitsche formaties snel naar het oosten opgerukt. Op 16 Juli werd, zooals reeds ge meld, het belangrijke verkeersknooppunt Smolensk genomen. Van deze provinciale hoofdstad aan den Dnjepr af loopt het reeds voltooide gedeelte van den autoweg MinskMoskou verder naar het Oos ten. Deze stad van 160.000 inwoners en waar muni tiefabrieken, vliegtuigfabrieken en een belangrijke textielindustrie zijn gevestigd, werd als laatste vrij groote stad voor Moskou door de bolsjewisten met alle kracht verdedigd. De Duitsche troepen hebben ook hier met de bloedigste verliezen voor de bols jewisten den tegenstand gebroken. De Duitsche ver liezen bij de verovering van Smolensk zijn buiten gewoon gering. Vrijdag is, naar verder vernomen wordt, een Duitsch infanterie-bataljon er ten zuidwesten van Smolensk na hevigen strijd in geslaagd tot diep in de bolsjewistische linies door te dringen. Voor een hardnekkig verdedigd dorp stieten de Duitsche troepen op een buitengewoon verbitterden tegen stand. Nadat dit verzet, soms in gevechten van man tegen man, was gebroken, trokken zich de Sovjetsoldaten in wilde vlucht terug. Daarbij werd een geheele divisiestaf gevangen genomen. Uit Helsinki meldt het DNB: Het staatspers- bureau deelt mede, dat de aanval der Finsche weermacht in Ladoga-Karelië, die op 10 Juli werd ingezet, reeds thans tot resultaten van beslissende beteekenis heeft geleid. De Finsche troepen hebben de aanvankelijk plaatselijke successen tot een volledige doorbraak uitge- breid. Voor aanzienlijke vijandelijke strijd krachten is de terugtocht afgesneden. Bij deze operatie hebben eenige Finsche afdeelingen in zes dagen een opmarsch van 150 KM vol bracht. Het veroverde gebied wordt thans ge zuiverd. GEEN GROOTSCHEEPSCHE TEGENOFFENSIEF. BERLIJN, 18 Juli (DNB) Naar het DNB van bevoegde zijde verneemt, heeft de geweldige strijd ten Oosten van de Stalinlinie thans een zelfde ver loop als de gevechten na de doorbraak der bolsje wistische grensstellingen in het begin van den oor log. De strijd speelt zich af in een zóne, die soms meer dan 100 KM diep is. Terwijl de voorhoede der Duitsche pantsercolonnes onophoudelijk de operatiedoelen aanvallen, zijn. de daarachter vol- gépdë divisies infanterie en pantserwagens er in geslaagd de Sovjet-afdeelingen te versplinteren en vaak te omsingelen, zoodat deze bolsjewistische af deelingen hun vernietiging tegemoet gaan. In deze zóne van ruim 100 KM diep woedt de strijd en men heeft den indruk dat de verdediging der Sovjets langzaam maar zeker ineen stort. Het Sovjet commando heeft zijn afdeelingen blijkbaar niet meer geheel in de hand. Het lijkt er op dat deze afdeelingen op eigen verantwoordelijkheid het dreigende onheil trachten af te wenden. Er zijn tot dusverre geen teekenen geweest voor een grootscheepsch tegenoffensief. Het Duitsche com mando is niet alleen nauwkeurig onderricht van het verloop der verschillende gevechten, het heeft ook de groote doelen der operaties geenszins uit het oog verloren en doet zijn geweldigen druk op de steeds zwakker wordende Sovjet verdediging voortduren. Hoewel het Sovjetcommando in zijn legerberichten wanhopige pogingen doet om zijn meer dan ongunstigen toestand te verbloemen, blijkt uit de instelling der politieke commissarissen duidelijk genoeg hoever het met de Sovjet weer macht gekomen moet zijn. De verdeeling van het vroeger uniforme opperbevel over drie verantwoor delijke generaals en de benoeming der politieke commissarissen, die toezicht moeten oefenen op officieren, zijn kenmerkend voor den wanhopigen toestand. Met ijzeren hand moeten de commissaris sen de revolutionnaire orde en de oorlogsdiscipline herstellen, die echter wel reeds verloren gegaan moeten zijn. Het zal moeten blijken of bij de beslis sende gevechten van thans een dergelijke wan hoopsmaatregel niet juist de tegengestelde uitwer king zal hebben. Daar in dezen oorlog de vijande lijke propaganda steeds weer tracht haar volken moed in te spreken door vergelijkingen met den wereldoorlog, is het wenschelijk, dat er met nadruk op gewezen wordt, dat in den wereldoorlog het leger van den tsaar wel meermalen terrein kon Tivoli-cabaret in Amsterdam uitgebrand. AMSTERDAM 18 Juli, „Tivoli" staat in brand", was de tijding, die vanmiddag te ongeveer vijf uur in de binnenstad de ronde deed, op welk bericht talloozen zich naar de Reguliersbreestraat spoed den om, naar zij dachten, het vlammenspel van een brandend bioscooptheater gade te slaan. Daarin werden zij echter teleurgesteld, want weliswaar golfden zware rookwolken uit het gebouw, doch geen vuur was er van buiten te bespeuren. Om ongeveer kwart voor vijf, waarschijnlijk ten gevolge van kortsluiting, was brand ontstaan op het -tooneel van het cabaret dat, boven de ruime hal gelegf i onmiddellijk aan de Reguliersbreestraat grenst. Gelukkig was de middagvoorstelling in de bioscoopzaal juist geeëindigd en h'ad het publiek het gebouw reeds verlaten. Nadat men aanvankelijk getracht had het vuur met eigen middelen te bedwingen, hetgeen niet ge lukte, werd de brandweer gewaarschuwd die spoe dig met uitgebreid materieel ter plaatse verscheen. Intusschen had het personeel van het theater onder leiding van den heer M. van der Roer, inspec teur van het Tobis-filmconcern, reeds verschillen de veiligheidsmaatregelen genomen. Onder leiding van den waarnemend commandant, den heer J. B. Schuitemaker, tastte de brandweer het vuur krachtig aan, waarbij twee slangen via de beide uitgedraaide mechanische ladders werden ge leid en vier slangen door het gebouw werden ge voerd. De zware rook noodzaakte haar daarbij van zuurstofapparaten en gasmaskers gebruik te maken. De groote hoeveelheid water kon echter niet ver hinderen dat ook de bovengelegen cabaret-verdie ping vlam vatte. Toen was de kracht van het vuur evenwel ten einde en voordat een uur verstreken was was de braïid volledig bedwongen, zoodat tegen zes uur bijna alle wagens konden inrukken. De beide, boven elkaar gelegen cabarets zijn ge heel uitgebrand, terwijl de hal en het trappenhuis aanzienlijke waterschade hebben geleden. De bios coopzaal heeft echter dank zij ook de zware beton- muren, welke haar van het cabaret scheieden, niet net minste te lijden gehad. (A.N.P.) winnen, doch nooit een beslissend succes heeft weten te behalen. De centrale mogendheden slaag den er herhaaldelijk in de Sovjet-aanvallen af te slaan en haar tegenstander aanzienlijk te ver zwakken, doch zij beschikten nooit over voldoende strijdkrachten om een vernietigende en beslissende overwinning te behalen. Bovendien kon het tsaristische commando steeds weer door meesterlijke terugtochten dergelijke be slissende gevechten voorkomen. In dezen veldtocht echter zijn reeds beslissende overwinningen behaald door den dubbelen slag van Minsk en Bialystok en door het bedwingen van de Stalinlinie, in den tijd. van nauwelijks vier weken. Men kan aannemen dat ten oosten van de Stalinlinie bin-, nenkort nieuwe beslissingen zullen worden afge dwongen. DE OPMARSCH NAAR ST. PETERSBURG. Bij den opmarsch naar St. Petersburg stiet giste ren een Duitsche afdeeling bij het Peipusmeer op Bolsjéwistischen tegenstand. In korte, verbitterde gevechten leden de Sovjets bloedige verliezen, vijftienhonderd Bolsjewisten werden gevangen ge nomen. Deze gevangenen bleken menschen te zijn, die tot tuchthuisstraf veroordeeld waren, aldus het D.N.B. Op bevel van de politieke commissarissen waren zij uit de tuchthuizen ontslagen onder voor waarde, dat zij tegen de Duitschers zouden vech ten. Eveneens bij den opmarsch naar St.. Petersburg ontmoetten Duitsche troepen georganiseerde ban dietenbenden van het z.g. vernietigingsbataljon Popoff, die zich in de bosschen schuil hadden ge houden en ineens een moordend vuur op de door trekkende Duitsche troepen wilden openen. De Duitsche soldaten maakten met deze bandieten korte metten, beschoten de bosschen en zuiverden eenige nesten met handgranaten. Zoo werd het bataljon Popoff, dat de vernietiging der Duitschers op zijn banier had geschreven, zelf vernietigd. Slechts enkele Bolsjewisten vielen levend in Duit sche handen. Behalve met machine pistolen en andere vuur wapens waren zij voorzien van bijl, dolken en fles- schen met bijtende zuren. De gevangenen vertel den, dat zij waren opgeleid in een Sovjetschool, die in 1940 was gevestigd in een klooster te Petsjorry in Estland. Het waren over het algemeen jonge communisten, die door de partijfunctionaris sen nauwkeurig waren onderricht in de Bolsjewis tische moordmethoden. De druk der Sovjets op Finland. Zweedsche publicatie. STOCKHOLM, 18 Juli. De Zweedsche pers publiceert een mededeeling van het Zweedsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, naar aanlei ding van het Finsche blauw^witboek, waaruit dui delijk de druk blijkt, die de"Sovjet-Unie op Fin land heeft uitgeoefend na het einde van den Finsch- Russischen winteroorlog. Uit deze mededeeling blijkt, dat reeds in het begin van 1940 meer dan eens het vraagstuk omtrent een Zweedsch-Finsch defensief pact onder de oogen wordt gezien. De Zweedsche regeering nam een positieve houding aan ten opzichte van de Finsche voorstellen. De gedachte aan een defensief pact lokte echter naar uit de publicatie blijkt den tegenstand van Moskou uit, aangezien een dergelijk defensief ver bond in tegenstrijd zou zijn met de neturaliteïts- politiek van de Zweedsche en Finsche regeeringen, terwijl het pact slechts tegen de Sovjet-Unie zou zijn gericht. Het belang voor een Zweedsch-Finsche samen werking bleef evenwel bestaan. In September en October 1940 kwam de gedachte ten opzichte van een nauwe samenwerking opnieuw naar voren. Dit keer echter niet alleen ten aanzien van de verdediging, maar ook op het gebied der buiten landsche politiek en op bepaalde economische on- derdeelen. Einde October kon men constateeren, dat de regeeringen in Stockholm en Helsinki ge neigd waren de kwestie van een nauwe samenwer king nader te onderzoeken. De reactie van de Sovjet-Unie bleef evenwel dezelfde als bij het be gin van het jaar. De Sovjet volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Molotof, riep 6 December om een uur 's nachts den Finsehen gezant naar het Kreml, en beweerde tegenover hem dat een verdrag in voorbereiding was, waardoor de bui tenlandsche politiek van Finland van Stockholm afhankelijk zou worden. Dit zou volgens opvatting der Sovjet-Unie het einde beteekenen van het vredesverdrag tusschen de Sovjet-Unie en Fin land. De Sovjet-Unie zag zich derhalve gedwongen de Finsche regeering te verzoeken aan de gevolgen te denken, die het sluiten van een dergelijk ver bond met een buitenlandsche mogendheid met inbegrip van Zweden met zich zou medebren gen. Een op 14 December ondernomen stap van den Zweedsche gezant in Moskou ten einde de Sovjet-regeering van het onjuist ingenomen stand punt te overtuigen, bleef zonder resultaat. Men verwees den gezant slechts naar de aan Finland gegeven mededeeling. Ook Duitschland werd op de hoogte gebracht van de Zweèdsch-Finsche plan nen, naar uit het Zweedsche memorandum blijkt. Van Duitschen kant geeft men den raad, gezien de delicate verhouding tusschen Finland en de Sovjet- Unie, onder de tegenwoordige omstandigheden de Zweedsch-Finsche plannen niet ten uitvoer te brengen. (D.N.B.) Indrukken van een Duitsch soldaat in de Sovjet-Unie. Schrijnende armoede. BERLIJN, 18 Juli Het A.N.P. meldt: Een Duitsch officier die aan den vernietigingsslag in het gebied van Bialystok-Minsk heeft deelgenomen, geeft in een veldpostbrief een beschrijving van zijn indruk ken Het is opmerkelijk hoe de bewoners, zoodra de Duitschers naderden de fotografieën van Lenin en Stalin van de muren hunner primitieve woonkamers haalden en verscheurden. Uit geheim gehouden berg plaatsen haalden zij lang verborgen heiligenbeelden, die ze ophingen. De tactiek der terugtrekkende Sovjets brengt veel leed met zich mede. Al het vee en alle meelvoorraden worden meegenomen of vernietigd. Zelfs de voorra den der kleine boeren worden weggehaald, zoodat deze huilend de Duitschers tegemoet komen en hun leege opslagplaatsen toonen. Ook de eenige koe dezer menschen werd hun afgenomen of geslacht, waardoor geen melk meer voor de kleine kinderen aanwezig is. Het is een niet te beschrijven leed. De officier is van meening dat in politiek opzicht deze oorlog aan de Duitsche soldaten toont wat en hoe net communisme is. De heerschende armoede is van een afmeting die zelfs de grootste tegenstanders der sovjets nimmer hadden kunnen droomen. Zelfs in Kameroen waar de officier geruimen tijd ver toefde heerschte er onder de negers een grootere welvaart dan in tal van streken der Sovjet-Unie. Het volk weet nauwelijks hoe slecht het leven voor hen is. De ouderen onder hen zijn overleden, de jongeren kennen niéts anders. Wat heeft het in dit geval voor waarde, wanneer de Sovjets in een paar steden, zccals Minsk, prachtige gebouwen neerzetten'. Zij willen den schijn wekken van iets dat in werkelijk heid niet bestaat. Er is zeker geen enkele Duitsche soldaat die niet onmiddellijk na de eerste vijf dagen heeft gevoeld dat het Sovjetleger bezig was ons aan te vallen. Daartoe waren de voorbereidingen reeds te lang be gonnen. En men moet eerlijk zijn: wanneer wij hen niet voor geweest waren, zouden zij de aanvallers ge weest zijn, waardoor voor ons onaangename verras singen zouden zijn gekomen. Wanneer het Mammoet- leger zou zijn opgerukt, zou het moeilijk zijn geweest het tegen te houden. voor de intendance van het Vrijwilligerslegioen Het Vrijwilligerslegioen Nederland roept hierbij op veeartsen, smeden, hoefsmeden, menagemeesters en koks. Men werd verzocht zich ten spoedigste schriftelijk aan te melden (eventueel onder ver melding van den bekleeden militairen rang en vak bekwaamheid) aan het hoofdkwartier van het Vrij willigerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. (ANP) Weest mutlq) met electriciteit en gas Bedenkt, dat het electriciteits- en gasver bruik is gerantsoeneerd op 75 pCt.; dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te over schrijden; dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet on- noodig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan verlichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moet niet voorkomen, dat men bij daglicht in hotels, restaurants, winkels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particuliere woningen moet het licht tot het allernood zakelijkste beperkt worden: door uw radiotoestel af te stellen, indien u toch niet luistert; door het warmwaterverbruik voor koken, wasschen en baden te beperken. Dit kan o.a. worden bereikt door: geen kleine vlammetjes doorloopend te laten branden onder keuken- of badgeyser; groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de deksels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt kan uw gasbrander klein worden gesteld. voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is; het vaatwerk éénmaal per dag af te wasschen; bij het baden niet meer warm water te gebruiken dan strikt noodzakelijk is. Beperk uw verbruik Het is een algemeen belang en daarbü ook BW eigen belang, want het bespaart u boe ten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom ook zoo spoedig mogelijk uw meter zelf op te nemen. De volgende week zullen hierover inlichtingen worden ver strekt. Zoo noodig kunnen ook de electri citeits- en gasbedrijven u hierover voor lichten. Duitsch weermachtsbericht Sterke luchtkrachten bombardeerden Huil. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 18 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De geweldige gevechtshandelingen aan het Oos telijke front verloopen in alle sectoren te onzen gunste. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten wederom pakhuizen, graansilo's, olie- fabrieken en dokinstallat'ies van de ravitaillee- ringshaven Huil gebombardeerd. Er ontstonden groote branden en zware ontploffingen. Andere gevechtsvliegtuigen brachten voor de Britsche Ooskust een vrachtschip van 3000 br.t. tot zinken, beschadigden nog twee groote koopvaarders en vielen met goed gevolg vliegvelden in de Midlands aan. Voor de Noord-Afrikaansche kust hebben Duit sche en Italiaansche duikbommenwerpers op 15 Juli bij Sidi el Barani een vrij grooten koopvaar dei' tot zinken gebracht en een tweede schip zwaar getroffen. Bij luchtgevechten werden vijf Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Bij pogingen van Britsche jagers en gevechts toestellen om gisteren de Kanaalkust aan te vallen hebben jagers en afweergeschut tien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Mijnenzoekers hebben in het Kanaal vier Britsche vliegtuigen neerge schoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den af geloopen nacht in West-Duitsehland eenige brand en brisantbommen neergeworpen, zonder noemens waard effect te bereiken. Nachtjagers en afweer geschut schoten drie der aanvallende Britsche ge vechtsvliegtuigen neer. DE AANVAL OP HULL. BERLIJN, 18 Juli. (D.N.B.) Over de aanval len van de Duitsche luchtmacht in den afgeloo pen nacht op Huil verneemt het D.N.B. dat het buitengewoon goede en heldere uitzicht de beman ning in staat stelde de opgegeven doelen nauwkeu rig te vinden en bommen van zwaar en zwaarste kaliber op voor den oorlog belangrijke doelen neer te werpen. De Victoria Dockinstallaties werden hierdoor zeer zwaar getroffen, hetgeen ook bleek uit de groote ontploffingen met aanhoudende bran den. Tevens kon o.a. de vernietigende uitwerking van afzonderlijk neergeworpen bommen van 1.000 Kilo waargenomen worden, welke als voltreffers het doel raakten. De reeds gemelde ontploffing van een gashou der is, hetgeen door de verkenningsrapporten wordt Dezer dagen hebben de bladen vele berichten ge bracht over de ellende in Lemberg; over de velen die gedood zijn toen de bolsjewisten de stad moesten verlaten. Thans blijkt, dat het lot der inwoners dezer stad nog zwaarder is geweest dan het verlies van vele burgers. De speciale correspondent van „Stockholms Tidningen" heeft daarvan in zijn blad in de volgende bewoordingen verteld: „Bijna twee jaar lang heeft de Sovjet over Lem berg geheerscht. Er is geen twijfel aan, dat de bolsjewistische fase beschouwd moet worden als de donkerste in de geschiedenis van de stad. In 20 maanden tijds hebben de Sovjets zich gehaat en gevreesd gemaakt. Niemand werkte serieus. De prijzen stegen duizelingwekkend hoo'*. Een arbei der. die 150 roebel per maand verdiende kon zelfs geen paar schoenen koopen, want die kostten 300 roebel, een costuum kostte zelfs 1000 roebel of meer. Het particuliere zakenleven was weliswaar niet ver boden maar zoo buitengewoon zwaar belast, dat het niet de moeite loonde particuliere zaken te drijven. De meeste winkels hadden dan ook hun deuren moeten sluiten." Door het D.N.B. is gewezen op toestanden in de Sovjet Unie die overeenkomst vertoonen met wat in Lemberg in de laatste twee jaar is geschied. Vóór den wereldoorlog bedroeg het maandloon van den arbeider in Rusland 18 tot 24 roebel. Thans bedraagt, dit 90 tot 110 roebel. Voor dit bedrag kunnen zij echter slechts een derde van het brood koopen, dat zij vroeger voor het mindere loon kon den koopen. De kostprijs van vleesch is zoo hoog, dat voor een kilogram vleesch anderhalve dag loon moet worden gegeven en voor een paar schoenen het loon van eenige maanden. Een costuum zou practisch onbetaalbaar zijn. Het hier geschetste beeld is er een van groote ellende. EEN NIEUW SPOORBOEKJE. Sinds 5 Mei 1941, toen het laatste spoorboekje van de Nederlandsche Spoorwegen verscheen, zijn tien wijzigingsbladen uitgekomen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft besloten deze tien bladen in het op 20 Juli a.s. nieuw uit te geven spoorboekje vast te leggen. MEISJE VAN 14 JAAR VERMIST. De fungeerend chef van het bureau Kinder politie te Amsterdam verzoekt namens de moeder de opsporing van de minderjarige Dijmphy Vetter, oud 14 jaar, die sedert 16 dezer wordt vermist. Zij heeft een flink postuur (lijkt 17 jaar), donkerbruine oogen, donkerblond haar (kuif), schraal gezicht, frissche gelaatskleur, draagt blauwe blouse, don kere gebreide rok, bruine schoenen en beige kou sen. Zoo leven de Sovjet-Russische arbeidersfamilies. - (Foto Scherl-Stapf), Indroging van huishoudzeep door de warmte. 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. De langdurige droogte heeft tot gevolg gehad, dat het gewicht der enkele stukken huishoudzeep, die 120 gram of welker dubbele stukken 240 gram moeten wegen, in sommige gevallen belangrijk achteruit is ge gaan. Hierdoor wordt bij het publiek de indruk gevestigd alsof voor de bonnen „minder" zeep wordt ontvangen, dan waarop het recht heeft. Niets is echter minder waar. Het gewichtsverlies is te wijten aan het verdam pen van het water. Een ingedroogd dubbel stuk zeep van b.v. 210 gram bevat evenveel vetzuren als een versch stuk van 240 gram. zoodat het wasch- vermogen van beide stukken zeep onveranderd is gebleven. Door de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische producten wordt in samenwerking met de keuringsdiensten van waren scherp toegezien op de belangen van het publiek. (ANP). bevestigd, het gevolg geweest van een voltreffer op de centrale gasfabriek van Stonl'ery. De Brit sche ravitailleeringsindustrie, welke in Huil een van haar voornaamste overlaadhavens heeft, is door de branden in de opslagplaatsen en silo's ge voelig getroffen. Overeenkomstig het oordeel van de bemannin gen, die aan deze aanvallen hebben deelgenomen, komt deze aanval, wat de uitwerking betreft, overeen met de zware aanvallen, die in den herfst van het vorige jaar zyn ondernomen. 's-GRAVENHAGE, 19 Juli. Het A N.P. meldt: „Tjjdens de warme zomermaanden, waarin wij thans leven, zullen weinigen denken aan den winter. De mensch denkt immers in den zomer liefst zoo wei nig mogelijk aan den kouden winter en men heeft ook de neiging in den zomer minder te denken aan onze nationale instelling „Winterhulp Nederland", welke ook nu haar werk nog niet heeft gestaakt. Wel worden nu niet de maandelijksche collecten gehouden, doch W.H.N. heeft reeds eenige maanden geleden een zeer aanlokkelijke loterij georganiseerd. Nog zijn alle loten niet verkocht en nog liggen f 750.000 aan prijzen te wachten op de winnaars. Een verslaggever van het A.N.P. heeft over deze loterij een onderhoud gehad met de leiding van Win terhulp Nederland en deze deelde o.m. mede, dat reeds een kwart millioen gulden aan prijzen is uitbe taald, waaronder een aantal prijzen van f 1000 en f 50Q. Opmerkelijk is, dat de meeste groote prijzen terecht zijn gekomen bij menschen, die het zeer goed kun nen gebruiken. Zoo liep dezer dagen een verloofd paar in Arnhem te wandelen, het regende. Toch ble ven de beide jonge menschen even staan bij den io- tenverkooper van W.H.N. en kochten enkele loten. Onmiddellijk werden de enveloppen opengescheurd en het bleek, dat een lot recht gaf op een prijs van f 500. Ieder begijpt, dat het jonge paar, dat hoopt binnen niet al te langen tijd in het huwelijksbootje te stappen, zeer gelukkig was met deze som. Het was een aardige aanvulling van het spaarpotje. Een ander geval heeft zich te Breda afgespeeld. Ook hier liep een paar jonge menschen te wandelen. Zij waren reeds eenigen tijd getrouwd en de eerste spruit, een kindje van ongeveer een jaar zat op moeders arm. Rijk was dit jonge paar in het geheel niet, zelfs niet wat men noemt bemiddeld, toch wilden zij van hun gering bezit een kleinigheid beschikbaar stellen voor Winterhulp Nederland. Zij wisten te offeren voor hun minderbedeelden landgenooten en wie zal hen kwalijk nemen, dat zij hierbij tevens, hoopten op een prijs uit de loterij. En werkelijk, het geluk was met hen, bij openen bleek, dat ook op hun lot f 500 zou worden uit betaald. Dit zijn slechts enkele gevallen uit de vele. Verder deelde de leiding van Winterhulp Nederland mede, dat de directie van een der groote fabrieken in het zuiden des lands een zeer navolgenswaardig voor beeld heeft gesteld. Zij heeft nl. voor alle leden van het personeel een lot gekocht. Dezer dagen zullen de loten aan de menschen worden uitgedeeld. We zullen hopen, dat hier vele prijzen zullen vallen De leiding van Winterhulp Nederland wees er verder op, dat de kleinere prijzen onmiddellijk door den lo- tenverkooper worden uitbetaald, de hoogere prijzen moet men aan de kantoren komen halen. Het aanlok kelijke van deze loterij acht men dat men niet be hoeft te wachten op de trekking. Men heeft dus geen kans te vergeten, dat men nog ergens een lot heeft slingeren. Men koopt zijn lot en men weet onmiddel lijk waar men aan toe is. Trekt men een niet, welnu dan heeft men een goede daad gedaan, het geld is voor Winterhulp Nederland, die er de minderbedeel de landgenooten mee steunt. Trekt men een prijs des te aangenamer, maarvergeet in dit geval de armen niet. Nog liggen drie kwart, millioen gulden aan prijzen te wachten. Ieder die een lot koopt heeft kans op een prijs. Overal komt men de verkoopers van de loten tegen. Zij loopen op straat, zij zitten in hun kiosken. Men hoeft ze niet te zoeken. Koopt dus loten, ge hebt kans op een prijs en helpt uw nood lijdende langenooten. De inspecteur van het onderwijs in algcmeenen dienst. Toesicht op de opvoeding. Het ANP meldt: Met het nieuw ingestelde inspectoraat van het onderwijs in algemeenen dienst is volgens bescMft- king van den secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming belast de heer dr. D. G. Noordijk te 's-Gravenhage. De nieuwe functionaris is belast met het toezicht op de opvoeding tot een juist besef van orde en tucht aan alle scholen, behalve aan de universiteiten en hoogescholen, dus aan scholen voor Voorberei dend Hooger en Middelbaar Onderwijs, Middel baar en Lager Nijverheidsonderwijs, Middelbaar en Lager Land- en Tuinbouwonderwijs, Uitgebreid Lager Onderwijs, Gewoon en Buitengewoon Lager Onderwijs, alsmede het toezicht op de handhaving van de orde en de rust aan deze scholen, dit alles onder oppertoezicht van den secretaris-generaal. Hij heeft het recht, indien hij bij de uitoefening van het toezicht op de opvoeding tot een juist besef voor orde en tucht en op de handhaving van de orde en de rust aan de scholen tot de gevolgtrek king komt, dat hetzij incidenteele, hetzij algemeene maatregelen van staatswege noodzakelijk zijn, aan den secretaris-generaal daaromtrent voorstellen te doen. Dr.Noordijk is geboren in 1883 te Vlaardingen, bezocht de H.B.S. met 5-jarigen cursus te Schie dam en studeerde Duitsche taal en letterkunde. Hij is in het bezit van alle middelbare en academische bevoegdheden voor dit vak en promoveerde in 1925 aan de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam op het Önderwerp: „Untersuchungen auf dem Gebiete der kaiserlichen Kanzleisprache im 15. Jahr- hundert". In 1910 werd hij leeraar aan de Rijks H-B.S. te Veendam, in 1914 aan de Rijks H.B.S. te Gouda en aan het gemeentelijke gymnasium aldaar. Sedert 1924 was hij leeraar aan het Gemeentelijk Lyceum aan het Stokroosplein te 's-Gravenhage, ook enkele jaren aan het 1ste gymnasium aan de Laan van Meerdervoort. Van 1 September 1925 af is hij mede docent aan de stichting „School voor taal en letter kunde" te 's-Gravenhage. Jaren lang was hij lid van de commissie voor de lagere en middelbare examens in de Duitsche taal. De laatste jaren is hij speciaal belast met de leiding der acte examens L.O. Duitsch. Dr. Noordijk is lid van het opvoedersgilde en medewerker aan het orgaan: ^Opvoeding in volk- schen geest".

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1