Maarschalk Kwaternik bij den Führer. JCrnst en £ettecenj <oninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap. DINSDAG 22 J Ut I 1941 Jtaliaansch tveermachtsbericht. Malteesch vliegveld gebombardeerd. Britsche toestellen vallen Benghasl aan. Bommen op Napels: 15 dooden. ROME, 21 Juli (Stefani.) In zijn weermachtsbe- richt no. 411 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In den nacht van 21 Juli hebben Italiaansche vliegtuigen het vliegveld Mikabba op het eiland Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika werden pogingen welke onderno men werden door vijandelijke afdeelingen met het doel de Italiaansch^ stellingen aan het front van To- broek te naderen snel verijdeld. De Duitsch-Italiaan- sche luchtmacht bombardeerde batterijen en ver sterkte stellingen van de vesting. Duitsche jagers vie len ten Noorden van Solloem een krachtige formatie vijandelijke jagers aan en haalden drie Curtiss vlieg tuigen omlaag. Britsche toestellen ondernamen we derom een aanval op Benghasi. In Oost-Afrika valt activiteit van de artillerie waar te nemen in den sector van Uolchefit. In de overige sectoren is de toestand ongewijzigd. In den nacht van 21 Juli hebben vijandelijke vliegtuigen Napels ge bombardeerd. Er vallen vijftien dooden te betreu ren, onder wie vijf soldaten van het luchtdoelgeschut en 24 gewonden. De bevolking behield een kalme houding. Duitscliland levert ruwe grond stoffen aan Zwitserland. Zwitsersche landbouwproducten naar Duitschland. De Duitsch-Zwitsersche handelsbesprekingen 2ijn na langdurige onderhandelingen, die in ver schillende étappes te Berlijn en Bern werden ge voerd, tot afsluiting gekomen. De overeenkomst werd Zaterdagmorgen te Bern onderteekend. De geldigheidsduur van het op 30 Juni afgeloopen en het voorloopig verlengde Duitsch-Zwïtsersche verrekeningsverdrag is tot het einde van 1942 ver- lèngd. In het kader van het nieuwe handelsverdrag zal Zwitserland van Duitschland een reeks drin gend noodzakelijke ruwe grondstoffen ontvangen, zooals bijv. kolen cn ijzer. Daarvoor levert Zwit serland hoofdzakelijk landbouwproducten, vee voeder en in beperkte mate groenten en fruit. Duitschland heeft voorts toegezegd Zwitserland te helpen bij de oplossing van het vervoervraag- stuk. Duitschland zal een plan ontwerpen voor de gunstige transportmogelijkheden van vloeibare brandstof, die Zwitserland uit den Balkan betrekt alsmede voor die waren die door Duitschland of de door de Duitsche troepen bezette landen moeten worden aangevoerd. Het verdrag bepaalt verder tegemoetkomingen voor de belangrijke industrieën van Zwitserland: de uurwerken- en precisie- ïnstrumentenproductie en de fabricage van elec- trische machines en installaties. Voortaan zullen voor de productenvan deze nijverheid geen uit voervergunningen meer noodig zijn. Behalve ruwe grondstoffen voor de Zwitsersche industrie zal Duitschland o.a. ook suiker en zaadgraan leveren. Alle betalingen voor den handel tusschen beide landen zullen via een nieuw clearing systeem ver- loopen. In Zwitsersche handelskringen zegt men dat Zwit- seerland bij het nieuwe handelsverdrag er goed afgekomen is, vooral daar het op het oogenblik niet mogelijk is handelsbetrekkingen met anderè landen aan te knoopen. De juiste waarde van de overeenkomst kan men hier niet aangeven, daar wegens den oorlog geen gedetailleerde opgaven ge publiceerd kunnen worden. Volgens officieele op gaven ging tot dusverre slechts 2 a 3 procent van de Zwitsersche uitvoer van vee naar Duitschland. (United Press). Vrijwilligers voor den strijd in liet Oosten. Talrijke aanmeldingen in de verschillende landen. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: De Europeesche solidariteitsactie voor den strijd tegen het bolsje wisme in verschillende landen overtreft naar men in Berlijn constateert de stoutste verwach tingen. Het aantal vrijwilligers neemt voortdurend toe. terwijl het aantal vrijcorpsen stijgt. Wanneer nog een bewijs noodig is om te toonen in welke mate de strijd tegen het bolsjewisme als een ge meenschappelijke zaak der Europeesche volken wordt beschouwd, dan behoeft men slechts naar het aantal vrijwillige aanmeldingen te kijken. Het is te betreuren dat deze getallen om zeer begrij pelijke militaire redenen niet openbaar kunnen worden gemaakt. In Madrid was het noodig reeds na 24 uren de hónderden recruteeringsbureaux te sluiten, aange zien het in uitzicht, gestelde contingent reeds ver was overschreden. Na het vertrek van de eerste vrijwilligers betaljons die thans op hun door reis door Duitschland overal hartelijk worden be groet zijn reeds in Spanje stemmen opgegaan die de vorming van nieuwe bataljons eischen, ten einde Spanje, dat het bolsjewisme in de twee moeilijke jaren van den burgeroorlog leerde ken nen, de plaats te doen toekomen, waarop het in het_ anti-bolsjewistisch gevechtsfront recht heeft. In Noorwegen hebben tal van reserve-officieren en officieren van het vroegere leger, zich bij het Noorsche legioen aangemld. De predikanten heb ben de jeugd aangespoord in de vrijwilligers ba taljons dienst te nemen. Naar uit een mededeeling uit Oslo blijkt moeten officieren en manschappen een militairen cursus bezoeken, waarin zware eischen gesteld worden, teneinde te voldoen aan hetgeen in een dergelijken veldtocht vereischt Wordt. In Porugal, Frankrijk en Zweden zijn de aan meldingen zoo talrijk dat er in de contingenten niet voldoende plaats is voor alle vrijwilligers, die wenschen deel te nemen aan den strijd. Men legt in Berlijn nadruk op deze feiten, die een vólkomen moreel succes beteekenen voor de algeheele Europeesche bevrijdingsactie. Aan den .anderen kant evenwel wordt met klem gewezen op het feit dat de Duitsche weermacht, die in het gevecht het voornaamste mandaat bezit, in mili tair opzicht heelemaal niet is aangewezen op de medewerking van andere krachten. Zij geeft slechts gelegenheid aan de vrijwilligers van alle landen van het continent om aan den strijd deel te ne men. De V-actie in Slowakije. PRESSBTJRG, 21 Juli. Slowakije heeft zich Zondag in een radio-uitzending eveneens in de „V"-actie ingeschakeld. In een commentaar zegt de Slowaaksche radio dat Slowakije en het Slo- waaksche volk zich vrijwillig geschaard hebben in het gevechtsfront tegen de vernietigers van het geloof en de moraal en daarom ook vrijwillig mee doen aan de grootsche Victoria-actie waardoor de solidariteit van de Europeesche volkeren haar zichtbare uitdrukking ook naar buiten krijgt. Ook de Slowaaksche pers heeft de „V" actie met groote geestdrift ter hand genomen. Andere voorberei dingen worden gemaakt, zooals inzamelingen in het teeken van de „V" het geven van andere na men aan hotels en cafés alsmede aan een hoofd straat in Pressburg enz, Ook door Von Ribbentrop ontvangen IN HET OOSTEN. 21 Juli. De rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop heeft vanmid dag den op het oogenblik in Duitschland vertoeven- den plaatsvervangenden Kroatischen staatsleider en minister voor de landsverdediging, maarschalk Kwa ternik, ontvangen.- Daarna ontving de Führer den Kroatischen minis ter, met wien hij een hartelijk onderhoud had. (D.N.B.) Aan het Oostelijk front gaat de Duitsche opmarsch in vollen omvang voort. Duitsche artillerie legt den laatsten Sovjet-tegenstand voor Brody het (Foto Orbis-Holland) Bulgaarsche staatslieden te Rome. Toespraak van den Duce. Het D.N.B. meldt: ROME, 22 Juli. Aan het Maandagavond ter eere van den Bulgaarschèn premier en den mi nister van Buitenlandsche Zaken gegeven diner heeft de Duce de gasten welkom geheeten in een toespraak, waarin hij wees op de vriendschap pelijke gevoelens van het Italiaansche volk voor het Bulgaarsche. Gij weet, zoo ging de Duce voort, hoe oud en vastgeworteld deze gevoelens zijn. In de jaren, waarin gij streedt om de verwezenlij king van uw rechten, hebt gij het bewijs er van gekregen. Italië stond in dien strijd voortdurend aan uw zijde, trouw aan het beginsel, dat onze politiek bezielt en leidt, dat men alleen door her stel van het begane onrecht de grondslagen voor een vreedzame samenleving tusschen de naties van Europa kan leggen. Om dit beginsel uit te voeren hebben Italië en Duitschland de wapens opgeno men en voeren thans in Europa en in Afrika een strijd van den hoogsten ideëelen inhoud. Beide landen strijden voor zichzelf en voor allen. Het Bulgaarsche volk en de Bulgaarsche regeering heb ben dit volkomen begrepen, toen zij hun definitieve instemming en hun krachtdadige bijdrage gaven aan onze politiek en aan ons voornemen en Bul garije toetrad tot de gemeenschap van staten, die zich gevormd heeft op den grondslag van het drie- mogendhedenpact en waarin de levensrechten en de hoogste belangen van het Bulgaarsche volk be vestigd en in bescherming genomen worden. In de uit de overwinningen van de spil voortgekomen gebiedsreorganisatie ontmoeten Bulgarije en Al banië elkander aan een gemeenschappelijke grens, beide bezield door den wensch naar de meest vriendschappelijke, krachtdadige en vruchtbare samenwerking. Italië voedt den levendigen wensch, dat de betrekkingen tusschen de beide naburige en bevriende landen steeds verder worden bevestigd en ontwikkeld. Door Albanië denkt Italië zelf zijn betrekkingen met Bulgarije op alle gebieden nau wer aan te halen om tot een nog inniger geestelijke toenadering der beide naties te komen. Mussolini besloot met de verzekering, dat de vriendschap van Italië voor Bulgarije nooit zal af nemen, zooals zij ook in de moeilijkste oogenblik- ken. die Bulgarije heeft doorgemaakt, nooit ver minderd is. De Bulgaarsche minister-president Filoff zeide in zijn antwoord o.m. dank voor de hartelijke ont vangst. Wij verheugen ons, zoo ging hij verder, er over, dat dit bezoek ons de mogelijkheid geeft u persoonlijk uit naam van de Bulgaarsche regeering en van het geheele Bulgaai'sche volk onze dank baarheid tot uitdrukking te brengen voor alles, wat gij voor Bulgarije hebt gedaan. Het Bulgaarsche volk zal nooit vergeten dat gij de eerste staatsman waart, die zijn stem verhief tegen de onrechtvaar dige vredesverdragen, waaronder Bulgarije zoo zeer geleden heeft en dat gij met uw strijd tegen 't daarmede gepleegde onrecht er toe hebt bijgedra gen het vertrouwen van het Bulgaarsche volk in een betere toekomst te sterken. Wij korrfen naar Rome op een oogenblik, dat de door Italië en Duitschland uit naam van de rechtvaardigheid ge voerde oorlog zijn hoogste spanning heeft bereikt. Eens van zin volgt het Bulgaarsche volle dezen reuzenstrijd in Europa en Afrika met bewondering, sympathie en vertrouwen in zijn volledigen triomf. Filoff verzekerde uit naam van het Bulgaarsche volle, dat Italië in het Bulgaarsche volk steeds zijn meest oprechten vriend op den Balkan zal vinden. Japanners houden een Engelsch schip aan. Textielmachines voor Tsjoengking? Uit Sjanghai meldt het A.N.P.De Japanners heb ben het Britsche s.s. ..Hilda Moller" aangehouden om de lading te onderzoeken. Het vaartuig was op weg naar Rangoon. Het werd aangehouden kort nadat de Japanners het schip in Kwantoeng hadden vrijgelaten, waar het twee weken lang was vastgehouden. In dien tijd hebben de Japanners 600 ton machines voor de vervaardiging van textielgoederen uit het schip ge haald. De machines zouden voor Singapore bestemd geweest zijn, maar de Japanners verklaarden dat zij toebehoorden aan de Chineesche regeering van Tsjoengking. HET EINDE VAN EEN STUK SOVJET-GESCHUT. Duitsche soldaten meten de boring van een veroverd kanon, welke boring 13 c.M. bedraagt. .(Foto Orbis-Holland), Boodschap van Roosevelt. President verlangt verlenging van deii diensttijd. Uit New-York, 21 Juli: President Roosevelt heeft vanmiddag naar Associated Press meldt, zijn aange kondigde boodschap tot het congres gericht, waarin hij verlenging van den diensttijd van een jaar voor de militailren in actieven dienst, de nationale garde en de reservisten eischte. Deze boodschap werd bovendien op gramofoonplaten opgenomen en per radio uit gezonden. Ter motiveering voerde Roosevelt aan, dat de natie zonder verlenging van den diensttijd een groot riscico op zich neemt en het leger binnen twee maanden in staat van ontbinding zou verkeeren. Op het Congres rust de verantwoordelijkheid tot hand having van het strijdvermogen van het leger. Roose velt betoogde voorts dat de omstandigheden gewij zigd zijn sinds het oogenblik, waarop men den dienst tijd tot een jaar beperkte. De internationale situatie is niet minder ernstig dan een jaar geleden. Deze situatie eischt dat het leger op volledige sterkte en in een staat van algeheele paraatheid wordt ge houden. Tot slot gaf Roosevelt uiting aan de hoop, dat het Congres den nationalen crisistoestand hetzij voor een beperkte periode dan wel tot intrekking door het Congres of den president zal erkennen. (D.N.B.) NEW-YORK, 22 Juli (D.N.B.) Naar de Associated Press meldt, heeft de boodschap van president Roose velt aan het Congres een overvloed van commentaar uitgelokt. De onafhankelijke senator Norris betwij felde de fairness" der verlenging van diensttijd. De- republikeinsche senator Johnson verwierp de geheele boodschap van Roosevelt en de democratische senator Smith wilde bijzonderheden weten, waardoor de Ver. Staten nu eigenlijk bedreigd worden. Het republi keinsche lid van het Huis van Afgevaardigden, Tink- ham, verklaarde, dat de vroeger gedane beloften ge houden dienden te worden, want wat moest men den ken van een regeering, die haar beloften niet nakomt. Voor zulk een regeering de wapens op te vatten, is de moeite niet waard. Senator Wheeler verzekerde dat negentig procent van de afgezwaaide menschen zich ook wel vrijwillig bereid verklaard hadden voor de dienstverlenging, indien men een dergelijk beroep op hen gedaan had. In het Huis van Afgevaardigden stelde de voor zitter van de militaire commissie, May, In overeen stemming met den wensch van president Roosevelt voor, den diensttijd te verlengen tot zes maanden na afloop van den nationalen noodtoestand en nieuwe manschappen op te roepen, in het belang van de na tionale verdediging. In den senaat diende het lid van de militaire commissie, de democraat Thomas, het voorstel in, den nationalen noodtoestand door het Congres te laten afkondigen, waardoor de verlenging van diensttijd automatisch in werking zou treden. De film in het nieuwe Europa. Rede van dr. Goebbels. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Op receptie voor de alhier vergaderde delegaties van de Internationale Filmkamer heeft minister Goebbels een principieele rede gehouden over de film als geestelijk eigendom van geheel Europa en de toekomstige taak van het groote Europeesche Film congres. Om te beginnen behandelde dr. Goebbels princi pieele vragen omtrent de Europeesche samenwer king op het gebied van de film. Hij zeide dat in den huidigen oorlog vraagstukken van het Europee sche continent worden beslist, wier beteekenis zeer groot is. Op het gebied van de film wordt reeds thans een poging gedaan een klein deel van deze vraagstukken op te lossen. De film is een beslissend middel ter beïnvloeding van de meening der volken. Daarom is het noodzakelijk de film de haar toeko mende plaats in het openbare leven te verschaffen. Dit zal een geweldige stap in de richting van de geestelijke ordening van Europa beteekenen. Het is een buitengewoon gelukkig begin van den arbeid van de Internationale Filmkamer in Euro- peeschen zin dat zij in haar voorzitter, graaf Volpi di Misurata, voor haar leiding iemand heeft verworven die een in de geheele wereld geachten naam draagt. Wellicht zullen weldra de aangewezen vertegenwoor digers der volken op andere gebieden van het open bare leven een voorbeeld nemen aan de Europeesche samenwerking, die thans op het gebied van de film is ontstaan. Goebbels verdiepte zich vervolgens in het plan van een groot Europeesch Filmcongres en betoogde dat met de bijeenroeping van dit congres een einde zal komen aan den voor ieder Europeesch cultuurmensch ondragelijken toestand, dat Europa, het continent met de meest-omvattende, diepste cultuur, onvoor waardelijk is aangewezen op invoer van Amerikaan- sche filmproducten. De Internationale Filmkamer kan zich ontwikkelen tot een baanbrekende organi satie, die op een gebied dat weliswaar voorloopig klein lijkt,' den weg vrijmaakt voor een moderne samen werking tusschen de volken. Bommen op Finsche plaatsen. Drie Sovjettoestellen neergeschoten. Naar de officieele Finsche Berichtencentrale meldt, hebben vijandelijke vliegtuigen Zondag 20 Juli bom men geworpen op Loviisa, zonder dat schade werd aangericht. Bij een bombardement op Porvoo en om geving werden twee woonhuizen beschadigd. De Fin sche luchtafweer heeft drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. (D.N.B.). Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. Slachtoffers onder de burgerbevolking. BERLIJN, 22 Juli. In den nacht op 22 Juli zijn Britsche bommenwei-pers naar West-Duitschland ge vlogen, waar zij op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen neerwierpen. De aangerichte schade is beperkt tot schade in woonwijken en slachtoffers, dooden en gewonden onder de burgerbevolking. (D.N.B.) De zwarte lijsten der Ver. Staten. Het D.N.B. meldt: ROME, 22 Juli. De Amerikaansche zwarte lijsten leveren het bewijs voor een zeer groote handelsspionnage der Ver. Staten in de Zuid- Amerikaansche landen, zoo merkt het agentschap Stefani op. Zij vertoonen alle kenmerken van een op het economische leven, de vrijheid van han delen, voelen en denken uitgeoefenden druk, d.w.z. de kenmerken van een imperialistische inmenging van den eenen staat in het binnenlandsche leven van andere, souvereine staten. Als rechtstreeksch gevolg zal werkloosheid in de door de politiek der zwarte lijsten getroffen bedrijven ontstaan. Wie zich niet schikt onder het economische en politieke juk van de preferente, Engelsch sprekende volken, wordt eenvoudig door de Engelschen bestraft met oorlog economische worging. Ierland en de oorlog. Actie voor onafhankelijkheid. DUBLIN, 22 Juli. Bij een vergadering van het Gaelic Cultuurgenootschap in Dublin heeft de voorzitter van de Protestantsch Nationalistische Ulsterclub, Craobh Ruadh, een beroep gedaan op alle Ieren om een eensgezind front te kunnen stel len tegenover de bewapende wereld. Dit is vooral noodig op een oogenblik nu bepaalde Amerikaan sche voox-stellen betreffende een Amerikaansch be zettingsleger ter vervanging van het Britsche le ger in de noordelijke zes graafschappen en de arrestaties van op den voorgrond tredende Iersche nationalisten weer eens de aandacht der wereld hebben gevestigd op de ongerechtvaardigde be zetting van Noord-Ierland. In de vex-klaring van den voorzitter wordt verder de hoop tot uitdruk king gebracht dat alle katholieken en protestant- sche leven zich er van bewust zullen zijn dat een volkomen onafhankelijk Ierland voor het welzijn van het Iersche volk van de hoogste beteekenis is. (D.N.B.) Oogst in de Oekraïne niet vernield. In Lemberg herneemt het leven zijn normalen loop. De aan het Oostelijk front vertoevende speciale correspondent van het Slowaaksche persbureau meldt dat in de bevrijde Oekraïne bijna overal het leven normaal is. De oogst is veelbelovend, zoo meldt hij. Door den bliksemsnellen opmarsch der troepen zijn de bolsjewisten niet meer in staat geweest de oogst te vernielen. In den landbouw is men onmiddellijk onder hoogen druk gaan werken. In alle groote steden van de bevrijde Oekraïne is, zoo meldt de correspondent, eveneens het leven geheel normaal. De stad Lemberg, die nog enkele dagen geleden een getuigenis aflegde van de gruweldaden en den vernietigingswil der bols jewisten, is thans reeds weer schoongemaakt en de bevolking verricht haar dagelijksche werkzaamheden. Het autoverkeer is zeer levendig. De electrisché trams zijn overvol. De levensmiddelenzaken verdoe len de levensmiddelen onder de bevolking, zoodat niemand gebrek behoeft te lijden Het spoorwegver keer is reeds geregeld en ook de cafés en bioscopen zijn weer geopend. De stad is versierd met de Duit sche en Oekraïnische vlaggen. Bij iederen stap blijkt de geestdrift der bevrijde bevolking. In Drohobitsj en Lemberg verschijnen Oekraïnische dagbladen, welke in hooggestemde artikelen de Duitsche en Slowaak sche legers verwelkomen. (D.N.B.) Mislukte aanvalspoging op Duitsch convooi. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) In de vroege ochtend uren van 21 Juli hebben drie tot vier Engelsche ge vechtsvliegtuigen, beschermd door een tienvoudig aan tal jagers, een aanval ondernomen op een Duitsch convooi in het Kanaal. De door vier Duitsche jagers begeleide schepen, meldden den aanval terstond en alarmeerden nog in totaal 17 andere Duitsche jagers, die ondanks hun geringer aantal terstond opstegen voor afweer. De Duitschers ondernamen, naar aan het D.N.B. gemeld werd, een fikschen aanval, doch kon den den vijand niet meer tot den strijd dwingen, aan gezien hij terstond het convooi losliet en zich in de wolken terugtrok. (D.N.B.) Tweede Ledenconcert. Een enorme belangstelling was er voor het Maandagavond in de Groote Kerk gegeven concert van „Zang en Vriendschap". Zonder iets af te din gen op de populariteit en de achting die onze al oude Liedertafel geniet mogen we toch wel ver onderstellen, dat die belangstelling ditmaal in de eerste plaats den solist Albert de Klerk gold. Men had in de aankondigingen van het concert ge lezen, dat hij zou improviseeren, exx wel op niet minder dan vier hem verstrekte thema's. Het on gewone talent tot improviseeren, waarvan de jonge organist onlangs bij zijn examen voor den Prijs van Uitnemendheid blijk gegeven had, was ook in de Haarlemsche bladen vermeld geworden: het was dus geen wonder, dat zeer velen de gelegen heid om zich daarvan zelf te overtuigen wilden aan grijpen «n dat de verwachtingen Maandagavond hoog gespannen waren. De improvisatie vormde het slotnummer van het concert. De Klerk opende het met een Fantasie van A. Kerkhoven, een werk dat niet uit de toonsoort F gr. t. scheen weg te komen en dat me slechts matig interesseex-de. In Bach's Passacaglia, die hij als tweede orgelsolo speelde, blijft de toonsoort c kl. t ook tot aan de slotfuga ongewijzigd, maar welk een opbouw, welk een bloeiend leven zit desondanks in die reeks variaties en hoe helder gedétailleerd en mooi geregistreerd droeg de orga nist het voor! In 't bijzonder schiep hij met de staccato gespeelde accoordfiguraties juweeltjes van klank. Zijn derde orgelsolo bestond uit twee werken van Fr. Couperin: heldere Fransche kunst, waar van het eerste een geestigen dialoog tusschen het hoofdmanuaal en het rugpositief van het orgel liet hooren. De bijvoeging „tierce en taille" bij den titel in het programma sloeg op de keuze van het orgelregister ixi den tenor, de Sesquialter, die de terts („taille") in de mixtuur bevat. De 4 thema's voor de als vierdeelige orgelso nate bedoelde improvisatie waren afkomstig resp. van mevr. Tideman-Wijers, Willem Andriessen, Frits Schuurman en Jacob Bijster. Van het eerste heeft De Klex-k wel het meest treffend gebruik gemaakt: het beginmotief was ook voor onge oefende ooren telkens duidelijk te ondex-scheiden. Ook in 't Scherzo (3de deel) waren de thematische opzet en de reprise duidelijk: het middendeel daarentegen bleef wat nevelachtig. Dit was ook het geval met het langzame 2de deel en met de finale; in de laatste misten we de fugatische constructie, waarvoor het thema zich toch leende. Over 't ge heel scheen de geest ditmaal niet zóó over den speler vaardig als onlangs in het Amst. Conserva torium: we me eten daarbij echter in 't. oog hou den, dat hij door indispositie van het Instrument (ontstemming van een deel der tongwerken en handen-blijven van enkele toetsen) Maandag avond danig gehinderd werd, zoodat hij zich niet vrij kon geven. En bovendien: improvisatie hangt van het oogenblik af: men kan nooit vooruit zeg gen of ze ten volle zal slagen. Albert de Klerk is een modern georiënteerd musicus; dit maakt het voor de meeste hoorders niet gemakkelijk om zijn fantasie te volgen. Kranig was het toch wel, wat hij op ons beroemd orgel presteerde. Hij belooft een geduchte mededinger van Marcel Dupré to zullen worden. De Liedertafel zong uitsluitend klassieke wer ken. Schuurman had terecht van het rijk gefigu reerde afgezien: die komen door den onvermijde- lijken kerkgalm toch niet tot hun recht. Maar in diè gedragen stukken van Handl, Palestrina, Lasso, Hassler en Lotti kon Z. en V. haar bekende schoon heid van klank ontwikkelen, zij het dan ook, dat de intonaties herhaaldelijk neiging tot dalen ver toonden, zoodat soms het geheele toonpeil zakte. Een klein bezwaar van de keuze der werken was wel, dat er wat te weinig afwisseling van karakter in gevoeld werd, maar dit werd opgewogen door de helderheid van den klank, die nu nagenoeg on gerept kon blijven. K. DE JONG. Stalin's oudste zoon gevangen genomen. Met vele andere bolsjewistische officieren en soldaten. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) Bij den aanval van Duitsche strijdkrachten van den generaal der pantser troepen Schmidt is, naar het D.N.B. verneemt, op 16 Juli bij Ljosno ten Zuidoosten van Witebsk met vele andere bolsjewistische officieren en soldaten ook de oudste zoon van Stalin, Jakob Stalin, eerste luitenant van het veertiende regiment houwitsers der veertien de Sovjetpantserdivisie in Duitsche gevangenschap geraakt. Stalin, die terstond voor generaal Schmidt werd geleid, identificeerde zich volkomen als zoon van Stalin. Hij verklaarde dat hij de onzinnigheid van den tegenstand tegen de Duitsche troepen had inge zien en zich daarom met zijn nog ln leven zijnde sol daten had overgegeven. Richtlijnen der Zweedsche politiek. Rede van den minister-president. De Zweedsche minister-president Hansson heeft Zondag op het congres van de Zweedsche metaal arbeiders een rede gehouden, waarover het blad „So cial Demokraten" een bericht heeft gepubliceerd. Hansson dankte de Zweedsche metaalarbeiders voor het feit dat zij de politiek der regeering hebben goedgekeurd, waarva/x het voornaamste doel is de vrijheid en de zelfstandigheid van Zweden te hand haven en het land buiten den oorlog te houden. Ik weet, zoo zeide de premier o.a., dat er ook in Zweden vele menschen zijn, wier oordeel over antipathieën en sympathieën beïnvloed wordt, welke niet alleen den binnenlandschen toestand raken, doch ook de be trekkingen van Zweden met het buitenland. Voor de Zweedsche regeering kan echter sympathie geen in vloed uitoefenen op haar standpunt. Zweden heeft altijd een politiek van neutraliteit gevoerd, welke uit sluitend bepaald werd door de Zweedsche belangen. Echter heeft ook Zweden niet altijd een politiek kun nen voeren zonder rekening te houden met de gewel dige verschuivingen in den geheelen toestand. Hans son geloofde dat het Zweedsche volk vastbesloten is solidair te blijven ten einde een bereiken van de doelen der Zweedsche politiek, het land buiten den oorlog te houden en vrijheid en zelfstandigheid te handhaven, mogelijk te maken. Tenslotte hekelde de ministerpresident die krachten die probeeren het Zweedsche volk er toe te brengen de verdediging yan de democratische orde op te geven. (D,N;B.) DE RUILVERKAVELINGSWET. 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. De Staatscourant van hedenavond bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van landbouw en vis- scherij, dat ten doel heeft een versnelling van de uit voering van de ï-uilverkaveling mogelijk te maken en voorts enkele technische verbeteringen in de ruilver- kavelingswet aan te brengen. FIETSER AANGEREDEN EN GEDOOD. Van twee arbeiders, die langs de Langewijk t© Dedemsvaart fietsten, werd een, H. van der Hulst, door een tegemoet rijdende auto aangereden. De man werd van zijn rijwiel geslingerd en vrijwel op slag gedood. NIEUWE GEMEENTE LANGEDIJK. Zooals reeds Is medegedeeld zullen op 1 Augustus a.s. de gemeenten Oudkarspel, Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwoude en Broek op Langendijk worden samengevoegd tot een gemeente. De naam van de2e nieuwe gemeente zal zijn Langedijk OLadio HstogxantMa WOENSDAG 23 JULI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8,15 Gewijde muziek (gr.pl.). 3.45 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoom muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Het ensemble Amende; 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Romancers. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmu ziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberich ten. 5.30 Voor de rijpere jeugd. 5.45 Orgelconcert. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Gramofoonmuziek. .700 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleu ters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Volkszangkoor. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Cabaretprogramma. 9.30 Betichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Uitzending in de Engel sche taal: „The Dutch achievements^in the Netherlands Indies." HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomlté). 10.20 Gramofoonmuziek. 10,40 Declamatie. 11.00 Viool, piano en gramofoonmulzek. 12.00 Politieberich ten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische betichten. 1.00 Ensemble Jack der Kin-- deren. 1.45 Gramofoonmuziek met toelichting. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Operette „Salzburger Nocbkerln" (e.o3.30 Gramoofonmuziek. 4.00 Pianovoordracht en gramofoon muziek. 5.00 Cursus: .Het geestelijk karakter van ons volk'* (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 5.-15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 6.00 Vraaggesprek. 6.15 Ensemble Bandi Balogh. 6.45 Repor tage. 7.00 B. N. O. Brabantsch praatje. 7.15 Gramofoonmu- ziek. 7.30 Cursus: Volksgezondheid: De arts als gezond heidsleider. 7.45 Gramofoonmuziek. 8,00 B. N. O. Nieuwsbe- x-lchten. 8.15 Het ResidentieorkestNen solisten. (In de pauze: causerie: „Banden met Vlaanderenland"). 9.35 Gramofoon muziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Ct"-i=teliike Radio Stichting). 10.05-s 10.15 Graxnofoonra uziels, v ,v

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3