IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De strijd in het Oosten: Moskou opnieuw aangevallen. Duitsche luchtaanvallen op De Nederlandsche Unie V= VIKTORIA Duitschland wint voor Europa op alle fronten Na vijf weken strijd in het Oosten. Bezetting van Indo-China reeds voltooid. Jjidustvieën Engeland. Eerste deel van „Vrijwilligerslegioen Nederland" vertrokken. Toespraak van Luitenant-Generaal Seyffardt. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede 26e JAARGANG No. 225 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuidpn, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Twee Sovjefdivisies in het gebjed van Mogilew vernietigd. Ernstige verliezen der Sovjetluchtmacht MAANDAG 28 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. DUJTSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zondag. Verkeerswerken en ravilailleerings- bedrijven getroffen. UIT HE7T HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Juli (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend „Aan het geheele Oostelijke front werden de operaties met succes voortgezet. Ook in den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen verkeerswerken en ravitailleeringsbedrijven van de stad Moskou met goede uitwerking aangevallen. Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht in. Zuid-Oost-Engeland inrichtingen gebombardeerd die voor de oorlogvoering van belang zijn. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben voorts vannacht militaire doelen in het Suezkanaal met bommen bestookt. Afzonderlijke Britsche gevechtsvliegtuigen hebben overdag onder bescherming van het wolkendek een aanval ondernomen op woonwijken van de stad Emden, waarbij de burgerbevolking verliezen geleden heeft aan dooden en gewonden. Een aantal woonhuizen werd verwoest of beschadigd. Gevechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitsche Rijk hebben vannacht niet plaats gehad." Het D.N.B. meldt: Bij de gevechten in het gebied van Smolensk heeft een enkele Duitsche divie op 25 en 26 Juli 62 stukken Sovjetgeschut van allerlei kaliber buit gemaakt. In het gebied Mogilew werd het laatste verzet van de om singelde Sovjedstrijdkrachten met zware ver liezen voor de bolsjewisten verbroken. Twee Sovjetsdivisies werden volkomen in de pan gehakt. Er werden 23.000 gevangenen gemaakt. 116 stukken geschut en luchtdoelkanonnen, 80 stukken pantserafweergeschut en 750 voertui gen vielen in Duitsche handen. Vrijdag en Zaterdag hebben de Sovjets 342 vlieg tuigen verloren. Daarvan werden in luchtgevechten op 25 Juli 62 en 26 Juli 112 vliegtuigen omlaag ge schoten. Op den beganen grond werden op 25 Juli 30 en op 26 Juli 138 Sovjetvliegtuigen vernield. Het Duitsche luchtwapen heeft op 25 Juli in het gebied ten Westen van Moermansk marchee- rende Sovjettroepen gebombardeerd. Bommen van zwaar kaliber verstrooiden de gelederen der bols jewisten en veroorzaakten de bloedigste verliezen. In denzelfden sector namen Duitsche gevechts vliegtuigen ten Zuiden van het Visschers-schier- eiland een Sovjetkoopvaardijschip waar, dat in duikvlucht aangevallen en ernstig beschadigd werd. Ook zijn op 25 Juli hevige bomaanvallen gedaan op kazematstellingen op den Oostelijken oever van den Dnjestr. Den tegenstand der bolsjewisten, die hiertoe door Joodsche commissarissen waren ge prest, werd gebroken. In samenwerking met de Duitsche gevechtsvliegers zijn infanteristen in de verdedigingslinie binnengedrongen, waarna de ka zematten tijdens gevechten van man tegen man werden veroverd, waarbij de eigen verliezen ge ring waren. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben verder op 25 Juli talrijke concentraties van Sovjettroepen in het gebied om Kiev aangevallen. Sovjetbatterijen en gemotoriseerde colonnes werden doeltreffend met bommen bestookt. Alleen in een sector van het front hebben de Duitsche gevechtsvliegers 14 Sovjetbatterijen buiten gevecht gesteld en talrijke vrachtauto's door treffers van bommen vernield. Tijdens de actie op de naar St. Petersburg voe- rende spoorlijnen hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen op 25 Juli de spoorlijn St. Petersburg Bologoje met bommen bestookt. De spoorrails werd op negen verschillende plaatsen vernield, waardoor ieder verkeer onmogelijk werd. In het gebied ten Noorden van Smolensk hebben Succesvolle voortzetting van den Duitschen veldtocht gewaarborgd Het D.N.B. meldt d.d. 26 Juli: De thans afgesloten Vijfde week van den strijd tegen de Sovjets vertoont vele punten van overeenstemming met de week van 7 lot 14 Juni 1940 in het Westen, aldus wordt aan het D.N.B. van militaire zijde medegedeeld. Terwijl de gevechten toentertijd tusschen het Kanaal en de Maas slechts over een front van 400 kilometer werden geleverd, is de tegenwoordige beslissende strijd tegen de Sovjets over een front verdeeld, dat meer dan zes maal zoo lang is. Aan dit front heeft zich in de af geloopen week een nieuwe vorm van strijd tusschen het wederzijdsche oorlogsmateriaal ontwikkeld, welke op het oogenblik nog niet geëindigd is. In zijn gigan tische afmetingen overtreft hij de groote gevechten tusschen het oorlogsmateriaal tijdens den wereldoorlog zonder eenige twijfel, ofschoon het munitieverbruik geringer kan zijn Het beslissende onderscheid tusschen den huidigen strijd tusschen het oorlogsmateriaal en den strijd in den wereldoorlog ligt hierin dat toen de tegenstanders zich in den strijd uitputten en verzwak ten, terwijl thans reeds op ondubbelzinnige wijze is te constateeren dat de Duitsche strijdkrachten den Sovjets, zij het ook tijdens zware gevechten, de zwaar ste verliezen hebben toegebracht zonder zelf hierdoor benadeeld te worden wat betreft de toekomstige vrij heid van handelen. Terwijl dus de strijd tusschen het oorlogsmateriaal tijdens den wereldoorlog zuivere uit puttingsgevechten waren zonder met een beslissend re sultaat voor den eenen of anderen kant te eindigen, wordt In den huidigen strijd tusschen het oorlogsmate riaal in het Oosten de voorwaarde bevochten voor de voortzetting van den bewegingsoorlog. Hierin ligt even eens een parallel met den in het begin genoemden slag tusschen het Kanaal en de Maas in begin Juni 1940. Het resultaat van de vijfde week van strijd tegen de Sovjets is kort samengevat het volgende: 1. De Duitsche luchtmacht heeft haar reeds vroeger gemelde vernietigende successen, behaald ln den strijd tegen de Sovjetvliegers, opnieuw aanzienlijk kunnen vergrooten. Zij heeft bovendien met de grootste doel treffendheid de ingesloten vijandelijke groepen, alsmede de terugtochtscolonnes en transportwegen der Sovjets onder vuur genomen. Sinds de afgeloopen vijf dagen zijn voortdurend succesvolle aanvallen ondernomen op bet commando-, verkeers- en bewapeningscentrum der Sovjet-Unie, Moskou. De eerste vier aanvallen werden des nachts ondernomen, terwijl gisteren voor den eer sten keer ook een aanval overdag kon worden onder nomen. 2. De bevrijding van Bessarabië en Estland heeft nieuwe vorderingen gemaakt en is bijna voltooid. 3. De in den strijd geworpen strijdkrachten der bond- genooten hebben een groot aandeel in de behaalde suc cessen. De Roemeensche, Hongaarsche en Slowaaksche formaties hebben op de Zuidelijke flank in Bessarabië en in het Zuidelijk deel van de Oekraïne even succes volle aanvallen ondernomen als de Finsche formaties op de Noordelijke flank aan den Noordelijken oever van het Ladoga-meer. Resumeerend kan worden geconstateerd dat de vijfde oorlogsweek tegen de Sovjets de voorwaarden heeft ge schapen voor de succesvolle voortzetting van den veld tocht in het Oosten en wel op dusdanige wijze dat de openbare meening eerst na het beëindigen van de ver dere operaties zich hiervan bewust zal worden. Duitsche gevechtsvliegtuigen scheervluchten onder nomen op Sovjet-artilleriestellingen. In een blik semsnelle aanval werden 25 kanonnen buiten ge vecht gesteld en een munitieopslagplaats door vol treffers van bommen vernietigd. Ook Zondag was de Duitsche luchtmacht zeer actief. Met succes werden aanvallen gedaan op spoorlijnen, transporttreinen, troepenconcentraties en colonnes. De reusachtige verliezen aan Sovjet vliegtuigen beteekenen voor de bolsjewisten zulk een beslissende verzwakking, dat zij sinds een maand niet meer in staat zijn aanvalspogingen op Oost-Duitschland te ondernemen, zoo constateert het D.N.B. Zelfs in den afweer hebben de Sovjets niet meer de kracht den Duitschen aanvalsoperaties schade te doen. De jongste luchtaanvallen op Moskou. BERLIJN, 27 Juli (D.N.B.). Het Duitsche luchtwapen heeft gisteravond opnieuw militaire doelen in Moskou aangevallen. Welgerichte treffers verwoesten spoorlijnen, bruggen, magazijnen, enz. Meer dan 100.000 brisantbommen en verscheidene duizenden brandbommen werden uitgeworpen. De Duitsche vliegtuigen voerden alle opdrachten met goed succes uit en keerden zonder eigen verliezen terug. Militaire plannen der Sovjets. BERLIJN, 27 Juli (D.N.B.) Bij den opmarsch in de richting van Petersburg heeft een Duitsche afdeeling infanterie op 26 Juli een Sovjet-voor- raadskamp buitgemaakt, waarin zich o.a. 132 Sovjet-amphibie-pantserwagens bevonden. De Sov jet-wachtposten vielen in een kort vuurgevecht. Uit ds pantserwagens haalden de Duitsche soldaten teen honderden Sovjet-soldaten te voorschijn. Zij kwamen beteuterd eruit en maakten den 'indruk alsof zij in de pantserwagens slechts dekking ge zocht hadden. Toen een Duitsche tolk den Sovjet korporaal, die blijkbaar de leiding over den troep had vroeg, waarom de bolsjewisten niet terstond met hun gevechtswagens hadden aangevallen, ant woordde deze: „Die domkoppen weten niet eens wat zij met de pantserwagens beginnen moeten. De meesten waren vroeger aapjeskoetsier of taxi- chauffeurs in Moskou en zijn pas eenige dagen ge leden als reserve hier naar toe gebracht". Op 26 Juli heeft een gemotoriseerde Duitsche verkenningsafdeeling op een der hoofdwegen naar Leningrad een colonne voertuigen buitgemaakt, waarbij men in een der wagens van den staf een geheim rapport vond van den divisie-commandant. Het stuk was gekenmerkt met „zeer geheim" en be helst de volgende nauwkeurige voorstelling van den toestand op 25 Juli: „De Duitschers hebben ons sinds dagen in den kneep. Hun artillerie heeft onze stellingen stelselmatig onder vuur genomen en dwong ons te wijken. Een van onze bataljons werd verrassend verstrooid. Van het regiment Riglonof ontbreekt sinds dagen elk spoor. In den geheelen sector bestaat geen enkele telefoonver binding meer en uitgestuurde koeriers zijn niet teruggekeerd. Voorts mankeert het aan pantser wagens en daarmee ook aan mogelijkheden om den aftocht te dekken. Wat de pantserformaties onder nomen hebben was volkomen onvoldoende. Zoo héb ik gistermorgen een afdeeling zware pantsers in de richting van Wolossowa vooruitgestuurd. Doch de lieden moeten elke oriënteering verloren hebben, want in plaats van naar het Zuidwesten te rijden, zijn zij naar het Oosten gegaan en zijn zij tien kilo meter achter onze linies in het moeras blijven steken". In het stafkwartier van het vijfde Sovjetleger te Luck hebben de Duitschers ingemetselde kasten ontdekt, waarin een blad gevonden is, dat tot op schrift draagt: „Operatieplan voor het aanvals- leger". Volgens dit geheime aanvalsplan stonden op het gebied grenzend aan Oost-Pruisen tot aan het gebied om Warschau zes Sovjet-legers voor den aanval gereed. Het derde en vierde leger moest van Kowno uit met 22 divisies en drie reserve-divisies, waaronder sterke gepantserde en gemotoriseerde eenheden, optreden. De vertrekhavens van de Sov jet-luchtstrijdkrachten waren slechts enkele kilo meters van de Duitsche grens verwijderd. Het vijfde leger zou oprukken in de richting van het stadje Gehlenburg in Oost-Pruisen. Dit vijfde leger was samengesteld uit zeventien divisies waaronder ver scheidene gepantserde afdeelingen. Het zevende leger stond in het gebied om Bialystock en zou via Ostrolenka 't Gouvernement-Generaal binnendrin gen. Bij dit Sovjetleger valt de beschikking over ongewoon sterke reserves op. Warschau was het doel van het tweede leger, terwijl het eerste leger van Brest uit naar het Zuidwesten moest op dringen. De kaart bevat voorts bijzonderheden over de vermoede sterkte van het Duitsche leger in Oost- Pruisen en in het Gouvernement-Generaal. Daarbij is opmerkelijk dat de Sovjets zelfs het aantal der Duitsche divisies in de overeenkomstige tegenover liggende gebieden opgeven met minder dan de helft van hun eigen divisies. Japansche operaties voltrokken zich in samenwerking met de Fransche autoriteiten. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Als gevolg van de vriendschappelijke overeenkomst tusschen Frank rijk en Japan is de vreedzame bezetting van Fransch-Indo China en zijn wateren reeds de vorige week door Japansche militaire- en marine- strijdkrachten uitgevoerd, zoo schrijft het blad „Japan Times and Advertiser", dat nauwe betrek kingen onderhoudt met het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken. Deze operaties zijn in de meest volledige samenwer king met de autoriteiten van Fransch Indo China snel en zonder wrijving voltooid. Thans, zoo vervolgt het blad, nu Japan, als sterkste mogendheid van Oost- Azië, aan het in gevaar verkeerende gebied zijn be scherming verleend heeft, knnnen ook de overige staten weer het gevoel van veiligheid hebben. Wie zorgvuldig de Japansche verklaringen leest, kan zon der twijfel constateeren dat er nergens van een of fensieve houding, bedreiging of iets dergelijks gespro ken kan worden. Frankrijk is een tweede Syrië be spaard geworden en Japan weet thans dat ook zijn poort in den rug beschermd is. De „Tokio Asahi Sjimboen" schrijft dat de overeen komst de verwezenlijking is van de Japansch-Fran- sche samenwerking met het doel: de veiligheid van Fransch Indo China. Daarmede is aan de machinaties van derde staten tot het vormen van een anti- Japansch front den bodem ingeslagen. Aan deze krachten is een beslissende slag toegebracht. De „To kio Nitsji Nitsji" meent dat aan Fransch Indo China een „tweeden Balkan" bespaard is geworden. In toonaangevende Fransche kringen te Vichy ont houdt men zich er nog steeds van, zoo verneemt het D.N.B., commentaren te leveren op de overeenkomst met Japan inzake Indo China. Men zegt dat de nauw keurige stellingen der beide regeeringen thans be trokken en in de te Vichy cn Tokio uitgegeven ver klaringen op ondubbelzinnige wijze vastgelegd zijn. Alleen vestigt men er nog eens de aandacht op dat de eigenlijke beteekenis van het verdrag te vinden is in de gemeenschappelijke verdediging van Fransch-Indo China, een noodzakelijkheid, welke voortgesproten is uit den in het Verre Oosten geschapen toestand. De technische bepalingen van het verdrag, zoo ver klaart men, zullen van kracht worden, wanneer de in de gemeenschappelijke Fransch-Japansche verklaring over de sluiting van het verdrag genoemde „buiten gewone omstandigheden" zich zullen voordoen. MEENING VAN DE „DIPLO". De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz bespreekt de Britsche bedoelingen ten aanzien van Fransch-Indo China en de totstandkoming van de tusschen Japan en Frankrijk gesloten overeenkomst, om die plannen van Groot Brittannië te verhinderen. De „Diplo" herinnert daarbij aan de verschillende aanslagen, die van Britsche zijde niet alleen in Afrika en Azië, doch ook in Syrië tegen Fransche koloniën ondernomen zijn en juicht het Fransch-Japansche be sluit toe de bedoelingen van Churchill ditmaal, hoe wel tot ergernis van Engeland, tijdig te voorkomen. Ondanks het feit. zoo schrijft de „Diplo" verder, dat eenerzijds de rechtstreeksche bedreiging van Indo- China, anderzijds echter het souvereine recht van Japan en Frankrijk tot de gemeenschappelijke be scherming van Fransch Indo China buiten kijf is, hebben de Ver. Staten hierop met represailles of zoo men wil met sancties meenen te mogen reageeren. Zij gingen daarbij van de veronderstelling uit dat de nieuwe Fransch-Japansche overeenkomsten een ge vaar zouden kunnen meebrengen voor hun aanvoeren van grondstoffen uit de overzeesche gewesten. Daar mede staat in elk geval vast dat Amerika, zonder de publicatie van bijzonderheden der Fransch-Japansche overeenkomsten af te wachten, economische maatrege len heeft genomen tegen Japan teneinde te straffen of af te persen. De toekomst zal leeren of en in hoe ver deze maatregelen zich ten slotte tegen den ver oorzaker zelf zullen richten. Op dit oogenblik zijn zij in ieder geval een nieuw teeken voor het ziekelijke streven van de tcgenwbordige machthebbers in Washington de wereldgebeurtenissen van hun egocen trisch standpunt te bekijken en voor hun aanmatiging zich het recht te verschaffen en zich te mengen in alle gebieden van deze wereld. Weesf zuinig met gas in uw bedrijf Haalt uit uw toestellen, wat er in zit, een v o 1 b e 1 a s t toestel werkt zuinig. Streeft daarom naar volle bezetting van ovens voor gloeien, smeden, drogen en bakken en van baden voor reiniging en galvanische behandeling. Verkort zooveel mogelijk de pauzen voor laden en lossen tusschen twee charges. Is er niet eiken dag volop werk voor uw oven of kookketel, zamel het werk dan op tot het toestel een dag volop kan branden. Hebt ge voor hetzelfde werk vier matig- belaste ovens of baden in gebruik, stel er dan een of twee buiten bedrijf, zoodat de rest volbelast is. Verspilt de warmte niet. Steekt brandergereedschap pas aan, als uw werk gereed ligt. Vergeet branders, vooral minder zichtbare branders, niet af te sluiten als u klaar bent. Weest zuinig met warm water. Past op warmteverliezen. Een ovendeur mag slechts openstaan, zoo lang er geladen of gelost wordt. Kookketels, reinigingsbaden. e.d. moeten normaal afgedekt zijn: waterverdamping kost veel warmte. Laat hoogedrukbranders van groote ovens en van ovens voor hooge temperatuur instel len door deskundig personeel. Kleine kost, groote baat. Vaak kan men een aanzienlijke gasbesparing bereiken door een kleine verbetering van de installatie of door beter onderhoud er van. Rust ovens en baden, die 's morgens nog warm zijn, uit met een schoorsteenafsluiting maar zoodanig dat de hoofdgaskraan eerst ge opend kan worden, als het kanaal weer vrij is. 's Nachts sluiten hiervan leidt tot een hoo- gere aanvangstemperatuur 's morgens. Voorziet de kranen van branders, die regel matig getemperd moeten worden, van een schaalverdeeling of aanslag voor kleinstellïng. Voorziet brandergereedschap dat aan moet blijven, van een afzonderlijke waakvlam. Beperkt de warmteuitstraling door warme buitenwanden van ovens en ketels in alumi- niumkleur te verven. Controleert regelmatig het goed-sluitend zijn van ovendeuren en keteldeksels. Laat de gasbranders regelmatig nazien en schoonmaken. Laat defecte thermometers, pyrometers en temperatuurregelaars herstellen. Ze kunnen u veel gas besparen. Vraagt desgewenscht advies aan het plaat selijk gasbedrijf of aan het industrielaborato rium van de gasstichting, Parkweg 17, Den Haag. Operaties boven het Zuidoosten des lands. BERLIJN, 28 Juli (D.N.B.) In den nacht van Zon dag op Maandag heeft boven Groot-Brittannië een „aanzienlijke" vijandelijke activiteit in de lucht ge- heerscht. zoo meldt dc Britsche Berichtendienst op grond van een communiqué van het Engelsche minis terie van luchtvaart. De luchtaanvallen strekten zich uit over Zuidoost Engeland met inbegrip van het Lon- densche gebied, waar „zekere schade" werd aange richt en een aantal slachtoffers is gevallen. MARKT ALKMAAR. Zaterdag 26 Juli. Aanvoer 105 pond boter, kleinh. 1.25- 1.30. handel matig. Het A.N.P. meldt: 's-GRAVENHAGE 26 Juli. Het is heden voor de eer en de toekomst van Nederland een bijzonder gewich tige dag geweest: Het uit vele honderden deelne mers bestaande eerste gedeelte van het Vrijwilligers legioen is vertrokken om straks na voltooide spoed opleiding, in het Oosten van Europa deel te nemen aan den strijd van de verbonden legers tegen het bolsjewistische gevaar en daarmede te toonen, dat men bereid is, zijn hoogste offers in te zetten voor de bescherming van ons volk en in het algemeen van de Germaansche beschaving tegen de van dien kant dreigende volks-ontbindende elementen. Uit alle deelen van ons land waren vrijwilligers, meest jongemannen van omstreeks 20 jaar, doch ook mannen, die de drie kruisjès reeds achter zich had den, naar Den Haag gekomen om als leden van dit legioen onder Nederlandsche vlag en Nederlandsche officieren de gezamenlijke reis naar het Oosten te aanvaarden. In de groote zaal van den Dierentuin, welke zaal kwistig met groen en bloemen en verder met doeken in de kleuren oranje-wit-blauw en het hakenkruis van onze Duitsche broeders versierd was, daar wer den van één uur in den namiddag af de laatste voor bereidselen voor dezen veldtocht getroffen. Op het podium prijkte het uit oranje, witte en blauwe bloe men vervaardigde zonnerad, als embleem van dit legioen. Lieftallige meisjes reikten aan alle deelne mers bloemen uit. Te ruim twee uur mar.-heerde een gedeelte, name- s-GRAVENHAGE, 26 Juli. De Commis saris-Generaal voor het Veiligheidswezen en höhere S.S.- imd Polizeiführer maakt bekend: Op grond van paragraaf 1 van de verorde ning van den Rijkscommissaris 20/41 verbied ik met ingang van heden: 1. Het ophangen, aanplakken en het op iedere andere wijze in het openbaar vertoonen van plakkaten en geschriften van de Nederlandsche Unie. 2. Het dragen van insignes van de Nederlandsche Unie. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 'S-GRAVENHAGE, 28 JulL f 5000.—: 4626. f 1500.—: 6805. f 1000.—: 4562 7593 13204 15767. f 400.—: 3056 8406 18199. f 200.—: 14871. f 100.—: 1274, 1892, 6462, 10870, 10936, 13352, 15340. 19255, 21578, 21961. lijk degenen, die tot de N.S.B behoorden, ongeveer 40 pet. van dit contingent, naar den Princesse-schouw- burg, waar de leider van de N.S.B., ir. Mussert, hen afzonderlijk zou toe spreken. Ook deze zaal was met groen en bloemen getooid, terwijl op het podium een portret van den Führer was opgesteld. De leider der N.S.B.die hier met een daverend „Houzee" werd verwelkomd, zeide van zijn jongens persoonlijk bij hun vertrek afscheid te willen nemen. Hij herinnerde aan den landdag in het tentenkamp in 1935 te Loosduinen, toen hij daar de solidariteit der Nationaal-socialisten met Italië in den strijd te gen Abessinië had betuigd. Van die verbondenheid met het fascisme en met het Duitsche nationaal-socia- lisme is dit vrijwilligerslegioen onze consequentie, zoo zeide spreker, die verder deed uitkomen, dat de jongens, die thans gaan deelnemen aan den strijd tegen het bolsjewisme, dit doen als waarachtige Ne derlanders. Zij zullen straks den eed moeten afleg gen voor den Führer en dat kan voor hen geen be zwaar zijn, want zij strijden tezamen met Noren, De nen en Vlamingen, die denzelfden eed aflegden voor den Führer aller Germanen, zonder wien Europa aan het bolsjewisme zou zijn overgeleverd. De strijd van Duitschland tegen dat gevaar is thans meer dan ooit onze gemeenschappelijke strijd. Gij gaat, aldus ir. Mussert, als vertegenwoordigers van den sterken Nederlandschen stam daaraan deel nemen met mijn volledige instemming en gij kunt u daarin meer Nederlandsch gevoelen dan ooit tevo ren. Naast de algemeene materieele verzorging uwer verwanten zal de afd. IV van het hoofdkwartier der N.S.B. op de bres staan voor de behartiging van alles, wat voor de ten strijde trekkende kameraden in bij? zondere gevallen noodig mocht blijken. Gezamenlijk werd nu het zesde couplet gezongen van het Wilhelmus „Mijn schilt ende betrouwen", waarna de deelnemers den leider „Wij zijn de zwarte soldaten" toezongen. Toen allen weder in den Dierentuin bijeen waren, tezamen met de overige leden van het vrijkorps, wer den zij allen in carrévorm opgesteld, met de Ne derlandsche vlag in het centrum. Een militair mu ziekkorps was mede aanwezig. Op de gaanderijen hadden zeer vele familieleden, verwanten en vrienden plaats genomen. Als hooge gasten waren tegenwoordig de Duitsche generaals Rauter en Schumann, eerstgenoemde me de namens den Rijkscommissaris, de Oberstarbeits- führer Bethmann, de president der Nederlandsche Bank, mr. M.M. Rost van Tonningen en de Haagsche hoofdcommissaris van politie, mr. Hamer. Tegen half vier trad de commandant van het legioen „Nederland", luitenant-generaal H. A. Seyffardt, oud chef van den generalen staf, binnen. De Nederlandsche kapitein Voorwinden meldde dit gedeelte van het legioen present, waarna de gene raal den troep inspecteerde, terwijl de muziek zich deed hooren. Rede generaal Seyffardt. Luitenant-generaal Seyffardt hield de volgende toe spraak: „Nederlandsche legioen-soldaten, kameraden. Gij hebt een kloek besluit genomen, een besluit, dat u tot eere strekt en dat ons vaderland tot eere strekt. Gij hebt begrepen wat helaas door zoo velen niet wordt begrepen, die toch denken dat zij goede vader landers zijn. Nederland mocht niet achterblijven, ook Neerlands zonen moeten medestrijden met de Groot-Duitsche weermacht, die vecht voor de vrijheid van Europa, voor de beschaving en de kuituur, voor alle geestelijke waarden, welke de christenheid wil en moet behouden. (Vervolg op de laatste pagina van dit nummer.1 Commissaris-generaal dr. Fischböck tijdens zijn rede op de bijeenkomst van het sociaal-economisch genootschap Nederland en Europa in het Kurhaus te Scheveningen. Van links naar rechts: de heeren: Rost van Tonningen, H. C. van Maasdijk, dr. Fischböck, prof Van Loon, prof. Snijder en dr. T. Goedewaagen. (Foto Schimmelpenningh)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1