IJmuider Courant Duitschland wint voor Europa op alle fronten DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De strijd in het Oosten: wÈ Slag van Smolensk nadert zijn succesvol einde. 26e JAARGANG No. 226 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefo°n 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgageven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 29 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Om Ostrow moest hardnekkig gestreden worden. Verwoestingen, branden en sporen van verwoede gevechten vonden de Duitsche troepen bij hun intocht in de stad. (Foto Orbis-Holland) Stalinlinie ook van Bessarabië uil doorbroken Hardnekkige legensfand der Sovjets over wonnen. Nog een Sovjetdivisie ver nietigd. Op 27 Juli is, naar het D.N.B. verneemt, een Duitsche divisie van het Zuiden van Bessara bië uit naar de Stalin-linie opgerukt. In een dapperen aanval werd de zwaar verstei-kte linie doorbroken. De Duitsche troepen braken den hardnekkigen tegenstand der bolsjewisten veroverden 21 kazematten, waaronder een zwaar bolwerk met gepantserde batterijen van 75 centimeter. In het achterwaartsche gebied van den cen- tralen frontsector werden op 27 Juli Sovjet formaties welke zich in de bosschen hadden teruggetrokken, door een Duitsche divisie om singeld en vernietigd. De bolsjewisten hadden buitengewoon zware verliezen aan gesneuvel den en gewonden. In een toelichting op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. verder, dat het oprukken in den Zuidelijken sector door "de weersomstandig heden zeer bemoeilijkt wordt. Niettemin worden ondanks de zeer slechte wegen in de Oekraine dagelijks vorderingen gemaakt. Aan het overige front wordt de zuivering van het uitgesti-ekte gevechtsterrein van ingesloten vijandelijke troepen voortgezet. Ook in den Noordelijken sector is de aanval van Duitsche en Finsche troepen ondanks taai verzet van den vijand voortgezet. Over het geheel ge nomen vindt de groote vernietigings- en vermor zelingsslag ten Oosten van de Stalin-linie voort gang. Ten Westen van Wyasna heeft naar voorts L ~IS: (Foto Stapf) Het nieuwste Victorieplakaat. Ook een militair Fransch— Japansch accoord. Gemeenschappelijke verdediging van Fransch Indo-China. Uit Vichy meldt het D.N.B.: Naar van ge woonlijk welingelichte zijde wordt vernomen. is thans ook definitieve overeenstemming bereikt over de militaire kwesties van de Fransch-Ja- pansche samenwerking. Naar men zich zal herinneren, zijn tot dit doel te Hanioi technische besprekingen gevoerd tusschen den gouverneur-generaal van Indo-China, admiraal Decoux, en den chef van de Japansche militaire mis sie, generaal Soemita. Zoodoende is na de succes volle beëindiging der tegelijkertijd te Tokio en Vichy gevoerde politieke besprekingen zoowel in politiek als in militair opzicht de grondslag gevonden voor de gemeenschappelijke verdediging van Fransch Irido-China. Naar vernomen wordt is de Japansche ambassadeur te Vichy, Kato, Maandag opnieuw ontvangen door den plaatsvervangenden minister-president admiraal Dar- «ii Vermoedelijk had dit bezoek de bedoeling de Fransche regeering in te lichten omtrent de be- iihdiging-van de technische besprekingen te Hanoi. bekend word een Duitsche pantserdivisie op 26 en 27 Juli een versche, uit het Oosten aangevoerde, Sovjetdivisie vernietigd. In dezen zelfden sector van het front heeft een andere Duitsche divisie 83 Sovjet pantser wagens vernietigd, welke poogden door een uitval aan een Duitsche omsingeling te ont komen. Acht Sovjetbatterijen, welke den bols- jewistischen uitval ondersteunden, werden eveneens vernietigd. 35000 GEVANGENEN ÏN HET GEBIED VAN 1VÏOGILEW. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De in het gebied van Mogilew begonnen ver nietiging van omsingelde Sovjet-strijdkrachten werd Zondag krachtig en met spoed voortgezet. Binnen- één dag tijds is het aantal gevangenen met 12.000 man gestegen tot 35.000 man. Het aantal buitgemaakte kanonnen is gisteren met het dub bele gestegen en bedraagt tot dusverre 250 stuks. Verder zijn 750 mitrailleurs in Duitsche handen gevallen. De overige buit Is zoo omvangrijk, dat een overzicht nog niet mogelijk is. De- Sovjets hebben op 26 en 27 Juli bloedige verliezen geleden bij hun pogingen zich te bevrij den uit den ijzeren greep der Duitsche troepen in het gebied van Smolensk. Op 26 en 27 Juli hebben de politieke commissarissen tegen den wil der troe pen bevolen een uitval te ondernemen. Duitsche soldaten hebben daarbij waargenomen, dat de bols jewisten bij hun uitbraakpogingen in den rug door eigen mitrailleurs werden beschoten. Uit verkla ringen van gevangen genomen soldaten blijkt, dat de Sovjets bij hun aanvallen binnen het kader van hun regimentenbataljons zoogenaamde „opvang- commando's" hadden opgesteld. Deze „oppassers" hadden tot taak, terugwijkende bolsjewisten door vuur van achteren opnieuw tot den aanval te dwin gen. In het gebied van Smolensk zijn op 26 Juli de restanten van een Sovjetbataljon gezamenlijk naar de Duitsche troepen overgeloopen. De meeste sol daten van dit bataljon waren eerst enkele weken tevoren onder de wapens geroepen. Het bataljon dat in een garnizoen bij Toela was opgesteld, was uiterst gebrekkig bewapend. Talrijke soldaten be zaten zelfs geen geweer. VERLIEZEN VAN DE SOVJET-LUCHTMACHT. Duitsche jagers en luchtdoelartillerie hebben op 27 Juli en in den nacht van 27 op 28 Juli 123 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Bovendien wer den 17 Sovjetvliegtuigen op den grond vernield, zoodat de Sovjets gisteren 140 vliegtuigen verlo ren hebben. De officieele Finsche berichtendienst meldt bo vendien dat op Zondag 27 Juli de vijandelijke ac tiviteit in de lucht onbeteekenend was, doch dat de Finsche luchtafweer in Karelië nog drie vijan delijke vliegtuigen kon neerhalen. AANVAL OP HANGö AFGESLAGEN. Zondag hebben de Finsch-Duitsche troepen een aanval van de bolsjewisten ten Westen van Hangö afgeslagen, onder zware verliezen voor den vijand. De Sovjets, aldus het DN.B., hadden tevergeefs geprobeerd op twee plaatsen van Hangö te landen. Bij succesrijke gevechten aan het Finsche front op 27 Juli hebben de bolsjewisten aanzienlijke ver liezen geleden. In één sector werden alle 16 Sov jettanks in brand geschoten-en vernietigd. Van officieele Finsche- zijde wordt nog het vol gende medegedeeld: Aan het Noordelijk front zijn weer omsingelde vijandelijke troepen vernietigd, waarbij een zeer aanzienlijke hoeveelheid anti-tankkanonnen, mi trailleur, automatische wapenen, granaatwerpers cn ander oorlogsmaterieel is buit gemaakt. De andere operaties hebben een gunstig verloop ge nomen. geheel overeenkomstig de plannen. De Finsche vliegers en de luchtafweer op den grond hebben tot Zondagavond in totaal 191 Sovjet vliegtuigen omlaag geschoten. Hieronder zijn niet begrepen de op den grond vernietigde vliegtuigen en die, waarvan niet met zekerheid kon worden vastgesteld dat zij waren neergeschoten. Haven van Odessa gebombardeerd. Talrijke branden. BERLIJN. 28 Juli. De haven van Odessa is 'n den afgeloopen'nacht meermalen door gevechts- liegtuigen gebombardeerd. Omslaginstallaties wer den getroffen en in brand! geschoten. Een omvang rijke en verscheidene kleinere branden bewezen het succes van den aanvaL (D.N.B.) Bessarabië na bet terugtrekken der Sovjets. De hoofdstad biedt een beeld van verschrikking. VICHY, 28 Juli. Een speciale correspondent der Ofi, die op zijn reis langs het front steden en dorpen in Bessarabië bezocht, deelt mede dat Bessarabië en de Boekowina een tragisch gezicht bieden. Systema tisch hebben de Sovjets de steden en dorpen vernield, tengevolge van hun plezier in vernielen. Tal van be woners zijn enkele dagen voor het uitbreken der vij andelijkheden naar het binnenland weggevoerd. An deren werden gedwongen met de Sovjet-Russische troepen te vluchten. Heel Bessarabië is tegenwoordig een groote woestenij, bijna zonder bewoners. De hoofdstad van Bessarabië ziet er vreeselijk uit. Langs enkele kilometers ziet men nog slechts uitgebrande huizen. Het centrum der stad is één enorme puin hoop. Drie dagen en drie nachten lang is de stad op bevel der Sovjetautoriteiten met benzine overgoten en vervolgens in brand gestoken. Jaren zijn noodig, alvorens op de plaats waar het. vernielde Kischinen stond een nieuwe stad te bouwen. Van de 120.000 be woners leven er slechts nog een paar duizend in de stad. Het is hartverscheurend hoe zij door de straten dwalen, teneinde uit de puinhoopen nog eenige voor werpen te redden. Ook in de Boekowina aldus het bericht is de. situatie overeenkomstig, maar hier hebben de steden en dorpen minder onder de ver woestingen der Sovjets te lijden gehad. In dit gebied zijn de Duitsche en Roemeensche troepen te vlug op gerukt om den Sovjettroepen te veroorloven hun plannen ten uitvoer te leggen. (D.N.B.) De heer R. Blomberg overleden. Oud-hoofd eener O. L. Sclïool te Haarlem. In den ouderdom van 70 jaar is in zijn woning aan de Delftlaan te Haarlem overleden de heer Roelof Blomberg, oud-hoofd van een O.L. School te Haarlem. De heer Blomberg heeft zich ook na zijn eervol ontslag dat hem per 1 Februari 1936 wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd werd verleend, steeds zeer voor de jeugd geïnteres seerd. Hij gaf hiervan meermalen blijk door het werk van zijn vrouw ook metterdaad te steunen. Als een kindervriend en een goed oprecht mensch zal hij in de herinnering van velen blijven voort leven. De heer Blomberg werd 23 Juni 1871 te Zwart sluis geboren. Op 20-jarigen leeftijd volgde zijn be noeming tot onderwijzer te Lonneker waar hij tot 1893 bleef. In dat jaar werd hij onderwijzer te Wijk aan Zee en Duin benoemd en een jaar later werd hij als onderwijzer aan een der Haarlemsche Lagere Scholen verbonden. 1 September 1920 werd hij hoofd van de school aan het Leidscheplein en in 1524 hoofd van de voormalige school 7. Dit bleef hij tot 1 Februari 1936. Van talrijke organisaties ook op onderwijsge bied heeft de heer Blomberg zich zeer verdien stelijk gemaakt. De teraardebestelling zal Donderdag a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan plaats vinden. VETVANGERS IN RESTAURANTS. IN SLACHT HUIZEN EN BIJ SOMMIGE INDUSTRIEëN. De Staatscourant van gisteren bevat een besluit van den secretaris-generaal van landbouw en vis- scherij betreffende het verplichte gebruik van vet vangers. Het besluit bepaalt o.a. het volgende: De eigenaren van: a. slachthuizen, sl^chtbedrijven, vleeschwaren- fabrieken, destructiebedrijven, vetsmelterijen, mar garine- en oliefabrïeken, vischbe- en -verwerkende inrichtingen, darmbewerkende inrichtingen, melk poeder- en kaasfabrieken, zeep- en kaarsenfabrie ken, alsmede van b. hotels, restaurants en andere soortgelijke in richtingen, waar dagelijks ten minste 300 warme maaltijden worden bereid, zijn verplicht zorg te dragen, dat vet, aanwezig in het, uit het bedrijf afkomstige, spoel of afvalwater, wordt ingezameld door middel van vetvangers. Voor zoover bij de inwerkingtreding van dit be sluit bij de in artikel 2 bedoelde bedrijven geen vetvangers aanwezig zijn, dient aan de in het vorige artikel vervatte verplichting, alsnog binnen 3 maanden na in werking treden van dit besluit te worden voldaan. De vetüangers moeten aan bepaalde door de Cen trale te stellen eischen voldoen De Centrale kan zoo noodig een bepaald systeem voorschrijven. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 29 OP S0 JULI 1941 van 21.56 lot 5.56 Maan op 50 Juli op 13.25 Maan op 31 Juli onder 00.20 DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Luchtaanval op Londen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Juli. (D. N. B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „De slag van Smolensk nadert zijn succesvol einde. Alle pogingen om de vernietiging van de Ingesloten Sovjet-formaties te verhinderen, zijn verijdeld. In de Oekraïne dringen de verbonden troepen, ondanks den uiterst moeilijken toestand der wegen, voortdurend achter den wijkenden tegenstander op. Aan het Finsche front hebben Duitsche en Finsche troepen tegenover taaien vijande lijken tegenstand, verder terrein gewonnen. Als vergelding voor de herhaalde luchtaanvallen van Britsche gevechtsvlieg tuigen op woonwijken in Duitsche steden heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht de Britsche hoofdstad gebombardeerd. Ten Westen van de Theemsbocht werden zware branden ontstoken. Gevechtsvliegtuigen hebben bij de Faröreilanden een vrij groot vrachtschip in den grond geboord en een koopvaarder zwaar beschadigd. Voor de Schotsche Oostkust heeft een groot koopvaardijschip een treffer gekregen van een lucht- torpedo. De vijand is overdag noch des nachts het Rijksgebied binnengevlogen." Het in vetvangers gewonnen slib moet ter be schikking worden gesteld van degenen die met de inzameling zullen worden belast. Nieuw Verordeningenblad. 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Morgen verschijnt een nieuw Veroi-denlngenblad dat een aantal be langrijke nieuwe verordeningen brengt. De verordeningen 133136 regelen de aangele genheden betx-effende degenen die zich bij het Ne derlandsche Vrijwilligerslegioen hebben aangeslo ten of reeds op andere wijze aan den strijd in Oost-Europa zijn gaan deelnemen. De pers deed hierover reeds eenige mededeelingen. Men vindt een en ander hier uitvoex-iger en in de officieele bewoordingen- Verordening 137 machtigt den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbeschex-ming om uniforme regelen te stellen voor het vexkrijgen van subsidies uit de openbare middelen ten dienste van het bijzondere onderwijs, alsook om voorschriften voor dit on derwijs .uit te vaardigen en eventueel onderwijsin richtingen te sluiten, indien de orde of de rust op deze scliolen niet voldoende gewaarborgd is. Verordening 138 bevat belangrijke bepalingen over de bescherming der openbare orde, nl. een samenvatting van alle op dit gebied tot dusver verschenen bepalingeh, deels ook mét aanvullin gen en veranderingen. Verordening 139 brengt voorschriften over het bezit van waperfen. No. 140 handelt over postduiven en duiven. Nr. 141 draagt de bevoegdheid inzake de rege ling van oorlogsschaden op het departement van financiën over. No. 142 vult de verordening inzake vijandelijk vermogen hier te lande aan door de Sovjet-Unie aan de lijst der betrokken staten toe te voegen. De bevoegdheid tot strafvervolgifng inzake deze ver ordening wordt tevens aan de Duitsche rechts spraak overgedragen. Verordening nr. 143 verplicht de houders van Amerikaansche vermogenswaarden om deze te la ten x-egistreeren en bepaalt dat men over deze waarden zonder toestemming van den rijkscommis saris niet beschikken mag. Verordening 144 is van handelspolitieken aard en regelt wat men aan de Duitsche Kamer van Koophandel in Nedei-land betalen moet inzake de regeling van opdrachten uit het Duitsche rijk, die zij hier verzoi'gt. Verordening no. 145 geef bepalingen over de be handeling van inboedels naar aanleiding van de verordening op de materieele oorlogsschade bij executie en faillissement. Tenslotte bepaalt verordening no. 1.46 dat hout onder de distributiebepalingen gebracht wordt. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. f 20.000: 17043. f 2.000: 10072. f 1.500: 8740. f 1.000: 11996. f 400: 19397, 21581. f 200: 6510, 13594, 16346. f 100: 9313, 10799, 11658. 11856, 17930. Nederlandsche Vrijwilligerslegioen. s-GRAVENHAGE, 28 Juli. Wegens den sterken toeloop van vrijwilligers werden de meeste bureaux van aanmelding voor het Nederlandsche vrijwilligers legioen voorloopig gesloten. Het Amsterdamsche bu reau blijft nog open tot Donderdagavond 31 Juli a.s. Geopend blijft daarna alleen het aanmeldingsbureau te Den Haag, Koninginnegracht 22; aanmeldingen moeten schriftelijk geschieden. (A.N.P.) IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f 4.20—f 4 per kg. Tong f 4.40—f 2.50 per kg. Kabeljauw f 20—f 16 per stuk. KI. schol le s. f 82— f 58. KI. schol 2e s. f 58—f 50. Pufschol le s. f 45— l fuf,scho1 2e s. f 26.50f 8.80. Pieterman f 79— f 77. Muilen f 36f 31. KI. r. poon le s. f 79f 73, KI. r. poon 2e s. f 58—f 50. Poontjes f 26—f 15.50. KI. makreel f 50f 37.50. Horsmakreel f 13f 9.6O. Gr. griet f 140. KI. griet f 90. Gr. schar f 25. KI. schar f 20—f la. Pufschar f 11—f 2.60. Alles per 50 kg. Besommingen: Trawlers: IJM 432 „De Raad" 200 m. f 4486. IJM. 22 „Ita" é00 m. f 2820. Kotter: TX 29 f 1735. Logger: SCH 73 f 2168, SCH 274 f 1193. De Haarlemsche Vacantiebezigheden voor Schoolkinderen zijn Maandag be gonnen op het speelterrein bij den Verspronckweg. Ongeveer 500 kinderen onder leiding van een 25-tal leidsters en leiders zullen hier weer eenige weken kunnen genieten van allerlei spelen. Op de foto zien wij de kinderen bij het spelen. Rechts bovenaan oud-wethouder E. v. d. Wall, voorzitter en mevr. E. C. Harkema- Verhaar, bestuurslid van de vereeniging. In het midden de hoofdleider, de heer E. M. Slot, (Foto Dg Haas) BEVERWIJK Jaarvergadering van „De Kennemers". Een goed vereenlgingsjaar. In het Kennemer Theater hield de B.V.V. „De Kennen mers" Maandagavond onder voorzitterschap van den heer M. Lindner haar jaarvergadering, waarvoor groote be langstelling bestond. De voorzitter sprak hierover in zijn openingswoord dan ook zijn tevredenheid uit. Voor de vereeniging is het een moeilijk jaar geweest, maar het stemt tot tevredenheid dat alle leden hun krachten hebben Ingespannen om de plaats, die de Kennemers veroverd heeft, te behouden. Het seizoen is zeer wisselvallig geweest. Het eerste elftal baarde zeer veel zorg en het kostte groote moeite het tweede klasserschap te prolongeeren. De voorbereidingen voor het a.s. seizoen hangen geheel af van de training. Training moet daarom nu het parool zijn, temeer om te voorkomen dat het eerste elftal weer in gevaar komt Het tweede elftal kon ondanks het feit. dat het soms met moei lijkheden te kampen had, zijn positie behouden. Het der de elftal zette na een fraai seizoen den kroon op het werk door te promoveeren naar de eerste klasse van den N.V.B. afdeeling Haarlem. Twee adspirantenelftallen behaalden eveneens het kampioenschap van hun afdeeling. Tenslotte bracht spr. nog dank aan allen die de vereeniging ook maar op eenigerlei wijze hadden gesteund. In het jaarverslag kon de heer H. M. Janssen iets opti mistischer klanken laten hooien. Van de commissies heeft vooral de elftalcommissie een moeilijk Jaar achter den rug. Voorts releveerde spr. de. verrichtingen van de elf tallen. Het ledental bleef vrijwel gelijk en bedraagt nu ongeveer 300. Ook het aantal donateurs is zeer bevredi gend. De samenwerking met de supportersvereeniging „Rood-Zwart" liet niets te wenschen over. Met den wensch dat het seizoen 1941-1942 succesvoller zou zijn besloot de secretaris zijn jaarverslag. Met eenige goedgekozen woorden herdacht de voorzit ter hierna het overlijden van den heer P. Reymer. De ver gadering nam hierbij een minuut stilte in acht. Blijkens het financieele verslag van den heer P. van Essen waren de inkomsten iets verminderd. Door de ver mindering van de terreinhuur en de opbrengst van de contributies zijn de financiën niet achteruitgegaan. De ontvangsten bedroegen 4.016.87 en de uitgaven 3844.59. Een batig saldo dus van 172.28. De kascommissie had de boeken en bescheiden in orde bevonden, zoodat den penningmeester décharge werd ver leend. Nadat de heer J. C. Verhorst een overzicht had ge geven van het materiaal, werd de bestuursverkiezing ge houden. De heeren P. van Essen en H. M. Janssen wer den bij acclamatiè herkozen. In de kascommissie werd de heer Romunde benoemd en als plaatsvervanger de heer M. Berghuis. Op voorstel van het bestuur werd de geheele elftalcom missie gehandhaafd. Aan deze commissie werden twee be stuursleden toegewezen. Het voorste! van het. bestuur om van clubhuls. te ver anderen. omdat het tegenwoordige te klein werd, werd met algemeene stemmen aangenomen. Het nieuwe club huis Is thans café „Meerenstein" aan de Breestraat. Dank werd gebracht aan den vorigen clubhuishouder, den heer F. Sprengers, voor het vele werk dat hij voor de vereeni ging heeft gedaan. Voorgesteld werd om uit de leden combinaties te vor men en deze onderlinge wedstrijden te laten spelen om zoodoende de elftallen voor het nieuwe seizoen samen te kunnen stellen. De wedstrijden zullen op Zondagmorgen gespeeld worden. Ook hiermee ging de vergadering ac coord. Bij de rondvraag bracht het eerelid P. Blaauw dank aan het bestuur voor de leiding der vereeniging in dit moei lijke jaar. Aangedrongen werd om zomersporten te gaan beoefe nen. Het bestuur kon daar echter thans nog geen besluit over nemen. Getracht zal worden een commissie te vor men. die de voorbereiding ter hand zal nemen. Nadat de mogelijkheid nog besproken was het clubblad „De Rood zwarte" weer iedere maand te laten verschijnen, sloot da voorzitter met de gebruikelijke woorden van dank de va** g adering.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1