FRWZ SCHUBERT Finland strijdt opnieuw. Onze magazijnen VACANTIE gesloten zijn Johde Waard's Naar Moskou EGIOEN D Toen de f innen in ne«, najaar van 1939 naar het zwaard moesten grijpen om zich te verdedigen tegen het Sovjet-gevaar dat hen ernstig bedreigde, leefde Nederland in angstige spanning mee in hun strijd. De Finnen hadden onze onverdeelde sympathie. Het was voor hen helaas een hopelooze strijd, daar zij door een overmacht besprongen werden. Toch hebben zij zich kranig geweerd en aan de Sovjet-troepen eiken vierkanten meter grond be twist. Eiken vooruitgang moesten de aanvallers met zware offers betalen. Helaas vielen ook duizenden Finnen in de worsteling om hun land van indringers vrij te houden. Maar het bloed dezer mannen vloei de niet vergeefs, want de taaie tegenstand dwong de Sovjet met Finland over vrede te spreken. De voorwaarden die Stalin en de zijnen aan Finland stelden waren weliswaar zwaar, maar de Finnen konden niet anders doen dan die accepteeren. Zij hadden voor hun land gedaan wat zij konden, zelfs méér dan dat. Voor de overmacht, het brute ge weld, moest gebogen worden, maar toch kwamen de Finnen eervol uit den strijd. Hun blazoen was immers onbevlekt. De Nederlanders vernamen met droefenis in het hart dat de Finnen hun strijd hadden moeten op geven en dezen zelf vleiden zich met de hoop, dat de Sovjets tevreden zouden zijn. Helaas die ver wachting bleek ijdel. Uit de onlangs gepubliceerde documenten is gebleken dat de Sovjets al spoedig na het sluiten van den vrede met nieuwe eischen kwamen. In wezen werd het Finsche volksbestaan bedreigd. En nu hebben de Finnen opnieuw naar de wa pens moeten grijpen, terwijl de wonden van den vorigen oorlog nog lang niet geheeld zijn Maar er is een groot verschil met 1939. Nu staan de Finnen niet alleen in hun strijd. De as-mogend- heden hebben hun sterke legers naar het Oostelijk front gezonden om met de Sovjet een strijd op leven en dood te voeren. Het is daar een titanen worsteling, die gevoerd wordt onder het devies: „Duitschland strijdt voor Europa". Deze strijd duurt reeds vijf weken, maar in dien tijd heeft het Duitsche leger reeds belangrijke wapenfeiten verricht. De Duitsche weefmachtsberichten maken schier eiken dag melding van belangrijke vorderingen, vernietiging van troepenmachten en verovering van veel oorlogsmateriaal. Kiew, Moskou en Petersburg worden bedreigd. De Finnen strijden slechts op een klein deel van het groote Oostfront. In 1939 werd op Finschen bo dem gestreden, nu hebben de Finnen het grensge bied al lang overschreden en drongen met hun troe pen het Sovjetgebied binnen. Ook nu volgt Nederland den strijd in het Oosten met spanning. En daarbij gaan opnieuw veler ge-- dachten naar het Finsche volk in zijn strijden en lijden. Van harte wordt gehoopt, dat het einde van den strijd in het Oosten voor de Finnen een beves tiging zal brengen van hun vrij en onafhankelijk volksbestaan, waarbij tevens de door overmacht af gedwongen vredesvoorwaarden van 1939 weer on gedaan gemaakt worden. En als de Finnen zegevierend uit dezen strijd te voorschijn komen beteekent dit ook dat door de vereenigde legers van Duitschland en Italië, aange vuld door de vrijkorpsen uit vele andere landen, de Bolsjewiki teruggeslagen zijn, zoodat zij hun ideaal het Bolsjewisme in Europa te laten overheer- schen, moeten opgeven. Prof. T. Goedewaagen over zijn hoogleeraarschap. Eigen taak der wijsbegeerte Gebon den aan tijdsgebeuren en socialen strijd. Een f,philosofie der bloedgemeenschap 's-cMAVENHAGE, 28 Juli. In een vraagge sprek met een redacteur van de Vereenigde Pers- bureaux heeft prof. dr. T. Goedewaagen, secre taris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, naar aanleiding van zijn be noeming tot bijzonder hoogleeraar in de nieuwere wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit té Leiden een uiteenzetting gegeven over wijsbegeerte en poli tiek. Vraag: „Welk verband bestaat er naar uw mee ning tusschen philisofie en politiek?" Antwoord: „In de eerste plaats", zoo verklaarde prof Goedewaagen, „wil ik op historische gron den vaststellen, dat de grootste wijsgeeren zich diepgaand met de politiek hebben bezig gehouden en dat zij philosofisch gefundeerde, politieke stel sels ontwierpen. Het waren de wijsgeeren Plato en Aristoteles, die de politiek van Alexander den Groote hebben voorbereid, terwijl de school der Stoa de wijsgeerige rechtvaardiging gaf voor een imperium-politiek der Romeinen. Thomas van Aquino stelde de algemeene politieke leer voor de Roomsche kerk op, welke nog tot voor kort de gangen van het politieke katholicisme heeft kunnen leiden. Ook Kant levert, als overtuigd aanhanger van de Fransche revolutie, een bewijs voor mijn stelling, evenals Schelling en Hegel, die sterk anti- liberalistisch in den zin der restauratie hebben ge dacht. Tenslotte mag zeker ook Rousseau niet ver geten worden in verband met de leer der volks- souvereiniteit. Men mag gerust zeggen, dat elke wijsgeer, die op volledigheid aanspraak wil maken, zijn politieke stelsel heeft, zooals hij dit moet hebben in ver band met zijn eigen, bepaalde sociale en religieuze opvattingen. De wijsbegeerte en de politiek zijn onscheidbaar en hun eenheid is noodzakelijk, wil len beide niet onvruchbaar zijn". Dr. T. Goedewaagen, secretaris-gene raal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten Fotodienst der N.S.B. ONTWIKKELING GEBONDEN AAN DE HISTORIE. AGENDA VOOR BEVERWIJK. DINSDAG 29 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „Was ik maar nooit getrouwd" en bijprogramma, 8 uur. Luxor Theater, Breestraat: „Was ik maar nooit getrouwd" en bijprogramma, 8 uur. WOENSDAG 29 JULI. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 29 JULI. Thalia Theater: „Lichte Cavalerie", 8-uur. Rex Theater: „Gescheiden op stap", 8 uur. Theater de Pont: „Ave Maria", 8 uur. WOENSDAG 29 JULI. fhalia Theater: Lichte Cavalerie, 8 uur. Rex Theater: Gescheiden op stap. 8 uur. Theater de Pont: Ave Maria. 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. DINSDAG 29 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Rembrandt Theater: Vroolijke Vrouwtjes. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Meisjes van 17. 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: Sterrenparade. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: De dochter van den Samu rai. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. WOENSDAG 29 JULI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Vraag: „Wordt de vrijheid der philosofie door dezen band met de politiek niet te zeer beperkt en is zij onder deze omstandigheden nog wel tot eigen werkzaamheid in staat?" Antwoord: „Men moet vooral niet denken, dat er een eigen werkzaamheid der philosofie kan be staan geheel en al los van den politieleen strijd. Integendeel: de ontwikkeling van de philosofie en haar denkstelsels voltrekt zich juist door en in de concrete historische situatie. De vrijheid der wijs begeerte toch, beteekent geenszins dat zij los. van de maatschappij staat, doch dat zij, midden in den socialen strijd geplaatst, deze op haar eigen wijze belicht. Dit is geen ontdekking van onzen tijd, doch een historisch vaststaand onveranderlijk feit. Een karakteristiek voorbeeld hiervan, dat voor ons Nederlanders voor de hand ligt, levert Thor- becke. die in Duitschland philosofie studeerde en in Leiden de ideologie van het liberalisme schreef en beleed. Ilc zou niet gaarne ontkennen, dat Thor- becke een wijsgeerig denker was, omdat hij de geestelijke vader van de liberale politiek is, waar van ik als nationaal-socialist een bestrijder ben. Thorbecke kwam op grond van zijn philosofisch denken tot zijn politieke stelsel en wat voor hem geldt, geldt mutatis mutandis ook voor een wijs geer, die een nationaal-socialistisch politiek stelsel aanhangt. De eigen werkzaamheid van de wijsbegeerte is overal en altijd gelegen in den blik op het geheel en het logisch doordenken van alle begrippen, die op een bepaald en bijzonder geval betrekking heb ben. Zoo heeft bijvoorbeeld Plato niet alleen een gemeenschapsideaal in theorie en met de daad na gestreefd, doch ook de vraag naar het wezen en het begrip van de menschelijke samenleving ge steld". EEN „VERGETEN HOOFDSTUK" Vraag: „Wélke beteekenis hecht u aan het ras- vraagstuk in de philosofie en hoe stelt u zich voor dit te behandelen?" Antwoord: „Het rasvraagstuk is niet alleen in wijsgeerig en politiek opzicht, doch voor de ge- heele wetenschap langen tijd een „vergeten hoofd stuk" geweest. De taak van de philosofie ten aan zien van dit begrip is mijns inziens tweeledig. Ten eerste moet zij historisch laten zien hoe dit vraag stuk, ondanks het feit dat men het langen tijd heeft genegeerd, wel aan de orde móést komen. Ten tweede zal zij zich systematisch moeten bezinnen op dit begrip. Ik wil hierbij vooral den nadruk leggen op het feit, dat het rassenvraagstuk niet alleen biologisch gezien moet worden, doch dat het ook en zelfs in de eerste plaats van cultuur-wetenschappelijken aard is. Het inzicht zal meer en meer baan moetèn breken, dat het ras in belangrijke mate mede-be palend is voor het menschelijk zieleleven en de volksziel. Het is dan ook noodzakelijk, dat de ras- psychologie in alle richtingen wordt uitgebouwd. Wij mogen ons nu eenmaal niet ontveinzen, dat bij voorbeeld de politieke geschiedenis, de kunstge schiedenis en de geschiedenis van het geestelijk leven niet begrepen kunnen worden, als men het rasbeginsel niet als uitgangspunt neemt. Men denke hierbij bijvoorbeeld aan Rembrandt, of aan de gothiek, welke zoo typisch Germaansch was tegenover de overige wereld. Ook de Leidsche uni versiteit zal zich eens wijsgeerig moeten bezinnen op begrippen als volk, stam en ras. Zoowel voor de wetenschap, alsook voor den politieken strijd is dit onmisbaar. Ik stel mij dan ook voor, bij mijn onderwijs een niet gering deel te besteden aan de „philosofie der bloedgemeenschap"." WIJSBEGEERTE GEEFT INZICHT IN HET GEHEEL DER WETENSCHAP. ÉDENAVOND H i l v E R u (V ii 2O 5O - 21. 30UUR E£N LEVENS-RHAPSODIÊ IN WOORD EN BEÊLD aan p'eze groot opgezette uitzend/ng werken mee: het omkobp orkest o.l-v. hugo vegroot; het k./n- oerkoör „za/nglw'o.l.v. willem hespe een oit7var- KWARTET; laurens boötman, £3ar/to/n; jane ob lange -<OOI man, PI a no en HET rad IO tooheel- gezelschap. het geheel itaat o.l-v. hanns kunz.. ctfj ofo 2c c&iszryicC NEDERLANDSCHE OMROEP AdvIngez. Med.) De harddraverij. Vraag: „Hoe ziet u de zuiver theoretische functie van de wijsbegeerte in het geheel van het universi taire onderwijs?" Antwoord: „De universiteit is in de laatste eeuwen geworden tot een ondoordachte chaos van speciale vakken, waar een ieder in zijn eigen hokje werkt, terwijl de blik op het geheel, althans voor een zeer groot deel, verloren ging. De philosofie heeft van oudsher tot taak het encyclopaedisch stelsel van wetenschap te ontwik kelen en het was Hegel, die dit uiteraard met de middelen van zijn tijd het meest volledig heeft gedaan. Zooals thans in de politiek de idee van het geheel op den voorgrond treedt tegenover die van de bijzondere deelen, zoo gaat het ook met de verschillende wetenschappen (Gestaltspsycho- logie, moderne sociologie) en zoo zal het ook gaan met de wijsbegeerte. Deze begrijpt steeds meer als haar taak: met de wetenschappelijke middelen van dezen tijd de encyclopaedic van alle wetenschap pen dialectisch te ontwikkelen. In de stad waar Bolland doceerde is dit geen onbekend geluid! Zelf heb ik in 1932, in mijn „Summa contra metaphysi- cus" een bijdrage in dit streven willen geven en het verheugt mij, dat ik nu in de gelegenheid word gesteld der nieuwe philosofie in dezen geest niet alleen historisch beschrijvend maar ook systema tisch te ontwikkelen, daarbij aanknoopend aan het groote voorbeeld der Duitsche wijsgeeren, van Leib niz tot Hegel. Zooals nog onlangs prof. Noack uit Hamburg hier te lande heeft betoogd, liggen hier de grondslagen van een philosofische denkwijze, die in haar dialectiek zuiver methodisch en „op de hoogte van de wetenschappen" is". (V.P.B.i Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. GEMEENTERAADSVERGADERING Woensdagavond te 8.15 vergadert c\e gemeenteraad van Beverwijk. De agenda vermeldt: Benoeming van een onderwijzeres aan de Gem. O.L. School, de „Vondelschool". Benoeming van een onderwijzer aan de Gem. O. L. School, de „Julianaschool". Benoeming van een leerares aan de Gem. Huishoud en Industrieschool. 4. Aanbieding rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente, de bedrijfsrekeningen en balansen der bedrijven en diensten over het dienstjaar 1940. Voorgesteld wordt deze stukken in handen te stellen der financiëele commis sie met het verzoek om rapport uit te brengen. 5. Vaststelling tiende wijziging gemeentebegiooting dienst 1940. 6. Voorstel tot het overnemen van gronden voor den aanleg van straten. 7. Mededeellngen en Ingekomen stukken, Voor de kortebaandraverij, die op Donderdag 7 Augustus op de Breestraat onder auspiciën van de Beverwijksche harddraverijvereeniging wordt ge houden, zijn tot nu toe reeds 13 paarden ingeschre ven. De heer A. Commijs uit Rotterdam, een be kende figuur op de korte banen, zal weer als starter fungeeren. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: F. de Lang, landbouwersknecht, van Heemskerkerweg 105. Tr. Rijnders, zonder beroep, Heemskerk, Reguliersdwarsstraat 20, J. Rijnders, metselaar, van Heemskerk, Reguliersdwarsstraat 20: M. Spaan, hulp in de huis., van Valkenburg Houthem, Beecksanghlaan 1 inw. J. a. de Graaf, fabrieksar beider, van Krommenie, Creuzberglaan 117; A. van Stcin, chauffeur, van Heemskerk, Alkm. weg 283: J J. Hilberls, tuindersknecht, van Heer, Arendsweg 210 K. J. Toebes, tuinknecht, van Heemstede, Arendsweg 94; A. Courbois, los arbeider, van Velsen, Van Hogen- dorpstraat 11; A. L. Huijsman. zonder beroep, van Velsen, Laan van Kanaan 1; G Vos, zonder beroep, an Alkmaar, Gladiolenlaan 1; G. M. Visser, zonder beroep, van Amsterdam, Laan van Kanaan 19; M. Timmerman, serg.-konstabel mar., van Den Helder, van Hogendorpstraat 7. Vertrokken: M. J. Banke, bakker, naar Bodegraven, Pr. Hendrikstraat 7; R. W. B. Klarenaar, slager, naar Wisch A 291 a. M. J. Damen, zonder beroep, naar Velsen, Irissenstraat 6; H. T. C. Arnold, hulp in de huish. naar Zierikzee, Lange Nobelstraat 155 a; C. van der Heijden, dienstbode, naar Gassel, Provincialeweg 9. M. J. H. van der Heiden, dienstbode, n. Haarlem, Lekstraat 18; M. Fennekohl, zonder beroep, naar Bremen (Dl.); W. van Bronkhorst, boekh. cons, fabr., naar Hoogeveen, Julianastraat 20; C. van den Outenaar, zonder beroep, n. Westzaan, Welver G 78 A. H. Hoveling, winkelbediende, naar Velsen, Duin- vlietstraat 27; J. M. B. Damen, meubelmaker, naar Hilversum, Laardenveg 181; A. Spruit, koopman, naar Velsen, *Gr. Hout- of Koningsweg 173; A. Bakker, dienstbode, naar Schagen, Laan O 121; N. C. M. Brantjes, landbouwer, naar Assendeitf, Kanaalweg 16; C. J. van Hattum, dienstbode naar Haarlem, Kam perlaan 4; T. Heersmit, electricien, naar Doetichem; K 35; G. Versluis,zonder beroep, naar Velsen, Ruiterstraat 72. Eerste steenlegging van huizen complex „Goed Wonen". Zaterdagmiddag a.s. te drie uur zal op het ter rein achter den Arendsweg de eerste steenlegging plaats hebben van de nieuwe woningen van de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen". Deze steenlegging zal geschieden door den heer W. van Dok, wethouder. Aanvoer van boonen neemt toe. Aan de beide Beverwijksche veilingen neemt de aanvoer van de diverse boonensoorten geleidelijk aan toe Vooral het aanbod van spercieboonen neemt grootere vormen aan Alles gaat' tegen de vastgestelde prijzen van de hand. Een groot deel van allerlei producten moet door de groote vraag volgens een verdeelingssysteem verkocht worden. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau zijn de volgende gevon den en verloren voorwerpen en dieren aangege- m: Gevonden: spaniel, zwart poesje, foxterrier, hou ten hamer, heerenrijwiel, pop. medaille, kinder fietsje, kalf, taschje met inhoud, paar heerenhand schoenen, paar kinderschoenen, sleutel, clips, vul potlood, rijwielslot met ketting, kinder jasje, da mesarmbandhorloge, foto, zakkammetje, kinder- sehoentje, 2 zilverbons van f 1.bruin kinder- taschje met inhoud, zilveren speld, damespara- pluie, dameshandschoen, damesblouse, tasch met inhoud, zwart poesje, kinderschoentje, schepje. Wijk aan Zee: zwarte vulpen, sportriem. Verloren: persoonsbewijs, pakje waschgoed. hee renschoen, 2 persoonsbewijzen, map met distributie bescheiden, alpinopet, zilveren broche, gouden schakelarmband, blauwe ceintuur, bril, paar lak schoenen, identiteitsbewijs, badpak met handdoek, zilveren vulpotlood, badpak met handdoek, per soonsbewijs, étui met verbandmiddelen, gymnastiek schoentje, Lipssleutel, textielkaart, drie zilver bons van f 1, heerenhoed, portemonnaie met in houd, persoonsbewijs, identiteitsbewijs, kinder schoentje, sjaal, bewijs van Jodendom, portemon naie, portemonnaie met inhoud, vulpen. Wijk aan Zee: zilveren horloge, colbert, kinder jasje, damestaschje met inhoud. OVERNEMING VAN GRONDEN Voor den aanleg van straten met betrekking tot het in exploitatie brengen der terreinen van de N.V. Bouw- en Exploitatie ,Mlj. v.h. Firma Smit en Riezenkamp alhier, gelegen tjisschen den Arendsweg en de Oostertuinen, is het thans noodig over te gaan tot kostelooze overname van-de op dit complex gelegen straten en plantsoenen. Het gedeelte van de gronden dat een bestemming heeft voor openbaar nut kan worden aangekocht. B. en W. stel len den Raad voor hiertoe te besluiten. Kanaalstraat 46/48 en Kennemerpl. 20 zullen wegens van ZATERDAG 2 AU GUSTUS n.m. 7 uur, tot MAANDAG 11 AUGUS TUS n.m. 2 uur Modemagazijnen (Adv. Ingez. Med.) 99 „De dag der kampioenen' Voor den jaarlijkschen sportdag van De Kennemers, die a.s. Zondag in het Sportpark aan de C. Amsestraat wordt gehouden, bestaat onder leden groote belangstelling. Reeds hebben ongeveer 60 leden op de verschillende ingeschreven, zoodat wat de deelneming betreft het suc ces reeds verzekerd is. Maandagavond 4 Augustus zullen in het nieuwe clubhuis café„Meerenstein" dc prijzen aan de „Kennemerskam- pioenen 1941" uitgereikt worden. ONDERWIJSVOORDR ACHTEN Voor de benoeming van een onderwijzer aan de O- L. Julianaschool Is na ingewonnen bericht van het Hoofd der School wegens uitbreiding van het aantal leerkrach ten met ingang van het nieuwe schooljaar door B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1 M. J. Eggens te Rotterdam. 2 -E. Sanders te Zaandam. 3 P. Boerdam te Hil- ligersberg Voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. Vondelschool: 1 Mcvr- E. C. Mlddelbeek-Scholtz te Beverwijk; 2 mej. C. ter brugge te Petten. 3 mej. C. M. Mulder te De Koog (Texel). Deze voordrachten werden goedgekeurd door den In specteur van het L.O. in de inspectie Alkmaar. Voordracht voor de benoeming van 1 September 1941 af tot leerares in vasten dienst aan de Gem. Huishoud- en Industrieschool in de vakken koken en voedingsleer: mej. M. Gz. P. Beek, sedert 1 April 1940 als zoodanig in tij-, delijken dienst aan de school verbonden. Deze voordracht ierd goedgekeurd door den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming. De Kennemers en de a.s. competitie. In de gisteravond gehouden jaarvergadering van de B. V. „De Kennemers" heeft de secretaris, de heer H. M. Janssen, medegedeeld, dat getracht zal worden voor de roodzwarten een competitie-indeeling te krijgen, welke verre uitreizen zooals in het vorige seizoen naar Utrecht (2e keer) en Amersfoort uitsluit. Ook andere tweede klassers zouden hier veel voor voelen. EXAMENS. Aan de R.-K. Huishoud- en Industrieschool te Haarlem werd in de afdeeling Huishoudkunde van de eerste naar de tweede klas bevorderd Chr. Luypen. OPDRACHT. Aan de N.V. v.h. A. Blom Hz., alhier, is door Bredero's Bouwbedrijf opgedragen de sanitaire in stallaties en het-loodgieterswerk van 48 woningen te Zaandam. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN. „Kennemerland" en „Vrfje Veiling". Spinazie per K.G. 2027 Postelein per K.G. 1419 Sla per 100 krop 1.50—7.50 Andijvie per K.G. 1019 Rabarber per K.G. 813 Wortelen per bos 7 Selderij per bos 45 Tomaten per K.G. 1722 Uien per K.G. 7—12 Wsschpeen per K.G. 810 Bloemkool I per stuk 11 Bloemkool II per stuk 36 Komkommers I per stuk 8J411 Komkommers II per stuk 56 Pronkboonen per KG. 20 Snijboonen per K.G. 22 Dubb. boonen per K.G. 22 Sprcieboonen z. dr. per K.G. 35 Spercieboonen m. dr. per K.G. 35 Tuinboonen per K.G. 7 Doppers per K.G. 16 Raspers per K.G. 16 kapucijners witte per K.G. 16 Capucijners bruine per K.G. 16 Peulen per K.G. 34 Frambozen per slof 1.301.50 Bessen roode per slof 68 Bessen zwarte per K.G. 42 Rijp per slof 48 Noteering van den 28en Juli 1941. Spinazie per kist 1824 Postelein per K.G. 1622 Andijvie per K.G. 1524 Wortelen per bos 7 Bieten per bos 1013 Komkommers per stuk 613'/2 Aardappelen per K.G. 660 Doppers per Kilo 18 Capucijners 1824 Raspers per K.G. 2025 Tuinboonen per K.G. 7 Snijboonen per K.G. 22 Heerenboonen per K.G. 22 Roode kool per K.G. 7 Bloemkool per 100 611 Uien per bos 57 Sla per 100 krop 49 Rabarber per 100 KG. 15 Pieterselie per kistje 8 Selderie per kistje 10 Aardbeien per doosje 10 1/2 Frambozen per doosje 16 Bessen per K.G 22 Kruisbessen per slof 74 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Dit hadden de leden van het eerste contingent vrijwilligers, da4 Zaterdagmiddag vertrok, op de wagons van hun hun trein geschreven. (Naar Moskou.) Daar- heen willen zij om den vijand in zijn hol op te zoeken en te vernietigen. Dit opschrift bewijst, dat zij weten waarom het gaat. Het demonstreert den aanvalsgeest van hen die zich met inzet van hun leven, opgeworpen hebben als verdedigers der beschaving. Naar Moskou Daarheen zullen duizenden Ne. derlandsche vrijwilligers vertrekken, omdat Ne- derlarid niet achter wil blijven, omdat het zijn aan deel wil leveren in den strijd, die aan' het Oost front gestreden wordt. In de frontberichten, die ons via de radio berei- ken, hooren wij de reportages van de verslagge; vers. Met moeite overstemmen zij het gedonder der kanonnen en het geratel der machinegeweren. Geestdriftig verhalen zij ons van de successen, dié op hetzelfde oogenblik bereikt worden. Straks zul len onze eigen verslaggevers ons vertellen van de wapenfeiten, die onze Nederlandsche strijders be- reiken tegen de bolsjewistische onderwereld. Naar Moskou. Via Krakau is daarheen reeds het eerste contingent vertrokken. Nieuwe en nog grootere contingenten zullen volgen en indien gij een man zijt, die begrijpt waar het om gaat, die beschikt over moejl en vastberadenheid, over door zettingsvermogen en eergevoel, dan wacht gij niet langer, maar dan meldt u zich bij een der bureaux van het legioen, dan onderwerpt u zich aan de keu ring en dan.naar Moskou. Nederlanders strijden reeds mee aan het fron| voor Europa tegen de machten der duisternis, te, gen de belagers der Westersche beschaving en zii verwachten van u, dat u zich bij hen voegt, zij verwachten van u, dat u zich meldt bij het VRUWILI N Koninginnegracht 22, Den Haag. NEDERLANDSCHE BANK SCHENK1 f 25.000 VOOR DE AMBULANCE. 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Voor de Neder landsche ambulance, die naar Oost-Europa zal vertrekken, kwam op het eerste bericht in de bla den reeds dadelijk f 6000 aan giften binnen, welk bedrag spoedig tot f 10.000 opliep. Heden stelde mr. M. M. Rost van Tonningen, president van de Nederlandsche Bank, namens deze f 25.000 ter beschikking der ambulance. Dit mooie bedrag is tevens bedoeld als voorbeeld ter navolging voor anderen. Er zijn tonnen gouds noodig en in de kringen, die druk bezig zijn met de voorbereiding der uitzending, rekent men op minstens evenveel medewerking als in de dagen van den eer sten Finschen vrijheidsoorlog eind 1939. EEN BELANGRIJK GIRONUMMER. Acht-zeven-zes-dubbel nul 87600 Dit is een zeer belangrijk gironummer. Hoe meer op dit nummer gestort wordt, hoe beter straks in het Oosten hulp geboden kan worden aan de gewonden, die daar op het slagveld op hulp en bij stand wachten. Acht-zeven-zes-dubbel nul is het gironummer van de Nederlandsche Ambulance. Stort uw bijdrage voor de ambulance van het Vrij willigerslegioen Nederland, op girorekening acht- zeven-zes-dubbel nul. (87600). PROPAGANDA-AFDEELING VERTREKT 6 AUGUSTUS. 's-GRAVENHAGE. 28 Juli. De propaganda- afdëeling van het Nedei-landsche Vrijwilligerslegioen, leider kapitein W. B. D. Hulstijn, is naar het A.N.P. verneemt compleet en hoopt 6 Augustus a.s. te ver trekken. De directeur-generaal van den Nederlandschen Omroep dr. ir. W. A. Herweyer heeft, naar wordt medegedeeld, een complete radioreportage wagen ter beschikking der propaganda-afdeeling gesteld en oefent persoonlijk de onderofficieren en manschappen in het goede gebruik van den wagen. Dr. ir. W. A. Herweyer. (Foto Pax-Holland) De propaganda-afdeeling heeft den directeur-gene raal haar oprechten dank voor dit prachtige hulp middel betuigd. Voorts verzoekt de propaganda-afdeeling nog te publiceeren dat zij moeite heeft met het aanschaf fen van de noodige instrumenten. Sommige zijn niet of uiterst moeilijk te verkrijgen; wie helpen kan aan normaal- en smalfilmcamera's alsmede Leica-toestel- len, kan daarmee een goeden dienst doen die zeer ge waardeerd wordt. Men gelieve dan te schrijven aan het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Princessegracht 21, ter hand van de propaganda- afdeeling van het Nederlandsch Vrijwilligerslegioen. Het is de bedoeling voor eventueel over te nemen in strumenten of toestellen den er voor geldenden prijs te betalen. (A.N.P.) Woonhuizen worden winkelhuizen. De heer H. Vooren te Velsen zal de winkelhuizen aan de Keizer Wilhelmstraat 17 en 19 doen verbou wen tot woonhuizen. Woningbouw. De heer C. de Feber alhier zal aan de Burgemees ter Rambonnetlaan 10, burgerwoonruizen met schu ren en een garage bouwen. Marktberichten en besommingen. Tarbot 4.20—4.00 per kg. Tong 4,50—2.70 per kg. Kabel jauw 20-12 per stuk. Zetschol 104. Kleine schol le soort 80-68, 2e soort 65-40. Pufschol le soort 38-25, 2e soort 20-6.70. Groote griet 156-136. Middel griet 120, Kleine griet 84-89. Groote schar 31-21. Kleine schar 20-12. Pufschar 10-3.30. Groote bot 45-37. Kleine bot 30-16. Groote makreel 126. Kleine makreel 57-40. Hofsmakreel 15.50-10.50. Pieterman 86-80. Muilen 35-31. Kleine roode poon 72-67. Kleine roode poon 2e soort 45-37. Wijting 50. Poontjes 20. Alles per 50 kg. Besommingen: Trawlers: IJm. 66 Rijnstroom 120 man den 1635. IJm. 417 Derika 7 200 manden 3411. IJm. 255 Sumatra 250 manden 5209. IJm. 129 Shamrock 175 man den 2950. IJm. 165 Martha 200 manden 3328. Kotters: Helder 125 1435. IJm. 203 1470. IJm. 221 f 3851. IJm. 223 449. Is hier iets van u bij? Lijst van in het tijdvak van en met 17 tot en met 24 Juli 1941 gevonden voorwerpen, waaromtrent aan het Hoofdbureau van Politie, Tiberiusplein 1, inlich tingen te bekomen zijn, op eiken werkdag van 11 tot 12 uur v.m. en van 4 tot 5 uur nam., met uitzondering van Zaterdagmiddag (Niet per telefoon). Een nikkel horloge, eenige sleutels, een klomp, een timmermanspriem, eenige mantels, een badpak met toebehooren, een 1. heerenschoen, een gebreid vest, een roeiboot, een gebreid kinderjasje; een driew. kin derfietsje, een halsband, een id. ketting, een Lipssleu tel in étui, eenige knippatronen, eenige ceintuurs, een alpino, drie melkkaarten. een trui, een bruin sokje een schort, een klapstoel, een sigarenkoker, een brlL een jongensjasje, een mes, model padv.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2