IJmuider Courant wint voor Europa op alle fronten Duitschland De strijd in het Oosten: Nederl.-lndië blokkeer! Japansche saldi. Vitesse in de eerste klasse. Bessarabië volkomen van Sovjet-troepen gezuiverd. Ontslag jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje 26e JAARGANG No. 227 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 30 JULI 1941 Abonnementen per week 0.13V2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme. Overal, waar de extratreinen stilhoudert, worden de manschappen, die naar het Oostfront gaan, hartelijk verwelkomd. Een Spaansche afdeeling wordt feestelijk onthaald. (Foto Orbis-Holland) Roemeensche troepen bezetten Akker man. Verrassend Duitsch - Finsch optreden.— Finnen maken aanmerkelijke vorderingen. Het D.N.B. meldt: Troepen van generaal An- tonescu zijn op 27 Juli de aan de Zwarte Zee ge legen havenstad Akkerman binnengedrongen. Met de bezetting van deze stad, gelegen aan de monding van den Dnjestr, is Bessarabië van de bolsjewisten gezuiverd. Dit oude Roemeensche ge bied, dat ongeveer een jaar geleden onder dwang aan de Sovjets werd afgestaan, bevindt zich daar mede volledig in handen van de Duitsche en Roe meensche troepen. Ook op 28 Juli leidde de aanval van de Duitsch- Roemeensche en Hongaarsche troepen tegen de bols jewisten in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front, ondanks moeilijke wegen, tot groote terrein winst. De bolsjewisten probeerden in onsamenhan gende plaatselijke gevechten zich tegen het opdrin gen van de Duitsch-Roemeensche en Hongaarsche af- deelingen te verzetten en het opdringen van de ver bonden troepen tegen te houden. Het verzet var. de Sovjets stortte onder de bloedigste verliezen voor de bolsjewisten ineen. Daarbij meldden 'Zich duizenden bolsjewistische overloopers bij de Duitsch-Roemeen- gche troepen. Duitsche troepen voltooiden gisteren de omsinge ling rondom de strijdkrachten der Sovjets, die in het gebied van Smolensk zijn ingesloten. Op verscheidene plaatsen ondernamen de bolsjewisten uitvalspogingen. Daarbij, werden in een hardnekkig boschgevecht op een plek twee bataljons vernietigd. Ook in de andere sectoren leden de bolsjewisten bij hun wanhopige uit valspogingen de bloedigste verliezen. Aan het Finsche front vielen de Duitsch-Finsche troepen'bolsjewistische afdeelingen aan en verdreven hen. Op een andere plek slaagde de Duitsch-Finsche aanval zoo verrassend snel dat 25 houwitsers, 12 in- fanteriekanonnen en 15 granaatwerpers in handen van de Duitsch-Finsche troepen vielen. In den nacht van 26 op 27 Juli deden sterke strijd krachten- van het Duitsche luchtwapen verscheidene uren lang aanvallen op Moskou. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten heeft de aanval groote, lot op verren afstand zichtbare resultaten gehad. In het Noordoosten van de stad breidde zich na midder nacht een machtige, gesloten brandhaard uit, terwijl In andere stadswijken groote afzonderlijke branden en vele kleinere branden woedden. Toelichting op het weermachtbericht. In aanvulling op het weermachtbericht van Dinsdag verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgende. „In den zuidelijken sector van het Oostelijk front is met de bezetting van het plaatsje Akkerman aan 6e monding van den Dnjestr de bevrijding van Bes- sarabië door de Roemeensche troepen voltooid. In ruim vijf weken hebben dientengevolge Duitsche en Roemeensche formaties onder bevel van den Roe- meenschen generaal en staatsleider Antonescu geheel Bessarabië aan de Sovjets ontrukt. Van het veroverde Akkerman tot aan de voornaamste haven aan de Zwarte Zee, Odessa, bedraagt de afstand hemelsbreed slechts nog vijftig kilometer. Odessa komt derhalve thans direct binnen het bereik van het front te liggen. Reeds op 20 Juli meldde het weermachtbericht dat de uit Bessarabië oprukkende Duitsch-Roemeensche strijdkrachten, nadat de vijandelijke tegenstand was gebroken, op den Oostelijken oever van den Dnjestr de achtervolging van den vijand hadden ingezet. In het Zuidelijke deel der Oekraïne volgen thans 7 %/7;'77 '777/s7 7: (Foto Stapf) Duitsche Roemeensche, Hongaarsche en Slowaaksche formaties gemeenschappelijk den terugtrekkenden vijand op den voet, zoodat de zuidelijke vleugel reeds over een breed front de Zwarte Zee nadert. In den Noordelijken sector maakt de bevrijding van Karelië door de Finnen nieuwe vorderingen. In de zeeëngte tusschen het Ladoga- en Onegameer hebben Finsche troepen onder bevel van generaal-veldmaar- schalk Mannerheim reeds op drie punten de oude Finsch-Russische grens al strijdend overschreden en rukken zij thans aan de overzijde van de grens naar den Moermansk-spoorweg op. Ondanks de verdedigingswerken der Sovjets zoo wel achter de nieuwe als ook achter de oude Finsch-Russische grens en ondanks de ongunstige toestanden van het terrein hebben de Finnen dus op deze plaats het in Maart 1940 aan de bolsjewis ten afgestane gebied in vijf weken kunnen her overen. Voor de verovering van dit gebied hadden De Sovjettroepen destijds meer dan drie maanden noodig. In den afgeloopen nacht is de hoofdstad Moskou voor den zevenden keer door de Duitsche luchtmacht aangevallen. Moskou is een van de drie grootste in dustrie- en bewapeningscentra der Sovjet Unie en een verkeersknooppunt van den eersten rang. De Sovjet hoofdstad heeft in dit verband voor het Europeesche Rusland ongeveer dezelfde beteekenis als Parijs voor Frankrijk, omdat alle belangrijke wegen, spoorlijnen, vliegtdiensten en de berichtendienst daar bijeen ko men. Bovendien is Moskou een belangrijk snijpunt van de Sovjet-binnenvaart. De succesvolle Duitsche luchtaanvallen op verkeersinstallaties, raTitaillee- rings- en de waterleidingbedrijven van Moskou moe ten op den duur den weerstandkracht der Sovjets ge voelig treffen. VELE SOVJETTANKS VERNIETIGO. BERLIJN, 29 Juli (D.N.B.) Een Duitsche pant- serafweerafdeelinge die den opmarsch van de Duitsche troepen in het gebied ten Westen van Mogilef be veiligde, heeft gisteren een aanval van een geheele bolsjewistische pantserdivisie afgeslagen en haar de zwaarste verliezen toegebracht. De Duitsche pantserjagersnamen onverwijld met hun geschut stelling toen de zware pantserkolossen van de Sovjets aan den horizon op doken. Reeds op vrij grooten afstand schoten zij uit alle vuurmonden op de aanrollende stalen massa's, vijf, zes en meer ge pantserde afweerstellingen en verder naar achteren geëchlonneerd opgestelde mitrailleurnesten onder vuur wilden nemen, steigerden hoog in de lucht en bleven zwaar getroffen liggen. Na nieuwe granaat- salvi viel weer een reeks voltreffers waar te nemen, acht Sovjet-tanks stonden in lichterlaaie, rookten en vielen 'Op zij, tot felle steekvlammen uit de wrakken schoten. Met luid gedreun vlogen de roeegenomen munitie voorraden in de lucht. Na hevigen strijd van een uur lag de geheele sector bezaaid met brandende bolsjewistische tanks. Ver weg aan den horizont waar een helling voorloopig bescherming bood aan de vluchtende boljewisten, zag men de overgebleven gepantserde strijdwagens der Sovjets verdwijnen. Nu veranderden de Duitsche pantserjagers van tactiek en achtervolgden de bolsje wisten. Zoo werden na waren strijd in totaal 83 Sovjet-tanks vernietigd. Voorts deelde het D.N.B. mede: Een afdeeling van de Duitsche voorhoeden, die tusschen Smolensk en Wjas.ma opereerde, merkte 26 Juli op de spoorlijn naar Moskou van verscheidene sporen in de nabijheid van een overlaadstation een aantal voldedig geladen trienen benevens een pantsertrein op. De weg naast de spoorlijn stond vol colonnes, die vier en vijf rijen dik de wegen verstopten. De Duitsche infanteristen, pantserjagers en stormtroepen betrokken zonder door de bolsjewieken te worden opgemerkt, stellingen op de boschrijke hoogten in de nabijheid en openden bij verrassing het vuur. Toen de Duitsche granaten tussschen de colonnes neerkwamen, ontstond onder de verrastte Sovjets een ontzaglijke verwarring. Auto's vlogen in brand, goederenwagens met munitie ontploften. Ook de pant sertrein werd buiten gevecht gesteld. Tevergeefs poogden de bolsjewisten artillerie in stelling te bren gen. In de heillooze verwarring brachten zij het slechts tot enkele schoten. Na afloop van de gevechten waren twintig treinen met ongeveer twaalfhonderd wagons, duizend auto's en tractors van allerlei slag en groote hoeveelheden Sovjet-oorlogsmaterieel vernietigd. t Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren de opera ties van het leger aan het Oostelijk front gesteund met talrijke aanvallen op de Sovjet-spoorlijnen, ver keersknooppunten en vliegvelden, naar het D.N.B. verneemt. Talrijke trajecten werden door bommen vernield. Bij bomaanvallen op vliegvelden werden alleen op één vliegveld twintig bolsjewistische toestellen op den grond vernield en tal van andere machines wer den zwaar beschadigd. Petroleumovereenkomst opgezegd. Stopzetting van importen uit Japan wordt overwogen. Het D.N.B. verneemt uit Tokio: Naar de „Tokio Asahi Sjimboen" meldt heeft Nederlandsch-Indië het voorbeeld van de Ver. Sta ten en Engeland gevolgd en besloten met ingang van 28 Juli alle Japansche saldi te blokkeeren. Bo vendien zou Nederlandsch-Indië het voornemen hebben om: 1. Allen export naar Japan, Mandsjoekwo, China en Fransch Indo-China afhankelijk te stellen van een speciale vergunning. 2. De importen uit Japan stop te zetten. De president der Javasche bank heeft, zoo meldt bet blad verder, aan den president der Yokohama Speciebank medegedeeld dat de financieele over eenkomst tusschen beide banken van December 1940 wordt opgeheven. Deze maatregel wordt er mede gemotiveerd dat de clearing niet meer, gelijk in het accoord bepaald is, in Amerikaansche dol lars verrekend kan worden. Volgens een Domei-bericht heeft de Ned. Indi sche regeering eenzijdig de petroleumovereenkomst met Japan opgeheven. De Engelsche omroep meldt, blijkens een D.N.B,- bericht uit Stockholm, dat de regeering te Batavia bepaald heeft dat geen schepen meer naar Japan mogen varen en dat de vrachtschepen moeten wor den vastgehouden. Voorts zou het verdrag betref fende de levering van olie door Ned. Indië aan Japan voorloopig worden opgeheven. MACHTIGING VOOR HET NED. INDISCHE LEGER. De Ned. Indische regeering heeft het leger, naar United Press uit Batavia meldt, gemachtigd ge bruik te maken van de wetten betreffende een noodtoestand, ingeval dit van den kant van de mi litaire bevelvoerende instanties noodzakelijk mocht worden geacht. Voorts deelt Domei mede: In een commentaar op de actie van Ned.-Indië, dat. in navolging van de Ver. Staten economische maatregelen tegen Japan heeft genomen, heeft Yosjizawa, de leider van ae recente economische Japansche missie in Ned.-Indië een verklaring af gelegd aan de pers, waarin hij o.m. zeide: „Terwijl het verbod van export en import Japan eenigszins treft, geloof ik dat, van een zuiver econo misch standpunt bezien, ook Ned. Indië aanzienlijk onder deze maatregel zal lijden". Yosjizawa zeide dat de maatregelen de economische bedrijvigheid der in Ned. Indië wonende Japanners zouden be- pei-lten doch tevens zouden zij een strenge beper king leggen op den handel tusschen Japan en Ned. Indië. Yosjizawa achtte het stopzetten van den uitvoer van olie en andere materialen uit Ned Indië ern stig, zeggende: „Het optreden van Ned. Indië bij deze gelegenheid zal van invloed zijn bij het vorm geven aan iedere wijziging van plannen, welke de Japansche regeering in de toekomst zou kunnen overwegen ten aanzien van de mobilisatie van matei ialen". Er de aandacht op vestigende dat de handel tus schen Japan en Ned. Indië op gunstige wijze was toegenomen sedert zijn terugkeer uit Ned Indië. terwijl zich den laatsten tijd ook teekenen had den voorgedaan voor een toenemend begrip en toenemende vriendschap, sprak Yosjizawa zijn die pe teleurselling uit over het optreden van Ned. Indië, dat „een einde maakt aan den handel tus schen Japan en Ned. Indië". Voorts sprak hij de vrees uit dat de Japansche kooplieden, handelslui en winkeliers in Ned. Indië groote moeilijkheden zouden ondervinden in het voortzetten van hun zaken. Vosjizawa merkte op dat hij deze verklaringen aflegde terwijl hij nog geen volledige berichten had ontvangen omtrent de toepassing van de ge noemde maatregelen waarbij hij in het licht stelde dat de Amerikaansche maat'rgelen met groote soe pelheid toegepast worden. Hij hoopte dat Nederlandsch Indië op gelijke wijze tewerk zal gaan om der wille van de be trekkingen tusschen Japan en Ned. Indië. Nu de Europeesche markt geheel gesloten is, zou voor Ned. Indië de uitsluiting van Japan alleen Amerika en Australië overlaten als landen waarmede handel gedreven kan worden, „hetgeen een harde slag voor Ned. Indië zou beteekenen". De Arnhemsche tweedeklasser Vitesse zal het volgend jaar in plaats van P.E.C. uit Zwolle in de Oostelijke eerste klasse van den N.V.B. uitkomen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Laatste strijdkrachten der Sovjets bij Smolensk worden vernietigd. Moskou opnieuw gebombardeerd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHR'ER, 29 Juli. (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Roemeensche troepen hebben het uitmondingsgebied van den Dnjestr bereikt. Bessarabië is daarmede volkomen van den vijand gezuiverd. In de Oekraine worden de operaties gestadig voortgezet. De strijdkrachten van den vijand, welke bij den doorbraak van de Stalinlinie in de richting Smolensk achterhaald waren, zijn thans voor het belangrijkste deel in de pan gehakt. De laatste groep Oostelijk van Smolensk gaat haar ondergang tegemoet. Hooge cijfers aan gevangenen en buit kunnen als resultaat van dezen geweldigen vernietigenden slag binnen enkele dagen gemeld worden. Ten westen van het Peipus-meer zijn vijandelijke strijdkrachten door de formaties welke belast zijn met de zuivering van Estland eveneens ingesloten en staan voor haar .vernietiging. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht met goede uit werking wapenfabrieken, ravitailleeringsbedrijven en verkeerswerken van de stad Moskou met bommen. In den strijd tegen Engeland bracht het luchtwapen ten Noordwesten van de Shetland-eilanden een koopvaardijschip van duizend brt. tot zinken. Voor de Engelsche Zuidoostkust kreeg een groot koopvaardijschip een bomvoltreffer. Andere luchtaanvallen waren vannacht gericht op havenwerken aan de Noord oost- en Zuidoostkust van het eiland. Een patrouilleboot schoot een Britsch vliegtuig omlaag. Noch overdag noch des nachts vonden gevechtshandelingen van den vijand plaats boven het gebied van het Duitsche Rijk." Handhaving van de openbare orde. Verordening van den Rijkscommissaris 's-GRAVENHAGE, 29 Juli (A.N.P.) Het 29 Juli verschenen Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de hand having van de openbare orde. Deze zeer uitvoerige verordening behelst een zeer welkome samenvatting en vereenvoudiging van alle tot dusver op het gebied der handhaving van de openbare orde uitgevaardigde verordeningen en be palingen. Reeds uit de voorafgaande inhoudsopgave blijkt, dat al deze voorschriften thans op logische wijze gegroepeerd zijn, zoodat een snel overzicht mo gelijk geworden is. Eerst worden de maatregelen behandeld die geno men kunnen worden, wanneer de openbare rust en de arbeidsvrede gevaar zouden loopen. Vervolgens wor den voorschriften gegeven om ontoelaatbare politieke propaganda tegen te gaan en om de bevolking in be scherming te nemen tegen het verspreiden van on juiste berichten. De andere hoofdstukken behandelen de vorming van corpsen, de actie van vereenigingen en het voorbereiden en houden van vergaderingen. In twee andere hoofdstukken worden openbare in zamelingen van geld en goederen alsmede verkeers- beperkingen (sluitingsuur van café's e.d., het open bare dansen en de verkoop van alcoholische dranken) behandeld. De laatste hoofdstukken hebben betrek king op andere overtredingen en op voorschriften voor de uitvaardiging en de bekendmaking van politie verordeningen alsmede het opleggen van straffen en boeten. Van bijzondere beteekenis zijn hierbij de ar tikelen 47 en 50, welke op overzichtelijke wijze de kwesties der bevoegdheden regelen. Naast de vermelde samenvatting en vereenvoudiging zijn er in afzonderlijke gevallen ook verscheidene wij zigingen resp. vernieuwingen ingevoerd. Zoo zijn met name bepaalde bevoegdheden welke tot dusver uitsluitend in handen waren van Duitsche overheids organen, overgedragen aan Nederlandsche autoritei ten. Zoo is b.v. voortaan de eventueele vorming van korpsen onderhevig aan de goedkeuring van den secretaris-generaal van het ministerie van Justitie. Met betrekking tot de vereenigingen is de commis saris voor vereenigingen en stichtingen, welke geen economisch karakter dragen ingeschakeld. Voorts is de bescherming van de bevolking tegen het versprei den van valsche berichten aldus aangevuld, dat in art. 14 de oprichting en het exploiteeren van geheime zenders met straf bedreigd wordt. Ten slotte zijn er bepaalde vernieuwingen hoewel niet van ingrijpenden aard ingevoerd op het ge bied van het dragen van uniformen en het vervaar digen en verspreiden van aanplakbiljetten en druk werk. V Victorie Duitschland wint voor Europa aan alle fronten. Duitsche zeestrijdkrachten vernietigen 19 schepen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt het volgende extra- bericht bekend: Duitsche duikbooten hebben in den slag op den Atlantischen Oceaan opnieuw een groot succes behaald. Door torpedojagers, korvetten, duikbootvallen en hulpkruisers belaagd, heb ben zy dagenlang een Britsch convooi bestreden en in totaal negentien schepen met een geza- menlyken inhoud van 116.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Verder werden van de beveiligings vaartuigen een torpedojager en een korvet ver nietigd. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Het rijkscommis sariaat maakt bekend: de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn verordening 108/40 (vierde verordening over bijzondere maatregelen op admi nistratiefrechtelijk gebied aan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje op zijn verzoek op eervolle wijze ont slag gegeven als secretaris-generaal van het mi nisterie van Algemeene Zaken, en hem pensioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris op grond van dezelfde verordening den secretaris van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, dr. K. J. Frederiks, belast met de voorloopige waar neming der zaken van den secretaris-generaal van het ministerie van Algemeene Zaken. Ook in den Amsterdamschen Hortus Botanicus is de Victoria Regia, de koningin der waterplanten, tot bloei gekomen. De reusachtige bladeren trekken de bijzondere aandacht der talrijke bezoekers, die den bloei van de plant komen bewonderen. (Foto Pax-Holland de H.m.) Verboden actie geconstateerd. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli De Commissaris-ge neraal voor de openbare veiligheid deelt mede: Patrouilles der Duitsche politie moesten op 26 en 27 Juli 1941 (Zaterdag en Zondag^ in het geheele land constateeren, dat groepen van de ontbonden pad- vindersvereenigingen in strijd met de voorschriften haar onwettige actie voortzetten. Deze Duitsche poli- tie-afdeelingen hebben daarom ruim 120 arrestaties verricht. O.a. werd ook een kamp bij Putten ge vonden en ontbonden. De deelnemers aan dit kamp veizet^n zich niet alleen op onbeschaamde wijze te gen de aanwijzingen van de politie-patrouilles, doch beleedigden ook de Duitsche politiebeambten op de grofste wijze, zoodat laatstgenoemden van hun wa pens gebruik moesten maken. Daarbij werd een 16- jarige jongen ernstig gewond. Als commissaris-generaal voor de openbare veilig heid zie ik mij genoodzaakt de ouders.van deze voor vallen op de hoogte te stellen, aangezien zij de vol ledige verantwoordelijkheid voor dergelijke gebeur tenissen dragen. Het is aan de ouders bekend, dat de vroegere padvindersvereenigingen ontbonden zijn en dat het ten strengste verboden is nog voor deze ver eenigingen of bonden werkzaam te zijn. Afgezien van het feit, dat in het geval-Putten de verantwoordelijk heid ten volle op de ouders valt, vestig ik er de aan dacht op, dat de Duitsche Veiligheidspolitie bevel gekregen heeft, bij dergelijke gevallen in de toekomst de ouders via de Veiligheidspolitie ter verantwoording te roepen. Bovendien kunnen deze ouders dan ver wachten, dat hun zoons, voor zoover zij leerlingen zijn aan middelbare of hoogere scholen, van elk on derwijs aan Nederlandsche leerinstellingen worden uitgesloten. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN SO OP SI IUU 1941 van 21.35 tot 5.58 Maan op SI Juli onder 0.20 Maan op 51 Juli op 14.41 (E.K.)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1