IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Be strijd in het Oosten: De nieuwe bonnen Zuinig mef gas en electriciteit! Duitsche strijdkrachten diep in de Oekraïne doorgedrongen. VICTORIE 26e JAARGANG No. 229 Uitgave Lourens Coster, .Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Omsingeling van Sovjettroepen in het Noorden voltooid. Duizenden ge vangenen gemaakt. Sovjet regiment ten Westen van het Peipusmeer ver nietigd. BERLIJN. 31 Juli (D.N.B.) De Duitsche troepen hebben op 30 Juli in den Noordelijken sector van het front de omsingeling van de Sovjetdivisies vol- toond. Deelen van zeven sterk gedecimeerdeSovjetdivi- sies werden vernietigd. Duizenden gevangenen wer den gemaakt en op de vernietigde Sovjettroepen werden 50 stukken geschut, 23 pantserjagers, 2 stuk ken luchtdoelgeschut en 68 machinegeweren buitge maakt. Voorts werden 78 vrachtauto's, verscheidene pantserwagens, 7 luchtdoelbatterijen, de daarbij be- hoorende munitie en ander oorlogstuig vernietigd of buitgemaakt. Bij de gevangenneming van de bolsje wisten vielen duizenden geweren in Duitsche han den. Voorts is op 30 Juli een ten Westen van het Peipus meer ingesloten Sovjetregiment infanterie totaal vernietigd. Op het veld, tusschen twee ongeveer duizend uit elkaar liggeende stukken bosch concentreerden zich de voortdurend herhaalde uitvalspogingen der bolsje wisten. Over open terrein, dat geen dekkingsmoge lijkheden bood, renden de Sovjetcompagnieën in breede golven in het vuur van enkele Duitsche mi trailleurs en granaatwerpers. Twee uitvalspogingen waren op deze plaats reeds afgeslagen. Toen de derde golf midden in den aanval stopte en aanstal ten maakte terug te keeren, hoorden de Duitsche Eoldaten in den rug der bolsjewisten plotseling mi- trailleurvuur. Zij namen waar dat talrijke Sovjet soldaten neervielen. De politieke commissarissen lieten nl. op hun eigen soldaten schieten om een terug tocht te verhinderen. In het vuur, dat van weerskan ten gegeven werd, stortte ook deze derde golf totaal Ineen. VERLIEZEN DER SOVJETLUCHTMACHT. BERLIJN, 31 Juli (D.N.B.) Het Duitsche hicht- wapen heeft bij zijn succesvolle operaties in den nacht van Dinsdag op Woensdag en Woensdag over dag, aan het Oostelijk front 57 Sovjetvliegtuigen in luchtgevechten vernietigd. Voorts werden 55 Sovjet toestellen op den grond vernield. In totaal hebben de Sovjets de laatste 24 uur dus 112 toestellen verlo ren. Op 30 Juli hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen onder escorte van torpedovliegtuigen achter de Sovjet- linies ten oosten van Smolensk een vliegveld aan gevallen waarop honderden zware Martin-bommen werpers, jachtvliegtuigen en transportvliegtuigen van het type Maxim Gorki stonden. De Duitsche vlieg tuigen wierpen hun bommen midden op deze lange rij vliegtuigen, een chaos van verpletterende Sovjet vliegtuigen, brandende hangars en diepe bQjnkraters achterlatend. Verder wordt nog het volgende over de Duitsche luchtactie bekend: Duitsche Messerschmitt torpedovliegtuigen, die op 30 Juli Sovjettransportcolonnes in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front met succes gebombar deerd hadden, ontmoetten op den terugweg een sterke formatie Sovjetjachtvliegtuigen. De Sovjetjagers kwamen in een kaarsrechte aanvalslinie aangevlogen, toen hen ook reeds de salvi van de Duitsche boord- wapens tegemoet vlogen. De Sovjetformatie stoof uit elkaar om vervolgens zijdelings de Messer- schmitt-vliegtuigen te naderen. De Rata-jachtvlieg- tuigen hadden echter geen rekening gehouden met de wendbaarheid der Duitsche vliegtuigen, die iedere manoeuvre op het juiste oogenblik afsloegen en met de boordkanonnen op de Sovjets schoten. Nadat reeds vijf Sovjetvliegtuigen brandend omlaag waren gestort, greep de Sovjetlucthtdoelartillerie in de luchtgevechten in en schoot zonder rekening te houden met de eigen jagers tusschen de vechtende vliegtuigen. Doch de wolkjes van de granaten lagen zoo verweg, dat de Duitsche torpedovliegtuigen hun jacht op de Rata-toestellen konden blijven voortzetten en nog zes vliegtuigen wisten neer te schieten. Dienzelfden dag probeerden Sovjeteenheden tever geefs de in het gebied ten Oosten van Smolensk in gesloten en voor hun totale vernietiging staande Sovjet troepen te ontzetten. Uit het gebied ten -Zuiden van Wjasma werd Sovjet-infanterie, ondersteund door pantserwagens tegen de Duitsche stellingen in den strijd geworpen. Alle Sovjetaanvallen werden met zware verliezen teruggeslagen. Achtervolgende Duitsche formaties infanterie vernietigden 28 Sovjet pantserwagens en sloegen twee Siberische regimen ten infanterie uiteen. Wat door de Duitsche artillerie gepresteerd Werd. Een gemotoriseerde colonne der bolsje wisten, die volkomen vernietigd werd. VJ: xjuö vyx wiö- iGlland) BRITTEN VERLIEZEN 28 VLIEGTUIGEN AAN DE NOORSCHE KUST. Van militaire zijde heeft het D.N.B. de volgende toe lichting op het weermachtbericht ontvangen: Door gebruik te maken van twee vliegtuigmoeder schepen hebben Britsche torpedovliegtuigen gisteren getijktijdig met enkele Sovjettoestellen de Noorsche haven aan de Noordelijke IJszee Kirkeness aangeval len. Evenals bij de vergeefsche acties tegen de Ka- naalkust werd ook deze aanval van Britsche gevechts vliegtuigen ondernomen onder een krachtig escorte van jachtvliegtuigen. De Duitsche afweer bleek echter op deze plaats precies zoo doeltreffend te zijn als aan alle andere fronten. Van de veertig uitgevlogen Brit sche vliegtuigen werden er door de luchtdoelartillerie en de artillerie van de marine, voor het grootste deel echter tijdens luchtgevechten, 28 neergeschoten. Zoo doende is ook weer bij dezen afgeslagen Britschen aanval de superioriteit van de Duitsche luchtmacht met betrekking tot haar materiaal en personeel aan den dag getreden. Ook uit dezen nieuwen vorm van z.g. Britsche ontlastingsoffensieven ten gunste der Sovjets blijkt duidelijk dat het de Britten te doen is om politieke en propagandistische uitwerking. De nieuwe mislukking in Noord-Noorwegen en het ge lijktijdig gemelde neerschieten van vijf Britsche ge vechtsvliegtuigen boven de Duitsche Bocht nemen een waardige plaats in in de door de Duitsche luchtmacht en luchtafweer voortdurend behaalde afweersucces- sen aan alle fronten. Niet een van de tot dusver ondernomen Britsche luchtaanvallen heeft de Britsche leiding werkelijke successen bezorgd. Wel echter zijn zij alle geworden tot een bron van de gevoeligste verliezen voor de Britsche luchtmacht. Deze mislukking van de Britsche luchtaanvallen schijnt juist thans bijzonder opmerkelijk, daar het toch geen geheim is dat het gros der Duitsche vlieg tuigen op het oogenblik nog gebruikt wordt aan het Oostelijk front. Wanneer de Duitsche afweer desondanks dergelijke voortreffelijke resultaten weet te behalen, dan kan het met de optredende Britsche formaties vliegtuigen, wat bemanning en materiaal betreft, niet al te best ge steld zijn. In het Oosten werd in den nacht van Woensdag op Donderdag de. achtste Duitsche luchtaanval op Mos kou ondernomen en tegelijkertijd werden ten Zuiden van Moskou de spoorweg- en verkeersinstallaties van het belangrijke knooppunt Orel doeltreffend met bom men bestookt. Beide aanvallen werden gedaan zonder dat van Duitsche zijde verliezen geleden werden. Aan het front zelf zijn nog steeds hevige gevechten aan den gang, die echter niet aan het feit veranderen dat de Duitsche aanval overal vorderingen maakt. Nog zijn de laatste plaatsen, waarin de vijandelijke troepen zijn omsingeld, niet geheel gezuiverd. Nergens is het echter dezen omsingelden deelen der Sovjets gelukt zich van den Duitschen druk te bevrijden of weer uit te breken, hoewel dit herhaalde malen met woedende aanvallen is geprobeerd. Daar ook alle pogingen om deze troepen te ontzetten zijn mislukt, is thans reeds te constateeren dat het veldleger der Sovjets opnieuw zijn belangrijkste en waardevolste» deelen heeft ver loren. Het succes van Duitsche duikbooten, waarvan Woensdag melding werd gemaakt, is inmiddels nog grooter geworden en wel omdat, na het uiteenjagen van het op den Atlantischen Oceaan aangevallen con- vooi, nog vijf andere koopvaardijschepen tot zinken zijn gebracht. Hierdoor is het totale verlies van den vijand tot deze eene duikbootoperatie tot 14(1.500 b.r.t. gestegen. Bij de reeds eerder gemelde stilte op den Atlanti schen Oceaan beteekent de vernietiging van ieder afzonderlijk vaartuig thans meer dan een half jaar geleden, want na een totaal verlies van 13 millioen b.r.t. Britsche of in Britschen dienst varende scheepruimte, moet iedere nieuwe verdwijning van 100.000 of meer bruto-registerton in aanzienlijke mate gevoeld worden. Bekendmaking. De weermachtsbevelhebber, generaal der vliegers Fr. Christiansen, maakt bekend: Ik herinner aan mijn mededeeling van 17 Augustus 1940, volgens welke elke waarneming over een landing, het springen uit een vliegtuig of het verblijf van leden der vijandelijke weermacht, alsmede over het werpen uit vijandelijke vlieg tuigen op Nederlandsch gebied, terstond aan de dichtstbijzijnde Duitsche militaire instantie of Duitsche politie-ïnstantie gerapporteerd moet worden. Voor elke mededeeling over een val of een nood landing van Duitsche of vijandelijke vliegtuigen, op grond waarvan de plek, waar het vliegtuig is neergekomen gevonden wordt, krijgt degene die hiervan het eerst melding maakt een premie van twintig guldeh. De premie wordt ook dan uitbe taald, wanneer onderdeelen van vliegtuigen ge vonden en aangemeld worden, welke het op on dubbelzinnige wijze mogelijk maken te constatee ren, dat een vliegtuig is neergestort. De premie wordt uitbetaald door de dienstinstantie, bij wie de aanmelding is geschied en wel onmiddellijk nadat het bericht gebleken is juist te zijn. Onafhankelijk van deze aanmeldingspremie blij ven evenals tot dusver bedragen betaald worden voor bijzondere verrichtingen, die verband houden met het neerstorten van vliegtuigen of noodlandin gen, zooals b.v. hulpverleening bij het redden van vliegtuigbemanningen, het bergen van vliegtuigen, enzoovoort. 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. Voor het tijdvak van 3 tot en met 9 Augustus zijn de bonnen „29" aan gewezen voor de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en vleeschwaren, kaas, eieren en aardappelen (bon „29" reserve). Voorts is op bon „29" van de melkkaart I in dat tijdvak beschikbaar 7 liter melk voor kinderen tot en met 3 jaar en 3*4 liter melk voor kinderen van 3 tot en met 13 jaar. Tenslotte zal in het tijdvak van 3 tot en met 9 Augustus op bon „105" algemeen beschikbaar zijn 250 gram suiker. Van de boterkaart zijn voor het tijdvak van 3 tot en met 20 Augustus aangewezen de bonnen „26 en 27", welke ieder recht geven op het koopen van 250 gram boter, terwijl in dit tijdvak op elk van de bonnen „26 en 27" van de vetkaart 250 gram boter met re ductie verkrijgbaar zal zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na Zater dag 2 Augustus niet meer geldig zijn de bon nen „28" voor brood, vleesch, en vleeschwaren, eieren, melk en aardappelen, „101" voor suiker en na Zondag 3 Augustus niet meer de bonnen „24 en 25" van de boter- en vetkaarten. De bonnen „26, 27, 28 en 29" van kaas blijven geldig tot en met 9 Augustus. In de afgeloopen dagen vele verbruikers afgesneden. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli, Bedenkt, dat het electriciteit- en gasverbruik is ge rantsoeneerd op 75 procent; dat daarom iedereen alles In het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden. dat bovendien overtreding kan worden ge straft met boete en afsluiting van den toe voer. Niemand kan thans nog den indruk hebben dat de beperking van het gas- en electrici- teitsverbruik geen hoogst ernstige zaak is. De overheid doet nogmaals een beroep op aller medewerking. Een medewerking, welke zjj ook vraagt in het eigenbelang van iederen burger. In de afgeloopen dagen zijn in ver schillende deelen van het land op groote schaal verbruikers van gas en electriciteit, waaronder tal van industrieën, afgesneden, omdat zij hun rantsoenen overmatig hadden overschreden. Men zij dus gewaarschu"alles na te laten wat niet tot het allernoodzakelijkste be hoort. VELSEN Vijf en twintig jaar in gemeente dienst. De heer Chr. Warmenhoven. (foto Schutte) Donderdag 7 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Chr. Warmenhoven te Santpoort in dienst trad bij de gemeentereiniging van Velsen. De jubilaris, die al dien tijd zijn werkzaamheden trouw heeft verricht, heeft zich vooral in Santpoort vele vrienden verworven, zoodat zijn jubileumsdag ongetwijfeld onder groote belangstelling herdacht zal worden. E. J. MALENSTEYN f In den ouderdom van 79 jaren is alhier over leden de heer E. J. Malensteyn, die als blokwach- ter van de Ned. Spoorwegen wel reeds vele jaren gepensionneer was, maar toch bij vele Velsen- Noorders een groote bekendheid genoot. Verleden jaar mochten de heer Malensteyn en zijn nog krasse vrouw ter gelgenheid van hun 55- jurig huwelijksfeest dan ook vele bewijzen van be langstelling ontvangen. De heer Malensteyn was een van de pioniers van de Velser Voetbalvereeniging „Kinheim" en tot het laatst toe nog steeds een van de supporters, die steeds bij een wedstrijd op het terrein te vin den waren. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal a.s. Zaterdag te drié uur op de begraaf plaats „De Biezen" plaats hebben. ZILVEREN JUBILEUM. De heer W. Grapendaal herdacht gsteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij d N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, waar hij sedert zijn indiensttreding werkzaam is geweest in de afdeeling buitenploeg. Des morgens werd de jubilaris en kantore ont vangen. Ir. W. A. Staring, procuratiehouder, com plimenteerde hem namens de directie. Hierbij rele veerde deze de verdiensten van den heer Grapen daal, om hem vervolgens het gebruikelijke ge schenk onder enveloppe te overhandigen. De jubilaris die den-dag verder in huiselijken kring mocht doorbrengen, kreeg ook daar nog be wijzen van belangstelling. PERSONALIA. Geslaagd voor het diploma van trichinenonder- zoeker L. H. Hoogervörst te IJmuiden. BEVERWIJK De aanstaande boonencampagne. Aanvoeren worden grooter. Nu het aardbeienseizoen weer achter den rug is, waardoor aan de -veilingen een leemte is ontstaan, staat de boonencampagne voor de deur, welke ieder jaar van grooten omvang is Een goede boonenoogst met behoorlijke prijzen legt voor deze streek nog heel wat gewicht in de schaal. De aanvoeren van de verschillende soorten zijn de laatste dagen geleide lijk meer uitgebreid, waarvan de dubbele boonen aan de spits stonden. Ook het aanbod van snijboonen nam iets toe. Van de fijnere soorten spercieboonen was echter het aanbod nog beperkt. De noteeringen, die tot Maandag j.l. op 22 cent waren vastgesteld, werden in het midden van deze week verlaagd tot 18 cent per K.G. Voor stokspercieboonen waren nog geen prijzen DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Omsingeling van Sovjet-troepeten Oosten van Smolensk verscherpt. Nog vijf koopvaardijschepen op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 31 Juli (D. N. B.), - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij de achtervolging van de in de Oekraine verslagen Sovjetlegers zijn Duitsche strijdkrachten diep in de vijandelijke achterwaartsche verbindings wegen doorgedrongen. De omsingeling van den vijand ten Oosten van Smolensk werd verder verscherpt. De in Estland strijdende formaties dreven den vijand naar het Noorden terug. Gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht militaire doelen te Moskou alsmede het spoorwegknooppunt Orel op doeltreffende wijze met bommen. Duikbooten achtervolgden de verstrooide resten van het In den Atlantischen Oceaan aangevallen convooi en brachten vijf andere gewapende koopvaardij schepen van tezamen 24.000 brt. tot zinken. De gezamenlijke verliezen van den vijand door deze operaties zijn daarmede tot 140.500 brt. gestegen. In den strijd tegen Engeland heeft het luchtwapen met bommen een groot koopvaardijschip ten Oosten van Lowestoft zwaar beschadigd. Andere bom aanvallen werden vannacht ondernomen op vliegvelden in het Zuidoosten en Zuidwesten van het eiland. De aanvalspoging van 40 Britsche vliegtuigen, welke van een vliegtuigmoeder schip in de Noordelijke IJszee naar de haven Kirkenes waren opgestegen, werd verijdeld. De vijand verloor hierbij in luchtgevechten 23 vliegtuigen, door lucht doelartillerie en marine-artillerie 5 vliegtuigen. Boven de Duitsche Bocht schoten jachttoestellen 5 toestellen omlaag, die tot een formatie van 8 Engelsche bommenwerpers behoorden. Marine-artillerie haalde 2 Britsche gevechts vliegtuigen omlaag en een marinevaartuig één Engelsche machine. Op eenige plaatsen van West-Duitschland wierpen Britsche vliegtuigen ln den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen. Onder de burgerbevolking ont stonden eenige verliezen aan dooden en gewonden. vastgesteld, zoodat deze soort prijzen kon halen van 23 tot 25 cent per K.G. De aanvoer van sla was in de afgeloopen weken van zeer grooten omvang en bleek een zeer gevraagd artikel, zoodat goede prijzen wer den gemaakt. Vrijdag en Maandag brachten de goede kwaliteiten nog van f 5 tot f 8 op. Partijen van af wijkende kwaliteit werden eveneens voor goede prij zen gekocht. In het midden van deze week liepen de prijzen echter weer uiteen van f 1 tot f 4 per 100 krop. Voor andijvie bestond ook groote kooplust; de no teeringen varieerden van 8 tot 16 cent per K.G Het artikel bloemkool was in de afgeloopen week zelfs schaarsch, terwijl bovendien het grootste ge deelte van mindere kwaliteit was Voor de beste soorten werd van" 8 tot 11 cent per stuk besteed en afwijkenden gingen naar verhouding van 3 tot 7 cent per stuk van de hand. Ook van postelein kwamen slechts enkele partijtjes aan de markt, waarvoor door de groote kooplust behoorlijke prijzen werden be taald. Van de verschillende soorten doppers begint het aanbod al weer af te nemen. Dit is een gevolg van het warme weer, waardoor dit gewas te snel rijpte. Het seizoen heeft echter wel heel kort geduurd. Voor al de soorten bleven in de afgeloopen week de maximumprijzen gehandhaafd op 16 cent per K.G. Flinke partijen komkommers werden aangevoerd; de kwaliteit is over het algemeen zeer goed. De prijzen wisselden naar soort van 6 tot 13 cent per stuk. Hoewel de aanvoer van tomaten Iets grooter was, bleef het aanbod toch nog beperkt. De groote aanvoer van bospeen vermindert nog steeds niet. Ook- waspeen wordt in flinke partijen ter veiling gebracht. Voor beide soorten gelden thans prijzen van 6 cent voor bospeen en 8 cent per K.G. voor waspeen. In de fruitafdeeling hebben de aardbeien thans weer afgedaan en deze plaats wordt nu ingenomen door de bessensoorten. De pluk van zwarte bessen valt echter tegen. Van frambozen werden deze week heel wat par tijtjes aangevoerd. Eveneens kwamen deze week per ziken en enkele partijen druiven aan de markt. De nieuwe hoofdinspecteur van politie. Mr. J. P. Engels (foto Oudendijk) Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld is tot opvolger van inspecteur W. M. Ragout, met den titulairen rang van hoofdinspecteur, benoemd mr. J. P. Engels, inspecteur van politie le klas te Vel sen. Hierbij een foto van den nieuwen functionaris. Duifschland wint voor Europa op alle fronten ZANDVOORT De nieuwe reddingsboot. In het boothuis van de N. Z. H. R. Mij, aan de Zeestraat had Donderdagmorgen half twaalf de overdracht en doop plaats van de nieuwe motor reddingboot. Deze plechtigheid droeg een intiem karakter en daarom waren slechts aanwezig de schenkster mevrouw de wed. A. M. H. Dudok de Wit-Moltzer en enkele familieleden, het hoofdbe stuur van de N.Z.H.R.Mij., de heeren P- E. Tegel berg, voorzitter, Th. de Booy Jr., secretaris-pen ningmeester, H. Th. de Booy Sr. en M. C. Koning, de plaatselijke commissie van de N.Z.H.R.Mij., be staande uit de heeren: burgemeester Van Alphen, voorzitter, Jb. v. d. Werff, secr.-penn.; dr. C. A. H. Gerke en P. v. d. Mije, de schipper D. Koper en de bemanning van de boot, het walpersoneel, de beide wethouders, de heeren C. Siegers en A. J. y. d. Het gerestaureerde raadhuis van Aarle Rixde! is officieel in gebruik genomen. (Foto Het Zuiden) Moolen, de voorzitter van de Z.R.Br, en hoofd van de Kustwacht, de heer P. v. d. Mije, de hoofden van de verschillende takken van dienst en enkele ge- noodigden. De heer P. E. Tegelberg, voorzitter van het hoofd bestuur der N.Z.H.R.Mij. heette mevrouw de wed. Dudok de Wit en de andere aanwezigen hartelijk welkom bij het derde en laatste bedrijf van deze zeer belangrijke gebeurtenis. Spreker richtte zich allereerst tot mevrouw de wed. Dudok de Wit, die in de eerste acte, welke hij de schenkingsacte noemde, de hoofdrol had gespeeld. Hij vertelde van de' groote vreugde, die het bericht van deze schen king in de kringen van de N.Z.H.R.Mij. had ver oorzaakt. Ten voile1 had men zich kunnen vereenigen met den wensch dat de boot in Zandvoort zou worden geplaatst omdat wijlen de heer Dudok de Wit zoo veel van Zandvoört hield, waar hij zooveel ver toefde. De naam van de boot zal de herinnering aan uw overleden echtgenoot bij ons allen bewaren, zoo zeidé spreker. In de tweede acte, de bouwacte, speelde de onwerper prof. Vossnack een rol, even als de architect Kramer, de bouwer, de N.V. Nico- laas Witsen en Vis, de Kromhout-motorenfabriek en de heer Taal, de bouwer van den wagen. De derde acte was de doopacte. Spreker verzocht mevrouw Dudok de Wit aan een koord te trekken, waardoor een gordijn wegviel en de naam op de met bloemen versierde boot zichtbaar werd Hierna spelde hij mevrouw de wed. Dudok de Wit een herinneringsspeldje met vlaggetje op en droeg daarna de boot over aan burgemeester Van Alphen, voorzitter van de Plaatselijke Commissie. Hierna nam mevrouw Dudok de Wit het woord, die zeide met een gevoel van dankbaarheid en vreugde naar Zandvoort gekomen te zijn. Zij sprak de hoop uit, dat de bemanning veel plezier van de boot zou mogen beleven en dat deze in dienst van de N.Z.H.R.Mij. en tot eer van Holland nog lang gebruikt zou worden. Burgemeester Van Alphen herinnerde nog aan enkele voorvallen met de oude reddingboot, waar uit wel bleek dat de bemanning behoorde tot het oude ras van stoere kerels, die het woord angst niet kenden. Hij drukte de bemanning op het hart, niet te veel te wagen. Nu de motor het zware werk doet is het in de eerste plaats de kennis van de zee en je verstand dat je bij je werk moet leiden en bU dezen neem je de verplichting op je dit goed te doen. Hierna werd door de aanwezigen de mooie boot bekeken. Zij is voorzien van een Hercules Krom houtmotor van 36 P.K. De snelheid bedraagt 7 zee mijlen. De actie-radius bij maximumsnelheid is 36 k.m. Voor lange tochten, waarbij het niet op snel heid aankomt bijv. bij het zoeken naar een kano of vliegmachine is nog een mast met zeil aanwezig. De bemanning bestaat uit 6 a 7 koppen, terwyl de boot zoo noodig plaats biedt voor ruim dertig menschen

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1