Land- en Tuinbouwpraatje. Zwembad Economische oorlog tegen Japan. Halt! VACANTIE Zilveren jubileum van Zuster Thérèse. f Huldiging In het K. S. A.gebouw. Donderdagmorgen is zuster Thérèse, hoofd van de R.K. Meisjesschool aan de Peperstraat, in ver band met het feit, dat zij 25 jaar geleden haar intrede deed in de Congregatie van de Dochters van Maria en Jozef, een buitengewoon hartelijke hul diging ten deel gevallen. 's Morgens werd in de St. Agatha kerk aan de Breestraat een H. Mis opgedragen, waarbij alle leerlingen der school tegenwoordig waren. De jubi- laresse werd door bruidjes de kerk binnengeleid. Daarna had in de groote zaal van het K.S.A.-ge- bouw de huldiging door de kinderen plaats, die de jubilaresse op aardige wijze velerlei geluk- wensehen aanboden. Namens het onderwijzend personeel en alle kin deren bood mej. Smits een misgewaad voor de kapel ten geschenke aan. Hierna nam deken P. J. Simons het woord, die als pastoor van de parochie St. Agatha hartelijke woorden van waardeering en dank sprak voor alles wat zuster Thérèse met haar medehelpsters voor de katholieke vrouwelijke jeugd in zijn parochie gedaan heeft. Hij wees vooral op den grondslag die de jubilaresse bij de kinderen legt, waardoor zij later tot flinke vrouwen en meisjes opgroeien. De Deken wenschte Zuster Thérèse toe, dat God haar nog vele jaren in de gelegenheid zal stellen om te wei-ken voor de katholieke jeugd in Beverwijk. Voorts wees hij erop, dat de jubilaresse reeds jaren directrice is van de R.K. Nijverheidsschool voor meisjes. Het moet haar zeer aan 't hart gegaan zijn, dat zij aan dit instituut niet méér heeft kun nen doen. Toch wenschte spr. haar toe, dat ze voor de verdere opvoeding van de meisjes nog eens in een bloeiende Nijverheidsschool zal komen. De Deken kon haar in dit opzicht niets beloven, maar ter gelegenheid van dit feest zegde hij toe, dat de eerste 1000 gulden, die men bij de oprichting tekort komt, haar ter eere op dezen dag gestort zullen worden. De inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Alkmaar, de heer G. Chr. Dun, uitte zijn groote waardeering voor haar werk, dat zij met groote trouw en toewijding iederen dag heeft ver richt. Spr. hoopte, dat zij nog vele jaren tot zegen van de jeugd zou mogen arbeiden. Regent Heyne van de Bisschoppelijke Kweék- school dankte zuster Thérèse met haar staf voor de wijze, waarop zij haar opvoedende taak aan de vrouwelijke jeugd van Beverwijk vervult. Hierna werd verder het programma door de kinderen afgewerkt. Tenslotte sprak de jubilaresse eenige hartelijke woorden van dank. Openbare verkooping. Donderdagmiddag is ten overstaan van notaris J. H. Bremmers in Hotel „Ter Burg" een openbare verkooping gehouden. Het woonhuis met erf en schuur aan den Noor- derwijkweg 86, groot 1.37 Aren werd tot 3300 op geboden door den heer Th, Winter alhier. Het werd op 10 door denzelfde afgemijnd. Opbrengst 3310. PERSONALIA Geslaagd voor Fransch L.O. mej. A. M. Arnóldus alhier. Bridgeclub „Sans Atout". De Uitslagen van de wedstrijden van „Sans Atout" luiden als volgt: 9 Zomercompetitie: de heer en mevr. v. d. Linden: de heer en mevr. v. Amstel winnen met 44 tegen 37 m. p. van J. Berlee-L. Mouton; H. en J. v. d Vlugt. Onderlinge wedstrijd. Noord-Zuidlijn. 1 A. Tand- H. v. Essen 50 m. p.; '2 J. Bos- G. de Boer 51 y2 m. p.; 3 Mevr. Dil-Th. Braam 60y2 m.p.; 4 T. Romijn- J. v. Leeuwen 62 m.p.; 5 L. Bos-N. van Zon 63 m.p.; 6 Dames Steenbergen-Tabak 73 m.p. Oost-Westlijn: 1 De heer en mevr. Admiraal 65Va m.p.; 2 J. Commandeur-J. Kok 69 m.p.; 3 de heer en mevr. Thomas 71V2 m.p.; 4 J. Dil-G. Tabak 72 m.p.; 5 J. v. d. Berg-J. Groot 82 m.p. De volgende week wordt geen clubavond gehou den. Beverwijk gaat met vacantie. Vele zaken gesloten. De maand Augustus is de vacantiemaand bij uitne mendheid. Welis waar gaan er velen reeds voor dien tijd met vacantie, maar dit aantal verzinkt in het niet bij de verlofgangers in Augustus. De badplaatsen en andere vancantieoorden worden dan ook in de meeste ge vallen in de komende maand het drukst bezocht. Want niet alleen dat de volgende week de bouw vakarbeiders hun specie en troffel in den steek laten en de jeugd de schooldeuren gesloten vindt, maar ook een groot deel van de Beverwijksche winkeliers gaat met vacantie. Ook de winkeldeuren zijn dus gesloten. Zoo zijn van 4 tot een met 9 Augustus vele textielza ken, schoenenzaken en herstelinrichtingeh, electro- technische en radiobureaux, goud-, zilver en uurwerk zaken, ijzerzaken, opticxënszaken en vele „eenlingen", die buiten een uniforme regeling bleven, gesloten. Net als bij vacantie van1 uw tandarts kunt u zich o,a. bij een mankement aan het licht dus alleen spoed- reparaties slechts tot twee electro-technische za ken wenden. Al de eigenaars en personeel van de verschillende zaken wat een behoorlijk aantal is, zullen volgende week van vacantie genieten. Het koopend publiek moet hier natuurlijk rekening mee hollen, daar het anders volgende week wel eens de neus kon stooten. Wij wensehen de vacantiegangers mooi weer, een prettige week en een gezellige harddraverijdag toe. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 1 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „Een schot viel. «n bijprogramma, 8 uur. ZATERDAG 2 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „Een schot viel...." en bij programma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 1 AUGUSTUS. Bioscoop De Pont: „Zoölogica", 8 uur. Rex Theater: „Ich kenn' dich nicht und liebe Dich", 8 uur. Thalia Theater: „Een huwelijk op afbetaling", S uur. ZATERDAG 2 AUGUSTUS. Bioscoop De Pont: „Zoölogica", 8 uur. Rex Theater: „Ich lcenn' dich nicht und liebe Dich", 8 uur. Thalia Theater: „Een huwelijk op afbetaling", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: VRIJDAG 1 AUGUSTUS. Frans Hals Theater: „Droom van een winter nacht", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Alles voor de firma", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Op Manoeuvre", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De Schandvlek", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 2 AUGUSTUS. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en Hoofdredacteur: R, W. P. Peereboom, Heemstede. r T. va» Tilhurr WINTERSPINAZIE. Winterspinazie wordt tot nu toe slechts weinig ge kweekt, wat wel eenigszins verwondering mag wek ken, want in den winter en het vroege voorjaar zou menigeen een wat ruimer keus van versche groenten wensehen. De winterspinazie nu vormt een welkome aanvulling tot de ingelegde en gesteriliseerde groen ten en de gewone wintergroenten. Lastig aan te kweeken is de winterspinazie volstrekt niet. Wil men er in den herfst van snijden, dan zaait men einde Juli op rijen, die ongeveer 20 cm. van elkaar gelegen zijn. Dit levert veel gemak op bij het wieden en bij het uitdunnen. Dit laatste is wel noo- dig om aan de plantjes een goede gelegenheid te geven zich flink uit te stoelen. Ze vormen dan een groote rozet van bladeren, wanneer de plantjes ruim 5 c.M. van elkaar op de rij komen te staan. Voor het gebruik in het begin van den winter zaait men eind Augustus op dezelfde wijze, terwijl men voor de derde maal zaait in het begin van September. Het laatste gewas houdt het in niet te strenge winters zeer goed uit. Men kan ervan snijden tot in April toe, als de zomerspinazie beschikbaar komt. In stren ge winters bevriest de winterspinazie wel grooten- deels, doch het hartje blijft meestal in leven. Daaruit ontwikkelen zich dan in Februari weer nieuwe blaad jes, welke men half Maart weer kan gaan snijden. Evenals voor de zomerspinazie is de bemesting met een weinig ammonsalpeter of gier zeer gewenscht. De oogst wordt daardoor zeer vergroot en de hoe danigheid verbeterd. Vooral wanneer ze door de vorst wat geleden heeft, brengt een weinig stikstof ze weer flink aan den groei. Een paar goede soorten winterspinazie zijn: breed- blad rondzaad en reuzenblad van Viroflay. „BEVERWIJK" EN DE COMPETITIE. „Beverwijk" zal aan de komende competitie met 7 elftallen deelnemen, namelijk 4 senioren-, 1 ju nioren- en 2 adspir an ten elf tallen. OPENBAAR SLACHTHUIS. In de maand Juli werden aan het Openbaar Slachthuis 406 stuks vee geslacht, namelijk 212 runderen, 144 varkens, 46 nuchtere kalveren, 3 vette kalveren en 1 paard. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN, SI Juli. Tarbot 4.00-3.80. Tong 4 30-2.55 per kg. Kleine schol le soort 100-82, 2e soort 86-47. Pufschol le soort 46-31.50, 2e soort 25-10.50. Kleine roode poon le soort 92.-, 2e soort 48-46. Groote schar 39-25, kleine schar 17-15, pufschar 12-6.00, groote bot 60.-, kleine bot 27.-, hors makreel 19.-, alles per 50 kg. Trawler: IJm. 64 Penelope 200 manden f 3957. Loggers Sch. 116 f 1160. Sch. 9 f 2158, Sch. 169 f 939, Sch. 64 f 1120. Sch. 95 f 1435, Sch. 243 f 844, Sch. 310 f 2339. Sch. 312 f 3277, Sch. 39 f 841, Kw. 33 f 765, KW. 20 f 784, Kw. 58 f 1029. KW. 26 f 823, Kw. 52 f 1490, Kw. 54 f 659, Kw. 38 f 1024, Kw. 104 f 1129. Het polotournooi van V. Z. V. Stemt hedenavond af op Hilversum I. Van de propaganda-commissie vernemen wij dat men Woensdag een conferentie heeft gehad in Am sterdam met den heer Nort, leider van de afdeeling Sport van den Rijks Radio-Omroep „De Neder landsche Omroep". De commissie oogste na lang durige besprekingen het volgende resultaat: Hedenavond zal de heer Nort in het sportkwar- tiertje van 18.30 tot 18.45 over den zender Hilver sum I een korte voorbeschouwing houden over het toumooi van Zaterdag en Zondag. Ten tweede is men er in geslaagd, dat de Ra dio-reportagewagen bij den wedstrijd van Zondag aanwezig zal zijn, waarbij als speaker voor de mi crofoon zal optreden de heer P. H. J. Dogger, se cretaris van de Technische 'Commissi* van den N. Z. B. Des avonds nog zal men dan zijn ooggetuige- verslag over den zender kunnen beluisteren. De excursie-commissie verzoekt ons er nog op te wijzen dat Zondagmorgen om uiterlijk 10.15 uur de deelnemers aan het clubhuis *Hotel Kennemer- hof" aanwezig moeten zijn. Na afloop van het be zoek aan Frigo wordt voor de gasten een kop kof fie geserveerd in het clubhuis. Hen die gasten heb ben wordt dringend verzocht, uiterlijk 12.30 uur aanwezig te zijn. Nader vernemen wij nog dat de burgemeester mr. M. M. Kwint heeft toegezegd het toumooi bij te wonen. HET WED STRTir>_ SCHEMA. De uitslag van de loting is als volgt: Voor Zaterdag: Wedstrijd no. 1 Amsterdam Reserves. 2 Haarlem—Utrecht. 3 Den HaagRot terdam. Voor Zondag: Wedstrijd no. 4 Verliezer wed- trijd 2Verl. wedstr. 3, 5 "Winnaar wedstrijd 2 Amsterdam. 6. Winnaar wedstrijd 3Winn. wed strijd 4. 7 Verliezer wedstrijd 4Reserves. 8. Win naar wedstrijd 5Winn. wedstr. 6. Als scheidsrechters op dit tournooi zullen fungee- ren de heeren Jan de Vries, voorzitter - van den N.Z.B., A. J. Braam, voorzitter van de Polocom missie en A. H. Verhoeff Jr., scheidsrechter 1ste klasse, uit Rotterdam. SANTPOORT T eraardebestelling F. J. Zandvoort. Onder zeer groote belangstelling werd gisteren op de begraafplaats „De Biezen" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer F. J. Zandvoort, opzichter le klas bij Openbare Werken der gemeente Velsen. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op Burgemeester Kwint, gemeente-secretaris E. W. de Boer, .Wethouder Visser, Ir. Verhoef, de heeren Koo- pen, Raadman en Heyda van Openbare Werken, den heer Jantjes, den heer Koning, directeur van den Reinigingsdienst, tal van werklieden van Openbax*e Werken, de heeren Bremerkamp, die het Hoofd van School 5 vertegenwoordigde, en Scholten, Hoofd van School 8, over welke scholen de heer Zandvoort het toezicht had en de heeren J. H Visser en G. Hempel, namens „Santpoort's Bloei". Het eerst werd het woord gevoerd door Ir. Verhoef, den directeur van Openbare Werken. Deze herinnerde er aan, dat de heer Zandvoort met September a.s. 30 jaar in dienst der gemeente zou zijn geweest. Van deze jaren had spr. er slechts een beperkt aantal meegemaakt, en nu hij in dit tijdsbestek den overle dene had leeren kennen, gevoelt hij het als een gemis den heer Zandvoort niet eerder ontmoet te hebben. Hierna ging spr. de verdiensten van den overledene voor de gemeente Velsen na. De heer Zandvoort, al dus spr., heeft eerst verdienstelijk werk geleverd bij den bouw van scholen, daarna bij het in exploitatie brengen van gronden te IJmuiden, om ten slotte te eindigen met het toezicht houden over straten en ge meente-eigendommen, in Velsen cn Santpoort. Wat spr. als diens chef altijd in den overledene ge waardeerd had, was het feit, dat deze zich nimmer op den voorgrond plaatste en eveneens nimmer pro beerde via de ruggen van anderen omhoog te klim men. Ten slotte richtte spr. zich tot mevr. Zandvoort, wie hij de verzekering gaf, dat de nagedachtenis van haar echtgenoot bij het bedrijf Openbare Werken in hooge eere zou blijven. Als oudste collega sprak de heer Raadman. Deze bracht den prettigen omgang met den overledene in herinnering. Ondanks het feit, dat de snelle uitbrei ding van de gemeente ook voor den heer Zandvoort haar moeilijkheden medebrengt was en bleef hij altijd dezelfde prettige collega. Voor de werklieden van Openbare Werken vertolkte de heer J. de Waal de gevoelens van hoogachting, welke dezen ten opzichte van den heer Zandvoort koesterden. „Hij was een opzichter, voor wien we door het vuur zouden gaan", aldus de heer De Waal, „en daarom, mevrouw, gevoelen wij, wat u in hem zult missen." Tenslotte sprak de heer J. H. Visser voor „Sant poort's Bloei" nog een kort dankwoord voor de pret tige samenwerking, welke men van deze zijde altijd met den heer Zandvoort gehad had. Zij tenslotte nog vermeld, dat Wethouder Dunne bier verhinderd was de plechtigheid bij te wonen en de baar o.m. gedekt was door een tweetal prachtige kransen, één van directeur en collega's en één van de werklieden van Openbare Werken. Bioscoop „De Pont" Zoölogica Een film met Heinz Rühmann en Theo Lingen, zoodat de humor er duimen dik op ligt zoo ver zekert een prospectus. Heinz Rühmann heeft hier over vertelt, hoe regisseur Ems hem bewoog in een leeuwenkooi (met volwassen leeuwen er in) te kruipen. Hij ging de kooi in en de leeuwen knor den niet eens. Ze deden precies, wat hun «rol voor schreef: zich niet verroeren en net doen of ze zich zat-gevreten hadden. Het zaakje is goed af- geloopen. Rühmann deed ook wat hij moest doen, waaronder ook hoorde het openen van een' leeuwenmuil en dank zij zijn groote koelbloedigheid en de gr.oote beminnelijkheid der leeuwen is „Zoölogica" vol tooid kunnen worden en de fihnproductie met een zeer geestige film verrijkt. Thalia Theater „Huwelijk op Afbetaling" De korte inhoud van deze film is volgens een prospectus: De. bekende jeugdige actrice Leny Maren- bach is in deze film de •jonge echtgenoote van den componist Peter Bagrat (Johannes Rie- mann), die ondanks hun kort huwelijk, gescheiden van elkaar leven. De reden daarvan is dat zij hem een zigeuner noemt en hij haar bekrompen vindt; hij wordt gek van haar preciesheid en zij van zijn slordigheid. Hierop volgt weldra een echtscheidings proces, dat wordt behandeld door hun oom, welke rol vertolkt wordt door den begaafden en komi- schen filmacteur Ralph Arthur Roberts, die toen hij nog advocaat was en zich specialiseerde op echt scheidingen veel ervaringen opgedaan heeft met weerspannige echtparen. Dit is nog maar het begin van de geschiedenis. He zou ons echter te ver voeren het geheele ver haal te verklappen, maar wij raden een ieder aan deze film in Thalia te gaan zien. Ook het voorprogramma is zeer interessant, er zijn o.a. opnamen uit eigen land. HEEMSKERK DRIE SCHAPEN VERMIST. De veehouder W. die Dinsdag vijf schapen op de markt in Purmerend had gekocht kwam Woensdag morgen tot de onaangename ontdekking dat er nog maar twee van de vijf dieren in zijn weide liepen. JAARVERGADERING „A.D.O.". Wegens vacantie is de jaarvergadering der R.K.V.V. „A.D.O." verzet van Donderdag 14 naar Vrijdag 8 Augustus. DAMMEN. 'Om het R.K. Damkampioenschap van Noord-Hol land, speelde W. de Ruyter van hier, tegen W. Bizot uit Hoorn. De partij welke te Castricum gespeeld Nederlanders, gij schaadt U zelf f Film tegen het frauduleus slachten. Onder den suggestieven titel „Nederlanders, gij schaadt U zelf" heeft het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd een film tegen het frauduleus slachten doen vervaardigen, welke in de volgende weken in de verschillende bioscoopthea ters van ons land zal worden vertoond. Gisteren heeft in Den Haag voor een klein aantal genoodig- den de eerste vertooning van deze film plaats ge „de UeeteuduiMu" ZATERDAGAVOND is de inrichting TOT 7 UUR GEOPEND. ZONDAG tijdens de POLOWED- STRDDEN gelegenheid tot zwem men. ■mmvm de directie. had. Onder de aanwezigen waren o.m. eenige Duit- sche autoriteiten op het gebied van de voedselvoor ziening, voorts dr. H. M. Hirschfeld, secretaris-ge neraal van het Departement van Landbouw en Vis- scherij, Ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de Voedselvoorziening, Mr. Pool, directeur van de Vee houderijcentrale en verschillende andere functiona rissen op voedselvoorzieningsgebied. Voor den aanvang van de film heeft de heer H. Kroon, perschef van het departement van Land bouw en Vïsscherij, nog een enkel woord gesproken, waaruit wij aanstippen dat het de bedoeling van deze film is de publieke opinie te bewerken in dien zin, dat men gaat inzien, hoe afschrikwekkend het frauduleus slachten van vee is. Daarentegen heeft men vei'meden dierenkwellingen in deze film af te beelden, maar wel wijst men het publiek op de waarborgen, waarmede de normale wijze van slachten geschiedt, welke men moedwillig negeert door clandestien vleesch te koopen. Met deze film hoopt men het Nederlandsche volk voldoende dui delijk te maken, aldus spr., dat, waar er eenerzijds alles gedaan wordt om de volksgezondheid zoo hoog mogelijk op te voeren en Nederland juist onder dc zinspreuk „Nederland voedt zich zelf" bezig is aan den productieslag, de Nederlanders zich zelve scha den door frauduleus geslacht vleesch te eten. Hierna werd de film vertoond, die de keuring, de controle, de wijze van vervoer, het onderzoek van de organen, het mei-ken van het langs wettigen weg geslacht vleesch aanduidt, en daai-naast wijst op de onhygiënische toestanden b.v. in schaaps stallen, waar tallooze vliegen het vleesch veront reinigen, waar de instrumenten en de tafels, waar op geslacht wordt, niet proper zijn bij het fraudu leus slachten van vee. Het filmpje, dat 8 minuten duurt, maakt sterken indruk op den toeschouwer, oiTidat het zich hoedt voor onnoodxge pathos en het zal ongetwijfeld mede helpen aan de verwezenlijking der bedoeling van de vervaardigers en van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening. Hamburger Fremdenblatt De interventie van Roosevelt. Het D. N. B. meldt: De diplomatieke medewerker van het „Hamburger Fremdenblatt", Adolf Halfeld, schetst in een hoofdartikel den omvang van den Angelsakstischen economischen oorlog tegen Japan. .Onder het opschrift „De economische oorlog in het Verre Oosten" schi-ijft hij: „Naar aanleiding van de vei'dedigingsmaatregelen. die Japan en Frankrijk gemeenschappelijk hebben genomen ter bescherming van Indo-China is de latente spanning tusschen het eilandenrijk in het Verre Oosten en de tegenstanders van een reorga nisatie in Oost-Azië in een nieuw stadium gekomen. Evenals in Europa hebben de Ver. Staten van pre sident Roosevelt ook hier het streven aan den dag gelegd eerst als rustverstoorder en dan als rechter op te treden. Zij zijn van meetaf de eigenlijke leider der poli tieke acties geweest, die tegen Japan werden ge voerd. Onderstaatssecretaris Sumner Welles noemt als doel der Amei-ikaansche politiek evenwijdig op treden van alle belanghebbende mogendheden te gen Japan's positie in het Zuiden van den Stillen Oceaan. Het zichtbaar resultaat is het economische oor logsfront dat onder leiding van de Ver. Staten tegen Japan is gevormd. De bevriezing van de Japansche saldi in de Ver. Staten was de eerste stap. Engeland sloot zich hierbij aan met een bevriezingsverorde ning en met de opzegging van het Engelsch- Britsch-Indisch-Burmeesch handelsverdrag. Nieuw- Zeeland zegde eveneens de bestaande handelsover eenkomsten op. Tenslotte nam Nederlandsch-Indië, dat'tot op dat oogenblik de onafhankelijkheid van zijn politieke besluiten poogde te bewaren, in over eenstemming met-de moeilijkheden van zijn situatie, eveneens stelling in het Anglo-Amerikaansche front. Het zegde de olie-overeenkomst op. Zelfs werd den Ibero-Amerikaanschen staten door Washington de wenk gegeven overeenkom stig economische stappen tegen Japan te nemen. Voor den oppervlakkigen toeschouwer moet deze geheele opmax-sch een doodelijke aanklacht op de economische grondslagen van de Japansche machts positie lijken. Maar te Tokio heeft niemand zich la ten misleiden. Een groot deel van de Angelsaksi sche acties staat slechts op papier, daar de betrok ken verdragen al lang verouderd waren gebleken. Ook zal Nederlandsch-Indië zich wel driemaal be denken, alvonres in ernst te denken aan stopzetting van den petroleumuitvoer naar Japan. Bovenal heeft het eilandenrijk niet getalmd met zijn ant woord. Het Japansche ministerie van financiën heeft eveneens ,een bevriezingsverordening utgevaardigd, het toezicht op dertig groote Amerikaansche hol- dingcompanies in Japan overgenomen en voor ruwe en gesponnen zijde invoering van exportcontrole ge last. Naar men weet is de geheele confectie- industrie van de V.S. afhankelijk van den Japan- schen zijdeaanvoer Men kan zich dus afvragen in welken omvang de Vereenigde Staten nu wei-kelijk kunnen overgaan tot volledige toepassing van den economischen oorlog tegen Japan. De criteria zou den zijn werkelijke stopzetting van Batavia's olie export naar Japan en beslag op de Japansche koop vaarder in Amerikaansche havens. Voorloopig hoort men daar nog niet erg veel van. De beteekenis van den Anglo-Amerikaanschen opmarsch tegen Japan ligt derhalve op politiek ge bied. Men wil in de wereld en ook bij het eilanden rijk den indruk wekken dat men werkelijk een so lide front vormt dat eventueel bereid is ook tot een militair offensief tegen Japan over te gaan. Men heeft ook economisch het apparaat voor een alge- heele blokkade van den Stillen Oceaan uit opge steld. Men behoeft slechts op een knopje te drukken at moet men althans in Tokio gelooven en de raderen van het Japansche bedrijfsleven kunnen niet meer worden gesmeerd. Dat is het internationale interventionisme van Franklin Roosevelt in Oost-Azië. Van het veilige verblijw in een vèr verwijderd continent uit meent hij de economische machtsmiddelen te bezitten om een groot rijk, dat uitsluitend aanspraak maakt op de leiding in zijn eigen leefruimte, de politieke duimschroeven aan te leggen. Zoo ergens dan wordt tegenwoordig in het Verre Oosten bewezen dat de Pax Americana nooit of te nimmer vrede, doch eco nomische overheersching van de wereld nastreeft" Honkbal Spannende strijd tusschen Haarlem en E.D.O. verwacht. Duel SchijvenaarDe Mon. Het pi'ogramma vernielde voor deze week o.a. de vol gende wedstrijden. Zaterdag Eerste klasse Quick—Ajax V. V. G. A.—Schoten Overgangsklasse Catchers—Zeeburgia 1 D. O. S.—A. F. C. Tweede klasse Ajax II—T. Y. B. B. Derde klasse Haarlem III—H. D. M. 2,30 uur E. D. O. VISchoten V 3 uur Zondag Eerste klasse Haarlem—E. D. O. H. H. C.—Blauw Wit Overgangsklasse E. D. O. II—H. C. K. 10 uur Tweede klasse H. C. K. 11—Celerltas (op het terrein van Celerltas) Schoten II-R. A. P. 10 uur R. C. H. II—Spartaan 10 uur - "o a trT m mr Na jarenlange voorbereidingen, na stelselmatige on. dermijning, na een tijdperk van onafgebroken cellen! bouw, dachten Stalin en zijn satellieten eindelijk tot den aanval op Europa te kunnen overgaan, maar. de Duitsche legers hebben de bolsjewistische horden een donderend balt toegeroepenI Niet alleen hebben de beschermers van het nieuwe Europa den aanval verijdeld, maar onmiddellijk zjjn zij tot den tegenaanval overgegaan Zij hebben de verraste millioenenlegers terugge. drongen, omsingeld en vernietigd, geheele pantser! divisies teruggewoi-pen, luchtvloten vernietigd, vestin! gen en bunkerstellingen bestormd en genomen, mach! tige linies opgerold. Een donderend halt was het ant. woord op de brutale provocaties van de gewetenloos! bandieten uit Moskou. En dit antwoord, donderend rollend langs duizenden kilometers front uit de me- talen monden van de kanonnen en stuka's der Duit. sche weerimacht, heeft alle landen in Europa wakker geschud. In al deze landen staan mannen op, die begrijpen dat ook zij een taak te vervullen hebben. Overal worden vrijwilligerslegioenen opgericht. Overal ma. ken de besten zich gereed de eer van hun land hoos te houden. 8 In Nederland is het luitenant-generaal H. A. Seyf. fardt, 'die het Nederlandsche volk te wapen roept en zijn stem wordt gehoord en verstaan. Ook in ons land worden de bataljons geformeerd, klinken de comman do's, vertrekken de contingenten bestaande uit vast. beraden strijders. De Duitsche weermacht was het, die Stalin een dwingend „halt" toeriep. De vrijwilligerslegioenen zijn het, die samen met de beste soldaten ter wereld, het bolsjewistische gevaar voor altijd zullen afwenden die als een onoverwinnelijke Europeesche macht de communistische wereldpest zullen uitroeien. Het nieuwe Europa vecht voor zijn toekomst. Ne. derlandsche mannen hebben begrepen, dat het gaat om de toekomst van onze kinderen. Daarom melden zij zich en trekken ten strijde en daarom is het ook uw plicht, u aan te melden bij het VRIJWILU®t|EGIOEN Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. ëme M ü§a&ifitek Kanaalstraat 46/48 en Kennemerpl. 20 zullen wegens van ZATERDAG 2 AUG. n.m. 7 uur tot MAANDAG 11 AUG. n.m. 2 uur Jok de t§aatd\ Modemagazijnen (Adv. Ingez. Med,) Derde klasse H. C. K. III—Celerltas (op het terrein van Celerltas) E. H. S. II—Spaai-nevoge]s 10 uur Haarlem IV—E. D. O. III (op het terr. v. E. D. O. 12 u, Zeemeeuwen—R C. H. III 10 uur E. D. O. IV—JT. Y. B. B. II 2 uur Voor de eex-ste klasse worden Zondag ln Haarlem dus twee interessante wedstrijden gespeeld, waarvan vooral de ontmoeting Haarlem—E. D. O. de aandacht zal trek ken. Deze beide negentallen bezetten namelijk de eerste en tweede plaats op de ranglijst. Beiden hebben tien wedstrijden gespeeld en nu staat Haarlem twee punten gunstiger. Als E. D. O. zou winnen waren beiden in het bezit van zestien punten. Is E. D, O. tot winnen ln staat? Zonder twijfel. Dat is trouwens wel gebleken op 27 Mei bij de ontmoeting E. D. O.—Haarlem, die E. D. O. met 4—3 won. Het win nende punt kwam toen wel een beetje fortuinlijk binnen, maar in elk geval wogen de partijen buitengewoon goed tegen elkaar op. En dan behoeft er maar een kleinigheid te gebeuren en de overwinning is er. Eerste vereischte zal echter zijn dat Schijvenaar bui tengewoon ln vorm is, want zonder dat is een over winning vrijwel uitgesloten. Daarvoor is de vox-m van De Mon te constant en heeft Haarlem te veel spelex's die behoorlijk met het slaghout overweg kunnen. 's Middags volgt dan H. H. C.—Blauw Wit. De vorige ontmoeting tusschen deze negentallen bracht een gelijk spel, 3—3. We gelooven echter niet dat H. H. C. het dezen keer zoover brengen zal. Wel verwachten we dat ds strijd fel zal zijn en het verschil 'ln runs niet groot, maar de punten zullen wel met de Zebra's naar Amsterdam gaan. Belde bovengenoemde wedstrijden worden gespeeld op het nieuwe gemeentelijke sportterrein aan den Ver- spi'onckweg, de een om 10 uur, de andere om 2 uur 15. Schoten gaat Zaterdagmiddag op bezoek bij V. V. G. A. De ambtenaren nemen op de ranglijst een iets betera plaats ln dan Schoten. De ploeg speelde echter nogal wisselvallig en dat kon nog wel eens een kans voor Scho ten opleveren. Hoewel, ook de thuiswedstrijd heeft Schoten van V. V. G. A. verloren en naar onze meening waren de Haarlemmei-s toen beter in vorm dan nu. Voor de Overgangsklasse krijgt H. C. K. Zondag de ge legenheid haar voorsprong op Hilversum, dat deze week niet speelt, met twee punten te vergrooten. We vreezen namelijk dat E. D. O. II het slachtoffer van dit streven zal zijn. T. Y. B. B„ in de tweede klasse A, speelt een bijzon dere wedstrijd daar de tegenpartij, Ajax II, met precleJ dezelfde cijfers op de ranglijst voorkomt. De winnaar van deze wedstrijd bezet dus voorloopig de eerste plaatl in II A. De uitslag van de vox'ige ontmoeting tusschen deze felle concurrenten was 14141 HET PROTEST QUICK AFGEWEZEN. Na afloop van den op 27 Mei gespeelden wedstrijd Quick—Schoten, die door Schoten met 16—15 gewonnen werd, is door Quick een protest Ingediend. Na eenige zittingen van de protestcommissie is nu hel protest van Quick afgewezen. Voorschriften voor schepen in NecL-Indië. Speciale vergunning; noodig voor innemen va» kolen en proviand. TOKIO, 31 Juli (D N.B.) De militaire overheid in Ned.-Indië heeft, naar Domei meldt, met onmiddel lijke inwerkingtreding verordend dat alle schepen, die de havens van Ned.-Indië willen aandoen om kolen en proviand in te nemen alsmede om in dokken le worden opgenomen, een speciale vergunning van de militaire overheid noodig hebben. MILITAIRE SOVJETDELEGATIE BIJ ROOSEVELÏ WASHINGTON, 31 Juli President Roosevelt heeft vandaag de hier vertoevende militaire Sovjet delegatie, onder leiding van luitenant-generaal Polikof ontvangen. Naar men weet bevindt deze delegatie zich in de Ver. Staten om bewapeningsopdrachten tfl plaatsen. Aan dit onderhoud heeft eek de Sovjet*

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 4