r De volledige bezetting van Bessarabië voltooid. Engelsche luchtaanval op Finsche havensteden. VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1941 Relaas van een Spanjaard. MADRID, 31 Juli De heele Spaansche pers publi ceert vandaag in den vorm van verklaringen van den uit Odessa teruggekeerden Spaanschen kapitein Rafael Meana een ooggetuigebericht over de ongeloofelijke toestanden in Sovjet Rusland. Het Spaansche schip „Juan Sebastian Elcano" werd in 1937 met nog acht andere Spaansche schepen door de Sovjet-autoriteiten in beslag genomen. Sinds dit oogenblik waren de manschappen van de geconfis- ceerde schepen in Odessa geïnterneerd, waar zij ge legenheid hadden het leven der Sovjetbevolking met eigen oogen te leeren kennen. De kapitein deelde mede dat de levensmiddelen buitengewoon duur waren. De wanverhouding tus- schen loonen en prijzen voor levensmiddelen en klee ding was uiterst groot. Om deze redenen wekte het geen verbazing dat de menschen uit alle lagen der maatschappij in lompen gehuld waren. „Wij maken een jaar van offers door", was gedurende het verblijf van vier jaar steeds het antwoord van de bewoners van Odessa. De kapitein deelde verder nog het vol gende mede: „Veel erger was het gesteld met de geestelijke terreur. Op bevel van de Gepeoe verraadde de eene broer den andere, verraadden vaders hun zonen of omgekeerd, verraadde het eene familielid het andere. De ellende werd zoo algemeen dat de straten in Odessa den meest verwaarloosden indruk maakten. Onlangs gelukte het den manschappen van het Spaansche schip via Constantinopel, Genua naar Bar celona te ontsnappen. Bij de aankomst in Spanje bleek dat de Sovjet-autoriteiten telegrammen aan de Spaansche politie hadden gestuurd, waarin de Spaan- schq matrozen anarchisten werden genoemd, die uit Sovjet Rusland moesten worden uitgewezen." (A.N.P.) Jbetiacfitr zuinigheid met gas en eleetrieiteit J^adia X ^xagxaauna ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek, 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (e.o.) 12.00 Zang met pianobegeleiding. 12.40 Almanak. 13.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramo foonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Gevarieerd program ma. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christelijke Ra dio Stichting). 4.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoon muziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Ramblers. 7.00 Ernst van 't Hoff en zijn 15 solisten. 7.45 Voor den boer, 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Variété-programma. 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Uitzending in de Engelsche taal: „Dutch news reel". v HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding (voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomlté) 10.20 Kinderkoorzang. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Revue (e.o.) 12.00 Berichten. 12.15 Romancers. 12.45 B.N.O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Cello met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 1.40 Voor de rijpere jeugd. 2.00 Rot- terdamsch Philharmonisch orkest en solist (Om 2.45 Voor de plattelandsjeugd). 4.00 Omroeporkest en solisten. 5.00 Cursus: Over Godsdienst bij kinderen. (Voorbereid door het Vrij. Protest. Kerkcomité). 5.15 B.N.O.Nieuws-, eco nomische en beursberichten. 5.30 Viool, piano en gramo foonmuziek. 6.15 Het Hollandsch A Capellakoor. 6.45 Re portage. 7.00 B.N.O.: Gronings Praatje. 7.15 Gramofoon muziek. 7.30 De plaats van de Universiteit in de Nationaal Socialistische Maatschappij (causerie). 7.45 Gramofoon muziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Nederlandsch Kamerorkest en solist en gra mofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Dag sluiting (voorbereid door de Christelijke Radio stichting) 10.05-10.20 Brandende ïfwesües, causerie. Italiaansch weermachtsbericht. Engelsche afdeelingen bij Tobroek op de vlucht gedreven. Dappere uitvallen van de zwart- hemden en inlanders in Oost-Afrika. ROME, 31 Juli (Stefani) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: In Noord-Afrik» aan het front van Tobroek wer den vijandelijke, afdeelingen, die door pantser wagens gesteund werden, op de vlucht gedreven. Duitsche artillerie heeft de inrichtingen en ver dedigingsstellingen van Tobroek beschoten. In het verloop van den in het weermachtsbericht van gisteren gemelden aanval op Benghazi heeft onze bodemafweer een Engelsch vliegtuig neergeschoten. Het toestel viel in zee. Vliegtuigen van de as hebben voor de kust van Cyrenaica een tankboot tot zinken gebracht en een ander schip zwaar be schadigd. In Oost-Afrika hebben zwarthemden en formaties inlanders dappere uitvallen en aanvallen onder nomen, waarbij het hun gelukte in vijandelijke stellingen binnen te dringen. De vijand bood verzet doch werd overal op de vlucht gedreven. Hij leed verliezen aan menschen en materiaal. De laatste dagen hebben eenige aanvallen plaats gehad op de woonwijken van Gondar. Er vallen geen slacht offers te betreuren. Engelsche vliegtuigen hebben gistermiddag Cag- liari aangevallen. Onze bodemafweer en onze jacht vliegtuigen hebben de vijandelijke actie terstond afgeslagen. Er valt slechts een slachtoffer te betreu ren. britsche admiraliteit publiceert geen scheepsverliezen meer. STOCKHOLM, 31 Juli (D.N.B.) De te Londen verschijnende „Financial News" keert zich op scherpe wijze tegen het besluit van de Britsche Admiraliteit om de Regelmatige publicatie stop te zetten van de cijfers betreffende het aantal tot zinken gebrachte schepen teneinde daardoor te verhinderen dat „de vijand waardevolle inlichtingen krijgt". De tegen stander, aldus het blad, is zonder twijfel voor het grootste deel reeds in het bezit van deze inlichtingen, die immers het resultaat van zijn eigen oorlogvoering vormen. Het blad geeft te kennen dat de ware reden van 'deze nieuwe tactiek de bijzonder hooge verliezen moet zijn. Sovjettroepen bestookt. Uit Pressburg meldt het D.N.B.: Het zevende Slowaaksche legerbericht luidt als volgt: Vijftien vliegtuigen van het type Curtiss heb ben 29 Juli gepoogd de aanvalsbasis der Slowaak sche vliegtuigen aan te vallen. Een Slowaaksche formatie van acht vliegtuigen onder bevel van len luitenant Palenicek vloog hun tegemoet. Na een zwaar luchtgevecht dwongen de Slowaaksche vlie gers den sterkeren vijand op de vlucht te slaan, waarbij zij een vijandelijk toestel neerschoten. Alle Slowaaksche vliegtuigen keerden terug. Met groot succes hebben de Slowaaksche vlie gers Woensdag een nieuwen aanval ondernomen op terugtrekkende Sovjettroepen, waarbij de bolsje wistische luchtdoelartillerie een der Slowaaksche toestellen beschadigde. De gebeurtenissen van 25 Juli herhaalden zich, toen escadrilleleider Martis zijn collega Brezina, redde. Ditmaal redde escadrilleleider Dalicka met zijn eenpersoonsvliegtuig zijn makker Danihel. die een noodlanding moest- maken. Daarbij hielp hem esca- Irïlleleider Kubovic, die eveneens op een gevaar- Vo nlek landde, terwijl 1ste luitenant Cakany en escaderilleleïder Kostka met hun boordwapens den vijand in bedwang hielden. OPMARSCH DER HONGAREN. Het Hongaarsche telcgraafagentschap M.T.I. meldt: De Honved-troepen bevinden zich. nadat zij de herhaalde tegenaanvallen van den vijand hebben afgeslagen, in een snellen opmarsch. Tijdens een bijzonder hevigen tegenaanval werd den vijand bui tengewoon bloedige verliezen toegebracht. De Hongaarsche luchtmacht bestookt de terugtrekken de Sovjetcolonnes met bommen, waardoor groote vernietigingen in de Sovjet-gelederen werden aan gericht. Inzameling van oude textiel- goederen in Duitschland. Toepassing van de kunstom van oud nieuw te maken BERLIJN, Juli (V.P.B.) Nog in het jaar 1932 was Duitschland voor niet minder dan 94 pet. van het buitenland afhankelijk voor de grondstoffen, die het noodig had voor zijn textielbedrijf. Hoe noodlottig een dergelijke afhankelijkheid kan worden, had het Duitsche volk in den wereldoorlog ondervonden. Wij vestigen slechts de aandacht op het gebrek óan kleedingstoffen, zoowel voor het leger als voor de burgerbevolking, dat er toenmaals heerschte. Ook op dit gebied heeft men in het Duitsche rijk, evenals op alle andere gebieden, geleerd door de in Eet verleden begane fouten. Dank zij de nieuwe grondstof voor textielwaren, hout, waartoe men zijn toevlucht had genomen, voor de vervaardiging van celwol en kunstzijde, kon deze afhankelijkheid van 94 pet. iri 1932 worden terugge bracht tot nog slechts 66 pet. in 1939. Einde 1940 be- 'droeg de productiecapaciteit aan kunstzijde reeds meer dan 100.000 ton en die aan celwol meer dan 200.000 ton. Hierbij komen dan nog andere produc ten, celgarens, celjute, enz. Hierdoor is een tekort als in 1917-1918 vermeden, terwijl in de behoeftèn van het leger zoodanig kan worden voorzien dat de Duit sche soldaat ook in den vervolge de best gekleede soldaat ter wereld blijft. "Wanneer men dat alles leest zou men tot de con clusie kunnen komen dat de van 28 Juli tot 23 Augustus te houden inzameling van spinstoffen in het geheele rijk tamelijk overbodig is. Hierbij ver geet men dan echter dat oude textielgoederen van den meest verschillenden aard als halfversleten kleedingstukken en gescheurde of door de mot aan taste goederen als tapijten, gordijnen, poetslappen, vilten hoeden e.d. reeds sedert jaren een belangrijke bron van grondstoffen voor de textielindustrie vor men. Het verbruik van dergelijke stoffen voor den oorlog van 1914-1918 wordt door deskundigen geschat op 30.000 tot 40.000 ton per jaar. Vezelstoffen voor de textielfabricage. Het bleef evenwel aan het nationaal-socialisme voorbehouden in te zien van hoe groote beteekenis het verzamelen van oude textielvezels was voor het ver vaardigen van nieuwe geweven goederen en hoeveel deviezen hierdoor werden bespaard. Van deze zijde werd niet alleen zorgvuldig alles ingezameld, wat bij de industrie „afval" werd genoemd, zooals bij de fa brieken van kleedingstukken, wasscherijen enz. Doch voor alles hield men het oog gericht op de Duitsche huishoudingen, waar het meeste afviel, doch dat vroeger slechts zeer onregelmatig werd ingezameld. En vooral nu door den oorlog tal van opkoopers van lorren onder de wapenen werden geroepen, daalde de hoeveelheid ingezamelde textielwaren aan merkelijk. Hierin werd voorzien door tien millioen manne lijke en vrouwelijke scholieren er op uit te sturfen, die bijv. in de maanden Februari en Maart 1941 dank zij hun onvermoeiden ijver, vijf millioen K.G. oude textielwaren meer wisten te verzamelen dan in de zelfde maanden van het voorgaande jaar. In het geheel werden de volgende hoeveelheden oude textielgoederen verwerkt' in 1933 55.000 ton, die bijna 34.000 ton wol en 16.000 ton katoen oplever den. In 1937 daarentegen werden er reeds 170.000 ton verwerkt, die een waarde vertegenwoordigden van 132.8 millioen R.M. en 98.000 ton wol en 44.000 ton katoen opleverden. Oude stof is grondstof. Wanneer men de beide getallen van 1933 en 1937 tegenover elkaar stelt, blijkt daaruit reeds duidelijk dat het Duitsche volk over de geheele linie de waar heid heeft ingezien van de leuze „oude stoï is grond stof" en zich daarnaar gericht heeft. De verhouding van oude textielgoederen tot de hoeveelheid vezel stof, welke ieder jaar door de fabrieken worden ver werkt, is echter nog niet bevredigend en levert het bewijs, dat er nog heel wat van de eerste in de Duitsche huishouding een vergeten bestaan leiden. Immers men heeft berekend dat iedere Duitscher jaarlijks ongeveer 10 K.G. textielgoederen verbruikt en wanneer men nu de natuurlijke slijtage op onge veer 50 pet. rekent, volgt daaruit dat niet meer dan. 20 tot 25 pet. van de gebruikte textielgoederen op nieuw als grondstof in de fabrieken terugkeert. De rest wordt dus of bewaard of door de motten opgege ten. In normale tijden zou dat ongeveer 200 mil lioen K.G. zijn. De thans op touw gezette inzameling heeft ten doel deze vergeten of verwaarloosde vezelstoffen te voorschijn te brengen. Men wil volstrekt niet probee- ren de kleerkast van de Duitsche huisvrouw te ont lasten. doch alleen datgene machtig zien te worden wat de huisvrouw zelf als onbruikbaar en waarde loos terzijde heeft gelegd. Hiermede gaat men niet alleen uit van het van ouds bekende „oud maakt nieuw", doch door deze actie wordt allen Duit- schers nog eens ingeprent dat wij spaarzaam moeten omgaan met de grondstoffen en hen opvoeden tot het bewustzijn, dat men ook op het gebied van de textiel goederen kan spreken van een voortdurenden kring- van Grondstoffen. Aan Roemenië is wederom de Boekowina en Bessarabië toegevoegd, twee belang rijke Roemeensche gebieden die eertijds door de Sovjet-troepen waren bezet en sinds 29 .Tuli volledig door Duitsche en Roemeensche strijdformaties op den vijand zijn veroverd. Op de kaart zijn deze gebieden duidelijk aangegeven, als mede de steden in Bessarabië die dikwijls zijn genoemd in de Duitsche wcer- machtsberichten. Het kaartje in den linkerhoek geeft de grenzen aan van het huidige Roemenië. (Kaart van Pelt) Optreden der Slowaaksche luchtmacht. Nederlandsche ambulance vraagt uw steun! Onder de witte vlag met het roode kruis zal straks de Nederlandsche ambulance naar het Oosten trekken om de wonden te heclen, die de gigantische strijd, welke daar gevoerd wordt, aan weerszijden slaat. Het Nederlandsche volk zal deze onbaatzuchtige hulpactie natuurlijk steunen. Immers, ons volk staat bekend om zijn charita- tieven inslag. Nimmer werd vergeefs een beroep gedaan op ons volk, als het er om ging, den nood elders te lenigen. In dubbele mate dus, wanneer het onze eigen landszonen betreft. Nederlanders, kent üw plicht! Helpt mede aan het tot stand komen en het in richten van de Nederlandsche ambulance van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Stort uw bijdrage ook de kleinste is welkom op girorekening no. 87600. ten name van de Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Hopkins' verblijf te Moskou. Nog eenige besprekingen met Stalin. Toestanden in de Sovjet-Unie. Voor hun vertrek naar de Kaap Verdische eilan den hielden de Portugeesche troepencontin genten te Lissabon een parade. (Foto Atlantic-Holland) Contróleorganen voor de Japansche industrie. Inzameling van metalen. TOKIO, 31 Juli (Domei) De Japansche oorlogs voorbereiding is versterkt door de goedkeuring van twee belangrijke ontwerpen van Keizerlijke veror deningen, die zullen worden afgekondigd krachtens de wet op de algemeene nationale mobilisatie, door den nationalen raad voor de algemeene mobilisatie die gisteren bijeen is gekomen onder voorzitterschap van Konoye. Het eene ontwerp heeft betrekking op industrieele ondernemingen en de organisatie van centrale contróleorganen voor elk der belangrijke industrieën. De tweede verordening behelst maatre gelen voor een opeischen van ijzer, staal, koper, brons en andere koperlegeeringen door het bestuursappa raat. De genoemde metalen zullen, voor zoover ze aanwezig zijn in fabrieken, werkplaatsen, opslag plaatsen, handelsinstellingen en openbare parken, op- geëischt of gekocht worden door de regeering. De in zameling van deze metalen vormt een noodmaatregel met l^et doel te komen tot zelfgenoegzaamheid in de voorziening van ijzer, staal en koper, aldus de woord voerder van de Japansche regeering, die hieraan toe voegde: „Er zal geen gedwongen requisitie wor den uitgevoerd maar er zal een beroep worden ge daan op de vaderlandslievende gevoelens des volks ten behoeve van een vrijwillig aanbieden van ijzer, staal, messing, brons en andere koperlegeeringen door de natie aan de regeering". De inzameling zal niet worden uitgestrekt tot ijzeren, stalen of koperen artikelen die voor dagelijksch gebruik zijn be stemd of onmisbaar zijn voor de functioneering van bedrijven. De centrale contróleorganen, die bij. de eerstge noemde verordening worden opgericht, zullen wor den ingesteld voor het mijnwezen, de levensmiddelen, den scheepsbouw, het transport over land, de phar- maceutische industrie enz. Er zal nog beraadslaagd worden over twee andere belangrijke ontwerpen van verordening, die betrekking hebben op de instelling van een controle op het transport over zee en op de controle op de distributie van electrischen stroom. Men verwacht dat deze nationale raad voor de alge meene mobilisatie deze ontwerpen vandaag zal goed keuren. Reorganisatie van liet Egyptische kabinet. Het Egyptische kabinet is afgetreden. De afgetreden premier Hoessein Sirry Pasja, die met de reorganisatie der xegeering werd belast, heeft reeds zijn nieuwe kabinet gevormd, naar uit Kaïrd1 wordt gemeld. Sirry Pasja heeft in zijn ontslag-aanvrage koning Faroek voorgesteld als gevolg van de moeilijke si tuatie een kabinet te vormen, dat grooteren steun in "net land en het parlement heeft Ook in het nieuwe kabinet bekleedt Sirry Pasja behalve het premier schap ook het ministerie van binnenlandsche zaken. Minister van buitenlandsche zaken is Salem Sadek Pasja geworden. De minister van defensie, Hassan Sadek Pasja, maakt ook deel uit van de nieuwe re- geering. De minister van financiën, Abd el Kawi Ahmed, is belast met dc leiding van het pas gevormde ministerie van luchtbescherming. De minister van ver keer, Badawi Pasja, heeft financiën gekregen. Zijn opvolger bij verkeer is Ahmed Moehammed Hassan Pasja geworden. Tot minister van onderwijs is be noemd Hoessein Heikal Pasja (als voorheen), tot minister van gezondheid Abd el Farid en tot mi nister van landbouw Hoeahftcd Ragoeib Attiya. Het nieuwe kabinet bestaat, naar Reuter uit Kaïro meldt, uit 5 liberalen, 5 onafhankelijken en 5 Saa- disten. (D.N.B.) Militaire conferentie Tsjoengking en de Sovjet Unie. Domei meldt uit Nanking: Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat begin Augustus een militaire conferentie te Tsjita gehouden zal worden tusschen vertegenwoordigers van Tsjoenking en de Sovjet Unie teneinde de militaire samenwerking tusschen beide landen te bespreken. Vernomen wordt dat vijf vertegen woordigers van Tsjoenking, die deze conferentie zullen bewonen, 25 Juli de stad hebben verlaten, terwijl de Chineesche communisten, die sinds het uitbreken van den Duitsch-bolsjewistisehen oor log hebben aangedrongen op militaire samenwer king tusschen Tsjoengking en de Sovjet Unie, twee vertegenwoordigers te Tsjita zullen hebben. Bommenwerpers boven Lünahamari en Petsamo. Het D.N.B. verneemt uit Helsinki: De Finsche havens Llmahamari en Petsamo aan de Noordelijke IJszee, zijn Woensdag door Brit sche vlieguigen aangevallen, naar van welingelich te Finsche zijde verluidt. Aan deze actie namen omstreeks 30 bommenwerpers cn gevechtsvliegtui gen deel. Daarbij werd een kade-installatie, in eigendom bij den Zweedschen staat, getroffen en andere matarieele schade aangericht. Verschei dene aanvallende vliegtuigen werden neergescho ten. In Finsche politieke kringen merkt men over de zen Engelschen aanval op dat Engeland daardoor nog voor de officieele verbreking van de diploma tieke betrekkingen, reeds met rechtstreeksche oor logshandelingen tegen Finland is begonnen. Het Finsche ministerie van Buitenlandsche Zaken over weegt thans, naar men hier verklaart, de situatie, zooals deze door den onuitgelokten aanval is- ont staan, waarbij vooral gedacht wordt aan indiening van een protestnota. Genoemde aanval heeft te Helsinki groot opzien verwekt en is door extra bladen bekend gemaakt. In een communiqué van de Britsche Admirali teit, verspreidt door den Engelschen Berichten dienst, wordt de aanval bevestigd. Daarin wordt nl. meegedeeld dat de luchtmacht van de Engel sche marine een aanval heeft gedaan op Petsamo, de Finsche haven aan de IJszee. Dit is de eerste keer, aldus het communiqué, dat Finland door En geland is aangevallen. Diplomatieke benoemingen van HELSINKI, 31 Juli. (DNB) Naar de Sovjetradio meldt heeft de persoonlijke vertegenwoordiger van president Roosevelt, Harry Hopkins, na zijn onder houd met Stalin en Molotof, de correspondenten der buitenlandsche pers ontvangen en verklaard, dal hij op speciaal verlangen van Roosevelt naar Mos kou is gekomen om mei Stalin te spreken. Hopkin* kondigde aan dat hij nog twee of drie besprekin gen met Stalin zal voeren. Voorts gewaagde Hop kins van de „bewondering", die in dc Ver. Staten waargenomen kan worden voor den strijd der Sov jet Unie, van de hulp die de Ver. Staten den Sovjets willen verleenen, echter zonder dat hij bijzonder heden omtrent deze hulpverleening verstrekte. Om trent de kwestie der betaling van de Amerikaan- sche leveranties aan de Sovjet Unie zeide Hopkin* nog dat Stalin daardoor geen moeilijkheden zou krijgen. Hopkins is, naar de Moskousche radio hier aan toevoegde, vergezeld door twee Amerikaanschë deskundigen. Hij heeft zijn intrek genomen in de ambassade der Ver. Staten. hopkins vermoedelijk ook naar china. Uit betrouwbare bron te Londen meldt Associated Press dat Hopkins uit de Sovjet Unie niet via Lon den naar de Vereenigde Staten zal terugkeeren. Dit wijst er op dat hij waarschijnlijk via het Oosten zal reizen. Het vermoeden is gerezen dat Hopkins de ge legenheid zal waarnemen om een bezoek aan China te brengen. Donderdag heeft Molotof naar de Moskousche om roep meldt, Hopkins, alsmede den Amerikaanschen ambassadeur in Moskou, Steinhardt, ontvangen. Des ochtends heeft Hopkins een ontmoeting gehad met den Britschen ambassadeur in Moskou, Sir Stafford Cripps, tijdens een déjeuner. BERLIJN, 31 Juli (A.N.P.) De reis van den specialen afgezant van Roosevelt naar Moskou be schouwt men, zoo vernemen wij van welingelichte zijde uit den gezichtshoek van de ondersteunuing, welke aan de Sovjet-ünie in haar strijd tegen Europa van de zijde van Amerika zal worden ver leend. Men neemt hier aan dat Hopkins tijdens zijn verblijf in de Sovjetthoofdstad de modaliteit van de Amerikaansche hulpverleening met de boljewis- tische machthebbers zal bespreken. Volgens de meening in officieuze Duitsche kringen is door de aanwezigheid van den specialen afgezant van Roosevelt te Moskou, de lijst van Amerika om een opmarsch van het bolsjewisme in Euroupa te ondersteunen, thans definitief bewezen, daar men in de V. S. zoo verklaarde men naar aanleiding hiervan vandaag in de Wilhelmstrasse de terreur en de misdaden nauwkeurig kent, welke de bolsje wisten in de door hen in de laatste jaren in bezit ge nomen landen hebben uitgeoefend en begaan, moet naar Duitsche opvatting een ondersteuning van de Sovjet Unie practisch beschouwd worden als of men die misdaden zelf had gepleegd. Uit Vichy verneemt het DNB: De Fransehe re geering heeft den gezant Quirin Marie Hubert Gueran bij de Fransehe wapenstilstandsdelegatie in Turijn tot gezant in Helsinki benoemd. Carra de Vaux Saint Cyr, die tot dusverre Fransch gezant in Helsinki was, werd als gezant naar Stockholm ver plaatst. Tot leider van den Service der Oeuvres Francaises a l'Etranger werd de gezant Jean Marie Maurice Julière, tot dusver adjunct-directeur in de centrale leiding van het ministerie van buiten landsche zaken benoemd als opvolger van de Haute Cloque. Het Fransehe staatsblad, dat deze benoemingen vermeldt, behelst voorts talrijke decreten over ver anderingen ook op lagere posten van het Fransehe ministerie van buitenlandsche zaken, zoowel in het centrale bestuur als op de buitenposten. De adviseur in het ministerie van buitenlandsche zaken Pasdevant heeft zijn ontslag in gediend, dat aanvaard is. Ontslagen werden de ambassade-secretarissen Baelen (Ank: Bougner (Ankara), Offroy (Salaniki) alsmede de consuls Chancel (Boekarest) en Voillery. Betrok kenen hadden de richtsnoeren van de regeering niet gevolgd en waren ten deele werkzaam geweest voor de belangen van Engeland en De Gaulle. Ten slotte bevat het staatsblad een reeks, decreten over dc opheffing van buitenposten als gevolg van de oorlogsgebeurtenissen, zooals in Belgrado, Jeruza lem, Jaffa, Spalato, Southampton, St. John (New- Foundland) enz. Door zand en moeras trekken de Duitsche troepen voorwaarts. In de onherberg zame streken van de Sovjet-Unie. (Foto Orbis-Holland) OORLOGSECONOMIE. Op de Messe te Milaan worden de geëxposeerde dorschmachines tevens rendabel gemaakt, Groote voorraden graan worden aangevoerd, die ter plaatse worden gedorscht. v v v T (Foto Luce-Holland),

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7