IJmuider Courant Nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR VELSEN, ÏJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen 1 De strijd in het Oosten: Distributie van melk Gevechten aan hefOostelijk front verloopen onveranderd gunstig. VICTORIE 26e JAARGANG No. 230 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau ömulder Courant: Kennemerlaan 42, ITmulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegQVen voor b'aci, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. e Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.1,0. De zuivering: van het overwonnen Sovjet-gebied wordt zorgvuldig uitgevoerd. Boljewisten, die zich probeeren te verschuilen, worden ontdekt en ger vangen genomen. (Orbis-Holland) Mislukte actie der Sovjets bij Smolensk.— Duitsche omsingeling niet verbroken. Troepen ten Zuiden van Smolensk ver nietigd. Ook ernstige verliezen der Sovjets in den Zuidelijken sector. Het DNB meldt: De ten Noordoosten van de stad Smolensk welke sedert 16 Juli stevig in Duitsche handen is, ingesloten Sovjet troepen hebben ook op 31 Juli getracht door de Duitsche omsingeling heen te breken. Zij wei'den op alle plaatsen met bloedige verliezen afgeslagen. Optredende Sovjet pantserwagens bleven in het vuur der Duitsche artillerie liggen. De pogingen der Sovjets om door de omsingeling bij Smolensk heen te breken, zijn volkomen mislukt. Na hevige gevechten in het gebied ten Zuiden van Smolensk hebben Duitsche troepen op 31 Juli de aldaar ingesloten Sovjetstrijdkrachten in de pan gehakt. Steeds nauwer werd in de afgeloopen dagen de ring om de bolsjewistische formaties ge sloten. Waar de Sovjetsoldaten een uitvalspoging probeerden te ondernemen, werden zij bloedig af geslagen. Uit ontelbare loopen van Duitsche batte rijen kwam hen een vernietigend vuur tegemoet. Uit de lucht hagelde het bommen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen. In dappere aanvallen dreven Duitsche voorhoeden de Sovjet strijdkrachten uit een, die daarna door nakomende eenheden infan terie op verschillende plaatsen werden omsingeld en overweldigd. Een ontelbaar aantal gesneuvelden bedekte het slagveld. Kapot geschoten en uitge brande voertuigen en kanonnen liggen langs de wegen. Behalve tienduizenden soldate'n hebben de Sovjettroepen 245 kanonnen van elk kaliber ver loren; 35.000 Sovjetsoldaten werden gevangen ge nomen. OVER DEN BENEDENLOOP VAN DEN DNJESTR. BERLIJN, 1 Augustus (DNB) In het Oosten hebben Duitsche troepen tijdens de succesvolle operaties aan het Zuidelijke front den benedenloop van den Dnjestr overschreden. In nieuwe dappere opmarschen wierpen zij op 31 Juli de bolsjewisten Uit hun versterkte veldstellingen. In verschillende Eectoren van dit front werd onder hevigen strijd de tegenstand des Sovjets overal gebroken en werden de Sovjets gedwongen verder terug te trekken. Bij dezen opmarsch leden de bolsjewisten zware ver liezen.. In den Zuidelijken sector van het front zet ten Duitsche troepen in voortdurenden aanval de vluchtende bolsjewistische formaties achterna. De poging der Sovjets om bedreigde strijdkrachten op ••eenige plaatsen door transporten per trein terug te voeren, werd'verijdeld. Duitsche artillerie nam de geladen treinen in rechtstreeksche beschieting on der vuur en dwong hen na hevige beschadigingen om te stoppen. De bolsjewisten moesten hun trans porttreinen verlaten en den strijd aangaan. In hard nekkige gevechten van man tegen man werden de Sovjet—eenheden onder zware bloedige verliezen in de pan gehakt. Het DNB meldt voorts: In den Zuidelijken sector Van het Oostelijk front is een Sovjetdivisie door Duitsche en Roemeensche troepen ingesloten en totaal vernietigd. Tijdens wanhopige uitvalspogingen gelukte het den bolsjewisten voor een oogenblik een wig te drijven in de Duitsch-Roeme?nsche stellingen. On- SUIKER EN KOFFIESURROGAAT 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. De Secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrek- ring tot de distributie van suiker en van koffiesur- rogaat. Zooals reeds is gepubliceerd ligt het in de bedoe- bng den looptijd der verschillende bonnen, welke worden aangewezen voor het koopen van levens middelen met een distributieperiode van vier weken, met ingang van 10 Augustus a.s. tegelijkertijd te la ten begmnen. In verband hiermede zal gedurende een week, en wel van Zondag 3 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augustus a.s. de'met „105" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", recht geven op het ^koopen van een kwart van het gebruikelijke rantsoen suiker, derhalve op 250 gram suiker. Met ingang van 10 Augustus zal wederom een bon wor den aangewezen voor den gebruikelijken looptijd van vier weken, recht gevende op één kilogram suiker. Tevens loopt de met „104" genummerde bon van Qe „Bonkaart Algemeen" voor koffiesurrogaat niet, zoogls aanvankelijk is gepubliceerd, af op Zondag 1? Augustus a.s., maar reeds op Zaterdag 9 Augus tus a.s. De loopende distributieperiode voor koffie surrogaat wordt dus ingekort van vier weken tot drie weken. Met ingang van 10 Augustus a.s. zal we derom een bon voor het koopen van koffiesjurrogaat Vorden aangewezen, welke den normalen looptijd vier wekèn zal hebben. danks het uiterst hevige Duitsche en Roemeensche artillerievuur werden door de Sovjets steeds weer nieuwe eenheden aan de vernietiging prijsgegeven. Alle pogingen om de wig tot een. doorbraak te ver- grooten stortten met de bloedigste bolsjewistische verliezen ineen. Een onmiddellijk gevoerde tegen aanval van Duitscheen Roemeensche formaties, ondersteund door Roemeensche artillerie drukte de Sovjetstellingen ineen. In het gebied waar de Sovjetaanval was ineengestort, zagen de opruk kende troepen een gruwelijk beeld van vreeselijke vernietiging. ACTIE DER DUITSCHE LUCHTMACHT. Ook op 31 Juli heeft de Duitsche luchtmacht haar aanvallen op de groote verkeerswegen der Sovjets voortgezet. Door deze aanvallen werden, aldus het D.N.B., het concentreeren eri de aanvulling vaji de terug wijkende Sovjettroepen aanzienlijk bemoeilijkt. De Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op alle vluch ten Sovjet-troepen concentratie en marsohcolonnes met bommen en de boordwapens aangevallen en hen uiteengedreven. Door de voortdurende zware aanvallen en de zware bloedige verliezen is de strijdkracht van de bolsjewisten ernstig aan het wankelen gebracht. De Duitsche luchtmacht heeft bij het ingrijpen van den strijd te land op 31 Juli aan het Oostelijk front, volgens tot dusver ontvangen nog onvolle dige berichten, 40 Sovjet pantserwagens, 264 vracht auto's, twee pantsertreinen, twee munitietreinen, een goederntrein, drie locomotieven, drie luchtdoel batterijen en drie luchtdoelkanonnen vernietigd. Bovendien werden nog aan een groot aantal soortgelijke militaire objecten beschadigingen toe gebracht. De bolsjewisten hebben ook tijdens deze gevechten zware bloedige verliezen geleden. MUITERIJ ONDER SOVJET- SOLDATEN. BERLIJN, 1 Augustus (DJT.iB.) „De Duitsche soldaten eten goed, daarom overwinnen zij ook overal", zoo heeft de Sovjetsoldaat Kriwonogin aan de verkeer.scompagnie verklaard, naar blijkt uit de protocollen van den krijgsraad, die door de Duitschers op 31 Juli ten oosten van Smolensk zijn gevonden. Onder belangrijke documenten van een Sovjet divisie hebben Duitsche solaaten bij de verovering van een Sovjetstelling krijgsraadprotocollen ge vonden, waarin de verklaringen waren vastgelegd van opstandige en muitende soldaten. In deze ver klaringen is o.a. woordelijk gezegd: „aangezien de eenheden niet tijdig van het noodige werden voor zien, zijn de laatste dagen herhaaldelijk gevallen van muiterij en critisohe uitlatingen der Sovjet soldaten voorgekomen. Zoo verklaarde op 26 Juli kameraad Joekin van de 2e compagnie pioniers: „Men moest jullie allemaal doodschieten. Wat een eten, drie dagen geep brood en geen beschuit, dat houdt geen mensch uit". Kriwonogin zeide dienzelfden dage „Wij zullen spoedig door uitputting allemaal in elkaar storten. De Duitsche soldaten eten goed daarom overwin nen zij ook overal". Als opschrift' draagt dit proto col de namen van den chef der 3e afdeeling van het 12e Sovjetleger, kolonel Rosin, en den chef van het 3e district der der.de afdeeling van het 12e le ger, luitenant van den staatsveiligheidsdienst Lewin. Het onderhoud van Stalin met Hopkins. STOCKHOLM, 31 Juli. (D.N.B.) Ten aanzien van de gisteren gevoerde besprekingen tusschen Sta lin en Harry Hopkiils meldt Reuter nader: Hopkins heeft Stalin de verzekering gegeven, dat de leveran ties van oorlogsmateriaal aan Sovjet-Rusland ter stond zullen beginnen en dat zij ook verder zullen worden voortgezet, onverschillig hoe lang de oorlog ook zal duren. Het Britsche agentschap publiceert vervolgens woor delijk de verklaringen, die Hopkins voor de vertegen woordigers van de pers heeft afgelegd. Hij zeide o.m.: „Ik deelde Stalin mede. dat wij den slag der Sovjet unie met de grootste bewondering volgen" Betreffen de de boodschap van Stalin aan Roosevelt verklaarde Hcpkins, dat Stalin den Amerikaanschen president zijn volddoening te kennen heeft gegeven .over de aangeboden hulp en zijn overtuiging heeft uitgespro ken, dat de president en het Amerikaansche volk zich niet vergist hebben, toen zij hun vertrouwen stelden in de Sovjet-Unie, dat deze haar rol zou spe len in den strijd tegen Hitier. Hopkins is vergezeld door den Amerikaanschen brigadegeneraal, Joseph Mckarney en it. John Ali son. Invoering der nieuwe kaarten 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met be trekking tot de distributie van melk. Zooals van bevoegde zijde reeds uiteen is gezet, is het noodzakelijk gebleken de melkdistributie in dier 'voege te wijzigen dat gestandaardiseerde melk nog slechts zal worden verstrekt aan kinderen tot den leeftijd van 14 jaar. Dit brengt dus mede dat personen van 14 jaar en ouder of, orrt het pre cies te zeggen, personen, die geboren zijn voor 2 Februari 1927 aangewezen zullen zijn op het ge bruik van taptemelk, welke vrij van distributie en dus zonder bon verkrijgbaar is. In verband hiermede is dezer dagen de gelegenheid opengesteld om de tot dusverre gebruikte groene melkkaarten, voor zoover het die van kinderen beneden 14 jaar betreft, bij de distributiediensten in te wisselen voor nieuwe, lichtblauwe gekleurde kaarten R, waarvan de bons voorzien zijn van de aanduiding „Melk 1". De datum van invoering van bovenbedoelde wijziging is thans gesteM op Zondag 3 Augus tus a.s. voor de distributieperiode van Zon dag 3 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augus tus a.s. is derhalve de met „29 melk 1" ge merkte. bon van de nieuwe uitgereikte, licht blauw gekleurde melkkaart aangewezen voor het koopen van 1 3/4 liter gestandaardiseer de melk. Het koopen met dezen bon is reeds op Zaterdag 2 Augustus geoorloofd. In den vervolge zullen ook de uit te reiken losse rantsoenbons voor melk het opschrift „een rant-^ soen melk 1" dragen. Deze bons géven derhalve* met ingang van Zaterdag 2 Augustus recht op het koopen van 1 3/4 liter melk. De nog in omloop zijnde, met „een rantsoen melk" gemerkte bons blijven echter eveneens gel dig. Hetzelfde geldt voor de met „1/7 rantsoen melk" gemerkte wisselbons. Wehrmacfhtmarken voor melk, welke in den vervolge nog slechts in bepaalde gevallen in be perkte mate zullen worden uitgereikt, blijven ook in den vervolg recht geven op het koopen van standaardiseerde melk. Beroep van den Finschen president op de Ver. Staten. HELSINKI, 1 Augustus. Tijdens een ontvangst van de pers verklaarde de Finsche staatspresident Rysto Ryti dat hij hoopte dat de Ver. Staten niet in den oorlog zullen treden, om op deze wijze mede te helpen aan een duurzamen vrede na den huidigen oorlog. Ryti verklaarde te meenen dat de tegenwoordige oorlog tusschen Finland en de Sovjet Unie ten einde zou zijn, eer eenige feffectïeve hulp voor de Sovjet unie geboden zou kunnen Wördefi. „Ik kóester de oprechte hoop dat de buitengewoon vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Finland, die sedert het ontstaan van den Finschen staat bestaan,' zullen voortduren.. Voorts zeide hij: Finland strijd voor zijn leven. Wij worden aange vallen en wij verdedigen ons. Finland zal tot den zegenrijken vrede strijden, die naar wij hopen en verwachten spoedig zal komen." (United Press). Hongaarsch legerbericht. Sovjettroepen verder teruggeslagen. BOEDAPEST, 1 Aug. Het Hongaarsehe tele- graafagentschap M.T.I. meldt over de krijgsbedrijven der Hongaarsehe Honved-aan het Oostelijk front hét volgende: Onze snelle troepen hebben tijdens succesvolle gevechtshandelingen den vijand verder teruggesla gen. De vijand verloor alleen in een sector 500 doo- den en 2500 gevangenen. De eigen verliezen zijn gering. Onze luchtmacht heeft terugtrekkennde vijan delijke pantserformaties uiteengeslagen. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 2 OP 5 AUGUSTUS 1241 van 21 .SO tot 4.05 Maan op 5 Augustus onder 2.15 Maan op 3 Augustus op18.14 VAN 5 OP 4 AUGUSTUS 1241 van 21.22 tot 4.04 Maan op 4 Augustus oAder 5.08 Maan op 4 Augustus op12.12 DV1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Havens en vliegvelden in Engeland gebombardeerd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 Aug. (D. N. B.l. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De gevechten aan het Oostelijk front blijven onveranderd gunstig verloopen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht militaire installaties in Moskou gebombardeerd. In de wateren rondom Engeland heeft het luchtwapen een vrachtschip van 3G00 brt. in den grond geboord en twee vrij groote schepen beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed resultaat haven installaties gebombardeerd aan de Oost- en Zuidkust van Engeland, benevens vliegvelden in het Zuiden van Engeland. Mijnenvegers hebben in het Kanaal vier Britsche jagers neergeschoten. Militaire installaties aan het Suezkanaal zijn ook in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. De vijand is noch bij dag noch in den nacht naar Duitsch gebied gevlogen." Fiimen brengen drie Sovjet transportschepen tot zinken. Moermansk spoorlijn opnieuw op eenige plaatsen opgeblazen. Officieel wordt uit Helsinki medegedeeld: In de scheren van Hangö heeft onze artillerie drie vijandelijke transportschepen tot zinken gebracht. In het'Ladogameer hebben twee vijandelijke kanon- neerbooten een eiland voor Sortavala met machine geweervuur beschoten. Door onze artillerie werden treffers op beide schepen geplaatst. Twee vijandelijke jachtvliegtuigen hebben in de scheren van Provoo een visschersboot met bommen en machinegeweervuur aangevallen, zonder echter schade aan te richten. In het Noorden heeft de Finsche luchtmacht vijan delijke transportschepen en cónvooien gebombar deerd. De Moermansk-spoorlijn is opnieuw op enkele plaatsen opgeblazen. Een schip van 1000 ton is tot zinken gebracht. In Oost-Karelië is wederom een vijandelijk bataljon vernietigd. (D.N.B.) BEVERWIJK Paard op hol. Kordaat optreden van politieagent. Vrijdagmiddag omstreeks zes uur heeft de vee houder H. Smit een benauwd avontuurtje beleefd, dat dank zij het kordate optreden van den agent van politie, den heer L. H. M. van der Hoorn, nog goed is afgeloopen. De veehouder keerde met paard en wagen van zijn land terug, toen op den Pruimendijk het paard van een stoomtrein schrok en op hol sloeg. Hoe wel de bestuurder alle pogingen aanwendde het paard tot staan te brengen, gelukte dit niet, zoo dat het gespan met groote snelheid van den Prui mendijk den Koudehorn opi-eed. Juist passeerde daar de agent L. H. M. van der Hoorn. Zonder zich rekenschap van het gevaar te geven trachtte hij op de kruising Adrichemstraat, Bloksteeg, Meerstraat en Koudehorn het paard te gen té houden. De leidsels slipten hem echter uit de handen, zoodat het paard met 'den hevig slin gerden wagen achter zich de Bloksteeg inholde. De politieman zette het op een loopen, om te pro beeren den» wagen nog vóór de Breestraat in te halen. Want zou het gespan op de drukke Bree straat terecht gekomen zijn, dan hadden er on gelukken kunnen gebeuren. De heer v. d. Hoorn slaagde er echter in om on geveer waar de gebouwen van de Beverwijksche Conserveiyfabriek beginnen het' paard te achter* halen. In volle vaart greep de agent opnieuw het paard aan den kop vast en door er met zijn volle gewicht aan te gaan hangen gelukte het hem op ongeveer een dertigtal meter van de Breestraat af het paard tot staan te krijgen. De voerman kwam met den schrik vrij De wa gen was lich^ beschadigd. Ee"h woord' van hulde voor het kordate ingrij pen van den politieman is hier zeker op zijn plaats. VAN DE TRAP GEVALLEN. Gistrmorgen is mevr. D. in haar woning aan de Oosterwijkstraat 29 van de trap gevallen en buiten kennis onder aan de trap met het hoofd naar be- Duifschland wint voor Europa op alle fronten De door den Economischen Voorlichtingsdienst van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te verzorgen deelneming aan de komende Reichsmesse te Leipzig wordt thans gereed gemaakt De uitbeelding van het drukke rfjwielverkeer in Nederland ondergaat een laatste bewerking. (Pax-Holland-de Haan c.) den blijven liggen. Zoo trof haar zoontje haar aan aan toen die omstreeks 12 bur thuis kwam. Mevr. D. had vermoedelijk toen reeds 1uur zoo ge- legen Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Th. J. J. Duterloo verleende de eerste hulp en heeft het slachtoffer naar het Roode Kruiszieken- huis over laten brengen. Vermoedelijk heeft zij een zware hersenschudding opgeloopen.' Haar toe stand was hédenmorgen naar omstandigheden goed. DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN. Zooals bekena kómen bij de werkverruiming te werk gestelde arbeiders niet meer voor goedkoope levensmiddelen in aanmerking. Hierdoor loopt de omzet aanmerkelijk teru^. B. en W. hebben in ver hand daarmede besloten de distributieregeling te wijzigen. In het vervolg zal afgifte van onvermeng de margarine en bak- en braadvet niet meer plaats vinden in de winkels. Voor het gedeelte Bever wijk zal dit geschieden in het stempellokaal aan het Parkeerterrein en wel Vrijdagmiddag tusschen 14.30 en 16.30 uur, voor het gedeelte Wijk aan Zee m perceel Relweg 9, Vrijdagmorgen van 9.30 tot 10 uur. Op andere dagen bestaat geen gelegenheid goedkoope levensmiddelen te betrekken. De omzet aan de bloemenveiling ,,'t. Centrum" bedroeg in de afgeloopen maand f 17407,65. tegen f 16026.61^ in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Een vermeerdering dus van f 1381,04. De omzetten in Juli van 1936 af bedroegen: 1936 f 14409,66; 1937? f 12967,47; 1938: f 12103,67; 1939: f 15915,58; 1940: f 17407,65. Sinds 1936 is de omzet in Juli van dit jaar het hoogste. KROTEN EN UIEN. Voortaan moeten kroten en uien per K.G. aan de veilingen verkocht worden. De producten moe ten dus van het lof ontdaan worden. De maximum prijzen zijn: Kroten 6 cent en uien 8 cent per K.G., waar boven niet mag worden' verkocht. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Spinazie per kg 25 cent. Postelein per kg 10—23 cent. Sla per 100 krop f 1—f 4. Andijvie per K.G. 1016 cent. Rabarber per kg 10—14 cent. Wbrtelen per bos 4.806. Selderij per bos 45 cent. Peterselie per bos 24 cent. Tomaten per kg 19 cent. Waspeen per kg 64.08. Bloemkool I per stuk 8.8011. Bloemkool II per stuk 46 'cent. Komkommers I per stuk 1113 cent. Komkommers II per &uk 4—7 cent. Meloenen per stuk 32 cent. Perziken per stuk 10—14 cent. Snijboonen per kg 18 cent. Dubb. boonen per kg 18 cent. Spercieboonen z. dr. per kg 25 cent. Spercieboonen m. dr. per kg 25 cent. Tuinboonen per kg 7 cent. Doppers pér kg 16 cent-. .Capucijners witte per kg 16 cent. Peulen per kg 16 cent. Groene kool per kg 5—5% cent. Bieten per kg 810 cent. Frambozen' per slof f 1.50. Bessen roode per kg 22% cent. Bessen zwarte per kg 42 cent. MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den len Augs. 1941. Spinazie per kg 19—26 cent. Postelein per kg 1624 cent. Andijvie per kg 9—18 cent. Wortelen per bos 7 cent. Bieten per bos 6 cent. Komkommers per 100 5%13 cent Augurken per kg 5%—18 cent. Aardappelen, klei, K.G. 6 cent. Doppers per kilo 18 cent. Capucijners per kilo 24—27 cent. Raspers per kilo 24—27 cent. Tuinboonen per kg 78 cent. Snijboonen per kg 18 cent, Heerenboonen per kg 18 cent Roode kool per kg 7 cent. Bloemkool per 100 f 6f 11. Uien per kist f 3.50. Sla, per 100 krop f 3—f 4. Rabarber per kg 1215 cent. Pieterselie per kistje 8 cent. Selderie per kistje 1230 cent. Appelen per kilo 44 cent. Peren per kilo 64 cent. Pruimen per kg 64 cent. Frambozen per doosje 12% cent. Druiven per kilo f 1J0.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1