I Oproep aan de Christelijke vakbeweging Gas en Stroom. Japan en de Engelsch- Amerikaansche politiek Eigenaardigheden Radio Moors Genieten van vacantie. Van den commissaris voor de vakvereenigingen AMSTERDAM, 1 Augustus. De commissaris or de vakvereenigingen de heer H. J. Wouden- v0 t heelt den navolgenden oproep aan de msch-Katholieke en Protestantsch-Christelijke Brbeiders gericht: Sedert 25 Juli 1941 ben ik door den Rijkscom- li'csaris voor de bezette Nederlandsche gebieden hpnoemd tot commissaris van'het R.-K. Werklie denverbond en het Christelijk Nationaal Vakver- b°Deze benoeming heeft plaats gevonden in het iang van den Nederlandsche arbeider, nu en in SI toekomst, en heeft in geen enkel opzicht de be doeling de godsdienstige overtuiging van de leden dier organisaties aan te tasten of geweld aan te ^°Mijn benoeming heeft het volgende tweeledige ^j^De noodzakelijke eocnomische ordening in Nederland, waardoor ook een hechtere samenvat- ÏLg van de Nederlandsche arbeidersbeweging ^zakelijk is, te bevorderen. - 2 De bestaande rechten der georganiseerde ar beiders te beschermen, te handhaven en te ver beteren. Deze beide voor de Nederlandsche arbeiders be- lacerijke doelstellingen kunnen alleen dan ver wezenlijkt worden, indien alle groepeeringen in de vakbeweging centraal worden geleid. Het terrein waarop de sociaal-economische positie van den Nederlandschen arbeider wordt bepaald, is voor alle Nederlandsche arbeiders gemeenschappelijk. Ten opzichte van de productie, van de arbeids voorwaarden en sociale maatregelen, hebben alle Nederlandsche arbeiders in hetzelfde beroep, in dezelfde fabriek, in dezelfde werkplaats, op het- -elfde kantoor, hetzelfde gemeenschappelijk belang. Deze nieuwe ook voor de toekomst noodzake lijke ordening tast de religieuze gevoelens van de arbeiders in geen enkel opzicht aan. De practijk heeft reeds bewezen, dat bij sociaal-economische 'vraagstukken, in welker oplossing de vakbeweging in eerste instantie haar taak vindt, religieuze on derscheidingen van geen beteekenis zijn. Zoowel het opheffen van de werkloosheid, bij de sociale verzekering, bij het arbeidsrecht, bij de rechtspo sitie als bij de loonvraagstukken van den arbeider namen reeds de laatste jaren allen steeds het zelfde standpunt in en men werkte in contact amen. Nu in het belang van den arbeider een snelle oplossing-van al deze vraagstukken noodzakelijk is, mag- de verwerkelijking niet worden bemoeilijkt <ioor de veelheid van instellingen die daarbij be trokken moeten worden. Ik roep u, Roomsch-Katholieken en Protes tantsch-Christelijke arbeiders van Nederland, op lid te blijven van- uw organisatie. Ik roep u daartoe op in uw eigen beljng, ten eerste ten einde zelf mee te bouwen aan de toekomstige ordening, waaruit de stand der arbei ders ziin gerechtvaardigde plaats in het volk kan verkrijgen, ten. tweede ten einde uw rechten bij werkloos heid bij ziekte, bij noodigen rechtsbijstand en bij 't sluiten van colictieve arbeidsovereenkomsten te behouden. Ten derde ten einde een achterstelling, die in de toekomst voor nooit georganiseerden en ex-georga- niseerden zo.u kunnen ontstaan, te voorkomen. Luistert niet naar verkeerde raadgevers. Werkt mee aan een sterk Nederlandsch leger van den arbeid, waar de welvaart van liet Nederland sche volk ook na den oorlog mee moet worden be vochten. H. J. WOUDENBERG" Handel in oude rubber. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. In de Nederland sche Staatscourant van 31 Juli j.l. no. 147 is een beschikking verschenen van den secretaris-gene raal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, inzake de organisatie van den han del in oude rubber. De beschikking verstaat onder oude rubber, ge bruikte auto-, motorrijwiel- en rijwielbuiten- en -binnenbanden, gebruikte', massieve banden, alle slechts voor zoover zij niet meer voor eenigerlei tractie bruikbaar zijn of zijn te maken, transparante rubber afvallen, sponsrubberafvallen, oude rubber transportbanden en -drijfriemen, nubberstansaf- vallen van elk soort, eboniet-afvallen, alsmede an dere rubbelafval van elk soort. Gelijk dit .ook voor lompen en oud papier is voorgeschreven, dient bij den verkoop en doorver koop van oude rubber de volgorde voortbrenger - kleinhandelaar - tus^schenhandelaar - groothande laar verwerkende industrie (of eventueel export) steeds in acht genomen te worden, evenwel mogen voortbrengers (dit zijn de bedrijven, instellingen en huishoudingen, die oude rubber als afval op leveren, ook rechtstreeks aan tusschen- en groot handelaren leveren mits niet in kleinere hoeveel heden dan voor deze beide groepen afzonderlijk zijn vastgesteld, zulks ter bescherming van de be langen der kleinhandelaren, resp. der tusschen- handelaren. De verschillende soorten waarin oude rubber verhandeld mag worden zijn in een bijlage bij de beschikking vermeld. Voor elk der drie handels- groepen is aangegeven, welker soorten zij mogen verhandelen. Groothandelaren dienen uiteraard oude rubber te verhandelen en zoo noodig te sor- teeren in alle bovengenoemde soorten. In dezelfde bijlage zijn voorts de maximumprijzen vermeld, welke voor de verkoopen door voort brengers aan Kandelaren, voor die tusschenhande- laren onderling, alsmede voor leveringen door den groothandel aan de verwerkende industrie, zijn vastgesteld. De voorschriften inzake het bijhouden van voor raad boeken, het verstrekken van maandelijksche voorraad-, ontvangst- en verkoop-opgaven door handelaren, alsmede geldelijke verplichtingen die aan het verkrijgen en het bezit van een vergunning als handelaar verbonden zijn komen vrijwel overeen met de reeds bestaande bepalingen te dezen aan zien geldend voor de handelaren in lompen en oud papier. Een afzonderlijke regeling was noodig voor de autoslo.operijen, welke noch als gewone voortbren ger, noch als handelaren zijn te beschouwen. Voorts bevat de beschikking nog een aantal voor schriften en condities waaraanjqe handel in oude rubber dan wel de autoslooperijen zich hebben te houden. De belangrijkste er van zijn in een offici- eele publicatie vermeld. AAN DEN ZWABBER. De Hollandsche zinde lijkheid is spreekwoordelijk geworden en zeker niet het minst bij de zeilsport. (Foto Pax-Holland.De Haan c) Verbouw van koolzaad. Oproep van ir. Louwes. 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. De directeur- generaal van de .voedselvoorziening, ir. S. 'L. Louwes, heeft den volgenden oproep tot alle land bouwers van Nederland gericht: De prijs van het koolzaad voor de oogst 1942, zal met inbegrip van den daarvan deel uitmakenden bijzonderen toeslag f 30 per 100 KG bedragen. Aan hen, die grasland willen scheuren voor (ren ver bouw van koolzaad, zal een extra scheurpremie van f 75 worden verleend, boven en behalve de f 125, die men voor het volgende jaar als „normale" scheurpremie zal ontvangen. In weerwil van de beperkingen, die wij ons op bet gebied van de verstrekking van stikstofmest stoffen moeten opleggen, zal voor koolzaad in ruime mate stikstofmest beschikbaar worden gesteld. Dit alles is geschiedt, omdat de verbouw van een voldoende hoeveelheid koolzaad beslissend zal zijn voor de vetvoorziening van ons volk. Koolzaad is bet eenige olierijke akkerbouwproduct, dat Ne derland in voldoende hoeveelheid kan voortbren gen. Als we de 40.000 HA koolzaad, die. ik mij tot doel «eb gesteld, werkelijk zullen kunnen oogsten, zul ten we in weerwil van de te verwachten geringere boterproductie, het vetrantsóen zoo kunnen houden, bat ons volk op het gebied der vetvoorziening geen gevaren dreigen. Iedere HA, die er meer komt is welkom, iedere fiA, die er minder komt, vermindert de kans op •cn behoorlijk vetrantsóen. Landbouwers van Nederland, ik verzoek u drin gend, voorzoover uw boerderij zich daarvoor teent, mede te werken tot dit allerbelangrijkste ooel, de verzekering van ,een voldoende voorziening van onze bevolking met vet. De gezondheidstoestand nu en in de toekomst 'fln gloote groepen onzer bevolking en vooral van fle jeugd, zal afhankelijk kunnen zijn van uw medewerking. Wij allen weten, dat zelfs bij de beste voorzorgs maatregelen het kan voorkomen, dat de oogst mis lukt. Dat is het risico, hetwelk de boer "bij al zijn Werk heeft te dragen. Maar. zeker is het, dat als we niet zaaien, we ook geen oogst zullen hebben. Hier mag het normale, zelfs het grooter dan nor. male risico ons niet - afschrikken. Hier dient de angstvallige afweging van voor en tegen op te hou den. Hier wordt een daad verwacht en die daad be- met zaaien van het koolzaad. (ANP) Kolen worden gas. De gas- en electriciteitsbezuiniging staat mo menteel in het brandpunt rflèr belangstelling. Men moet 25 pet. bezuinigen, op straffe van zware boeten en afsnijding van den toevoer. Allen dienen daarvan thans doordrongen te zijn. Zooals men in de bladen heeft kunnen lezen is men hier en daar noodgedwon gen reeds over moeten gaan tot afsnijding van den toevoer. Voor sommigen schijnt de bezuiniging nog diverse pioblemen te stellen. Hoewel het den laatsten tijd aan voorlichting niet heeft ontbroken is voorlichting, ge tuige de overschrijdingen van het rantsoen, nog steeds noodig. Wij wijzen daarom op een radioreportagewelke he den avond van 20.15—20.30 uur via Hilversum I on der den titel „Kolen worden gas", zal worden uitge zonden, waarin naast de reportage betreffende de techniek van een gasbedrijf nog een aantal aanwij zingen ter bezuiniging, zoowel voor den industrieel als de ljuisvrouw zullen worden gegeven. f 10.000 boete wegens prijs opdrijving van gasolie. s-GRAVENHAGE, 1 Augustus. De strijd tegen de prijsopdrijving wordt nog steeds met onyerminderde kracht voortgezet. De inspec teur voor de prijsbeheersching kreeg dezer da gen een geval van prijsopdrijving van gasolie te behandelen, waarbij een firma tot f 10.000 boete werd veroordeeld, terwijl eenige tus- schenhandelaren en koopers eveneens zware geldboeten werden opgelegd. (A.N.P.) (^!Bucg.edilkeSiaiid^ HAARLEM, 1 Augustus. Bevallen: 30 Juli: H. J M. Watzema—Polderman, z A. Verburg—van Vliet, z. 31 Juli: W. J H. Simons Weijts, z., H. B. M. van NieuwenhovenHogeboom van Buggenum. d., A. M - S. MicaVermeijs. d., G. Wagnervan der Pol, d., W. Wijnstekersde Rover, d. 1 Aug.: J. M. LusthuisDekker, z. Overleden: 30 Juli: P. D. J. Gajentaan, 66 j., Maer- ten van Heemskerkstr. 31 Juli: W. B Duineveld, 63 j., Pres. Steijnstr. H. de Smit, 55 j., Rozenprieelstraat. P. Sneeboer, 75 j., Bakepessergracht. De stroom en 't gas zijn op rantsoen Daar wordt steeds nadruk'op gelegd, Elk aftpet daaraan het zijne doen En 't hare, zij .erbij gezegd. Zet dus de gaskraan eerder dicht Dan u het vroeger hebt gedaan, En draai ook het electrisch licht Daar waar liet noodig is slechts aan. Dit is geen sport waar d'een aan doet En, al naar smaak, de 'ander niet, Het is eenvoudig iets dat moet, U hebt geen keus op dit gebied. Het spreekt varizelf dat het wat scheelt (Ook, .weet u, in uw portemonnaie) Maar als u 't met verstand verdeelt Dan valt „de opgaaf heusch wel mee. KijlT zuinig op uw gas en stroom, Hoezeer het soms ook lastig lijkt, Opdat het oogenblik niet koom', Dat u veel meer dan zuinig kijkt. Westfaalsch-Nederrijnscfie kunst in het Rijksmuseum. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. (A.N.P.) De "tentoon- stelling van Nederrijnsche en Westfaalsche kunst, die Zaterdagmiddag ii> het Rijksmuseum te Am sterdam wordt geopend, verdient de bijzondere aandacht van het Nederlandsche publiek. Deze kunstwerken hebben juist de Nederlanders iets te zeggen. Zij vormen immers een levend getuigenis van datgene wat een herboren kunstgevoc. in een herboren volk tot stand kan brengen. De schilde rijen, teekeningen en beeldhouwwerken, die men weldra in Amsterdam zal kunnen zien, ontstonden alle in een tijd, waarin een niéuwe wereldbeschou wing geleidelijk het Duitsche volk doordrong. Indien men zich verdiept in dit" werk, ontdekt men den krachtigen scheppingsdrang, dieals ge volg van den nieuwen geest op alle levensgebieden in Duitschland ontwaakte. Tevens weerlegt deze tentoonstelling ten duide lijkste de bewering, ails zou het nationaal-socialisme de vrijheid van de kunst hebben beknot. Het tegen deel is het geval geweest. Ook op het terrein der kunst heeft het krachten vrijgemaakt en energieën tot ontplooiing gebi-acht, welker bestaan men tevo ren nauwelijks vermoedde. De uitstekend verzorgde catalogus van de Am- sterdamsche tentoonstelling, die onder bescherm heerschap van Rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart staat, is zoo juist verschenen. Een negentig tal zeer goed uitgevoerde afbeeldingen van tentoon gestelde werken maakt het boekwerkje tot een waardevol bezit. Wachltijdregeliug voor werkloozen. De persdienst van hét N. V. V. schrijft ons: Het N. V. V. heeft in verband met de bijzondere omstandigheden er bij de gemeentebesturen op aan gedrongen ten aanzien van de steunuitkeering aan werkloozen voorloopig geen wachttijd op te leggen of in de wachttijdregeling een wijziging in gunstigen zin aan te brengen. Naar aanleiding hiervan heeft het departement van sociale zaken een circulaire aan de gemeente besturen verzonden met het verzoek rekening te hou den met allerlei bijzondere omstandigheden alvorens tot het opleggen van een wachttijd over te gaan, zoo dat in de groote steden bijv., waar voorheen in het algemeen na 6 weken werken een wachttijd moest worden doorgemaakt, dit thans in het algemeen eerst na 13 weken werken moet gebeuren. Roosevelt vormt een economisch verdedigingsbureau. WASHINGTON, 1 Aug. (D.N.B.) President Roose- velt heeft Donderdag een economisch verdedigings bureau gevormd onder leiding van vice-president Wallace. Tot de leden van dit bureau behooren de minister van buitenlandsche zaken en de ministers van financiën, oorlog, marine, landbouw, handel en justitie. Het bureau krijgt tot taak de economische politiek der Ver. Staten gelijk te schakelen met de al- gemeene politiek, den president advies te geven bij economische verdedigingskwesties en economische verdedigingsplannen uit te werken. MILITAIRE SOVJETDELEGATIE BIJ ROOSEVELT WASHINGTON. 31 Juli - President Roosevelt heeft vandaag de hier vertoevende militaire Sovjet- delegatie,'onder leiding van luitenant-generaal Polikof ontvangen. Naar men weet bevindt deze 'delegatie zich in de Ver. Staten om bewapeningsopdrachten te plaatsen. Aan dit onderhoud heeft ook de Sovjet ambassadeur Oemansky deelgenomen. (D.N.B.) Karl Megerle over het Verre Oosten Het D. N. B. meldt: In een hoofdartikel van de „Berliner Börsenzeitung" bespreekt Karl Megerle den toestand in hel Verre Oosten en met name de kwestie Indo China. De nieuwe ordening in het Verre Oosten onder leiding van Japan, zoo schrijft hij, heeft groote vorderingen gemaakt. Tusschen Japan en Frankrijk is een verdrag gesloten, waarin de beide regeeringen zich tot gemeenschappelijke verdediging van Indo China verplichten en Japan met inachtneming van de territoriale onschend baarheid en de Fransche souvereiniteit over Indo China, het i^echt krijgt, daar steunpunten in te rich ten. Op 29 Juli heeft Japan daarvan gebruik ge maakt. De politieke beteekenis van dit verdrag ligt voor de hand. De- rechtstreeksche Japansche invloed is een geweldig stuk naar het Zuiden opgeschoven in een gebied, waarin zich tijdens dezen oorlog de agressieve en vijandige krachten tegen Japan steeds duidelijker, gegroepeerd hadden. Het inzicht in dit feit en' de 'teleurstelling, dat Japan de Engelsch- Amerikaansche agressie is voor geweest, spreekt uit de verontwaardiging, waarmee Engeland en Washington het Japansche optreden hebben opgè^ nomen. Dezc^ verontwaardiging heeft een dubbelen grondslag. Nooit was het Japansche optreden ge- rechtvaardïgder dan thans. Onze bondgenoot in het Verre Oosten heeft het niet eens noodig zijn aange legenheid met eigen argumenten te rechtvaardigen. De argumenten zoowel als de methoden heeft hem president Roosevelt zelf geleverd. Toén Roosevelt verleden jaar'den Engelschen de steunpunten in West-Indië afnam, hebben wij geschreven dat men goed op dit precedent moet letten. Doordat Roose velt van de Engelschen steunpunten vroeg op het Westelijke Halfrond en Engeland dit verlangen in willigde, is de politiek van steunpunten tot een in ternationaal gebruik geworden, \yanneer het voor Roosevelt geen misdaad is steunpunten aan een an dere mogendheid te ontnemen en voor Engeland geen schande die steunpunten af te staan, dan kan men niet inzien waarom Welles te keer gaat tegen een politiek die zijn president zelf heeft uitgevonden. Het verdrag tusschen Japan en Frankrijk is in ieder geval niet onrechtmatiger dan dat tusschen Roosevelt en Churchill. Trouwens, Japan houdt zich trouw aan het beginsel der zelfbeperking tot de natuurlijke leefruimte, zooals vastgesteld in het driemogendhedenpact, en blijft streng binnen zijn gebied, terwijl Roosevelt en Engeland hun steun punten gestuwd hebben naar andere gebieden en met geweld aan zwakke staten ontnomen hebben. Japan is in het Verre Oosten,' zooals Europa in het Westen, bevoegd en verplicht op alles te zijn voor bereid met het oog op dè geen grenzen kennende uitdaging van Roosevelt. Na -een jarenlange agres sieve politiek van bedreigingen, speldenprikken en economischen druk door de Ver. Staten, had Japan het recht de dienovereenkomstige defensieve maat regelen te treffen. Evenals Duitschland, heeft het Japan niet gebaat met het uiterste geduld een po litiek van vreedzaamheid" en reserve tegenover Roosevelt's uitdagingen te voeren. Den laatsten tijd heeft het moeten constateereh dat de dreigende maatregelen in zijn leefruimte zich zoo opstapel den, dat er geen twijfel over de voornemens meer mogelijk was. De samenwerking van Roosevelt met Engeland, Tsjoenking en Nederlandsch-Indië droeg een duidelijk anti-Japansch kenmerk. Alleen onder Engelsch-Amerikaanschen invloed hebben de auto riteiten van Nederlandsch-Indië het aangedurfd de Japansche economische wensehen van de hand te wijzen, Bovendien kon Japan de samenwerking van de' Angelsaksen met de Gaullisten niet over het hoofd zien. Het moest in. Syrië waarnemen hoe dit Fransche gebied door de Engelschen veroverd en min of meer aan De Gaulle uitgeleverd werd. Na dat met Epgelsche hulp reeds vroeger in de Zuidzee, Caledonië door de Gaullisten is bezet, heeft zoo juist ook in Tahiti een De Gaulle-putsch plaats gevon den. Dezelfde krachten waren merkbaar in Indo China* tezamen met den Engelsch-Amerikaanschen invloed, welke Japan overigens reeds bij zijn be- middelingsactie tusschen Thailand en Indo China duidelijk bespeurd heeft. In de totale Japansche politiek moet deze be scherming van den Zuidelijken flank, ook in ver band met de samenwerking der Angelsaksische mo gendheden met Tsjoenking en het bolsjewisme, ge zien 'worden. Het heeft niet aan Engelsche stemmen gemankeerd, die ëischtert dat zoowel van Chipa als van Sovjet-gebied uit, Japan moest worden bedreigd, De positie van- Japan in dit gebied is door dit ver drag geweldig versterkt. Zijn aanzien als leidende mogendheid in de nieuwe ordening van het Verre Oosten is in alle omliggende gebieden enorm geste gen. Uiteraard kon het bij zijn optreden op het be grip van zijn bondgenooten vertrouwen. Het pro ces van de nieuwe ordening schrijdt in het Verre Oosten gestadig voort, evénals in Europa. in Haarlem en omgeving. Zoolang er geldstukken geweest zijn waren er kisten of kasten noodig om dit bezit te beschermen tegen diefstal. Onze voorouders hielden er stijl volle geldkasten op na. Getuige bovenstaande af beelding van een exemplaar dat nu als versier ring in de vestibule van het Haarlemsche Stadhuis is geplaatst. Petroleumleidingen door de Ver. Staten. Wetsontwerp door Roosevelt onderteekend. WASHINGTON, 31 Juli. President Roosevelt heeft het wetsontwerp onderteekend inzake den aanleg van petroleumleidingen van het Westen der Vereenigde Staten naar de Oostkust. Op grond van deze wet kunnen particuliere maatschappijen van de regeering leeningen verkrijgen ter finan ciering van den aanleg dézer leidingen. Ook over- heids-instanties kunnen door den president worden aangewezen voor den aanleg van dergelijke lei dingen. (DNB) De -.aniens van de Vereeniging ter veredeling van het Ambacht worden deze week te Utrecht in de ambachtsschool aan de Schoolstraat gehouden. Jeugdige meubelmakers leggen een proeve van bekwaamheid af. i (Foto Pax-Holland- De Haan c) De Engelsche vliegtuigverliezen in het gebied van Tripolis. 27 toestellen in acht dagen. In den tijd van acht dagen zijn in het gebied van Tripolis door Duitsch en Italiaansch luchtdoelgeschut 27 Britsche vliegtuigen neergeschoten, zoo meldt het D.N.B. Op een middag werden van zeven aanvallende Engelsche machines zes omlaag gehaald Alle pogin gen van de Britten om het luchtruim boven belang rijke militaire doelen en de woonwijken binnen te dringen mislukten door den sterken Duitsch-Italiaan- schen afweér. Over den gemelden aanval van Duitsche vliegtui gen op militaire doelen aan het Suezkanaal wordt bekend dat het voornaamste doel van de Duitsche duikbommenwerpers een vliegveld in het gebied van Ismaila was, dat door de Britsche luchtmacht tot een belangrijke overslag- en verzamelplaats was uitge breid. Bij het heldere licht van de maan wisten de Duitsche vliegtuigen snel dé opgegeven doelen te vin den. De Britsche afweer kwam pas in actie toen de. eerste Duitsche bommen de hangars, kwartierruimten en vliegtuigen hadden getroffen. Door de afweerpo-, gingen der luchtdoelartillerie werden de nachtjagers geenszi/is van de wijs gebracht. De Duitsche ge vechtsvliegers wierpen hun bommen van het zwaar ste kaliber neer. Over een afstand van meer dan 100 KM. zagen de later komende formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen den vuurgloed. Alle hangars van het vliegveld stonden in brahd. Steeds nieuwe ontplof fingen deden zich voor en onderdeelen van vliegtuigen dwarrelden door de lucht. Het was Voor de volgende afdeelingen moeilijk bij de algemeene vernieling nog loonende doelen op het vliegveld te vinden, zoo ver nietigend' hadden reeds de eerste Duitsche bommen hun werk gedaan. Amerika aanvaardt Japansche verontschuldiging. WASHINGTON, 1 Aüg. (D.N.B.) De plaatsver vangende staatssecretaris Sumner Welles heeft ver klaard dat de Amerikaansche regeering de formeele verontschuldiging der Japansche regeering betreffen de het bombardeeren van deAmerikaansche kanon neerboot „Tutuila" heeft aanvaard en dat daarmede het incident is gesloten. De Japansche ambassadeur- in Washington, Nomoera, heeft tegelijk met de ver ontschuldigingen van zijn regeering een aanbod ge daan tot schadeloosstelling en de verzekering gege ven. dat maatregelen zouden worden genomen om" in het vervolg incidenten van dezen aard onmogelijk te maken. Sumner Welles legde deze verklaring af na een conferentie met president Roosevelt. De Ja pansche ambassadeur Nomoera heeft volgens de As sociated Press verklaard na zijn bezoek aan Sumner Welles, dat hij alles doet wat in zijn vermogen ligt om de goede betrekkingen tusschen de beide landen in stand te houden. Japansche autoriteiten in Tokio hadden reeds tevoren uitdrukking gegeven aan hun spijt over het incident. De Amerikaansche regeering was echter niet terstond bereid het incident als bij gelegd te beschouwen. Geldkist in de vestibule van het Haarlemsche Stadhuis. (Foto De Haas) Voor dien tijd waren het solide kisten omdat de werktuigen waarover de inbrekers beschikten ook nog primitief waren. Nu zou de Gemeenteont vanger ër niet meer aan denken zijn kasgeld daar in op te bergen. Aan een moderne kluis worden heel andere eischen gesteld. De lasten waren van zwaar eikenhout en be slagen met dikke ijzeren banden. Zware hangsloten zorgden voor de afsluiting. Deze geldkisten waren in het algemeen 1 Meter lang 50 a 60 c.M. hoog en breed. Er konden heel wat gouden ducaten in! ZEEWEG 574, DRIEHUIS, Tel. 4572 BETERE SERVICE door VAKMENSCHEN. Reparaties vlug en billijk. (Adv. lngez. Med.) Halifax bij Roosevelt. Militaire kwesties betreffende de Sovjet-Unie besproken. WASHINGTON, 1 Aug. (D.N.B.) De Britsche am bassadeur, Lord Halifax, heeft een langdurig onder houd gehad met president Roosevelt. Naar de „New York Herald Tribune" hierover meldt Is de toestand In het Verre Oosten besproken, evenals militaire kwesties betreffende de Sovjet Unie. Lord Halifax gaf in een verklaring aan de pers toe dat hij den toe stand in het Verre Oosten had besproken en over loekomstproblemen van gedachten had gewisseld. Vacantie hoevelen zijn er, voor wie dat toover- woord nog werkelijkheid moet worden in de zes eerst volgende weken. Een week, tien dagen, twee weken, misschien zelfs wel drie, en dan eens heelemaal mogen doen waar je zelf zin in hebt, waar je anders nooit aan toe komt, en wat je het liefste zou willen doen van alles. Of misschien alleen maar, wat je denkt het liefste te doen van alles, maar dat komt op het zelfde neer. Zeilen, jubelt de eene, wandelen, denkt de ander; fietsen, luieren en zwemmen; hoe primitiever hoe prettiger, of vrij» dagen in de stad; den heelen dag aan zee of ronddwalen in de heerlijke geurende dennebosschen. Zoo stelt ieder zijn ideaal weer an ders, maar ih wezerf komt het allemaal op hetzelfde neer: genieten van de vrijheid uit den dagelijkschen gang van zaken, en wie het meest uit zoo'n vacantie weet te halen, komt er ook het meest opgefrischt van thuis. Genieten is een kunst, die sommigen aangeboren is, maar die door ieder ook best aangeleerd kaq wor den en wat is er gemakkelijker te leeren dan om te genieten van iets dat wij prettig vinden, en dat ook in elk opzicht genot wil zijn. We gaan dus mét vacantie, en als we eenmaal in den trein zitten, bedenken we dat we iets vergeten hebben. Nu,' we gaan de wereld niet uit. dat komt wel goed. We missen de aansluiting, maar dat is ook geen kwestie van hangen, er gaat nog wel een trein. De pension- of hotelkamers vallen ons tegen, we probeeren andere te krijgen en als dat niet lukt, doen we het er maar mee. het is toch vacantie. Het eten is ook al niet je dat. we willen het nu eenmaal graag beter hebben dan thuis als we uit zijn, maar dat is geen kleinigheid die we vergen ln een tijd van distri butie-moeilijkheden. De andere gasten zijn niet zooals wij ons hadden voorgesteld, maar allicht zijn er toch wel een paar aardige bij. U ziet. er kunnen zich op onzen eersten vacantie- dag al heel wat dingen voordoen, die wij graag anders hadden gewenscht, maar nu is het de kunst van het genieten om er dan toch van te maken wat er van te maken valt en niet met een slachtoffers-uiterlijk, maar zoo dat wij werkelijk een prettige vacantie ge nieten. Dan kan zelfs regenweer ons genoegen niet beder ven, hoe graag we overigens ook zonnig en warm zomerweer hadden gehad. Er zijn menschen die altijd een prettige vacantie hebben gehad, en er zijn er die schijnbaar altijd met tegenspoed en met vervelende dingen hebben te kam pen. We kunnen er wel zeker van zijn. dat de eer sten ook weieens onaangenaamheden ondervinden, maar dat zij de kunst van genieten goed verstaan, en dat de tweeden niet te voldoen zijn. omdat mopperen en aanmerkingen maken hun tot een tweede natuur is geworden. Het is het verschil tusschen de twee fiet sers die in een heuvellandschap reden en waarvan de eerste zich onder het zwoegende rijden naar boven met opgewektheid verheugde over de helling die hij straks zou kunnen freewheelen, terwijl de ander onder het freewheelen naar beneden mopperde over de helling omhoog die hij straks zou moeten nemen. Het is een verschil in levenskijk, maar daar dit geen wet van Meden en Perzen Is, zou de mopperaar bij wijze van afwisseling zich weieens op de zienswijze van den ander kunnen gaan toeleggen. En dan zou hij tot de slotsom komen, dat genieten zoo'n kunst niet is, als wij ons maar voor de gevoelens van het leven willen openstellen. De vacantie ls een prachtige aanleiding om nu eens met dit genieten te beginnen: iedereen verheugt zich, daar immers op, en zelfs de tegenslagen kunnen In genoegens omgezet worden, als wij ze maar van den juisten kant weten .te bekijken. Zoo kan zelfs een verregende vacantie, dat schrikbeeld van alle vacan- tiegangers. nog heel wat goeds opleveren De familie met kinderen die een regenachtige veertien dagen in een hotel in een prachtige streek grootendeels bin nenshuis moest doorbrengen, zou bij zonnig weer nooit de hechte vriendschap met een ander gezin begonnen zijn via de leuke spelletjes die er gespeeld werden, omdat zij anders zekér ieder hun eigen genoegens buitenhuis hadden gezocht. Geniet van de vacantie: een zorgelooze, vroolijke tijd stelt ons in staat om de moeilijkheden van het leven van vandaag met meer moed en vertrouwen op nieuw onder de oogen te durven zien. i E. E. J.—B,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5