RADIOMUZIEKFEEST Steek het g.a& 8-7-6-0-0 Onfhoudf dit nummer! De Duitsche aanvalskracht. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941' Italiaansch uieermachtsbericht. Aanvallen op Malta en Tobroek. Engelsche duikboot tot zinken gebracht. ROME, 1 Augustus (Stefani) Het opperbevel van de Italiaansche weermacht, maakt bekend: „In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus hebben onze vliegtuigen de vlootbasis La Valetta op Malta aangevallen. In Noord-Afrika - activiteit van de artillerie aan het front van Tobroek. Duitsche vliegtuigen hebben zware bommen op de havenwerken van Tobroek laten vallen, welke branden verwekten. De vijand ondernam een vluchj; naar Bënghasi. Onder de bur gerbevolking viel een doode te betreuren. In Oost-Afrilca was de actie van onze verkenners gericht op de Pas van Culquabert in Gondar, voor al op vijandelijke afdeelingen aan wie zware ver liezen werden toegebracht. In het gebied van Woltsjefit was activiteit van artillerie en verken ners. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen vlogen in den middag van 31 Juli boven verschillende plaatsen van Sicilië. In Palermo heeft onze krachttige afweer een vij andelijk vliegtuig genoopt zijn bommen in open zee te laten vallen. In Messina vielen twee van groote hoogte uitgeworpen bommen midden in de stad en veroorzaakte een doode, eenige gewonden en lichte schade aan gebouwen. In de Middelandsche Zee probeerden vijandelijke vliegtuigen een van onze convooien aan te vallen. Zij werden door de escorteqrende. jachtvliegtuigen verdreven. Een vliegtuig werd door een van onze torpedojagers neergeschoten. Bij .de met succes be kroonde onderneming in de haven van Malta heb- bij wij acht man verloren, van wie vier officieren. Negentien man worden vermist. Onze duikbom menwerpers hebben in de Middellandsche Zee een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht". Finsche pers over den aanval op Petsamo. „Handreiking aan de ten ondergang gedoemde Sovjet-Unie". Het D.N.B. verneemt uit Helsinki: In den grootsten opmaak met koppen over de ge- fceele pagina publiceeren de 'Finsche bladen den ♦Britsch-Bolsjewistischen aanval op Petsamo. In het bijzonder wordt nadruk gelegd op de hooge verlie zen die de aanvallers bij dit bombardement geleden hebben. De bladen spreken van een „vreemde daad' en zij herinneren aan de langdurige betrekkingen van vriendschap tussschen Finland en Engeland en schrijven: Men moet er wel verbaasd over zijn dat Engeland voor zijn aanvallen geen ander doel gevon den heeft dan het kleine Finland. De in Noord-Finland staande Duitsche troepen, zoo schrijft „Uusi Suomi", kunnen evenmin als Finland zelf een bedreiging voor Engeland vormen. De aanval is dus niets anders dan als een handreiking aan de ten ondergang gedoemde Sovjet-Unie te be schouwen. Engeland heeft willen laten zien dat het wel tot militaire hulpverleening in staat is. De mili taire samenwerking tusschen Engeland en de bols jewisten had nauwelijks onder ongelukkiger voor teekenen kunnen beginnen en het is een uitdaging van het lot dat de aanval juist gericht was tegen een staat, die slechts zijn eigen veiligheid en die van de kleine staten van het Noorden wil bewaren. En- gelands optreden zal zijn moreele positie niet ver sterken, welke reeds door het bondgenootschap met de Sovjets op beslissende wijze'gevaar loopt. Dezen treurigen militairen roem, dien het wellicht meende bereikt te hebben, had het zich kunnen besparen, de aanval op Finsch gebied als een oorlogsverklaring op te vatten? vraagt het blad. De „Helsingin Sanomat" zegt over den aanval op Petsamo dat Engeland door zijn daad getoond heeft dat het de Sovjets niet alleen tegen Duitschland, doch ook tegen Finland wil steunen. Finland zal dergelijke handelingen met de wapens in de vuist af wijzen. De gebeurtenissen in Petsamo hebben duide lijk bewezen hoe belangrijk het is den inlichtin gendienst van een vreemde mogendheid in Finland tegen Finland's bondgenooten te verminderen. In dit opzicht heeft Finland wellicht te langzaam gehan deld, zooals thans blijkt uit de openlijke verklaring van de „Daily Herald" dat Helsinki een post van Waarneming en spionnage der Engelschen was, ten gunste van de Sovjets. De verantwoordelijkheid voor deze ontwikkeling, zoo besluit het blad, ligt in ieder geval bij Engeland. Wij hebben zoo iets niet gewild en ook niet verwacht. J^0NDAG3AUG-H'SUMI-I2UUR BE-SINT HET GROOTE VAN FANFARE-EN HARMONIEORKESTEN IN 6 DAAROP VOLSEA/OE WEKEN .HULLEN 32 DER. f BESTE NEDERIAN05CHE DILETTANTEN MUZIEKCORP SEN VOOR DE MICROFOON VAN DEN RADIO-OMROEP VOOR U SPELEN. WILT U OOK JURYLID EIJN dn. «laaft. die. uïfz&na(nna&n. dén. NEDERLANPSCfJE OMROEP (Adv. Ingez. Med.) Engelsch-Finsche betrekkingen verbroken. Gezant Gripenberg bij minister Eden. Het Foreign Office, te Londen heeft de vol gende mededeeling gedaan over het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Finland. Vrijdag is de Finsche gezant, Gripenberg, door Eden ontvangen. In opdracht van zijn re geering berichtte Gripenberg het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Finland en Groot-Brittannië. Na dezen maat regel heeft de Britsche gezant te Helsinki, Vereker, opdracht gekregen om zijn pas te verzoeken. (DNB) Gruwelijke vondst in de gevangenis van Smolensk. lit lijken van vermoorde burgers en soldaten gevonden. Het D. N. B. meldt: Bij de bezetting van Smolensk heeft men in de ge vangenis aldaar een gruwelijke ontdekking gedaan Op de "binnenplaats van de gevangenis bevond zich een massagraf ter lengte van 16 meter, breedte van 2.5 meter en diepte van 3.5 meter. In dit massagraf bevonden zich 114 lijken van vermoorde burgers en Sovjetsoldaten. Volgens mededeeling van den chef- trts van het militaire district, die in de gevangenis van Smolensk zelf gevangen heeft gezeten, zijn deze vermoorde slachtoffers vooral officieren, artsen en- ambtenaren van het militaire district. De schedels van de lijken vertoonden hevige misvormingen. Men had hun Tnet een voorhamer, die ongeveer drie kilo gram woog, dea schedel stukgeslagen. Van toonaangevende Finsche zijde wordt nader medegedeeld dat de Britsche regering haar antwoord op het voorstel van de Finsche regeering van 28 Juli aangaande de regeling van de betrekkingen tusschen beide landen reeds had gepubliceerd alvorens het antwoord langs officieelen weg ter kennis was ge bracht van de Finsche regeering. De Britsche regee ring heeft dus gebruik gemaakt van een aanvals- procedure. De Finsche regeering daarentegen heeft den inhoud van dit voorstel eerst gepubliceerd, nadat in den Engelschen omroep er berichten over waren ge geven, en wel in misleidenden vorm. In deze radio berichten is het belangrijkste motief voor het voor dstel der Finsche regeering weggelaten. Dit motief had betrekking op de voor Finland nadeeelige ge volgen van het militaire bondgenootschap en de bij standsverlening van Engeland aan de Sovjet-Unie. De juistheid van dit motief is door de Londensche pers, bijv. door de bladen „Daily Herald" en „Times" in hun commentaren volkomen bevestigd. De Britsche regeering motiveert de uitbreiding van de volledige blokkade van handel en scheepvaart tot Finland er mede dat de Duitschers het land gebrui ken als steunpunt voor militaire operaties. Opge merkt moet echter worden dat de in strijd met het recht zijnde blokkade reeds op 14 Juni j.l. van kracht is geworden, toen de oorlogsoperaties tusschen Duitschland en de Sovjet Unie nog niet waren be gonnen, laat staan aan de grenzen van Finland. En geland had reeds sedert Ji»i 1940 het verkeer naar Petsamo op velerlei wijzen bemoeilijkt en daarmede de levensmiddelenverzorging van Finland belemmerd. Deze maatregel die voortdurend verscherpt is, leidde ten slotte tot een volkomen blokkade. Wanneer de Britsche regeering verklaart dat de blokkade niet tegen het Finsche volk is gericht, moet worden ge constateerd dat juist het Finsche volk door deze blok kade te lijden zal hebben aan gebrek aan levensmidde len en verbruiksgoederen. In haar antwoord- evertals in gepubliceerde berichten over de verklaring der Finsche regeering van 28 Juli, passeert de Britsche regeering geheel en al het voornaamste motief van Finland, dat n.l. Engeland met den vijand van Finland een militair bondgenootschap heeft gesloten en zich verplicht heeft hem met alle middelen te steunen. -Ten slotte wordt gezegd: „Het antwoord van Enge land behelst geen verwijzing naar het op 30 Juli door Engelsche vliegtuigen boven Finsch gebied op Petsamo uitgevoerde bombardementen, dat schade heeft ver oorzaakt aan Finsch bezit en slachtoffers heeft ge- ëïscht onder de burgerbevolking. Het moet opvallen, dat het bombardement is uitgevoerd, voordat Enge land zijn antwoord op de langs dinlomatieken weg door Finland gestelde vragen betreffende de betrek kingen tusschen de beide landen had gegeven. Boven dien is het opmerkelijk, dat Engeland reeds voor het vermelde voorstel van Finland van 28 Juli een moe derschip voor bombardementsvliegtuigen naar de nabijheid der Finsche territoraile wateren had gezon den. Dit alleen toont dat het bombardement van Lil- nahamari het resultaat is geweest van een militaire voorbereiding, die Engeland reeds voor den genoem den datum had getroffen." Ten aanzien van het bericht, dat Finland een ge zantschap zal oprichten in Dublin, waarheen de hui- -.fdige Finsche gezant in Londen verplaatst zou wor den na zijn vertrek uit Engeland, wordt door het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken mede gedeeld dat er op het oogenblik geen reden bestaat Iets anders te veronderstellen, dan dal de gezant en het overige personeel van de legatie de thuisreis naar Finland zullen ondernemen. De Europeesclie oogst 1940/1941. BERLIJN, 1 Augustus. De Korrespondenz Dienst Aus Deutschland publiceert een overzicht over 1940-1941 in Europa ten aanzien van de voedsel productie en komt tot het resultaat dat dit jaar een beneden het gemiddelde liggende oogst heeft opgele verd. Volgens het overzicht zijn de oorzaken hier van in de eerste plaats de bijzonder langdurige koude in het voorjaar van 1940, waardoor een groot percen tage van het laat in den herfst gezaaide graan uit- Winterde en de bewerking van den bodem vertraagd k. In de tweede plaats is dit veroorzaakt door ge- brek aan arbeidskrachten voor den landbouw door de talrijke groote gevechtshandelingen in het. voorjaar van 1940. Verder heeft de oogst ook geleden door de gevechtshandelingen zelve. Daarbij komen nog de moeilijkheden van het binnenfcu^ngen der oogst door de massale vlucht der landelijlS bevolking in West- Europa. Moeilijker echter nog dan dit alles was het feit dat de graanschuur van Europa,^i.w.z. het gebied van de Midden- en Beneden-Donau geteisterd was door vorst en overstroomingen en een beslist geringe oogst aan broodgraan heeft opgeleverd, hetgeen de export capaciteit van deze landen in 1940 zeer bena deeld heeft. Ook Spanje had de storingen die de verbouw van graan door den burgeroorlog had on dergaan, nog niet overwonnen. De oogst van het broodgraan van 1941 is volgens de Dienst aus Deutschland „in vele deelen van Europa reeds binnengehaald. Met uitzondering van Hongarije, dat ook in 1941 te lijden heeft gehad van overstroomingen en hoog water. Overigens hebben echter alle landen van het Europeesche continent, die een graan overschot produceeren, zeer bevredi gende deels zelfs ook buitengewoon gsedè oogsten verkregen. Ook al heeft men in 19401941 zijn toe vlucht moeten némen tot reservés, de graanvoorraad wordt toch, nog vergroot door de Noord-Afrikaan- sehe graanoogst, weer aangevuld. Belangrijker nog dan het gunstigste resultaat van den oogst in 1941 wordt door den Dienst aus Deutschland de uitbrei ding geacht van de oppervlakte, die met broodgraan ls bebouwd, in het bijzonder in de Noord- en West- Europeesche landen. (D.N.B.) en knip het electrisch licht alleen bij uiterste noodzaak aan v Dr. Goebbels over den strijd tegen het bolsjewisme. Rede voor de gemachtigden der N. S.-Volkswohlfahrt. Het D.N.B. meldt: Minister Goebbels heeft Vrij dag de gouw-gemaohtigden van de N.S.-Volks- wohlfahrt uit geheel Duitschland ontvangen, die te Berlijn zijn bijeengekomen voor een werkverga dering van enkele dagen. Goebbels betoogde in zijn toespraak dat niemand thans nog den socialen wil van Duitschland kan betwijfelen. Deze sociale orde, die voor het Duit sche volk reeds van zelf spreekt, werkt ook op andere volken aanlokkelijk en fascineerend. De minister zette daarop in bijzonderheden uit een welke taak voor de N.S.-Yolksjwohlfahrt voort vloeit uit de groote politiekeconflieten en ver klaarde dat het Duitsche volle" thans beseft dat. het dezen oorlog moet voeren ter handhaving van zijn levensrecht, ter verdediging van zijn sociale orde en daarmee voor het bestaan en het welzijn van het geheele land. Het geheele volk begrijpt waar om het ditmaal gaat. Het weet wat in dezen oorlog te winnen is, maar ook in welk gevaar wij ons be vonden en wat ons had bedreigd, als het bolsje wisme uit het Oosten in een onbewaakt oogenblik Duitschland had ovèrvallen. In deze gigantische worsteling zal de overwinning bevochten worden door de Duitsche weermacht onder het veldheers- genie van den Führer. Maarschalk Pétaiii ontvangeden Amerikaanschen ambassadeur. Uit Vichy meldt het DNB: De Amerikaansche ambassadeur in Frankrijk, Admiraal Leahy, is Vrij dagmiddag in gehoor ontvangen door het staats hoofd maarschalk Pétain. Het onderhoud, dat ander half uur duurde, had betrekking op de algemeene situatie. Men meent bovendien dat gesproken is over de ontwikkeling van de gebeurtenissen in het verre Oosten. Besprekingen te Tokio. Onderhoud Sjigemtsoe—-Konoje. Het D.N.B. verneemt uit Tokio: De Japansche ambassadeur in Groot Brittannië Sjigemitsoe, die onlangs alhier is aangekomen, heeft Vrijdag een -bezoek gebracht aan prins Konoje en- met hem meer dan twee uur geconfereerd. Hierna ontbood de minister-president den voor zitter van het plannenbureau en minister zonder por tefeuille luitenant-generaal Soezoeki en den voor zitter van het inlichtingenbureau Ito. Met deze hee- Naar RICHE FOTO ART voor een BETERE FOTO voor Uw persoonsbewijs 169 GROOTE HOUTSTRAAT HAARLEM j (Adv. Ingez. Med.) Stort op dit nummer uw bijdrage voor de Ne- derlandsche ambulance. Acht-zeven-zes-dubbel nul. Uw "bijdrage op dit gironummer gestort, ten name van de Nederlandsche ambulance, zal het Roode Kruis in staat stellen den nood van vriend en vijand op de slagvelden in het Oosten te lenigen. Acht-zeven-zes-dubbel nul. Ook uw bijdrage wordt verwacht. Stort nog vandaag op gironummer 87600, ten name van de Nederlandsche Ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. ren heeft Konoje geconfereerd over belangrijke kwesties". United Press meldt dat de Duitsche ambassadeur te Tokio Ott Donderdag een lange bespreking ge voerd heeft met den plaatsvervangend minister Jamamote. Over den inhoud van deze besprekingen is tot dusverre niets bekend gemaakt. HEEMSTEDE Gemeentelijk Electreiteitsbedrijf en Waterleiding. De winsten over 1940 bleven beneden de raming. In het verslag over het afgeloopen diestjaar (1940) van het gemeentelijk duinwaterbedrijf merkt de directie o.a, op: „Terwijl in het eerste kwartaal een toeneming van het waterverbruik van 14 pet. geconstateerd kon worden, be droeg in de beide laatste kwartalen de vermindering 12 pet., zoodat uiteindelijk 4.6 pet. minder water werd afge leverd dan in het Jaar tevoren. De bedrijfswinst bedroeg ruim f 10.000.minder dan het vorig jaar. Voor een deel is deze -vermindering toe te schrijven aan den verminderden omzet, maar bovendien heeft nog een andere factor hierop een ongunstiger} in vloed uitgeoefend. In normale tijden Is een deel van het fitterij-persóneel belast met het maken van uitbreidingen en den aanleg van nieuwe dienstleidingen. Tengevolge der omstandigheden werden dit jaar slechts 43 nieuwe aanslut- tingen gemaakt (vorig jaar 197). terwijl het buizennel slechts met 90 meter nieuwe hoofdleiding werd uitgebreid (vorig jaar 827 meter). Dientengevolge moest de exploita tierekening worden belast met een aanzienlijke post ar beidsloon. die in normale tijden voor een deel op de kapi taalrekening kon worden geboekt en voor een ander deel werd terugbetaald door de opdrachtgevers der dienst leidingen. De netto-inkoopprijs incliisief pompkosten bedroeg dit jaar per verkochte M3 water 7.18 cent (vorig jaar 7.26 cent). Het buizennet bereikte aan het eind van het jaar een leng te van 66.702 meter met een inhoud van 815.971 M3. Het aantal geplaatste meters steeg van 5148 tot 5226; het aantal verbruikers van 5041 tot 5049. r Afgeleverd werd 480.386 M3. waarvan voor huishoudelijk verbruik 380.970 M3, aan contractanten 22.593 M3, aan pu blieke diensten 12.141 M3, terwijl onverantwoord bleef door lekkage a.d. 64.386 M3. Het gemiddeld verbruik per etmaal en per inwoner daal de van 54.5 tot 50.75 liter. #Bij de inkoopkosten van het water, ten bedrage van 7. cent per M3 komen de kosten aan personeel, onderhoud, afschrijvingen enz. enz. tot een bedrag van 8.21 cent, zoo dat de totale eigen prijs 15.39 cent per M3 heeft bedragen. De verkoopprijs van het water is 24 cent. In totaal hebben de aankoopkosten een uitgave gevergd van f 27.083.33. De kosten van het oppompen bedroegen f 2746.36, de overige kosten! t.w. salarissen, sociale lasten, onkosten, renten en afschrijvingen waren f 52.157.88. De af levering van het water bracht f 93.434.86 op, terwijl aan meterhuren enz. werd ontvangen f 17.971.84. Uit een en ander resulteerde een winst van f29.419.13. Deze winst üs niet alleen tienduizend gulden minder dan die van het vórige jaar, maar zij is ook geringer dan voor 1940 geraamd was. Op de bedrijfsbegrooting voor genoemd jaar was n.l. als vermoedelijke winst uitgetrokken een drag van f 37.319.30, zoodat het duinwaterbedrijf aan de gemeente een tegenvaller van ongeveer achtduizend gul den bezorgt. ELECTRICITEITS-BEDRIJF. Ook de aflevering van electrischen stroom is beduidend lager geweest dan in het voorafgaande Jaar. Het verbruik daalde n.l. met ruim 13 pet. De directie merkt daarover o.a. op: „Voor een deel is de oorzaak hiervan gelegen in de invoering van den Middeleuropeeschen zomertijd. De levering volgens tarief A. en B. daalde ruim 7 pet. Voor de straatverlichting werd slechts 43 pet. geleverd, terwijl voor bodemverwarming sléchts 51 pet. werd afgenomen van het verbruik in 1939. Dit jaar werden slechts 41 nieuwe huis-aansluitingen ge maakt (vorig jaar 205) ter-wijl het kabelnet met 114 meter werd uitgebreid (vorig jaar 1210 M.). In verband met deze geringe uitbjeidingswerkzaamheden moest een hoogere post arbeidsloon op de exploitatie-rekening worden ge bracht. De totale lengte van het hoogspannings-kabelnet be draagt thans 18.087 meter, die van het laagspannings-kabel- net 77.938 meter. Het aantal geplaatste meters steeg van 5228 tot 5305. Ingekocht werd 2.439.203 kw._ verloren ging 195.276 kw. De Inkoopkosten bedroegen 5.86 cent per kw., de bijko mende kosten (personeel enz.) 2.39 cent per kw., de totaal- kostende prijs beliep daardoor 8.27 cent per kw. Voor den aankoop van den stroom moest worden be taald f 134.883.73, de „overige kosten" beliepen f79.736.12. In deze „overige kosten" zijn begrepen de salarissen en ar- beidsloonen, onderhoudskosten, onkosten, renten en af schrijvingen. De verkoop van den stroom bracht op f 315.537.22. Uit anderen hoofde jmeterhuur enz.) werd ont vangen f 26.022.82, waardoor een winst ontstond van f 126.940.19. Dit bedrag is ruim dertien duizend gulden lager dan de winst, die in 1939 werd behaald en bijna elfduizend gulden minder dan de raming. PERSONALIA. De heer H. Kiljan te Heemstede is geslaagd voor het Praktijkexamen Boekhouden. strijd aan het Oostelijk front duurt nu bijna zes weken. Ieder die nauwgezet de Duitsche legerberichten volgt zal bij vernieuwing onder den indruk gekomen zijn van de enorme aanvalskracht van het Duitsche leger, dat nu samen vecht met de Italiaansche, Finsche. Hongaarsche en Roemeen- sche legers, De Sovjetlegers trachten zich te handha ven, maar zonder succes. Herhaaldelijk maken de communiqué's van den Duitschen staf melding van de omsingeling en vernietiging van Sovjetdivisies, ter wijl latere stafberLchlcn weer namen van plaatsen noemen verder Oostelijk gelegen, zoodat daaruit blijkt dat de Sovjetlegers steeds moeten wijken. Zelfs wordt in die officieele berichten medegedeeld, dat met de afrekening met de resten van het Sovjetleger begonnen is. Toen de Finnen in het najaar van 1939 streden te gen de numeriek veel sterkere Sovjetmacht, kreog men reeds den indruk, dat de gevechtswaarde van het leger der Sovjet-Unie niet hoog aangeslagen kon worden. Er kwamen in dien tijd uiteenzettingen over* de technische tekortkomingen van het roode leger. Er werd gezegd, dat aan de lagere bevelvoering veel haperde doordat de officieren niet voldoende opleiding hadden gehad. De hoogere zou in haar initiatief ge remd zijn door de aanwezigheid van „gedeputeerdeh te velde". Het aantal manschappen en onderofficieren dat de moderne oorlogsmachines goed bedienen kon was onvoldoende. En de regeling van het vervoer was ook niet in orde. Tenslotte hebben de Sovjetlegers het kleine Fin land, dat vrijwel geheel op zichzelf was aangewe zen, gedwongen tot het aanvaarden van harde vredes voorwaarden. Maar de indruk die door de krijgsver richtingen in mililtaire kringen in Europa gewekt werd was, dat men de aanvalskracht van het leger der Sovjets te hoog had aangeslagen. De verwachting is geweest dat de machthebbers te Moskou uit het Finsche avontuur lessen zou trekken. Anderhalf jaar hebben zij den tijd gehad voor het beter toerusten van hun leger, Ongetwijfeld zal daar aan gewerkt zijn, maar veel is daarmee blijkbaar toch niet bereikt. Het is waar de Sovjets staan nu tegenovzer oneindig sterkere vijanden dan in 1939, maar toch verklaart dit niet allies. Er zijn nu im mers ook veel meer Sovjet-strijdkrachten in het vuur gezonden dan destijds tegen Finland. De verslagen over het verloop van den strijd bevestigen de overtuiging, dat de gevechtswaarde van de beide legermachten sterk verschilt. Reeds op 22 Juli werd door den Duitschen staf medegedeeld: „De doorbjaakoperaties van de Duitsche weer macht en haar bondgenooten hebben het verdedi gingsfront van de Sovjets in onsamenhangende groe pen gesplitst. Ondanks taai plaatselijk verzet en hardnekkig ondernomen tegenaanvallen valt er geen eensgezinde leiding van den vijand meer te onder- scheiden. Aan het geheele Oostelijke front worden de operaties gestadig voortgezet. Dé krijgsverrichtin gen zijn hier gericht op verstrooiing en vernietiging vap de afzonderlijke gevechtsgroepen der 'Sovjet weermacht." Sinsdien zijn weer 10 dagen verloopen. Nu wordt uit Berlijn aan dc V.P.B. geseind: „Tegenover de bewering, als zou het Duitsche of fensief in het Oosten vastgeloopen zijn, stellen Ber- lijnsche militaire instanties de volgende feiten: Het Duitsche offensief in het Oosten tegen de met velerlei wapenen sterk uitgeruste Sovjet-legers,*leid- de gedurende den veertigdaagschen strijd tot de ver overing van een gebied- dat driemaal zoo groot is als Groot-Brittannië en grooter dan het Groot-Duitsche rijk. Dit komt overeen met een dagelijksche gebieds- winst van ongeveer 20.000 KM2. In den westelijken veldtocht werd in 45 dagen een gebied bezet, dat kleiner was dan het Groot-Duitsche rijk. Voor het bezetten van Polen, Noorwegen, Nederland, Bel gië, Frankrijk, Joego-Slavië en Griekenland warén 123 dagen noodig. Wanneer in het Duitsche offênsief jn het Oosten oogenschijnlijk niet dezelfde vorderingen gemaakt worden als bij de andere offensieven, dan komt dat 'omdat in de .andere landen de vorderingen geografisch beter overzien konden worden." BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana Margaretha, dochter van J. J. Knopper en G. de Vries. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. Gebaren: Johannes Gerardus, zoon van J. Mole naar en van M. G. van deelen, Parellelweg 17; Hen drik Rudolf, zoon van H. R. Meijer en van S. v. d. Oever, Stationsstraat 7a; Susanna Louise, dochter van J. F. v. d. Mije en van N. Kerkman, Koning straat 29a; Maria Catharina Irmgardis, doghter van W. v. d. Mije en van J. Tiemeijer, Wilhelmina- weg8; Irene, <*>chter van J. T. Bakker en van G. van Blokland, Dtf Genestetstraat 17. Ondertrouwd: J. W. v. d. Werff en L. Verspuij, Zuiderstraat 12. Getrouwd: J. Ditmeijer en G. Peters, Amsterdam, N. Z. Voorburgwal 79; L. J. Verbaarschott en J. E. Lutkeveld, Haarlem, Van 't Hoffstraat 26. De artillerie der Duitsche voorhoede moet korte metten maken met de bolsjewisten, die zich in kelders en sloppen van de Sovjet-steden probeeren te verbergen, om vandaar de binnenrukkende troepen te belagen. (Atlantic-Holland) J^adio Qxaqxamma ZONDAG 3 AUGUSTUS 1941 HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Koorzang. 12.00 Gramof6on- mijzleh» 12,15 Opening van het eerste I^ederlandsche Ra dio-muziekfeest voor harmonie- cn fanfare-orkesten. 12.43 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Neder- landsch Verbond voor Sibbekunde: Beantwoording van binnengekomen vragen. 1.15 Harmonie -.Excelsior" te Wor- merveer. 1.35 Radiotooneel. 2.00 Aankondiging Diemer Harxponie. 2.05 Diemer Harmonie. 2.25 Declamatie. 2.35 Gramofoonmuziek. 2.45 „Advendo" te Lochum. 3.15 De clamatie. 3.25 Gramofoonmuziek. 3.35 Aankondiging Phl- lips-Harmonie. 3.45 Philips-Harmonie te Eindhoven. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 5.30 Voor de 'jeugd. 6.00 Omroeporkest en solisten. 6.25 Radiotooneel. 6.45 Omroeporkest en solls^ ten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Curt Kollenbergen en zijn orkest. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Rotterdamsch Philharmonlsch orkest en soils. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: An American sees Holland. Hierna: Sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwijding (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 9.30 Gewijde muziek (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 CyClus „Kent Gij Uw Bijbel" (opn.) (voorbex-eid door de Christelijke Radio Stichting). 12.15 Christ. Oratorium Vereeniging Amster dam. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Eên praatje over de Nederlandsche Jeugdhex-berg-Cen- trale. 2.15 Stedelijk Orkest van Maastricht, soils en gra mofoonmuziek. 4.00 Boekenpraatje (voorbereid door het Vryzinnig Protestantsch Kerkcomité). 4.15 Bachcantate (voorbereid door het Vrijzinnig Prot. Kerkcomité). 5.30 ANP: Sportberichten. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.00 Decla matie. 6.10 Harmonie-orkest van het Nederlar^Ósch ox-kest ,,'s-Gravenhage". 0.45 Sport van den dag. 7.10 Cabaret programma (opn.) 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 8.30 De Ramblers. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 De Romancers. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Voor de ouders. 10.15 Sluiting. MAANDAG 4 AUGUSTUS 1941. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 8.25 Gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Omroeporkest en solist. 10.00 Gramofoonmu ziek. 11.00 Ensemble Jonny Kroon. 11.25 Declamatie. 11.45 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 Viool met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 2.30 Ensemble Bandi Ba- logh. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Amusementsoi-kest. 6.00 Schrammelkwar- tet en soliste. 6.30 Omroep-Harmonie-orkest. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Politiek weekpraatje. 7.45 Gra mofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Paaschbergkoor Arnhem. Arnhemsche Orkestvereeniging en solisten. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00- 10.13 BNO: Uitzending in de Engelsche taal. HILVERSUM II, 301,5 M. 6:45 Gramofopnmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Zang met pia nobegeleiding. 12.00 Gram.muziek 12.15 Orgelconcert. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1,00 Omroepor kest. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Arnhemsche orkestver eeniging en soliste en gramofoonmuziek. 4.00 De Ramblers 4.30 „Christoph Wfllibald Gluck", Causerie met gramofoon muziek. 5.00 Voor jongens en meisjes (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-^»economi sche en beursberichten. 5.30 Pianovoordracht. 6.00 Cursus „Lichamelijke en geestelijke gezondheid" (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 6.15 Curt Ho- henberg en zijn orkesfa-1>.45 Reportage 7.00 BNO: Friesch piaatje. 7.15 Hollandsch Kamermuziek-ensemble. 8.08 BNO Nieuwsberichten. 8.15 De Romancers en soliste, mannen koor en gramofoonmuziek. 9.02 Gramofoonmuziek. 9.20 Voor den boer. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00-10.15 Gra mofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7