IJMUIDEN De tentoonstelling van Westfaalsche en Nederrijnsche Kunst. Ervaring met de Oekraïnische bevolking Beroemde namen VRIJWIL! EGIOEN Kunst uit, Rijnland en Westfalen. f !BucqedüJieSiaiid 1 Vervolg van pag. 1). Wij staan thans aan het einde van het tweede jaar van een odïlog, welke in zijn verbittering en in zijn opeenhoping van strijdkrachten zelfs datgene over treft wat de jaren 1914 tot 1918 hebben gebracht. Wij bevinden ons in het heetst van den strijd tussehen mensehelijke en materieele krachten. Wij openen nu een kunsttentoonstelling in Amster dam, in de stad, welke zoo bij uitstek toonaangevend is voor het cultureele leven in Nederland. Wanneer er nog velen zijn, die de teekenen des tijds niet be grijpen, dan willen wij eraan denken, dat wij een be slissing over het lot van eeuwen meemaken. Ginds strijden de soldaten en wij spreken hier van kunst en cultuur. In de gelederen der strijdenden staan ook reeds zonen van het Nederlandsche volk, die eens de verantwoordelijke dragers van de toekomst van dit land zullen zijn, Wij hier kunnen een ding doen: wij zullen de krachten van onze harten en onzen geest bundelen en naar de strijders ginds zenden, opdat zij gedragen worden- door de innigste wenschen en de sterkste krachten van honderden, duizenden en mil- lioénen. Dé geschiedenis beeft altijd een terugslag op de kunst gehad. Wij leven in een tijd, waarin wij het niet meer vanzelfsprekend vinden, dat iedereen 'af zonderlijk aan het werk gaat om kunstwerken te ver vaardigen. Wij zien in, dat de geest van den tijd eèn uniforme richting moet hebben, Ik kan me begrijpen, tiat de vraag gesteld wordt of de kunst niet uitsluitend in volkomen vrijheid kan gedijen. Wanneer de kunst- slechts het resultaat van de künstz'inninge weergave zou zijn, zou ik den aanhangers van deze opvatting gelijk geven. Doch de vraag is op deze wijze niet 'juist. gesteld en ooit niet" juist beantwoord, want het gaat er niet alleen om, dat. de kunstenaar vrij vorm kan geven, doch ook om de eischen, die aan de kunste- naarsgesteld worden. De vormgeving zelf ligt steeds bij den kunstenaar. Aan den anderen kant is het echter niet onverschillig of de opdrachtgever van den kunstenaar een toevallig rijk geworden particulier is, dan wel de kunst door een autoritair regiem bevor derd wordt. Wanneer ik mij voor oogen houd, dat in een liberalistischen tijd er -geen andere mogelijkheid voor het bevorderen van de kunst heeft bestaan dan 'door middel' van menschen die tengevolge van hun goede zaken over middelen beschikten de kunst te ondersteunen, dan moef ik zeggen: ik heb liever den tegpnwoordigen tijd, welke onder de bescherming van het autoritaire regime in staat is uit kunstzinnige roeping te scheppen. Ook als wij aan het verleden terugdenken, zien wij, dat de kunst steeds grootsche prestaties leverde, als zij onder sterke bescherming stond. Zeer vaak hebben de beschermers der kunste naars stellig niet kunnen bevroeden wat onder hun bescherming ontstond. Een duidelijk voorbeeeld hebben wij voor oogen in 'den Nachtwacht van Rembrandt. De opdrachtgevers van dit schilderij hadden er beslist geen vermoeden van welk onvergetelijk kunstwerk zij voor zich had den toen zij dit schilderij kregen-en nog veel minder begrepen zij, dat dit eene schilderij de ontwikkeling van de kunst gedurende eeuwen zou beïnvloeden. Ik geloof te kunnen zeggen, dat juist in autoritaire tijden het. scheppen van kunst bijzondere inspiratie kreeg. Verdiept u zich eens in de geschiedenis, denkt aan de architectuur, de kunst, welker voortbrengselen den tijd het langst overleven, denkt u eens terug aan de bouwwerken der Grieken uit den tijd van Pericles, aan de monumenten van Augustus. Ik moge nog een voorbeeld uit mijn vaderland in engeren zin aan voeren. Hier zien wij den Weenschen barokstijl onder de absolute regeering van Karei VI tot den hoog- sten bloei geraken. In denzelfden zin bracht de mu ziek onder Frans I het tot de hoogste prestaties, zon der dat men de^en heerscher als domineerende per soonlijkheid zou kunnen beschouwen. Indien wij dezen historischen samenhang waarne men, voelen wij ons gelukkig, dat wij geleid worden door eenman, van wien wij weten, dat hij met zijn geheele ziel de sehoone kunsten bevorderd. Wij kun nen ons verzekerd houden, dat voor de kunst een tijd van de .vruchtbaarste ontplooiing zal aanbreken. Ik zou. uitdrukking willen geven aan de hoop, dat de autoritaire bescherming van de kunst ook in uw land, vooral in uw ressort, secretaris-generaal prof. dr. Goedewaagen, in actie'komt en zoo een belang rijke bijdrage voor de verdere ontwikkeling moge léveren. Het. gaat er dus niet om het kunstzinnige scheppen van den enkeling onder zekeren invloed te brengen, want dit scheppen is min of meer afhanke lijk van het ingenium van den kunstenaar. Het gaat er veeleer om de ontbindende krachten uit te scha kelen, die slechts leiden tot overlevering van het ware kunstenaarschap aan het nihilisme in den vorm van alle mogelijke „ismen". De Rijkscommissaris dankte vervolgens den plaats- vervangenden gouwleider, burgemeester Vetter, dat hij deze tentoonstelling mogelijk heeft gemaakt en sprak ook zijn dank uit jegens prof. dr. Goedewaagen voor diens bemoeiingen ten bate van de Duitseh- Nederlandsche cultuuruitwisseling. Vooral echter gold de dank van den Rijkscommissaris de Duitsche kun stenaars,^ daar zij in grooten getalen zijn gekomen om persoonlijk contact met dé Nederlandsche kunste- haars te zoeken. Tot slot gaf de Rijkscommissaris uiting aan zijn overtuiging, dat het werk van den kunstenaar het beste zelf kan spreken en verklaarde oe tentoonstelling voor geopend. - In Amsterdam bestaat waardeering voor goede Duitsch vliegtuig_was getroffen;, doch kon nog be- beeldende kunst, daarom stelt Amsterdam het ook op hoorlijk landen.^De bemanning was ongedeerd ge- hoogen prijs, dat deze tentoonstelling hier wordt ge- bleven. Enkele' honderden" meters verder lagen organiseerd.' Van harte hoop ik, dal velen zich zullen opmaken om deze tentoonstelling te bezoeken, deze tentoonstelling, welke representatief is voor hetgeen West-Duitschland en Nederland in onze dagen pres toeren. Amsterdam zoo eindigde de regeeringseom- missaris kan zich gelukkig prijzen, dat deze ver zameling naar de hoofdstad werd overgebracht. Na burgemeester Voute sprak de plaatsvervangend gouwleider van Westfalen-Zuid Oberbiirgecmeister Vetter uit Hagen zijn hartelijken dank uit voor het begrip, dat de West-Duitschers imNederland hebben ondervonden voor hun kunst. Deze tentoonstelling zoo zeide hij is de eerste schrede op den weg naar een gemeenschappelijk doel, dat wij thans nog niet kunnen overzien, doch dat van groote beteekenis zal zijn voor de toekomst. Het is niet. de laatste maal, dat wij in Holland zullen zijn om de voortbrengselen van onze cultuur te toonen, Deze kunst van de beide volken zal leiden tot een versterking van de banden, die ons bindep. Namens de Duitsche kunstenaars dankte dc schilder Max Schulze-Sölde voor de hartelijke ontvangst, die hun in Amsterdam was bereid. Hij bood zijn veront schuldigingen aan, dat de moderne Duitsche kunste naars thans de plaatsen hebben ingenomen van Rem brandt en van Gogh. Hij hoopte echter, dat de Duit- schers aan de gestelde verwachtingen zouden kunnen voldoen. Hij dankte verder den Rijkscommissaris, de stad Amsterdam, de Hollandsche vrienden, den direc teur van het Hagener Museum, dr. Brüns en Ober- bürgermeister Vetter voor hun arbeid. Wij voelen ons hier absoluut niet in het buitenland,-zoo zeide Max Sehulze-Sölde, maar wij hebben den indruk bij fa milie te zijn. Wij hopen zoo besloot hij, dat de banden nog sterker zullen worden aangehaald. Tot slot sprak commissaris Bakker van het ver- keerswezen een zeer geestig dankwoord. (A.N.P.). S.S.-man vertelt Hierna maakten de genoodigden een rondgang over de zeer interessante tentoonstelling. De Rijkscommis saris werd rondgeleid door dr. Gerhard Brüns, direc teur van het museum te Hagen. In de morgenuren maakten "de Duitsche kunstenaars, vergezeld van Oberbürgermeister Vetter, Ambtsbür- germeister Welge en Regierungsprasident Dellenbusch een rondvaart door de havens en grachten van Am sterdam. Het gezelschap werd ontvangen in de ambts woning van den regeeringscommissaris, burgemeester Voüte, die de Duitsche gasten aan zich liet voorstel len en zich geruimen tijd met- hen opderhield. In de avonduren verzamelden de gcno.odigden zich In het Apollo-paviljoen aan een gemeenschappelijken maaltijd, aangeboden door den regeeringscommissaris van -Amsterdam, burgemeester E. ,T. Voüte, tijdens dezen maaltijd hield burgemeester Voüte een toe spraak, waarin hij o.m. zeide: AGENDA VOOR BEVERWIJK, MAANDAG 4 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „Een schot viel. en bijprogramma, 8 uur, DINSDAG 4 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „Een schot viel •n bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. MAANDAG 4 AUGUSTUS. Bioscoop De Pont: „Zoölogica", 8 uur. Theater: „Ich kenn' dïch nicht und liebe Dich _8 uur. Thalia Theater: „Een huwelijk op afbetaling", DINSDAG 4 AUGUSTUS. Bioscoop De Pont: „Zoölogica", 8 uur. Jheater: „Ich kenn' djeh nicht und liebe Dich", 8 uur. Thalia Theater: „Een huwelijk op afbetaling", He den: MAANDAG 4 AUGUSTUS. Frans Hals Museum: Kamermuziek, Kitty Neder- koorn (zang) en Betsy Nederkoorn (piano), 2.30 uur. Frans Hals Theater: „Droom van een winter nacht", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Alles voor de firma", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Op Manoeuvre", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De Schandvlek", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. DINSDAG 4 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling van 89 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en fles avonds. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Het 'ANP meldt: BERLIJN, 2 Augustus. Van den SS-man dr. R. Lagrou van de SS Kriegsberichterk'ampanie ont vingen wij het volgende ooggetuigenverslag van den strijd in het Oosten. ■Van den strijd tegen de Sovjet Unie haddén wij gedurende een ganschen dag alleen, de ontvangst beleefd, die de Oekraïners ons hadden voorbereid. Enkelen pruilden: bestaat dit land dan alleen uit vluchtende bolsjewisten, dat afschuwelijke stof, dat wij den geheelen dag eten, stukgeschoten tanks enspandoeken? 1 Pas later zouden zij ervaren in welke mate zij ongelijk hadden. De bolsjewisten vechten hardnek kig en met alle middelen, al is dit niet met de onze. Èn uit de vreugde, waarmede de Oekraïners ons ontvangen, kan men reeds eenigszins de hitte, waarmee de strijd was gevoerd en de gewelddadig heid van het bolsjewistische schrikbewind op maken. Lemberg is gevallen. Nu velen beweerd hadden dat de bolsjewisten, die in de omgéving van deze stad een geweldige troepenmacht hadden samen getrokken, haar de taak zouden hebben toegewezen om de Oekraïne te behouden, was het inderdaad treffend te zien hoe ongaarne de vijand, dit centrum ontruimd had. Hij liet ons echter de stad niét over zonder zijn natiorialen en socialen haat op verschil lende honderden Oekraïners, mannen en vrouwen, en Duitschers te botvieren. Zij werden op afschu welijke wijze afgemaakt, met Aziatische wreedheid verminkt (vrouwen werden de borsten afgesneden enz.), waarna dezeÉ hopen vleesch gedeeltelijk in putten werden geworpen. Overal werd jacht 'ge maakt op de vijfde colonne en/vergreep men zich aan verdachten. Twintig jaar lang heeft al dat na tionalistisch verzet zich - ingevreten. Er zijn verder diepere oorzaken voor het óveral organiseeren van deze „vijfde colonne". Zij moeten tot de eigenlijke aanleiding van dén oorlog tussehen deze mogend heden worden gerekend. Stuk voor stuk onttakelen dc volken het grillig spel van den z.g. Volkenbond. Wij begrepen stilaan de begroeting van'de .Oekra ïners. De bevolking komt reeds, na die enkele dagen wederzijdsche beschieting, haar have opzoeken. Velen vinden een nog rookende puinhoop, in het rond verspreid huisraad, of een. door dè bolsje wisten geplunderde woning. Zij juicht ons toe, niet uitbundig, doch zeer innig. Kinderen en vrouwen heffen den arm en brengen, nog onhandig, den Duitschen groet. De mannen ontblooten het hoofd en blijven uren lang met de pet in de hand staan, bij het voorbijrijden van onze colonnes. Wij glim lachen alleen maar: Hier zijn we. Iemand van ons zei: „Misschien zijn zij allen valsch. en wij grenze loos naief". Doch hij kon ons niet overtuigen. Die schreiende vrouw, die ons uit een dampende puin hoop, op zoek naar nog een kind, toewenkte, speelde geen comedie. Had zij nog wat te verliezen? In ons begroeten zij werkelijk hun toekomst, hun nieuwe leven. De hoofdstraat van de eerste stad is met een breed doek overspannen, waarop de woorden: „Heil Hit- Ier". Duitsche en Oekraïnsche-wimpels waaien over or,ze wagens. In een volgende stad hetzelfde: „Heil Hitler", „Heil Führer d. Ukr. Nationalisten". Vraagt men een man of hij Pool is, dan schudt hij het hoofd. Of hij Rus is, dan wordt de ontkenning hax-d- nekkig. Of hij communist is, dan breekt het, stot terend wegens het geweld, los: „Nee, nee. Oekra- ïner"" Bij dat vólle is het begrip communisme- bolsjewisme onafscheidelijk mej. dat van Rus zelf verbonden. Het lijkt een verworden, doch in zijn diepsten grond gezondgebleven volk te zijn. Wellicht beroert het vraagstuk van een staatsburgerschap het niet in de eerste plaats, doch het lijkt gebukt te gaan onder de bitterheid van het gewelddadig af breken van een traditie. Als geslagen honden komen zij uit de bosschen en eindelooze velden te voorschijn, waar zij zich tegen de laatste wraak van de bolsjewieken ver bolgen hadden gehouden. Voor de beschieting als zoodanig bleken zij weinig vrees te koestéx-en, want zij bewegen zich onbevangen tussehen de troepen, ook waar ons schroot over hun hoofden heenfluit en de ontploffingen van' vijandelijk geschut naast hen, in veld of dorp, den grond openscheimt. Geregeld komen ons, wanneer er gévochten wordt, Oekraïners in Sovjetuniform tegemoet. Zij hebben ergens hun geweer, muts en meestal hun vest laten liggen. Zij melden zich nergens aan. Met open gelaat kijken zij ons aan, goedmoedig en dom. Zij vinden het natuurlijk dat zij de bolsjewistische legers ontvlucht zijn en zich thans ongestoox-d tus sehen de onze bewegen. Wij trouwens, ook. Wij laten ze loopen. De Sovjets weten het ook. Tijdens positie kiezen van „Pak", „Flak" en L.I.G. voor het afslaan van 'n pantseraanval hooren wij plotseling, in de onmid dellijke nabijheid, een pistoolschot losbranden. Wij er op af. Er spiedt een Russisch burgexv Hij doet verbaasd en roept aanhoudend „Oekraïner". Hij wordt terdege gefouilleerd en als blijkt dat hij gewapend is, wordt hij natuurlijk onmiddellijk tér plaatse neergeschoten. Zijn vrouw, die zich even eens in de nabijheid blijkt te hebben opgehouden, komt heel éénvoudig, ietwat voorovergebogen naar het lijk toe, gaat naast het hoofd neei-zitten en j weent maar. Jonge meisjes brengen ons bloerhen of werpen ze in het voorbij snorren in onze wagens. Wat kunn'en wij nu met bloemen aanvangen. Elke nagel of haak, elke plaats in iederen wagen Ixeeft zijn eigen functie. En heb je onze mannen al eens bekeken? Dat stof van die akelige Russische wegén zet zich een vinger dik op ons vast. Onze laarzen, helmen, kleeren zien alle even bleek grijs en .ons gelaat, waarop het stof zich met zweet heeft gemengd en onze baarden, waarin het als gemetseld is, zijn met een glimmende cementlaag bedekt."De Oekraïners brengen ons melk, maar niet uit berekende vriendelijkheid, In belangrijke plaatsen loopen de Oekraïnsche nationalisten met een blauw-gelen armband ron'd en stellen zich geheel ter beschikking van ons leger, meestal zonder daapvoor eenige vex-goeding te willen aannemen. Zij brengen hun eersten, alhoewel ge- ringen cijns vóór hun bevrijding. Velen begraven gesneuvelden. Andex-en treden in onze vervoer diensten en worden met hun kleine vlugge paardjes en lange wagens in de colonnen van de weermacht, ingeschakeld. Een hoog officier verhaalt het volgende dat hij van èen vliegerofficier heeft vernomen. Een ondom de communisten. Uit een huis wenkte men de vliegers. Zxj werden bij de Oekraïners ver stopt en bleven, er tot' ortze troepen, de .streek van Sovjets gezuiverd hadden. De verschrikkingen van dezen oorlog, waarbij ook zij have en goed yoor zoover het nog van hen was verloren hebben zien gaan, verkiezen zij boven de bolsjewistische slavernij. Uit alles moeten wij opmaken dat zij er ditmaal het uiterste op willen zetten". De nieuwe maximumprijzen. Met ingang van Dinsdag 5 Axxgustus zijn voor de verschillende tuinboxxwproducten de volgende maxi- mumsprijzen vastgesteld: Tomaten A, B, C en CC f 18, bonken f 13, roode kool f 5, savoye kool f '5, spitskool f 4, witte' kool f 3.50, tuinbponen f 6, Snij- en spercieboonen f 14, stam- boonen zonder draad f 14, met draad I 12, overige soorten f 10, pronkboonen witte f 10, augurken A f 27, idem B f 16.90, C f 9.90, D f 7, E f 2, idem A en B stippel f 9.90, C en D stippel f 3, alles per 100 K.G., komkommers groene, gele en witte A A f 13.50, A f 11, B f 8.50; C f 5.50, bloemkool I f 12, bloemkool II f 9, alles per 100 stuks; bospeen f 5 per 100 bps, peen zonder lof A f 7, B f 5, peren A f 15, peulen f 16, rijs- erwten enz. f 16," geen rijserwten enz. f 12, stokprin cesseboonen f 20, uien f 7, zilve^uien f 12, kroten f 5, alles per 100 K.G., sla f 4 per 100 stuks, stoofsla f 10, ;cjijvie" f 10, rabarber f 8, postelein f 12, komkom mers (stek) f 8, tomaten (kriel) f 8, aardbeien met dop f 35, roode en witte bessen f 22.50, zwarte bessen ,f 42, frambozen consumptie f 50, kersen f 40, morellen f 30, kruisbessen f 17, meloenen ananas f 47, alle overige soorten en sorteeringen f 26, meloenen 6 stuks per kist f 38 per 100 stuks, meloenen 8 stuks per kist f 30 per 100 stuks, druiven (witte) -f 80, Franken- thalers f 75, alle overige soorten f 70, vroege appelen Yellow f 25, Keswick' f 20, alle overige soorten f 10. GYMNASTIEKVEREENIGING S.S.S. In verband met de harddraverij op Donderdag a,s. zullen de oefeningen voor dames en meisjes, inplaats van Donderdagavond heden (Maandag)avond worden gehouden op den gewonen tijd en 'plaats. De algemeene vergadering van den Noordho,llan,d- schen Bond van het Wit-Gele Kruis zal dit jaar te Beverwijk worden gehouden en wel op Woensdag 6 Augustus te 2.30 uur in hotel „Ter Burg". De agenda vermeldt, o.m. de vaststelling van rekening, en balans 1940, jaarverslag en een. inleiding door prof. dr. G. C. Heringa over de tandverzorging in het algemeen en de schooltandverzorging in het - bijzonder. Na de vergadei"ing wordt een* excursie gemaakt naar het sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee. Tot hoofd aan de H. Hartsohool afd. meisjes aan den Galgeweg is benoemd mej. M. C. Donsen uit Haarlem. R.K. WANDELCLUB S.S.S. NAAR ARTIS. Zondag 10 Augustus maakt de R.K. /Wandelclub „S.S.S." per boot een uitstapje naar Artis te Amster dam. ZWEMFEEST UITGESTELD. Het Midzomerzwemfeest,- dat gistermiddag in de Heefnskerksche Zweminrichting gehouden zou wor den, is wegens de slechte weersomstandigheden tot Zoixdag 10 Augustus uitgesteld. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Beverwijk en het daaronder behoorende ambtsgebied werden gedurende de maand Juli „ingelegd f 63301,18 en terugbetaald f 55898,41. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 22135. HOOGOVEN STATEN. S.S.H.-contact tochten. - Op de Zondagen van dé maand Augustus trekken de S.S.H.-leden de vrije natuur in. Een aantrekkelijk programma, met het doel het onderling contact te verstevigen, is opgemaakt. Op Zatex-dag en Zondag 2 en 3 Augustus stond daarop vex'meld een bezoek aan het Buiten Kamp te Schoorl. Zondag 10 Augustus is er een stranddag te Wijk aan Zee. De daaropvolgende Zondag 17 Augustus, wordt een dagtocht naar -het Zw-et gemaakt, waar geroeid en gezwommen zal worden. 24 Augustus is er een zwemochtend aan het Wijk aan Zeesehe strand om de maand te besluiten op .Zondag 31 Augustus met een dagwandeling naar bosch en duin in de omgeving. Verruiming van de woningmarkt. Wethouder W. van Dok legt eerste steen voor „Goed Wonen". Zatex-dagmiddag'heeft op ihet bouwterrein achter den Arendsweg de eerste steenlegging plaats ge had van het complex woningen van de Woning bouwvereniging „Goed Wonen". Onder de ge noodigden merkten wij op de wethouders W. van Dok en N. J. Out, de gemeente-secretaris. A. A, Pos'. G. K. de Bïe, directeur van O. W., de archi tect W. Meyran en een aantal afgevaardigden van dé zustex-verpenigingen. De heer Van Zutfen voorzitter van „Goed Wo nen", x"eleveerde m zijn toespraak, dat voor dit complex woningen reeds in 1926 de plannen zijn ingediend, maar dat nu pas de vei-eenïging het genoegen kan smaken, dat tot de eei'ste steenleg ging kan worden overgegaan. „GoedWonen" is niet onder een gelukkig gesternte geboren, daar de moeilijkheden en de bouw van 'deze woningen vrij wel parallel loópen met het complex van de vex*- éeniging 'in de Assumburgstraat. Toen dit in den vorigen oorlogstijd werd aanbesteed kwam de laag ste iiischiijver voor f 100.000 uit de bus. Het'ver loop was echter zoodanig, dat een heraanbeste- dhxg moest plaats hebben in 1919 en dit bedrag was toen gestegen 'tot.f 216.000. Ook de indeeling der woningen van de Assumburgstraat moest ge- wiizigd worden, wat lang niet in het voordeel was. Vorig jaar wérden de woningen van „Goed Wo nen" aanbesteed, maar door dezelfde omstandig heden als ruim 20 jaar geleden steeg ook ditmaal het oorspronkelijke aanbestedingsbedrag met f 80.000. Ondanks deze wederwaardigheden wérkt het be stuur aan ziin moioe taak in het belang van de volkshuisvesting. Vele moeilijkheden zijn reeds overwonnen, maar nog vele andere moeten ovex'- wonnen worden. Buitengewoon veel medewerking heeft het bestuur van derden ontvangen om tot den bouw- over te kunnen gaan. Spr, dankte allen hiervoor; maar speciaal den heer W. van Dok, Voor 100 procent heeft de wethouder zijxx medewex-kirxg verleend en daarom heeft het bestuur gemeend hem te moeten verzoeken den eersten steen te leg gen. Ook de architect, de heer Meyran, heeft onder groot risico buitengewoon veel werk verzet om tot verwekelijking-van de plannen te komen. Ten slotte hoonte spr.. dat het verloop van dezen bouw eensgezind en in volle samenwerking zou ge schieden. REÖÏD W. VAN DOK. Wethouder W. van Dok bracht in de eerste plaats dank voor de vriendelijke woorden en gaf de' ver zekering, dat de gevoelens van waardeex-ing voor elkanders arbeid wederkeerig zijn. En dit is op zijn plaats, daar vóór. den bouw zeer vele moeilijk heden het hoofd geboden zijn. Immers we leven in een tijd van materialenschaarschte, van mate- riaalpi-ijzen, -die bij sprongen omhoog gingen en die het bouwen tot een ï-isico maakten. Tal van bouwers zijn er. die den moed tot vei-der-gaan in de schoenen is gezakt. Het gemeentebestuur staat vol waardeering tegenover dezen bouw, daar stag natie in het bouwen voor de gemeente zeer onge lukkig uitkomt. Spr. was van meening, dat de par ticuliere ondernemers zoo lang mógelijk gebouwd hebben als onder de bestaande omstandigheden mogelijk was. Niettemin zijn de verwachtingen van het gemeentebestuur niet beantwoord, Want bij het tot stand komen van het partieele uitbreidings plan 'voor deze gemeente, heeft het gemeentebe stuur er op gerekend, dat- een grpot aantal wo ningen, die in dit plan gepi'ojetceerd was, binnen korten .tijd gereed zouden zijn geweest. In de afgcloopen twee jaren zijn daarentegen slechts 237 huizén gebouwd, terwijl nog voorbe reidingen - worden getroffen door particuliere on dernemers voor ruim 100 woningen. Hierbij komen dan nog de huizen van de woningbouwveréeni- gingen. - Beverwijk heeft met het uitbreiden van woon gelegenheid niet alleen te kampen met factoren, waarmee ook andere gemeenten rekening te hou den hebben, maar daarnaast nog met het feit, dat bijna ieder jaar het inwonertal met 1000 zielen toeneemt. En dit maakt de woningmarkt schaarsclx. De gevolgen ..hiervan komen tot uitdrukking in de dubbele bewoning, want- dicneemt hand over hand toe. Enkele jaren terug werd een begin gemaakt met het opruimen der 'krotwoningen, maar ook hierin is stagnatie gekomen door den toestand. Dit zijn redenen, waarom het gemeentebestuur zulle een groote 'waardeex'irig heeft voor de ~wo- ningbouwverëenigingen, die hier een 100 huizen 'laten verrijzen. Spr. hoopte, dat de wadrdeering, die nu voor de besturen uitkomt ook in de naaste toekomst zal blijven bestaan. Spreker feliciteerde den architect en hoopte, dat hij de huizen zoo spoedig mogelijk onder de pan nen zou hebben. Dank bracht de wethouder aan den gemeente-secretaris, die bij de voox'bereidin- gen een werkzaam en vruchtbaar aandeel heeft gehad. Zelf had spr. met groot genoegen en in het- besef dat het werk der vereen igixxgen gesteund moest worden, medegewerkt aan verwezenlijking der plannen. De heer Van Dok wenschte „De Voorzorg" "toe, dat het te bouwen complex een sieraad voor de plaats zou worden en een blijvend symbool van de echte Nederlandsche karaktereigenschap om ook in moeilijken tijd'durf te hebben om door te bou wen. De heer Van Zutfen liet in zijn dankwoord uit komen, dat het niet de bedoeling van de ver eenigingen is na voltooiing van' de complexën te blijven stilstaan. Hierna verrichtte de heer W. van Dok de sym bolische handeling en metselde den eersten steen. De plichtigheid werd in de directiekeet met eei-ewijn bezegeld. De wedstrijden van „Turnlust". G©©c8e prestaties. In het Gemeentelijk Sportpark' heeft de B. G. V. „Turnlust" haar jaarlijksche onderlinge atletiekwedstrijden gehouden onder leiding van den heer J. K. Leeuwerink. Deze wedstrijden golden tevens voor den „Wieland Los-wissel- bëkers", die dit jaar in het bezit kwamen van mevr. D. van GeenhuizeiWTabak en den heer L. Brouwer. De wedstrijden stonden op een hoog peil, daar over het algemeen -goede prestaties werden geleverd. Mevr. Van Geenhuizen 'ver beterde twee clubrecords. Zij -bracht het record op 100 M. op 13.4 Sec. en hét verspringen op 4.75 M. Bij de dames leverden de beste prestaties mevr. D. van Geenhuizen.Tabak op de reeds genoemde nummers, kogelstooten 6.72 M„ E. van Eek; discus 23.38 M., T GrootSchaap; speer werpen 26.35 M., B. van Twisk; hoogspringen 1.28 M„ T. GrotoSchaap. I-Ieeren. 100 M. 11.9 sec., L. Brouwer; kogel stooten 10.98 M., P. Koeten; discus 36.05 M., M. Kluft; speerwerpen 35.09 M., A. Doeve; hoog springen 1.58 M., P. Koeten; vèrspring^ri 6.41 M., L. Brouwer en hink-stap-sprong.1.65 M. De uitslagen waren,: Dames: 1. D, van GeenhuizenTabak, 1921 punten; 2. N. Halenbeek, 1806 p.; 3. B. v. Twisk, 1755 p.; 4. J. de Koter, 1582 p.; 5. T. Groot- Schaap, 1482 p. Heeren: 1. M. H. Kluft, 1686 punten; 2. P. Koeten, 1648 p.; 3. L. Brouwer, 1599 p. De totaaluitslag- van athletiek en -gymnastiek luiden als volgt: 9 Dames; 1. D. van GeenhuizenTabak, 9477 ïJnf:; 2. N. "Halenbeek,8090 'pV- 3. T. Groot Schaap, 7805 p.; 4. J. de Koter, 7155 p.; 5. I-I. Muys, 6845 p. Heeren: 1. L.- Brouwer, 7972 p.; 2. H, Thomas, 7240 p.; 3. Jac. Los; 6902 p.; '4. K. Leguit, 6782 p. De visch wilde bijten. Zondag hield het Vischcollege ,,'t Karpèrtje" een vischwedstrijd in het Noordhollandsch Ka naal. De vangt was buitengewoon groot. Vooral de heer J. Aafjes Sr. heeft heel wat visch op het droge gehaald. Hij ving niet minder dan 10 bra sems, waarvan er één een lengte had van 57 c.M: en èen breedte van 16^ c.M. En dit is geen vïs- scherslatijnIn totaal zijn er door 32 léden 512 visschen gevangen, waarvan de heer Aafjes er alleen al71 stuks voor zijn rekening nam. De uitslag luidt: 1. J. Aafjes Si\: 2. J. H. Paauw: 3. J. Kloos; 4. J. Goed; 4. B. Kleine: J. Straat. DIPLOMA ZWEMMEN. Door de Heemskerksche Zwemclub werd in haar inrichting aan de Vuurlijn diploma-zwem men -gehouden. De vergende zwemsters behaal den 'het dinloma: Gretha. Berghuis, Rika Hof man, Jopie Kruidenberg. Tine v.' Kwistum. Dina Massee, Nelly Pool. Truitje Sprangers, Dickv de Winter. Magda Hommes. Mevr. Hendriks. Thea Hendriks, Mej. N, Half. Mei. Gertenbach en de heeren S, de Haas. R. Ritter, J. Tromp. A. Ver hagen. Jb. v. d-. Wel. W. Schaap. T. Lipfting Vervolgens Bertha de Boer. Mevr. Luca, Piet Palt.us en .Tan Hauber van TT7t?reest en Trijntie Koster, Mej. Marinus. Jom'e Pevnt.jes, Adri v, Rij. Tan Lops. Jan Lint uit Velsen-N.' Door het minder, gunstige zwemweer waren van de.tachtig, die zich hadden opgegeven maar 33 opgekomen. Als jury furigëerde de heeren J. J. de Fon- teyne, J. Muyer en H. v. Wijk. Teraardebestelling H. Drijver. Onder groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag op de Bijzondere Begraafplaats de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer H. Drijver, die vele jaren als schipper op, een stoointx'awler van de V-E;M. heeft gevaren en een der pioniers van de IJsland-visscherij ge noemd mag worden. De plechtigheid werd door vele reeders, visschers en oud-visschers bijgewoond. Ds. F. F. Milatz heeft aan de gi'oeve eenige waar- veerende woorden gesproken en tot de familie wöordexï Van ti-oost gericht. Naar de visscherij. De motorloggers KW. 26, KW. 45 en SCH. 242 worden klaargemaakt voor de visscherij. Om te repareeren. De harmglogger Martenshoek IJM. 283 van de N.V. J. C. Pronk is naar Spaarndam vertrokken om te repareeren. De vischaanvoer in Rotterdam. In de week van 24 tot en met 30 Juli bedroeg de aanvoer van versche zeevisch te Rotterdam 33000 K.G. Verder werden er eenige partijtjes rivierviscte en spiering aangevoerd. Geslaagd. De heer J. Oprei slaagde voor het Mercurius diploma Engelsche handelscorrespondentie en voor het Litek-examen Spaansche handelscoiTespon- dentièi i (Adv. Ingez. Med.) Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 4 OP S AUGUSTUS 1941 van 21,27 tot 4.04 Maan op 5 Augustus onder 4.09 Maan op 5 Augustus op 20.00 Brest-Litowsk, Lemberg, Minsk, Smolensk. Beroem- de namen. Namen die de geheele wereld kent, want daar was'het o.a., dat de Duitsche legers den vijand de slagen toebrachten,, die tot de totale vernietiging van het Sovjet-systeem zujlen leiden. Namen in het boek der' beschavingsgeschiedenis, Voorloopers van nieuwe namen en groote overwin ningen, waarbij ook Nederlanders betrokken zullen zijn, want..., het legioen marcheert! Dappere Nedei-lan'dsche mannen hebben zich ge meld en strijden reeds, mee. Ook het legioen is ge reed en.als straks weer belangrijke sucessen worden behaald, dan zullen daarbij nieuwe Nederlandsche strijders hun krachten hebben ingezet, samen met hun kameraden van. de Duitsche weermach én de an dere legioenen en nieuwe beroemde namen zullen aan de bestaande reeks worden 'toegevoegd. Onze geschiedenis kent vele bex-oemde namen en schitterende wapenfeiten. Onze geschiedenis zal zeker lijk de heldendaden vermelden van Nederlandsche mannen, die thans de eer van ons land hooghouden in den strijd tegen het bolsjewisme. Nederlanders, deze strijd moet gewonnen worden, meldt u dus aan bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. De Nederlandsche en Westfaalsche kunst ont moeten elkaar het dichtst in de schildering van het - landschap. Het is niet zonder grond, dat onze schil ders uit dén B. C. Kóèkkoek-tijd gaarne hun ar- tieke zwerftochten tot de omstreken van Kleef, het Sauëidahd of de 'Rijnoevers uitstrekten. De roman tiek van die dagen vond daar meer bevrediging dan hier; terwijl de atmosfeer van het landschap vaak met die bij ons overeenkwam. Daarna hebben de Nederlanders meer dan de West-Duitschers den invloed van Bai'bizon ondergaan en moet men tot Euysdael terugkeeren om van beide groepen een gemeenschappelijk uitgangspunt te vinden. Toch zal het den beschouwer gemakkelijk vallen om bij voorbeeld in hét mooie voorjaarsschilderij van den ouden Helmuth Liesegang, geboren in 1858 (cat. nr. 134) een verwantschap van visie, zoowel met onzen Jaap Maris, als ,met een Fransch schil der als Harpignies te ontdekken. En in den reeds door ons 'genoemden Modërsohh, den thans 75- jarigè, die hier met een viertal machtige doeken vertegenwoordigd is, zal het Hollandsche schilders oog zonder bezwaar een meester eeren. Dien be schouwer zal ook het zoo eenvoudig-zuiver geziene landschap van een jongen art-ist, den vijftigjarigen Krefelder Brandenberg, in het geheugen blijven, waarin een simpel motief: een heuvelland waar- dooi'heen fragmenten eener draadafrasteririg zijn aangeduid-, picturaal volkomen is uitgesproken. Een landschapschilder van erkende begaafdheid is ook Josef Horn uit Barmen, die in zijn gezichten op steden in het heuvelig landschap, weer meer naar een aangename compositie zoekt. Tot de impressio nisten met wier visie wij gemakkelijk vertrouwd raken, behoort Franz Pauly uit Hagen, die wat den opbouw zijner conlposities betreft wel 'bij onze Haagsche School zou kunnen worden ondex-gebracht. Karakteristiek voor het laixdschap als zoodanig, is het werk van Bernhard Peppinghage, van Alfred Rasenberger en Franz Brohstprt, in wier arbeid het topografisch aantrekkelijke met picturale verdien sten afwisselt. Theo Champion is een curieuse geest in wiens landschappen bewondering voor de vroege romantici der vorige eeuw (Casper pavid Friedx-ich) te vermoeden valt. Een opmerkelijk kunstenaar is hier ook Franz Rfxmoet uit Münster. In zijn Westfaalsch winter landschap, zoowel als in dat andere doek, waar het landschap meer als achtergi-ond voor twee rustende vrouwenfiguren dienst doet, zal men een diep-ernstig wei'ker leeren kennen, voor wien de teekerikunst geen geheimen bezit, wiéns kleur, in dat winter landschap vooral, naar het zwaax'moedige neigt. Ge heel anders weer dan zijn stadgenoot Josef Wedewer die in een wintergezicht bij Amecke vol dichterlijke naieveteit ook in de kleur zich laat' gaan en zich minder straf aan den vorm gebonden voelt. Dat in een industriegebied als Westfalen ook op het terrein der fabrieken en hoogovens interessante motieven behandeld zijn, kon men verwachten. Franz Gerwin meteon aquarel „Kokèrei" en de bekende etser KathelhÖn met een ..Industi-ieland- schaft" zijn knappe vertegenwoordigers van dat genre. Het zal deiribezoeker opvallen dat op deze expo sitie aan de beeldhouwkunst een groote vertegen woordiging is ingeruimd. Evenals aan de grafiek. Op beidé" terreinen wordt groote kundigheid ten toon gespreid, 'en Vaak. als bij Peter Stammen's kin derfiguren of het beeld „Eenzaamheid" van Willy Steger, ondergaat men de bekoring eener innerlijke gevoeligheid die nog'boven de technische knapheid uitgaat. Van de- etsers,-zal behalve de reeds ge noemde Kathelhön vooral Alfred Kitzig onze aan dacht trekken. J. H. DE BOIS. HAARLEM, 2 Augustus. Bevallen 31 Juli: M. Larsson—Tadema, z.; C. N. de VogelDekker, d.: J. E. Rouwendal-Ettekoven» z.; 1 Augustus: W. E. LeeflangFranken, z.; W. A. M. van der MeijCornelissen; z.; P. A. C. van Soest—Koomen, d.; G. C. de Graaff—de Vogel, d.; 2 Augustus: A. M. B. F. van Duijm—de Boode, d.j Overleden 1 Augustus: M. M. Stirk—Kemser, 3ï j., Medahstraat.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2