Amsterdam wint het vijf kringen tournooi f Spait en SpeC Haarlem blijft bovenaan. Fraai spel van Schoten tegen V.V.G.A; Een bergklimmer. H.H.C. werkt zich uit de gevaarlijke zone. 2 2 Eeuwe wint den match Bogoljubow. van MA AND A'G 4 AUGUSTUS 1941' Honkbal E.È.O. gedecideerd (4-0) geslagen. Het is E. D O. niet mogen'gelukken» in dezen, voor een voor honkbal ongekend groot publiek, gespeelden wed' rijd, voor den tweeden maal Haarlem te verslaan. Hier door hééft Haarlem den voorsprong op haar concurrenten dermate vergroot, dat het kampioenschap haar bijna niet -eer kan ontgaan. Het gevarieerde werpen van De Mon, leverde den E. D. ..„Hitters" zulke groote moeilijkheden op. dat zij bijna «en honkslagen gaven. De gevreesde slagmenschen als SchUvenaar' Zandstra en v- d- Putten, kwamen toch tot geen enkelen honkslag, hetgeen' op zich zelf reeds een prachtige prestatie is. Hier tegenover steekt de prestatie van Straver, zeer runstig af. Deze speler, die nog niet zoo lang in de eerste yasse speelt, gaf twee goede honkslagen in drie slag- beu'rten, en was dan ook de 'nuttigste man aan slag. Da* hieruit geen punten voortkwamen, is te danken aan het voortreffelijke spel van De Mon c.s. die geen honk cadeau «ven. Haarlem wist al direct in haar eersten slagbeurt een punt K scoren, dank zij een fout in het E. D. O.-veld, een fraaien flteehor.kslag yan Langereis hoog in het linksveld, en een jlag van Koning. Hoewel de laatste zelf sneuvelde op het tersten honk, kon Firment toch scoren. Deze speler heeft I ten groot aandeel in de overwinning gehad, want drie van de vier punten, staan op zijn naam, zij het dan ook met de hulp van zijn clubgenooten. m de derde innings werd door Haarlem, zonder ook maar ,en honkslag te geven, doch als gevolg van twee fouten van de E. D- O.-velder, hier aan een punt toegevoegd. Het fiel- I den van grondballen stelde, op dezen zoo on gelijken bodem, toowel Odepthal als Wille voor groote moeilijkheden. Ondanks honkslagen van Langereis en Kloos de eenigste tpelers in het Haarlem-negental, die op Schijvenaar een' honkslag wisten te geven kon de E. D. O.-werper tot dèn I levenden slagbeurt den stand ongewijzigd houden. Kloos I \ii in dezen slagbeurt met twee honken bezet een harden I ïweehonkslag, waarop zijn clubgenooten konden scoren, en roodoende het Haarlem-totaal op vier runs brachten. Het feit dat Klaas Zahdstra bij Missaer den derden slag miste ffas hier van groote beteekenis. Hierdoor kon tenslotte ferment nog veilig op de honken komen en scoren op den dag van Kloos. E. D. O. deed haar best om tenminsten een run te scoren, doch kon hierin niet slagen. In de resteerende innings moest Haarlem genoegen meenemen, dat Schijvenaar c.s. geen punt meer toestonden, zoodat met den stand 40 in I het voordeel van Haarlem het einde van dezen fraaien I strijd werd aangekondigd. Een feit is het, dat E. D. O. j haar positie als runner-up uitstekend verdedigd heeft en 1 deswege op een'iets gunstiger score aanspraak mocht maken. Gescoord werd als volgt: Haarlem: 10100020x 4 E. D. O.: 0, 0 0 0 0 0 0 0 0 0 De werperspreslaties in dezen wedstrijd warén: Haarlem I (De Mon) wierp 17x3 slag, 2x4 wijd en kreeg 5 honkslagen tegen. E. D. O. (Schijvenaar) wierp 8x3 slag, 3x4 wijd en kreeg 4 honkslagen tegen. Revanche bleef echter uit. Het is Schoten niet gelukt op V. V. G. A. revanche te temen voor de op elg^n veld geleden nederlaag. Met 9—6 verd verloren, doch wij mogen er aan toevoegen, eere den winnaar, doch ook eere den verliezer. Zoofraai speelde Schoten, dat de strijd *een volkomen open karak ter had. Aan spanning en aan fraaie staaltjes spel was geen gebrek èn het aanwezige publiek heeft honkbal» op lijn best gezien. Zeker het spel was niet foutloos, doch het moge wellicht paradoxaal klinken, juist die fouten, die het spel in even wicht hielden gaven aan het vertoonde kleur en leven. Jammer is het echter dat bij een nauwkeurige analyse van het spel blijkt, dat de nederlaag van Schoten terug te brengen is tot de in de vierde innings gemaakte feldfou- ten. Waren in deze ontmoeting de vangkansen vrij jekere nullen, vooral Van Leeuwen die ditmaal bij een harden line-drive geen angst voor den bal toonde en Verkerk blonken uit door hun prachtige vangen, de grond ballen stelden de Schoten-spelers voor problemen, die zij niet foutloos vermochten op te lossen. En toch waren het de veldprestaties van enkele Scho ten-spelers, die het publiek met een dankbaar applaus beloonde. Het was verbluffend te zien met welk een ge mak niet alleen, doch ook met welk een accuratesse Geurts de honken bewaakte. Vlijmscherp en met groote .■aart kwamen zijn aangooien naar het tweede honk den langsten afstand en ook op de overige honken waren de V. V. S. A.-spelers niet veilig. Hij had een goeden helper in Hoogendijk. Kon men alzoo ondanks de veldfouten tevredenheid hebben over het veldspel van Sclfcten,' aan slag hield men zijn reputatie eveneens in eere. Er werd vrij vlot op werper Meenhorst geslagen, doch deze had, met uitzorf- dering van de derde innings, zooveel steun van zijn me despelers, dat het moeilijk was de honken te bereiken. Ook in dit onderdeel waren het Geurts en Hoogendijk, diè met een gemiddelde van 0.500, de beste slagprestaties op hun naam brachten. Na dezen dienen Verkerk, Van Leeuwen en De Kleljn genoemd te worden. Bij V. V. G. A. traden Pronk en Donker in dit opzicht naar voren. De eerste slagbeurt van Schoten was veelbelovend want deze leverde, dank zij de slagprestaties van Geurts, Hoogendijk en Verkerk een 20 voorsprong op. die V. V. G. A. ondanks den honkslag van Pronk niet vermocht in te loopen. Ging Schoten in de tweede innings voor nul aan den kant, een niet op dreef zijn van Hoogendijk, die wel spoedig twee nullen noteerde, doch met den derden veel moeite had, maakte dat V. V. G. A. de leiding kon over nemen. Een vijftal honkslagen,, op elkaar volgend, lever den drie punten op, waardoor het nu V. V. G. A. was dat met 3—2 voorstond. Doch Schoten liet zich allerminst intimideeren en had ln zooverre geluk, dat de V. V. G. A.-velders onjuist op de slagen van Verkerk en De Bock reageerden en Bouman, V. V. G. A.'s achtervanger, bovendien een tweetal onzui- (Volgetts een bericht heeft de gids Garny itit Chamonix thans 162 maal den Mont Blanc beklommen en daarmede een record ge vestigd.) Tja, dit soort sportieve dingen Ligt ons eigenlijk niet erg, Want je kunt geen berg bedwingen In een landje zonder berg. Maar toch kunnen wij ook snappen Op ons „platte'dandsterrein Welke sterke "eigenschappen Voor zoo'n krachttoer noodig zijn. Eens zoo'n hoogen berg bestijgen Is sportief al niet banaal, Om maar heelemaal te zwijgen Van ruim honderzestig maal Den Mont Blanc te overwinnen Vindt die man al niet meer knap, Hij. kent hem wel niet van binnen, Maar van buiten stap voor stap Soms schrijft men wat overdreven Van den sportheld die of die, Denk nu aan die krachttoer even Van Garny uit Charmonix En u zult me niet weerleggen, Zoo'n prestatie is wat waard, De'Mont Blanc heeft, mag men zeggen, Een sportieven reus gebaard. bergafwaarts. Niet alleen, dat de resultaten te wenschen overlaten, doch in dit weekeind lieten haar spelers tegen O. S. verstek gaan! Het vonnis over The Catchers is practisch veltrokken. Zeeburgia bracht haar stadgenoote een 82 nederlaag toe. zoodat elk volgend vcrliespunt voor The Catchers het spe len vah degradatiewedstrijden beteekent. R. C. H. was ditmaal, evenals Hilversum vrij. De overige uitslagen luiden als volgt: vere aangooien deed. waardoor ook nu geschiedde dit alles met reeds twee nullen! de honkslag van Van Leeuwen in aanrrj'erking genomen, Schoten met 5—3 de leiding nam, welke dank zij den schitterenden vang van Verkerk gehandhaafd bleef. De vierde slagbeurt van V. V. G. A. besliste den strijd. In deze' innings stelden Zandstra, De Kleijn en Van Leeuwen in het fielden van grondballen "teleur, gaven Donker en Nottrot een goeden slag en stond Hoogendijk een vrijen loop toe. Dit alles had tot gevolg, dat V. V. G. A. vijfmaal scoorde en wederom Schoten van een voorsprong, beroofde. De stand werd 8—5. "In de resteerende innings bleven de werpers de situaties, door behoorlijk veldwerk gesteund, vrijwel meester. Scho ten verkleinde den achterstand mét een punt. hetwelk het resultaat was van de goede slagen van Geurts en Hoogendijk, doch voor V. V. G. A. kon Smoorenburg het verschil handhaven, toen hij na zijn tweehonkslag de thuisplaat passeerde op den door Verkerk gemlsten vang. De cijfers der innings zijn: V. V. G. A.: 3 0 5 0 0 1 0 Schoten: Hoogendijk wierp viermaal drie slag. stond zesmaal een vrijen loop toe en kreeg negen honkslagen tegen zich. De V. V. G. A.-werper wierp zesmaal drie slag, gaf drie maal vier wijd en zag zes honkslagen tegen zich genoteerd. Blauw-Wit delft met 4-1 het onderspit. Dat het werpen van Pijnakker tot succes kan leiden als slechts zijn medespelers hem voldoende steunen, bleek wel duidelijk in de ontmoeting tegen Blauw Wit. Met een variatie die vele werpers hem zouden benijden schakelde de H. H. C.-werper den eenen tegenstander na den anderen uit en de enkelen die er! in slaagden den bal te raken strandden op het eerste honk. Het waren Bronk- horst en Siepel, die hierbij den. meesten steun moesten verleeneh. Slechts drie. honkslagen werden er op Pijnakker ge geven, één door Wilders, één door Al tink II en een door den invaller Nahuijs. Alleen de slag van den laatsten welke volgde op dien van Altink II ln de vijfde innings kon tot succes leiden. Wilders had in de eerste innings nog een kansje toen hij tusschen de honken werd inge sloten, doch met behulp van zijn medespelers slaagde Pijnakker er in hem het scoren te beletten. Hierdoor voorkwam H. Hi C. dat ~dè gasten de score openden en eischte deze eer voor zicheelf op. Het werpen van Wildéfe -ïriaa-kTê in "Ucn eersterr Slagbeurt 'vari -H.- II. C. geen overweldigenden indruk en ook het fielden liet iels te wenschen over. Panman kwam op het eerste honk doordat Blom als korten stop een grondbal miste, Noord- hoff kreeg een vrijen loop, Bronkhorst werd door Van Heeswijk uitgevangen, zoodat Mulder voor de taak kwam te. staan het voordeel van twee bezette honken in winst om te zetten. Het H. H. C.-kanon trof het, dat Van Hees- wijk den door hem geslagen bal verkeerd beoordeelde zoodat hij veilig het eerste honk berèikte en zijn beide medespelers over de thuisplaat kwamen. Deze stand* werd eerst in de vierde innings gewijzigd, Een aan Baas gegeven vrijen loop werd, na diens uitste kende honkloopen in een punt omgezet op den slag van Hartog, die zelf echter op het eerste honk sneuvelde. Deze stand werd in de vijfde inningsdoor Blauw Wit kleind. Altink, die zelfs een honkslag had gegeven kon scoren op den slag van Nahuijs, die den bal diep in het buitenveld sloeg. Van der Linden sneuvelde door het goede bewaken van de honken door Baas op het derde honk en ontnam daardoor zijn club de kans om in dezen slagbeurt den achterstand nog meer in te loopen. Foutief veldwerk van Van der Linden en Van Heeswijk verschafte Siepel de kans om den stand op 41 brengen. Hoe fraai -de slagen van Hartog en Noordhoff voordien en van Hartog nadien ook waren, zij konden H. H. C. geen hoogere score verschaffen, hetgeen achteraf niet van invloed bleek te zijn. In de resteerende innings Handhaafde Pijnakker zijn goeden vorm ten volle en gaf de Blauw Witters geen kans om de honken te bereiken, zoodat het einde kwam met een 41 zege voor H. H. C. De inni'ngscijfers zijn: H. H. C.: 2 0 0 1 0 1 0 0 x 4 Blauw Wit: 000010000 1 Pijnakker wierp zestien maal drie slag, zesmaal vier wijd en kreeg drie honkslagen tegen zich; Wilders wierp achtmaal drie slag, zesmaal vier wijd en kreeg drie honk slagen tegen zich. UIT DE OVERGANGSKLASSE. H. C. K. heeft zich den weg welke tot het kampioen schap leide niet laten versperren door de E. D. O.-reserves. Met 11—4 werd gewonnen, cijfers, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. De" voorsprong op de eenigc concurrente Hilversum bedraagt nu met nog drie wed strijden te spelen vier punten, zoodat indien Hilversum haar eerstvolgenden wedstrijd tegen E. D. O. II verliest en H. C. K. dien tegen R. C. H. wint, het kampioenschap reeds beslist kan zijn. Het gaat met A. F. C., dat zoo veelbelovend begon, Zaterdag en Zondag werd het „Vijfkringen Waterpolotournooi" in het Zwembad „De Heerenduinen" te Velsen gehouden. Een spelmoment tijdens den wedstrijd tusschen Haarlem en Amsterdam, (Foto De Haas) Quick: Ajax: The Catchers: Zeeburgia: 303300 3 41 (A. F. C. niet opgekomen). Geslaagde polowedstrijden te Velsen E. D. O. II 0 0 0 0 0 3" 0 10 4 H. C. K.: 1 0 2 2 1 2 3 0 0 11 Ajax II: 1 0 2 0 0 0 0 11 5 T. Y. B. B.: 6 0 5 1 0 0 2 3 2 19 H. C. K, II 1 p 0 0 2 0 0 1 6 Celeritas: 0 0 1 3 0 1 0 5 0 10 Scholen II: 2 2 2 0 1 0 1 0 Q 8 Rap: 0 3 0 10 -1 3 1 1 *21 R. C. H. II: 1 0 0 4 0' 2 0 0 X 7 De Spartaan: 2 1 0 0 0 0 1 10 5 T. H. B.: 0 0 5 3 1 5 2 3 19 V. V. G. A. III: 2 4 0 2 4 0 0 3 15 A. F. C. II: 12 Kruisster: 15 Watergraafsmeer: 14 Quick 11: 2 Haarlem lil: 10 H. D. M.: 7 E. D. O. 6: 9 Schoten 5: 31 H. C. K. III: 19 Celeritas: 21 E. II. S. II: verregend Spaarnevogels: verregend Haarlem door Amsterdam uitgeschakeld Haarlem 4 E. D. O. III: Zeemeeuwen: R. C.. H. III: E. D. O. 4; verregend T. Y. 1 ii: II: verregend \*rregend Athletiek Atliletiektournooi in het Ajax- Stadion. Het eerste athletiek-tournooi, dat door Ajax in haar stadion in de Watergraafsmeer werd georganiseerd, was er een- van groot formaat. Onder de deelnemers bevond zich het meerendeel van onze crocks, terwijl voorts het feit, dat de volgende weèk de Nederland- sche athletiekkampioenschappen zullen plaats vinden, de gehouden wedstrijden nog belangrijker maakten. De accomodatie van het Ajax-stadion was zoodanig, dat het publiek zoowel de loop- als de veldnummers uitstekend kon volgen en daar ook op ieder nummer felle strijd werd geleverd was er van begin tot' einde „sfeer". Natuurlijk stond de superioriteit van Osendarp op de 100 meter reeds- van tevoren vast, maar buitenge woon fel was ook ditmaal weer de strijd tusschen Houtman en Van Osta om de twesde plaats. Door een langzSmen start geraakte Houtman achter, doch een formidabele krachtsinspanning bracht hem even voor de finish zij aan zij met Osta. Heftig werd er door het publiek over gedisputeerd, wie tweede was geworden. Naar onze meening was dit van Osta; in ieder geval zijn de door de jury opgegeven tijden (11.2 voor Hout man en 11.3 voor van Osta) onjuist. Op dit nummer wist zoowaar onze vroegere kampioen Chris Berger, vóór Boersma de vierde plaats te veroveren. Het fraaiste nummer van den dag was de 800 m. De teleurstelling, die het niet uitkomen van De Ruyter betekende, werd ruimschoots vergoed door de onver wachte deelneming van onze recordhouder Bouman. Onmiddellijk na den start naih de Haarlemmer De Roode den kop, door Bouman met soepelen pas ge volgd. -Tot-ongevoer-50-.m. -voor -de- finish bleef deze volgorde gehandhaafd, waarna Bouman zijn aanval in zette. Hij kwam gelijk met en zelfs iets voor den Haarlemmer, die echter in de laatste 20 m. op waarlijk schitterende wijze zijn rivaal weer passeerde en al; eerste over den einstreep ging» De op den 300 m. gras- baan gemaakte tijd van 1 min.' 58,8 sec. bewijst dat de jeugdige De Roode een kracht van internationale be teekenis zal gaan worden. Jammer dat Slijkhuis dit maal niet van de partij was. Do 3000 m.'werd door den Limburger Petit gewon nen. Een verrassing was het dat Walther van de Vo- lewijckers de tweede plaats moest afstaan aan den Haarlemmer Koopman. De volgorde, waarin de eerst- aankomenden (Petit, Koopman, Walther) over den eindstreep gingen, was reeds na enkele ronden verkre gen. Lutkeveld, sinds kort van een operatie hersteld, passeerde ditmaal weer de 50 m. grens, doch hij bleef nog een flink stuk beneden zijn topprestaties van vo rige jaren. Opnieuw moest Ali de Vries op de 100 m. in "haai rivale J. Adema van Zeeburg haar meerdere erken nen. De superioriteit van de Zeeburg-athleetjes is dit jaar wel opvallend. De belangrijkste uitslagen luiden; 100 m. heeren, invitatie: 1 M. B. Osendarp (Trek vogels) 11 sec. 2 J. J. Houtman (A.V. '23) 11.2 sec. Chr. van Osta (Trekvogels) 11.2 sec. 4 Chr. Berger (A. C.) 30 m. heeren invitatie; 1 J. J. A. de Roode (Haar lem) 1.58.8. 2 S. Bouman (A.A.C.) 1.59.1. 3 A. Blok (Olympia) 2 min. 800 m. heeren, klasse b: 1 C. Stuivenberg (Holland) 2 5.3. 2 T. Middendorp (Ajax) 2.7.4. 3 C. J. Brouwer (Blauw. Wit) 2.7.9. 4 W. Lenseling (Haarlem) 2.8.3. 800 m. heeren, klasse c: E A. L. Koster (A.V. '23) 2.10.4. 2 L. van Volen (A.A.C.)12.10.8. 3 G. Jordens (H. E. O.) 2.11.4. 4 Walgien (Haarlem) 2.12. 3000 m. heeren, klasse a: 1 S. Petit (A.V.O.N.) 9.3.9. .J. Koopman (Haarlem) 9.10.2. 3 J. Walther (Vole- wijekers). 100 m. dames invitaitie: 1 J. Adema (Zeeburg) 12.7 sec. 2 A. de Vries7 (A.D.A.) 12.9 sec. Verspringen m. aanloop, heeren, klasse A: 1 J. J. Houtman (A.V. '23) 6.75 m. 2 H. J. Avis (A.A.C.) 6.27 m. 3 Brouwer (Haarlem) .6.16 m. Hoogspringen heeren, invitatie: 1 G. A. Carlier (A.V. •23) 1.72 m. Polsstokhoogspringen, heeren invitatie: 1 J. Verkes (Haarlem) .3.75 m. 2 C. Lamolee (Haarlem) 3.70. m. 3 F. Butselaar (Hellas) 3.20 m. Wielrijden De eerste Ronde van Leeuwarden. De eerste ronde van. Leeuwarden, welke Zondag middag onder groote belangstelling van de Friesche bevolking werd gehouden werd -door goed weer begunstigd. Zoowel bij de nieuwelingen als bij de amateurs viel de beslissing pas in den eindsprint. De voor naamste uitslagen luidden: Nieuwelingen 11 ronden, 20 K.M. 1 M. van Kerkhof, Helmond 32 min. 5J2.8 sec. 2 A. Kuilman, Beverwijk, 3 B. de Kort, Amsterdam, 4 G. van Straten, Rotterdam, 5 B. J. Bitter, Rot terdam, 6 K. Neeft, Haarlem. Amateurs 20 ronden 40 K.M. 1 H. Lakeman, Amsterdam in 1 uur 3 min. 51 sec., 2 C. J. de Best, Haarlem, 3 T. van Gelder, Amsterdam, 4 H. J. Faanhof, Amsterdam, 5 T. Ooms, Haarlem, 6 H. Keizer, Amsterdam. De H. R. C. Excelsior hièld Zondag haar'iiden wedstrijd der Zomercompetitie, om den grootén prijs van Excelsior. De A- en B-klassers reden 55 K.M., de C-klassers 37i/a K.M. en de Junioren 25. K.M. De uitslag werd: 1. C. de Gier 6 pnt. tijd l uur 26 sec. 2. L. Schelfaut 5 pnt.; 3. M. Taverne 4 pnt.; 4. J. Lasschult 3 pnt.; 5. B. Kleinhout 2 pnt.; 6. B. Fennis 1 pnt.; 7. Weit- -broek 1 pnt. pech. C kl. 37i/2 K.M.1. J, van der Dool 6 pnt. tijd l uur min.; 2. B. Boersma 5 pnt.; S. J. Duijn 4 pnt.; 4. J. Evers 3 pnt.; H. Walgien pech. Junioren 25 K.M.: l.-J. Evers 8 pnt."tijd 80 min.; 2. Bak- kenhove 5 pnt. pech. Het tweedaagsche waterpolotournooi van de Vel- sensche zwemvereeniging in de Heerenduurcn te Velsen is een prachtige krachtmeting tusschen de verschillende kringen van den N.Z.B. geworden. Het was, aldus de heer Borst, voorzitter van de V.Z.V.. een goed idee van het jongste bestuurslid an V.Z.V., P. Swier om behalve de zwemcompelitie an de verschillende kringen, die in den win te: verzwommen wordt, thans ook een polotournooi te organisceren om uit te maken, welke kring over de beste waterpolospelers beschikt. Voor de spe lers en genoodigden van de deelnemende zeven tallen, -die allen bij leden van de Velser zwemver eeniging een onderdak hadden gevonden, een bij eenkomst in het Kennemerhof te IJmuiden, terwij1 alle deelnemers Zondagmorgen een bezoek brach ten aan de koelhuisinstallaties te IJmuiden. De Haarlemsche ploeg, die na de uitstekende prestatie bij de veertigjarige waterpoloherdenking als favoriet voor dit tournooi te water ging, moest in den tweeden wedstrijd, doordat middenvoor J. Kollerie verstek liet gaan, in het Amsterdamsche :evental zijn meerdere erkennen. ZATERDAGAVOND. Het eerste vijf kringen tournooi begon met den wedstrijd tusschen het Haarlemsche zevental en de ploeg uit Utrecht. Voordien had de voorzitter van V.Z.V., de heer P. Borst, de aanwezigen, in het bij zonder de leden van het bondsbestuur, welkom ge- heeten en een woord van dank gebracht aan de talrijke gastvrije Velsenarèn, die een speler of gas! een tijdelijk onderdak zouden verleenen. Voor den eersten wedstrijd stelde het Haarlem sche zevental zich als volgt op. J. Kollerie (doel) Braam, Seubring, en van Vièrsen (achter), Bo- gaerde Jr., Kollerie en Swier (vóór). In de eerste helft van dezen wedstrijd was het vertoonde spel van een niet al te goed gehalte. In de Haarlem sche voorhoede vlotte het samenspel niet erg, doordat Swier te veel op het middenveld opereer- de en het aangooien van de Haarlemsche achter spelers niet al te zuiver was. Wel werden aan beide zijden de doelverdedigers eeriige malen op de proef gesteld, maar tot doelpunten kwam het tot even voor de rust niet. Juist toen de Haarlemmers het spel meer en meer in handen namen, volgde er even voor hall' time een doelpunt van Memelink, nadat Heetveld den bal goed voor het doel ge plaatst had. De meerderheid van de Haarlemmers, die reeds in de eerste helft zichtbaar was, kwam na de rust tot uitdrukking in een drietal goede doelpunten. Het was de Haai'lem-aanvoerder Braam, die met een prachtig schot de ploegen op gelijken voet bracht. Direct hierna zwom Swier, die in de twee de helft goed in het zevental paste, snel op. Twee spelers begingen e^n overtreding tegen hem, waar voor een vrije worp werd toegekend. Swier plaatste naar Braam, die. op zijn beurt naar den vrijgezwom- men Kollerie wierp. De Haarlemsche middenvoor maakte geen fout en scoorde het tweede doelpunt. Toen bij een volgenden aanval Kollerie en zijn be waker Bergers het water moesten verlaten, trok Braam naar voren. Direct had de sterke H.P.C.'er succes door mèt een omhaal voor de derde maal doelman Vlotman het nakijken te geven. Haarlenr hield het initiatief, waardoor de U.Z.C.'ers geen kans meer kregen en Haarlem verdiend den eer sten wedstrijd met 31 won. In den volgenden wedstrijd was reeds te zien, dat de Hagenaars over een góede snelle ploeg be schikten. "Zonder moeite namen de H.Z. en P.C.'ers door Otten, Ruimschotel, Pley en Brasem een 40 voorsprong. Pas in de tweede helft kwam 'de Rotter- damsche ploeg onder leiding .van Arend Verhoeff los. Door Snoek van S.V.H. en van Dommelen van de Sportclub Hillegersberg werden twee doelpunten gemaakt, terwijl Otten voor Den Haag nog een maal het net raakte. De ai'mattingswedstrijd van het Amsterdamsche zevental tegen een ploeg samengesteld uit reserve spelers leverde een 82 overwinning voor de IJ- ploeg op. De voorhoede met Rootselaar, van Aelst en Mayer was buitengewoon productief. Na deze eerste drie wedstrijden van het tournooi begaven spelers, officials en genoodigden zich naar het clubhuis van de Velser zwemclub, het Ken nemerhof te IJmuiden, waar door de Velser zwem club een specifiek IJmuiden's ma^l werd aange boden. De visch viel bij de spelers buitengewoon in de smaak. Deze mooie attentie van het V.Z.V.- bestuur bewijst wel, dat er door de Velsenaren kosten nog moeiten waren gespaard om dit tour nooi tot iets groots te maken. De heer Bbrst memoreerde in zijn speech aan het begin van den maaltijd dep goeden geest onder de spelers en de prachtige propaganda vo^r* het zwemmen in Nederland, die er van deze wedstrij den uitgaat. Eep speciaal woord van dank braóht hij aan den secretaris voor het vele en solide werk, dat hij voor de voorbereiding van dit tournooi heeft verricht.Aan alle spelers kon de voorzitter een speciaal ontworpen Goudsch bordje aanbie den-als herinnering aan deze wedstrijden. Ook het eerste zevental van V.Z.V, werd gehuldigd voor het behaalde kampioenschap in de tweede klasse De voorzitter yan den N.Z.B., de heer J. de Vries bracht nog ,een woord van hulde aan de Velser zwemclub voor het genomen initiatief en voor de goede organisatie. ZONDAG. Reeds des Zondagmorgens om tien uur waren alle gasten weer aanwezig voor een bezoek aan de koelhuizen van de Vereenigde Ijsfabrieken te IJmuiden. De excursie stond onder leiding van de heeren P. Borst en Teusenius, terwijl het personeel van de ijsfabrieken de gasten rondleidde en tekst en uitleg gaf. Om half drie werd het polotournooi voortgezet. Utrecht en Rotterdam verschenen het eerst te wa ter. De Rotterdammers speelden veel beter dan den voorgaanden avond en zagen kans om een lijk spel 22 uit het vuur te slepen. De strafwpi«i pen, die daarna door een speler van beide zéven tallen genomen moesten worden, vormden een ware sensatie. Memelink van U.Z.C. benutte vier worpen tegen doelman Imhulsen. Snoek 'van S. V. H. deed bij doelman Vlotman hetzelfde, waar door het spelletje zich herhaalde. De tweede maal stopte Imhulsen twee ballen, terwijl zijn mede speler Snoek vier worpen in het doel deed ver dwijnen. Rotterdam kwam hierdoor in den volgen den wedstrijd. De tweede wedstrijd van Haarlem was tegen Amsterdam. De Haarlemmers hadden de 'V.Z.V.'er Visman in het zevental, doordat middenvoor Kol lerie verstek liet gaan. Dit beteekende een aan merkelijke verzwakking voor het Haarlemsche ze vental. Braam speel<h? nu op de middenvoorplaats. Do anders zoo productieve H.P.C.-middpnvoor kon door de vasthoudendheid van den Amsterdamschen midachter Kohier niet veel beginnen, terwijl., de andere Haarlemsche voorhoedespelers Swier en van den Bogaerde het te veel met boogballen pro beerden. Vele malen bracht de lat redding. Slechts éénmaal wist Braam uit een strafworp het dóel te doorboren. Scheidsrechter Verhoeff bestrafte enkele overtredingen van de Amsterdammers veel te zacht, waardoor deze wedstrijd in een niet te beste ver standhouding werd gespeeld. Voor de rust reeds had Amsterdam een 20 voorsprong door doelpun ten van Van Aelst. Doelman Leenheer in het Am sterdamsche doel was prachtig op dreef en stopte vele schoten van Braam. Eerst toen de Amsterdammers in de tweede helft een 50 voorsprong hadden genomen door doelpunten van Van Aelst, Schotman en Rootse laar, kende de scheidsrechter aan Braam een straf worp toe, die echter door Leenheer gestopt werd. Uit den corner, die daarna volgde, plaatste Swier weer naar Braam, die met een hard schot de eer voor de Haarlemmers redde,-* Door de eigenaardige indeeling van dit tournooi kwam Den Haag voor de tweede maal tegen Rot terdam. Weer wonnen de Hagenaars met 52, maar nu waren het de Rotterdammers, die aanvan kelijk het initiatief namen en tot de rust een 2—1 oorsprong behielden. In de tweede helft kwam de Haagsche motor pas goed los. De jeugdige spelers Ruimschotel en Brasem brachten den stand op 52. De finale werd gespeeld tusschen Amsterdam en Den Haag. Het was feitelijk een wedstrijd tus schen het IJ en H.Z. en P.C. Spoedig konden de Amsterdammers de leiding nemen, doordat van Aelst een uitgooi van doelman Ydens onderschepte en den bal in het nel plaatste. De Hagenaars had den geweldige pech met schieten. Vele malen kwamen de schoten van Ruimschotel en Pely te gen den paal. Eindelijk kon Brasem door een mis verstand tusschen Kohier en Schotman gelijk ma ken. Van Aelst bracht direct hierna uit een vrijen worp van Rootselaar den stand op 21, waarna de rust intrad. In de tweede helft maakte Schotman door opzwemmen een derde doelpunt. Door samen spel van Ruimschotel en den Hamer werd het door laatstgenoemde 32. Van Aelst kwam er steeds beter in en scoorde tweemaal achtereen. Even voor het einde wist Brasem den achterstand voor Den Haag nog te verkleinen. De Amsterdammers beschikten zonder twijfel over het sterkste zevental. De wedstrijden werden voor een groot deel bij gewoond door den burgemeester van Velsen en door den commissaris van politie. De heer Borst bracht dezen officieelen personen een speciaal woord van welkom. Als geheel mag het tournooi geslaagd genoemd worden. Een volgende maal moet men echter trachten een halve competitie te spelen of 'met een afvalsysteem, met een herkansing. Welk zevental nu de tweede plaats bezet is moeilijk na te gaan. De Hagenaars wonnen tweê maal, maar tweemaal van hetzelfde zevental. Haarlem won eenmaal, ter wijl Rotterdam eenmaal door straf worpen de zege behaalde. Laatste partij echter voor den Duitschen kampioen Dr.ï Max Euwe. (Foto Erich Zander-Archief M) KARLSBAD, 3 Augustus, (A.N.P.) In de tiende en laatste partij van den te Karlsbad ge speelden schaakwedstrijd tusschen onzen nationalen •kampioen dr. Max Euwe enden Duitschen kampioen Bogoljubow speelde onze landgenoot een variant van de Spaansche partij. Met de ei-pion trachtte dr. Euwe een gunstige positie te bewerken, doch Bogoljubow wist deze manoeuvre te verijdelen met een bijzonderen paardenzet. Dr. Euwe probeerde daarop het punt cd te bezetten. Hij verloor daarbij echter in den dertienden zet zijn looper 14 en daarmede een tempo. Bovendien doorzag hij het sluwe plan van zijn tegenstander niet. Plotseling kwam het witte paard op a4 in gevaar waarna Bogoljubow er in slaagde door kwaliteitsoffer een stuk 'te winnen. De strijd verliep daarop in het eindspel niet zoo spannend als verwacht werd. Pas toen Bogoljubow opnieuw een dame wist te be machtigen gaf dr. Euwe deze partij gewonnen. Daardoor behaalde Bogoljubow tenslotte nog een punt. De eindstand luidt: dr. Euwe 6/z punt tegen Bogoljubow 31/2 punt. NED. VOETBALBOND. ONDERAFD. HAARLEM OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Aanmelding: nieuwe scheidsrechters. Aan hen, die zich voor het a.s. scelzoen als scheidsrecht ter beschikbaar stellen wordt verzocht zich schriftelijk aan te melden bij den secretaris der scheidsrechterscommissie den heer N. J. Twisterllng. Badhuisstraat 24, Haarlem. Zij, die reeds aan het einde van het vorty? seizoen een verzoek tot toetreding hebben ingediend, behoeven dit nvt niet te herhalen. Er is dringend behoefte aan een groote uitbreiding van het scheidsrechterscorps: zou deze niet tot stand komen, dan is een vlot verloop der competitie niet gewaarborgd. Geeft U daarom spoedig op! Vragenlijsten scheidsrechters. De jaarlijksche vragenlijsten zijn aan de H. H. scheids rechters verzonden. Verzocht wordt deze lijsten zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk Zaterdag 9 Augustus a.s., ingevuld terug te zen den aan den secretaris der scheidsrechterscommissie, den heer N. J. Twisterllng, Badhuisstraat 24, Haarle»»* „Zevenkamp-dag" 24 Augustus 1941. Alle leden worden er bij dezen aan herinnerd, dat de in schrijving voor den „Zevenkamp" sluit op Zaterdag 9 Augustus 1941. Voor deelneming moet men zich opgeven bij het secretariaat zijner vereeniging. Aan de secretarissen der aangesloten vereeniglngen wordt vriendelijk verzocht er toe mede te werken, dat d© opgaven der deelnemers en 'inschrijfgelden op Maandag 11 Augustus d.a.v. in het bezit zijn van den heer N. J. Twis- terling, Badhuisstraat 24, Haarlem. Ook indien geen deel nemers zich hebben aangemeld, wordt daarvan gaarne be richt Ingewacht. De deelnemerskaarten, reglementen e. d. zujlen zoo spoe* dig mogelijk worden verzonden.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3