Nieuwe vernietigings slag ten Zuiden van Kiev. HA'A ND AG '4 AUGUSTUS 1941' DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsberlcht van Zaterdag Bommen op Moskou HOOFDKWARTIER VAN DEN Fü&RER, 2 Augustus (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In de Oekraïne zijn snelle Duitsche for maties diep doorgestooten in de terugtochts bewegingen van den vijand. In het gebied op 250 KM ten Zuiden van Kiew is een verdere, groote vernietigingsslag aan den gang. De ten Oosten van Smolensk ingesloten Sovjetdivisies zijn nog meer in elkaar ge drukt. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht met goed effect ravitailleerings- bedrijven en militaire installaties in Moskou, benevens belangrijke spoorwegknooppunten aan de Boven-Wolga en in het Zuiden van de Oekraïne gebombardeerd. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht voor de Schotsche Oostkust twee koopvaarders, o.m. een tankschip, met in totaal 16.000 b.r.t. tot zinken gebracht en een vrachtschip als mede een patrouilleboot beschadigd. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op haveninstallaties aan de .Oostkust van Schotland en in Zuidwest Engeland, alsmede op een vliegveld. Vliegtuigen, die overdag voor gewapende verkenning opgestegen wa ren, hebben ten Oosten van de Farör een groot koopvaadij schip zwaar getroffen en vol treffers met bommen geplaatst op een ba rakkenkamp bij Holy Island. Een patrouille boot heeft een Britsch gevechtsvliegtuig neer geschoten. De vijand is overdag noch des nachts het rijksgebied binnengevlogen". Italiaansch weermachtsberlcht van Zaterdag Engelsche troepen in het gebied van Gondar uiteengedreven. ROME, 2 Augustus (Stefani). Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: „In Noord-Afrika, aan het front van Solloem en Tobroek, niets van belang. Duitsche vliegtuigen hebben de haven van Tobroek en concentraties vrachtauto's ten Zuiden van Sidi el Barrani ge bombardeerd. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vlieg tuigen een aanval ondernomen op Benghasi, waarbij geen slachtoffers vielen. In Oost-Afrika zijn in het gebied van Gondar vijandelijke troepen uiteengedreven en met ver liezen op de vlucht geslagen. Onze afweer op den grond heeft een vijandelijk vliegtuo dat poogde Gondar aan te vallen, gedwongen van koers te ver anderen. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht op 1 Augustus op eenige plaatsen aan de Westkus^ van Sardinië en op 1 Augustus des middags op het eiland Lampedusa eenige bommen geworpen. Er vielen'geen Slachtoffers en er wei-d geen schade aangericht. Een der vliegtuigen is neergeschoten. ,De duikboot, waarvan in he weermachtsbericht van gisteren werd gemeld, dat zij tot zinken is ge bracht,,. was eerst door den vliegtuigcommandant, eersten luitenant de Nunzizo, aangevallen en getrof fen". Italiaansch weermachtsbericht t van Zóndag Italiaansche luchtmachtvalt Malta en Mersa-Matroeh aan. ROME, 3, Aug. (Stefani.) In zijn weermachts bericht, nummer 425 maakt het Italiaansche hoofd kwartier het volgende bekend: „taliaansche luchtformaties hebben de vijan delijke vlootbasis Malta gebombardeerd. Noord-Afrika: Activiteit van de artillerie aan het front van Tobroek. Onze luchtformaties wierpen brisant- en brandbommen op het spoorwegstation van Mersa-Matroeh, waarbij branden ontstonden. Oost-Afrika: De dappere troepen van het garni zoen van Woltsjefit hebben een nieuw bewijs ge geven van hun moed en strijdlust. Een sterke colon ne, hoofdzakelijk bestaande uit Italiaansche troe pen, onder bevel van luitenant kolonel Gortnëlla, heeft een stoutmoedig offensief geopend en is er in geslaagd diep in de vijandelijke linies door te drin gen, waarbij den vijand zware verliezen werden toegebracht. In de Middellandsche Zee heeft een van onze vliegtuigen een groote vijandelijke een heid met torpedo's getroffen." Telegramwisseling tusschen Hitier en Mussolini. BERLIJN, 2 Augustus. De Führer heeft den Duce ter gelegenheid van diens verjaardag het volgende telegram gezonden: „In trouwe kameraadschap spreek ik u, Duce, mijn hartelijkste gelukwenschen en die van het Duitsche volk met uw geboortedag uit. Zij houden tevens in de oprechtste wenschen voor uw per soonlijk welzijn en voor de toekomst van het Ita liaansche volk, dat onder uwe leiding in nauwe wapenbroederschap met het Dujtsche volk strijdt voor een nieuw Europa en de gemeenschappelijke overwinning tegemoet gaan". De Duce heeft met het' volgende telegram zijn dank uitgesproken: „Ik verzoek u, Führer, mijn hartelijksten dank in ontvangst te nemen voor het telegram, dat gij mij ter gelegenheid van mijn geboortedag hebt ge zonden. Voor alles echter dank ik u voor de woor den, die gij voor het Italiaansche volk hebt gevon den, welk volk bereid is met u zij aan zij te mar- cheeren tot aan de gemeenschappelijke overwin ning". De distributie in Ned.-Indië. BATAVIA, 2 Augustus. (A.N.P.) Nadat reeds geruimen tijd diverse goederen aan een distributie- regeling zijn onderworpen, zooals tarwe-meel, ijzerwaren en melk, heeft de regeering van Ned.- Indië, dit aantal goederen een dezer dagen uitge breid met verschillende soorten textielgoederen, als ongebleek katoen, ondergoed en klamboe-goed. Verder zijn ook electrische gloeipe'eren. blik, ijzer- draad en koperdraad aan de distributie-regeling pnderworpen. Vorderingen der Duitsche troepen aan liet Oostelijke front. Sovjets zullen den weg naar Moskou vermoedelijk spoedig moeten prijsgeven. In aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdag verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgende: De thans afgesloten week vertoont bijna het zelfde beeld als de vorige, slechts met dit verschil, dat ook in deze week de gevechtsgebieden opnieuw verder naar het Oosten zijn geschoven. In den zuidelijken sector zijn de Duitsche en verbonden troepen na een hevige worsteling ten Zuiden van Kiew in den loop van deze week overgegoan tot de achtervolging van den terugtrekkenden vijand, welke achtervolging door een ingetreden verbete ring in de weersgesteldheid begunstigd wordt. De thans reeds twee weken durende slag bij Smolensk is zijn succesvol einde dichter genaderd. Ook in de afgeloopen week hebben de Sovjets tevergeefs getracht hun ingesloten armeeën te ontzetten. De in het kader van dezen geweldigen vernietigings slag ingesloten Sovjet-formaties zijn in den loop van deze week voor het grootste deel in de pan gehakt. De hardnekkige pogingen der Sovjetleiding om den opmarsch der Duitsche troepen in het gebied ten westen van Moskou tot staan te brengen heeft geleid tot dezen grooten ver nietigingsslag, met als resultaat dat waar schijnlijk binnenkort den weg naar Moskou aan de Duitsche troepen moet worden prijsge geven. In den Noordelijken sector zijn de Sovjetfor maties aldaar, die zich ten westen van het Peipus- meer hadden genesteld, eveneens ingesloten en vernietigd, terwijl de overblijfselen 'in noordelijke richting naar de kust terugtrekken. In den sector rondom Petersburg hebben de operaties ook in de afgeloopen week voortgang gevonden. Hierbij was bijzonder opmerkelijk de ener-gieke aanval van de Finnen ten Noorden en Noord-oostwaarts van het Ladogameer, waardoor de Finsche strijdkrach ten aldaar reeds' ver over de o.ude Finsch-Rus- sisiche grens naar het Zuid-oosten konden op rukken. De Duitsche luchtmacht heeft in de afgeloopen week haar vernietigenden strijd tegen de Sovjet- vliegers opnieuw met succes voortgezet en boven dien de operaties van het leger door vernietigende aanvallen op kazematstellingen, colonnes en trans portwegen aan en achter het Sovjet-front onder steund, waarbij de Sovjets zware verliezen aan menschen en materiaal leden. Het bewapenings- en verkeerscentrum Moskou werd bijna iederen nacht door de Duitsche lucht macht aangevallen, zoodat militaire- en verkeers- installaties, alsmede de bewapenings- en ravitail- leeringsbedrijven schade opliepen. De in het weer machtsbericht van Zaterdag gemelde aanval op Moskou is de tiende luchtaanval op het centrum der Sovjet-Unie. Bovendien werden nog andere be langrijke spoorwegknooppunten achter het Sovjet front met bommen bestookt. De vijandelijke propaganda, n.l. de Britsche, achtte het nuttig aanduidingen te geven volgens welke het in het Oosten steeds tot een stellings oorlog was gekomen. De Duitsche leiding begrijpt dezen wensch der Britten om den oorlog te ver lengen zeer goed. Zij beschikt echter over vol doende krachten en middelen om ook in het Oos ten de beslissing af te dwingen. Deze beslissing is de voorwaarde voor den laatsten aanval op Engeland zelf, dat met gelatenheid aanziet hoe zijn bolsjewistische vrienden verbloeden en klaarblijke lijk aan een daadwerkelijke hulp aan Sovjet-Rus land in het geheel niet denkt. Slot defect? Tel. 11493 DeSleutelspecialist, L.Veersir. 10 (Adv. Ingez. Med.) Toestanden in de Sovjet-Unie. Yreeselijke ontdekking van Duitschen verkenningstroep. BERLIJN, 4 Augustus (D.N.B.) Een vreese- lijke ontdekking is dezer dagen gedaan door een Duitsche verkenningstroep in een bolsjewistisch kindertehuis in een op een kasteel gelijkend ge bouw, gelegen in een park in de nabijheid van een Sovjetdorp. In een door het D.N.B. hierover ontvangen verslag wordt verhaald: In het hoofdgebouw bevonden zich ongeveer 200 kinderen in den leeftijd van één tot vier jaar die naar het schijnt reeds verscheidene dagen zonder voedsle of verzorging in de volkomen ver vuilde kamers verbleven. Naakt, of slechts met een hemdje gekleed, liepen zij voor een deel in het park rond, honger lijdend- en koud drukten zij zich tegen de Duitsche soldaten aan. Hun voeten waren voor het grootste deel gewond door glas splinters. Sovjetartillerie had de ruiten van het gebouw vernield en de geheele omgeving onder vuur genomen. Vele kinderen waren gewond. Een kind van ongeveer twee jaar liep rond met een zwaar .bloedende hoofdwond, huilend en snikkend. De vreeselijkste aanblik echter was voor 'de Duitschers het aanschouwen, van de slaapzalen. Op volkomen vervuilde, primitieve vloeren lagen bedden waren er in het geheel niet doode kin deren, zwaargewonde, uitgehongerde, vervuilde kleine stumperds. Huilen, schreeuwen en jammeren klonk door de zalen: Tusschen de kleine lijkjes speelden andere kinderen, vroolijk en zorgeloos. Zij begrepen niet in wat vo,or ontzettende omgeving zij vertoefden. Meedoogenloos en alleen bedacht op eigen veiligheid, was het geheele verplegende personeel gevlucht en had de kleine in zijn zorg aanbevolen kinderen weerloos uitgeleverd aan de verschrikkingen van den oorlog. Ofschoon ieder oogenblik vuurovervallen van de Sovjet verwacht konden worden, besloot de leider van den verkenningstroep hulp te bieden, voor zoo ver dat in zijn vermogen lag. Uit de naast bijzijnde nederzetting werden eenige vrouwen gedwongen de kinderen te verzorgen en' te voeden. Als half verhongerde wolven vielen de kinderen aan op de beschuiten die de Duitsche sol daten het eerst brachten. Den volgenden avond vond een andere verken ningstroep het bolsjewistische kindertehuis in lichterlaaie staan. Bolsjewistische kozakkenhorden, waarvan een deel nog aan Duitsche machine geweren ten offer viel, hadden het kindertehuis met de kleine bewoners in brand gestoken, evenals het nabijliggende dorp. Aangenomen moet worden dat daarbij ook alle nog levende kinderen om het leven zijn gekomen. OP GEVANGENEN GESCHOTEN. BERLIJN, 2 Augustus (D.N.B.) In. de plaats Rmsjisjik Orentas bij Kaunas (Kowno) heeft zich volgens de beschrijving van den Litauschen medi cus dr. Garmus een vreeselijke tragedie afgespeeld. Daar verscheen een Sovjet tank, waarvan de be stuurder de gevangenen van het concentratiekamp ten getale van omstreeks' 400 Litauers op de bin nenplaats aantreden liet. Op deze mannen, vrouwen en kinderen opende de Sovjettank toen.mitrailleur- vuur. Naar de meer dan 300 gedoode slachtoffers wierpen de'bolsjewieken toen handgranaten. Ten slotte poogden de Sovjetsoldaten den reusachtigen stapel lijken in de lucht te laten vliegen. Hierbij werden twee bolsjewiki gedood, doordat de lading te vroeg ontplofte. SOVJETS SCHIETEN EIGEN VLUCHTELINGEN DOOD. HELSINKI, 2 Augustus (DN.B.) Uit opge vangen radioberichten, die gewisseld werden tus schen de Sovjetbezetting van het eiland Valamo in het Ladogameer en haar. superieuren blijkt dat na de inneming van het eiland Mantsinsaari in het Oosten van dit meer door de Finsche troepen 56 man van de bolsjewistische bezetting met bootjes het eiland Valamo konden bereiken. Daarop vroeg de commandant der bezetting van Valamo aan zijn superieur wat hij met deze gevluchte soldaten moest aanvangen. Het antwoord was het bevel den geheelen troep van 56 man wegens laffe vlucht ter stond dood te schieten. Na eenige tijd.kwam het be richt, dat dit bevel was uitgevoerd. Verlangt Amerika steunpunten op Sovjetgebied? Vooral op Wladiwostok zou het oog gericht zijn. Hopkins weer uit Moskou vertrokken. Reuter meldt dat de persoonlijke afgezant van president Roosevelt, Harry Hopkins, Zaterdag uit Moskou vertrokken is. Hij is Zondagavond te Lon den aangekomen. Behalve vertegenwoordigers van het Volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken en van het Sovjet-leger, waren bij het vertrek ook aanwezig de ambassadeur der Ver. Staten Stein- hardt, de Britschee ambassadeur Cripps en leden van de Britsche militaire missie. Samen met Hop kins is ook de Amerikaansche brigade-generaal McArney weer uit Moskou vertrokken. Naar het Zweedsche blad „Socialdemokraten" uit Londen meldt, heeft een Amerikaansche radiocom mentator verklaard dat Hopkins tijdens zijn bezoek aan Moskou niet onderhandeld heeft over de Ame rikaansche hulp aan de Sovjet Unie. doph over het afstaan van vloot- en luchtbases op Sovjetgebied aan de Ver. Staten. Men neemt aan dat vooral over Wladiwostok gesproken is. De onderhandelingen zouden gunstig veiToopen. De gemeenschappelijke verdediging van Indo-China. Beschouwing van de „Diplo". Het D.NB. meldt: Op grond van het tusschen het Japansche keizerrijk en Frankrijk gesloten verdrag over de gemeenschappelijke verdediging van Indo- China zijn thans Japansche troepen Indo-China binnengerukt, teneinde tijdig aan alle eventuali teiten het hoofd te kunnen bieden. Daarmede zijn de maatregelen, waartoe in langdurige onderhande lingen besloten was in daden omgezet. Zij geven zoowel Frankrijk, welks souvereiniteit over zijn Indo-Chineesche bezit ir^ de meest volledigen om vang gewaarborgd is, alsook Japan, de leidende mogendheid in Oost-Aziatische ruimte, de garantie, dat noch een,overval zooals die in Syrië is ge pleegd, noch een omwenteling, zooals deze kortge leden door elementen van Dc Gaulle op Tahiti ten uitvoer is gelegd, verwezenlijkt kan worden .in Indo-China. Het spreekt vanzelf dat deze nieuwe ontwikke ling, zooals zij zich laatstelijk weer in dit deel van de Oost-Aziatische ruimte heeft getoond, door de ware vrienden van de orde, zooals zij begrepen wordt door alle leden van het driemogendhedèn-pact met vreugde gevoeld wordt als een vooruitgang op den gemeenschappelijk betreden weg, aldus de „Deutsche Diplomatische Politische Korrespon- dentz".. Immers, de overeenkomst toont evenals de uitvoering dat Japan de taak, die het van nature toekomt, in den meest volledigen omvang ook kan uitvoeren en beheerschen. Wanneer .aan den kant van de vrienden de verantwoordelijkheid aanvaar dende houding van Japan als leidende mogendheid tn het Oost-Aziatische gebied erkenning en waar deering heeft gevonden, hebben ook de tegen strevers en afgunstigen zich gedwongen gezien om ondanks alle geschreeuw en dreigementen met den stap van Japan op eénigerlei wijze rekening te houden en hem in zekeren zin te accepteeren. Het is slechts enkele dagen geleden, zoo gaat de „Diplo" verder, dat Engelsche en Amerikaansche autoriteiten, nadat juist zij vol onschuld het af wezig zijn van alle voornemen tot een overval of inmenging in Indo-China hadden betuigd, Japan met de scherpste midddelen hadden gedreigd. Men bluft op de macht te land, te water en in de lucht, die men in Singapore en op de Phillippijnen in gereedheid had gebracht. Men duidde zelfs aan dat van Russische- en Chineesche steunpunten ten allen tijde Japansche steden met den aardbodem gelijk gemaakt konden worden. Het onbevreesde en zelfbewuste optreden van Japan heeft intusschen ook bij deze tegenover iedere nieuwe orde negatief staande krachten in zooverre positieve effecten teweeg gebracht dat hun politiek van bluf en in timidatie thans geweken is voor een duidelijke be hoedzaamheid die niets anders beteekent dan on zekerheid, maar ook despect. Zeker, reeds om „het gezicht te bewaren" zagen de plutocraten ter weerszijde van de Atlantische Oceaan zich gedwon gen de bij hen reeds gebruikelijk geworden sancties van econ'omischen aard af te kondigen, waarbij zij er prijs op stelden dat ook andere landen, waarop zij een desbetreffenden druk vermochten uit te oefenen zich aansloten bij deze maatregel. Daarbij valt het wederom op dat die kleinere staten, die men deze soort van economischen oorlog met Japan zou wil len injagen, hun boycot onvoorwaardelijk en zonder lacunes moeten invoeren, terwijl vooral de Ver- eenigdé Staten er prijs op stellen voor zichzelf mogelijkheden tot ontwijking en achterdeurtjes open te laten in geval dat het mogelijk mocht worden voor zichzelf een terugtochtlinie in geval van een ongewenschte verscherping van de be trekkingen met Jiapan open te houden. Natuurlijk, zoo eindigt de correspondent, weet men in Japan maar al te precies dat het hier gaat om gevoelens van begrip of van bereidheid tot over eenstemming, maar om een politiek van koude be rekening, die streeft naar het winnen van tijd en loert op gunstige omstandigheden. Met het oog op een zoodanige gezindheid van de imperialistische plutocratiën, die op alle gebieden tot uiting komt in heerschzucht en afgunst, is voortdurend waak zaamheid, maar tevens ook krachtdadige vastbe slotenheid de eenige waarborg voor hef verzekeren van het succes. In Indo-China heeft deze methode zichtbaar de proef doorstaan. AAN HET FRONT VAN TOBROEK. Een buitgemaakte Britsche pantserwagen, welke thans dienst doet bij het Duitsche Africa-korps, dat de stad heeft omsingeld. (Foto Orbis-Holland) Engelsche verliezen bij den zeeslag in het Kanaal van Sicilië. De schade aan de Britsche oorlogsvloot. Uit Rome meldt het D. N. B.: Tijdens de aanval len van Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten op 23, 24 en 25 Juli op het krachtig beschermde Engel sche convooi, dat, komende van Gibraltar naar het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee trachtte do'or te breken, heeft de vijand, naar uit de berich ten van de Britsche Admiraliteit, alsmede uit ab soluut betrouwbare en onweerlegbare berichten blijkt, de volgende verliezen geleden. Zes schepen van 10 a 15.000 ton, waaronder een tankschip werden tot zinken gebracht. De torpedo jager „Fearless" werd door een luchttorpedo ge troffen en vervolgens door de artillerie der eigen eenheden tot zinken gebracht. De bemanning werd gedeeltelijk aan boord van een kruiser van het type „Birmingham" genomen. Verder werd de torpedo jager .,H. 57" tot zinken gebracht. Het slagschip „Nelson" (33.500 ton) werd bij den achtersten ge- schuttoren door bommen getroffen. Het vliegtuig- moederschip ..Ark Royal" (22.000 ton met 60 vliegtuigen aan boord) werd op de startbaan door bommen getroffen, waardoor acht vliegtuigen wer den vernield. De kruiser „Manchester" (9300 ton) kreeg bommen op het achterschip, op de twee stuur schroeven alsmede op het dek, waardoor beschadi gingen aan den commandotoren en aan de kanon nen op de voorplecht werden aangericht. Deze kruiser heeft 56 gesneuvelden, 12 gewonden en 150 infanteristen, schipbreukelingen van een getrof fen transportschip aan land gebracht. Een kruiser van het type „Birmingham" (9000) liep verschil lende beschadigingen op, de 'torpedojager „H. 69' kreeg zware beschadigingen aan de ketels en ma chines door treffers van bommen. Van de beide laatstgenoemde schepen werden ongeveer 200 hon derd gesneuvelden en talrijke gewonden aan land gebracht. Bij de operaties tegen dit convooi werden 19 Brit sche vliegtuigen neergeschoten, waarbij nog de acht toestellen, welke op het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" werden vernield, moeten worden opgeteld, zoodat het totale verlies van. den vijand 27 vliegtui gen bedraagt, tegen 9 Italiaansche 'vliegtuigen. Van Italiaansche zijde zijn aan gevechtsvliegtuigen, tor pedovliegtuigen, duikbommenwerpers, verkennings in actie geweest. in totaal 416 stuks in actie geweest. Engelsche luchtaanvallen afgeslagen Eenige toestellen neergeschoten. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben Duit sche nachtjagers Britsche gevechtsvliegtuigen, die Duitsch gebied binnenvlogen, door bliksemsnelle aan vallen verjaagd, herhaaldelijk tot den strijd ge dwongen en vernietigd. Zoo sloeg een Duitsch escadrille nachtjagers kort voor middernacht een Britsche aanvalsgroep ter hoogte van de Nederlandsche kust met succes terug. Toen de Britsche toestellen onder bescherming van donkere wolken bij de kust opdoken, werden zij door Duitsche Messerschmitts onsingeld die de Britsche for matie verbraken en door hevige aanvallen uiteendre ven. Een Vickers-Wellington stortte met een grooten rookpluim brandend in zee. Omstreeks een uur later kreeg een andere esca drille Duitsche nachtjagers een tweede Britsche ge vechtsvliegtuig te pakken, dat teruggeslagenwas bij den muur van vuur rondom de Duitsche hoofdstad. Reeds bij de eerste ontmoet'ing kreeg het viermotorige toestel zware motorschade. Met geringe snelheid koerste het door de lucht, terwijl de bemanning de bommenlast noodgedwongen uitwierp. Door nieuwe treffers werden tanks in brand geschoten en als een fakkel stortte het vliegtuig ten Westen van Berlijn neer. Van de bemanning zijn drie leden ongedeerd geborgen. De drie Engèlschen zijn in eën gevangenen kamp opgenomen. Het Britsche luchtwapen heeft, naar nader wordt gemeld, in den nacht van Zondag op Maandag op ver scheidene plaatsen van West-Duitschland een aantal bommen neergeworpen. Belangrijke schade is n'e^ ontstaan. Door luchtafweervuur werd een Britsch vliegtuig neergehaald. In de ochtenduren vielen Duitsche nachtjagers, die de achtervolging van de terugkeerende machines ter hand hadden genomen, een derde gevechtsvliegtuig aan, alvorens het de Kanaalkust bereikte. Met enkels salvi werd ook deze Vickers Wellington, die op volle tceren voor de Duitsche nachtjagers vluchtte, naar beneden gestuurd. Op het rotsachtige strand werden nog slechts rookende puinhoopen én de verkoolde lij ken der bemanning gevonden. De Britsche luchtmacht heeft gisterochend boven dien door Duitsche luchtdoelartillerie een bommen werper van het type Bristpl-Blenbclm verloren, die Denemarken trachtte binnen te dringen. Bovendien werd aan de Kanaalkust een Spitfire, neergeschoten, eveneens door luchtdoelartillerie. ENGELSCHEN TEISTERDEN DUITSCHE BURGERBEVOLKING BERLIJN. 3 Aug. (D.N.B.) De Britsche luchtmacht strekt den laatsten tijd haar aanvallen, die den Duit schen steden schrik bedoelen aan te jagen, ook We®r tot de Duitsche hoofdstad uit, zoo verneemt het D. N. B. ter aanvulling van het weermachtsbericht o.a. van bevoegde militaire zijde. De aanval van den afgeloopen nacht op Berlijn en Potsdam heeft weer geen militaire o£ oorlogseconoml- sche schade aangericht, maar onder de burgerbevol king wel tal van verliezen doen ontstaan. Zoo kregen cultureel waardevolle gebouwen te Potsdam schade, ofschoon zij in groote parken liggen ver van een - gerlei militaire of oorlogseconomische doelen. DU feit bewijst, dat de Britten nog steeds aan hun oude, unfaire strijdgewoonten trouw blijven. Australisch bezoek aan Ned.-Indië. BATAVIA, 2 Aug. (A.N.P.) In den loop van de komende week zal het hoofd van den voorlich tingsdienst in Australië een bezoek aan Ned.-Indië brengen. De chef van dien voorlichtingsdienst, die den rang van minister heeft, zal op zijn reis door eenige Australische journalisten worden vergezeld. Het gezelschap zal 5 Augustus per extra vliegtuig op Bali aankomen. Na een rondreisje op dit eiland zal men de reis naar Java vervolgen. Dit buiten- landsch bezoek zal ongeveer tien dagen duren. Duitsche vliegtuigen boven Engeland Stationsinstallaties te Broadstirs gebombardeerd. Hèt DN.B. -meldt: Duitsche gevechtsvliègtuigen hebben Zondag met bijzonder succes stationsinstal laties te Broadstairs bij Margate gebombardeerd. Verscheiden voltreffers van zwaar kaliber richtten hier aanzienlijke verwoestingen aan. Ten Zuiden van het eiland Svmo van de la- rörgroep hebben Duische gevechUvhegtuigen even- eens Zondag een Britsche vrachtboot van 1200 ton tot zinken gebracht. Nadat het schip door bom men getroffen was, ontstond er brand, waardoor het brandend onderging. J&UittenCaud De Nederlandsche Volksdienst zendt- kinderen uit. Het A.N.P. meldt dat de pas opgerichte Neder landsche Volksdienst met groote energie aan den arbeid is getogen en reeds nu vele ouders en kin- deren aan zich verplicht door 871 kinderen uit Rot terdam, 's-Gravenhage en Amsterdam zelf een mooie vacantie te bezorgen in de provincie Utrecht, waar de kleinen-in gezinnen zullen worden onder gebracht. Wat er op d'it gebied nog allemaal te doen is, blijkt wel uit de sociale toestanden, welke men aantrof in de gezinnen, waaruit de kinderen ge keurd moesten worden. Niet minder dan 35 pro cent moest worden afgekeurd wegens vervuiling. Aldus vertelde de landelijk^ sociale leider van den Nederlandschen Volksdienst,' de heer H. G. M. Wij- tenburg. i De leeftijd van het jonge volkje, dat er veertien dagen de buitenlucht zal snuiven, varieert van zes tot veertien jaar. Uit de hoofdstad zijn er 260, uit de Maasstad een tweehonderdtal en uit Den Haag ongeveer 350 naar wei, bosch en hei gegaan. De Lotta's nemen in Finland op het oogenblik actief aandeel in de verzorging van de soldaten, die den strijd tegen de Bolsjewisten hebben aangebonden. Tijd voor het middagmaal. (üfeto Orbis-Holland), lüeest zuinig) met gas en electrlcitelt VS Jladio Qiaqxattutia DINSDAG S AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 3.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio Stichting). 3.25 Gramofoonmu ziek./f.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.25 Kwartier van den arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en pianosoli. 1.30 Sprankelende middag klanken. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Cello met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 4.00 Cursus „Als een schoon boek". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Sport en spel voor de Jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberich ten. 5.30 Curt Hohehbergen en zijn orkest. 6.00 Cyclus „Onze eigen taal". 6.15 Cobaretprogramma. 7.00 BNO: Vra gen van den dag. 7.15 Orgelconcert. 7.45 Voor den boer. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Radiotooneel. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuws berichten. 10.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: Economie News fram Holland. Hierna: Sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoor dracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Trio Jonny Ombach en gramofoonmuziek. 12.00 Gram.muziek. 12.15 Orkest Malan- do. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Gooilanders en gramofoonmuziek. 2.00 Gronlngsche Orkestvereenlging en solist (opn.). 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Godsdienstige muziek uit Haiti", causerie met gramo foonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 De Mandollnisten. 6.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.15 Causerie „Mllliar- den onsmakelijke vliegen". 6.30 Klaas .van Beeck en zijn orkest. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor de vrouw. 9.45 BNO: Nieuws berichten. 10.00 Avondwijdlng (voorbereid door het Vrij* zinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.05-10.20 Politiek week* praatje,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5