De afspraak in de Parklaan De wapenverordening toegelicht. De handhaving der orde. De boerendag in den Bosch. M SAND A G 4 'AUGUSTUS 1941" Mussolini heeft ie Rome de Italiaansche troepeneenheden geïnspecteerd, die gereed stonden, om naar het Oostelijk front te vertrekken. (Foto Orbis-Holland) *s GRAVENHAGE, 2 Aug. Van bevoegde zijde, wordt de volgende toelichting gegeven op de onlangs van kracht geworden wapenverordening: Op 28 Juli 1941 is in verband met de verordening op dediandhaving van de orde de wapenverordening van dep Rijkscommissaris gepubliceerd in het ver ordeningenblad en daarmede van kracht geworden. Tegelijkertijd zijn de tot dusver bestaan hebbende Nederlandsche wetten op de wapens, de wet op het dragfen van wapens van 1890 en de vuurwapenwet van 1919. die tezamen met de bekendmaking van den opperbevelhebber der legergroep voor het be zette Westelijke gebied van 10 Mei 1940 den grond slag vormden voor het geldende wapenrecht, buiten werking gesteld. Het verwerven, het bezit en het dragen van wa pens van allerlei aard zijn echter door de nieuwe verordening niet vergemakkelijkt. Het onbevoegd in bezit hebben van wapens en het onbevoegd dragen van wapens stelt in de toekomst bloot aan de zwaar ste straffen. Wie in strijd met de voorschriften van de wapenverordening vuurwapens, springstoffen, ont stekingsmiddelen of houw- en stootwapens, die be stemd zijn voor gebruik op arglistige wijze, vervaar digt, in bezit heeft of aan anderen overdraagt kan gestraft worden met den dood of met levenslange tuchthuisstraf. Deze bepaling is vereischt om zoo noodig met alle scherpte te kunnen optreden tegen misdadige elementen. Een ieder/toioge zich derhalve bewust zijn, dat zijn deelneming aan wapendelicten de ernstigste gevolgen met zich medebrengt. Voor de personen en groepen van personen die zich in het bezit moeten bevinden van een wapen zooals bijv. de kasloopers van groote banken, de beroepsjagers en boschwachters, zijn de bepalin gen die gelegenheid geven om langs geregelden weg en met vergunning een wapen aan te koopen of in bezit te hebben, nauwkeurig vastgelegd. Het ver zoek om verlof wordt ingediend bij het plaatselijk hoofd van politie. Over het verzoek wordt een be slissing genomen door den secretaris-generaal van het ministerie van justitie. De vergunningspapie ren zijn echter tot nader order alleen geldig, wan neer de cbmmissaris-generaal voor de veiligheid of de door hem aangewezen Duitsche politie-instantie de geldigheid bevestigt met onderteekening en ze gel. Voor de aanteekening van deze vergunning zal in de toekomst een speciale ruimte gereserveerd worden op het vergunningsbewijs. Het vergunningsbewijs is gehouden in verschil lende kleuren, al naar gelang het om een vergun ning tot het aankoopen, tot het in bezit hebben of het dragen van een wapen in het openbaar gaat. Bepaalde personen hebben geen vergunningsbe wijs noodig voor het koopen, bezitten of dragen van wapens.. Dit zijn vooral de ambtenaren van de Ne derlandsche politie en de ambtenaren van ae Ne derlandsche douane voor de wapens, die zij volgens hun dienstinstructie mogen dragen en die hun om dienstredenen zijn verstrekt. Ook de* ambtenaren van het staatsboschbeheer van den staat hebben geen bijzondere vergunning noodig voor het dragen van drie jachtwapens. De eigenaars of de bezitters van wapenverzamelingen zijn eveneens vrijgesteld ten aanzien van de stukken der collectie, die tegen woordig niet meer bruikbaar zijn of niet meer ple gen gebruikt te worden, voor. zoover de collectie wapens bevat van historische of cultureele waar de. De bezitters van wapencollecties zijn echter ge houden een nauwkeurige lijst van de in hun bezit zijnde vuurwapens in te dienen bij de plaatselijke politie. Wijzigingen in de collectie moeten worden opgegeven. Personen, die zich bezighouden met de vervaar diging of instandhouding van wapens, munitie, springstoffen of ontstekingsmiddelen, cn wapenhan delaren hebben voor de uitoefening van hun beroep een bijzondere vergunning noodig. die terstond moet worden aangevraagd. De tot dusver uitgevaardigde vergunningsbiljetten zijn na 1 November 1941 on geldig. Deze speciale bepaling kunnen de betrok kenen nalezen in de verordening. Het verwerven van springstoffen en ontstekingsmiddelen is alleen veroorloofd onder bijzondere zware voorwaarden. Speciale soorten vuurwapens, en houw- en stoot wapens. waarvan zich vooral onbehoorlijke elemen ten bedienen, zijn principieel verboden. De controle op de uitvoering van de wapenver- ordening berust bij de plaatselijke politieoverheid volgens, de instructie van 'den secretaris-generaal van het departement van justitie voor zoover niet de Duitsche politie de controle rechtstreeks hand haaft. De ÏV.S.B. telt thans 100.000 leden. Ir. Mussert sprak te Kleef. 's-GRAVENHAGE, 3 Aug. De N.S.B.-persdïenst meldt: De leider van de N. S. B., ir. Mussert heeft heden een bezoek gebracht aan Kleef. Het kader der W. A. uit geheel Duitschland, benevens groepen W. A.-man nen uit vele plaatsen in West-Duitsehjand waren naar Kleef getrokken om den leider te begroeten. Den avond te voren heeft de commandant der W. A., mr. A. J. Zondervan op een kameraadschapsavond voor het.W. A.-kader eén uitvoerige uiteenzetting gegeven over de te volgen lijn. Zondagsmorgens heeft een W. A.-muziekkorps onder leiding van opperhopman Stark in het Prins Moritz- park een concert gegeven, waarvoor overweldigende be langstelling bestond. Ir. Mussert arriveerde te ongeveer 12 uur, in gezel schap van zijn adjudant Van den Arend en werd wel kom geheeten door den commandant der-W. A. met zijn staf, den heerbanleider der W. A. in Duitschland A. H. Damhof en den .districtsleider vodr Duitschland F. van der Veen en den kringleider van Kleef La- mers. Te half drie stonden ruim 600 W. A.-mannen opge steld 'op een groot sportveld, waar de leider met zijn gevolg zijn politieke soldaten inspecteerde. In een korte toespraak, welke mede werd aangehoord door honderden leden der N. S. B., die op het sportveld een plaatsje hadden gevonden, constateerde ir. Mussert met vreugde, dat de beweging en de W. A. niet alleen in Nederland sterk is gegroeid maar ook onder de •ele Nederlanders, die in Duitschland, in het bijzon der in het grensgebied, wonen en werken. Dit is te meer verheugend, aldus spreker, omdat het'oude re giem ons verbood, het contact met u als landgenooten stand te houden. Het oude regiem had reeds met u afgerekend, maar wij hebben u nimmer vergeten en zullen dit ook in de toekomst niet doen. In perfecte "de defileerden de W. A.-mannen ver volgens voor drTi leider. Om 5 uur sprak de leider in •de Rheingoldzaal, die echter veel te klein bleek om de menigte te bevatten. Terwijl met moeite een 1800-tal personen in de zaal een plaatsje hadden gevonden, moesten zeker meer dan 600 personen zich met een staanplaats buiten voor de geopende vensters tevreden stellen. In zijn groote rede, waarin Mussert een historisch overzicht gaf van den groei der beweging en de ter reurmaatregelen, welke in den loop der jaren tegen haar werden genomen, deed de N. S. B.-leideT een aantal opzienbarende mededeelingen. Allereerst re kende hij af met den leugen, dat de beweging ooit een cent uit Berlijn zou hebben ontvangen en met het sprookje van het z.g. landverraad van de N. S. B. Van 1935 tot 1940, riep Mussert bewogen uit, heeft de be weging financieel voornamelijk gedreven op de zeer groote offervaardigheid van de Indische kameraden, die thans helaas reeds sedert 10 Mei 1940 in de con centratiekampen in de tropen zuchten. En wat het landverraad betreft: "Wij waren en zijn nog steeds solidair met de zwarthemden van Musso lini en de bruinhemden van Hitier, maar dit sluit de solidariteit met ons eigen volk, dat ons boven alles gaat, niet uit. Toen de ergste druk na den oorlog van ons werd weggenomen, kon de beweging eerst natuur lijk groeien. Telden wij aan den vooravond van den oorlog nog 32.000 leden, thans is de beweging in één jaar tijds meer dan verdriedubbeld en telt zij rond 100.000 leden. Onder luide toejuichingen van het publiek deelde de leider vervolgens mede, dat van de 1700 in Duitsch land wonende W.A.-mannen ruim 1300 zich vrijwil lig hebben gemeld voor den strijd aan het oorlogs front tegen Moskou. Ook de politieke organisatie van dè N.S.B. in Duitschland he^ft 312 vrijwilligers gele verd, terwijl zich voorts nog 41 niet-leden hebben ge meld. Zij allen zullen worden ondergebracht in een zelfstandig W.A.-regiment, dat tot een sterktfe van man ih Nederland zal worden gecompleteerd en geoefend. Zoodra dit regiment voor den strijd gereed is, zul len in totaal 10.000 leden van de N. S. B. met de wa penen in de vuist tegen den doodsvijand der Europee- sche cultuur en beschaving, het bolsjewisme, staan aangetreden. Een opgetogen publiek bracht ir. Mussert aan het slot van zijn rede een daverende ovatie. Een toelichting op de verordening. 's GRAVENHAGE, 2 Aug. Van bevoegde zijde wordt de volgende toelichting gegeven op de ver ordening van den Rijkscommissaris betreffende de handhaving der orde. De nieuwe verordening op de handhaving van de openbare orde geeft een samenvatting van bijna alle voorschriften, die tijdens den oorlog in Nederland gegeven zijn betreffende de handhaving van de openbare veiligheid, en de bescherming van het openbare leven. Deze bepalingen lagen tot dusver verspreid, hetzij in verschillende verordeningen van den Rijkscommissaris, hetzij in verordeningen van den opperbevelhebber der legergreep voor het be zette gebied in het westen. In hoofdstukken gerangschikt zijn strafbepalin gen opgenomen wegens ernstig in gevaar brengen van de openbare rust als zoodanig geldt ook het onbevoegd in bezit hebben van vuurwapens, mu nitie. springstoffen of ontstekingsmiddelen wegens in gevaar brengen van den arbeidsvrede en wegens ontoelaatbare politieke propaganda. De beperkende bepalingen betreffende de vor ming van organisaties, het optreden van vereeni- gingen en het houden, van vergaderingen zijn op nieuw geredigeerd overgenomen in de verordening op de handhaving van de orde. De voorschriften be treffende de bescherming van de Nederlandsche be volking tegen onware berichten door het luisteren naar buitenlandsche zenders en door het verspreiden van radio-uitzendingen of het onbevoegd opstelllen van een zendinstallatïe zonder goedkeuring van de overheid zijn eveneens bij elkander aangepast en opgenomen. Openbare inzamelingen van geld of zamelingen natura van iederen aard mogen, afge zien van zekere uitzonderingen, niet gehouden wor den tenzij een vergunning is ontvangen van den bevoegden procureur-generaal als politie-autori- teit of bij collecties in het geheele land van den secretaris-generaal van het departement van justitie. De beperkingen in het openbare verkeer die van belang zijn voor ieder die in Nederland woont, zooals bijv? het uitgaansverbod tusscheri midder nacht en vier uur, het verbod van verkeer met auto's tusschen 22 en 4 uur, het verbod van zware alcoholische dranken na 19 uur en het sluitingsuur voor cafés zijn eveneens samengevat, zoodat thans zoowel de betrokken politieinstanties als de betrok ken particulieren in één verordening kennis kun nen nemen van geldende bepalingen.. Groote beteekenis zal paragraaf 45 van de ver ordening op de handhaving der orde krijgen, welke den commissaris-generaal voor de veiligheid, die verantwoordelijk is aan den Rijkscommissaris tfoor het geheele politiewezen in Nederland, uitdrukkelijk het recht verleent eigener beweging rechtsvoor schriften van politieelen aard uit te vaardigen en voor overtredingen van een op grond van deze be paling uitgevaardigd gerechtsvoorschrift straffen op te stellen.. Het opleggen van prestaties bij handelingen die gericht zijn tegen de belangen van het Duitsche volk of van het groot-Duitsche rijk. of die de open bare orde of het. openbare leven in de onder de be scherming der Duitsche troepen staande Nederland sche gebieden kunnen storen,., als boetemaatregel voor dergelijke handelingen is geregeld in het voor- laatste hoofdstuk van de verordening. Opgelegd kunnen worden, persoonlijke prestaties in geld of in natura. De prestaties worden door den commis saris-generaal voor het veiligheidswezen, die den rijkscommissaris vertegenworodïgt, schriftelijk op gelegd. Het schriftelijk vonnis heeft geldigheid van een te voltrekken vonnis in den zin van de Neder landsche civiele procedure. Hoe omvangrijk de arbeid is geweest van de be trokken dienstinsfantïes bij de voorbereiding van de nieuwe verordening kan men zien uit het feit dat niet minder dan 14 verordeningen die tot dusverre in het Verordeningengebied voor het bezette Ne derlandsche gebied zijn verschenen tegelijkertijd konden worden opgeheven. De verordening op de handhaving van de orde is op 28 Juli 1941 van kracht geworden. Groote belangstelling. Omtrent den boerenlanddag te 's-Hertogenbosch meldt het A.N.P. o.m. nog: Diverse organisaties uit alle deelen van het land verleenden medewerking om den landdag zoo luisterrijk mogelijk te doen verloopen. Een muziek corps der W.A. uit Doetinchem en een corps uit Heerlén speelden voor den aanvang vroolïjke mu ziek. De Nationale Jeugdstorm uit Arnhem en Nij megen verleende medewerking. Een muziekcorps van deze jeugdbeweging uit Arnhem speelde, onder lei ding van vaandrig Oerleman uit Arnhem, verschil lende vlotte wijzen, terwiil een zangkoor onder lei ding van den vaandrig Jakma uit Nijmegen, eenige nummers ten beste gaf. Het zangkoor van de Agrarische Jongerenbewe ging uit Drente deed zich verschillende malen hoo- ren. Indrukwekkend was het, toen het „Wilt heden nu treden" werd ingezet en na de rede van den boerenleider Roskam, „Dankt nu allen God" ge zongen werd. Hoewel de belangstelling in den beginnen niet overweldigend leek te zijn, bleek toen het weer wat opklaarde, dat nog honderden en honderden de vee- marktshallen opzochten. De menschenstroom was zoo overweldigend, dat de jeugdstorm de vlaggen, die op de vergaderplaats waren opgesteld, moest wegnemen om de vele honderden onvërwachts ko mende aanwezigen een nauw staanplaatsje te bie den. Zelfs de meest verstokte optimist had niet ge dacht, dat de belangstelling zoo enorm zou worden. De landdag is dan ook meer dan schitterend ge- Onder de vele duizenden aanwezigen merkten wij o.a. op Graf Grote, Landesbauernführer, den Beauf- tragte voor Noord-Brabant dr. Ritterbusch, en zijn plaatsvervanger Rossnen. Obetdienstleiter Göseling, Graaf de Marchant et' d'Ansembourg, Commissaris voor de provincie Limburg, H. J. van Houten, na mens het departement van Volksvoorlichting, dr. R. van Genechten, procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag, dë Jager Meezenbroek, hoofd van de afdeeling toezicht leden der N.S.B. stafchef van den Nationalen Jeugdstorm Quispel en L. ten Cate, voorzitter van het Nederlandsch Ver bond voor Sibbekunde. Dr. Schroder, Beauftragte voor Overijsel was vertegenwoordigd door zijn per- soon!ijkerv,-eferent R- Martin, de Beauftragte voor Gelderland was vertegenwoordigd door den heer Schürmann. De Ijoerenlanddag had een sensationeel begin. Vrijdag plensde de regen in dikke stralen op de parkeerplaats van de Bossche veemarkthallen, waar op het kolossale podium in opbouw was. Tientallen rappe handen voerden de stellages aan, totdat de regenstralen in stortbuien overgingen en het po dium als het ware wegspoelden. Vrijdagmiddag vier uur werd de leider van het N.A.F. in Den Haag hiervan in kennis gesteld. Tien minuten later werd de beslissing genomen: afbreken, opnieuw opbou wen in de biggenhal. De gemeentediensten in den Bosch werden gerequireerd. De medewerking van het stadsbestuur was zeer groot. Brandweerwagens rukten uit, schijnwerpers werden aangevoerd. Een ploeg werklieden haalde brood voor den nacht, want er zou den geheelen nacht doorgebouwd wor den. De leider van den bouw, Arend Meijer, gaf zijn bevelen en ontwierp in eenige minuten tijds een nieuw plan voor een podium. De heer De Lange voerde zijn arbeiders tot topprestaties aan. Uit Den Haag kwam de' „bloemendienst", die het podium maakte tot een smaakvol geheel. Uit Den Haag kwa men ook de leiders van het N.A.F., de persdienst enz. enz. Zoo werd binnen zestien uur een gloed nieuw programma opgebouwd, waarmee de land dagleiding van het N.A.F. bewees de grootste moei lijkheden binnen den kortst mogelijken tijd te kun nen overwinnen.Het N.A.F. staat en dit is niet te boud gezegd voor niets. De gemachtigde van het N.A.F. in Brabant, O. Damave, opende de bijeenkomst. Hij sprak woorden Voor de Kinderen (TeekeningeD H- Karmegleter). BIJ TEDDY'S AFWEZIGHEID HEEFT POES RUST NOODIG. Altijd nog Is Teddy buiten, met den baas en Pim naar zee. Mientje, Poes en haar drie jongen, mochten nu met mamma mee. Se dert Teddy uit de buurt is, brak voor poes een prachtiijd aan: „Poes," zegt vrouwtje, „Jij moest nu eens met je kroost naar 't zwembad gaan." In het poesenzwembad loopen vele katten door elkaar. Alle in badcostuum gestoken en zoo leeren ze elkaar: crawl en Spaansche slag én duiken, alles wat bij zwemmen past. Poesen, die niet kunnen zwemmen, die ver drinken immers? Vastl van oprechte waardeering tot de N.A.F.-vertrou- wensmannen en de inrichters van de veemarkthal len, de heeren Dé Lange en Arend Meijer, die on danks d© sabotage-handclingen met een handjevol kameraden de biggenhal tot een prachtige verga derzaal omtooverden. Spr. uitte voorts woorden van dank tot de gemeentediensten voor hun uitstekende hulp, waarna hij zich met hartelijke welkomst woorden richtte tot de Duitsche gasten. Het speet den heer Damave, dat de Noord-Bra- bantsche Christelijke Boerenbond meende haar le den een bezoek aan deze bijeenkomst te moeten ontraden. De heer A. van Campen. voorzitter van het voor malige landstorm verbond- uit West-Brabant, voerde, hoewel dit eerst niet mogelijk werd geacht, toch nog het woord op den boerendag. Hij zeide o.a.: Thans, nu ons voor de zooveelste maal ge vraagd wordt: „Bepaalt uw keus", nu is ons ant woord niet moeilijk meer. Onvervaard .scharen wij ons achter de banier van Mussert. En wat wilt gij: boerenorde of communisme? Cultuur of bescha ving of vernietiging? Vrijheid van godsdienst of slavernij? Nu is onze keus gemaakt. Nu zij u het beste deel van dit nijvere en stoere volk en on wankelbare trouw is het hier gegeven woord. Wij zijn gemoedelijke en eenvoudige lieden, maar in eerlijke trouw doen wij voor niemand onder. Ver dachtmaking, eer en broodroof vreezen wij niet en van niemand. Van heden af zetten wij onze gan- sche persoon in. Mannen en vrouwen van deze ge westen sluit de gelederen voor vrijheid van gods dienst, eerbied voor den arbeid en sociale rechtvaar digheid. REDE VAN GRAAF DE MARCHANT ET d'ANSEMBOURG. De Commissaris van de provincie Limburg, Mr. Graaf de Marchant et d'Ansembourg. uitte zijn vodoening over het feit, dat ook zoovele Limburg- sche boeren aan den oproep van het N.A.F. gehoor hadden gegeven. Ik weet zeker, aldus de Commissaris, dat het monster van het Kremlin verslagen zal worden. Het kan, ,het moet, het zal. Hoe wij ook staan te genover de problemen van den huidigen tijd. Onze wensch om tegen het Bolsjewisme te strijden is al gemeen, al was het alleen maar uit zelfbehoud. Wij mogens ons echter niet enkel op dezen primai- ren wensch verlaten, omdat wij en dat erkent het nieuwe Nederland de eerste plaats in dat volle innemen. Zorgt deze plaats waard te zijn, boeren van Nederland. Verstaat den roep de an dere bevolkingsgroepen door uw bezieling mede te sleepen in den strijd tegen uw zelfden vijand no 1, het bolsjewisme. REDE VAN BEAUFTRAGTE RITTERBUSCH. De Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Noord-Brabant, de heer Ritterbusch, merkte hierna op, dat boerenwelvaart volkswelvaart beteekent, omdat het volle leeft uit zijn boeren. De boer ver dient ieders belangstelling. Hij heeft den plicht zich in te zetten voor zijn volk. Daf hij hieraan voldoet, bewijst de massale opkomst naar dén BosqK Zij bewust echter ook, dat de boeren mede optrekken egen het bolsjewisme, dat, dank zij de boeren en hun boerbngeest, waaruit het nationaal- socialisme ontsproten is, verslagen zal worden. REDE FELDMEIJER. De voorman der Nederlandsche S.S., Feldmeijer sprak hierna en hekelde in felle bewoordingen het optreden van de Nederlandsche Unie. Wanneer de voormannen der Nederlandsche Unie zeggen, dat ons volk niet heroïsch denken kan, liegen zij, al dus spr. Talrijke voorbeelden bewijzen het tegen deel. Daarom »heeft de Nederlandsche Unie het recht van spreken verloren. Zij staat volksvreemd tegenover het nieuwe Europa en dus ook tegenover Nederland. De boeren daarentegen hebben het recht van spreken veroverd, omdat zij begrip toonen voor den nieuwen tijd en zich er persoonlijk voor in- zettep. Boerenleider Roskam heeft gezien en er kend, dat de grondslag van ieder gezond boeren leven moet gegrondvest zijn öp dezelfde grondsla»- gen als waarop de S.S.-idee gebaseerd is. Volgt daarom, boeren van Nederland, het voorbeeld \'an uw leider en schaart u onder de vanen van de S.S. Boeren en S.S. in den strijd tegen het bolsje wisme Voor de orde van den boer. GRAF GROTE. Terwijl de S.S. afmarcheerde beklom een vriend van het N.A.F. zooals de organisatieleider Slob het uitdrukte het podium. Het was de Landes bauernführer graf Grote. Hij zeide o.m. dat de boe ren groeiende belangstelling aan den dag leggen voor de geweldige gebeurtenissen van dezen tijd. Dat heeft Rolde en vandaag Den Bosch bewezen, evenals de Duitsche boer bewezen heeft, dat een boer zich, door zich geheel in te zetten voor zijn land en 'voor zijn volk, zich een goed heden en een goede toekomst veroveren kan. De Duitsche boer staat in het oosten aangetreden, om het Sovjet- monster terug te dringen. Tenslotte zeide spr., dat hij absoluut vertrouwen in de Nederlandsche boeren heeft, dat het hun zal .gelukken hun volk samen te bundelen tot een hef- blok. dat hand in hand met het Duitsche volk strijdt en werkt aan de ordening van het nieuwe Europa. De Limburgsche stem werd tenslotte vertolkt door den leider van het N.A.F. in Limburg, Quaed- vlieg. Een misdaad in Oirschot. OIRSCHOT, 3 Augustus. Hedenmiddag om streeks 5 uur werd in de nabijheid van hun woning door ingezetenen van de gemeente Oirschot wonen de aan den ouden Grintweg het lijk gevonden van de 20-jarige mej. Leurs uit dezelfde plaats afkom- sig. -s, Terstond werd_ de politie van deze vondst in kennis gesteld, die een onderzoek instelde. Zij vond voldoende aanleiding het parket van Den Bosch te waarschuwen, daar voldoende aanwijzin gen aanwezig zijn, waaruit opgemaakt kan wor den, dat het meisje op gewelddadige wijze om het leven is gebracht. Het lijk is in beslag genomen én voor verder onderzoek overgebracht naar het plaat selijk ziekenhuis. (A.N.P.) 5) Crimineele Roman JAN DOMANS. Bovendien was het geenszins zijn bedoeling mij tot een dievegge te makenhij bedoelde enkel een leening op korten termijn. Binnen enkele we ken zou hij mij het „geleende" tot den laatsten cent terug betalen, want hij zelf had evengoed schul denaren. waarvan hij spoedig geld zou ontvangen. Ik gaf hém geen antwoord op dit schandelijke voorstel, waar de leugen zóó dik op lag, dat ik mij verbaasde hoe hij mij zoo naief durfde veronder stellen, dat verhaaltje te zullen gelooven. Mijn verontwaardiging ,was zoo groot, dat ik geen woorden kon vinden, om ze hem in het gezicht te slingeren. Toen hij zag, dat ik volstrekt weigerde, kwam de scène, die ik al veel eerder verwacht had, Hij raasde, hij dreigde, hij smeekte zelf, maar ik" had'mij vast voorgenomen, dat hij mij niet een tweeden keer tot medeplichtige zou maken en ik wist, ondanks mijn groote vrees, voet bij stuk te houden. Reeds meende, ik het pleit gewonnen te hebben én ik wenschte mezelf reeds geluk, dat ik mij eindelijk aan zijn funesten invloed had kun nen onttrekken, toen hij zijn laatsten en grootsten troef uitspeelde. Hij moest het geld hebben ten koste van alles en ik zou het hem versohaffen of anders.... zou hij te bevoegder plaatse vertellen, wat mijn aandeel was in den diefstal uit mijns vaders brandkast eenige jaren geleden. Als ik hém dan niet durfde helpen uit angst voor de politie, zou hij ten gron de gaan. maar mij in zijn val meesleepen.Dan zou ik gebrandmerkt zijn als een dievegge die haar eigen vader bestolen had. Ik had maar te kiezen: werkelijk dievegge worden en buiten schot blijven daar zou hij wel voor zorgen, omdat als ik be trapt werd, hij er eveneens zou invliegen of geen dievegge worden en toch in de oogen der juistitie en der wereld er eene zijn! Hij had zijn strik goed gespannen! Ik voelde den vasten grond, waarop ik meende te staan, onder mijn voeten wegzinken bij zijn dui- velsch plan. Zooiets had ik in het geheel niet ver wacht en ik greep mij wanhopig .aan de tafel vast. Ik zag den triomfgloed in zijn oogen niet, die er ongetwijfeld moet geweest zijn, toen hij bemerkte, dat hij den beslissepden slag ging winnen. Ik zag niets meer; ik was verdoofd door dezen slag, die mij op het psychologisch juiste moment werd toe gebracht, toen ik meende sterk te staan! Na eenige oogenblikken ging hii voort met een zekerheid, die mij bewees, dat hij zijn plan de campagne reeds had opgesteld vóór hij bij mij ge komen was. Hij had al mijn tegenstand reeds te voren doorzien en tot nu toe een beetje comedie gespeeld, om mij murw te maken O het is zoo'n monster! viel Annette zich zelf in de rede. Ik hoefde zelf de brandkast niet te openen en het geld er uit te nemen, dat zou hij wel doendan was hij er zeker van, dat' er geen domheden zouden gebeuren. Ik had hem enkel de lettercombinatie van het slot te zeggen en de sleu tels op het bureau te leggen, voor de rest zou hij wel zorgen, zei hij met een gemeenen grijns. Om voor alle verrassingen gevrijwaard te zijn moest ik miinheer van Dalen, mijn patroon, een slaapmid del tje ingeven Waardoor de verdenking te eerder op jou zou vallen en van hem afgewenteld zou worden, merk te Paul ironisch op. Enfin om kort te gaan. vervolgde Annette, ik bezweek en was opnieuw de zwakste. Vandaag zou het gebeuren Waaróm hij veertien dagen wachtte met de kans. dat ik het plan, gewild of ongewild, ver raden zou. weet ik niet. Maar wel weet ik, dat ik deze veertien dagen in een hel geleefd heb! O, die uren dat ik bij mijn heer van Daelen in zijn privékantoor zat en hij op zijn vaderlijken toon met mij praatte over zijn fa milie, die een van de gelukkigste families is, welke ik ooit gekend heb, of over zijn zaken en plannen- Er stond iets tusschen ons: de misdaad en de schending van vertrouwen, waarvan deze zelfde vaderlijke vriend mij over eenige dagen zou kun nen beschuldigen en met het volste recht.Van morgen belde Karei mij op voor een ontmoeting en de rest weet je, zoo besloot Annette haar droevig verhaal. O, ja, voegde zij er nog aan toe, straks in de Parkl'aan heb ik hem de combinatie van het letterslot verteld! IV. Het bleef na Annette's verhaal geruimen tijd stil in het kleine zolderkamertje. Het had op Paul een overweldigenden indruk gemaakt. Wat had dit arme meisje al een treurigen roman beleefd! Zij had. haar geschiedenis eenvoudig en sober verteld, maar hoe ontzaglijk veel onuitge sproken leed was er niet tusschen de regels door te lezen! Daar zat ze nu, jong en aantrekkelijk, voorbe stemd als het ware om gelukkig te zijn geluk te brengen, en ze had Paul daar juist een verhaal verteld, erg genoeg om oudere en sterkere men- schor. dan zij te doen twijfelen aan het geluk van te leven! Wat was het een ellendeling, die dit jonge, mooie leven tot nu toe verwoest had: haar schoonste ja ren vergald en tot een bittere herinnering gemaakt voor heel haar verdere leven en of dat nog niet genoeg was dat verdere leven voorgoed ten gronde had willen richten door de misdaad, tot welke hij haar, zijn halfzuster, had willen dwin gen! Als hij, Paul, niet toevallig een brokstuk van dat gesprek had opgevangen zou die misdaad ook on getwijfeld geschied zijn met wie weet welke ramp zalige gevolgen! Het scheen een wonder, dat hij, juist, hij, op dat moment op het caféterras gezeten had en nu deze misdaad misschien zou kunnen verhoeden, althans voorkomen, dat Annette er een aandèel in had. Maar wat moest er nu geschieden? Hij had An nette nu wel op zijn kamer en zoolang ze daar was kon ze aan geen misdaad meehelpen, maar hij kon haar toch niet bij zich houden! Hoe laat zou je mijnheer van Daelen dat slaapdrankje ingeven en hoe zou dat eigenlijk moeten gebeuren? Woon je bij hem in huis? vroeg Paul. Nee ik woon op kamers, maar 's avonds om tien uur komen mijnheer en ik altijd nog even op het kantoor om de laatste post, die ik uit de box haal. door te kijken en eventueele haastbrieven te schrijven, die dan 's morgens om acht uur direct verzonden worden. De concierge brengt ons dan een kopje thee en zoo zou ik een prachtgelegenheid hebben om mijn heer „in slaap" te maken! Hoe laat is het nu? vroeg Annette plotseling verschrikt. Al over tienen, antwoordde Paul. 't is nu ge lukkig te laat. 't Lijkt me 't beste dat ik hem nu even opbel en hem zeg, dat je plotseling ongesteld bent geworden en niet kunt komen. In bedekte termen zal ik hem meteen waarschuwen, dat hij erg voorzichtig moet zijn en zich vanavond vooral niet met onbekenden moet inlaten. Blijf jij onder- tusschen zoolang hier, dan overleggen we straks wat er verder gebeuren moet. Terwijl Annette op de kamer bleef ging Paul in een winkel in de buurt telefoneeren. zooals was afgesproken. Hij noemde zijn naam niet, maar in een kichtig praatje over dezen gevaarlijken tiid in het algemeen wist hij zijn waarschuwing zóó te verwerken, dat hii 'hoopte, dat mijnheer van Daelen haar begrepen had. Deze vroeg hem althans met een merkwaardigen klemtoon naar zijn naam. Maar Paul hing den hoorn zonder nog een woord te zeggen aan den haak en haastte zich terug naar zijn kamertje, want zoo heel zeker was hij er nog niet van of Annette standvastig zou blijven Zijn vrees werd gelukkig niet bewaarheid, want toen hij weer thuis kwam, zat Annette er nog steeds peinzend op haar stoel. Ja en hoé moeten we dat varkentje nu verder wasschen, kwam Paul,, opgewekt doend, weer bin nen. Je moet vanavond in geen geval naar je ka mer gaan met het oog op een mogelijk onaange naam bezoek van je broer. Annette knikte. Daar had ik ook al aan ge dacht, maar ik heb niet voldoende geld bij me voor een hotel. Tja, dat is een lastig geval. In mijn tegen woordige omstandigheden heb ik helaas ook geen geld. Als mijn oudeys hier nu in de stad woonden of kennissen.... rnéar ik ben hier zelf vrij onbe kend en jij kunt moeilijk nu nog naar kennissen gaan, als je die tenminste hebt. Annette knikte van neen. Dan zit er niets anders op, dan dat je van nacht hier blijft en als morgen blijkt, dat er niets gebeurd is. ga je gewoon weer naar 't kantoor en dan.... nu ja dan lachen we later misschien nog wel eens samen over dit avontuurtje Hiernaast, is nog een leeg kamertje, waar zelfs een bed staat, waarin ik heerlijk zal slapen. Geen van beide kon echter den slaan gauw pak ken: daarvoor hadden ze dien\avond te veel en te zonderlinge dingen van elkaar gehoord, maar toen de torenklok het einde van dien gedenkwaardigen dag aankondigde sliepen de twee jonge menschen, die elkaar eenige uren vroeger, onder zoo vreem de omstandigheden voor het eerst ontmoet hadden, den slaap der rechtvaardigen. Ook Annette! Dien zelfden nacht om drie uur werd het politie bureau gealarmeerd voor een roofoverval in hei bankierskantoor ,van Dalen. 's Morgens vroeg las Paul het al in een ochtend blad Met een vetten tweekolom ;kop stond er een heel verhaal over. dat hij onderweg, de trap op, naar zijn kamertje vluchtig doorlas, terwijl Annetta zich kleedde. i (Wordt vervolgd)*

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6