Litteraire Kantteekeningen. Beenen. GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN tBucyedifke Siand Het rechtsfront bestaat 1 jaar. Toespraak van ir. Miïssert. Het A. N. P. meldt uit Lunteren o.m.: Het rechtsfront- dan 2 Augustus 1940 door den leider der N. S. B. werd ge sticht. bestond Zaterdag een jaar. Ter gelegenheid daar van werd een landdag gehouden op het hagespraak-terrein van de N. S. B. te Lunteren, waar in de ..kampvuurkuir' bijeen werd gekomen. Hier werd gesproken door den leider der N. S. B. Mussert, den landelijken leider van het rechtsfront mr. Fruin, president van de rechtbank te Utrecht en den inspecteur van politie te Hilversum, den heer Bouter. Toen de leider der N. S. B. de vergaderruimte die met zwartroode en oranje-wit-blauwe vlaggerr was versierd, betrad,- werd hem geestdriftig toegezongen „Wij zijn de zwarte soldaten: voor Anton Mussert zijn we in gevecht". De landdag werd geopend door den heer Wuyster, com missaris van politie te Kampen. In een groote rede heeft de leider van het front, mr. Fruin. gesproken over hetgeen gedaan is en nog gedaan moet worden. Spr. gaf een overzicht van de verdeeldheid door de partijpolitiek in vroeger jaren pn stelde daartegenover het heden, waarin de samenbundeling van groepen ge richt is op de samenw.erking. Met groote vreugde consta teerde spr. den groei van het rechtsfront waarvan de duizend leden al gepasseerd zijn. Wij zullen thans voor zichtig zijn met het aannemen van nieuwe leden aldus mr. Fruin. Wij hebben geen mastklimmers en baantjes jagers noodig. Het moet altijd zijn: kameraden onder kameraden. Spr. herinnerde aan een belangrijk radio praatje, waarin gezegd Is, dat „de klok op vijf-voor- twaalf staat". De klok blijft echter niet stilstaan. Dat moeten de Nederlanders, ook de werkers aan notariaat, advocatuur, rechtelijke macht en politie begrijpen. Eens zal de klok twaalf uur slaan en dan kon het voor velen wel eens te laat zijn. Wij hebben ons volk lief en dat houden wij steeds voor oogen, zoo besloot mr. Fruin zijn herhaaldelijk door geest driftig applaus onderbroken rede. Onder leiding van Melchert Schuurman werd nu het door hem gecomponeerde „Rechtsfrontlied" gezongen, waarvan de woorden door Frans Bankman zijp gemaakt. Vervolgens'sprak de heer Bouter uit Hilversum over de taak van de politie temidden van het volk, en wees er speciaal op, d.-jt de politie het vertrouwen van het volk moet hebben, zoodat politie en volk een zijn. Onder luid ,hou zee"-geroep betrad ir. Mussert het spreekgestoelte en verzocht den deelnemers om na afloop van de bijeenkomst niet direct naar huis te gaan doch het hagespraak-terrein eerst te bezichtigen. Ga eens op het podium staan, aldus spr., en overzie het terrein, uw terrein. Ik wil dat ge u daar thuis voelt. Politieman te moeten zijn zoo vervolgde Mussert, het recht te moeten handhaven in een revolutie-tijd is het moeilijkste wat men u kan opleggen. Maar alles zal recht komen. Spr. gaf vervolgens een geschiedkundig overzicht van 1931 af en zeide vervolgens o.m.: Ik ben geen jurist en geen polltie-man. doch als leider der beweging zal ik u de groote lijn, den grooten gedachtengang van het rechts- geveol zeggen, van wat recht en wat onrecht is. Ieder voelt wat recht en wat onrecht is, ook het Nederlandsche vólk voelt dit. Voor ons als Nederlanders is de hoogste voirn van recht een rechtspraak door onafhankelijke, over veel levenservaring beschikkende, rechtschapen rechters. Dat is onze opvatting. In den democratischén tijd werd de rechtspraak langzaam kapot gemaakt, getuige o,a. het geval-Oss. Spr. noemde vervolgenus vier rechtsgebieden, te weten de bescherming van het volk, van den grond van den arbeid en de volkshuishouding en die van den staat. De rechterlijke macht, die misdadigers uit den tijd van 10 tot 15 Mei 1940 minimum straffen geeft of van rechts vervolging ontslaat is niet meer in staat om recht te jpreken. Daarvoor zullen eerst meerdere rechtschapen rechters moeten worden aangesteld. Dan zullen die mis dadigers voor het gerecht komen en lang zal dat niet meer duren. Wij weten niet wanneer in Nederland het nationaal- socialisme aan de macht komt.. Maar het komt. Ir. Mussert besloot met den mannen van het rechtsfront te zeggen: blijft bij elkander, blijft trouw. Dat is moei lijk, want zij, die mij .in deze dagen trouw blijven, hebben het zeer moeilijk. Wij zullen het echter doen met èen min derheid want ik heb maling aan een meerderheid. Gij zijt de pioniers van het komende nationaal-socialistische Nederland. Er is een band tuschen u en mij en die band zal door mij niet verbroken worden. Ik weet en ver trouw dat ook gij die niet verbreken zult. Want wij ko men samen op of wij gaan sam?fi den kelder in. Tenslotte zei de, leider der N. S. B., den politiemannen dank voor hetgeen zij in het afgeloopen jaar voor de be weging hebben gedaan. Hierna werd door allen staande gezongen het zesde vérs yari het „Wilhelmus". Bij zijn vetrrek werd den leider nogmaals spontaan toe gezongen:: „Wij zijn de zwarte soldaten". HAARLEM Maandag. Haarlemsche Kantonrechter OP HET VERKEERDE PEDAAL GETRAPT. Op den 19en Juni van dit jaar reed een wielrijder in de Gierstraat, -voelde plotseling .gen duw en werd tegen de straat gesmakt. Een en ander werd ver oorzaakt, doordat een automobilist op het verkeerde pedaal had getrapt, waardoor hij den wielrijder aam-eed. Deze gevoelde pijn in de rechterknie en linker enkel en moest zich onder dokters handen stellen. Ook was zijn, fiets--beschadigd. De automobilist vergoedde de. schade. Hij werd heden door den Kantonrechter gestraft met f 5 boete of 3 dagen hechtenis, nadat de Ambtenaar, f 6 had geëischt. AANGEHOUDEN ZAKEN. Er werden dezen morgen nog al eenige zaken aangehouden.. Zoo die van de brood- en banketbakkerslcne^t, die den Kantonrechter zeide, dat hij brood- en banketbakker was. „Patroon of knecht!", vroeg de Kantonrech ter. „Knecht", antwoordde verdachte. Waarop de Kantonrechter opmerkte:: „Zegt u dan knecht, dat is ook een zeer honorabele be trekking". Deze verdachte had op de Jan Gijzenvaart bij het Schoter voetpad een van een zevental achter elkaar loopende meisjes aangereden, dat daardoor viel en haar knie kneusde. De bakkersknecht was doorgereden, waarvan de Kantonrechter hem een verwijt maakte. Verdachte zeide, dat het meisje plotseling een pas naar links had gemaakt. Had zij dit niet ge daan, dan was er niets gebeurd. Het meisje wikt het niet meer. ,De Ambtenaar vond, om dit met meer zekerheid hit te maken, liet noodig, nog andere getuigen te hooren en deze zaak een week aan te houden. De zaak teger een leerling van de Kweekschool voor Machinisten, wonende te Haarlem, kwam eveneens niet tot een beslissing. De leerling-machinist stond terecht, omdat hij zich op 19 Juli van dit jaar niet onmiddellijk uit een volksoploop in de Cronjéstraat had verwijderd, na daartoe door een rechercheur van politie te zijn aangemaand. Hij zeide "zelf, dat hij naar den oploop had staan kijken en toen een duw in den rug had gevoeld. Een burger zeide toen tot hem „Politie. Doorloopen!" Hetgeen hij deed. Èen oogenblik latér kwam dezelfde rechercheur hem achterop en zeide: ;.Ga maar eens mee. U bent mijn arrestant"-. Daar verdachte zeide, dat de rechercheur dit gedaan ^ïad op aanraden van zijn vro.uw, zooals om standers beweerden en hij bovendien gaarne eenige getuigen a décharge zag gedagvaard, werd besloten deze zaak een week uit te stellen en dan ook den verbalisant zelf te hooren. SCHOOI* WATER TEGEN LUIS. Bij verstek werd vonnis gewezen tegen een per soon, die in Juni van dit jaar een mevrouw op het Hasselaarsplein had aangeboden haar boomen te bespuiten tegen den luis. Hij had twee boomen be spoten met klaar water en daarvoor f 1 per boom hi rekening gebracht. De Ambtenaar maakte de opmerking, dat het in den drogen tijd was, zoodat de boomen er toch misschien iets aan gehad hadddeni, maar eischte toch wegens de bedriegelijke aanbieding f 3 of 2 dagen en wegens het spuiten f 10 boete. De Kanton rechter was het met de eerste boete" eens, maar maakte van de tweede f 7 of 4 dagen hechtenis. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woenisdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE. De boerenlanddag te 's-Hertogenbosch, georganiseerd door het Ncd. Agrarisch Front, in de veemarkthallen van Brabants hoofdstad, was druk bezocht. Een foto tijdens de bijeenkomst. (Fotodienst der N.S.B.-Steenmeyer) In Juli eischte het water niet minder dan 128 dooden. Het verdrinkingscijfer is in Juli buitengewoon hoog geweest; Juli 1940 bedroeg het aantal verdronkenen: in Junj 1941: 107. Het „Leert goed zwemmen" is een gebiedende eisch in ons waterrijk vaderland; de droeve cgfers van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen spreken -duidelijke taal, voor hen die zich de moeite geven van na te denken. Er verdronken in Juli: 58 jongens, beneden 16 jaar, 8 meisjes idem, 60 mannen en 2 vrouwen, in totaal: 128. Onder het getal van 128, zijn begrepen 16 jongens en 4 meisjes, beneden zes jaar. Bij béden in rivieren, vaarten en kanalen (zonder de zwemkunst of zonder deze voldoende machtig te zijn) kwamen om: 31 jongens, 2 meisjes, 49 mannen en geen vrouwen, in totaal: 82. De zee eischte het 'leven op van 2 jongens. Het aantal dat gered werd of zich wist te redden bedraagt: 22 jongens, 6 meisjes, 16 mannen en 6 vrouwen, te zamen: 50; in Juli 1940: 82, teywijl in Juni 1941 óók 82 geredden werden inge schreven. Onder den leeftijd van zes jaar werden ge red: 8 jongens. Bij baden in rivieren, vaarten en kanalen werden in veiligheid gebracht: 2 jongens, 1 meisje, 4 mannen en 1 vrouw, is: 8. Bij baden in zee (zich te ver wagen van de kust of in den stroom geraken) werden gered: 6 jongens, 1 meisje, 2 mannen en 3 vrouwen, in totaal: 12. Een af zonderlijke vermelding verdienen twee gevallen; me- jurffouw Kortenhorst uit den Haag is een kordate vrouw. Hoewel nog een dag te voren een 20-jarige man in den IJsel verdronk, ging op 10 Juli, een ge zelschap daar weer tusschen de gevaarlijke kribben te water, waaronder ook Dr. v. H. afkomstig uit Tilburg De heer v. H. is de zwemkunst niet voldoende mach tig. Dr. v. H. komt in een draaikolk terecht en, dus was de kans op verdrinken zeer groot. Mejuffrouw K. dook enkele malen en wist het bewustelooze slacht offer uit den kolk te sleepen en stroomafwaarts be houden aan den wal te brengen. Hulde! Het tweede geval had plaats in het diepe deel van het mooie bad te Epe. Op 13 Juli waagde een 18-jarige fabrieks arbeider zich in het diepe bad. zonder de zwemkunst iriachtig te zijn. Door zijn overmoed'- en onverstand raakte de'jongeman spoedig,in een hachelijke positie: de jeugdige G. Prinsen, lid van de Eper-Heerder Reddingsbrigade trad deskundig op en bracht de on voorzichtige op het droge. Zwemmend werden gered niet minder dan 17 jongens. 3 meisjes, 9 mannen en 3 vrouwen, tezamen: 32. Zwemmend wisten zich in veiligheid te stellen: 2 jongens, 2 meisjes, 4 mannen en 2 vrouwen: is 10. Met handreiking werd één ge red, met boothulp 3, met reddingshaken 3 en nogéén door het gebruik maken van een ketting. In de ver- slagmaand reed geen auto te water, wat in geen jaren is gebeurd. FRANS HALS-MUSEUM. Eerste C-oncerfweek. De serie-concerten in» het Frans Hals-Museum, waarmee in den vorigen zomer een aanvang ge maakt werd, zijn Maandag hervat. Gedurende deze week treden de dames Kitty Nederkoom (zang) en Bets Nederkoom (piano) op. Het door de beide zusters samengestelde program ma is ongewoon, zoowel wat de opvolging der onder deden als wat deze zelve betreft. Op muziek uit de 17de en 18de eeuw, werken van Froberger, J. S. Bach, Domenico en Alessandro Scarlatti (zoon en vader) volgden werken van onzen tijd, moderne en halfmoderne van Frangois Poulens, Willem Pijper en Alex. Voormolen; na de pauze kwamen met Schubert en Johannes 'Röntgen de romantiek en haar hedendaagsche voortzetting aan het woord. Een samenloop van tegenwerkende omstandig heden deed mij de uitvoering van hef eerste num mer, de Toccata in G van Froberger, missen: een verzuim, dat ik een der volgende dagen hoop in te halen. Bets Ned'èrkoorn was reeds met Bach's Prélude in d. kl. t. uit het 2de deel van „Das Wohltemperierte Klavier" begonnen. Het klonk degelijk en robust, de Fuga duidelijk en gelijk- matig-, eenigszins in orgelstijl. De pianistische eigenschappen van haar spel kwamen veel meer naar voren in de beide Sonates van Scarlatti, vooral in diens „S pastorale" in C gr. t„ een stuk met merkwaardige harmonische overgangen en een zeer £Ün en fijn gespeeld slot. Met de Sicilienne en Pavane uit de Suite voor piano van Poulenc kwam een overgang naar moderniteit; ejgenlijk alleen in de Pavane merkbaar; later met Schubert's laatste Impromptu n f kl t. weer een teruggang. De ver tolking van dit.Impromptu was niet zoo gelukkig als die der voorafgegane piano werkjes. Zonder uitzondering uitnemend echter speelde Bets Nederkoorn de klavierpartijen van de liederen die haar zuster Kitty zong. „Begeleidingen" waren het slechts wat de oude kunst van Scarlatti betreft: reeds bij Schubert illustreert he.t klavier het ka rakter: bij Poulenc, Pijper en Voormolen heeft 'het in zuiver muzikaal opzicht de belangrijkste partij en in de Fïmf Lieder van Johannes Röntgen'zelfs een glanzende. Deze vijf verschaften een bijzonder prettige kennismaking; geest, gevoel, verrassing en welluidendheid strijden er om den voorrang en de vertolking vormde het hoogtepunt van dezen na middag. Van Schiiberi hoorden we. behalve het overbe kende „Wohin?" uit de ..Müllerlieder" drie weinig gezongene: „An mein Herz", „Die gefangenen Sanger" en „Glaube, Hoffnung und Liebe"; dit laatste herinnert even aan „Der Wegweiser". Poulenc's „Air romantique" is wel een zeer geestig lied; Pijper hee;ft in zijn in 19.19 en 1920 geschreven „La maumarieé" de oude teksten zeer dramatisch behandeld; in „Zomerzang" en „Caecilia" van Alex. Voormolen de eenige Nederlandsche teksten van dit programma .is het Iprisch karakter meer be waard, de moderniteit gematigd. Kitty Nederkoorn vertolkte vooral de liederen van Rötgen schitterend. Ook in de andere, alle vlekkeloos zuiver gezongen, gaf zij veel goeds, al vibreerde haar stem soms ietwat meer dan we van haar gewend zijn. Een bezoek aan deze concerten het eerste had reeds veel belangstelling is in meer dan één op zicht loonend. Men hoort er veel nieuws en onbe kends in goede vertolking: men kan er van inte ressante oudé schilderkunst genieten; men vindt er een gemakkelijke zitplaats in fraaie antieke fauteuils, die het hunne er toe bijdragen om de schoonheid dezer omgeving te verhoogen. Welk an der concert biedt zooveel verscheidenheid? K. DE JONG. Engeland beschouwt Finland als bezet gebied. Uit Berlijn: Het Britsche ministerie van handel en het ministerie voor de blokkade hebben, volgens Reuter, medegedeeld dat Finland beschouwd moet worden als een door den Tij and bezet souverein ge bied. De bepalingen inzake de handelsbetrekkingen met den vyand en de economische oorlogsvoering worden derhalve ook op Finland van toepassing verklaard. Van Zaterdag af geldt Finland in het kader der blokkademaatregelen als een vijandig land. (DNB) La Valetta door de Italianen gebombardeerd. OPERjATIEZöNE, 4 Augustus (Stefani). Gedurende den afgeloopen nacht, hebben for maties Italiaansche bommenwerpers een nieu- den aanval op de haven" La Valetta gedaan. Bommen van gemiddeld en zwaar kaliber wer den op de haveninstallaties en kaden geworpen, waar schepen gemeerd lagen. Verschillende vij andelijke nachtjagers stegen op, maar vielen onze vliegtuigen niet aan. Tal van schijnwer pers kwamen in actie ten einde onze vlieg tuigen te verhinderen de doelen waar te nemen. Alle Italiaansche vliegtuigen keerden op hun bases terug. Militaire doelen in China gebombardeerd. Aanvallen van Japansche marinevliegtuigen. ERGENS IN CENTRAAL CHINA, 3 Augustus. (Domei). 'Vanmiddag hebben Japansahe "mari nevliegtuigen tonnen ontplofbare stoffen doen neer regenen op militaire doelen in Hangtsjau, Tsjang- sja en Tsjikiang, waardoor groote branden zijn ont staan. Volgens een bericht uit Sjanghai hebben Japan sche marinévliegtuigen voorts weer aanvallen ge daan op Tsjoengking en op plaatsen in de provin cies Setsjoean en Kwantoeng, waarbij munitiefa brieken militaire installaties en opslagplaatsen zijn vernield. De strijdkrachten van de Japansche blokkade hebben enkele tienduizenden schepen aan de Chi- neësche kust gecontroleerd, waarvan er verschei den in beslag zijn genomen. Lode Zielens. Te laat voor muziek. Amsterdam. De Arbei derspers. Johan van d,er Woude. Derk Waterman, de Hollander. Amster dam. L. J. Veen's Prominenten- reeks. Niet alles is altijd even helder en duidelijk in wat er in de menschen omgaat en waardoor hun han delingen bepaald en geleid worden. In hun onder bewustzijn, een terrein waarop eerst in latere jaren door geleerden en kunstenaars verkenningstochten zijn ondernomen, veronderstellingen geuit en stel lingen zijn vastgelegd, spookt het soms op merk waardige wijze en het ligt voor de hand dat daar van in de litteratuur zoo nu en dan een weerschijn valt op te merken. De belangstelling voor een pijnlijk nauwkeurige beschrijving van feiten en voorwerpen zooals die zich aan het oog van den gewonen lezer kunnen voordoen, zoo hij zijn oogen althans weet te gebruiken, schijnt voorloopig ver zadigd. Het geheimzinnige dat er schuilt in de da den der menschen, waar ze door ook aan hen zelf onbekende motoren gedreven worden, boeit thans velen onder hen die schrijven, zoowel als onder de lezers. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat vroegere dichters en schrijvers nooit de kunst zou den verstaan hebben over onverklaarbaarheden in ons doen en laten op fascineerende wijze te spreken en den lezer te binden. Die kunst is echter, bij wijze van spreken, gepopulariseerd, nu ook de be- gripjjfen onderbewustzijn, atavisme en dergelijke meer dagelij ksche gebruiksartikelen geworden schijnen. Als de schrijver het daarop bij zijn lezers durft laten aankomen, is het verklaarbaar dat hij hun boeiende verhalen voorzetten kan. In den bundel novellen en schetsen, dien Lode Zielens onder den titel „Te laat voor Muziek" samenstelde, is van de geheimzinnigheid van het ongewètene juist ge noeg gebruik gemaakt <fm den lezer te prikkelen als amateur-detective op psychologisch terrein op te treden. Bezigheid die hem ongetwijfeld boeien zal en het boek niet ter zijde zal doen leggen. Ook, om dat die novellen, waarvan tot de belangrijkste, be halve „Te laat voor Muziek" ook de Balzac" ge acht kan worden, uitnemend van stijl en zeer suggestief geschreven zijn. In het door niets en nimmer beroerde dorpsleven van dokter Gelder, wiens vader en grootvader daar even rustig en onopgemerkt geboren werden, er dokterspraktijk uitoefenden en toen him tijd was,'stierven, gaat iets gebeuren. Een vreemd, ge heimzinnig geval: een jong meisje haalt hem des a.vonds laat bij een man op wien kort tevoren een moordaanslag gepleegd 'is, die mislukte. Man en meisje hooren thuis in een zwervérskamp buiten h«t dorp, waar de dokter nooit geroepen werd. Beider gedragingen verontrusten Gelder op eigen aardige wijze en zijn anders zoo kalme zekerhei.d van doen krijgt in het %achtelijk uur een schok, waarvan hijzelf de oorzaak niet vatten kan. Iets in den blik van het meisje over wier verhouding tot den veel ouderen strooper, voor wien zij hem roepen kwam, niets te vernemen valt, heeft hem in den laten avond wakker geschud uit zijn onge stoord, tevreden leven en hem dat leven in al zijn onbeduidendheid plots klaar doen overzien. Her innering aan zijn jeugd, zijn studiejaren breken zich baan en hij neemt zich voor met zijn zoon. die als vierde dokter Gelder hem in het dorp moet op volgen, te overleggen en hem een anderen levens loop voor te spiegelen. Wat hij niet weten kan is dat diezelfde zoon op dat oogenblik in zijn dagboek schrijft, dat zijn toekomst hem tegenstaat en het hem onmogelijk is op het dorp terug te komen, om zijn vader op te volgen. Hij schrijft dien vader een brief waarin hij bekent op den strooper ge schoten te hebben en Hélène (het meisje) zoozeer te beminnen, dat hij mét haar wil heengaan. Alles valt als een donderslag neer in de zelfgenoegzaam heid waarin de oude Gelder geleefd heeft en ver dord is. En misschien is zijn wakker-worden uit zijn tevreden levensflutje te laat gekomen. Wij hooren daar niet veel meer van. Maar de geheele fase in het bestaan om vader en zoon is hier zoo interessant behandeld, dat wij niet eens bemerken dat de hier toegepaste vermenging van dreunende romantiek en wetenschappelijke zielkunde vrij ongewoon is en alleen door een talent als Zielens in toepassing kan worden gebracht. Daarom dan' ook zullen deze novellen met meer dan gewone belangstelling ge lezen worden. In de groote novelle van Johan van der Woude Als de Zondag is verschenen, Niet slechts eens maar elke week, Raken overal de bccncn Zeer gevarieerd op streek. Op de fietsen om te trappen Met een snel sportief effect, Of meer rechtstreeks om te stappen, Oi slechts lui rechtuit gestrekt. Om te zwemmen, hard te loopen, En veel ander sportgebied Staat nog op den Zondag open, Niets waar je geen been in ziet. Leelijke en mooie beenen, Beenen recht en beenen krom, Jonge beenen, knikkebcenen 't Zij van jeugd of ouderdom Dikke beenen, slanke beenen, Beenen kort en beenen lang En helaas ook manke beenen, Alle beenen druk in gang. Alles wat maar vreugd kan vinden Beent verheugd den Zondag door, Alle vrienden en vriendinnen Zetten 't beste beentje voor. Als de avond is gevallen Is men weder thuis vereend In 't besef: we hebben allen Dezen dag weer uitgebeend. De 10.000 Voor de Nederl. oorlogsgewonden. Verdeeld over 3 comité's. Het bedrag ad f 10.000 dat door de Nationaal-Socia- listische Vrouwen Organisatie uit de opbrengst van de collecte voor het Duitsche Rood Kruis ten behoeve van de Nederlandsche oorlogsinvaliden beschikbaar is gesteld, is door het departement van defensie (af wikkelingsbureau) verdeeld onder het fonds voor oud-militairen 1815, het comité voor den gewonden en zieken soldaat en het arbeidsbureau voor oorlogsinva liden. Hoewel de zorg voor invalide en gewonde Ne derlandsche militairen in het algemeen bij den sfaat berust en alles wat daartoe wordt vereischt, van rijkswege wordt verstrekt, wordt de aanvullende hulp door bovengneoemde comité's verleend. Zoo verleent het fonds voor hulp aan oud-militai ren bijstand aan invalide militairen na hun pension- neering. De zorg voor de aanschaffing van burger- lileeding," voor ontspanning in de hospitalen enz. be rust bij het comité voor den zieken en gewonden sol daat. Omscholing en herplaatsing in het bedrijfsleven is door het arbeidsbureau voor oorlogsinvaliden ter hand genomen. Het behoeft geen betoog dat de drie genoemde in stellingen zeer ingenomen zijn met dezen flinken steun bij de uitvoering van hun veelomvattende taak. i (A.N.P.) IN DE WEEK VAN 3 AUG. T.M. 9 AUG. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 3 AUG. T/M 9 AUG. 1941. 29-4 BROOD 29 BROOD 29 VLEESCH 29 VL.WAREN.. 29 KAAS 29 EIEREN 29 MELK I 29 RESERVE 4 Rants. 1 Rantsoen Rantsoen 1 Rantsoen 100 Gram 1 Stuks 134 Liter 3 K.G 3 APG. T/M 9 AUG. 1941 105 ALGEMEEN 250 Gram 21 JULI T/M 10 AUG. 1941 Brood of gebak Vleesch of vl.ware» Kaas Eieren Melk Aardappalen Suiker 104 ALGEMEEN. *50 Gram I Koffie-surrogaat 14 .IT!LI T/M 10 AUG. 1941 103 ALGEMEEN. 10 BLOEM 102 ALGEMEEN. A RIJST A HA VERM. 500 Gram i/2 Rantsoen 250 Gram 50 Gram Gram 16 JUNI T/M 10 AUG. 1941 44 ALGEMEEN 45 ALGEMEEN. 54 ALGEMEEN. 55 ALGEMEEN. "-O Gram "50 Gram 100 Gram -nn'Gram 3 AUG. TM 20 AUG. 1941 16-27 BOTER Ï6-27 VET 250 Gram 250 Gram Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout of Gort Havermout of Gort Gort Vermicelli Maizena Boter Boter met reductie Beschikbaar per persoon: S£ 10 20 24 20 Rants. 2 8 3 3 Rants. 100 100 1 1 3%- 3 3 Gram Stuks. Liter. K.G In tijdvak van vier weken 1 1 1 1 K.G. 250 250 250 250 Gram 500 500 500 500 Gram 4 4 4 4 Rants 500 250 250 250 Gram 250 - - - Gram Tn tijdvak van acht weken 250 250 250 25" Gram 250 250 250 250 Gram 100 ion ion ion Gram Gt*ém In tijdvak van 18 dagen 250 500 500 500 Gram. 250 500 500 500 Gram N.B. De bonnen 26. 27. 28 en 29 voor KAAS blijven geldig t.m 9 Augustus 1941. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd EEN RANTSOEN BROOD: 100 Gram brood. GEBAK: 75 gram be schuit, wafels, biscuits, koekjes, -f 140 gram speculaas, koek, óf gram cake. óf 400 m gevuld klein korstge- bak, óf 500 gram ge vuld groot korstgebak, óf 600 gram taart, ge bakjes. BLOEM: 70 gram tar webloem, -meel, rog gebloem. -meel zelfrij zend bakmeel. RIJST: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, sruf+emeel (ge mengd meel). HAVERMOUT* 250 gr navermout. -vlokken, -bloem., aardappelvlok- kon. "*PT: 250 gram gort -n-fomepl ^Hitten VERMICELLI: 100 gr "erm'Hoiij. macaroni maghetti. MATZENA: 100 gram maizena, sago, aard appelmeel, óf 100 gr 'etmeel, verwerkt in nuddinCTn™Hor of pud- dingsauspoeder. VLEESCH". 100 gram "leescb. gewicht van been inbegrepen. VLEESCHWAREN* 71 gram gerookt of ge kookt vleesch. óf 75 *rsm "eronktp worst soorten. óf 100 gram -°knokte worstsoorten óf 195 gram lo»<"-arti kelen. tongeworst, nierhrood óf 150 gram. bloedworst. •am son gram jam "-".nfriq (,nz Voor de overige arti kelen Is het rantsoen gelijk aan de in boven- I staande lijst vermelde I hoeveelheden Nog eenige andere bonnen PETROLEUM. BON 11 (Bonkaart M en O) t.m. 10 Augs.: 2 L- SCHEERZEEP ENZ. BON K (Textielkaart). T.m. 31 Aug.: 50 gr. ZEEP (Bonkaart Algem.) BON 106. T.m. 31 Augs.: 150 gr toiletzeep, 120 gr. huishoudzeep, 200 gr. z. zeep (oude samenstel ling), 150 gr. z. zeep, 300 gr z zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder. 125 gr zeepvlokken, 250 gr zelfwerkende waschmid- delen, 200 gr. vloeibare zeep of 600 gr. wasch- poeder. '"V DENBROOD. BON 12. T.m. 31 Aug.: Groep 1 en 2: 10 Kg; Gr 3: 8 Kg. Gr. 4: 5 Kg; Gr 5: 4 Kg: Gr. 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON K. T.m. 31 Aug.: 1V2 Kg. BRANDSTOFFEN. Bonkaart Haarden en Kachels t.m 31 Dec. Bonnen 01, 02, 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonnen 05. 06. 07: 1 eenheid turf Bonkaart Haarden en Kachels K t.m. 31 Dec Bonnen 01, 02, 03, 04 per bon 1 eenheid vaste brandstof. Bonnen 05. 06. 07, 08: 1 eenheid turf. Bonkaart Centrale Ver- - warming L t.m 31 Dec Bonnen 0111 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonkaart „Brandstoffen één eenheid" tot 1 Mei 1942 1 eenheid vaste brandstof. Bon 04 KF van d» kaar den M en N Geldig t.m. 31 Aug 1 eenheid vaste brandstoffen Bon Generator-anthra- ciet 8ste periode 1 H.L. anthracietnootjes of 50 kg tlirf-nV» - *l<ltg t.m. 31 Aug. ligt de bijzonderheid in de geheimzinnige verbon denheid .tusschen de mannen, grootvader, vader en zoon, uit het geslacht Waterman. In hun over- heerscht een sterke wil tot macht en krachtsont plooiing, maar ook is in allen die geheimzinnige zucht naar eenzaamheid aanwezig die ze in het ge vaarlijkste weer geheel alleen de zee doet opgaan om het weer en misschien het noodlot trotseeren. Derk is zoo met een vrij groot schip, slechts met twee man equipage, uitgevaren en nooit teruggekeerd. Om zijn vreemden invloed op zijn mannen had men hem reeds vroeger den bijnaam van de Vliegqjide Hollander gegeven en als hij niet terugkeert zal bij een deel van de bevolking het ge loof post vatten dat hij niet omgekomen is, maar evenals zijn beroemd evenbeeld gedoemd is te blijven zwerven tot den jongsten dag. Waarom is hij verdwenen, dat is de vraag die niet beantwoord wordt, al wordt ons in de gesprekken, die Li, zijn vrouw, met Molland, zijn vriend houdt, yeel daar over gesuggereerd. Én in Paul. zijn zoon, herleeft zijn type weer volkomen. Ook in deze novelle wordt de geheimzinnigheid van het ongewetene in uitstekenden litterairen vorm op ons overgebracht. De schrijver blijkt ook in de novelle een meester lijk verteller. Van de nuchtere zakelijkheid in de litteratuur zijn wij met novellen van Zielens en Van der Woude vrij ver weer verwijderd. Alles rolt, het een ver vangt het ander om morgen weer door dat andere vervangen te worden. Zielen's dokter Gelder en Van der Woude's Waterman brachten onze gedach ten terug naar den tijd dat E. A. Poe's novellne en Maeterlinck's intieme drama's nieuw waren. Hoe is daarmee gedweept en is daarvan genoten! Een r.ieuwe tijd brengt weer nieuwe mélanges mee. Maar gelukkig leverden noch Zielens noch Van der Woude ten deze surrogaat. J. H. DE BOIS. Consulaire ambtenaren uit Europa naar de Ver. Staten teruggekeerd. Ook prins Karei van Zweden aan boord van de „Westpoint". NEW-YORK. Het Amerikaansche troepen transportschip „Westpoint", dat de Duitsche en Italiaansche consulaire ambtenaren uit de Ver. Staten naar Lissabon gebracht heeft en met de Amerikaansche consulaire ambtenaren uit Duitsch- land, Italië en de bezette gebieden terugkeerde, is Vrijdag in de haven van New-York gearriveerd. Behalve de consulaire ambtenaren bevonden zich ook Prins Karei van Zweden, de broer van Koning Gustaaf en de indertijd door de Duitsche autoritei ten gearresteerde en later tegen de beide Transo- zean-vertegenwoordigers uitgewisselde Amerikaan sche correspondenten Hottelet en Alen aan boord. (United Press). Bon r periode* gerturf Aug -.♦nrturf 83te 50 stuks bae- Geldie t.m 31 Malcolm MacDonald naar Washington. Besprekingen met Lord Halifax. BERLIJN, 4 Augustus. (D.N.B.) Volgens be richten van den Britschen Nieuwsdienst heeft de Britsche Hooge Commissaris voor Canada, Malcolm MacDonald, zich naar Washington begeven. Op een persconferentie heeft MacDonald gesproken over de bewapeningsinspanning van Canada. MacDonald zal in Washington besprekingen voeren met den Britschen ambassadeur Lord Halifax. HAARLEM 4 Augustus. Bevallen: 31 Juli: E. Smit-Köhler, d. A. A. Barthel- Tanis, z. 2 Augustus: A. Bruinenberg-Spinder, d. R. Maaskant-de Jong, d. M. Groenendijk- Wolff4 z. 3 Augustus: A. Eelman-Hulsegge, 7. G. Boot-van Dam, d. S. M. Lacourt-Heems- lcerk, 2 z. J. A. Willemse-van der Weele, d. M. T. Barends-Taling, z. 4 Augustus: A. C. Moolenaar-Rietbergen, d. M. E. Krielen-Jans- I sen, d. C. J. Berkamp-van der Aar, z. C. C. J. Mars-Duijnstee, z. Overleden I I Augustus: H. T. J. A. Coebcrgh. 76 Kam perlaan. 2 Augustus: F. Heijboer-van Dansig, 69 j., Vaartstraat. 3 Augustus: A. Verkaaik-den I Braver, 55 j„ Heerensingel. A. van der Ploeg- Hubbeling, 76 j., Marnixstraat.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7