IJmuider Courant Duitschland wint voor Europa op alle fronten DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De strijd in het Oosten: Finsche opmarsch vordert Eiken nacht luchtaanvallen op Moskou. Tegen de Sovjets! Uitvalspogingen der Sovjets in de Oekraïne verijdeld. Oorlogsdoelen te Moskou gebombardeerd 26e JAARGANG No. 233 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau pmuider Courant: Kennemerlaan 42, (jmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.13J&, per maand 0.55,, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duitsche troepen bezetten de steden Cholm en Bjelsja Tsjerkof. Veldstellingen ten Zuiden van Kiev binnengedrongen. 43 Sovjet- kazamatten genomen. Het D.N.B. meldt: De «tad Cholm aan de Lowat en de stad Bjelsja ■Tsjerkpf zijn in Duitsche handen, aldus verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde. Als Moskou nog steeds beweert dat de bolsjewiki deze plaatsen in bezit heb ben, dan kan Berlijn daarin slechts het bewijs zien dat' de opperste militaire leiding der bolsjewieken alle overzicht over de gebeurtenissen aan het front heeft verloren. Maandag zijn, naar voorts gemeld wordt, Duitsche troepen binnengedrongen in versterkte veldstellingen der Sovjets ten Zuiden van Kiev. Na hevigen strijd werden 43 Sovjetkazematten genomen. De bolsjewis tische bezetting werd overweldigd. Bij deze moedige operatie zijn duizenden gevangenen gemaakt. Veel oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. De Sovjetverlie- zen zijn zeer groot. Het aantal gevallen bolsjewisten bedraagt het dubbele van dat der gevangenen. Duitsche troepen hebben op 4 Augustus in het om- singelingsgebied van Smolensk de vernietiging van de Ingesloten resten der Sovjets voortgezet. Tot het laatst toe probeeren de bolsjewisten, deels onder ge bruik van pantserwagens, wanhopige uitvalpogingen te ondernemen, die alle werden afgeslagen en mis lukten door het vuur van de Duitsche troepen. Bij deze doeltreffende tegenaanvallen heeft zich vooral een bataljon tirailleurs op motorrijwielen onderschei den, dat yit eigen kracht het hoofd bood aan de hevige pogingen' der Sovjets. Het bataljon vernietigde ge heel alleen twintig pantserwagens der Sovjets en maakte veertig stukken geschut buit alsmede honder den voertuigen. In den centralen sector van het Oostelijk front zijn Duitsche formaties op een Sovjetdivisie gestooten die grootendeels uit onlangs opgeroepen, onopgeleide man schappen bestond. De meeste bolsjewisten wisten niets ef van het hanteeren van mechanische wapens. Uit mededeelingen der gevangenen bleek dat velen van deze Sovjetsoldaten gebruikt werden aan stukken ge schut en machinegeweren, zonder tevoren een der gelijk wapen gezien te hebben. De onder dwang van de commissarissen zich verdedigende Sovjetstrijd krachten werden in gevechten van man tegen man volkomen in de pan gehakt. DUITSCHE SUCCESSEN IN DE OEKRAÏNE. BERLIJN, 5 Aug. (D.N.B.) In de Oekraïne duurt 'de Vernietiging van ingesloten bolsjewistische troepen voort. Bij' het stelselmatige verkleinen van den ring der omsingelde Sovjettroepen zijn tot dusverre vol gens een voorloopig overzicht ongeveer 6000 gevange nen, binnengebracht. Vérder werd'groote buit aan wa pens en voertuigen" gemaakt. Vijftig stukken geschut en 368 transportauto's werden tot dusverre geteld. Het aantal dooden is belangrijk hooger dan het aantal gevangenen.. Voor. de stellingen van een enkele Duit sche divisie werden alleen al bij het oprukken 1450 gesneuvelde Sovjets waaronder tal^vari officieren en politieke commissarissen gevonden. Een Duitsche stoottroep pioniers heeft in den nacht van 4 of 5 Augustus een grooten bolsjewiStischen gpoorwegtransporttrein, die aan het Zuiden van hét Oostelijke front een deel der verslagen Sovjetresten en wagens en oorlogstuig terug wilde brengen, tot ont sporing gebracht. Locomotieven en rijtuigen rolden van de hellingen, sloegen eenige malen om en bleven brandend liggen. In wildeiï paniek trachtten de bege leidende Sovjetmanschappen in de nabijzijnde bos- schen te vluchten: Duitsche soldaten, die daar in stel ling waren gegaan, openden echter het vuur op de naderbij rennende bolsjewisten, overmeesterden ze of namen ze gevangen. HET OPTREDEN DER DUITSCHE LUCHT MACHT. De zware slagen van het Duitsche luchtwapen heb ben de luchtstrijdkrachten van de bolsjewisten groo tendeels uitgeschakeld, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt. De nog aanwezige bolsjewistische vliegtuigen ontwijken luchtgevechten met de Duitschers naar vermogen. Formaties van de Duitsche luchtmacht hebben Maandag ten Zuidwesten van Kief spoorbanen en Sovjet-veldversterkingen succesvol aangevallen. Met bommen en boordwapens vernielden de Duitsche ge vechtsvliegtuigen den waarnemingspost van een Sovjet-legergroep benevens de daarbij behoorende kampen. Overal ontstonden groote branden. Terug trekkende Sovjet-colonnes werden In .stoutmoedige scheervluchten uiteengedreven en twee batterijen met boordivapens tot zwijgen gebracht. Bij een aanval op bolsjewistische artillerie werden verscheiden munitie opslagplaatsen in brand geschoten. Aan het Noordelijk front hebben formaties van de Duitsche luchtmacht haar aanvallen op voorzienings installaties en verkeerswegen der Sovjets met gun stig resultaat voortgezet. Verscheiden ravitailleerings- kampen en transriorttreinen werden door bommen vernietigd. Talrijke wegen en spoorlijnen door vol treffers onbruikbaar gemaakt. De Duitsche luchtmacht heeft zich Maandag ook met sterke strijdkrachten in deri strijd op dén grond gemengd. Bij den steun aan legerformaties ten Oosten van Smolensk werden 11 Sovjet-tanks en 120 vracht auto's vernietigd. Bovendien werden artillerie- en mi- Duitsclt-Mexicaansclic notawisseling De kwestie der „zwarte lijsten". Het D.N.B. meldt: Tusschen den Mexicaanschen mi nister van buitenlandsche zaken en den 'Duitschen gezant in Mexico heeft een notawisseling plaats ge vonden ten aanzien van de kwestie der „zwarte lijs ten". Over de nota van den Mexicaanschen minister aan den Duitschen gezant meldt de „Dienst aus Deutsch- .■land" dat men in Wilhelmstrasse den toon van de nota niet in overeenstemming met het internationale gebruik acht en verklaart dat ook de inhoud van de nota de aangelegenheid in kwestie geen recht doet Wedervaren. De Duitsche gezant heeft zijn standpunt «n aanzien- van de „zwarte lijsten" zakelijk uiteen gezet met een beroep op het Mexicaanschê recht en het volkenrecht en de aandacht gevestigd op de ern- •tige schade, die de Duitsche handel in Mexico door de zwarte lijsten móet lijden. Hij heeft in zijn nota de Mexicaansche regeering ook voorstellen gedaan om benadeeling van den Duitschen handel te voor komen. Indien men den w&tegenwoordiger der Duitsche regeering het recht betwist zijn standpunt in deze aangelegenheid te bepalen, dan is dit. aldus zegt men in de Wilhelmstrasse, onjuist, want het is het natuur lijke recht en zelfs' de plicht van gezanten, dat zij op de bres staan voor de handelsbelangen van hun lan den. no*a van den Mexicaanschen minister heeft, al dus vervolgt de „Dienst aus Deutschlaiid", te meer verwondering gewekt, omdat de Mexicaansche regee- ring vroeger meermalen iedere inmenging van Vreemde mogendheden in de structuur van het Mexi caansche - economische stelsel heeft afgewezen. Men ®egrijpt niet waarom men zich in Mexico opwindt over den stap van den Duitschen gezant, die in overeen stemming met het internationale gebruik is. Men acht net opvallend, dat Sumner Welles, in wien men den ontwerper der geheele actie meent te herkennen, »cn op dezelfde wijze uitlaat als de officieele Mexi caansche kringen. trailleurstellingen van de bolsjewiki aangevallen. In denzelfden sector werden een Sovjet-munitieopslag plaats en twee pantsertreinen met munitie opgebla zen. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft denzelfden dag een Sovjet-patrouillevaartuig in scheervlucht aange vallen. Door een bom werd het schip binnen enkele minuten tot zinken gebracht. Op 3 Augustus ontdeden Duitsche Messerschmitt- jagers ten Noorden van het Peipusmeer, in de nabij heid van een overlaadstation, drie rijdende goederen treinen, Zwaar geladen met Sovjet-troepen, stukken geschut en ander oorlogsmateriaal. De Duitsche jagers stortten zich onmiddellijk op de locomotief van den eersten trein en openden een heftig vuur. De trein ontspoorde en versperde daardoor het enkele spoor. De beide andere treinen, die niet meer op tijd konden remmen, reden op den eersten trein, waardoor de verwarring toenam. Steeds weer vuurden de vlieg tuigen op de naar alle zijden vluchtende bolsjewis ten. - Op 4 Augustus werd dit gebied door afdeelingen van het Duitsche leger bezet. Toen kon men consta- teeren dat in de drie goederentreinen' de geheele uit rusting van een geheele Sovjetbrigade vernietigd was. Drie Sovjetbataljons vernietigd Uit Helsinki meldt het D.N.B.: Naar van welingelichte zijde verluidt is de Fin sche aanval in het midden van het Oostelijk front snel aan het vorderen. Ten Noordwesten van het Ladogameer bezweek een Sovjet-tegenaanval, die met sterke strijdkrachten was ondernomen, onder zeer groote verliezen voor den aanvaller. Drie Sovjet-bataljons werden geheel vernietigd en een groot aantal stukken zwaar geschut, mijnwerpers, tanks, enz. door de Finnen veroverd. Aan de kust van de Finsche Golf ondernam de tegenstander een grootem aanval ter'ontlasting van den druk elders, maar hier werden de Sovjets eveneens met zware verliezen afgeslagen. Het Finsche luchtwapen heeft ten Oosten vap Ladogameer den vijand bij zijn terugtrekkende be wegingen met gropt succes aangevallen. De acti viteit van de Sovjets in de lucht boven hét opera tiegebied en voorts boven Finland is vrijwel ge heel gestaakt. Officieel wordt het volgende medegedeeld: De operaties ontwikkelen zich verder systema tisch. Bij de op 4 Augustus gedane medèdéelin|jéh betreffende in eenige sectoren van het front buit gemaakt oorlogstuig komen nog: 16" stukken 6- duims geschut, 24 granaatwerpers, 2 stukken .lucht afweergeschut een volle bunker met machinege weermunitie, automatische en andere infanterie- wapens, verder tanks en pantserauto's, 10 vracht auto's, 16 tractoren, 94 paarden, 39 verschillende voertuigen, een locomotief en 16 spoorrijtuigen. Aan ht Finsche front werden gevangen genomen bolsjewisten binnengebracht, die burgerkleeding droegen. De gevangenen zeiden dat zij uit hun werkplaatsen weggehaald en bewapend \varen. Zonder dat men hen van uniform en andere uit rustingsstukken voorzien had, waren zij terstond naar het gevechtsgebied overgebracht en daar op gesteld. Onder deze burgers bevonden zich tal rijke gedetineerden en ballingen, nadat zij onder dwang zich verplicht hadden tegen de Duitschers te strijden, werden zij uit de gevangenissen concentratiekampen ontslagen. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. Geslaagd voor het examen akte NA 1ste en 2de gedeelte mej. E. Wijkhuizen te Haarlem. Voor het 2de gedeelte de dames V. A. v. Eerdenburg, W. M. en J. P. Hauber te Haarlem; B. M. Larveld, te Wijk aan Zee, A. M. H. Schellings, te Velsen- Noord. NOTARIEEL STA A 4 MEN. Geklaagd voor het tweede gedeelte Van het No tarieel Staatsexamen de- heer G. J. Lunenberg, surnumerair der registratie en domeinen te Haar lem. HANDENARBEID. Haarlem, 5 Augustus 194-1. Geëxamineerd 14 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames: W. X. van Asperen te Amstelveen, F. F. Dijkema te Nieuwendam, T. Schuurmans te Utrecht, H. M. van Baak, A. Kuiper, G. H. M. Pullens en J. C. A. Sluiter allen te Amersfoort, R. E. Hoek-, A. Kaptein en W. J. van Puivelde, allen te Amsterdam. HOOFDACTE. Haarlme, 5 Augustus. Opgekomn 8 candidaten. Geslaagd voor. het geheele examen: B. M. Hilger- son, ^Amsterdam, S. H. Bolk, Amsterdam, mej. L. J. v. Jersel) Amsterdam, S. P. Beek. Amsterdam. Geslaagd voor B: A. J. Froene, Amsterdam, A. v. Arkel, Nieuw-Vennep en H. Bakker te Texel. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Zes toestellen neergeschoten. BERLIJN, 6 Augustus. (D.N.B.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn Britsche bommen werpers naar West- en Zuid-Duitschland gevlo gen. De op verscheidene plaatsen neergeworpen brisant- en brandbommmen vernielden en be schadigden eenige woonhuizen en veroorzaakten verscheidene dooden en gewonden. De afweer schoot zes vijandelijke vliegtuigen neer. Aan de Fransche Kanaalkust zijn gisteren drie Britsche jagers van het type Spitfire door Duitsche jagers omlaag geschoten. De drie Britten hadden met een vrij groote formatie een poging gedaan tot nadering van de Fransche Kanaalkust. Reeds boven volle zee waren zij evenwel door Duitsche jachtvliegtuigen aangehouden en in hevige lucht gevechten gewikkeld. De Deutsche toestellen keerden zonder egien verliezen op hun steunpun ten terug, nada de Brische machines de wijk had den genomen. Amerika en de Azoren. Italiaansch commentaar. Naar aaleiding van de Amerikaansche berich- en over een plan van Washington om Brazilië het protectoraat over de Azoren toe te vertrouwen merkt Stefani op dat de Vereenigde Staten voor nemens zijn het tot stand komen of handhaven van hartelijke betrekkingen tusschen Zuid-Amerikaan sche en Europeesche staten op alle mogelijke wijze te verhinderen. Door een dergelijk protectoraat zouden de zeer hartelijke betrekkingen tusschen Brazilië en Portugal, die nog versterkt zijn door het bezoek van een Rortugeesche vriendschaps missie aan Rio de Janeiro, ernstig benadeeld wor den. Het is voor ieder opmerkzaam toeschouwer duidelijk dat het Witte Huis gunstiger voorwaar den wil scheppen voor aanspraken op de hegemonie over het Zuidelijke deel van het Westelijk halfrond, aldus vervolgt Stefani. Daartoe schept het welbe wust misverstanden tusschen Zuid-Amerikaan- sche en andere landen. Het Witte Huis wil de Latijnsch-Amerikaansche Staten op sleeptouw nemen en hen mede verantwoordelijk maken voor zijn eigen dwaze politiek. OORLOGSSCHADE AAN DUITSCHE KERKEN WORDT VERGOED. BERLIJN, 5 Aug. Naar thans aan de katholieke bisschoppen is meégedeeld hebben de betrokken Duit sche instanties zich bereid verklaard alle schade, als gevolg van Engelsche luchtaanvallen ontstaan aan kerken en kerkelijke gebouwen, volledig te vergoe den. Tot dusver hebben ook de meeste gemeenten sub sidies verstrekt voor het herstel van deze schade. De schade die alleen al artistiek waardevolle kerk ramen en voorwerpen van den eeredienst hebben ge leden, wordt volgens een overigens nog oppervlakkige raming gesteld op omstreeks 200.000 mark. De taxatie van de schade aan gebouwen is nog niet voltooid. (D.N.B.) Zware schade aan de bewapeningsindustrie. BERLIJN, 6 Augustus. (A.N.P.) Eiken nacht onderneemt het Luitsche luchtwapen zware aan vallen op Moskou. In sterke formaties vliegen de Duitschers naar het hart van den bolsjewistischen tegenstand en brengen zware slagen toe aan dit groote centrum van bewapeningsindustrieën. De fabrieken om Moskou hebben reeds zoo erg te lij den gehad van de Dutoche aanvallen, dat het allen vreemdelingen, die zien thans nog in Moskou be* vinden, den leden der Britsche militaire commis sie incluis, verboden is de stad te verlaten. Anders zouden zij in de gelegenheid zijn met eigen oogen te aanschouwen in welk een hopeloozen toestand het belangrijkste bewapeningscentrum van de Sovjet-Uriie zich bevindt. Zij zouden ook zien dat herstel van dit gebied, waar zich meer dan 2500 in- dustrieele bedrijven bevinden, niet meer mogelijk Daartegen zal ook het Vrijwilligerslegioen Nederland strijden. De Nederlandsche man nen, die straks aan het Oostfront hun leven wagen, doen dit, teneinde Europa, dus ook Nederland, dus ook u en de uwen, te bescher men. Nederlandsche mannen trekken op tegen de Sovjets en wij Wij. zullen ervoor zorgen, dat zij de. beste ambulance hebben, die uit gerust kan worden! Dit is het minste, wat wij kunnen doen! Daarom-storten wij, die achterblijven, iets meer dan wij eigenlijk kunnen missen, op girorekening no: 87600 Nederlandsche ambu lance te Den Haag. Koninginnegracht 22. Geen uugcnb'ik wuïcil de vijand op zijn terugtocht met rust gelaten. In stoere dagmarschen trekt de Duitsche weermacht op, om de vluchtende Sovjet troepen te achtervolgen. (Foto- ,-Atian tic-Holland), DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Aanvallen op de Engelsche scheepvaart UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 Augustus (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend „In de Oekraïne werden uitvalspogingen van de in een nauw gebied samen gedrongen strijdkrachten verijdeld. Deelen van den vijand werden daarbij in de pan gehakt. Bij de uitbreiding van het gebied van doorbraak werd op 100 kilo meter ten Zuidoosten van Smolensk een nieuwe vijandelijke afdeeling deels vernietigd, deels ingesloten. In Estland werd de stad Taps ingenomen. Gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht zonder ophouden militaire en voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen te Moskou op succesvolle wijze met brisant- en brand bommen. Bij aanvallen op de Britsche ravitailleeringsscheepvaart bracht het lucht- wapen ver tenWesten van Ierland en in het Kanaal van St. George twee koopvaardij schepen met tezamen 10.300 brt. tot zinken. In Noord-Afrika mislukte bij Tobroek een aanval van sterke Britsche strijd krachten onder zware verliezen voor den vijand. DUitsche gevechtsvliegtuigen deden ook vannacht aanvallen op Britsche steunpunten aan het Suezkanaal. In den nacht van 3 op 4 Augustus vernietigden zij op de reede van Suez twee Britsche koopvaardijschepen met tezamen 18.000 brt. en troffen een groot passagiersschip op ernstige wijze. De vijand vloog noch overdag, noch des nachts naar het gebied van het Duitsche rijk. In den strijd tegen de Britsche koopvaardijscheepvaart brachten marine en luchtwapen in de maand Juli 407.600 brt. vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken. Bovendien werd een groot aantal vijandelijke koop vaardijschepen zoo zwaar beschadigd dat zij voor geruimen tijd niet voor het Britsche moederland gebruikt kunnen worden. De verliezen, die de vijand als gevolg van mijnen geleden heeft, zijn in deze getallen niet inbegrepen." is. In Moskou zelf voelt de bevolking dat een cata strofe voor de deur staat. De toestand is zoo ge spannen dat de sovjetregeering er voor moet wa ken, wanneer ze Moskou gaat vrlaten, de touwtjes van het bestuur in handen te kunnen houden. IJMUIDEN Geslaagd. Mej. C. J. M. Schilder slaagde te Amsterdam voor het Mercurius-diploma en het L. I. T. E- H.- diploma Duitsche Handelscorrespondentie. Marktprijzen en besommingen. Kleine schol 2e soort f78; KI. schol puf le soort f53— f45; KL schol puf 2e soort f28—f25; Kleine schar f34; Kleine schar puf f14; Horsmakreel f40; Groote bot f71; Kleine bot f21, alles per 50 K.G.; Tong f5,50—f3,40 p. K.G. Motorlogger: KW 107 f 362. Kotter; IJM 203 f 1699. IJmuiden, 5 Augustus 1941. Rog f 36f 18 per hoop, tarbot f 4f 3.70 per K.G., tong f 4.10f 2.55 per K.G., gr. griet f 154 f 150, kl. griet f 125—f 100, kl. schol le s. f 94— f 86, kl. schol 2e s. f 56f 50, kl. schol puf f 23 f 21, kl. schol puf 2e soort f 13f 12, gr. bot f 68 f 54, kl. bot f 26f 18, horsmakreel f 31f 17, kl. schar f 31f 23.50, pufschar f 16f 6.50, kl. r. poon f 92f 84, kl. r. poon 2e soort f 65f 46, Pieterman f 80f 75, kl. makreel f 36, kl. gul f 100, poontjes f 23. Alles per 50 K.G. Besommingen: |JM 107 Johanna f 5759. IJM 165 Martha f 3685. IJM 418 Erika 5 f 4555. IJM 29 Zeemeeuw f 3841. Kotters: HD 18 f 459, HD 125 f 263, HD 108 f 372, TX 29 f 507, IJM 203 f 951. België bouwt kleine visschers- vaartuigen. De Belgische visschersvloot telde voorheen meer dan 200 vaartuigen (voortbewogen door een motor of een stoommachine van meer dan 200 PK) die de visscherij uitoefenden in een gebied, dat lag tus schen IJsland en de Spaansche wateren. België had dan ook een vloot, die veel meer moderne schepen telde dan die van ons land. De omstandigheden zijn thans echter van dien aard, dat er behoefte is aan kleine kustvisschers van hoogstens 5p PK en om hieraan te voldoen hebben tal van reeders zulke scheepjes bij de Belgische werven besteld. De besteld vaartuigen zijn -in den regel scheepjes van 35 PK, die dus allen geschikt zijn voor de kustvisscherij. In deskundige kringen aan de Vlaamsche klist vreest men, dat als gevolg van de te verwachten intensieve bevissching van de wateren langs de kust deze spoedig leeggevischt zullen worden, waar van men vooral voor de toekomst veel nadeel ver wacht. BEVERWIJK Bloembollenveiling Beverwijk. Morgen de eerste veiling. De N.V Bloembollenveiling „Beverwijk" be gint Donderdagmorgen 10 uur in het veilinggebouw aan de Breestraat haar eerste veiling in het seizoen van 1941. Bij het systeem van vaste prijzen, wat in de vak bladen reeds is gepubliceerd, zal van „veilingen" geen sprake meer kunnen zijn, daar aan den meest biedenden kooper niet kan worden toegewezen. De directie zal daarom een verdeelsysteem toepassen voor die artikelen, waai-voor méér gegadigden zich aanmelden. Voor de andere artikelen zal getracht worden een kooper te zoeken. De soorten, zooals die voor de vaste prijzen zijn ingedeeld, zijn reeds in de vakbladen gepubliceerd. Deze prijzen moeten bij den verkoop van kweeker aan handelaar gehandhaafd worden, er mag niet bovéh, maar ook niet onder worden verkocht. HET SURPLUSFONDS. Als een bodem voor de markt zal het Sufplus- fonds de niet verkoopbare tulpen, narcissen en hyacinthen opnemen tegen prijzen van de laagste prijsklassen als volgt: fell I - J zift 12 zift 11 zift 10 Vroege tulpen f 2.35 f 2.05 f 1-.80 Late tulpen f 2.25 f 1.80 Narcissen grof 25 cent en fijn 27 cent per K.G. Hyacinthen tegen de vaste prijzen. De bedoeling is, dat er geen groote heffing komt van 24 pet., maar dat deze veel lager zal bijn, bijv. ten hoogste 10 pet. Dit hangt natuurlijk af van de verkoopkansen. Waar vroeger reeds direct en in elk geval 5 pet. minder werd betaald voor de surplusbollen, is deze vermindering vervallen. Al zal er dus nog gelegen heid'zijn om met de prijzen te gaan tusschen de prijsklassen en de minimumprijzen, raadt de directie den kweekers aan, daarmede niet te be ginnen, omdat overtreding der bepalingen strafbaar is gesteld. Alles bijeengenomen is de nieuwe rege ling beduidend vordeeliger voor de kweekers, dan die van vorige jaren. Voor bijgoedartikelen zijn vaste prijzen vastge steld. In hoeverre ook voor deze artikelen een surplus-ophoop zal plaats hebben, was nog niet bekend. De garanties voor de betaling, zullen gegeven worden ongeveer als het vorige jaar. Zij gelden slechts voor de voor export verkochte bollen én slechts tot het bedrag der minimumprijzen, dat is voor de prijzen die het Surplusfonds uitkeert voor de opgeslagen bollen. De bedragen, die daarboven uitkomen, alsmede de opbrengst der voor het bin nenland verkochte partijen, vallen daarbuiten en blijven dus het risico vormen voor den kweeker, daar hij: deze bedragen van den kooper moet ontvangen. Bovendien zal de kweeker de zorg hebben voor het vragen en 'ontvangen van zijn garantiezegels. Wanneer de bloembollen, na meermalen aange boden te zijn, geen kooper kunnen vinden, worden zij direct gekeurd en opgeslagen. De keuring zal ongeveer op dezelfde wijze geschieden als vorige jaren. De maat van tulpen kan terstond worden vastgesteld, die van hyacinten eerst vlak voor de vernietiging. Voor' het surplus zal waarschijnlijk kunnen worden volstaan met „behoorlijk leverbaar". Er zijn slechts twee prijzen n.1. één voor „grove" en één voor „fijne" narcissen. Nu het vervoer zooveel moeilijkheden biedt, zul len velen hun bloembollen op de gewestelijke veiling willen aanbieden. Naar de veiling te Bevérwijk is er al gauw een gelegenheid te vinden, omdat reeds vele goederen uit <ïe omgeving hun weg naar Beverwijk vinden en gemeenschappelijk vervoer soms heel gemakkelijk is. Ook kan per schuit wor den aangevoerd. Nu tijdelijk ook de bloemenveiling in de ge bouwen is ondergebracht, heeft, de directie wederom de beschikking gekregen over het ruime gebouw van de „Herd". De opslag zal als vorige jaren wor den verzorgd in de eigen gebouwen of in goede bloembollenschuren. De zeer onzekere omstandigheden dragen er toe bij, dat in het belang van de kweekers hun risico voor de betaling zoo kort mogelijk wordt gehouden. Niemand zal daarom op blanco cre'diet kunnen koopen. De sorteering van narcissen is niet zoo eenvoudig. Men dient voor die soorten, die men meent te plaatsen, zorgvuldig te sorteeren, dubbelneus I en •II en III eventueel met Ror^d I en IV en met. Rond II. De keuring ter veiling zal- uitmaken in welke prijsklasse de aangevoerde narcissen worden ge rangschikt.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1