IJmuider Courant In de Oekraïne circa 25 Sovjetdivisies vernietigd. Een bon voor 1| K.G. aardappelen. Sovjetoplonne in de Oekraïne vernietigd. VICTORIE 26e JAARGANG No. 236 ongave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. doutitraa' 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmulrfa' Courant: Kennemerlaan 42, Omuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 9 'AUGUSTUS 1941 r Abonnementen per week 0.13 V2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke, regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regelvmeer 0.10. V Victorie Duitschland wint voor Europa aan alle fronten. Sovjets verliezen meer dan tweehonderd- duizend man. Opperbevelhebbers van twee legers in Duitsche handen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In vervolge op de'nieuwe operaties, die in de laatste extra berichten zijn aangekondigd, is in de Oekraïne reeds het eerste groote succes behaald. Het zesde en twaalde Sovjet-leger, benevens deelen van het achttiende Sovjet-leger, in totaal omstreeks 25 divisies infanterie, berg- en pantsertroepen, zijn, naar zoo juist -door de legergroep van generaal- veldmaarschalk Von Rundstedt wordt gemeld, ver nietigd in samènwerking met de luchtvloot van ge- neral-oberst Loehr. Honderddrieduizend gevange nen, onder wie de opperbevelhebber van het zesde en die van het twaalfde leger, zijn ons in handen gevallen. Driehonderdzeventien gepantserde vecht- auto's, achthonderdachtenvijftig stukken geschut en een onafzienbare hoeveelheid oorlogstuig van an deren aard, waaronder meer dan vijfentwintighon derd vrachtauto's, benevens volle spoortreinen, zijn buit gemaakt. De tegenstander heeft zeer zware, bloedige verliezen geleden, waarvan de omvang tot dusver kon worden bepaald op meer dan tweehon derd duizend man." Optreden van het Duitsche luchtwapen aan het Sovjetfront Wegen en spoorwegen onbruikbaar gemaakt. Het D.N.B. meldt: Duitsche Stuka's hebben Donder dag bloedige verliezen toegebracht aan terugtrekken de Sovjet-afdeelingen in den Noordelijken sector van het front. Wegen en spoorwegen werden dbor bom- treffers onbegaanbaar gemaakt. Deelen der terugtrek kende bolsjewisten werden door de vernieling van bruggen afgesneden. Van den Duitschen luchtaanval óp Moskou in den nacht van 6 op 7 Augustus, waarbij vooral de vlieg tuigfabrieken- door bomtreffers zwaar werden be- schadigdi is, naar thans bekend wordt, slechts een .vliegtuig niet teruggekeerd. Tengevolge van de hevige luchtaanvallen der laatste dagen op Moskou zijn m één-enkele vliegtuigfabriek reeds tien groote branden uitgebroken. Bovendien werden vele brisant- en dui zenden brandbommen geworpen op het centrum der iiad. de binnenzijde van de bocht der Moskwa en de rijken ten Zuiden en ten Oosten daarvan. Woensdag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een bijzonder succesvollen aanval gedaan op een knoop punt van spoorwegen in de groote bocht van den Dnjepr in de buurt van Dnjepropetrofsk. Het station en'het emplacement, waar tien groote goederentrei nen stonden, werd door de Duitsche bommen totaal overstelpt. Alle treinen brandden geheel uit. In den middelsten sector van het Oostelijk front heeft een vrij groote formatie van de Duitsche lucht macht-Woensdag 13 treinen en 128 stukken weg ver nield en-zes spoorlijnen op verscheidene pupten onder broken. Een -batterij' artillerie, vier batterijen luchb doelgeschut en drie .mitrailleurnesten werden vernie tigd en twee tanks van een benzineopslagplaats in b^and geschoten. Door voortdurende aanvallen op marcheerende colonnes werden den bolsjewisten bo vendien zware, bloedige verliezen toegebracht. DE RAVITAILLEERING AAN HET FRONT. BERLIJN, 9 Augustus (D.N.B.) In geen enkelen tijdens dezen oorlog gevoerden veldtocht zijn aan de organisatie van de Duitsche nazending van materiaal en levensmiddelen zoo groote eischen gesteld als in den veldtocht in het Oosten, zoo wordt van deskun dige zijde aan het D.N.B. medegedeeld. Nergens echter zijn ook zoo groote, breede prestaties volbracht. Het Duitsche luchtwapen stond, daarbij voor een aantal buitengewone opgaven. Het heeft met zijn transport vliegtuigen niet alleen oorlogstuig, levensmiddelen en troepen naar het voofste front getransporteerd, maar bij zijn vluchten terug op dezelfde wijze gewonden,-iri het bijzonder zwaargewonden naar de lazaretten ver voerd. En men ^krijgt een beeld van de eisehen die gesteld zijn aan, maar ook van de prestaties, die vér- richt zijn door de beroemde JU-52-transportvliegtui- gen door een optelling van de prestaties van een transporteskader van een groote formatie van het 'luchtwapen in den centralen sector van het, Oostelijke front. Deze groep van 15 JU 52 volbrac'ht in den tijfl van 22 Juni tot 8 Augustus 2.336 vluchten en legde daarmede 444.000 km. af. Zij vervoerde 700.000 kg. oorlogstuig naar de vliegvelden aan het front, die gedeeltelijk nog onder het artillerievuur lagen en nog werden aangevallen door het vijandelijke lucht wapen. Bovendien werden 2.381 gewonden naar het achterland getransporteerd. Van de oorspronkelijke 15 vliegtuigen zijn thans nog 12 bruikbaar. Petroleum voor kookdoeleinden 's-GRAVENHAGE, 9 Aug. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 11 Augustus tot en met 5 October a.s. elke der met „13" genummerde bonnen van de nieuw uitge reikte bonkaart „M" en de nieuw uitgereikte bón- kaart „O" recht geven op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoeleinden De aandacht wordt erop gevestigd, dat de met „12" genummerde bonnen van bovengenoemde kaarten komen te vervallen en dus kunnen worden vernietigd. Het verkoopverbod van vleesch en vleesch waren. Uitzonderingsgevallen. 's-GRAVENHAGE, 8,Augustus. Het rijksbu reau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd ves tigt er nogmaals«de aandacht op, dat het verbod betreffende verkoop en afleveringen van vleesch en vleeschwaren op Maandag en Dinsdag niet geldt voor: 5 1. Leveringen aan de Duitsohe weermacht op Bezügscheïne en Weermachtsmarken. 2. Ziekenhuizen e.d. instellingen en zieken, voor zoover aan deze instellingen en personen wordt ge leverd of verkocht, op voor' zieken beschikbaar ge stelde rantsoenbonen vleesch. Deze rantsoenbonnen vleesch worden alleen verstrekt op doktersverkla ring. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Nachtjagers schoten twee der Engelsche toestellen neer. BERLIJN. 9 Augustus (D.N.B.) De vijand is in den afgeloopen nacht naar Noordwest- en Noord- Duitschland gevlogen. Eenige vijandelijke vliegtuigen, die een poging deden om Berlijn aan te vallen, werden door afweervuur gedwongen van koers te veranderen, zoodat geen schade werd aangericht. Tot dusver is bericht ontvangen dat nachtjagers twee toestellen hebben neergeschoten. Van het Finsche front. UitHelsinki. Officieel wordt medegedeeld: Donderdag was de vijandelijke activiteit in de lucht hoofdzakelijk op het 'front gericht. Bij een poging tot een bomaanval op Faima vielen bommen in het water. Eén bommenwerper, die het land probeer de binnen te dringen, wierp zijn bommen' doelloos bij Ttaipalsaari. Op de vlucht we)ud het toestel door onze jagers neergeschoten. Parachutisten die den laatsten tijd in allerlei gebieden waren neer gelaten, werden onschadelijk gemaakt. Onze jagers en onze luchtafweer op den grond hebben nog ne gen vijandelijke vliegtuigen neergeschoten". (D.N.B.) EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem 8 Augustus. Opgekomen 8 A- en B-candidaten. Geslaagd voor geheele ^kte: P. Mantel te Amsterdam, F. Nij land te Amsterdam, F. C. v. Tuinen te Heemskerk en A. Mentzel te Amsterdam. Geslaagd voor A: H. F. Tuijn te Haarlem. Geslaagd voor B: A. Rijken te Haarlem en S. IJtsma te Amsterdam. FRANSCH L. O. Geslaagd de heer C. A. Janssen, Bloemendaal. M. U. L. O. Van de school voor U. L. O. letter C (Parklaan te Haar lem) slaagden voor het M. U. L. O.-diploma B: A. Blauw, H. W. Brakel, C. Dirkmaat, L. J. Dijkhoff, Ch. Lindeman, W. C. M. Mathot, G. Brouwer, B. J. Warnaar. Voor het M. U. L. O.-jdiploma A: Th. Braakman, H. G. Bids, P. Bakker, W. Bercht, W. van Dam, E. van Halm, H. C. van Hoof, A. L. Heiloo, E. Huybers, J. C. van den Heuvel, T. de Kievit, H. Konings, A. M. Leising, M. F. W. Overduin, A. H. Outhuis, M. W. Otter, C. Prikker, J. A. Posch. A. A. M. Roos, L. F. Sonnevelt, G. Scholten, H. H. Stob, E. Schoen, F. Tichelaar, Th. Venema, M. de Vries, M. Weyling, J. Z. van der Wansem, M. C. van der Want, H. M. Weseldijk, C. M. Zwart, A. Stevenhagen. DUITSCH. Geslaagd voor het Praktijkdiploma „Mercurius" Duitsch mej-. M. C. Geerlings en den heer R. Ch. J. van den Elsakker. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. EDE 9 Augustus. Vrijdagmiddag 1 uur 15 geraakte de 25jjarige E. K. te Ede onder een passeerende locaaltrein. Op het traject Ede—Gemeentehuis-Ede (dorp). De man was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw twee kinderen na. De trein had door het ongeval een kwartier vertraging. De machinist had van het ongeval niets bemerkt en werd later bij station Ede-dorp opge houden. Centrale Bond van Ziekenfondsen. De Centrale Bond van Ziekenfondsen hield in net Jaarbeursgebouw te Utrecht zijn 28ste alge- meene vergadering, onder voorzitterschap van den heer C. J. van Lienden uit Eindhoven. Door vrijwillig overleg met de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst kon m verschillende plaatsen overeenstemming worden verkregen, 'waardoor aan oude wrijvingen in deze plaatsen een einde is gekomen. In de laatste jaren is het contact tusschen den hond en de autoriteiten inniger geworden. Tot den bond zijn voorts verscheidene fondsen toegetreden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat ftP 1 Januari 1940 waren aangesloten '70 fondsen met 361120 leden van 16 jaar en ouder. Op 31 December 1940 waren aangesloten 71 fondsen met 379990 leden van 16 jaar en ouder. IN HET DUITSCHE HOOFDKWARTIER. De Führer, Adolf Hitler, tijdens een bespreking met zijn legerleiding. Links generaal-veldmaarschalk Von Brauchitsch (Telefoto Orbis-Holland) Verduister goed. Zooals het moet. VAN 9 OP 10 AUGUSTUS 1941 van 21.18 tot 4.14 Maan op 10 Augustus onder 9.54 Maan op 10 Augustus op 22.32 VAN 10 OP 11 AUGUSTUS 1941 van 21.16 tot 6.15 Maan op 11 Augustus onder 11.02 Maan op 11 Augustus op 22.55 tv Zoo spoedig mogelijk aanvulling van het rantsoen. 's-GRAVENHAGE, 8 Augustus. Zooals reeds in een vorige mededeeling werd uiteengezet, heb ben de moeilijkheden waarmede men op het oogen- blik bij de aardappelvoorziening te kampen heeft, niets te maken met de voorraden welke dit jaar uiteindelijk ter beschikking zullen komen. Deze voorraden zullen dat staat na de inmiddels ge vallen regens wel vast zeker voldoende zijn voor de voorziening van een ruim rantsoen voor de ge- heele Nederlandsche bevolking tot aan den vol genden oogst. Inmiddels zijn de tijdelijke moeilijkheden door het aanhoudende slechte weer nog niet overwon nen. Op een deel van de bons, waarvoor de bevol king in deze week aardappelen had moeten be trekken, is nog niet geleverd. Deze bons blijven daarom ook in de volgende week gelden en het ligt voor de hand, dat er in de- eerste plaats op deze bons zal moeten worden geleverd. Dit zal waarschijnlijk niet kunnen als' er thans weer een bon met het volledige rantsoen van 3 K.G. voor de volgende week werd geldig verklaard. Het zou echter ook bezwaar mede brengen nog in het geheel geen nieuwe bon bekend te maken, om dat de bevolking in die plaatsen, waar de voorzie ning in deze week nog behoorlijk functionneerde, en men dus op al de oude bonnen reeds aardap DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Duitsche troepen dringen door de Finsche Golf. Luchtaanvallen op Engelsche vliegvelden en schepen. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 8 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In de Oekraïne werd een ten Zuidoosten van Oeman ingesloten vijandelijke colonne vernie tigd. Meer dan 30.000 gevangenen, onder wie de opperbevelhebber van het Sovjetleger en andere hooge aanvoerders, vielen tot dusver in handen van de verbonden troepen. De buit is groot. De in Estland strijdende Duitsche troepen namen Wesenberg in en drongen door tot de kust van de Finsche Golf. Aan het Finsche front wordt de aanval van de Duitsch-Finsche troepen met succes voortgezet. Marine en luchtwapen hebben in den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart bijzonder groot succes gehad. Duikbooten deden een aanval op een naar Engeland varend bijzon der krachtig beschermd convooi, brachten 46.500 br.t. tot zinken en torpedeerden nog vier andere schepen met tezamen 29.000 br.t., die volkomen verloren geacht moeten worden. Gevechtsvliegtuigen vernietigden aan de En gelsche Oostkust drie vrachtschepen met tezamen 13.000 br.t. en beschadigden vijf groote koop vaardijschepen op ernstige wijze, waaronder een tankschip. Gevechtsvliegtuigen vielen' vliegvel den in Engeland en een haven aan de Schotsche Oostkust aan. Jagers en luchtdoelartilerie scho ten gisteren aan de kust van het Kanaal 24 Brit sche vliegtuigen omlaag. Eigen verliezen zijn bij deze luchtgevechten niet ontstaan. Een vrij sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerde vannacht met goede uitwerking schepen en havenwerken in de Britsche vloot- basis Alexandrië. Bij den luchtaanval op de reede van Suez in den nacht van 6 op 7 Augus tus werden de tahks in Port Ibrahim door bom men in brand geworpen. De vijand deed in den nacht van 7 op 8 Augus tus aanvallen op eenige plaatsen in West-Duitsch land, o.a. op Dortmund. Afzonderlijke vliegtui gen wierpen bómmen op de rijkshoofdstad. De burgerbevolking leed geringe verliezen aan doo- den en gewonden. Nachtjagers en. gevechtsvlieg tuigen schoten zes vijandelijke vliegtuigen om laag". De radio-nieuwsberichten voortaan om 19.10. Instelling van een actueel half uur Max Blokiijl-causerie. HILVERSUM, 9 Augustus. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: van'Zondag 10 Augustus a.s. af zullen de eerste avöndnieuwsbe- richten in plaats van op 20.00 uur reeds om 19.10 uur uitgezonden worden. Tegelijkertijd wordt een z.g. actueel halfuurtje ingesteld als omlijsting der nieuwsberichten. De programma's zien er aldus uit: Hilversum 1.: 19.00—10.10 actueel praatje. 19.1019.20 nieuwsberichten. 19.2019.30 spiegel van den dag. Hilversum 2: 19.00—19.10 vragen van den dag. 19.1019.20 nieuwsberichten. 19.2019.30 muziek. Voorts zal Max Blokzijl zijn bekende causerie houden op Maandag en Donderdag over Hilversum 2, nl. van 19.4520.00 uur. Op de overige dagen zal op dezen tijd een re portage worden gegeven. Belangrijke arbeid van de organisatie-T odt. Het D.N.B. meldt: Tezamen met de Duitsche pioniers zijn in de eerste dagen van den veldtocht in het Oosten de frontarbeiders der organisatie Todt in actie ter beveiliging van de ravitailleering. Onvermoeibaar en ononderbroken hebben zij kapot gereden wegen hersteld, de overblijfselen van voorafgegane gevechten opgeruimd, nieuwe wegen en rivierovergangen tot stand gebracht en zoo bij gedragen -tot de onbelemmerde ravitailleering van de strijdende Duitsche troepen Een afdeeling van de organisatie Todt heeft in de eerste vijf weken van den veldtocht omstreeks twaalfhonderd kilometer wegen voor gebruik door ravitailleeringscolonnes in orde gemaakt De af deeling gebruikte in dezen tijd tachtig kilogram springstoffen voor het opblazen van venen, ver werkte omstreeks tien duizend kubieke meter steenen voor het dek der wegen en verplaatste vele honderdduizenden kubieke meters^ aarde bij den aanleg van nieuwe rijegen VERTREK VAN NEDERLANDERS UIT HET BEZETTE CHINEESCHE GEBIED. SJANGHAI, Het Nederlandsche consulgat al hier bevestigde de berichten uit Peking dat de Nederlandsche regeering te Londen de in het be zette Chineesche gebied wonende Nederlanders die daar niet dota: belangrijke bezigheden moeten vertoeven, heeft aangeraden te vertrekken. Waar schijnlijk zullen 450 in Noord- en Middden-China wonende Nederlanders naar Ned.—Indië geëva cueerd worden. (United Press). Uitvoering van het Journalisten- besluit. 's-GRAVENHAGE. 8 Augustus. De secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten heeft vastgesteld het vierde uitvoerings besluit betreffende het journalistenbesluit. Dit luidt als volgt: Art. 1. Personen, die voor den 2en Mei 1941 ten min ste gedurende 12 opeenvolgende maanden het beroep van journalist bijwijze van hoofdberoep hebben uit geoefend, worden geacht de in artikel 5, eerste lid (onder 3), in het journalistenbesluit bedoelde vak- opleiding te hebben genoten. Art. 2. Bij nieuwsbladen, waarbij, volgens het oor deel van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, geen plaats is voor een hoofdredacteur, die zijn beroep bij wijze van hoofdberoep uitoefent, kan een hoofdredacteur worden benoemd, die niet voldoet aan het vereischte van ar tikel 1. noch de vereischte vakopleiding in den zin van artikel 5 van het journalistenbesluit heeft geno ten. Een aldus'benoemde hoofdredacteur mag zijn werkzaamheden als journalist slechts uitoefenen aan het nieuwsblad, waarbij hij als hoofdredacteur is ver bonden. - Art. 3. In het beroepsregister wordt de in het vorig artikel bedoelde hoofdredacteur ingeschreven onder de benaming: „publicist, hoofdredacteur van...." Art. 4. Journalisten, aan wie ingevolge artikel 8 van het journalistenbesluit een uitzondering is toe gestaan voor bepaalde takken van werkzaamheden, worden in het beroepsregister aangeduid met den naam „publicist". W. KNIKKER CONCERTMEESTER VAN DE G. O. V. Tot orkestmeester van de Groningsche orkest vereniging is benoemd de heer W. Knikker te Haarlem. De heer Knikker, die 47 jaar is, was werkzaam als concertmeester en 2e dirigent der Haarlemsche Orkestvereniging, aan welk orkest hij reeds als 15-jarige knaap eenigen tijd als volontair mede werkte. Zijn studies volbracht hij aan het con servatorium te Amsterdam. Na den wereldoorlog trad de heer Knikker in verschillende Europeesche orkesten als solo-violist en concertmeester op, o.a. te Genève, onder leiding van den vermaarden dirigent An^eramt. In 1921 werd hij benoemd tot concertmeester en 2en dirigent van de H.O.V., welke functie hij eenige jaren vervuld heeft. t Duitschland wint voor Europa op alle fronten pelen heeft gekocht, nog in groote moeilijkheden zou komen. Daarom wordt thans voorloopig een bon voor V/2 K.G. bekend gemaakt, met de bedoeling om zoo dra dit mogelijk is nog een aanvullende bon van \y2 K.G. bekerid te maken. Indien de weersom standigheden gunstig worden, zal dit reeds in den loop van de volgendeweek mogelijk zijn. In ieder geval echter zal het tijdelijke tekort op het rant soen van 3 K.G. in de naaste toekomst worden in gehaald door een extrabon of een tijdelijk ver hoogd rantsoen. Om inmiddels het rooien en leveren van aard appelen voor de telers zoo aantrekkelijk- mogelijk te maken, wordt op de reeds bekend gemaakte wijze bij uitzondering gedurende de volgende week een extra rooipremie van 50 cent per 100 K.G. verleend, zoodat de prijs welke de telers ontvangen voor alle soorten aardappelen van de maat 28 m.M. af in deze week f 4.75 per 100 K.G. af boerderij en f 4.90 per 100 K.G. per levering aan schip of wa gon is. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat het ver- leenen van een rooipremie^na 17 Augustus niet meer zal worden toegepast, zoodat de prijs dan slechts f 4.05 per 100 K.G. af boerderij zal bedra gen voor groep 1 en f 4.0p voor de groepen 2 en 3. Onder auspiciën van den Nederlandschen Volksdïenst vertrokken Vrijdag- 60 Haarlemsche kinderen naar de Oostmark, waar ze een vacantie van zes weken zullen genieten. (Foto Peperkamp),

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1