Politieke partijen van haar werkzaamheden ontheven wOENSDAG 13 AUGUSTUS 1941' Rede van Maarschalk Pétain Maatregelen tot handhaving van de binnenlandsche rast Het D.N.B. meldt uit Vichy: Het staatshoofd van Frankrijk, maarschalk Pétain, heeft Dinsdagavond om negen uur voor de Fransche radio een politieke rede gehouden. pétain hiold zich in de eerste plaats bezig met den toestand van onrust, die in Frankrijk heerscht, het gezag van zijn regeering in twijfel trekt, en ertoe bij draagt dat de gegeven bevelen dikwijls slecht worden uitgevoerd. In een atmosfeer van valsche geruchten en gekon kel, zoo vervolgde Pétain, worden de krachten van den wederopbouw ontmoedigd en andere krachten pogen haar plaats in te nemen. Deze onrust wordt door de Londensche radio en door een bepaalde pers nog versterkt. In het tweede deel van zijn rede behandelde het staatshoofd de betrekkingen met Duitschland, die door een wapenstilstandsovereenkomst zijn geregeld, die slechts voorloopig van karakter kan zijn, naar hij be toogde. De samenwerking, die de rijkskanselier in October van het vorige jaar heeft aangeboden onder omstan digheden, welker groote hoffelijkheid hij weet te waa'rdeeren, is zijn werk op langen termijn. Het staatshoofd ging toen over op de verhouding tot de V.S. Weliswaar is de parlementaire democratie in Frankrijk dood, aldus Pétain, maar zij had ook weinig gemeenschappelijke trekken met de democra tie in de V.S. De Amerikaansche pers heeft Frankrijk dikwijls slecht beoordeeld. Moge zij er naar streven Frankrijk beter te begrijpen. Vervolgens hield de maarschalk zich bezig met de geestelijke verwarring in de Fransche binnenlandsche politiek. Deze verwarring spruit vooral voort uit de traagheid, waarmede de nieuwe orde wordt opge bouwd. De nationale revolutie is nog geen feit ge worden. Dat komt omdat de partijgangers van het oude regime of de dienaars van de trusts zich tus- schen hem, Pétain, en het volk hebben geschoven. Om het verzet van alle tegenstanders der nieuwe orde te overwinnen, moeten al hun ondernemingen terstond verbrijzeld en hun chefs gedecimeerd wor den. Inzonderheid is hij voornemens Frankrijk te be vrijden van de „verachtelijke voogdij van den geld buidel". De maarschalk vestigde vervolgens de aandacht op het feit dat nog meer dan een millioen Franschen zich in gevangenschap bevindt, hetgeen den opbouw van een nieuw, duurzaam gebouw bemoeilijkt. Jn zijn verdere uiteenzettingen roerde de maarschalk enkele prïncipieele moeilijkheden bij den opbouw van den nieuwen Franschen slaat aan. Het is niet voldoen de, aldus Pétain, wetten uit te vaardigen en te bou wen. Het is noodig te regeeren. Frankrijk kan slechts geregeerd worden met instemming van de openbare meenïng, hetgeen onder een autoritair bewind zeer noodzakelijk is. Deze openbare meening is evenwel tegenwoordig gespleten. Tot slot besprak het staatshoofd de Dinsdag officieel bekend gemaakte wijzigingen in de regeering en ver meldde in het bijzonder, dat hij aan admiraal Darlan, tegenover wien deze openbare meening zich niet steeds rechtvaardig had betoond, maar die het staats hoofd steeds moedig en loyaal gesteund had, het mi nisterie van nationale defensie heeft overgedragen, opdat hij rechtstreeks zijn invloed kan uitoefenen op 'de gezamenlijke Fransche strijdkrachten te land, te water én in de lucht. Hierna maakte Pétain een reeks maatregelen be kend die hij genomen heeft ter verzekering van een gunstiger sfeer voor de regeerïng, vooral een verbod van werkzaamheid voor alle politieke, partijen en po litieke groepen in het onbezette gebied. Deze partijen mogen in de toekomst openbare noch besloten ver gaderingen houden. Voorts is haar uitdeeling van pamfletten en aanplakking van p'akkaten verboden. Overtredingen worden met ontbinding bestraft. Pétain deelde mede dat een .reeks disciplinaire maatregelen genomen is tegen ambtenaren, die val sche verklaringen fcebben afaelegd met betrekking tot hun lidmaatschap van geheime genootschappen. Het staatshoofd betoogde dat het legioen der front strijders in het onbezette gebied als de voornaamste instelling der loyale revolutie beschouwd moet worden. Een ander besluit van het staatshoofd heeft de effec tieven van de politie verdubbeld. Voorts wordt een corps van z.g. commissarissen der openbare macht ingesteld, dat de opdracht heeft de uitvoering van wetten enz. op zich te nemen en alle hinderpalen, die zich voordoen, uit den weg te ruimen. Ten slotte maakte maarschalk Pétain zijn besluit beleend gebruik te maken van art. 7 der constitutie, om degenen die verantwoordelijk zijn voor de ramp van Frankrijk, te veroordeelen. Met dit doel is een „politieke juridische raad" ingesteld, die nog voor 15 October zijn voorstellen aan het staatshoofd zal voor leggen. Krachtens hetzelfde artikel der constitutie moeten alle ministers en hooge ambtenaren den eed van trouw jegens het staatshoofd afleggen en zich verplichten hun ambtsplicht tot welzijn des volks te vervullen. LORD WILLINGDON OVERLEDEN. STOCKHOLM. 12 Augustus. Reuter meldt uit Londen dat Lord Willingdon Dinsdagmiddag op 74- jarigen leeftijd aan de gevolgen van een longont steking is overleden. De naam van Lord Willingdon is in de eerste plaats verbonden met de Britsche handels- en pro- paganda-missie, welke onder zijn leiding in den Wmter 1940-41 met negatief resultaat de Zuid- Amerikaansche Staten bezocht heeft. In zijn poli tieke loopbaan in dienst van het Britsche" Impe rium was hij o.a. onderkoning van Britsch-Indië, waar hij Gandhi's campagne van ongehoorzaam heid scherp onderdrukte. Ook is hij Gouverneur-Generaal van Canada ge weest. (D.N.B. Engelsche luchtmacht verloor Dinsdag 41 toestellen Bij aanvallen op West-Duitschland en het bezette gebied Het D.N.B. deelt mede: De Britsche luchtmacht heeft Dinsdagmiddag bij een aanvalspoging op het West-Duitsche industrie gebied een zware nederlaag geleden. Door de krachtige Duitsche afweer gehinderd, konden de vijandelijke bommenwerpers hun doelen niet be reiken. Zij wierpen hun bommen daarom in de om geving van Keulen uit. De aangerichte schade is niet aanzienlijk. Jagers en luchtdoelartillerie scho ten tien bommenwerpers van de aanvallende for- Diatie omlaag. Een andere bommenwerper werd door marineartillerie ten val gebracht. Uit een for matie Britsche jachtvliegtuigen, die de Nederland- sche kust naderde om de terugkeerende bommen werpers te vergezellen, schoten Duitsche jagers bo vendien zes Spitfires neer. Tegelijkertijd plaats vindende Britsche afleidingsaanvallen aan de kust van het Kanaal leidden tot nieuwe aanzienlijke ver liezen voor den vijand, die hier in luchtgevechten dertien jachtvliegtuigen verloor. Nader wordt gemeld: Dinsdagmiddag heeft de Duitsche luchtdoelartil lerie aan de Kanaalkust nog twee Britsche jagers neergeschoten. Bij een nieuwen aanval van Brit sche jachtvliegtuigen op de kust van het bezette ge bied, schoten Duitsche jagers des avonds nogmaals negen vijandelijke vliegtuigen neer. De Britsche luchtmacht derhalve, heeft bij haar pogingen tot aanvallen bij daglicht op Duitsch en bezet gebied, gisteren elf bommenwerpers en dertig jagers verloren, terwijl aan Duitsche zijde geen en kel verlies is geleden. houden in de Kathedraal, welke door de bolsjewisten in een antireligieus museum was veranderd. Deze kathedraal is, naar Jensen meldt, het eenige gebouw, dat dank zij de Duitsche leiding van artillerievuur verschoond is gebleven en ook gespaard werd voor het overslaan van de in de nabijheid woedende bran den, doordat het Duitsche commando speciale maat regelen had genomen. Jensen spreekt verder over de onbeschrijfelijke ellende te Smolensk, het gevolg van 24 jaar bolsjewistische heerschappij. De slachtoffers schijnen zich van die ellende niet meer bewust en hebben blijkbaar reeds lang opgehouden, op meische- lijke wijze te lijden. DE VERLIEZEN DER SOVJETS. NEW YORK, 12 Aug. (A.N.P.) Het Amerikaansche blad New York World Telegram heeft in een hoofd artikel vastgesteld, dat de Sovjets iedere week dui zenden machines verliezen, welke zij niet vervangen kunnen, Verder merkte het Amerikaansche blad op, dat Duitschland daarentegen steeds weer zijn verlie zen kan aanvullen. Zoodra het Sovjetleger zijn re serves aan vliegtuigen, tanks en ander oorlogsmate riaal opgebruikt heeft, is het met dit leger afgeloo- pen. Verder schreef dit Amerikaansche blad, dat reeds thans in de Sovjet-Unie gebrek aan vliegtuigen blijkt te bestaan. De strijd aan het Oostelijk front. Waar hardnekkig tegenstand geboden wordt moeten de Duitsche soldaten den wijkenden bolsjewisten iederen meter grond betwisten, totdat het terrein van vijanden is gezuiverd. (Atlantis-Holland) Indrukken van het Oostelijk frontItaliaansch Tragische ervaringen te Lemberg weermachtsbericht. Bezoek aan een gevangenen kamp Aan het verslag dat ritmeester Freudemann van het Oppercommando der Duitsche Weermacht Zaterdag op de persconferentie te Den Haag van zijn bevindingen aan het Oostelijke front heeft gegeven en waarvan wij reeds een samenvatting hebben gegeven, is nog het volgende ontleend: »In Lemberg had het gezelschap journalisten, dat de ritmeester leidde, gelegenheid kennis te nemen van de gruwelen, die de Sovjet-troepen voor en tijdens hun aftocht hadden gepleegd. Van den bestuurder van het ziekenhuis in Lemberg vernam men dat daar eeni ge vliegerofficieren en manschappen, die met hun vliegtuig neergestort en gewond naar het ziekenhuis overgebracht waren, kort voor den aftocht der Sovjet troepen door Sovjet-commissarissen vermoord waren. Men had echter geen tijd meer gehad de. lijken uit het ziekenhuis te brengen, zoodat zij nog door de binnen rukkende Duitsche troepen gevonden en herkend kon den worden. De eens bloeiende stad Lemberg maakte een uitge storven indruk. Alle zaken waren gesloten en ook de huisvesting van het gezelschap stuitte op groote moei lijkheden. De stemming van de bevolking was natuur lijk zeer gedrukt. Zij stond klaarblijkelijk nog onder de „arrestaliepsychose" van den laatsten tijd en min of meer was wel elke Lembergschfi familie door het nood lot van arrestatie of vermoording van een van haar le den getroffen. Bijzonder geschokt waren de journalis ten door een bezoek aan het kerkhof, waarop reeds een groot deel van de vermoorden bijgezet was. Alle gra ven waren omringd door jammerende familieleden, mannen, vrouwen en kinderen. Op het kerkhof was eeu massagraf gedolven om een deel van de door het ge zelschap op de binnenplaats van de GePeOe-gevange- nis aangetroffen vermoorde inwoners der stad in te be graven. Uit uitlatingen van de bevolking bleek dat het aantal weggesleepte en vermoorde personen zeer groot was. Denzelfden dag reisde het gezelschap naar Przemysl. Deze tocht was zeer interessant, daar men talrijke Sovjetbunkers en veldstellingen zag en doordat de weg weer aan beide kanten met stukgeschoten pantserwa gens en artillerieuitrustingstukken bedekt was. Op dit traject zag men een Sovjet-vliegveld, waarop een groot aantal vernielde of verbrande Sovjet-machines lag, het geen de trefzekerheid van de afgeworpen Duitsche bommen bewees. Daarna bezichtigde men een 13 K.M. ten Noordwesten van Jaroslaw gelegen groot Sovjet-krijgsgevangenen kamp met 15.000 gevangenen. In dit kamp, dat nog in aanleg was en dat door de Sovjets onder Duitsche leiding werd gebouwd, was van den generaal tot den eenvoudigen soldaat toe de geheele Sovjetstrijdmacht vertegenwoordigd. Op een plaats van het kamp be vonden zich ongeveer 50 a 60 officieren, evenals de andere gevangenen van allerlei rassen, die uiterlijk in niets op de officieren van Westelijke troepenondèr- deelen leken. Uit de gelaatsuitdrukking van een groot deel der officieren kon men duidelijk gebrek aan in telligentie opmaken. Een uitzondering maakte alleen de eveneens in het kamp, maar van de overige gevangenen afgezonderd ondergebrachte Sovjet-generaal Richter, die reeds aan den wereldoorlog deelgenomen had. Hij sprak zich zeer afkeurend over het Sovjet-officierencorps uit, in het bijzonder over het buitengewoon lage beschavings peil. De generaal had den rang van generaal-majoor. Hooger kon hij niet bevorderd worden daar hij geen lid van de partij was. Hij was overigens, tot het laatste oogenblik strijdend, met zijn troep gevangen geno men. De overige Sovjet-soldaten vertoonen een ver schillend beeld. Er waren frissche, aangenaam aan doende gestalten naast bijna dierlijk uitziende Azia ten. Psychologisch interessant was het, dat een groot deel van de gevangenen het hemd op oud-Russische wijze droegen en niet naar Sovjet-aard in de broek gestoken. In den wereldoorlog heeft ritmeester Freudemann veel Russische troepen ontmoet. Ook zag hij toen dui zenden gevangenen. Maar in zijn uiterlijke houding kan de Russische soldaat van den wereldoorlog niet met de Sovjet-soldaten en officieren vergeleken wor- den. MAATREGELEN VAN THAILANDSCHE REGEERING. TOKIO, 12 Aug. (D.N.B.) Naar de Tokio Nitsji Nitsji uit Bangkok meldt, heeft de Thailandsche re geering in. een speciale bijeenkomst besloten positieve maatregelen te nemen tot handhaving van de neutra liteit, het verkeer over de grenzen te controleeren. alsmede de troepen op belangrijke steunpunten te concentreeren. Volgens hetzelfde bericht heeft prins Wanwai, lid van de Thailandsche wapenstilstands commissie in Tokio, in een interview met het Thai landsche blad Platsjatsjat verklaard, dat Japan de toonaangevende mogendheid in het Verre Oosten is. Alle Aziaten moeten op politiek, cultureel en econo misch gebied met Japan samenwerken DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. TOKIO, 12 Aug. (D.N.B.) Japanners, die aan boord van een Japansch schip uit Calcutta te Osaka zijn aangekomen, hebben volgens de Tsjoegai Sjogy Sjimpo verklaard, dat onder de bevolking van de westkust van Voor-Indië een groote zenuwachtigheid valt op te merken. Dit is vooral het geval sedert het militaire optreden der Engelschen in Irak. Men vreest namelijk latere gevolgen voor Britsch-Indië, die, naar men meent, niet kunnen uitblijven. Daaruit vloeit een toenemende anti-Japansche houding voort. In de havens weigert men de bemanning van Japansche schepen aan land te laten gaan en de schepen te voor zien van water, proviand en steenkolen. In Calcutta ziet men steeds meer Amerikaansche schepen. Ook te Rangoon liggen verschillende groote Amerikaansche stoomschepen, terwijl op de kaden groote hoeveelheden materiaal zijn opgehoopt, die blijkbaar voor Tsjang-Kai-Sjek bestemd zijn. Bommen op Malta. ROME, 12 Augustus (Stefani) Weermachtsbe richt no. 234 luidt als volgt: „Formaties Italïaansche vliegtuigen hebben doel treffend lucht- en vlootbases op Malta gebombar deerd. Een toestel is niet teruggekeerd. In het Oos ten van de Middellandsche Zee hebben onze vlieg tuigen met torpedo's een vijandelijk hulpschip van 2800 ton getroffen. Men nam waar. hoe het schip krachtig overhelde en zonk. In Noord-Afrika levendige activiteit der artille rie aan het front van Tobroek. Eenige krijgsgevan genen zijn gemaakt tijdens plaatselijke acties. De luchtmacht van de Spil heeft installaties en haven inrichtingen van deze sterkte gebombardeerd en branden en explosies doen ontstaan. Onze vlieg tuigen hebben militaire doelen getroffen in de zone van Mersa Matroeh. Britsche troepenkampemen ten zijn doeltreffend met mitrailleurvuur bestookt in de omgeving van Sidi el Barrani. De vijand heeft nieuwe aanvallen gedaan op Tri poli en Benghasi: geen enkel slachtoffer, weinig belangrijke schade. In Oost-Afrika hebben Italiaansche en koloniale detachementen te Culquabert een stoutmoedigen uitval ondernomen tegen talrijke groepen van den vijand, die uiteengedreven werden en gevoelige verliezen leden. Engelsche vliegtuigen hebben wederom aanvallen gedaan op Gondar. Er wordt geen enkel slachtoffer betreurd. Gisteren hebben drie Britsche toestellen eenige bommen en granaten geworpen op Crotona en in de omgeving van Catanzaro, waarbij woonhuizen werden getroffen. Onder de bevolking vielen een doode en eenige gewonden. Twee der vijandelijke toestellen zijn neergehaald door het afweergeschut. De bemanning van een der toestellen werd ge vangen genomen. DE TOESTAND TE SMOLENSK. KOPENHAGEN, 12 Augustus (D.N.B.) De Deen- sche bladen publiceeren het door foto's verluchte ver slag van den vertegenwoordiger van het Scandina vische Telegraaf Agentschap, Vigge Jensen, over zijn indrukken te Smolensk. Jensen geeft een beeld van de eerste godsdienstoefening, die na 24 jaren is ge- BAUXIET LIT NED.-INDIë NAAR AUSTRALIë. Naar „Europapress" bericht is tusschen Ned. Indië en Australië een overeenkomst gesloten in zake de levering van bauxiet uit Ned.-Indië aan Australië. Hieromtrent verneemt hetzelfde pers bureau thans de volgende bijzonderheden: De Australische aluminiumindustrie zal met re- geeringshulp belangrijk worden uitgebreid, tot wel ken maatregel men echter niet eerder heeft kun nen overgaan dan na verzekerd te zijn van den invoer van bauxiet uit Ned.-Indië. Australië be schikt weliswaar over bepaalde hoeveelheden bauxiet, doch de kwaliteit is van dien aard dat deze zonder verwerking van bauxiet van hoogere kwaliteit niet te gebruiken is. Door de overeen komst met Ned.-Indië, welke voor den aanvang spreekt van 25.000 ton, kunnen de plannen der Australische regeering ten uitvoer worden ge bracht. De bauxietvoorraden in Nieuw Zuid- Wales worden op 10 millioen ton geschal, zoodat met de verwerking van Australische, Neder- landsch-Indische en bauxiet uit Malakka nog on- afzienbaren tijd voortgang gemaakt zou kunnen worden. Tot dusverre was Japan een van de grootste af nemers van bauxiet in deze gebieden. Deskundigen betwijfelen inmiddels of de uitbreiding, welke men aan de Australische aluminiumindustrie wil geven, wel in zulk een snel tempo zal kunnen ver- loopen als de Australische regeering zich voor stelt, aangezien het in Australië grootendeels aan een goede technische uitrusting voor het opwekken van krachtstroom ontbreekt. ïBUiiteitCand Aan het Noord Afrikaansche front. De tenten worden opgeslagen als voorbereiding voor het gereed maken van nieuwe stellingen. (Lucc-Holland) Hel paard en de productieslag. De tijd. waarin van onzen braven medestrijder in den productieslag het paard de grootste inspanning ge- •ergd wordt, breekt thans aan. aldus het productieslag- manifest. uitgaande van dc commissie dr. Posthuma en voorbereid door het Nederlandsch Agrarisch front. Het zware oogstwerk is immers begonnen, terwijl de ware herfst werkzaamheden voor de deur staan. Onze paarden krijgen het nu zwaar te verduren. Alles dient dus in het werk gesteld te worden om cenerzijds de paar den in zoo goed mogelijke conditie te krijgen en te houden en anderzijds het werk voor de paarden zoo licht mogelijk te maken. Zoowel voor het een als voor het ander staan ons verschillende middelen ten dienste. De heer C. Zwa german. rljkszulvel- en veeteeltconsulent voor Zeeland, schrijft in het manliest van deze week hierover o.m. het volgende: ..De tijdsomstandigheden zijn oorzaak dat een zeer tfc- langrijke vermindering van het aantal werkpaarden sedert samenvalt met het grootendeels verdwijnen der motortractie. Daarom is een rationeel uitbuiten van het arbeidsvermogen der overgebleven werkpaarden een drin gende noodzakelijkheid geworden. Wanneer wc de arbeidskracht van onze werkpaarden zoo doelmatig willen benutten moeten onze maatregelen in drieërlei richting daarop ingesteld worden: Vooreerst vraagt de zorg voor goede leiding en een maximale werkconditie van het paard allereerst onze aan dacht. Hiertoe is een goede, beheerschte leiding noodig. ten tweede een passende voedingsconditie en niet tn de laatste plaats regelmatig kammen cn borstelen evenals goed beslag. In de tweede plaats moet gestreefd worden naar een betere verdeeling van het paardenwerk over het jaar. Speciaal de spitstijden moeten worden ontlast. In dc weidegebieden geeft de toepassing van het moder ne weidesysteem gepaard aan moderne gras-ensilage, voorweiden en later hooien, aanleiding tot ccn betere verdeeling van het paardenwerk. De geforceerde ouderwet- sche hooibouw gaf daarentegen een groote ophooping van paardenwerk. Op de gemengde vooral groote bedrijven bevorderen een juiste gewassen- en varieteitenkeuze zeer de betere ver deeling van het paardenwerk. Door een wat veranderde werkindeeling kan men dikwijls werk van drukke perlo den naar minder drukke verschuiven. O.a. komen In aanmerking: inkuiling op het bouwland, het voorloopig opbergen van vruchten in zomer en herfst in de schuur of op het land, terwijl afdorschen, sortceren en afleveren meer naar den winter verschoven worden. In de derde plaats noemt dc heer Zwagerman de maat regelen, die een grooter arbeidsprestatie per. paard ten gevolge hebben en welke ten slotte de voornaamste en dankbaarste voor de rationalisatie van den paardenarbeid zijn. Hiertoe worden gerekend een weloverwogen samen stelling van het span, het tijdelijk opovering van de presta tie per paard met 30 procent in periode van groote drukte, het doelmatig gebruik van luchtbandenwagens. het com bineeren van werktuigen en ten slotte het bijeen brengen van een grooter aantal paarden in een span (meerspan) Over de voeding van het werkpaard geeft de heer C. Zwagerman in het productieslag-manifest van a.s. Vrijdag een aantal geevens, want meer dan ooit dient thans de oveding van onze werkpaarden zoo rationeel mogelijk te zijn. Waarbij vooral met de twee volgende feiten rekening gehouden moet worden. Allereerst dient in aanmerking genomen te worden dat de paardenstapel cn de motortractie belangrijk beperkt zijn. We staan dus voor het feit dat bij veel minder paar den veel meer werk verricht moet worden. Als de voeding daarmede niet behoorlijk rekening houdt, zal aan deze verhoogde prestatie-eischen niet voldaan kunnen worden. Een meikrljke koe reageert op te weinig krachtvoer en een te weinig edel rantsoen door veel minder melk te geven. Een werkpaard, dat in een akkerbouwgebied in Juli voor de zomer-herfstcampagne staat die ongeveer 4i/o 5 maanden aanhoudend en zwaar werk brengt reageert daarop door ongeschiktheid om dat werk te vol brengen. Het tweede feit is dat door het wegvallen van den invoer van krachtvoer onze graanproductie dringend noodig is voor de menschelijke voeding, terwijl het. edele bedrijfs-voeder zooveel mogelijk voor melkkoeien en jong- ree beneden 1 jaar bestemd moet worden. Het werkpaard heeft betrekkelijk weinig eiwit noodig. Het rantsoen mag tamelijk eiwitarm zijn. Het meer eiwit rijke voer kan dus voor melkkoeien en Jongvee gespaard worden. Naar de paarden dus niet meer edel voer dan noodig Is in verband met de arbeidsprestatie. Een eerste eisch van dezen tijd is daarom het werkpaard te voeren volgens zijn arbeidsprestatie en dat beteekent practisch: edel en krachtig voer in tijden van groote prestaties en kort daarvoor, matig edel en krachtig voer bij matige presta ties. en een voeding met weinig-edel ruwvoeder bij niet of zeer weinig werken. De meeste paarden ln Nederland hebben lange perioden, waarin ze niet of wejnig werken. Vele paarden komen niet of zelden tot werkelijk langdurige, groote prestaties. Op de akkerbouw bedrijven, op de klei worden daaren tegen wel groote prestaties gedurende langere perioden gevraagd. Dit geldt ook voor vele sleepers- en vracht rijders-paarden. Het rantsoen van het paard dient mei. da prestaties verband te houden, waarbij men moet rekenen met de gemiddelde verrichting over een langere periode, bijv. minstens 14 dagen. De meest rationeele voeding van werkpaarden ls niet in een schema vast te leggen. In den landbouw wordt het paard practisch uit het bedrijf gevoed en die bedrSjfs- voeding hangt af van jaargetijde en bedrijfstype. Het komt er dus op aan aangepast aan de bedrijfs omstandigheden (arbeid, veebezetting en voedselbronnen) rationeel te voeren. Vervolgens wordt dan een 3-tal veel voorkomende fouten opgesomd, waarna de heer Zwa german besluit met erop te wijzen, dat naar de prestatie 20 tot 60 K.G. voederbleten per dag moet worden ver strekt, wil men de havergift zooveel mogelijk sparen. Bij topprestaties kan men zonder eenig bezwaar tot 60 K.G. voederbieten per dag gaan. Bij zeer zwaren arbeid is een geringer haverrantsoen dan 2 a 3 K.G. per dag over het geheel niet verantwoord. Bij zwaren arbeid laat zich door bieten en pulp meer haver vervangen dan door de op den duur verslappend werkende aardappelen. Het staat vast, dat rationallseerlng van de paardenvoe- ding in deze tijden heel wat mogelijkheden biedt. Men hoede zich echter voor eenzijdigheid of overdrijving, welke voert tot slappe paarden zonder „Inhoud" en zonder duurzaam prestatie-vermogen. Generaal Antonescu tijdens zijn inspectietocht aan het Bessarabische front. (Orbis-Holland) DE KOKOEMIN SHIMBOEN WAARSCHUWT AMERIKA. TOKIO, 12 Aug. (D.N.B.) Onder het vetgedrukte opschrift „Dringende waarschuwing aan Amerika" pu bliceert de Kokoemin Shimboen een artikel, waarin gezegd wordt, dat het gevaar, dat Japan van de zijde der ABCD- staten bedreigt, steeds acuter wordt, Nu de toestand van Engeland, ook tengevolge van de ont wikkeling van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, steeds kansloozer wordt, tracht men met alle middelen in het Verre Oosten en in de Stille Zuidzee onrust te zaaien en den oorlog te ontkete nen. De toenemende Engelsch-Amerikaansche econo mische druk zal den toestand nog ernstiger maken en de betrekkingen tusschen Japan en de Angelsaksische landen slechter doen worden. Japan houdt echter vast besloten vast aan de schepping van een nieuwe orde, waardoor de levensbelangen van Engeland noch van Amerika getroffen worden. De groeiende anti-Japan sche propaganda van Engeland en de Vereenigde Sta ten heeft, aldus het blad, slechts het ontketenen van een conflict in de Stille Zuidzee ten doel. VAN HET OOSTELIJK OORLOGSTOONEEL. BERLIJN, 12 Aug. (D.N.B.) Behalve de reeds ge melde 2700 b.r.t. tot. zinken gebrachte schcepsruimte der Sovjetkoopvaardij, die op 9 Augustus op den be- neden-Dnjepr vernield werden, hebben Duitsche troe pen op 10 en 11 Augustus 3 Sovjetoorlogsschepen tot zinken gebi-acht. Met welgericht vuur werden een groote kanoneerboot cn twee kleinere kanoneerbooten op den benedenloop van den Dnjepr in brand gescho ten en tot zinken gebracht. BRAZILIAANSCHE AANVALLEN OP DE VER EENIGDE STATEN. LAUSANNE, 12 Augustus (A.N.P.) Volgens be richten van Amerikaansche correspondenten te Rio de Janeiro zijn in het parlement van Rio, ter gelegen heid van een debat over het grensconflict tusschen Peru en Ecuador, heftige aanvallen op de Vereenigde Staten gedaan. Verscheidene afgevaardigden keerden zich in scherpe bewoordingen tegen de inmenging der Vereenigde Staten en verklaarden, dat die inmenging op den duur niet geduld kan worden. Tradia liogMHuna DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzick. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijzining Protestantsch Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmu zlek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.40 Almanak. B. N. O. Nieuws- en economischs berichten. 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest en ensem ble Bandl Balogh, 2.00 Haarlemsche Orkestvereeniging. 3.00 Voor de vrouw. 3,20 Haarlemsche Orkestvereeniging. 4.00 Gramofoonmuzlek. 4.30 „Groote rollen en hun vertolkers: „Carmen", causerie (met gramofoonmuziek), 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 „Vlaander- land zingt", muzikaal programma. 6.15 Causerie „Het student zijn als roeping". 6.30 Schrammelkwartet en soliste. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Amusementsorkest en solist. 8.30 Gramofoonmuzlek. 8.45 Voor den boer. S.OO Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 9.30 Berichten, Engel6ch. 9.45 B. N .O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Engelsche uitzending: National features of the Netherlands". Hier na: Sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N, O. Nieuwsberichten. 8.15 Mozart-programma (gr.pl.). 8.55 Gr.pl. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.20 Planovoordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Het sylvestre trio en gramofoonmuziek. 12.00 Gra mofoonmuziek. 12,15 Omroeporkest. 12.45 B. N .O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gevarieerd programma. 3.15 mofoonmuziek. 4.00 Orgelconcert. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Lezen van Christelijke lecteuur. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, econo mische en beursberichten. 5.30 Cellovoordracht. Om 6.00 Causerie: Sport en lichamelijke opvoeding). 6.15 Gramo foonmuziek. 7.00 B. N. O. Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 17.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.20 Gramo foonmuziek. 7.45 Brandende kwesties, causerie. 8.00 Het Nederlandsche kamerorkest. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.41 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Gramofoonmuziek

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7