IJmuider Courant Bekendmaking DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Aanvallen op havenwerken aan de Britsche Oostkust. 26e JAARGANG No. 242 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Ijmuider Cpurant: Kennemerlaan 42, lUmui.den, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, gpgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.ISV2» per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elkp regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelifigen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Een oud gebruik in eere. Te Weebosch bij Bergeyk herdacht het echtpaar Ch. de Bakker—Bruiningrs zün gouden huwelijksfeest. In origineele kleederdracht liepen de dorpsmeisjes voor de bruidskoets uit, om den weg te reinigen en vrijen doorgang te verleenen. (Het Zuiden-Sprierings) VELSEN Secretarie huldigt den heer W. van Doorn 25 jaar in gemeentedienst Gistermiddag had in de raadzaal de huldiging plaats ran den heer W. van Doorn, verificateur der gemeen te, die den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden In dienst der gemeente trad. Het was een drukbezochte plechtigheid, die o.a. werd bijgewoond door hoofden van takken van dienst, het voltallige secretariepersoneel, bestuursleden van de woningbouwvereenigingen „Velsen", de R.K. en de Coóp. Woningbouwvereeniging. De jubilaris werd het eerst toegesproken door den heer L\ B. J. de Wilde, die memoreerde dat met dit jubileum het ook 25 jaar geleden is, dat de verificatie een zelfstandige dienst werd. Hij- herinnerde er voorts aan hoe ongunstig het voorstel om een verifica teur te benoemen destijds door den raad werd ontvan gen en hield een beschouwing over het .instituut aan de hand van geschriften van deskundigen op dit gebied. De wijze waarop de heer Van Doorn zijn taak heeft opgevat, heeft ^tegenstanders tot voorstanders ge naakt, zeide spr. i De tijd waarin men met zekeren wrevel zag op den man met het roodeapotlood ligt nu achter ons. Spreker schetste daarop de verhouding van den heer Van Doorn tot zijn pérsonéel. Het teekent zijn Jcarakter als chef dat de heer Van Doorn steeds met genoegen zag dat zijn personeel naar andere plaatsen werd be- Hij overhandigde den jubilaris daarop een bloem stuk benevens een door den kunstschilder Voerman vervaardigd schilderij, beide namens het secretarie- personeel. Bij afwezigheid van den secretaris werd de heer Van Doorn daarna toegesproken door den loco-secretaris den heer G. T. Groen. Deze zeide, dat ook het secretarie- personeel meende op deze huldiging niet achterwege te mogen blijven. De ambtenaren van de secretaire, aldus sprèker, felicileeren u met uw jubileum en danken u van harte voor uw manier van optreden. De heer A. de Wit, directeur van Gas en Water, sprak namens de diensthoofden. Dit is voor u een bij- rondere dag, aldus spreker. Als wij, diensthoofden ons werk verrichten zien wij daarvan blijvende resulta ten. Bij u is dit anders. Wel liggen er op een ander •terrein de resultaten van uw werk te zien, maar bij s blijkt daarvan niets. Deze liggen elders. Wij heb ben steeds de manier waarop gij uw werk verricht, bewonderd. Gij hebt steeds opbouwend gewerkt. Ik heb ook altijd bewondering voor u gehad, omdat uw werk op zulk een uitgebreid terrein ligt. U hebt steeds uw best gedaan om den goeden gang van zaken op de bedrijven te bevorderen. Namens de diensthoofden bood de heer de Wit den jubilaris een lichtkroon aan. Moge het u nog vele jaren gegeven zijn, uw werk op dezelfde tactvolle wijze te verrichten, zoo eindigde spreker. De heer G. van Karsbergen boekhouder van gas en water voerde het woord namens het petsoneel der be drijven. Hij getuigde van een 25-jarige hartelijke sa menwerking en dankte den jubilaris voor dén steun, dien hij van hem heeft mogen ontvangen. Namens de ambtenaren der bedrijven dankte de heer Karsbergen voor de ondervonden medewerking en bood hem een lectuurbak aan. Namens de woningbouwvereeniging Velsen voerde de heer Joh. Klein het woord. Hij wees op de noodza kelijkheid van een goede controle en dankte voor de Prettige samenwerking. Namens de R.K. Woningbouw vereeniging sprak de heer A. Th. Tieman, die een kistje sigaren (oude soort) aanbood. De heer A. de Waal sprak namens de coöperatieve woningbouwvereeniging eenige hartelijke woorden. Hij bood den jubilaris bloemen aan. De jubilaris beantwoorde' daarop de gelukwenschen. Het is voor hem geen gemakkelijke taak dit te doen. bij kan beter cijfers dan woorden groepeeren, zeide hij.<Hij dankte allen voor den prachligen middag dien men hem heeft bereid, alsmede voor de geschenken. Hij- dankte Hem, dien hem de kracht en de lust heeft ge schonken, zijn taak 25 jaar te vervullen. Evenals de heer de Wilde besprak de heer Van Doorn de stichting van den verificatiediens-t. Hij her innerde aan de woorden van een der door hem be kochte raadsleden: „Als je naar Velsen benoemd wordt 1111 ie er geen leven hebben." Hij heeft het toch ge waagd en het is meegevallen. Er was een vreemde verhouding tegenover het an dere secretariepersoneel, maar deze werd langzamer hand beter. Na de controle bij den gemeente-ont- vanger, die ook zeer sgeptisch tegenover den nieuwen dienst stond, volgde die van de bedrijven. Er waren *ele moeilijkheden, maar deze werden tenslotte over wonnen. Met den heer de Wit heeft spreker 25 jaar samengewerkt en daarom deed het hem genoegen, door den heer de Wit te worden toegesproken. jubilaris richtte voorts woorden van_ dank tot het secretariepersoneel en tot de besturen der woning bouwvereenigingen. Het werk bij deze vereenigingen beeft spreker steeds prettig gevonden. Hij werd daar beelemaal niet als een dwarskijker beschouwd. Ten- s'otte richtte de heer Van Doorn zich tot zijn eigen Personeel. Hij wees op den kameraadschappelijken °mgang en dankte voor de prettige samenwerking. De geschenken zullen spreker steeds herinneren en dezen prettigen dag. oor de toekomst hoopt spreker op een bestendiging jen de samenwerking en hij sprak den wensch uit, et er spoedig betere dagen voor de gemeente Velsen ■"Sen sanbreken. allen den heer vah Doorn en zijn gezin per- ,|.j ik hadden gefeliciteerd bleef men nog eenigen W gezellig bijeen. Herhaaldelijk heb ik de Nederlandsche bevol king ervoor gewaarschuwd op eenigerlei wijze de vijanden van Duitschland te begunstigen. Des ondanks is weer een ernstig geval van begun stiging van den vjjand voorgekomen. Op 7 Augus tus j.l. moest op Nedprlandsch gebied een Britsch gevechtsvliegtuig een noodlanding ma ken. De ongedeerd gebleven bemanning, be staande uit 6 personen, kreeg b\j haar poging om te vluchten steun van Nederlanders, die geld gaven, levensmiddelen en burgerkleeding. Nog dienzelfden dag werden de Engelschen gevangen genomen. De personen, die hulp verleend haddei} by de poging om te vluchten, zyn terstond voor een Duïtschen krijgsraad gebracht. Deze veroor deelde vijf hunner ter dood en drie anderen tot langdurige, deels levenslange gevangenisstraf. w.g. FR. CHRISTIANSEN Generaal der Vliegers. Den Haag, 14 Aug. 1941. Arbeidsjubilea aan de Papier fabriek K. Grinwis en M. van den Bos gehuldigd Onder zeer groote belangstelling is Vrijdagmorgen aan de heeren K, Grinwis, chef-machinist en. M. van den Bos. baas van de Buitenploeg, een huldiging be reid in verband met hun 40-jarig arbeidsjubileum bij de N.V. Ver. Papierfabrieken der" firma Van Gelder Zonen. De beide jubilarissen werden elk afzonderlijk'op het directiekantoor ontvangen, waar zij werden toege sproken door den heer Joan H. A. Kruimel en waarbij de heeren J. Smit en Ir. W. A. Staring, procuratie houders, mede tegenwoordig waren In hartelijke bewoordingen richtte de heer Kruimel zich tot jubilaris Grinwis. Spr. memoreeerde hierbij, hoe deze van meet af zich door ijver en toewijding heeft opgewerkt tot chef-machinist (een hoogst be langrijke functie aan het bedrijf) na achtereenvolgens de verschillende functies in de steeds zichuitbrei dende Centrale te hebben bekleed. Niet minder hartelijk was de wijze, waarop „baas" Van den Bos werd toegesproken. Ook hiér herinnerde de heer Kruimel aan den moeilijken en zwaren arbeid van vóór dertig jaren en hoe soms onder de meest moeilijke omstandig heden, alsmede den veelal langdurigen werktijd het werk in de Buitenploeg werd gedaan. Spr. schetste vervolgens de groote ijver en plichts betrachting van „baas" v. d. Bos, waardoor hü,. eerste kraanmachinist van de Buitenploeg zijnde, ruim 15 jaar geleden, zich de functie van baas zag toegewezen. De heer Kruimel ovei'handigde den beiden jubilaris sen een gouden horloge met inscriptie, het diploma van de 'Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, alsmede een enveloppe met inhoud. HULDIGING K. GRINWIS. In het schaftlokaal van de fabriek vond de huldi ging van den heer Grinwis door het personeel plaats. Ir. L. P. - Krijger.- bedrijfsingenieur van de Centrale, voërdé hierbij het woord, waarbij hij opmerkte, dat het een mooi moment is, als men terugdenken kan aan hetgeen, zoowel in het bedrijf door zijn reusachtige uitbreiding, als in het leven, is gepasseerd. Spr. releveerde de goede samenwerking met het personeel. Ten slotte bood spr. den jubilaris namens de aan wezigen een prachtig landschapschilderij van P. Wouter aan. alsmede een fraai album, verlucht met foto's van de nieuwste en modernste hoogedruk- ketel No. 28. waarin een opdracht-, terwijl aan me vrouw Grinwis, die met haar zoon deze huldiging bijwoonde, bloemen en,, een flacon reukwater werden overhandigd. Voor de geschenken bracht de heer Grinwis oprechten dank. HULDIGING M. VAN DEN BOS. In het milieu van zijn dagelijkschen arbeid, bij het Havenkantoor op de steiger, werd de heer M. v. d. Bos gehuldigd door het personeel. Dit geschiedde bij monde van den heer Ir. Staring, procuratiehouder. Dezen was het een groot voorrecht zich tot den be scheiden'jubilaris te mogen richten en memoreerde hetgeen reeds op het directiekantoor was uitgespro ken. Spr. beschouwde het als een bijzonder geluk, dat er zooveel jubilarissen aan het bedrijf voorkomen. In „baas" van den Bos aldus- spr., zien wij een wer kelijk goeden baas. Met den wensgh dat de jubilaris de hem nog res tende jaren met dezelfde toewijding en energie in goede gezondheid zijn werk mocht uitoefenen, bood spr. een fraaie fauteuil en een mooie pul met anjers aan. In zijn dankwoord hoopte de jubilaris de laatste jaren voor het bedrijf zijn beste krachten te mogen gevën. Zoowel ten huize van den heer Grinwis als van den heer Van den Bos bestond eveneens groote belang stelling bij hun jubilea. DENK OM DE VERDUISTERING. Nu de avonden korter worden, behooren de wonin gen vroeger te worden verduisterd. Gebleken is, dat sommigen hierbij in verzuim zijn. Door de politie wordt daarom speciaal gecontroleerd ook aan de achterzijde der woningen. Verschillende In woners werden bekeur,d. Men zij dus gewaarschuwd. BEVERWIJK De aanvoer aan de bloemenveiling. Slechte weer van invloed Ook aan de aanvoeren aan de bloemenveiling 't. Centrum" was duidelijk te merken, dat de weers omstandigheden van nadeeligen invloed zijn geweest. J De snijbloemen bleken dermate van den harden wrnd te lijden hebben gehad, dat het aanbod, dat in dezen tijd altijd vrij groot is, heel wat minder was dan voorgaande weken. Een pleister op de wonde was j echter, dat dopr het kleinere aanbod de prijzen iets hooger waren.B j De geheele week werd e^i vrij groote hoeveelheid j lang gesneden gladiolen aangeboden. Hiervoor worden goede prijzen gemaakt, die varieeren van 20. tot 60 cent per 10 stuks. De kortgesneden soorten waren iets lager in prijs, maar brachten in doorsnee toch nog van 12 tot 23 cent op. Behalve het flinke aanbod gradiolen werden er heel wat lelies aangevoerd. De lelies zijn dit jaar van uitstekende kwaliteit. De roode tijgerlelies van buiten gingen evenals de rose kaslelies Rubrums voor goede prijzen van de hand. Tot nu toe worden voor vrijwel alle soorten bloemen goede prijzen gemaakt. Het zilveren priesterfeest van Pastoor L. H. Oudejans Na den feestelijken inzet is het zilveren 'priester jubileum van pastoor L. H, Oudejans een onver getelijke dag géworden. 's Morgens werd in de kerk door den jubilaris, met assistentie van de kapelaans Van Schijndel en Emmelkamp, een plechtige Hoog Mis opgedra gen. Onder deze plechtigheid heeft pastoor War- nink uit Kwintsheul de predikatie gehouden. Hier in schetste hij welk een vreugdevolle dag het voor den jubilaris is. Spr. dacht hierbij terug, hoe hij pastoor Oudejans al kende als misdienaar. Ook had hij het genoegen gehad hem bij zijn eerste H. Mis toe te spreken, en daarom was het voor spr. ditmaal een bijzondere vreugde pastoor Oudejans nu dok te mogen gelukwenschen. Na de taak van den priester geschetst te hebben, eindigde pastoor Warnink met den wensch, dat de jubilaris nog vele jaren in deze parochie zou mogen arbeiden. De misgezangen werden door de parochianen meegezongen. Onder de aamvezig^p merkten wij o.a. op deken P. J. Simons en pastoor v. d. Pa- voordt, den voorganger van pastoor Oudejans. In de St. Jozefzaal werd !s middags een druk bezochte receptie gehouden. Velen, waronder de notabelen en een deputatie uit de vorige parochie te Oudkarspel, kwamen dén jubilaris complimen teeren. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof, met een Maria-hulde door de kinderen. Aan het slot van het Lof heeft Pastoor Oudejans woorden van dank gesproken voor de vele blijken van belangstelling en medeleven bij zijn jubileum on dervonden De boonencampagne Op de langdurige droogteperiode in de maanden Juni en Juli zijn, op enkele dagen na, weersom standigheden gevolgd, die soms deden denken aan een vroeg ingetreden herfst. Dagen achtereen regen en ter afwisseling af en toe een „November"-storm in Augustus. Deze omstandigheden hebben er fee geleid, dat het boonengewas er allermihst best*voorstaat. Aan vankelijk waren de vooruitzichten voor den oogst vrij goed. Door den hevigen regenval treedt reeds vrij veel „roest" in het gewas op, dat daardoor aan kwaliteit inboet. Hiermee zou het echter nog wel gegaan zijn als de regen niet gepaard was ge gaan met stormvlagen Op vele akkers zijn heele hoeken uit elkaar gewaaid en tegen den grond ge slagen. Ook zijn vele boonen afgewaaid. Aan de aanvoeren aan de veilingen valt het thans1 ook duidelijk te merken, dat de weersomstandigJ heden van grooten invloed zijn geweest. Andere jaren was het om dezen tijd het hoogseizoen voor de boonen, maar ditmaal valt hiervan niet veel te merken. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Drie Engelsche schepen tot zinken gebracht. Besprekingen te Utrecht Commissaris-Generaal Schmidt confereert met den staf der N. S. B. Op 14 Augustus heeft de staf van de N.S.B. ir Utrecht een conferentie gehouden, waar com missaris—generaal Schmidt in diepgaande beschou wingen den binnen- en buitenlandschen politieken toestand heeft behandeld. De leider der N.S.B. ir Mussert, ging vervolgens uitvoerig in op de rede van den Commissaris-Generaal. De leiding der conferentie was in handen van den plaatsvervangenden leider der N.S.B. van Geel kerken. SCHOUW MET MELKBUSSEN OMGESLAGEN. Uit Lemmer: De ongeveer 60-jarige melkvervoerder J Stroband uit Sloten is met zijn schouw met melk bussen, tengevolge van een windvlaag op het Brande- meer omgeslagen. Hij wist zich nog aan een mast vast te grijpen, doch aangezien hij niet kon zwemmen, bleef hij den geheelen nacht dronddrijVen. Zoo vond men den bejaarden man Vrijdagochtend. Bij het aan wal brengen gaf hij nog teekenen van leven, doch korten tijd daarna is de man tengevolge van uitputting overleden Boven Duitsch gebied tien Britsche bommenwerpers neergeschoten. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 15 Augustus (D.N.B.) Het. opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Zooals reeds in een extrabericht is bekend ge maakt, werd Odessa door Roemeensche, Nikolajef door Duitsche en Hongaajsche troepen ingesloten. Ten oosten van den Boeg hebben snelle Duitsche formaties in onophoudelijke achtervolging van den verslagen vijand het belangrijke ertsgebied van Kriwoi Rog veroverd. Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front verloopen de gevechten met succes. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart heeft het luchtwapen voor de Oost kust van Schotland een vrachtschip van 5000 b.r.t. vernietigd en een ander groot koopvaardijschip ernstig getroffen. Andere gevechtsvliegtuigen brachten ten Oosten van Can Cromer en Great Yarmouth twee koopvaardijschepen met tezamen 15.000 b.r.t. tot zinken, die deel uitmaakten van convooien. Twee vrachtschepen werden ernstig beschadigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan de Oostkust van Engeland. In Noord-Afrika plaatsten gevechtsvliegtuigen een voltreffer op een Britschen torpedojager. Ten noorden van Sidi el Barrani bij den aanval van een vrij sterke Duitsche gevechtsformatie' op het vliegveld Ismaïlia in den nacht van 13 op 14 Augustus ontstonden groote branden in hangars en barakken. Aan de kust van het Kanaal schoten jagers pn luchtdoelartillerie Donderdag negen Britsche jachtvliegtuigen omlaag. De vijand Het vannacht op verschillende plaat sen in Noordwest- en Noord-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. Nacht jagers en luchtdoel artillerie schotert tien der aanvallende Britsche bommenwerpers neer." De Productieslag Een tentoonstelling in den Haag van 19 tot en met 23 Augustus De commissie-Posthumae die zooals men weet tot doel heeft den Productieslag te bevorderen, heeft besloten ter bevordering van haar streven allerwege medewerking te verkrijgen voor haar streven het Ne derlandsche volk te voeden uit eigen bodem een ten toonstelling in den Haag te organiseeren onder den ti tel „Productieslag in Europa". Deze tentoonstelling wordt gehouden van 19 tot en met 23 Augustus in het gebouw „Pulchri Studio". Op 18 Augustus zullen ongeveer duizend personen uit landbouwkringen in een vergadering in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, eveneens te Den Haag, bijeenkomen om te hooren wat dr. Posthuma en Staatssekretar Backe over dé „productieslagen" in de verschillende Europeesche landen en inzonderheid met befrekking tot ons land te zeggen hebben. In een interview heeft een der medewerkers van de commissie dr. Posthuma, ir. A. W. Ausems, die voor een belangrijk deel met de organisatie van de expo sitie belast is, aan een Tedacteur van het „Agrarisch Front" eenige bijzonderheden medegedeeld. „De tentoonstelling", zoo zeide hij, „brengt de woor den van de beide sprekers, dn Posthuma en Staats sekretar Backe, op geëigende, doch bovenal pakkende manier in beeld. Zoo zal, om maar eens een greep te doen, Staatssekretar Backe de noodzakelijkheid var productievermeerdering uiteenzetten, zoowel voor he den als voor de toekomst, want ook als de toestand weer normaal is, zullen de gewijzigde staatkundige ver houdingen tot productievermeerdering noodzaken. Verder zal deze Duitsche spreker vertellen over de wijze, waarop Duitschland het voorbeeld gaf om tot p.roductievermeerdering te komen. „Sinds vorig jaar is de blokkade tot geheel Europa uitgebreid", aldus ir. Ausems, „en hierdoor werd het noodzakelijk, dat, wat Duitschldnd als eerste begonnen is, ieder land in ons werelddeel moet navolgen, willen de volken van Europa niet verhongeren". Dr. F. E. Posthuma zal een uiteenzetting geven over hetgeen er in Nederdand reeds ie gedaan, waarna richtlijnen zullen worden uitgestippeld van wat er nog dient te geschieden. Hierbij is er vanuit gegaan, dat slechts een volk,, dat zichzelf kan voeden, een zelfstandig volk kan zijn. In Pulchri Studio zullen groote wandborden met duidelijk sprekende beelden het in. .deze bijeenkomst gesprokene illustreeren. Voor wat het Nederlandsche deer betreft, toont dc tentoonstelling een keur van producten van den Nederlandschen tuinbouw en kweekerij. In eeh maquette wordt de verdeeling van den Neder landschen bodem, zooals die was vóór Mei 1940, plas tisch uitgebeeld. De tweede maquette geeft aan, hoe die verdeeling er in de toekomst uit zal zien. Midden tusschen de maquettes staat een gebekte tafel met een maaltijd geheel samengesteld uit pro ducten van eigen bodem en volgens het huidige bonnen rantsoen. NEGENTIEN ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. BERLIJN, 15 Augustus (D.N.B.) Donderdag en in den daarop volgenden nacht zijn in totaal 19 Engel sche vliegtuigen neergeschoten. De Engelschen ver loren 10 bommenwerpers bij hun aanval van 's nachts op het Duitsche rijksgebied. Dé andere 9 jagers wer den in luchtgevechten boven het' Kanaal vernietigd. Nieuw Verordeningenblad Ziekenfondsen onder toezicht van den Staat 's-GRAVENHAGE, 15 Augustus. Zaterdag 16 Augustus zal Verordeningenblad no. 34 verschijnen. Hei bevat de Verordeningen noj 153—161. Verordening no. 153 is een verordening, volgens wel ke op instructie van den Rijkscommissaris aan universi teiten of hoogescholen het beheer kan worden overge dragen van het curatorium op den presideerenden curator. Verordening no. 154 behelst regelingen omtrent het Joodsche grondbezit, voor zoovel* dit niet reeds als landbouwgrond onder Verordening no. 102/41 valt. Het Joodsche grondbezit met inbegrip van hypotheken moet voor 15 September 1941 aangegeven worden bij het Nederlandsche Kadaster in Den Haag. Dit is ge machtigd het beheer van het Joodsche grondbezit over te nemen. Bovendien wordt iedere wijziging in den eigendom of den toestand van Joodsch grondbezit on derworpen aan een goedkeuring van den Rijkscommis saris. Verordening no. 155 behelst een aanvulling op de bestaande Verordening betreffende het binnenrei- zen in of vertrekken uit het land. Er is een strafbepa ling ingevoerd. Verordening nr. 156 behelst de vorming van enkel voudige kamers bij bepaalde landgevechten en van een politierechtbank in Den Haag voor de uitsluitende behandeling van alle feithen die de politieke rust binnen de volksgemeenschap in gevaar brengen of uit politieke beweegredenen worden gepleegd. Verordening no. 157 behelst een aanpassing van den tekst der Verordening op de loonbelasting aan de' Ver ordening op de Inkomstenbelasting. Verordening no. 158 voert een van den werkgever te heffen nivelleeringsbijdrage van het loon in, waar van de opbrengst bestemd is voor dekking van de door de volgende verordeningen ontstaande grootere uitga- .ven op het gebied van de sociale verzekering. Verordening no. 159 voert de verhooging in van de uitkeeringen volgens de Wet op de Invaliditeit en op het ouderdomspensioen door toekenning van een spe- cialen toeslag van 25 tot 50 pet., die voor gezinsleden nog hooger wordt. Verordening no. 160 vormt de principieele Veror dening betreffende de reorganisatie van de ziekenfond sen. De ziekenfondsen worden onder toezicht van den Staat gesteld; er wordt een verplichte verzekering in gevoerd en de prestaties worden verbeterd. Verordening no. 161 brengt wijziging van de Ziekte verzekeringswet door het invoeren van een bijdrage voor kraamvrouwenhulp voor de gezinsleden van den verzekerde. UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Justitie van 14 Augustus 1941 is be last met de tijdelijke waarneming van het ambt van commissaris van politie te Maassluis de heer J. F. de Buck, inspecteur van politie le klasse te Vlaai-dingen. Bij beschikking van de secretarissen-generaal van de departementen van Landbouw en Visscherïj en van Binnenlandsche Zaken is met ingang van 12 Augustus 1941 benoemd tot directeur-generaal van den landbouw de heer G. Ruiter te Knijpe (Fr.) Gewonde bolsjewisten, krijgsgevangen gem aakt in den vernietigingsslag bij Repola, worden naar den medischen dienst gebr acht, teneinde daar behandeld te worden. (Suomen-Holland) Opbouwen 's-GRAVENHAGE, 15 Augustus. Sfct wil het nieuwe Duitschland van Adolf Hitler. Een nieuw Europa opbouwen. Een nieuwe orde ning vestigen. Ons werelddeel weer bewoon baar maken voor een ieder die werken wil en kan. En Stalin? Wat wil deze? Het Bolsjewisme vestigen, dat is: Christendom, beschaving en cultuur vernietigen. Dat beteekent: moord en doodslag, armoede en ellende. Nederlanders, de keuze kan toch niet moei lijk zijn. ^Is waar Christen en goed vader- lander is uw plaats immers aan de zijde van hen, die den opbouw willen? U kunt toch nimmer wenschen, dat Europa het slachtoffer wordt van een horde barbaren, die reeds 25 jaar een millioenenvolk onder drukt en het tenslotte in het ongeluk stortte? En als gij uw keuze gedaan hebt, u dus schaart achter de bouwers van het nieuwe Europa, voegt dan de daad bij het woord. Vele duizenden stelden reeds die daad. Zij strijden aan het Oostfront of maken zich ge reed daarheen te vertrekken. Zij begrijpen, dat zonder strijd geen overwinning mogelijk is. Zij beseffen, dat ook? Nederland zijn aan deel moet leveren, wil het straks een eervolle plaats in het nieuwe Europa kunnen innemen. Zij zijn de sloopers van het bolsjewisme, maar tevens de bouwers aan de nieuwe toekomst van ons vaderland. Een nieuwe toekomst bouwen voor ons land en volk. Er is geen schooner doel. Het is uw plicht daaraan mede te werken. Verzaak die plicht niet, maar meldt u aan bij het YRIJWILLKsERSlEGIOEN MËOE^UND Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1