IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Geheele gebied van den Dnjepr in Duitsche handen Bonaariwijzing voor boter Ernstige verliezen der Sovjets in de Oekraïne. VELSEN BEVERWIJK 26e JAARGANG No. 245 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Dmuider Courant: Kennemerlaan 42, lümuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.13Ï&, per maand 0.55, per 3 maanden j^1.63, franco per post 2.05 per kwartaal, losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. V Victorie Duitschland. wint voor Europa op alle fronten. Extra bericht van bet Duitsche opperbevel Aanval op Odessa begonnen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 19 Augustus. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „De achtervolgingsgevechten in de Zuidelijke Oekraïne, warbij Duitsche, Roemeensche, Hon- gaarsche en Italiaansche afdeelingen in voorbeel dige wapenbroederschap hebben samengewerkt en voortreffelijke gevechts- en marschprestaties geleverd hebben, hebben het geheele gebied ten Westen van den Dnjepr in onze handen gebracht. Op de stad Odessa en eenige kleine bruggehoof- den aan den benedenloop van den Dnjepr, waar zich nog Sovjetstrijdkrachten bevinden, is de aanval begonnen. Bij deze gevechten heeft de vijand uiterst zware verliezen geleden. Ongerekend het gevan- genenaantal in den slag van Oeman zijn ongeveer 60.000 gevangenen gemaakt. Verder zijn 84 pant serwagens, 530 stukken geschut en veel ander oorlogsmateriaal buit gemaakt. In de oorlogshaven Nikolajev vielen de vol gende op stapel staande oorlogsschepen in onze handen: Een slagschip van 35.000 ton, een krui ser van 10.000 ton, 4 torpedobootjagers en 2 duikbooten. Verder werd een kanonneerboot tot zinken gebracht, een tweede zwaar beschadigd, een drijvend dok vol locomotieven buit ge maakt. Bij den aanval op de haven van Odessa heeft de luchtmacht 9 groote troepentransportschepen door zware bomtreffers onbruikbaar gemaakt en 3 oorlogsschepen, waaronder een zwaren kruiser, beschadigd. Ook bij de gevechten in het gebied van Kiev en Korosten heeft de Sovjetweermacht zware verliezen geleden. Sedert 8 Augustus zijn hier 17.750 gevangenen gemaakt en 142 pantserwa gens, 123 stukken geschut, een pantsertrein en veel ander oorlogsmateriaal buit gemaakt". Economische misdrijven worden zwaar gestraft. 's-GRAVENHAGE, 19 Aug. (A.N.P.) Voor den Eco- nomischen Rechter in Den Haag hebben wederom eenige lieden terecht gestaan wegens economische misdrijven. V., die clandestien thee had gekocht, werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Een andere verdachte zag zich veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden wegens clandestie- nen thee-handel. Bovendien werd zijn onmiddelijke gevangenneming gelast. Hetzelfde gold voor H.; die een clandestienen handel in vleesch dreef, Tenslotte werd v. d. M. veroordeeld tot een gevangeniosstraf van acht maanden en een geldboete van f 200 subs. 4 weken hechtenis. Herhaaldelijk wordt door deri verdediger gepleit, dat de algemeene opinie is, dat de economische mis drijven van onschuldigen aard zijn. Telkens wijst de rechter er op, dat en waarom deze meening verkeerd ls. Wanneer deze opinie niet te veranderen is, zal de delinquent, wetende hoe de opvatting der rech terlijke macht is en het risico op zich nemende, moe ten boeten, zonder dat de algemeene opinie een factor geweest is bij de bepaling der strafmaat. Er wordt aan herinnerd dat de maximum-gevange nisstraf voor deze misdrijven tien jaren is, zoodat de rechterlijke macht dus nog altijd ver beneden dit maximum is gebleven. De moord te Est. Onderzoek naar de oorzaak. EST, 19 Augustus. In verband met den moord te Est bij Geldermalsen kan nog het volgende ge meld worden: Zondagavond was het slachtoffer K. Scheffer met twee vrienden een fietstochtje gaan maken. Omstreeks middernacht waren zij in Est terug. In de kom van het dorp, eenige honderden meters van het café „De Tip" af, stapte het drietal van de fiets en bleef wat praten. Met een korten groet voegde de caféhouder van „De Tip" zich bij het gezelschap; deze stak onmiddellijk den 24-jarigen Scheffer in het hoofd. De dader sloeg met de fiets op de vlucht. Later bleek, dat hij rechtstreeks naar het naburige dorp Opijnen gereden is en zich daar bij de poli tie gemeld heeft. Hij is onmiddellijk in verzekerde bewaring gesteld. Dadelijk na den aanslag werd een dokter uit Gel dermalsen ontboden, die den jongeman de eerste hulp verleende. Eenige oogenblikken later echter gaf het slachtoffer den geest. De dader leefde in onmin - met zijn vrouw, die niet meer bij hem woont, doch die elders in betrekking is. Het schijnt, dat Scheffer omgang heeft gehad met de echtgenoote van den dader. Nieuwe turfprijzen vastgesteld. 's-GRAVENHAGE, 19 Augustus. In de Staats courant van Maandagavond zijn opgenomen de prijzenbeschikkingen turf no. 2 en 3, welke met ingang van heden de prijzenbeschikking turf no. 1 vervangen. De vervallen beschikking no, 1 gaf slechts de prijzen aan, welke door de verveners aan de han delaren berekend mochten worden en tevens een formule ter berekening van den consumentenprijs. Deze consumentenprijs weid sterk beïnvloed door de kosten van vervoer van het veengebied naar de woonplaats van den consument, welke kosten ech ter door den verbruiker vrijwel niet te controleeren waren. De nieuwe beschikkingen ondervangen hier bij in de practijk gerezen bezwaren. De prijzen- beschikking turf 2 stelt nieuwe iets verhoogde prijzen, welke door den vervenèr aan den hande laar in rekening gebracht kunnen worden De ver hooging vindt zijn oorzaak in de nieuwe regeling van de omzetbelasting en in de loonsverhooging van 10 procent, welke bij het begin van de cam pagne 1941 aan de veenarbeiders is toegestaan. Dé prij zenbeschikking turf 3 geeft de prijzen, Welke ten hoogste aan de verbruikers berekend mogen worden .Het land is hierbij in 9 rayons ver deeld: teneinde het verschil in transport- en distri- butiekosten in de meer of minder ver van de pro ductiegebieden gelegen steden tot uitdrukking te brengen. De détailprijzen voor verkoop in Drente konden uiteraard belangrijk lager gesteld worden dan voor verkoop in Rotterdam of 's-Gravenhage. Verschillende misstanden in den turfhandel, welke heden weer van veel grooter belang is dan enkele jaren geleden gullen door deze nieuwe prij zenbeschikkingen uit den weg geruimd worden. Een gelukje van 500.—. Maar het bewijsstuk kwam in verkeerde handen. AMSTERDAM, 19 Aug. (ANP). Het gebeurde in de Van Baerlestraat te Amsterdam, dat een hoofd stedeling, die met zijn dochtertje van anderhalf jaar een wandeling maakte, een colporteur met Winter- hulploten ontmoette. De loten met hooge prijzen lokten en de vader, die veel vertrouwen had in het geluk van zijn kind, liet zijn dochtertje een greep doen in de kist met enveloppen. Het lot werd ge opend en het kind bleek inderdaad geluk te hebben, want inplaats van de mededeeling die de minder gelukkige stervelingen plegen te ontvangen en die luidt: „Dit stamlot heeft niets gewonnen", las de kooper hier „Het stamlot heeft f 500 gewonnen". Vijfhonderd gulden in geen peuleschilletje en het is begrijpelijk, dat er in de Van Baerlestraat vreugde heerschte. Het lot werd in twee stukken verdeeld. Het eene bleef bij den colporteur en het andere verhuisde naar den gelukkigen winnaar. Nu zou een dergelijke verdeeling volkomen cor rect zijn geweest als het een prijsje van f 10 of lager had betroffen. De colporteur had dan n.l. den prijs kunnen uitbetalen en als bewijsstuk het halve lot moeten behouden. Maar nu de prijs zoo hoog was, moest de winnaar met het geheele lot naar Den Haag. Het stuk dat hij nog over had, was echter waardeloos, zooals hij al spoedig ondervond. De colporteur had het goede deel behouden, om er, zooals hij zeide, reclame mee te maken. Maar er kwam een mijnheer, die veel meer van reclame wist en die het papiertje graag koopen wou voor een gulden. De colporteur stond het lot af voor dien prijs. Onmiddellijk toog de onbekende naar Den Haag, waar hij f 500 incasseerde. De eerlijke winnaar, die achter het net vischte, waarschuwde de politie en tenslotte werd de zaak zoo geregeld, dat de man nog f 250 kreeg uitbetaald van Winterhulp Nederland, die reeds f 500 had uitgekeerd aan den verkeerde. De 64-jarige colporteur, die de beste helft van het lot voor een gulden had verkocht, werd inge rekend en vandaag stond hij terecht voor de va- cantiekamer van de Rechtbank te Amsterdam, ge presideerd door mr. Meijlink. De man gaf toe het lot te hebben verkocht, maar hij zeide dit in zijn verbouwereerdheid te hebben gedaan. Hij had het alleen willen houden om er reclame mee te maken, maar toen hij er een gulden voor kon krijgen, had hij het maar weg gedaan. Den gulden had hij bovendien aan Winterhulp ge schonken, zoodat hij er niets aan verdiend had. Het was een vreemd geval en de Officier van Justitie, mr. dr. P. Kleene, vond het ernstig ge noeg om er zes maanden gevangenisstraf voor te eischen. De verdediger mr. W. C. I. A. van Everdingen, zeide, den indruk te hebben, dat de man te goeder trouw was geweest. Hij vroeg daarom vrijspraak. Een verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling werd door de Rechtbank afgewezen. Op Dinsdag 2 September zal de rechtbank uit spraak doen. GESLOTEN TIJD VOOR HET VISSCHEN MET DE ZALM- OF ELFTZEGEN. 's GRAVENHAGE, 19 Augustus. Bij beschik king van den Secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij, is bepaald, dat in het belang van de uitoefening van de visscherij de gesloten tijd voor het visschen met de zalm- of elftzegen in 1941 zal ingaan op 30 Augustus in plaats van 16 Augustus. (A.N.P.) 's-GRAVENHAGE, 20 Augustus. De secretaris generaal van het depaftement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Donderdag 21 Augustus tot en met Zater dag 6 September a.s. de met „29" en „30" ge- nummerde bonnen van de boter- en vetkaarten, elk recht geven op het koopen van 250 gram boter. Op de bonnen van de vetkaart wordt per 250 gram boter 22'/2 cent reductie verleend. De met „28" genummerde bon van de thans in gebruik zijnde boterkaart en vetkaart zal niet worden aangewezen en kan derhalve worden ver nietigd. GROSSIERSPRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. 's-GRAVENHAGE, 19 Augustus. In het belang van de groentenhandelaren die hun groenten en fruit van den grossier betrekken, heeft de gemach tigde voor de prijzen in een officieele publicatie, de grossiersprijzen bekend gemaakt, waartegen groenten en fruit ten hoogste aan détaillisten mo gen worden verkocht. Het betreft hier niet vast gestelde maximumprijzen, maar de allerhoogste prijzen, voor de beste kwaliteiten, waarboven in geen geval groenten of fruit verhandeld mogen worden. De détaillisten zullen goed doen bij hun aankoo- pen van deze officieele publicatie gebruik te ma ken en te weigeren iedere overtreding van de daarin genoemde prijzen te aanvaarden. Rood-wit-blauwe fietsvlaggetjes verboden. 's-GRAVENHAGE, 19 Augustus. Van bevoegde zijde wordt het publiek in herinnering gebracht, dat het volgens een door den Commissaris-generaal voor de Openbare Veiligheid gegeven voorschrift verboden is, dat de Nederlandsche nationale vlag (rood - wit - blauw) voor betoogïngsdoeleinden wordt gebruikt en dat het misdien aan wielrijders verboden is vlaggetjes in deze kleuren te voeren, vermits dit als een demonstratie wordt beschouwd. De politie zal tegen overtreding streng optreden. Roosevelt over zijn onderhoud met Churchill. Een tweede ontmoeting met Lord Bcaverbrook. WASHINGTON, 20 Augustus (D.N.B.) President Roosevelt heeft op de eerste persconferentie na zijn terugkeer de klachten van de Amerikaansche pers over de aanwezigheid van Engelsche reporters aan boord of andere zoogenaamde geschillen „trivaal" genoemd. Roosevelt voegde hieraan toe dat de con ferentie naar zijn meening de democratiën veel ge holpen heeft, zij heeft vele kwesties opgehelderd, zij heeft overeenstemming gebracht over verschillende operaties en in het bijzonder ertoe geleid dat men het eens geworden is over verschillende problemen als mede over het feit, welke soort democratische landen ondersteund zullen worden. Roosevelt zeide voorts dat hij Dinsdag met Beaverbrook opnieuw het vraag stuk van de behoeften aan oorlogsmateriaal en de hiervoor ter beschikking staande mogelijkheden heeft besproken. Hij beeft het leger en de marine opdracht gegeven nieuwe tabellen op te stellen over datgene, wat zij niet alleen in 1942, doch ook in 1943 noodig hebben. Hij heeft den Engelschen verzocht hetzelfde te doen. Na een citaat uit Sandburg's biografie over Lincoln te hebben voorgelezen, volgens welke men, indien de oorlogstoestand beter schijnt te worden, niet zijn spanningen mag verminderen, doch in tegendeel de lendenen vaster moet omgorden, zeide Roosevelt nog: Het weerstandsvermogen van de Sovjet-Unie mag noch in Engeland noch in de Vereenigde Staten tot de zelfmisleiding voeren dat men thans zijn inspan ningen kan verminderen. Tenslotte weigerde Roosevelt commentaar te leve ren op den tegenwoordigen gespannen toestand met Japan. Nederlandsche Volksdienst. Het terrein, waarop de Nederlandsche Volks dienst zijn sociale taak gaat vervullen is onbe perkt, omdat werkelijke sociale arbeid niet binnen vooraf bepaalde grenzen is vast te leg gen. Een even grootsche als schoone taak zal het zijn, doordat speciaal de hulp en steun, die de Nederlanders elkaar willen verleenen, zal wor den ingeschakeld. Om dit doel te bereiken is de medewerking noodig van zeer velen, die zich tot socialen arbeid voelen aangetrokken, als ook van diege nen, die in staat zijn door een offer de uitvoe ring van dit veelomvattende werk mogelijk te maken. Daarom melde men zich als vrijwilliger(ster) of men late zich als lid inschrijven, waaraan een vaste maandclijkschc bijdrage is verbon den. Provinciale leider van den Nederlandschen Volksdienst voor Noord-Holland: D. G. Ave- is, Kenaupark 1, Haarlem. DYNAMO'S VOOR RIJWIELEN. Aanwending van nikkel, aluminium en magnesium verboden. 's GRAVENHAGE, 19 Augustus. Bij beschik king van den Secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is be paald, dat nikkel, aluminium, magnesium en hun legeeringen, in iederen vorm en iederen graad van verwerking, ook in den vorm van plateeringen, be kleedingen of andere deklagen, niet meer mogen worden gebruikt voor de vervaardiging der hier onder genoemde producten en hun onderdeelen: a. dynamo's voor rijwielen; b. magneten voor rijwieldynamo's. Deze beschikking treedt in werking op den dag faarer afkondiging. (A.N.P.) Door den succesvollen opmarsch der troepen in de Westelijke Oekraïne is Odessa thans ingesloten. Een overzicht van een der hoofdstraten in deze belangrijke Sovjet-havenstad aan de Zwarte Zee. (Foto Orbis-Holland) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht 20.000 ton op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. Aanvallen op Tobroek. HOOFDKWARTIED VAN DEN FÜHRER, 19 Augustus (DNB) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal bericht gemeld is, hebben de achtervolgingsgevechten in de Zuidelijke Oekraïne, waarbij Duitsche, Roemeen sche, Hongaarsche en Italiaansche troepen in voorbeeldige wapenbroederschap hebben samen gewerkt en voortreffelijke gevechts- en marsch prestaties hebben geleverd, het geheele gebied ten Westen van den Dnjepr in onze handen doen vallen. Op de stad Odessa en eenige kleine brug- gehoofden aan den benedenloop van den Dnjepr, waar zich nog Sovjetstrijdkrachten bevinden, is de aanval begonnen. Bij deze gevechten heeft de vijand uiterst zware ver-liezen geleden, ongerekend het ge- vangenenaantal in den slag van Oeman zijn on geveer 60.000 gevangenen gemaakt. Verder zijn 84 pantserwagens, 530 stukken geschut en veel ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. In de oorlogshaven Nikolajev vielen de volgen de op stapel staande oorlogsschepen in onze handen: een slagschip van 35.000 ton, een krui ser van 10.000 ton, 4 torpedobootjagers en 2 duikbooten. Verder werd een kanonneerboot tot zinken gebracht, een tweede zwaar beschadigd, een drijvend dok vol locomotieven buitgemaakt. Bij den aanval op de haven van Odessa heeft de luchtmacht 9 groote troepentransportschepen door zware bomtreffers onbruikbaar gemaakt en 3 oorlogsschepen, waaronder een zwaren kruiser, beschadigd. Ook bij de gevechten in het gebied van Kiev en Korosten heeft de Sovjetweermacht zware verliezen geleden. Sedert 8 Augustus zijn hier 17.750 gevangenen gemaakt en 142 pantser wagens, 123 stukken geschut, een pantsertrein en veel ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Gevechtsvliegtuigen voor den grooten afstand hebben op den Atlantischen Oceaan twee vij andelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 20.000 ton, die deel uitmaakten van een krachtig verdedigd convooi, tot zinken ge bracht. Sterke afdeelingen der luchtmacht heb ben in den afgeloopen nacht met duidelijk waar neembaar succes aanvallen gedaan op het Engel sche scheepsbouwcentrum Sund.erland. Andere gevechtsvliegtuigen hebben verschillende vlieg velden op het Britsche eiland gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaan sche duikbommenwerpers de havenwerken van Tobroek aangevallen. Zij plaatsten treffers op opslagplaatsen van materiaal en op losplaatsen. Een vijandelijk schip werd ernstig beschadigd. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht» op eenige plaatsen in West- Duitschland bommen laten vallen. De burger bevolking leed geringe verliezen. Er is geen schade toegebracht aan oorlogsindustrie of mili taire objecten. Nacht jagers, gevechtsvliegtuigen en afweergeschut hebben 12 Britsche bommen werpers neergeschoten. Enkfele Sovjetvliegtui gen, die naar Noord-Oost-Duitschland vlogen, werden gedwongen van koers te veranderen". Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Geringe schade door uitgeworpen bommen./ BERLIJN, 20 Aug. (D.N.B.) In den nacht van 19 op 20 Augustus heeft de vijand met geringe strijd krachten boven het rijksgebied gevlogen en in Noord- Duitschland bommen neergeworpen, welke slechts onbeteekenende schade hebben aangericht. De artille rie der marine schoot een vijandelijk vliegtuig, neer. Bommen op Hongaarsch gebied. BOEDAPEST, 20 Aug. (D.N.B.) Een Sovjet vlieg tuig heeft Maandagochtend vroeg, naar het Hongaar sche persbureau M.T.I. meldt, in de nabijheid van het in Oost-Zevenburgen gelegen plaatsje Imecsfalve bommen neergeworpen. Zes bommen kwamen op open terrein tot ontploffing, terwijl een bom niet ontplofte. De aangerichte schade is zeer gering. Verliezen van de Britsche luchtmacht. Op 19 Augustus 24 toestellen. BERLIJN, 20 Augustusè (D.N.B.) De herhaalde pogingen van de Britten om het bezette' gebied aan het kanaal te naderen, zijn ook op 19 Augustus door de Duitsche luchtmacht met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Terwijl Dinsdagmiddag vroeg reeds elf Spitfires en eer. Bristol-Blenheim werden neergeschoten, hebben Duitsche jagers, de luchtdoelartillerie en de artillerie van de marine in het verdere verloop van den dag nog zeven Spitfires, twee Hurricanes en drie Bris- tol-Bleinheim-bommenwerpers neergeschoten. Het totale verlies van de Britsche luchtmacht bedroeg op 19 Augustus dus in totaal 24 vliegtuigen. Nieuw hewapeningsdepartement in Ver. Staten. Onder leiding van vice-president Wallace. WASHINGTON, 19 Augustus. In Congres kringen verluidt dat Roosevelt het plan koestert de leiding van de bewapeningscontröle vérstrek kend te reorganiseeren. Hij wil een opperleiding vormen, welke ook de functie van het departement voor Economische bewapening zal overnemen. Aan het hoofd van dit nieuwe departement zou vice- president Wallace geplaatst worden. Verder zou den minister Huil, de minister van Oorlog, Stim- son, de minister van Marine, Knox, en andere le den der regeering er deel van uitmaken. De beide oude bewapeningsbureaux zouden onder de nieuwe opperleiding blijven besaan, zoodat Wallace voor bewapeningsaangelegenheden boven Knudsen en Hillman zou staan. Hij zou in zekeren zin Roose velt's algemeen gedelegeerde voor alle vraagstuk ken der bewapeningsproductie worden. (United Press). Warme maaltijden aan de Papierfabriek. Ais bijvoeding bedoeld. Aan het personeel van de Papierfabriek is door de directie medegedeeld dat met ingang van een nader te bepalen datum zal worden overgegaan tot verstrek king van bonvrij warm voedsel, wat door de Cen trale Keuken zal worden geleverd. Het voedsel, dat als bijvoeding is bedoeld, wordt beschikbaar gesteld voor het geheele personeel en kan op iederen werkdag (ook op dagen, waarop niet wordt geproduceerd) worden verkregen. Om aan deze maaltijden deel te nemen zullen weekkaarten worden verkocht. De prijs voor het per soneel bedraagt 30 cent voor 6 porties, die driekwart liter groot zijn. De overige kosten worden door de on derneming gedragen. Naar wij nog vernemen zal de verstrekking van dit bonvrij warm voedsel waarschijnlijk reeds Maan dag a.s. ingaan. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1941 Zon op 6.51 Zon onder 20.54 Maan op 4.57 Maan onder 20.00 Weest zuinig met gas. Demonstraties van het Gasbedrijf. Dinsdagmidddag is in het veilinggebouw „Ken- nemerland" een demonsratie gegeven door het ge meentelijk gasbedrijf hoe op het gasverbruik be zuinigd kon worden. In zijn inleiding uitte de directeur, de heer H. J. de Groot, zijn vreugde over het feit, dat gezien de opkomst van dezen middag reeds vele gasver- bruiksters de moeilijkheden van de rantsoeneering overwonnen hadden. Want ais üe dames hiervan met zoo op ae hoogte zijn, zouden zij wel bij deze demonstratie geweest zijn. Spr. spoorde daarom de aanwezige dames aan de raadgevingen verder te vertellen. De directeur vervolgde met te zeggen, dat in ons land reeds 2000 boeten zijn opgelegd en dat 100 verbruikers van gas en electriciteit zijn afge sneden. Ditmaal is het ernst met de rantsoeneering. Bij vele gebruikers heeft de meening post gevat, dat het zoo'n vaart niet zou loopen. Deze optimis ten moest hij echter teleurstellen. De maatregelen worden doorgevoerd, (zooals zij zijn voorgeschre- veh. Daarom had deze demonstratie-middag een grootere opkomst verdiend. Iedere verbruiker zal een kaart ontvangen, waar het rantsoen voor de komende periode op ver meld zal staan. Om het rantsoen niet te overschrijden is in de. eerste plaats noodig te bezuinigen en de meter zelf te leeren opnemen. In onze plaats zijn echter twee soorten meters met verschillend telwerk. De nieuwere meters zijn gemakkelijk af te lezen, maar het oudere model vraagt extra aandacht. De directeur gaf daarom een „ezelbruggetje" aan de dames op. Een kubieke meter gas kost 8 cent, dus voor een dubbeltje (muntmeter) ontvangt men 1 yA M3. gas. Stel dus, dat de verbruiker in een periode van 69 dagen 60 M3. gas mag gebruiken, dan mogen 48 dub beltjes gebruikt worden. Honderden gasverbruikers hebben nu reeds, zon der te probeeren om te bezuinigen, getracht een hooger rantsoen te vragen. Al deze aanvragen zijn evenwel afgewezen. Probeer met het rantsoen uit- te komen en als alles is getracht om het rantsoen niet te boven te gaan, dan heeft de verbruiker bij een aanvrage meer kans van slagen. Degenen, die hun plicht doen, hebben het recht van VKjgen, aldus spr. Slechts bij exceptioneele gevallen? o.a. bij ziekte en gezinsvermeerdering, waarbij een doktersverklaring overlegd moet worden, kan een hooger rantsoen direct toegestaan worden. Het bedrijf heeft den grondslag gelegd om tus- schen de verbruikers en het bedrijf meer contact te verkrijgen. Bij deze rantsoeneering moeten de ver bruikers ook bedenken, dat er in den wereldoorlog slecht gas was, gepaard aan hooge prijzen en gas- looze uren, soms was er heelemaal geen gas. Nu moet alleen 25 procent bezuinigd worden. Hierna was het woord of liever de daad aan mej. Kooremans, de kookleeares van het bedrijf, om de dames eenige wenken te geven voor zuiniger gebruik van gas. De proef op de som werd genomen met het koken van aardappelen (1 y2 K.G.) met en zond der behulp van de hookist. Met de hooikist, die beter papierkist had kunnen heeten, omdat zij uit practische overwegingen met proppen papier was opgevuld, werden de aardapperen die eerst 7 mi nuten gekookt hadden in de kist gaar gemaakt. Dit kostte precies 48 liter gas. Voor de aardappelera die geheel op het gas werden gekookt, gaar waren* was 82 liter noodig. Een aanmerkelijke bezuini ging dus. Voorts gaf mej. Kooremans nog tal van prac tische wenken aan de huisvrouwen. Tenslotte werd aan de dames geleerd, hoe zij de meter moesten opnemen. Donderdagmiddag wordt weer een demonstratie gegeven.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1