r Tabaksoogst aan den Rijn. Hervatting. V Spaxt en Spet Regen. 't Einde van de vrije dagen Van'de schooljeugd is in zicht, Strakjes komt dé school weer plagen Met haar dagelijksche plicht. Hier'en daar is al begonnen. Waar de allerprilste jeugd Zich kan laven aan de bronnen Van de kennis tot haar vreugd. Oudere scholieren worden. Thuis weer aan het werk gezet. Dit en ••dat moet nog in orde. Hier endaar moet op gelet. Zijn nu voor de nieuwe klasse Alle boeken aangeschaft. Waar zijn potlooden en tasschen, Zijn de boeken al gekaft? Ben je klaar voor 't herexamen, Is je taak nu eindlijk af? Niet? Je moest je toch wel schamen, Straks begint-het weer met straf. Enkle weken opgeborgen Komen, tegen 't nieuw begin, De bekende schoolsche zorgen Weer terug in het gezin. 't Einde van de vrije dagen Van de schooljeugd is in zicht, Strakjes komt de school weer plagen Met haar dagelijksche plicht. Het bestuur van de gemeente en de provincie Uitvoeringsbesluiten Ter uitvoering van de nieuwe verordening, re gelende het bestuur van gemeenten en provin ciën vermeldt thans de Staatscourant Uitvoerings besluiten, waaraan wij het volgende ontleenen: GEMEENTEBESTUUR De burgemeester Overeenkomstig het bepaalde in artikel 3 der Ver ordening treedt de burgemeester in de plaats van de organen, welker werkzaamheden rusten. Bij hem berust het bestuur dergemeente Zoo dikwijls de gemeentewet den gemeentebesturen rechten toekent of verplichtingen oplegt, treedt de burgemeester op. Indien ingevolge de gemeentewet voor de tot standkoming of de handhaving van een rechts geldig besluit van den raad, van burgemeester en wethouders of van den burgemeester medewer king in eenigerlei vorm van een der andere orga nen der gemeente is vereischt, blijft het desbetref fend voorschrift buiten toepassing. De burgemeester regelt bij een ter openbare ken nis te brpngen besluit het aan de wethouders toe gewezen arbeidsgebied. Raadslieden. De bepalingen van de gemeentewet betreffende de leden en de samenstelling en werkwijze van den raad vinden, voor zoover in--de Verordening of in deze beschikking niet anders wordt bepaald, geen toepassing ten aanzien van de in de artikelen 7 en 13 der Verordening bedoelde raadslieden en ver gaderingen. Indien ten gevolge van uitbreiding van het in wonertal der gemeente vermeerdering van het ge tal der raadslieden noodig is, gaat de burgemeester daartoe onverwijld over. - Is vermindering noodig, dan treedt deze in met de eerstvolgende openvallende plaats. Het toezichthoudend orgaan, den burgemeester gehoord, bepaalt of en tot welk bedrag de raads lieden der gemeente presentiegeld voor het bij wonen van de vergaderingen genieten. De burgemeester is voorzitter van de vergade ring der raadslieden Hij 'zorgt' voor de handhaving der orde in die vergadering. De "burgemeester bepaalt, dat een vergadering van raadslieden openbaar is, indien en voor zoover hun meening wordt gevraagd over onderwerpen, als bedoeld in artikel 50, eerste lid, der gemeente wet, alsmede over een voorgenomen wijziging van de grenzen der gemeente. Heeft de burgemeester in de gevallen, bedoeld in het vorig lid, bezwaar tegen het.houden van een openbaar vergadering, dan beslist het toezichthou dend orgaan. 5 De begrooting der plaatselijke inkomsten en uit gaven wordt met 'de noodige inlichting en beschei den jaarlijks, ten minste drie maanden vóór den aanvang van het jaar, waarvoor zij moet dienen, door den burgemeester aan de vergadering der raadslieden aangeboden. Zij wordt ten minste veertien dagen vóórdat zij in de vergadering wordt behandeld op de secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing ne- dergelegd en, hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. De burgemeester stelt regelen vast met betrek king tot de controle op het geldelijk beheer en de boekhouding van den ontvanger en de andere re- kenplichtige ambtenaren der gemeente. De burgemeester kan, ook al oefent hij de in het vorige artikel bedoelde controle niet zelf uit, het geldelijk beheer en de boekhouding der in het eer ste lid van dat artikel genoemde ambtenaren te allen tijde aan een onderzoek onderwerpen. Een gelijke bevoegdheid komt toe aan het toe zichthoudend orgaan. HET BESTUUR DER PROVINCIE. De Commissaris der Provincie. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 16 dei- Verordening treedt de Commissaris der provincie in de plaats van de organen, welker werkzaamhe den rusten. Bij hem berust het bestuur der provincie Zoo dikwijls de provinciale wet het provinciaal bestuur rechten toekent of verplichtingen oplegt treedt, onverminderd het bepaalde in artikel 17 der Ver ordening, uitsluitend de Commissaris der provin cie op. Indien ingevolge de provinciale wet voor de tot standkoming of de handhaving van een rechtsgel dig besluit van de Provinciale Staten, van Gede puteerde Staten of van den Commissaris mede werking in eenigerlei vorm van een der andere organen isi vereischt, blijft het desbetreffend voor schrift buiten toepassing. De Commissaris der provincie regelt bij een ter openbare kennis te brengen besluit het aan de bestuursraden toegewezen arbeidsgebied. Hij kan bij een ter openbare kennis te brengen besluit één of meer ambtenaren belasten met zijn vertegenwoordiging in bepaalde aangelegenheden, zoomede met die van de bestuursraden. De bestuursraden. De bepalingen van de provinciale wet betreffen de de leden der Gedeputeerde Staten en de sa menstelling en werkwijze van het college vinden, voor zoover in de Verordening of in deze beschik king niet anders wordt bepaald, geen toepassing ten aanzien van de bestuursraden, behoudens, voor wat de werkwijze betreft, in de gevallen, waarin de bestuursraden gemeenschappelijk met den Commissaris der provincie optreden. De Raadslieden. der provincie gehoord, bepaalt of en tot welk be drag de raadslieden der provincie presentiegeld voor het bijwonen van de vergaderingen genieten. De Commissaris der provincie is voorzitter van de vergadering der raadslieden. Hij zorgt voor de handhaving der orde in die vergadering. De Commissaris der provincie stelt regelen, vast met betrekking tot de controle op het geldelijk be heer en de boekhouding van de rekenplichtige ambtenaren der provincie. De visclistand in het TJselineer. De pos verdelgt jaarlijks 20 millioen muggenlarven. In „De biologie van de Zuiderzee tijdens haar drooglegging, mededeelingen van de Zuiderzee- cotnmissie van de Ned. Dierkunde Vereeniging schrijft Dr. B. Havinga over den wijzigenden visch- stand in het IJselmeer. Wij ontleenen hieraan het volgende. De aal heeft weinig verandering ondergaan. In 1933 is 2.1 millioen K.G. aal gevangen, in de jaren 19361940 jaarlijks gemiddeld daarvan 2.8 mil lioen buit gemaakt Men onderscheidt als in elk zoet water spïtskoppen en breedkoppen. De laatsten eten vrijwel uitsluitend visch, spiering en pos. De spiering is nog talrijk. In 1940 bedroeg de vangst tusschen 2 en 3 millioen K.G. en wel daar zij veel minder groeit dan vroeger, uitsluitend kleine vor men. die alleen voor pluimveevoedsel en visch- meelfabricage te gebruiken zijn. De hoeveelheid zoetwatervisch neemt nog elk jaar toe. In 1935 was de hoeveelheid gevangen snoekbaars, brasem en voorn 40.000 K.G., in 1940 1.700.000 K.G. en daar enboven nog 10 millioen K.G. pos. Pos en snoek baars zijn in hun voortplanting onafhankelijk van waterplanten, de andere soorten kunnen alleen daar paaien waar zich een' bodembegroeiing be vindt. Brasem, baars en voorn hebben het daar om in 1940 tot in totaal slechts 0.6 millioen K.G, gebracht. De 10 millioen K.G. groote hoeveelheid pos en de 3 millioen K.G. aal, die in 1940 in het IJselmeer is gevangen en daarin per jaar moet op groeien, daar de hoeveelheid niet achteruit g gebruikt per jaar het vijfvoudige aan voedsel van het bedrag, dat door groei toeneemt. Alleen de pos, voor wie het voedsel wat gewicht betreft voor de helft uit muggenlaVven bestaat, vernietigt per jaar ten minste 20 millioen K.G. muggenlarven of 70 K.G. per H.A. Zij kunnen dus van invloed zijn op den muggenstand, maar dezen niet volledig on derdrukken gezien het feit, dat in 1940 opnieuw een epidemie van deze dieren is opgetreden. Biolo gisch vormt het IJselmeer dus een uitermate inte- sant terrein. (De Vischstand). UIT WÜRTENMBERG TERUG. AMSTERDAM. 21 Augustus (A.N.P.) Van morgen zijn ruim vijfhonderd kinderen, die een vacantie van vijf weken in de Gouw Würtemberg- Hohenzollern in Duitschland hebben doorgebracht, aan het Centraal Station te Amsterdam aange komen. Oproep van Worosjilof. Aan de bevolking van St. Petersburg. HELSINKI, 21 Augustus. (D.N.B.) Maarschalk Worosjilof heeft vanochtend vroeg in een door de Moskousche radio verspreiden oproep de bevolking van St. Petersburg aangespoord ,als een man voor de verdediging van de sl^d op te staan". Naar in den oproep ,verder wordt gezegd, moet de bevol king „de verdediging van '•de stad versterken". Vooral is het noodig. de productie van oorlogsmate riaal te verhoo/jen. De oproep eischt waakzaamheid en onbarmhartigheid jegens lafaards en saboteurs. DE STRIJD IN HET OOSTEN. STOCKHOLM, 21 Augustus. (A.N.P.) De spe ciale Oorlogsverslaggever van Reuter, Alexander Werth, schrijft in een bericht uit Moskou, dat dé zware Duitsche druk in de Oekraine en in den Noord-westelijken frontsector onverminderd voort duurt. De verslaggever geeft te kennen, dat de Duitschers vermoedelijk zullen trachten, de ge- heele industrie der Sovjets in bezit te nemen. De volgende dagen zullen ons laten zien, zoo gaat het verder, of de Sovjets dit gebied willen verdedigen of dat zij zich achter de twee K.M. breede rivier den Dnjepr ter verdediging zullen inrichten. In verband met hetgeen de Duitsche troepen op het gebied van het overtrekken van riviererj, reeds hebben gepresteerd spreekt Alexander Werth er echter zijn ernstigen twijfel' over uit, of de Sovjets den Oostelijken oever van de rivier zullen kunnen behouden. MACKENZIE KING IN LONDEN AANGEKOMEN. STOCKHOLM, 21 Aug. (D.N.B.) De Canadeesche minister-president Mackenzie King, "is Donderdag ochtend, naar Reuter meldt, in Londen aangekomen. Hij werd begroet door den staatssecretaris van de Dominions Lord Cranborne, alsmede door den mi nister van Luchtvaart, Sir Archibald Sinclair. PEST IN HAIFA EN PORT SAID. Strenge toiowle op Turkschen invoer. ISTANBOEL, 21 Aug. (A.N.P.) De Türksche ha venautoriteiten moeten alle waren, die via Haifa ot Port Said binnenkomen. ?an een strenge hygiënische keuring onderwerpen. In Haifa en Port Said zijn den laatsten tijd nl. gevallen van pest voorgekomen. Duitsche aanvallen op het Suezkanaal. BERLIJN, 21 Aug. (D N.B.) In den nacht van 20 op 21 Augustus heeft de Duitsche luchtmacht mili taire doelen aan het Suezkanaal aangevallen. VERKLARING VAN MINISTER STIMSON. NEW YORK, 21 Aug. (D.N.B.) Naar Associated Press uit Denver (Colorado) meldt, heeft de Ameri- kaansche minister van Oorlog, Stimson, die vergezeld van den chef van den Amerikaanschen generalen staf, Marshall, op weg naar de manoeuvres aan de kust van den Stillen Oceaan, hier is aangekomen, in een interview verklaard, dat de Amerikaansche be- wapeningsarbeid niet zoo goed is als men wel zou wenschen, omdat, evenals 23 jaar geleden, een nauw keurig omlijnd doel ontbreekt. AANVAL VAN CLARK OP ROOSEVELT. WASHINGTON, 21 Augustus. (A.N.P.) In den Senaat merkte Clark op, dat de Britsche pers er klaarblijkelijk van uitgaat, dat de V.S. de verplichting op zich heeft genomen om te zijner tijd aan den oor log deel te nemen. Clark zeide, dat, indien er tijdens de besprekingen tasschen Roosevelt en Churchill in derdaad dergelijke verpachtingen zijn aangegaan, Roosevelt hiermede »ij:i volmachten ver overschreden heeft. Maar dan moeten wij de geheete wereld dui delijk maken, zoo riep Clark met stemverheffing uit, dat een geste van den pnricicnt of van wien ook, dre de V.S. tot deelneming au.i den oorlog verplicht, geen handeling van de regeerina is. Hoe zal de toekomst zijn van onze „toekomstsigaar"? AMERONGEN, 20 Aug. "De tabakspluk is hier- thans in vollen gang en in de karakteristieke, laag- neergehurkte schuren hangen reeds groote partijen zandblad te drogen. Hoewel de oogst in deze streek niet zoo goed is als andere jaren, daar de weersom standigheden den Nederlandschen „nicotineboer" parten hebben gespeeld, valt er toch, wat de kwali teit aangaat, een duidelijke stijging waar te nemen. Gedurende het laatste jaar zijn er fcn het district AmerongenEistRhenen ongeveer 6 tabaksvelden bijgekomen; in het geheel beschikt men hier thans over 21 tabaksplantages, die gezamenlijknaar schat ting een kleine 10.000 K.G. tabak leveren. Ook in het Land van Maas en Waal, waar de teelt onder deskun dige leiding bevorderd is en men getracht heeft, de vaüerlandsche tabak te veredelen, staan, de zaken er dito voor. De interesse voor de Nederlandsche tabak neemt steeds toe en in tuinbouwkringen doet men ver schillende experimenten om de kwaliteit op een hoo- ger plan te brengen. Het is toch immers geen- ge heim, dat een goede „Nederlandsche" sigaar feitelijk nog een wenschdroom is, daar onze hier geteelde tabak onvermengd, niet dat fijne aroma geeft, dat wij van de Indische en andere kwaliteiten gewend ziin. Maar daar de teelt, die sedert het midden van de 17 eeuw in onze lage landen beoefend wordt, thans weer een nieuwe opbloeïperiode tegemoet gaat, waarbij het aan des kundig advies niet onfbreekt, zal de Nederlandsche tabak in de toekomst stellig van beteekenis worden; nog zijn de vaderlandsche sigaren niet op de markt, daar de fabrieken nog op de oude voorraden draaien, maar dit is toch te verwachten. Maar wij zullen ook rook- en kauwtabak van eigen bodem krijgen, die naar men ons verzekerde in ieder opzicht aan de verwachtingen zullen voldoen. Wanneer men thans langs de uitgestrekte velden met de groote groene bladeren wandelt, waarvan de verschillende perceelen afgeschut zijn door boonen hagen de tabaksplant 'is immers zeer gevoelig voor wind is het eën aardig gezicht, de plukkers aan het werk te zien. Zij bepalen zich voorloopig alleeh tot de. uiterste bladeren, het zandgoed, waarna de oogst van het aardgoed en tenslotte van "het bestgoed volgt. De laatste naam duidt er geenszins op, dat met voortschrijden van de oogst de kwaliteit beter wordt; het bestgoed wordt r.l. alleen gebruikt voor pruim tabak. En dat deze pruim voldoet- blijkt uit het feit, dat de arbeiders heel dikwijls tijdens het werk een 'blikken doosje te voorschijn fialen, waaruilt zij .een stukje gedroogd onvervalscht Amerongsch bestgoed tusschen de tanden nemen. Met kruiwagens worden de bladeren naar de schuur getransporteerd, alwaar zij met een scherp mesje gekerfd wfrden om vervol gens aangespijld te worden, d.w.z.: zij worden aan lan ge stokken gestoken, die daarna zorgvuldig naast elkaar in de ruimte van de schuur, komen te han gen. Wanneer ge zoo'n tabaksschuur binnéntreedt en de mannen bij stapels bladeren en staken op den grond ziet zitten, terwijl op den achtergrond reeds groote partijen bladeren met de spits naar beneden te drogen hangen, dan zijt ge toch even geboeid door dit aparte schouwspel. Er moet heel wat gebeuren voordat de oogst van 1 H.A., die ongeveer 16 a 1700 K.G. opbrengt, in kannen en kruiken is; na het droog- proces van p.m. 3 a 4 weken volgt het fermenteeren, m.a.w. het broeien. Dit eischt veel vakkennis en on kundige handen kunnen hierbij de oogst Teelijk beder ven. Zoo omstreeks half September kan men zeggen, 'dat alles binnen is en staan de tabaksplanten als ge plunderde staken op het veld. In het voorjaar moeten zij dan opnieuw weer uitgezaaid worden; iedere goe de teler zorgt er dan ook voor, dat hij een paar „vroe ge" 1 planten heeft, die thans in bloei staan een bloeiende tabaksplant met de groote bloemtrossen is Het'is Augustus en dus regent het. Een dag zon der regen is uitzondering. Gij begeeft u per fiets maar uw dagelijkschen arbeid. Ge zijt hoopvol ver trokken zonder jas, misleid door een bedriegelij- ken laatsten zonnestraal en schuilt nu onder een boom^Die is verre van waterdicht en het is er me het schuilen naar. Het stroomt nu uit den hemel en er is geen portiek of luifel in den Hout te vinden. Ge aanvaardt den toestand dus met gelatenheid, terwijl uw kleeding hier en daar neiging tot door lekken gaat vertoonen en denkt aan de vacantie- -gangers dien gij, met- nobel attruïsme, beter weer gewenscht-hebt dan ge zelf in den aanvang van deze maand hebt genoten. De schoone wensch wordt niet vervuld. Straks zullen zij terugkeeren en dan moet ge zoo verstandig zijn alleen te vragen „Hoe was het?", hun aldus gelegenheid gevend uit te leggen, dat het op de Veluwe of in den Achter hoek veel minder geregend heeft dan hier. Met de opmerking „Jij hebt ook geen mooi weer getrof fen^' doet ge hun immers alleen maar displezier. Die commentaar werkt ontmoedigend. De aldus toegesprokene denkt: „Ik heb blijkbaar niet genoeg aan mijn vacantie gehad en ik had er zoo'n be hoefte aan" of wordt onaangenaam herinnerd aan zijn hooge uitgavenwant vaeanties met veel regen zijn ook altijd nog veel duurder dan mooi weer-vacanties. Dat komt er nog bij. Treinreizen kosten geld, fietstochten niet Overigens is het in de provincie buitenshuis goedkoop enbinnenshuis duur. In de steden is het -prècies andersom. Dit alles bedenkt, ge onder; dien natten boom. Te zeggen „Jij hebt ook slecht weer gehad" is even tactloos als de opmerking „Jij wórdt ook al aardig grijs", waardoor iemand zich. oud voelt of „Wat ben je bleek, scheelt er iets aan?"Mvaardoor velen zich ziek zijn gaan voelen. Bovendien blijft het toch maar een feit, dat vacantiegangers zich veel gemakkelijker in slecht weer schikken dan thuis blijvers. Zij hebben den tijd tot hun beschikking en wachten met uitgaan tot de hemel opklaart. Dat kunt gij. die arbeiden moet, u niet veroorloven. De vacantieganger wordt derhalve lang zoo nat niet als de thuisblijver.... Deze paradoxale ontdek king doet u, ondanks den lekkenden boom, glim lachen. Intusschen: wat doen wij in de toekomsl met die maand Augustus? Er zijn menschen die allang een algemeene ver vroeging van de vaeanties voorstaan. In de eerste plaats van de schoolvacanties, waardoor meteen het bekende euvel van examens-in-de-hitte zou vervallen. Maar daar zou de zomervrijheïd van de ouders zich meteen naar moeten regelen, anders zouden zij niet met hun kinderen uit kunnen gaan. Alle vaeanties van openbare en particuliere be drijven zouden derhalve ook vervroegd moeten worden. Waarbij, aangezien die een langen tijd in beslag plegen te nemen omdat bij te groote sa menvoeging teveel menschen gelijktijdig weg zou den gaan en dus de goede functioneering van de be drijven belemmerd zou worden, het gevaar zich voor doet dat mén in onze in den regel niet bepaald milde lentedagen belandt. Het' is niet eenvoudig. Rekenkunstenaars kunnen het wellicht oplossen ook zonder dat alle kinderlooze echtparen en vrij gezellen vacantie zonder zomerwarmte krijgen. Eén ding is zpker zoo denktgij onder dien boom in 1942 ga ik niet in Augustus met vacantie. En dat denken duizenden met u. Zij zullen de volgende maal er op slaap, van plaats te wisselen met de begenadigde Juh-gangers van dit jaar. Waarbij het grillige weerkantoor wellicht, al grinnikende, plot seling den gang van zaken weer eens zal om schakelen en Juli als een kletsnatte, Augustus als een stralend-zonnige maand inrichten. Want zulke kansen zitten er ook nog altijd m. Misschien zijn tenslotte de geduldigen, die er de vroege zons ondergangen voor over hebben om tot September te wachten, nog het best af. Maar die moeten geen kinderen hebben of hen alleen vaéantie laten hou den. Dit alles, zóóveel, overdenkt ge onder dien boom. En dan wordt het te laat, de regen weigert een voudig op te houden, wordt zelfs alweer wat er ger, de bladerkroon schijnt het water nu heelemaal niet meer te kunnen tegenhouden.... enfin, dan maar doorfiei&en. Ge komt in elk geval frisch op kantoor aan. En bedenkt dat het toch geen ver loren tijd,is geweest, want dit stukje groeit er uit. De teelt nam toe tusschen haakjes uniek waarvan hij het benoo- digde zaad kan winnen De planten worden dan onder glas uitgeteeld of met oliehoudend papier overdekt, omdat zij nog te teer zijn om dadelijk met ons vader landse?) -«klimaat.in aanraking te komen. De Amerongsche boeren, waarvan er velen van de oudere generatie nog alle knepen van het vak ken nen de vele schuren, die zoo typisch aan de zijkan ten opengeklapt kunnen worden, opdat de lucht er goed doorheen kan spelen, getuigen er nog van hoe eens de teelt hier bloeide gaan zich- weer voor den „vergeten" tabaksbouw interesseeren. Maar ieder een mag maar niet zoo beginnen; daar is vergunning voor noodig, omdat men terdege orde wil houden in de teelt dit is de ecnige weg om met den steun van tuinbouwdeskundigen en de experimenten der Ned. Heidemaatschappij tenslotte een Hollahdsche sigaar te verkrijgen, waarvan de rooker zal zeggen, dat hij haast geen verschil proeft. Duitsche nota aan den Cubaanschen zaakgelastigde. Cubaansche consulaten in Duitschland gesloten. BERLIJN, 21 Augustus (D.N.B.) Aan den Cfibéap- schen zaakgelastigde is een nota overhandigd, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat het gedrag van èen Cubaanschen consulairen ambtenaar in Duitsch land sedert vrij geruimen tijd tot ernstige klachten aanleiding heeft gegeven. De rijksregeering beschikt over materiaal, waaruit blijkt dat hij in Duitschland handelingen heeft verricht, welke buiten zijn be voegdheid liggen en welke de veiligheid van Duitsch land raken. Om deze redenen heeft de Duitsche regee ring besloten de Cubaansche consulaten in Duitsch land te 'sluiten en de Cubaansche regeering te ver zoeken, de Cubaansche consuls en voormalige -consuls, alsmede de Cubaansche employés en voormalige em ployés van de consulaire autoriteiten uit Duitschland terug te trekken. Deze maatregelen moeten op 5 September'ten uitvoer zijn gelegd. Sovjetvliegtuigeh boven Duitschland. Bommen ïn het open veld. BERLIJN, 21 Augustus (D.N.B.) In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn enkele Sovjet bommenwerpers, komende uit het Oosten langs de kust van de Oostzee, boven Noord-Duitschland verschenen. Zij kruisten gedurende vrij langen tijd in het wilde weg boven Duitsch gebied. Enkele lukraak op open veld neergeworpen bommèn richt ten geen noemenswaardige schade aart. Nieuwe mijnenvelden in de Zweedsche wateren. STOCKHOLM, 21 Augustus. (D.N.B.) De chef van de Zweedsche marine heeft volgens het Zweedsche persagentschap Tete medegedeeld dat „ter vergemakkelijking van de bewaking van. de Zweedsche neutraliteit" in de Zweedsche territo riale wateren tusschen 56 gr. 19V2 n»in. N.L. en 56 gr. 19 min. N.B. nieuwe mijnenvelden zijn gelegd. De scheepvaart wordt voor het bevaren van deze gebieden gewaarschuwd. Een vaargeul zal worden opengehouden. Door de bewakingsvaartuigen zullen aanwijzingen voor het varen in deze vaargeul worden gegeven. Het provinciale bestuur in Frankrijk Gouverneurs met provinciale raden. VICHY, 21 Augustus (A.N.B.) Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft naar aan leiding van de bijeenkomst van de spéciale com missie van den nationalen raad.voor de bestuurs hervorming een boodschap gericht tot den voor zitter van dit college, waarin hij de grondslagen van den toekomstigen bestuursvorm der.. Fransche provincies omlijnt. Het zal tot de" taak van de spe ciale commissie voor de bestuurshervorming be- hooren, zoo verklaart de maarschalk in zijn bood- sohap, om van de provincie een bestuurscentrum te maken, door de autoriteit van den staat te ver sterken, de besluiten der regeering snel ten uitvoer te leggen en op1 alle gebieden van het openbare leven een vernieuwing van het regionale leven tot stand te brengen. Aan het hoofd van de provincie zal als direct vertegenwoordiger van het staatshoofd een gouver neur worden benoemd, die het gezag van den staat zal belichamen. Zijn werkzaamheden zullen zich uitstrekken tot de geheele provincie. De speciale commissie voor de bestuurshervorming zal tot taak hebben rekening te houden met het feit dat Frank rijk een nieuwe orde toeyast, waarbij de chef van de provincie meer moet reageeren dan ingrijpen hr het bestuur. Naast den gouverneur der provincie zal een provinciale raad worden ingesteld, welke den gouverneur verslag zal uitbrengen ov<*r de cul- tureele, sociale en economische behoeften der pro vincie. Deze provinciale raad mag echter in geen geval een politiek kiescollege worden. De Duitsche opmarsch in de Oekraïne. Een oordeel uit Londen. BUENOS AIRES, 21 Augustus. (D.N.B.) In een bericht van den Londenschen correspondent van United Press, dat door de „Prensa" gepubli ceerd wordt, wordt de verovering van de Oekraïne een g»oot Duitsch succes genoemd. De snelle op marsch, aldus het bericht, heeft bewezen, dat de Duitsche oorlogsmachine ongekend krachtig en capabel is. De Sovjets zijn klaarblijkelijk niet tot een tegenoffensief in staat. Algemeen verwacht men'dat de Duitschers aan het Oostelijk front het initiatief blijven behouden. De gemeentelijke indeeling van Noord-Holland. Een Commissie van deskundigen ingesteld. Zooals men zich zal herinneren zijn verleden jaar plannen gepubliceerd tot het samenvoegen van een groot aantal gemeenten in ons land. Voor Noord- Holland was het de bedoeling; s1 gemeenten om te zetten in een dertigtal. Het Weekblad voor Gemeentebelangen meldt thans, dat het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland met instemming van den Secretaris-generaal van het De- partentent van Binnenlandsche Zaken besloten heeft om te dezer zake een nader onderzoek te doen in stellen door een commissie van deskundigeij onder leiding van Prof. Dr. H. N. ter Veen, hoogleeraar in de sociale aardrijkskunde en Jandbeschrijving aan de Universiteit van Amsterdam. Aan de commissie werd opgedragen om eén geografisch, sociografisch, econo misch en stedebouwkundig onderzoek in te stellen betreffende de provincie Noord-Holland en de ge meenten, waaruit deze is gevormd. Als resultaat van dit onderzoek worden concrete uitgewerkte voorstel len verwacht, zoowel omtrent wenschelijk geoordeel de samenvoegingen van gemeenten als t.a.v. in aan merking komende wijzigingen in het beloop van de onderscheidene gemeente-grenzen, waardoor tot in verre toekomst de gezonde ontwikkeling der Noord- Hollandsche gemeenten en daardoor van de provincie kan worden verzekerd. De bepalingen van de provinciale wet betreffen de de leden en de samenstelling en werkwijze van de Provinciale Staten vinden, voor zoover in de Verordening of vin deze beschikking niet anders wordt bepaald, geen toepassing ten aanzien van de raadslieden der provincie en de vergaderingen der raadslieden. De raadslieden der provincie genieten reis- en verblijfkosten voor het bijwonen van de vergade ringen, volgens regelen, bij provinciale verorde ning te stellen Het toezichthoudend orgaan, den Commissaris BARNEVELD Donderdag. Pluimveemarkt. Oude kippen f 1,25—2,45. Oude hanen f 1,25—f 2.50. Jonge hanen f 0,60—f 1,75. N. H. Blauwen per K.G. f2,25—f3,20. Jonge hennen f 1,50—f 2,75. «Tamme een den f 0,75—f 1,—. Ganzen f 8—f 12. Kalkoenen per K.G. f8—f 15. Tamme konijnen f4—£7. Wilde konijnen f 1,10— f 1,50. Piepkuikens f 0,25—f 0.35. Aanvoer 19000. Handel matig. Eiermarkt. Witte eieren tot f 1,05 per K,G. Eendeneieren £7 per 100 st.. Aanvoer 60.000. Handel vlug. Veemarkt; Zeugen f 120—f 200. Biggen f 10—f 19. Nuch tere kalveren £8—£20. Aanvoer 95. Handel redelijk. Zwemmen Ragnhild Hveger verbetert haar eigen wereldrecords. Op de 1500 en 1000 M. en 880 yards. KOPENHAGEN, 21 Augustus. (A.N.P.) De Deensche wereldrecordzwemster Ragnhild Hveger blijkt dit seizoen in uitstekenden vorm te zijn. Nauwelijks slaagde zij er eenige dagen geleden in het wereldrecord op de 800 Meter borstcrawl te verbeteren, of nieuwe succesvolle pogingen worden door haar ondernomen ter verbetering van reeds op haar naam staande wereldrecords. Zoo gelukte het haar gisteren te Kopenhagen het sinds 3 Juli 1938 op haar naam staande en eveneens 4e Kopenhagen gevestigde wereldrecord op de 1500 meter borst crawl met 48.7 sec. te verbeteren en van 21 min. 45.7 sec. te brengen op 20 min. 57 sec. Bij deze geslaagde poging verbeterde zij boven dien het eveneens op haar naam staande wereld record op de 880 yards (Stockholm 28 Febr. 1937 11 min. 16.1 sec.). Zij noteerde thans op dezen af stand 11 min. 8.7 sec. Tenslotte noteerde zij ook op de 1000 meter een beteren tijd. Het wereldrecord op dezen afstand staat reeds sinds 1936 op haar naam (23 Aug. 1936 Helsingoer 14 min. 35.6) en werd vervolgens in Februari 1937 (Stockholm 14 min. 23.3 sec.) en 11 Augustus 1940 in Helsingoer door haar verbeterd cn gebracht op 14 min. 9.2 sec. Gisteren noteerde zij op dezen af stand 13 min. 54.4 sec. Waterpolo Om het kampioenschap van Haarlem H. P. C. en Haarlem beginnen goed. De eerste ronde van het door H.P.C. georga niseerde waterpolotournooi om het kampioen schap van kring Haarlem van den N.Z.B. heeft geen verrassingen opgeleverd: de D.W.R.-dames zegevierden met 3—1 over haar Heemsteedsche zwemzusters; H.V.G.B. kreeg met 51 klop van Haarlem en de kampioen van de tweede klasse, V.Z.V., ging met dezelfde cijfers tën onder tegen het eerste team van H.P.C., waar in Braam op de middenvoorplaats buitenge- woon goed op schot was. Erg overtuigend was de 31 zege van de D.W.R.- dames echter niet. I}e Heemsteedschen, waarbij zich vooral de dames A. Sevensma en H. Bakker onder scheidden, gaven zoo goed partij, dat „De Water ratten" voor rust slechts met 10 de leiding kon den nemen met een doelpunt van mej. G..Zieren. Wel maakte mej. H. Zieren kort na do hervatting 20, doch een tegenpunt van H.P.C. bracht weer de noodige spanning. Mevr. De-Vries maakte aan alle onzekerheid een einde en zorgde er voor, dat D.W.R. met een 31 overwinning uit het water kon gaan. Doordat Ketelaar verstek liet gaan, kwam H. V. G. B. voor den strijd tegen Haarlem met slechts zes man uit. Haarlem liet een speler uitvallen tn nam kort na het aanvangssignaal de leiding, toen doelman Van Waard een schot van A. Spaander man verkeerd beoordeelde. Voor rust voegden J. van Hemsbergen en A. Spaanderman nog twee doelpunten aan »-de score toe. Haarlem bleef in de meerderheid. Eerst nadat Verdel en Van Hems- bergen de score hadden opgevoerd tot 50, slaagde J.. Hogeland er in, om na aardig samenspel met Anthonie, een tegenpunt te scoren, zoodat met 51 bet einde kwam. Met belangstelling werd .uitgezien naai- hetgeen V.Z.V. met zijn tweede-klasse kampioensploeg zou prestoeren tegen H.P.C. De tegenstand van de Vel- senaren is echter tegengevallen. Swier c.s. kregén tegen de geduchte Heemsteedsche achterhoede wei nig kans hun spel te ontplooien en in de V.Z.V.- achterhoede, was noch Duinker, noch Visman bij machte om Braam het schieten te beletten. Braam had doelman Wevers reeds tweemaal het nakijken gegeven, toen hij kort voor rust nog een .strafworp kreeg te nemen, welke in een doelpunt werd om gezet (30). De Heemstedenaren bleven ook na de hervatting over alle linies de sterksten en brachten den' stand op 50. Toen moest Leyenaar het water verlaten en kreeg Swier een strafworp toegewezen, waaruit hij scoorde en voor V.Z.V. de eer redde (51). Schaken De bondsschaakwedstrijden te Leeuwarden De uitslagen van Woensdag in de eeregroep waren als volgt: Ir. H. J. van Steenis, Amsterdam—A. J. Wijnands, Den Haag, afgebr. N. Cortlever, Amster dam—dr. J. H. O. Graaf van den Bosch, Hilversum, Vz—Vz- Kramer, Leeuwarden—C. Vlagsma, Rot terdam YzYz- Honkbal Een verrassing in het Scholen- tournooi. R. C. H. wint van H. H. C. Ook de twede wedstrijd van het Schoten-tournool was het aanzien ten volle waard. De partijen wogen uitstekend tegen elkaar op, zoodat feitelijk pas in de zesde innings de beslissing viel. Voor R.C.H. stond Van Eek den geheelen wedstrijd op de werpplaat, voor F H.C.-wierp Siepel vijf en een halve innings en Pijnakker één halve. Hun prestaties liepen zeer weinig uiteen. Van Eek wierp drie keer drie slag en drie keer vier wijd, de H.H.C.-werpers tezamen drie keer drie slag en vier keer vier wijd. Bovendien maakten beide partijen drie fouten. Een verschil zat er echter in het slaan. Hoewel de H.H.C.-ers natuurlijk den bal wel eens raakten, heeft geen hunner het tot een geldigen honkslag gebracht. Slechts vier keer i£ de bal buiten het binnenveld ge weest en drie keeren was een nul het gevolg. Ook de vierde keer had dit het geval kunnen zijn maar toen liet Willemse den reeds gevangen bal weer uit zijn handen springen. R.C.H. daarentegen bracht het tot vijf honkslagen, waaronder één van Weber, die twee honken waard -was. Toch brachten slechts twee van' die honkslagen R.C.H. een run op. Twee andere runs hadden de Sportparkbewoners te danken aan fouten van ^Bronk- horst, die den bal ver naast het derde honk wierp en een dito van Baas, die bij een poging om P. Kaestner op het thuishonk uit te tikken den bal liet vallen. Bij R.C.H. werden de fouten veel minder zwaar ge straft. Was het veldwerk dus over het geheel goed, de vele keurige aangooien van Kolk (R.C.H.) naar het eerste honk benevens die van Waalewijn mogen wel af zonderlijk vermeld worden. De cijfers der innings zijn: "H.H.C.: 1—0—0—0—0—1—0 - 2. R.C.H.: 0—1—O—2—0—2—* - 5. Ten slotte moet nog vermeld, dat H.H.C. zonder Hartog en Panman, R.C.H zonder Hoogendoorn speelde. Het gevolg van deze overwinning Is dat volgende week R.C.H. tegen Haarlem in het veld komt. Op verzoek van Haarlem is deze wedstrijd echter van Woensdag naar Donderdagavond verschoven. Eerst volgt echter nog E.D.O.—H.C.K. op Maandag» i avond.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5