IJmuider Courant Nieuwe bonnen Prijsvormingsbesluit 1941 Waar de zon opgaat DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Achtervolging van verslagen Sovjettroepen tot over den Dnjepr voortgezet. Iran zal tegen eiken aanval verzet plegen Finsche troepen 15 k.m. Viborg. van AAN HET OOSTELIJK FRONT. Een buitgemaakt bolsjewistisch pantserkanon wordt hersteld. (Foto Suomen-Holland) Prijszetting overeenkomstig het eerste kwartaal 1940 Verbod van niet-gerechtvaardigde inschakeling tusschen voortbrenger en verbruiker 's-GRAVENHAGE, 23 Augustus. In het Ver ordeningenblad van heden is verschenen een be sluit van de Secretarissen-Generaal van de depar tementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en -Visscherij, van Waterstaat, van Binnenlandsche Zaken en van Financiën betref fende prijsvorming. Hieraan is het volgende ontleend: Een iéder is verplicht de prijzen en vergoedingen voor goederen en diensten van eiken aard zoodanig te vormen, dat deze beantwoorden aan de eischen, welke het algemeen bélang, in het bijzonder met betrekking tot de oorlogsomstandigheden, stelt. Prijzen, welke hooger zijn dan devolgens het eerste lid geoorloofde, moeten Worden, verlaagd, ook dan, wanneer zij ""volgens andere prijsvoor- schriften geoorloofd zijn. Voor het overige blijven deze prijs voor schriften van. kracht. Nieuwe goederen mogen door den fabrikant, den ver- of bewerker worden verkocht ten hoogste tegen prijzen, welke worden verkregen door op telling van de toelaatbare inkoopsprijzen voor grond- en hulpstoffen, de toelaatbare directe loo- nen en de voor vergelijkbare transacties op 9 Mei 1940 door hem gemiddeld berekende absolute be dragen voor algemeene kosten en winst. Nieuwe goederen mogen door den handelaar worden verkocht tegen ten hoogste de prijzen, wel ke worden verkregen door optelling van de werke lijk betaalde-inkoopsprijzen/voor zoover deze niet hooger zijn dan de toelaatbare, en de absolute be dragen voor algemeene kosten en winst, welke de handelaar bij vergelijkbare transacties in het eer ste kwartaal van 1940 in het algemeen berekende of welke in die periode bij dergelijke transacties sis gebruikelijk kunnen worden: beschouwd. Bovenbedoelde prijzen mogen worden verhoogd met het bedrag aan omzetbelasting, dat ter zake van de levering dezer goederen verschuldigd is. Als nieuwe goederen worden beschouwd alle goederen, welke van de 'op 9 Mei 1940 in het ver keer zijnde goederen in zoo belangrijke mate af wijken, dat zij daarmede niet of niet meer kunnen Worden vergeleken. Achterhouden van goederen, koppelverkoop en kettinghandel. Goederen, welke voor den verkoop bestemd zijn, mogen niet worden achtergehouden ten einde voor andere of voor latere leveringen hoogere prijzen te verkrijgen dan die, welke ten tijde van het achter houden wettelijk geoorloofd zijn. Het bepaalde in den vorige® zin is van overeenkomstige toepassing op het weigeren van diensten. Het is verboden, voor zoover dit op -9 Mei 1940 in den handel niet gebruikelijk was, de afgifte van goederen afhankelijk te stellen van den gelijktijdi- gen verkoop van goederen van een ander soort of van anderë qualiteit of van de belofte, dat goederen van een andere soort- of van een andere qualiteit gekocht zullen worden. Hetzelfde geldt voor het Koppelen van dienstverrichtingen aan den verkoop van goederen of aan het ^verrichten van andere diensten. Het is een ieder verboden zich zelf of een ander cp een maatschappelijk niet gerechtvaardigde wijze in het goederenverkeer tusschen voortbrenger en verbruiker in te schakelen, indien daaruit een Verhooging van den prijs voortvloeit. Dit besluit treedt 14 dagen na den dag zijner af kondiging in werking. (Voor de toelichting op deze verordening zie tten elders in dit nummer). Filmbcsluit 1941. 's-GRAVENHAGE, 23 Augpstus. In het ver ordeningenblad van vandaag is verschenen een besluit van de Secretarissen-generaal van de departementen van Volksvoorlichting en Kunsten, van Binnenland sche Zaken en van Justitie betreffende de regeling van het filmwezen. (Filmbcsluit 1941). Hieraan is het volgende ontleend: In .het bezette Nederlandsehe gebied mag een film slechts, in het openbaar worden vertoond, wanneer deze overeenkomstig het bepaalde bij dit besluit voor openbare .vertooning is toegelaten. Iedere filmvoor stelling wordt als een openbare beschouwd, tenzij zij in besloten kring plaats vindt en de voorstelling van een overheidsinstantie uitgaat. Uitsluitend met het oog op doeleinden van zakelij,- ken of technischen aard, welke verband houden met het filmbedrijf, wordt gehouden en de voorstelling door geen andere personen wordt bijgewoond, dan die in dit bedrijf beroepshalve werkzaam zijn. Plaats vindt in een huiselijken kring, bijgewoond door ten hoogste twintig personen. De toelating v.oor openbare vertooningen wordt slechts gegeven voor een film,- welke 1) of in het be zette Nederlandsehe gebied is vervaardigd, 2) of in het gebied van het Groot-Duitsche rijk voor ver tooning is. vrijgegeven. De toelating wordt geweigerd, wanneer de ver tooning van de film de openbare orde'of veiligheid in gevaar zou kunnen bréngen of.zou kunnen verstoren. Bovendien wordt de toelating geweigerd, wanneer de vertooning van de -filmde openbare orde of veiligheid in gevaar zou kunnen brengen of zou kunnen ver storen. Bovendien wordt de toelating geweigerd voor een film, welke in het bezette Nederlandsehe gebied is vervaardigd' en in het gebied van het Groot-Duit sche Rijk nog niet voor vertooning is 'vrijgegeven, wanneer deze film niet voldoet aan de eischen van het staatsbestuur en de volksopvoeding van den nieu wen tijd. De toelating voor openbare vertooningen wordt ver leend door den voorzitter van de Rijksfilmkeuring, ha de leden van de rijksfilmkeuring te hebben gehoord. Een film kan worden toegelaten met de beperken de bepaling _dat de verto'oning daarvan slechts voor Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 25 OP 25 AUGUSTUS 1241 van 20.45 tel 6.40 Maan op 26 Augustus op 11.11 Maan op 26 Augustus onder 22.25 's-GRAVENHAGE, 23 Augustus. In een bui tengewone staatscourant van hedenavond is opge- genonjen een beschikking van de secretarissen- generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en van Landbouw en Vis- scherij ter uitvoering van het Prijsvormingsbesluit 1941. Aan deze beschikking is ontleend: Indien ten gevolge v§n vermeerdering van den omzet de kosten verminderd zijn en dientengevolge de netto-winst per eenheidproduct ten opzichte van 9 Mei 1940 is gestegen, moet de prijs dienovereen komstig worden verlaagd. Voor zoover de door handelaren toegepaste op slagen voor algemeene kostefi en winst procen tueel hooger zijn dan die, welke in den desbe- treffenden bedrijfstak voor het betrokken artikel algemeen gebruikelijk zijn, moeten zij worden ver laagd, tenzij mén kan aantoonen, dat de hoogere op slagen. door bijzondere omstandigheden gerecht vaardigd zijn. Indien na een prijsverlaging een stijging van de kosten intreedt; mogen de prijzen van de betrokken artikelen dienoverenkomstig worden verhoogd, doch ten hoogste tot den prijs, welke vóór de prijs verlaging wettelijk geoorloofd was. Uitgaven van socialen aard, die niet wettelijk voorgeschreven zijn, mogen bij deprijsberekening in acht worden genomen, voor zoover zij in het betrokken bedrijf of in de betrokken branche ge bruikelijk zijn en met een zuinig bedrijfsbeheer in overeenstemming zijn. EXAMENS HOOFDACTE. Haarlem, 23 Augustus. Geslaagd voor B: A. Merwe te Amsterdam, A. Pelen te Schagen, mej. *M. v. Hertzberg te Amsterdam, M. H. Valk, M. J. Erke- lens te Beverwijk, J. v: Heyningen. te Amsterdam. Geslaagd voor geheele acte: D v. Ottèrlo 'te Am sterdam en A. W. Petrie te Bergen. - Daar strijd een millioenenleger voor de toekomst van Europa. Daar waar de zon opgaat, in het oosten, zal zij ook opgaan voor het nieuwe Europa. Reeds kleurt het morgenrood de nog dreigende wolken van het bolsjewisme, maar alles wijst er op dat de Europeesche zon straks in volle glorie, aan een strak blauwen hemel zal schijnen Millioenen zullen zich koesteren in haar stralen, die vrede en levens geluk zullen, brengen, die ervoor zullen zorgen dét spoedig alle ellende vergeten zal zijn. Hoe moeilijk de strijd ook is-; als altijd zal het goede overwinnen en het kwaad ondergaan Een gelukkige toekomst voor het nieuwe Europa, zich daarvoor inzetten is een plicht, die reeds dui zenden Nederlandsehe mannen vervullen. Ook zij laten vrouw en kinderen, ouders en verloofden achter Maar zij brachten dit offer en zijn verder nog tot grootere offers bereid, omdat zonder offers en zonder strijd nu eenmaal niets mogelijk is. In het Oosten strijdt een millioenenleger voor de toekomst van Europa. Duizenden Nederlandsehe strijders gaven u een voorbeeld dat u zult navolgen, tenzij u het mte uw eer en geweten overeen kunt brengen te parasiteeren op dat gene waarvoor Ne derlandsehe mapnen nu hun goed en bloed veil hebben. Indien dat echter niet wenscht, indien door uwe adere echt Hcfllandsche bloed stroomt, meldt u dan a^n bij het Koninginnegracht 22, 's-Graverihage. 26e JAARGANG No. 249 Uitgave tourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93N, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Dmuider Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertentie», opgegeven voor dit blad, worden kosteloo» opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 25 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.13^2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod. 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zondag. Sterke strijdkrachten der Sovjets over de Loivat teruggeworpen. Opmarsch naar Reval. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 24 Augustus. (DNB) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Irt de Oekraine hebben Duitsche troepen het bruggehoofd Tsjerkassy aan den Dnjepr, dat de vijand tot dusverre taai; had vercledigd, genomen. Ten noordwesten van Kiev is de achtervolging van den verslagen vijand tot over den Dnjepr voortgezet. Ten zuiden van het Ilmenmeer zijn sterke Sovjetstrijdkrachten verslagen en over de rivier de Lowat teruggeworpen. Meer dan 10.000 gevangenen en een omvangrijke buit vielen in onze handen. De in Estland strijdende troepen rukken in concentrischen aanval naar Reval op. De aanval aan weerszijden van het Ladogameer, die door onze Finsche bondgenooten met buiten gewone dapperheid wordt ondernomen, blijft goede vorderingen maken. In Xoord-Afrika leverde op 22 Augustus een aanval van Duitsche stuka's op de haven van To- bröek bijzonder veel resultaat op. Bomtreffers stelden afweerbatterijen buiten gevecht, verniel den opslagplaatsen voor munitie en beschadigden verscheidene schepen. Gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht met goed gevalg vijandelijke stapelplaatsen bij Mersamatroeh ge bombardeerd. Overdag noch des nachts verschenen vijande lijke vliegtuigen boven Duitsch gebied. Tusschen 22 Juni en 23 Augustus heeft de Brit- sche luchtmacht in gevechten boven Groot-Brit- tannië, boven de Engelsc'ne wateren, in Noord- Afrika en bij aanvallen op Duitsch gebied en het bezette gebied 1044 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 916 neergeschoten door afdeelingen der Duitsche luchtmacht, 128 door de marine. In die zelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland 127 Duitsche vliegtuigen verloren". V Victorie Duitschlartd wint voor Europa op alle fronten. Ondergang van 25 vrachl- booten. Optreden van Duitsche onderzeeërs en oorlogsschepen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Augustus (IJ.N.B.). s „Hét opperbevel dér weermacht maakt bekend: Onderzeeërs en oorlogsschepen, die in ovcr- zeeSche wateren opcfócren, melden de vernieti ging van in totaal 25 vijandelijke vrachtbooten van tezamen 148.200 ton. Hiervan hebben de duik- bootcn alleen in een achtervolging van verschei den dagen en na zwaren strijd uit een convooi, dat van Engeland naar Gibraltar voer, 21 vracht booten van 122.000 ton in totaal weggeschoten. Bovendien hebben zij van de escorteerende strijd krachten eèn torpedojager der Afridi-klasse, een konyet en een bewakingsvaartuig tot zinken ge bracht. Slechts acht schepen van dit krachtig be veiligd convooi slaagden er in te ontkomen in de Portugeesche territoriale wateren". Onderhoud tusschen den gezant van Iran en Cordell Huil Het DNB verneemt uit Washington, 23 Augustus. De gezant van Iran, Mohammed Sjayesteh, heeft Vrijdag een onderhoud gehad met den Amerikaan- schen minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil. Na afloop van de bespreking zeide de gezant aan de journalisten dat Iran verzet zal bieden tegen eiken aanval, van welke zijde die ook moge komen. Iran zal strijden tegen elke mogendheid, zelfs wan neer zijn kansen slechts zouderi staan van 1:10. Vervolgens sprak de gezant de bewering tegen over het bestaan van een z.g. Duitsche „vijfde colonne" in Iran. Hij zeide dat de Duitsche be volking in Iran slechts 700 personen sterk is. In de laatste twee jaar zijn er geen visa aan Duitsche toeristen verstrekt. Alle Duitschers worden, even als de andere vreemdelingen in Iran, nauwkeurig gecontroleerd. Iran heeft zijn neutraliteit verkon digd. Het gelooft dat deze neutraliteit in net belang is van alle nabuurstaten en vooral in het belang van Engeland. Nader meldt het D.N.B.: Het bezoek van den gezant van Iran aan Coi-dell Huil en de mededeelingen van den gezant aan de Amerikaansche journalisten hebben te New-York diepen indruk gemaakt. Huil zeide dan ook latei- in de persconferentie dat zijn inlichtingen niet in strijd zijn met de mededeelingen van den gezant van Iran. De regeering der Vereenigde Staten, zoo zeide Huil, heeft zich nooit vereenigd met de En- gelsche beweringen, over de aanwezigheid van 3.000 tot 5.000 Duitschers in Iran. Overigens verwijst hij naar de Vrijdag door president Roosevelt afgelegde verklaring, volgens welke het niet overeenkomstig de werkelijkheid is dat de Amerikaansche regeering het Engelsche optreden in Iran steunt. De verklaring van president Roosevelt over Iran, waarop Cordell Hull in de persconferentie te Washington doelde, werd afgelegd in de perscon ferentie welke de president te Hydepark gehouden had. Naar Associated Press meldt, noemde Roose velt de berichten uit Londen, volgens welke hij volledig zou instemmen met de Britsche politiek tegenover Iran, onjuist. Roosevelt zeide van de ge- heele aangelegenheid niets af te weten. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE 25 Augustus. Prijzen van: f 25.000 7453. f 5000: 15197. 8226. 5494 5528 14780 16822 17341 4847. 2704 4244 14462 17013 19975 20434. 1500: f 1000: f 200: f 100: Joodsch grondbezit. 's-GRAVENHAGE, 23 Augustus. Het Rijks commissariaat' maakt bekend: Met de aanduiding .-.Grundstiick" in de Verordening 154/11 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe ge bied worden zoowel bebouwde als onbebouwde ter reinen bedoeld. Derhalve valt ook het huizenbezit onder de genoemde verorif'4ng. 9Nieuwe successen bij de Finsche Golf en Vuoksi. Naar hef Finsche persbureau meldt, staan de Finsche troepen, die tegen Viipuri(Viborg) optrek ken, op 15 K.M. van deze stad. Volgens een officieel rapport zijn op de Karelische Landengte drie Sovjetvliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten; Ten Noorden van het Ladoga-meer zijn nog twee bolsjewistische toestellen ten val ge bracht. Op andere plaatsen aan hét front verloor de tegenstander drie machines. Aan Finsche zijde val len geen verliezen te melden. Finsche troepen zijn verder opgerukt tusschen de Finsche Golf en de rivier de Vuoksi, waar zij de plaatsen Sakkijavi Nuijamaa en Rattijervi heb ben bereikt. In den sector tusschen Kuurmanpohla en Rattijarvi vielen twaalf dorpen den Finnen vrijwel onbeschadigd in handen. BEVERWIJK Hoogoven Schaakclub. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van de Hoogoven Schaakclub luiden als volgt: Groep 1: J. A. Kroon-G. Paardekooper 01. Groep 2: G. SchmitzP. IJzerman V2Y- Uitdagingswedstrijd: Ir. v. d. Blink—A. Blaauw 1-0. P. A. Veldheer-H. Luster 1-0; P. A. Veldheer- H. v. d. Plas 1-0. Overige wedstrijden: J. Hillecamp-J. C. de Haas 0-1: N. Hendriks-R. Visser Vz-Vz', J- Beentjes-A. de Bruin 0-1; H. Luster-G. Kljjn 1-0. Zwemwedstrijden opnieuw uitgesteld De zwemwedstrijden, die Zondagmiddag in het zwembad aan de Vuurlijn door de Heemsteedsche zwemclub georganiseerd zouden worden, zijn op nieuw .uitgesteld. IJMUIDEN Personalia. Met ingang van 1 September wordt aan het station Velsen-IJmuiden-Oost der Ned. Spoarwegen werk- gesteld in de stationsambtenaar J. van Donkelaar thans in gelijke functie te Bunnik. Met ingange van 21 September wordt de arbeider- rangeerder H. C. Tak, thans werkzaam aan het station Velsen-IJmuiden-Oost, werkzaam gesteld als controle-beamte te Amsterdam C.S. HERBOUWEN VILLA. De rijkswaterstaat heeft den herbouw van een villa aan den Kanaaldijk alhier opgedragen aan den heer J. v. d. Vliet, aannemer te Sliedrecht. voor f 77.60. Kerkconcert door plaatsgenooten. De heeren Nol van Leeuwen (bariton) en Adriaan Verschoor, (organist) zullen Dinsdag 2 September in de Geréf. kerk aan de Kon. Wilhelminak^de een kerkconcert geven. Beide plaatsgenooten hebben zich reeds een naam weten te verwerven en aan menig kerkconcert hun medewerking gegeven. De heer van Leeuwen zingt o.m. Liebster Herr Jseu van Bach, Arioso van Handel, een aria uit Mendelssohn's oratorium Paulus en Schubert's Du bist die Ruh. De heer Verschoor voert o.m. uit Bach's F-dur- pastorale, Toccata in G-groot van Dubois, Fanfare van Lemmens en een drietal composities van Jan Zwart: Heer blijf met mij, Elegisch voorspel voor psalm 51 en Fantasie-toccatine over psalm 33. Het concert begint om half acht. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 23 Augustus 1941. Tarbot f5.70—f5.30: Tong f 6,20—f 3,70 per K.G.; Zetschol f 126: Kleine schol le soort f 114—f 90; Kleine schdl 2e soort f76—f60; Pufschol le soort f59—f42; Pufschol 2e soort f38—f26; Kleine roode poon. f63f42; Groote schar f44—f35; Kleine schar f34—f29; Pufschar f25—f 18; Groote bot f 76f 62; Kleine bot f 4030; Wijting f 68, alles per 50 K.G. Kotters: IJM 203 f451; IJM 223 f 309; Helder 7 f336; Helder 8 f 508; Helder 108 f456; Helder 125 f392; Texel 29 f778, Loggers: KW 97 f 1223; KW 54 f 1830; KW 107 f 1990; KW 175 f1136; KW 22 f 1659; IJM 283 f1662; SCH 314 f3226; SCH 64 f 1488; SCH 310 f 1293; SCH 73 f1219; SCH 250 f759; SCH 196 f2167; SCH 159 f?16; SCH 242 f4435 SCH 402 f 1842; SCH 443 f 2459; SCH 30 f 2280; SCH 223 f 1460; SCH 201 f 1887; SCH 95'f 477; SCH 469 £1414. Aan den afslag waren 39 kustvisschers met een totalt besomming van f 10.349. BONAANWIJZING AARDAPPELEN. *S GRAVENHAGE, 23 Augustus. De Secreta ris-generaal van het Departement van Landbouw visscherij maakt onder verwijzing naar hetgeen terzake reeds is medegedeeld, bekend, dat gedu rende het tijdvak van Maandag 25 Augustus t.m. Zaterdag 30 Augustus ,a.s. de met „33 Reserve" ge merkte bon van de bonkaart „Diversen" recht geeft op het koopen van_2 kg. aardappelen. COMMISSARIS VAN POLITIE TE EINDHOVEN. 's-GRAVENHAGE, 23 Augustus. Naar aanlei ding van het bericht dat de heer F. M. J. Vermeulen te 's-Gravenhage voorloopig is belast met de waarne ming van de functie van Commissaris van Politie te Eindhoven met bestemming om op te treden als commandant der ordepolitie aldaar, vernemen wij van den persdienst der N.S.B. dét, de heer Vermeulen hoofd is van dienst 9 (motor W.A.) van het staf kwartier der W. A. (A.N.P.) bepaalde groepen van personen mag plaats vinden. Hij, die een film welke niet is toegelaten, in het openbaar vertoont of doet vertoonen, of die als orga nisator van een openbare filmvoorstelling niet voldoet aan de bepalingen van het vierde lid van art. 4, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee duizend gulden. Dit besluit treedt heden in werking. Het prijsvormingsbesluit. Uitbouw en afronding der prijsvoorschriften. De hulp van den boer in vacantie-tijd. (Fbto Pax-Holland—De Haan m).

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1