IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdhgen Landing van Britsch contingent aan de Perzische Golf. Viborg den val nabij. Luchtaanvallen op doelen in Engeland. 26e JAARGANG No. 250 Ultgav* Lourem Cosier, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 95, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umulder Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 26 AUGUSTUS f941 Abonnementen per week 0.13Vi, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Op verzet gestuit. Iran spreekt de beweringen inzake „Duitsche agenten" tegen STOCKHOLM, 25 Augustus (D.N.B.) Te Lon den is bekend geworden, naar Reuter in een extrabericht mededeelt, dat de Britsche troepen Maandagochtend de Iraansche grens hebben over schreden. STOCKHOLM, 25 Augustus (D.NJL) Officieel Is in Simla medegedeeld, naar Reuter in een exrta-bericht mededeelt, dat de regeeringen van Engeland en de Sovjet-Unie vandaag een ge meenschappelijke militaire actie begonnen zijn tegen Iran. Uit Moskou meldt Reuter dat fie Sovjet-commis saris van buitenlandsche zaken Molotof aan den Iraanschen ambassadeur heeft medegedeeld dat Sovjettroepen Iran zijn binnengerukt. Reuter meldt dat een Britsch contingent van zee uit bij Bandarsjakpoer aan de Perzische Golf geland is. De Britsche troepen zijn op verzet gestuit. Het is echter nog niet bekend waar dit verzet begonnen is en hoe sterk het is. De Britsche strijdkrachten bestaan uit Brit sche en Indische troepen, doch niet uit troepen van de Dominions. Zij staan onder opperbevel van generaal Wavell, den opperbevelhebber in Britsch-Indië. De Engelsche marinestrijdkrach-j ten in de Perzische Golf staan onder bevel van Sir Geoffrey Arbuthnot, den opperbevelhebber in de Oostelijke Indische wateren. Na at de Berichtendienst te Moskou meldt, heeft de Sovjetregeering in een nota aan de Iraansche re* geering gezegd dat Iran de eischen van de Soyjet Unie heeft afgewezen. Derhalve aldus de nota heeft de regeering der Sovjet Unie „het recht ge nomen, tijdelijk Sovjettroepen in Iran te laten binnenrukken". Als motief geeft de nota een „Duitsch gevaar" aan. De Sovjetgezant te Teheran heeft deze nota gis teren, aan de Iraansche regeering overhandigd. Uit Stockholm verneemt het D.N.B.: In Londen werd er Maandag op gewezen, zoo meldt Reuter in een extra bericht over de kwestie- Iran, dat het antwoord der regeering van Iran op de Britsche en bolsjewistische stappen van 1 Augustus bewijst dat het niet bereid is dienovereenkomstig rekening te houden met de aanbevelingen van deze regeeringen. Het is nu duidelijk, zoo merkt men in Londen op, dat andere stappen op gelijke basis geen nut zouden hebben en dat de Britsche regee ring en de regeering der Sovjets ter bescherming van haar belangen tot andere middelen moeten overgaan. Overigens motiveert Reuter de actie van Engeland en de Sovjets tegen Iran met de „aanwezig heid van een overmatig groot aantal Duitschers in Iran" en wordt Iran „een bron van nazi-intriges" genoemd. Iran was bestemd, zoo meent Reuter, als springplank voor een Duitschen aanval op Britsch- Indië te dienen en ook een aanvalsactie tegen de Sovjet Uni$ moest van daar uit plaats hebben. Nader deelt het DNB mede: Aan de poging van Engeland en de Sovjet JJnie om hun overval op Iran te rechtvaardigen wordt door hun eigen vroegere beweringen de bodem ingeslagen. Van het verdrag van 26 Februari 1921, waarvan art. 6 de basis vormt van de Sovjet-nota, bestaat een officieele Sovjet-uitleg. De toenmalige Perzische regeering besloot, aangezien art. 6 haar te voren reeds deed vreezen dat de bolsjewiki zich hiermede een voorwendsel voor een pverval wilde scheppen, aan de Sovjetregeering om nauwkeurigen uitleg van dit artikel te vragen. In een nota van 12 December 1921 verklaarde de Sovjet Unie o.a.: „Art. 5 en 6 hebben uitsluitend en alleen betrekking op voorbereidingen tot een gewapenden strijd tegen de Sovjet-republieken van de zijde der aanhangers van het ten val gebrachte bewind of van de vreemde mogendheden, waardoor dit wordt gesteund. Hierbij zouden door geweld dadige of arglistige bemacbtiging van Perzisch ge bied operatiebases verworven kunnen worden door rechtstreeksche of met behulp van contra-revolu tionaire krachten te plegen aanvallen op de Sovjet republieken. Deze artikelen hebben betrekking op aanvallen in woord en geschrift op het Sovjet regime, hetzij door Perzische groepen of door Rus sische emigranten in Perzië". Hieruit blijkt duidelijk dat dit verdrag ondub belzinnig betrekking heeft op de gevreesde activiteit van Russische emigranten en van degenen die ach ter hen stonden. Wat de Engelsche rechtvaardiging voor den overval op Iran betreft, deze wordt door de rede van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, van 6 Augustus weerlegd. In deze rede, waarin de aanval op ondubbelzinnige wijze wordt aangekondigd, bevinden zich zooals' bekend duidelijke dreigementen aan het adres van Iran. Hiermede is bewezen dat de overval op Iran reeds sinds lang tot het oorlogsprogram van Engeland voor het nabije Oosten behoort. Tegen iederen prijs moest een voorwendsel gevonden worden en het Werd gevonden, ofschoon de Iraansche regeering door een correcte en matige houding alles deed om den Britten en bolsjwisten zelfs niet den sphijn van een dergelijk voorwendsel in handen te spelen. De waarde van" de garanties van de beide aan vallers dat het Iraansche gebied slechts tijdelijk bezet en later ontruimd zal wQrden, blijkt uit de z.g. pacten van bijstand der Sovjet Unie met Li- tauen, Estland en Letland duidelijk. Deze pacten leidden tot annexatie en bolsjewiseerïng van de Oostzeestaten. Thans neemt Engeland deel aan de aggress ie tegen Iran waardoor de deelen van dit land welbewust aan het bolsjewisme worden uit geleverd. GEEN VERRASSING TE BERLIJN. Het DNB meldt voorts: De ontwikkeling van de Sovjet-Engelsche ma- - noeuvres inzake Iran heeft in toonaangevende Duitsche kringen geen verrassing gewekt. De inval in een land dat tot het laatst vasthield aan zijn neutraliteit die niet in twijfel getrokken kon worden, is naar de te Berlijn heerschende meening in zeke ren zin slechts de cynische consequentie van de bewust onjuiste bewering dat Iran resp. de Sovjet- Engelsche belangen in Iran bedreigd werden door de Duitschers in het land. Geheel afgezien van het feit dat deze bewering is gelogenstraft door de ge tallen omtrent de weinige Duitschers in Iran en dooi de verklaringen der Iraansche regeering zelve, staat het volgens de opvatting der Wilhelmstrasse vast dat Engeland er de schuld aan hoeft dat opnieuw een land of althans een deel daarvan, aan het bolsje wisme is overgeleverd. De door den omroep te Moskou gepubliceerde nota van Molotof aan de Iraansche regeering, waar in de Sovjetcommissaris zich beroept op een ver drag met Iran van 1921, acht men slechts opmer kelijk omdat het Engeland is geweest dat de Sov jets aan dit verdrag heeft herinnerd ter rechtvaar diging van den thans ondernomen inval. IRAANSCHE GEZANT BIJ f SUMNER WELLES. WASHINGTON, 25 Augustus. (D.N.B.) De Iraansche gezant heeft Maandag een onderhoud gehad met. den onderstaatssecretaris van Buiten landsche Zaken, Sumner Welles. Na afloop ver klaarde hij, naar Associated Press meldt, dat hij de positie van Iran volledig had uiteengezet cn voorts had betoogd dat Iran open kaart heeft gespeeld. De Britsch-bolsjewistische beweringen over een groot aantal „Duitsche agenten" zijn slechts een voor wendsel voor den inval geweest. Er zijn geen Duit sche agenten in Iran. Dit land heeft steeds den wensch gekoesterd tot vriendschappelijke betrek kingen met zijn buren. Associated Press meldt uit Teheran dat in het Iraansche antwoord op den Britschen eisch tot het uit het land zetten van Duitschers' wordt gezegd, dat Iran als souvereine mogendheid zelf heeft te bepalen welke vreemdelingen verwijderd moeten worden. Iran past sedert lang het beginsel toe dat slecht bekend staande vreemdelingen, van welke nationaliteit zij ook zijn, het land moeten verlaten. Verder meldt het Amerikaansche agentschap dat de bezetting van Iran slechts uit strategische mo tieven geschiedt. De Sovjet Unie en Engeland wil len met elkander in contact komen. De Iraansche regeering wijst de berichten over een mogelijken Duitschen staatsgreep als dwaze verzinsels van de hand. v Turjksche neutraliteitsverklaring eerwacht, Ambassadeurs door minister Sarad-jogloe ontvangen. ISTAMBOEL, 26 Augustus (A.N.B.) De Turkscne minister van buitenlandsche zaken Saradjogloe heeft den Engelschen Iraanschen en Sovjet ambas sadeur té Ankara ontvangen. In Turksihe politieke kringen verwaiht. men dat de Turksihe regeering in een communiqué haar neutraliteit zal verklaren. Finsche troepen op kanonschot- afstand van de stad. Nieuwe verliezen aan 'zeesfrijd- krachfen der Sovjets toegebracht Uit Helsinki, meldt het D.N.B.Omtrent de situatie aan het Finsche front wordt van wel ingelichte zijde, medegedeeld: -Viipuri (Viborg) staat op het punt te val len. Van het Noordoosten en Oosten hebben de Finsche troepen de stad op kanonschotsafstand genaderd. Onder den druk van den krachtigen opmarsch der Finsche troepen ten Westen van het Ladoga- meer is ook de 4aatste tot dusver intact gebleven Westelijke sector van net Sovjetfront aan den Noordelijken oever van de Finsche Golf bij Sak- kijarvl in gevaar gekomen. ,Deze sector was bij zonder zwaar versterkt. De inrichting der grens vestingen met bomvrije kazematten was hier het verste gevorderd. Ook /waren hier reeds in den vo- rigen winteroorlog tegen Finland beproefde Sbvjet divisies gebruikt, waaronder de bekende divisie 123, die voor de doorbraak van de ManAêrheim- linie onderscheiden werd met de orde van Lenin, Dichter bij Viipuri hebben de bolsjewisten met het front naar het Westen en Noordwesten een stel ling gebouwd als een soort bruggenhoofd. Onder bescherming daarvan probeeren zij een deel van de divisie, die gebruikt is op den Westelijken oever van de baai van Viipuri terug te trekken op den Oostelijken oever in de richting van Koivisto. Het Finsche offensief wordt inmiddels voortge zet en groote successen zijn reeds in zeer korten tijd te verwachten. Evenals in Leningrad zouden, volgens tot dusver nog onbevestigde berichten, de bolsjewisten te Viipuri last gegeven hebben tot het opstellen van formaties uit de arbeiders, die daarmede een soort militie zouden vormen. Naar officieel te Helsinki wordt meegedeeld zijn de laatste dagen aan de bolsjewistische strijdkrachten ter zee zware verliezen berok kend. In de Finsche Golf zijn een vijandelijke torpedojager, drie mijnenvegers en zes trans portschepen, waaronder twee tankbooten, ver nietigd. Een koopvaarder en een mijnenveger werden zwaar beschadigd. De eilanden- van Vironlahti in de Finsche Golf zijn bezet, waarbij een vrachtboot van 5.000 ton door artillerievuur tot zinken werd gebracht. Dit schip had een lading tractors en stukken geschut aan boord en een talrijke bemanning. Bovendien zijn verscheiden vijandelijke' schepen en sleepboo- ten beschadigd en in brand geschoten. Bij den grooten oorlogsbuit bevinden zich acht stukken marinegeschut van 12 c.M., enkele andere stukken van dit kaliber, munitie en verscheiden vaartui gen. Commentaar op de rede van Churchill. Het standpunt der Wilhelmstrassé. Het A.N.P. meldt: BERLIJN, 25 Augustus. „Wij zijn den heer Churchill bijzonder dahkbaar voor hetgeen hij gezegd heeft. Wij zullen daaruit de overeenkom stige lessen en consequenties trekken." Aldus verklaarde men Maandag ironisch in de Wilhelmstrasse ten aanzien van de Zondag door den Britschen minister-president voor de radio gehouden redevoering, welke hier beschouwd wordt als de zwakste want meest aantastbare van al zijn tot dusver afgelegde verklaringen. Bijzonder opdringerig acht men de godslastering om arm in arm met het bolsjewisme voor de „overwinning van het goede tegen het kwade" te willen strijden, De wijze waarop de Russische metropoliet van Belgrado, lieden van het slag Churchill als den aartsbisschop van Canter bury, van repliek gediend heeft, zal wel voldoende zijn. zoo betoogt men, om dergelijke beweringen te weerleggen. Overigens is het voldoende, naar de mce- ning van dezelfde kringen, slechts enkele punten uit het door Churchill geboden materiaal te voorschijn te halen om zijn persoonlijkheid en zijn' politiek te karakteriseeren. Wanneer hii de ontmoeting met Roosevelt op den Atlantischen Oceaan „symbolisch" noemt, ligt er in derdaad een symboliek in den vrij onverbloemden eisch aan Washington, nu eindelijk aan den oorlog mee te doen, omdat volgens den spreuk „de een na den ander" anders ook Amerika aan de beurt zou komen. Juist dit „de een na den ander" krijgt in het licht van den overval op Iran een heel bijzondere beteekenis. Het karakteriseert de Engelsche politiek: ofwel den een na-den ander in den oorlog tegen Duitschland hitsen,, of den een na den ander over vallen. 4 De in één adem tegen Japen geuite dreigementen vormen, naar men hier verder opmerkt, een- beschim ping,, waarvan men het aan Tokio overlaat ten aanzien daarvan een standpunt te bepalen, vooral aangezien men daar de beteekenis van den door Churchill ge kozen spreuk „de een na den ander" wél niet over het hoofd gezien zal hebben. Churchill's bespreking van den toestand in de bezette gebieden is volgens het oordeel van Berlijnsche kringen hoogstens een be- estiging voor het al lang bewezen feit dat Engeland al die landen, die het op onverantwoordelijke wijze in den oorlog gestort heeft, niet tot rust wil laten komen en ook voor den hongeroorlog niet terug-, schrikt. Wanneer hij tegelijkertijd van een „vertrapt Europa" spreekt, behoeft men sleohts eraan te her inneren door wien in het Westen o'n het Oosten sinds de aftochten wijde landstreken vernietigd en verwoest zijn.,Als van beteekenis acht men het voorts in krin gen van de Wilhelmstrasse dat Churchill volkomen in strijd met de oorspronkelijke mededeeling over de ontmoeting op den Atlantischen Oceaan met president Roósevelt thans verzekert dat men in het geheel niet geprobeerd heeft de oorlogs- en vredesdoeleinden de finitief vast te stellen. Eigenlijk zoo verklaart men hier, neemt hij dus terug wat hij pas kort geleden als begin van hetgeen later zou komen in het vooruitzicht stelde en wel heel duidelijk daarom omdat hij met het oog op de wenschen van de bolsjewisten de vrije hand wilde houden voor de latere ontwikkeling. Italiaansclie en Japansche stemmen. Het Italiaansche persbureau Stefani schrijft naar aanleiding van de Zondag door Churchill gehouden redevoering dat de Britsche premier, daar hij" niets concreets kon opdisschen, zich er toe heeft beperkt algemeene beweringen op te stellen in de hoop dat er toch nog iemand zal zijn die hem gelooft. Chur chill heeft den moed gehad te beweren dat de En- gelsch sprekende, naties tijdens de bijeenkomst op zee besloten hebben de verantwoordelijkheid voor het lot van de groote massa's in alle werelddeelen op zich te nemen. Hel Italiaansche persbureau legt den nadruk op de scherpe uitlatingen tegenover Japan en de schijnhei lige uitlatingen over de „vreedzame en onschuldige Sovjet Unie". In één ding is Churchill eerlijk geweest, zoo voegt Stefani ironisch hieraan toe, nl. hij heeft wel van de ontwapening van de anderen gesproken, voor de En- gelsch sprekende volken echter het recht om hun eigen belangen met de wapens te beschermen voor behouden. Uit Tokio meldt het D.N.B.: Als eerste reactie op de radiorede van Churchill schrijft het blad „Kokoemin Sjimboen" dat hier weer gesproken kan worden van een op dreigementen" be rustende propagandarede van den Britschen minister president. Het is de gebruikelijke tactiek van Chur chill om de onrust ter wereld nog te vergrooten sinds de Engelschen de z.g. crisis in den Stillen Oceaan hebben uitgevonden. Men moet in Londen echter niet gèlooven, schrijft het blad, dat Fransch Indo- China, Thailand en andere staten van het Zuidzee gebied op deze plompe Engelsche truc zullen ingaan. Churchill heeft op deze wijze geprobeerd Japan en Thailand van elkaar te. vervreemden en tevens onder verwijzing naar beweerde onderhandeligen ilusschen Japan en de Ver. Staten.een breuk te verwekken on der de staten van het driemogendhedenpact. Terwijl men een z.g. bedreiging van Thailand door Japan propageert, vermijdt men angstig op de oorzaak van deze onrust in het Verre Oosten in te gaan, nl. de Britsche troepenconcentraties in Singapore, Malak- ka en Birma, alsmede de gemeenschappelijke En- gelsch-Noord-Amerilcaansche pogingen om Japan te omsingelen. In een commentaar van het persbureau Domei wordt gezegd dat de rede van Churchill is opgebouwd op volkomen valsche gegevens en veronderstellingen. Wanneer Churchill er over spreekt dat Japan het voorbeeld van Hitler en Mussolini met betrekking tot zijn optreden in China volgt, dan moet men Churchill er aan herinneren dat het Chineesche con flict twee jaar voor den Europeeschen oorlog is uitgebroken. Wat Indo-China betreft, zijn de Ja pansche troepen daar thans gestationneerd op grond van vreedzame overeenkomsten. Een bedreiging van Thailand echter spruit voort uit de zeer intensieve Engelsch-Noord-Amerikaansche machinaties voor de volledige omsingeling van Japan. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Daitsch weermachtsbericht van Maandag: Mgr. J. C. Aalbcrse geheim kamerheer van den Paus. Tot geheim kamerheer van Paus Pius XII is be noemd de Hoogeerwaai'de Heer J. C. Aalberse, of- ficiaal van het bisdom Haatlem.Mgr. J. C. Aal berse vierde 15 Augustus j.l. zijn 40-jarig priester feest. EXAMENS Hoofdacte. Haarlem, 25 Augustus. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd voor de Akte: Mej. J. Spoor te Amsterdam; de heer H. G. Smits Verburg te Amsterdam. Geslaagd woor B: J. Stins te Hoorn; L. Staal te Am sterdam: W. C. Vellinga te Amsterdam. Tuinbouwkunde L.O. Geslaagd de.heer J. A. Wagtendonk te Zandvoort. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 26 Aug. Prijzen van: f 400.—: 6242, 8402, 12031, 14153, 18753. f 200.—: 7034, 18655. f 100.—: 1874, 9952, 10616, 10800, 13443, 16545, 16802, 19146, 19434. Haven van Great Yarmouth bestookt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Augustus. (D.N.B.) Het opperbevel de.r weer macht maakt bekend: „De operaties in het Oosten maken overal goede vorderingen. Zooals reeds in een extra- bericht is medegedeeld, hebben duikbooten en in overzeesche wateren opereerende oorlogs schepen 25 vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen Inhoud varj 148.200 top vernietigd. Hiervan hebben de duikbooten alleen in een achtervolging van verscheidene dagen en na zwaren strijd uit een convooi, dat van Engeland naar Gibraltar voer, 21 koopvaardijschepen van 122.000 br.t. in totaal weggeschoten. Bovendien hebben zij in een strijd tegen zeer sterke escor tevaartuigen een torpedojager van de Afridi- klasse, een korvet en een bewakingsvaartuig tot zihken gebracht. In den strijd tegen Engeland heeft de lucht macht overdag de haven van Great Yarmouth met bommen van zwaar kaliber bestookt. Tij dens den nacht waren luchtaanvallen gericht op havenwerken aan de BritschevOostkust alsmede op verscheidene vliegvelden op het eiland. Patrouillevaartuigen schoten voor de Neder- landsche kust een Britschen bommenwerper neer. Een gering aantal Britsche vliegtuigen wierp in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in West-Duitschland hrand- en brisantbommen neer. De schade is onaanzienlijk. Nachtjagers schoten drie der aanvallende vliegtuigen neer". Verduister goed. Zooals het moet. VAN 26 OP 27 AUGUSTUS 1941 van 20,43 tot 4.41 Maan op 27 Augustus op12.30 Maan op 27 Augustus onder 22.57 IJMUIDEN Mgr. Van Vlijmen 25 jaar Oud-Katli. bisschop. Zondag 21 September a.s. zal het voor het bis dom Haarlem van de Oud-Katholieke Kerk en meer in het bijzonder voor den Bisschop mgr. Henricus Theodoras Joannes van Vlijmen, een zeer belangrij ke en bijzondere dag zijn. Op dien dag namelijk herdenkt deze zijn vijf-en- twintigjarig bisschopsjubileum. Mgr. Van Vlijmen werd 11 Maart 1870 te Dordecht geboren en werd na volbrachte studie aan het Oud- Katholiek Seminarium te Amersfoort aldaar op 18 November 1894 tot priester gewijd. Spoedig daarop werd hij aangesteld te Egmond aan Zee om als kape laan den toenmaligen pastoor der gemeente te as- sisteeren iq diens drukken parochialen werkkring van ruim 2000 zielen. s Na het overlijden van pastoor Van Greuningen volgde de benoeming van kapelaan van Vlijmen tot pastoor, welk herderlijk ambt hen gedurende vele jaren bekleedde. Door het overlijden van den toenmaligen bisschop van Haarlem, mgr. Nic.'Prins was een verkiezing door de geestelijkheid van het bisdom Haarlem noo- dig. Deze verkiezing vond plaats op 4 Juli 1916. De pastoor van Egmond aan Zee, H. T. J. van Vlij men. bleek reeds bij de eerste stemming te zijn ge kozen. Zoo vond 21 September 1916 in de kerk van de H. Agnes te Egmond aan Zee de bisschopswijding plaats, welke werd verricht door mgr. Gerardus Gul( aartsbisschop van Utrecht. Dit was tevens het tijdstip, waarop de verkozen bisschop zijn pastoralen arbeid in het vriendelij ke dorp beëindigde om zich metterwoon in Haar lem te vestigenen aldaar zijn herderlijk werk voort te zetten. Tot aan de benoeming van den huidigen pastoor C. F. Nieuwenhuyzen op 1 Mei 1927 heeft mgr. Van Vlijmen, zoowel het pastoorsambt als het bisschops ambt waargenomen. De jubilaris is in grooten kring geliefd en bemind, want zijn arbeid in het stille visschcrsdorp Egmond aan Zee waar hij zoovele jaren heeft gewerkt wordt vooral door de oudere dorpelingen maar ook door ve len, die naar IJmuiden kwamen en zich hier ves tigden, bijzonder gewaardeerd. De groote gaven van, hoofd en hart heeft mgr. Van Vlijmen rijkelijk ge bruikt, vooral waar het betrof het lenigen van het vele leed in visschersgezinnen, dat veelal de vreugde overtrof. Daardoor ook leeft mgr. Van Vlijmen nog steeds met „zijn" dorp en met het visschers lief- en leed mede. Op sociaal terrein getuigt zijn arbeid van belangstelling voor het Oud-Katholiek Verbond van Vakvercenigingen. Ongetwijfeld zal het den ge- zienen bisschop op zijn jubileumdag niet aan belang stelling ontbreken. Marktprijzen en besommingen. Tarbot f 5,76—f 5,30; Tong f6,20—f3,70 p?r K.G.; Zetschol 1126; Kleine schol le soort f 114f 90; Kleine schol 2e soort f76—f60; Pufschol le soort f59—f42; Pufschol 2e soort f 38—f 26; Kleine roode poon f 63—f 42; Groote schar f 44—f 35; Kleine schar f34f29; Pufschar f25f 18; Groote bot f76—f62; Kleine bot f40—30; Wijting f68. alles per 50 K.G. Kotters: IJM 203 f451; IJM 223 f 309; Helder 7 f336; Helder 8 f 508; Helder 108 f 456; Helder 125 f392; Texel 29 f778; Loggers: KW 97 f 1223; KW 54 f 1830; KW 107 f 1990; KW 175 f 1136; KW 22 f 1659, IJM 283 f 1662; SCH 314 f 3226; SCH 64 f 1488; SCH 310 f 1298; SCH 73 f1219; SCH 250 f759; SCH 196 f2167; SCH 159 f816; SCH 242 f4435 SCH 402 f 1842; SCH 443 f 2459; SCH 30 f 2280; SCH 223 f 1460; SCH 201 f 1887; SCH 95 f477; SCH 469 f1414. Aan den afslag Waren 39 kustvisscherfc met een totale besomming van f 10.349. IJMUIDEN 25 Augustus 1941. Tarbot 'f 6.15; Tong f6.10—f4,20 per K.G.; Kleine schol le soort f 110; Kleine schol'2e soort f75*—f70; Pufschol le soort f 63—f 54; Pufschol 2e soort f46—f 19; Kleine rood® poon f60—f57; Groote bot f 84—f 75; Kleine bot f40f32; Groote schar f 46—f 40; Pufschar f 25f 19, alles per 50 K.G. Kotters: TX 110 f132; HD 125 f 550; HD 108 f 543. Loggers: VL 132 f1551; KW 26 f1170; KW 104 f 1580; SCH 169 f 857; SCH 245 f 1429; SCH 324 f 800; SCH 97 £712; SCH 243 f 1009; SCH 247 f319; SCH 332 1 2172; SCH 246 f 2058. VELSEN Het personeel der papierfabriek. Eten uit de Centrale Keuken. De eerste kennismaking met het menu en de voeding van de Centrale Keuken door het personeel van de Papierfabriek is gisteren, zoowel letterlijk als figuur lijk, in den smaak gevallen. De voeding, welke als bijvoeding is bedoeld en des morgens te half elf door het personeel van den dag en ochtenddienst wordt genuttigd, bezit ondanks de moeilijkheden ter verkrijging van vet e.d. toch waar devolle bestanddeelen. Algemeen waren de ruim 800 personen, die gisteren de heerlijk warme erwtensoep nuttigden van oordeel dat het eten goed voldoet. In Parijs had dezer dagen op de Place Clemenceau een parade van Duitsche troepen plaats voor luitenant-genera al Schaumburg. De pantserwagens trekken voorbij. (Foto Orbis-Holland) BEVERWIJK Jaarvergadering „Vox Humana". De Christelijk Gemengde Zangvereeniging „Vox Humana" Jiield Maandagavond in haai- repetitielo kaal-naast de Geref. Kerk aan het C.H. Moensplein haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer van Hulzen. Na de gebruikelijke opening drukte de voorzitter er in zijn welkomstwoord zijn teleur stelling over- uit, dat de opkomst zoo gering was. Blijkens het jaarverslag van den heer P. Warde naar liep het aantal leden terug van k53 tot 51. Voorts werd in het verslag gereleveerd de viering van het 10-jarig bestaan en de uitvoering van het oratorium „Paulus". Ondanks de vele moeilijk heden, waaraan vele vereenigingen het hoofd niet hebben kunnen bieden, ziet de wereeniging terug op een gunstig jaar. De vereeni^mg sloot zich aan bij den Bond van Chr. Zang- en Oratoriumver- eenigingen. Met den wensch, dat de leden hpt be stuur zooveel mogelijk zouden steunen, werd het breedvoerige verslag besloten. De penningmeesteresse mej. T. Roderkerk bracht vervolgens een overzicht uit over de ontvangsten en uitgaven van het jubileumconcert. De ontvangsten bedroegen inclusief het garantiefonds f 358.75 en de uitgaven f 440, zoodat dit concert een .nadeelig saldo oplevede'van f 82. De financieele toestand van de vereeniging baart echter geen zorg. Nadat de voorzitter beide bestuursleden dank" had gebracht, spoorde hij de leden aan nieuwe leden en donateurs te winnen. Voorts deelde hij mede; dat getracht zal worden uit de donaties een reserve fonds te vormen voor een volgend seizoen. Breedvoerig werden de plannen voor het volgende seizoen besproken o.a. ook om een gecombineerd concert te geven. Medegedeeld werd tenslotte nog, dat aan freWe Boreel verzocht is beschermvrouwe van „Vox Humana" te worden. Uit het politierapport. De gemeentepolitie maakte procesverbaal op tegen twee personen, die zich tusschen 12 en 4 uur des nachts in de buitenlucht ophielden. Een man werd verbaliseerd, omdat hij zijn identi teitsbewijs niet kon toonen. Een ander werd bekeurd wegens beleediging, één voor het berijden van een rijwiel zonder bel en een voor een overtreding van het Rijtijdenbesluit. Door twee personen werd aangifte gedaaa van dief stal van hun rijwiel. SANTPOORT T.B.C. BESTRIJDING. Zooals men weet wordt Zaterdag landelijk ge collecteerd ten behoeve der Tuberculosebestrijding. De opbrengst komt ten goede aan „Draagt elkanders lasten", „Santos", Herwonnen Levenskracht", „Zon negloren", Zonnestraal'.',. "„Sonneyarick" en - „Ver. tot bevordering der gezondheid in de grafische vak ken1. r" - •Men kan zicfu-gls collectant(tricë) opgeven bij mevr. Scholten, Broekbergenlaan 1, Santpoort.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1