De strijd in het Oosten KORT NIEUWS. Prijsvormingsbesluit 1941 LANGS DE STRAAT. DINS-DAG 26 AUGUSTUS 1941' Aanvallen der Sovjets aan het centrale front afgeslagen. Veel oorlogsmateriaal viel in Duitsche handen. Duitsche infanterie in de richting van Reval diep in de stellingen der Sovjets binnengedrongen. Naar het D.N.B. verneemt hebben de bolsjewis ten de laatste dagen heftige aanvallen ondernomen in een sector aan het centrale front teneinde den opmarsch der Duitsche troepen tot staan te bren gen. Ter ontlasting van hun verslagen afdeelingen wierpen zij sterke gepantserde strijdkrachten, die door artillerie gesteund werden, in den strijd tegen de stellingen van een Duitsche infanteriedivisie. In een heldhaftigen strijd, die dagenlang duurde, sloegen de Duitschers alle aanvallen af en brach ten zij den Sovjets, verliezen toe. In drie dagen bleven 95 Sovjetpantserwagens voor de Duitsche stellingen liggen waaronder eeni- ge van 32 en 45 ton. Ook in den aangrenzenden sector mislukten de bolsjewistische aanvallen door de afweer van een Duitsch infanterieregiment. Achtmaal zonden de Sovjets hun aanvalsgolven te gen de Duitsche stellingen, achtmaal smoorde het Duitsche vuur de aanvallen. Op denzelfden dag rukten Duitsche pantserwagens tegen de bolsje-^ wistische strijdkrachten op en brachten haar op nieuw zware verliezen toe. Het aantal gesneuvelde en gewonde bolsjewisten is nog niet bekend. Veel oorlogsmateriaal viel in Duitsche handen. Nog 28 Sovjetpantserwagens werden vernietigd 31 stukken geschut en 30 vracht auto's vernield of buitgemaakt. Bij de gevechten in de richting Reval is een Duitsche compagnie infanterie diep in de stellingen der Soviets doorgedrongen. Hierbij trof zij een vliegveld der Sovjetsaan, waarop zestien Sovjet vliegtuigen voor vertrek gereed stonden. Door het vuur van hun machinegeweren vernietigden de infanteristen dertien cp den beganen grond staan de machines en 'schoten drie vliegtuigen omlaag, die door snel op te stijgen zich aan de vernietiging hadden probeeren te onttrekken. Een groep van deze compagnie veroverde in een gevecht van man tegen man een luchtdoelbatterij der Sovjets. De operaties der Duitsche marine met mijnen in hét Oostelijke bekleen van de Oostzee heeft nieuwe successen opgeleverd. Nadat de Sovjets op 22 Augustus drie groote transportschepen als gevolg van mijnen verloren hadden, zijn, volgens de jong ste berichten, een torpedojager der Sovjets, drie koopvaardijschepen en twee mijnenvegers op Duit sche mijnen geloopen en binnen zeer korten tijd gezonken. In dezelfde wateren brachten Duitsche zeestrijdkrachten een tankschip der Sovjets door artillerievuur tot zinken. In den centralen sector van het Oostelijke front zijn op 24 Augustus bolsjewistische gevangenen binnengebracht die eenstemmig verklaarden dat de stemming en de discipline in de snel opgestelde en bijeengeraapte afdeelingen der Sovjets zeer slecht is. De opleiding en uitrusting van deze troepen, die uit' alle legeronderdeelen zijn samengesteld, is uiterst gebrekkig. De manschappen behooren tot de oudste lichtingen en zijn gemiddeid reeds 45 tot 50 jaar oud. Op deze reservisten'hebben de he vige Duitsche aanvallen een bijzonder vernieti gende uitwerking en zij vertoonen sterke neiging de wapens weg te gooien. In den strijd om de laatste bolsjewistische brug- gehoofden aan den Dnjepr hebben snelle Duitsche formaties op 24 Augustus nieuwe successen be haald. Er werden weer 5.500 gevangenen gemaakt. De bolsjewisten verloren daarbij talrijke stukken pantserafweergeschut, pantserwagens, kanonnen en andere wapens. Vijf Sovjet-vliegtuigen konden niet meer onttrokkenworden aan een plotselingen Duitschen aanval op een vliegveld. Voorts werden op.de bolsjewisten 800 paarden buitgemaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers hebben, naar het DNB voorts meldt, op 25 Augustus in onophoudelijke aanvallen in het Noor den van het Oostelijk front spoorwegen, transport en ravitallleeringswegen der Sovjets met bommen van elk kaliber bestookt. In hét gebied van Reval werden Sovjet batterijen en veldstellingen door bomtreffers vernietigd. Een Sovjet koopvaardijschip van 3000 b.ivt. werd in.,de Finsche Golf zwaar beschadigd. In het centrale deel van het Oostelijk front wer den Maandag belangrijke spoorlijnen door aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene malen verbroken en treinen vernield. Een olie opslagplaats werd in -brand geworpen, talrijke co lonnes vrachtautos en vijf stukken geschut.werden vernietigd. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden de gevechtshandelingen van de Duitsche luchtmacht in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front op 25 Augustus met onverminderde kracht voort gezet.' In het gebied ten Oosten van Dnjepropetrofsk werden bij aanvallen op de terugtochtscolonnes dei- bolsjewisten verscheidene stukken geschut- en tal- rijke vrachtauto's vernietigd. Bij aanvallen op een vliegveld ten Oosten van Kiev werden talrijke vliegtuigen op den grond beschadigd. Negen Sov- jetvliegtuïgen werden in luchtgevechten neerge schoten; op den Dnjepr werd een Sovjet monitor door bomtreffers tot zinken gebracht. HET WATERWERK VAN DNJEPROSTROI. BERLIJN, 25 Augustus (DNB) In het gebied dat thans door Duitsche troepen gezuiverd wordt van de resten der legers van Boedjenny, bevindt zich ook het groote waterwerk Dnjeprostroi. dat in 1932 was geopend. Het ligt aan de stroomversnel lingen van den Dnjepr op den Westelijken oever in de nabijheid van de stad Zaporozje bij het voor malige dorp Kitsjkas, dat onder water, werd gezet. Deze electrïsche centrale is in zooverre van groote beteekenis dat zij een reeks belangrijke, groote fabrieken van stroom voorziet. De stuwdam sluit zich veilig aanbij de rotsachtige oëyers van den Dnjepr. Langs den stuwdam wordt de verbinding gevormd door een sluis met drie kamers op den linkeroever, waardoor het geheele scheepsverkeer 2ich beweegt. Door deze sluis is de Dnjepr over de Ö^adia Qtoyianutia WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM 1, 415.5 M. 6.45 Geamofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Grdmofoonmuziek. 9.15 Vóór de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuizek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Sylvestre-trio' 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche/ berichten. 1.00 Groninger Orkestvèreeniging. 2.15 De Gooilanders. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang en piano. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio Stich ting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B N. o. Nieuws-, economisch^ en beursberichten. 5.30 Jeugdstormkwartier. 5.45 Schrammelkwartet en soliste. 6,15 Voor de binnenschippers. 6.30 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30, Volkszangkoor tnet pianobegeleiding. 8.00 Gramofoonrriuziek. 8.15 Causerie ..Volksgezondheid". 8.30 Uit de voorraadkamer (opn.). 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00— 10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: The Dutch Achieve ments in the Netherlands Indies. HILVERSUM I, .415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Gra mofoonmuziek. 12.15 Orgelconcert. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten, l.oo' Roemeensch orkest Gregor Serb2n. 1.30 Gramofoonumziek. 1.45 Kurt Hohenberger en zijn orkest. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Verkorte opera ,.11 Trovatore" (gr.pl.). 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Bijbel lezing. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 Gramofoonmu ziek. 6.15 Salonorkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.35 Reportage. 8.00 Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest en solist. 8.45—9.00 Boekbespreking. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.05—10.15 Gramofoonmuz. geheele lengte van Kiev tot aan de Zwarte Zee be vaarbaar geworden en de geheele rotsbarrière tus- schen Dnjepropetrofsk en het eiland Chortitsa van tachtig kilometer, die vroeger geen verkeer toe liet, onder water gezet. Uit Tsjoengking meldt United Press: 135 Ja- --••ansche vliegtuigen hebben een langdurige lucht aanval ondernomen op de westelijke voorsteden van Tsjoengking, waarin zich het regeeringskwartier be vindt. Een aantal gebouwen werd vernield of be schadigd eii zes menschen kwamen om het leven. De staatsleider generaal Antonescu is bij koninklijk decreet benoemd tot „Maai'schalk van Roemenië". Krachtens een ander decreet is Anto nescu benoemd tot ridder eerste klasse in de orde „Michael de dappere". (D.N.B.) De bolsjewistische verliezen aan krijgsmateriaal hebben ontzaglijke afmetingen aangenomen. Ook aan het Noord-Oostelijk front hebben de Finsche troepen enorme voorraden oorlogstuig buitgemaakt. (Foto Spomen-Holland) Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. Luchtafweer schiet vijf Engelsche toestellen neer BERLIJN. 26 Augustus (D.N.B.) Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag boven West-Duitschland gevlogen. Door den vijand neergeworpen bommen veroor zaakten slechts onbeteekenende branden. Militaire of oorlogs-economische schade ontstond niet. De Duitsche luchtafweer schoot vijf Britsche vliegtuigen neer. De verblijfplaats van Stojadinowitsj Geïnterneerd op Mauritius. BELGRADO, 26 Augustus (D.N.B.) De voor malige Joego-Slavische minister-president dr. Milan Stojadinowitsj, die zooals bekend op 16 Maart 1941 door de vroegere Joego-Slavische regeering aan de Engelschen werd uitgeleverd én over wiens verblijf plaats men sindsdien in het onzekere verkeerde, be vindt, zich, naar de „Donauzeitung" meldt, .op het eiland „Mauritius" in den Indischen Oecaan, waar hij door de Engelschen is geïnterneerd. Dit blijkt uit brieven welke dezer dagen door zijn familie in Belgrado zijn ontvangerï. De toestanden in het economische leven hebben zich het laatste jaar zoo snel en sterk gewijzigd, dat het in het jl. Zaterdag verschenen Verordenin genblad opgenomen Prijsvormingsbesluit mogelij kerwijs niet zoo opvalt als het opvallen moet. Het zou, onder de veelheid van het reeds geregelde verborgen rakende, in de schaduw kunnen komen. En dit zou gevaarlijk zijn, omdat ieder die aan het zakenleven deelneemt er van kennis moet, nemen. Want het nieuwe besluit is zeer ingrijpend het keert zich radicaal van oude regelen -af en betreedt ge heel andere wegen. Mr. Schokker, de gemachtigde voor de prijzen, duidde dit Zaterdag ter persconfe rentie te 's-Gravenhage aan toen hij als het. be langrijkste element van het „Prijsvormingsbesluit 1941" noemde, „dat voortaan iedere ondernemer, hetzij groot of klein, zich heeft af te vragen of de prijs welken hij voor zijn goederen of diensten vraagt wel overeenkomst met het belang, dat. de door hem verrichte- prestatie voor de gemeenschap heeft". Hieruit blijkt dus duidelijk, dat ieder on dernemer zich krachtens de bepalingen van het nieuwe' besluit bij elk zijner ondernemers- handelingen door het richtsnoer van het algemeen belang, moet laten leiden. Kij mag dus geen reke ning meer houden met het resultaat van een samen treffen van vraag en aanbod, hij mag geen particu liere overwegingen laten gelden, hij moet, naar de bewoordingen van art. I van het besluit, de „prij zen en vergoedingen voor goederen en diensten zoodanig vormen, dat deze bèantwoovden aan de- eischen. welke het algemeen belang, in het bijzon der met bétrekking tot de oorlogsomstandigheden, stelt". Een constateering van'' de omwentelende ver andering hier plaats hebbend, behoeft geen uit voerig betoog. Elke ondernemer moet dit erkennen en realiseeren.' want hij moet met de nieuwe be palingen rekening houden. Daarom moet hij het nieuwe besluit bestudeeren, zelfs heel grondig, op dat. hij volkomen op de hoogtfe zij van de nu aan hem gestelde eisehen, die zeker niet licht genoemd kunnen-worden. Enkele bepalingen en enkele gedeelten uit de toe lichting mogen hier nog naar voren worden ge haald. eenerzijds ter accentueering van het hier boven staande, anderzijds ter memoreering van eenige belangrijke passages. Er is reeds een „Eerste uitvoeringsbeschikking van het Prijsvormingsbesluit 1941" openbaar ge maakt, waarin eenige gevallen zijn aangeduid in welke op eigen initiatief de prijzen van goederen of diensten zullen moeten worden verlaagd. Als zulk een geval wordt b.v. genoemd winststijging door grooteren omzet. Bedoeld wordt dus simpel de grootere omzet. De winstmarge mag gelijk gebleven zijn, het wordt ongéoorloofd geacht dat de totale winst grooter is geworden. Hier wordt gezegd: dat mag niet, de priis moet zoover naar beneden wor den gebracht, dat „de winst weder op het oude niveau komt". Tegenover dezen ingrijpenden maatregel staat een andere, waarbij ondernemers die hun prij zen in verband met gestegén omzetten hebben ver laagd deze weder mogen verhoogen, „indien en naar mate zich na de prijsverlaging kostens stijgin gen voordoen. Het maximum wordt weer bereikt bij den vroegeren prijs". In de bepalingen is uitdrukkelijk vastgelegd, dat de plicht tot prijsverlaging ook geldt voor die artikelen of diensten waarvoor maximumprijzen zijn vastgesteld. Zeer belangrijk is ook wat is besloten ten aan zien van nieuwe goederen, als hoedanig al die goe deren. worden beschouwd die van de op 9 Mei 1940 in het verkeer zijnde goederen in zoo belangrijke mate afwijken, dat zij daarmede niet of niet meer kunnen worden vergeleken. Het algemeene prin- pe van de prijsregeling voor deze goederen is, naar mr. Schokker heeft verklaard, dat de ondernemer zijn prijzen binnen het kader van de gegeven richtlijnen zelf vaststelt. Daarnaast bestaat evenwel de mogelijkheid voor bepaalde categorieën van goederen te bepalen, dat zij niet eerder mogen worden verkocht dan nadat aan de bevoegde prij - zeninstantie een uitvoerige prijsberekening is voor gelegd. Van niet geringer importantie zijn de besluiten inzake het achterhouden van goederen, koppelver koop en kettinghandel. Het achterhouden van goe deren of het weigeren van diensten, ten einde voor andere of voor latere leveringen hoogere prijzen te verkrijgen dan die, welke ten tijde'van het achter hóuden wettelijk geoorloofd zijn, wordt ten eenen- male verboden. Hetzelfde is bepaald' ten aanzien van den koppelverkoop en den kettinghandel. Zij beide worden door het „Prijsvormingsbesluit 1941' als ongeoorloofd beschouwd.' Voor het inrichten en bijhouden .van de admi nistratie dient ^aan de artikelen 6 en 7 de noodige aandacht gewijd te worden, want zij leggen aan fabrikanten en groothandelaren de plicht op aan- teekening te houden van-de door hen gemaakte verkoopprijzen en. voorts' een zoodanige admi nistreering der prijzen, dat te allen tijde de hoogte en het tot stand komen der prijzen op eenvoudige wijze kunnen worden gecontroleerd. Tevens is een ieder verplicht „aan de secretarissen-generaal, aan den gemachtigde voor de prijzen of aan door hen aan te wijzen instanties alle inlichtingen te ver strekken, welke zij ter beoordeeling der prijzen en vergoedingen of van de berèkening daarvan nood zakelijk 'achten,, en hun iedere inzage in- de boe ken en bescheiden, alsmede de bezichtiging der be- drijfslokalen en magazijnen, toe te staan". Dit- zijn eenige grepen uit het „Prijsvormingsbe sluit 1941", dat op 6 September a.s. in werking treedt. Zij zijn niet voldoende voor een toereiken de kennis van de nieuwe bepalingen, maar wel voor een inzicht in het omwentelend karakter vap het besluit. Lezingen van dr. Kurt Rabl. 's-GRAVENHAGE, 25 Augustus. In op dracht van den Rijkscommissaris zal dr. Kurt O. Rabl. hoofd van de afdeeling wetgeving van het commissariaat-generaal voor bestuur en jus titie, voor de vooraanstaande ambtenaren van. staat en overheidsorganen, burgemeesters, noog- leeraren in het publieke recht en andere per sonen uit kringen van het openbare en het economische leven lezingen houden over „grond beginselen van de nieuwe bestuursorde" in be langrijke steden der provincie en te Amsterdam en Rotterdam. Dr. Rabl spreekt op 26 Augustus des middags te Sittard; op 27 Augustus des ochtends te Utrecht, des middags te Arnhem; op 28 Augustus des ochtends te Zwolle, des middags te Assen op 29 Augustus des ochtends te Groningen, des middags te Leeuwarden; op 1 September des ochtends te Amsterdam, des middags te Haar lem; op 2 September des ochtends te Rotterdam, des middags te Den Haag; op 5 September des namiddags te Middelburg; op 8 September des ochtends te Breda, des middags te 's-Hertogen- bosch. v De moord te Delft. DELFT, 25 Augustus. Omtrent den moord op H. de Man te Delft, verneemt het A.N.P. nog. dat de verdachte C. J. C. Hugenholtz, toen hu Zaterdag avond j.l. per fiets Voorburg verliet, in het bezit' was van een klein bruin koffertje. Voorts maakt de commissaris van politie bekend aan hen, die meenen inlichtingen te kunnen verstrekken, dat alle mede- deelingen welke met den moord verband houden, door hem vertrouwelijk zullen worden behandeld. Het A.N.P. verneemt nog omtrent den moord te Delft Op den 19-jarigen H. de Man aldaar, dat de verdachte J. van Blerkom Zaterdagmiddag j.l. nog in Rijswijk (Z.-HA is gezien, waar hij in een bedrijf practiseh werkte. Vermoedelijk heeft hij gehoord, dat hij door de politie gezocht werd, waar na hij de vlucht heeft genomen. Uit Haarlem. Afvalstoffen. De opbrengst valt nog niet mee. Nu gedurende eenige dagen de ophaaldienst van afvalstoffen, oude metalen en andere afval hier te- Haarlem werkt hebben we eens geïnformeerd, of de opbrengst bevredigend is. Ofschoon de tijd nog wat kort is om reeds tot een volledig oordeel te komen was de indruk van den lompen- en metaalhandelaar, bij wien een aantal opkoopers hun dagelijkschen oogst afleve ren en wien we om inlichtingen'vroegen dat er weinig binnenkomt. Ten deele zag hij de oorzaak daarvan in de metaalinlcvering. die natuurlijk tot heel wat opruimmg heeft geleid, aan den anderen kant aan de algemeene bezuiniging, die niet in de laatste plaats in het huishouden aan den dag treedt. Papier wordt meer dan vroeger voor huishoude lijke doeleinden gebruikt, veel beenen worden er niet van de slagers betrokken, een blikje wordt niet dadelijk weggeworpen en een flesch is tegen woordig.ook al een artikel, dat bewaard bliift. De oogst is dus niet groot, hetgeen weliswaar begrijpelijk, maar toch wel te betreuren is. Want. men weet het. juist uit de afvalstoffen valt nog heel wat grondstof te fabriceeren en hoe meer er voor den ophaler afvalt hoe meer er in het alge meen belang bij komt. Men denke er aan. GEEN AUDIëNTIE COMMISSARIS BACKER. HAARLEM, 26 Augustus. De commissaris der provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer ver leent a.s. Donderdag 28 Augustus geen audiëntie te Haarlem) STRAATPREDIKING. Heden (Dinsdag) is er straatprediking van 815- uur, uitgaande van de Gereformeerde Evangelisatie en wel op het Spaarnhovenplein in Haarlem(Noord) Spreker is de heer A. J. Glerum, met medewerking van een zangkoor. JAARVERGADERING R. C. H. Op de vergadering van de Racinb Club Haarlem werden de jaarverslagen van secretaris en penning meester goedgekeui'd. Gezien verder de moeilijke tijdsomstandigheden kwam men tot de slotsom dat het afgeloopen jaar nog vrij behoorlijk geweest is. Zelfs heeft de penningmeester kans gezieh het kleine tekort van het voorafgaande ,iaar om te zet ten in- een, zij het gering, batig saldo. Voor het a.s. jaar zal de contributie ohgewijzigd blijven, het bestuur daarentegen onderging een kleine wijziging door het uittreden van den heer Weber, zoodat het thans als volgt is samengesteld: S. Hazeyoet, voorzitter; W. van Brussel, secretaris. D. Smit, penningmeester benevens de heeren W. van Leeuwen, P. Nachtegeller, J. Jongkind en A, Scheen, commissarissen. De eltfalcommissie bestaande uit de" heeren Nachtegeller, A. Scheen, F. Nieuwenhuis, G. Krom en J. Kuit bleef in haar' geheel in functie, zoodat deze heeren de moeilijke taak opgelegd blijft voor R.C.H. het eerst elftal samen te stellen. Met waardeering werd verder gewag gemaakt van de zomertTaining onder leidin van den Bonds trainer Kaufmann zoodat met een zeker optimisme het a.s. voetbalseizoen tegemoet gezien wordt. Medegedeeld werd bovendien nog dat R.C.H. op 7 September a.s. het seizoen zal openen met de ge bruikelijke wedstrijden om den Zilveren Molen van Groenendaal, waraaan behalve R.C.H. zullen deel nemen Haarlem, H.F.C. en H.B.C. NED. NATUURHIST. VEREENIGING Bezoek aan de kweekerij der N.V. C. G. van Tubergen. Zaterdagmiddag werd door de Ned. Natuurhist. Ver. afd. Haarlem en Omstreken een bezoek ge bracht aan de kweekerij der N.V. C. G. van Tuber gen te Haarlem. Het gezelschap werd gesplitst, een groepje werd rondgeleid door een der directeuren, het andere door den heer W. van 'Dijk. Op deze manier kreeg ieder de gelegenheid de planten goed te zien en de gegeven toelichting duidelijk te hoo- ren. Zoowel buiten, als in warenhuis en kassen. Buiten zagen we een mooie Malvasoort: Lavatera Olbia, Verbena, verschillende varens, steenzaad (Lithospemum prostratum), in de kas de heerlijk geurende Stephanotes en Eucharis Amazonica met sneeuwwitte bloemen; in het warenhuis verschil lende Crinums, Hippeastrums. Amaryllis Bella donna, en ook kruisingen van Amaryllis met Cri- num. Buitengewoon mooi \yps het klbkvormige, roode bloempje van Bessera elegans. Buiten bloei den de Canna's, we zagen de roode Delphinium Pink Sensation, en de al bijna uitgebloeide Primula Littonia, De heer Hoog was zoo vriendelijk, ons, ook bin nen een kijkje te laten nemen. Het was interessant eens een indruk te krijgen van dit bedrijf, dat over de geheele wereld han delsrelaties heeft en waar zooveel bijzondere ge wassen, juist ook van de z.g. bijgoed-artikelen, wor den gekweekt, en waar door geslaagde kruisingen tal van verbeteringen uit botanische soorten zijn gewonnen. OORLOG TEGEN DE MUGGEN. Om zich tegen deze insecten te beschermen houden de Duitsche soldaten aan het Oostfront ook tijdens den maaltijd het hoofd met de daarvoor geconstrueerde netten bedekt. .(Foto Orbis-Holland), De Spiegel De markt in de Albert Cuvpstraat tc Amsterdam beschikt niet over zooveel ruimte als die op het. Am- stelveld, maar zij doet wat variatie in de te koop ge boden artikelen betreft niet voor de laatste onder. Want er is daar óók van alles te koop: visch en koek, knoopen en vruchten, pannen en kannen, sfoffen, riemen en bretels, paraplu'sr boeken, warme choco lade, parfumerieën, dassen en nog veel, veel meer. Intusschen verkoopt één koopman maar één artikel? de dassenkoopman verkoopt geen- vruchten, de para pluhandelaar levert geen parfumerieën. Maar laatst ontdekte ik er een koopman, die let terlijk in ..van alles" handelde. Hij zou misschien in het dagelijksch leven aanspraak kunnen maken op den naam van „uitdrager", maar ik geloof niet dat dit een markttitel is Zijn „étalage" vertoonde een bijna groteske verscheidenheid. Inderhaast noteerde ik uit zijn voorraad' een paar bosjes schoenveters, die oyer twee pakjes lucifers heenriagen en geflan keerd werden: aan den eenen kant door een lampe- kap. aan den anderen door een eebarsten handspiegel; een gasstel naast een paar oude voetkussens, één dnoste sigaretten, een paar borrel glaasjes met stukjes er uit. een komkommersrhaaf. een gebarsten hand spiegel en een partijtje oude fietsbanden. Dit zijn sledhts een Daar losse grepen: zijn voorraad artikelen was nog veel uitgebreider. In het bijzonder was hij goed gesorteerd tn spiegels en spiegeltjes Eén. de grootste'uit zlin inventaris met een houten lijst er om, die maar on 'enkele plaatsen stuk was. hing mid den in ziin kraam aan een roestigen spijker. De koop man zelf zat achter ziin verzameling een pijp te roo- ken en voelde zlrh blikbaar in dezen-chaos volkomen thuis en op zijn gemak. Een echtpaar, gevormd door een bijdehand uit ziende juffrouw en een eenigsrins beverig mannetje, dat den indruk maakte, noch binnens- noch buitens huls veel te vertellen te hebben, was al een paar keer 'angs de kraam -mef-den-snlerel gewandeld en hield er nu elndeliik bij halt. De koooman rees ojimiddelliik uit ziin stoel op. nam een afwachtende houding aan en de pup uit zijn mond. De man zei niets, maar de iuffrouw- elng recht voor den snieeel staan, bekeek zich er in en vroeg toen kort: „Wat kost die soiegel?" „Die spiegel, iuffrouw". antwoordde de koopman, ..da's de fijnste uit mijn zaak. Die wou ik eigenlijk liever niet verkoopen; ik gebruik hem maar bij wijze van reclame, begrijpt u wel. tot er eens iemand komt, die zoo'n mooi stuk echt waard is. Maar iemand als u zal er wel goed op passen, dat zie ik zóó wél. IT ken die mooie spiegel van mij krijgen voor drie kwartjes!" „Drie?" vroeg de juffrouw. „Twee zal u bedoelen!" De koopman gaf er zijn woord op dat hü er dan geld bij zou leggen, 't Was een spiegel uit- een fijnenv in boedel en hij zou er met groot leedwezen afscheid van nemen. „Maar allez dan, omdat U het" bent: (15 cent!" Na nog veel loven en -bieden werden zij het eens over den prijs. Vnor 60 cent zou het kostbare stuk uit den fijnen inboedel naar de eenvoudiger omgeving van het echtpaar gaan verhuizen. De man zocht en vond in zijn portemoniaie zes dubbeltjes en overhan digde ze den koopman. Deze nam den spiegel van den roestigen spijker en overhandigde hem aan den beve- rigen echtgenoot, die er zijn eigen beeld toch even met welgevallen in bekeek. Toen kwam een wesp, verdwaald van het naburige vrucht'enstalletje met peren en pruimen, om hem heen gonzen. De man, blijkbaar „als de dood" voor wespen, sloeg er met één hand naar en toen de wesp aan den anderen--kant den aanval kwam hernieuwen, wilde hü den spiegel snel in de andere hand nemen, om ook daar het gevaar te keeren. Maar hü greep mis en het volgend oogen- blik lag de spiegel aan diggelen op straat! „Ezel!" schreeuwde de vrouw, woedend. „Scherven brengen geluk!" zei de koopman, die zijn geld toch binnen had. „Kijkt u maar eens verder, ik heb er nog meer!" „Dank .je wel!" zei de juffrouw nijdig. En tot haar echtgenoot: „Jij zal nou lang op een nieuwen spiegel kennen wachten! Nou doen we het nog maar met dat blikken ding thuis!" En vertpornd liep ze weg. De eebtgénoot, sullig en schuldbewust, volgde, J. C. E. FRANS HALS-MUSEUM. Vierde Concertweek. De concerten, die. in deze week op 25, 27 en 29 Aug. des 'namiddags in het Frans Hals-Museum gegeven worden staan wat muzikaal gehalte der werken en peil der uitvoering betreft bij fiie der vorige week niet ten achter. Het programma bevat voor viool en piano: de laatste der 12 voor viool en continuo geschreven So nates van Archangelo Corelli en de Sonate in Es gr. t. van Paul HindemitH; voor zang en piano: een Recita tief en Aria uit „Semele" van- G. F. Handel en 4 Liede ren van Alph. Diepenbrock; voor piano solo: de Fan tasie op. 77 van Beethoven en de Variaties over een eigen thema op. 21 no. 1 van Brahms. Uitvoerenden zün de violist Jan Hesmerg, de #lt- zangeres Akke de Vries en de pianiste Ans Bouter. Corelli's 12de Sonate bestaat uit een reeks variaties op „La Follia" („Les Folies d'Espagne"), een lange reeks, die evenals Beethovens 32 Variaties v.oor piano in haar geheel sterk aan een Chaconne doet denken. Er bestaan verschillende bewerkingen van, o.a. van Leonard: Hesmerg koos echter de oorspron kelijke lezing, en zijn voordracht gaf Maandagmiddag den indruk van uitstekende violistische en muzika le kwaliteiten, al was in het snelle figurenwerk af en toe een niet onberispelijk zuivere toon waar te nemen. Ook dé pianiste Ans Bouter heeft in dit werk een belangrijke taak: beider samenspel wag voortref felijk. Niet minder hoog stond dit in Hindemith's So nate. een werk uit 's componisten jongen tijd, dat slechts 2 hoofddeelen bevat. Het eerste daarvan toont invloeden van Brahms en Rich. Strauss' de combi natie is niet zoo zonderling a^s ze schijnt, want Strauss werd aanvankelijk in de traditie van Brahms muzikaal opgevoed maar het klinkt werkelijk zoo frisch, dat men de enkele atavismen nauwelijks bespeurt. Veel oorspronkelüker. maar ook moeilijker te bevatten is het tweede hoofddeel: de mooie klank combinaties maken echter ook reeds het onbevangen luisteren naar dit stuk tot een genot, vooral wannéér alles zoo gevoelig en in volkomen onderlinge overeen stemming gespeeld' wordt als Jan Hesmerg en Ans Bouter dat doen. De'zangeres Akke de Vries hoorden we tevoren alleen op leerlingen-uitvoeringen; toen trok haar mooie altstem terstond de aandacht. Zü zong Handei's Recit. en Aria krachtig, Diepenbrock's Liederen ge voelig en intelligent. Haar goede, duidelijke uitspraak van het Engelsch, het Duitsch en het Fransch moge daarbij nog vermeld worden. Die Liederen van Die penbrock: „Es war ein alter König", ..Kann ich im Busen heisse Wünsche tragen". „Les Chats" en „En Sourdine" hoort men zelden De eigen muzikale na tuur van den componist spreekt zich daarin duidelijk uit maar van een verband met aard en bestemming der teksten hebben we niet zodveel kunnen bemerken, behoudens dan de weergave van den nachtegalenzang bij den laatsten regel van „En Sourdine". Ans Bouter speelde de pianopartijen van „bege leidingen" kan men niet spreken zeer mooi en in volkomen aansluiting met den zang. Haar interpre tatie'" van Beethoven's Fantasieop. 77 hoorden we vroeger al eens; de toen gemaakte opmerking over haar te ruim pedaalgebruik in 't begin en aan het slot konden nu nog gelden. Eenvoortreffelijker, in druk als pianiste heeft zü gemaakt met de vertolking van Brahms' Variaties. Men hoort deze zelden; ze zün rijk aan interessante muzikale fijnheden de 5de b.v. is een canon in de omkeering pianistisch zeer wüdgrepig en vaak onhandig, en nagenoeg vol komen zonder uiterlük effect. Door dit werk te kie zen vermeed Ans Bouter dus de platgetreden paden en stelde haar eigen persoon op den achtergrond. Dat zü het tot bloeiend leven wist te wekken strekt haar tot grooten lof. Technisch was haar spel volkomen gaaf en haar geheugen faalde geen oogenblik. De concerten van deze week züntdus ook weer een gang naar het Frans Halsmuseum dubbel en dwars waard. Daar is wat schooris te hooren, dat men niet alle dagen hoor,* K. DE JONG.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3