IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Augustus, de oogstmaand vrijwilugmegioeh Militaire installaties aan de Engelsche Oost kust gebombardeerd. Iraansche troepen bieden punten op verscheidene hardnekkig verzet. De stad Dnjepropetrowsk ingenomen. '26e JAARGANG No. 251 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.13^2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. De handel van Nederlandsch-Indië. BATAVIA, 26 Augustus. (A.N.P.) Daar er steeds meer gebrek aan scheepsruimte dreigt te komen, zijn de vooruitzichten voor den uitvoer van Nederlandsch-Indië onzeker geworden, zoo meldt men uit handelskringen op Java. Zoo bedroeg de suïkervoorraad, welke door gebrek aan vraag en jjebrek aan scheepsruimte op Java aanwezig is, iegin Augustus reeds ruim 930.000 ton. Prof. dr. J. van Loon geïnstalleerd. De nieuwe president van den Hoogen Raad, prof. dr. J. van Loon, is Dinsdag als zoodanig geïnstal leerd door den vice-president prof. mr. B. M. Ta verne. De installatie geschiedde volgens de wet, zonder toespraken. Voorts heeft de Hooge Raad beëedigd als raads heer in het Gerechtshof te Amsterdam, mr. A. C. N. P. Ruys. (A.N.P.) Met het verstrekken van warm voedsel aan de fabrieksarbeiders uit de bedrijven te Wormerveer, Wormer, Jisp, Krommenie, Assendelft, Koog aan de Zaan, Zaandijk en Westzaan is deze week een aanvang gemaakt. Het eten wordt bereid in de oliefabriek „De Toekomst" te Wormerveer, waar de centrale keuken is ingericht, (Foto Pax-HollandDe Haan c) UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken van 25 Augus- 1941 is A. A. C. M. van Ievsel, met ingang van September 1941, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Noordwijkerhout benoemd; Is N. J. H. Raat, met ingang van 1 October 1941, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Wervers- hoof benoemd; Is J. Elders, met ingang van 1 October 1941, op nieuw tot burgemeester van de gemeente Bovenkar- spel benoemd. BEVERWIJK Maar van oogsten is nog niet veel gekomen Dreigende wolkengevaarten, die hier en daar in het wijde polderlandschap groote voortijlende scha duwen too veren op het door een waterig zonnetje beschenen land, vormen een schril contrast met de diep blauwe kleur van den hemel, die tusschen de jachtendewolken zichtbaar is. De boomen van de Vuurlijn ruischen en de lange rietpluimen in de slooten wuiven en buigen zich tot zij bijna het water raken. Eenzame fietsers tornen tegen den Westenwind op, terwijl anderen weer met een flink vaartje met den wind in den rug over de wegen gaan. Troosteloos is het echter niet In den polder on danks de vele regens. De bieten en de late aard appelen kleuren de uitgestrekte velden groen, maar het grootste gedeelte van den grond is reeds beroofd van de gewassen. Uitgestrekte akkers met op regel matige afstanden hoopen korenschoven en ruiters met erwten. Van een afstand gezien doet dit den ken aan de hutten van een nederzetting ergens in Afrika. Maar we zijn hier in den Wijkermeerpolder, waar kortgeleden de goudgele kleur van-het koren nog domineerde. Alles is reeds 'gemaaid, maar van dorschen is nog niets gekomen. En.dit in Augustus,.de oogstmaand. Hoe komt. dit? „Een uitzinnige zomer is het ge weest en is het nog", vertelde ons een landbouwer. Maar daar kan iedereen en wel voornamelijk de vacantieganger van meepraten. Eerst een voorjaar, dat een nieuw record vestigde, zoo koud en mise rabel weer het was. Wat er ook gezaaid of geplant werd, alles was even laat. Toen kwam een periode van droogte en hitte, die bijkans alles deed ver branden. Gelukkig dauwde het 's nachts nogal, zoodat de planten toch nog wat vochtigheid kre gen. En nadien was het weer mis. Regen en nog eens regen en voor de afwisseling af en toe een Novem berstorm. Maar de dagen regen zich intusschen aaneen tot weken en de achterstand in het werk op het land werd steeds grooter. Maar hoe het ook geweest is, in den polder staan de schoven en erwten op hoopen te wachten tot er gedorscht kan worden. Het weer werkt niet mee en zoo komt het, dat op sommige hoeken het koren nu ongeveer al twee weken op hoopen staat. Het wachten is op wat warmer weer en dan als alles goed droog is aan het dorschen. Zooals het weer gisteren was is het ook goed, want behalve het zonnetje helpt ook de wind mee om het proces te bevorderen. Misschien, dat dan in den loop van deze week, een begin gemaakt kan worden met het binnenhalen van den oogst. Want hoe langer hiermee gewacht wordt des te minder wordt de kwaliteit van de producten. Reeds nu is het aan de hoopen, te zien, dat het natte weer van invloed is geweest. Een opmerkelijk verschijnsel is het dit jaar, dat er zoovelen op het leege land tusschen de stoppels naar erwten en aren komen zoeken, om zoodoende te trachten wat voorraad in te slaan. De akker bouwers laten dit toe, maar als hieraan een eind komt dan ligt het aan de lieden, die het. verschil niet weten tusschen „mijn en dijn". Want meer malen is het reeds voorgekomen, dat zij de schoven uit elkaar trokken of door aan de ruiters met erwten te schudden, om op een gemakkelijker manier een zak vol te krijgen. HEEMSKERK De burgemeester herbenoemd. Derde ambtsperiode gaat in. Met ingang van 10 October 1941 is (bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken van 25 Augustus) op nieuw benoemd tot burgemeester van de gemeente Heemskerk, de heer W. J. M. A. Vreugde. In October 1929 werd de heer Vreugde als bur gemeester van dit landelijke dorp geïnstalleerd. In 1935 volgde voor het eerst zijn herbenoeming, zoo dat thans voor den burgemeester de derde ambts periode ingaat. Voor dien tijd was hij als volon tair werkzaam ter gemeente-secretarie te Zevenaar. Burgemeester Vreugde heeft het in al die jaren soms niet gemakkelijk gehad, temeer daar ook de verstandhouding in den raad eenige jaren geleden niet al te best was. Gelukkig behooren deze con flicten weer geruimen tijd tot het verleden. Er werden, in eendrachtige samenwerking onder lei ding van den burgemeester, vele besluiten geno men in het belang van de gemeente, die door den teruggang in den tuinbouw, moeilijke tijden door maakte. Burgemeester Vreugde heeft steeds een open oog gehad voor de belangen van de tuinders bevolking en die steeds op goede wijze behartigd. De herbenoeming van den eersten magistraat van Heemskerk zal dan ook ongetwijfeld met in- Stemming begroet worden. VELSEN Drama op den Wijkerstraatweg te Velsen. Een man doodt lijn vrouw en haar minnaar. Dinsdagmiddag te kwart voor één heeft in perceel no. 301 aan den Wijkerstraatweg, bewoond door het echtpaar B. een vreeselijke misdaad plaats gehad. Het echtpaar B. woonde daar met zijn 26-jarigen zoon A., die een verhouding had met de 32-jarige A. C. H.v. H., die bij de familie B. inwonende was. Haar echtgenoot, de 39-jarige J. H. H. afkomstig uit Muiden, vervoegde zich aan de achterzijde van de woning en wilde zijn vrouw spreken. Deze nood de hem in de kamer, doch H. bleef voor het onder houd in de keuken. Daar heeft hij haar in het wilde weg met een mes ernstige steekwonden toegebracht. De vrouw, die veel bloed verloor vluchtte de naast de woning gelegen sigarenwinkel binnen, waar stervend neerviel. De zoon A. B. wilde de vrouw bij staan en liep haar achterna. Maar hij werd door den dader, die hem gevolgd was, op straat gestoken in den boven arm en in de hartstreèk, _zoódat hij hev.ig. bloe dend in de straatgoot viel. Dokter R. W. Fierstra, die telefonisch van het ge beurde op de hoogte werd gestelc^, arriveerde spoedig en verbond met behulp van eenige onwonenden, voor- loopig de getroffenen, waarna dezen naar het Roode- Kruisziekenhuis te Beverwijk werden vervoerd. Vrijwel dadelijk na aankomst aldaar is de vrouw overleden, het andere slachtoffer stierf eenige uren later: De dader H., die na het gebeurde met bloed be smeurd eri met'het mes in de hand in de richting van de Pelsstraat wegvluchtte, werd op aanwijzing van eenige personen zonder verzet door een passeerenden agent van dé motorpolitie aangehouden en naar den politiepost gebracht. Ónder leiding van commissaris J. P. Weyburg werd hem een verhoor afgenomen. Uit hét voorloopige onderzoek is gebleken, dat het mes Dinsdagmorgen te Amsterdam had gekocht om zijn misdrijf uit te voeren. Na het voorloopige verhoor werd.de dader naar het hoofdbureau van politie te IJmuiden overgebracht. Het sensationeele gebeuren bracht uiteraard heel wat menschen op de plaats van het drama, waa: politie voor een afzetting zorgde en de nieuwsgieri gen op behoorlijken afstand hield, ten einde het on derzoek ter plaatse niet te bemoeilijken. H. was reeds elf jaar met de vrouw, die hij ver moordde gehuwd. Het echtpaar had geen kinderen, Den laatsten tijd leefden man en vrouw gescheiden. De dader was, toen hij vernam dat zijn vrouw dood was zeer onder den indruk van het gebeurde. Nader wordt onderzocht of de dader in een plotse linge opwelling naar Velsen is gekomen dan wel of de daad een gevolg is geweest van kalm overleg, zoo deelde de politie ons mede. De lijken van de slachtoffers zijn door de politie voor sectie in beslag genomen. Wethouder Visser neemt ontslag. Naar wij vernemen heeft de wethouder van So ciale Zaken, de heer W. F. Visser, tegen 1 Sep tember a.s. ontslag genomen uit zijn functie. Sinds vele jaren heeft de heer Visser zitting in dén meenteraad gehad, eerst als afgevaardigde later als fractieleider van de S.D.A.P. Bij de wethoudersver kiezing op 4 September 1935 werd den heer Visser de afdeeling Sociale Aangelegenheden toegewezen, waarmede de eerste sociaal-democratische wethouder zijn intrede in het college van B. en W. van Velsen deed. De heer Visser heeft gedurende zes jaren de leiding van deze afdeeling gehad en deze leiding was gediirende die jaren zeker geen sinecure, want de problemen die er op te loss.en waren en de zaken, die er behandeld moesten worden waren legio. HEEMSKERK DE BOER HAD GEEN BOEKJE. Bij een veehouder alhier, die niet in bezit was van het vereischte veeboekje, zijn koeien, varkens en kippen in beslag genomen. De sformers voor de toekomst Voor de toekomst van Europa bestormen millioenen jonge mannen de stellingen van de bolsjewisten, die zij steeds verder naar het. Oosten terugwerpen. Het zijn de stormers voor de toekomst van Europa, dappere onversaagde strijders, die zich geworpen hebben op den doodsvijand van de beschaving en die niet zullen rusten, voordat deze doodsvijand volkomen vernietigd zal zijn. Het is een geweldige strijd wat deze moedige kerels gewikkeld zijn. Het is een strijd met een inzet, zoo hoog, dat geen man gemist kan worden, dat allen moeten helpen de gelederen van deze stormers te versterken. Reeds hebben duizenden landgenooten hun plaats i die gelederen ingenomen, vele anderen maken zich gereed het zelfde te doen. Reeds is de Ncderlandsche Propaganda-Kompagnie vertrokken om ons in woord en in beeld verslag uit te brengen over hun daden, maar dat is niet genoeg. Er zijn nog duizenden Neder landers wier plaatsen open zijn, daar in het Oosten waar de strijd woedt. Neemt uw plaats in, gij die weet wat er op het spel staat, gij die begrijpt dat het ook uw plicht is u te melden bij het Koninginnegrcaht 22, 's-Gravenhage. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 27 OP 28 AUGUSTUS 1941 van 20.41 tot 4.45 Maan op 28 Augustus op 15.46 Maan op 28 Augustus onder 25.55 DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Boven Duitsch gebied zeven Britsche bommen- iverpers neergeschoten. Operaties aan het Oostelijk front verloopen volgens de plannen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 Augustus (D.NB.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Aan het geheele Oostelijke front ontwikkelen zich de operaties volgens de plannen en met suc ces. Aan de Britsche Oostkust zijn gisteren overdag militaire installaties gebombardeerd. In den afge- loopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen in het Kanaal van St.-George een vrachtschip van 6000 ton, dat in een convdbi voer, tot zinken gebracht. In Noord-Afrika hebben Duitsche Stuka's op 24 Augustus en in den nacht van 24 op 25 Augustus de haven van Tobroek aangevallen. Door zware bommen werden havenwerken vernield, een groot koopvaardijschip beschadigd en Britsche afweerbatterijen tot zwijgen gebracht. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht West- en Zuidwest-Duitschland aangevallen zonder resultaten van beteekenis te behalen. Ze ven der aanvallende bommenwerpers werden door luchtafweergeschut neergeschoten." Bevolking behoudt haar kalmte Oorlogshandelingen in de Kaspische Zee en de Iraan sche Colt. Uit Kaboel verneemt het D.N.B.: Radio Teheran heeft omtrent de oorlogshandelingen bekendgemaakt dat Maandag om vier uur 's morgens Sovjet-troepen in het Noorden en Britsche troepen in het Zuiden en Zuidoosten Iraansch gebied zijn binnengedrongen. Vijandelijke vliegtuigen hebben de steden Artsebil, Resjt, Ahwats en andere plaatsen gebombardeerd. Aan woonwijken en onder de burgerbevolking is aanzien lijke schade ontstaan, maar militaire doelen zijn bijna niet getroffen. Te Tebris heeft de luchtdoelartillerie een vijandelijken bommenwerper omlaaggehaald. Gemotoriseerde Sovjet-troepen zijn opgerukt naar Dzjoelfa en Makoe. Op vier plaatsen: bij Khanakin, Kasri-Sjirrin, Naft-Khane en Abadan zijn gemotori seerde Britsche troepen Iraansch gebied binnenge drongen. De Sovjet-vloot is in de Kaspische zee en de Brit sche vloot in de Iraansche Golf tot aanvalshandelin- gen tegen de Iraansche kust overgegaan. De plotseling overvallen Iraansche troepen hebben op verscheidene punten hardnekkig tegenstand gebo den. Op vele plaatsen zijn zij er in geslaagd den op- marsch van den vijand tegen te houden, waarbij twee vijandelijke pantserwagens buiten gevecht zijn gesteld. De bevolking is in alle deelen des lands vastbeslo ten het vaderland te verdedigen en zij stelt zich ter beschikking van de recruteeringsbureaux. Nader verneemt het D.N.B. uit Teheran: De hoofd stad van Iran biedt een geheel kalmen indruk. De bevolking van Teheran vervult zooals gewoonlijk in volledige discipline haar werkzaamheden, zonder zich het hoofd door geruchten op hol te laten jagen. Het is duidelijk dat de bevolking het volste vertrouwen in de regeering stelt, welke de ravitailleering van de hoofdstad heeft beveiligd. Het verkeer op straat is geheel normaal. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Extra bericht van het Duitsche opperbevel. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Snelle formaties van het pantserleger Von Kleist hebben gisteren na hevigen stryd het bruggehoofd van Dnjepropetrowsk en de stad zelf in een storm aanval ingenomen. De vijand heeft daarmede zijn laatste steunpunt op den Westelijken oever van den Dnjepr beneden Kiew verloren. Bij zijn opmarsch naar de bocht van den Dnjepr, na den slag van Oeman, heeft het pantserleger Von Kleist thans in totaal 83.596 gfevangenen gemaakt, 465 stukken ge schut en 199 pantserwagens alsmede een enorme hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Maandagmiddag heeft een klein aantal uit het Zui den komende vliegtuigen boven de buitenwijken van Teheran pamfletten uitgeworpen, waarin beweerd wordt dat de militaire acties niet tegen het Iraansche volk zijn gericht, doch alleen tegen het z.g. „Duitsche gevaar". Des avonds werd de stad van negen uur twee uur lang verduisterd, zonder dat er ergens in cidenten ontstonden. Betrouwbare berichten van de grenzen van het land, alsmede over de aan den gang zijnde gevechtshandelingen waren gistermorgen nog niet ontvangen. Britsche vliegtuigen boven W est-Duitschland. Twee toestellen neergeschoten Bij aanval op convooi vijf Britsche vliegtuigen verloren gegaan. BERLIJN, 27 Augustus. (D.N.B.) Britsche bommenwerpei-s hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag in West-Duitschland brand- en bri santbommen neei'geworpen. Er werd geen militaire of oorlogseconomische schade aangericht. Volgens de totdusver ontvangen bei-ichten zijn twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Vooi'ts meldt het D.N.B.: Een formatie van Brit sche bommenwerpers is Dinsdagmiddag bij ondoel- treffende aanvalspogingen op een convooi in de Duitsche Bocht en op het eiland Helgoland volko men vernietigd. Luchtdoelartillerie bracht twee der aanvallende bommenwerpers omlaag. Jagers schoten de drie overige vliegtuigen der formatie neer. Ook heeft de Britsche luchtmacht gistermiddag met enkele jachtvliegtuigen een vergeefsche aan- valspoging op het Fransche kustgebied onderno men. Daarbij werden een Hurricane en een Spitfire neei-geschoten. SANTPOORT FEESTAVOND TERRASVOGELS. Ter gelegenheid van het behalen van het kampioen schap der afdeeling Haarlem van den N.V.B. door het le elftal, was door het bestuur van Terrasvogels een feestavond georganiseerd in „De Weyman", waaraan medewerkten de heeren Toledo, de Graaf (accordeon) en Nuyen (zang). Om 9 uur vond voor een stampvolle zaal de hul diging van het eerste elftal plaats. Gesproken werd door de heeren Zaal namens de elftalcommissie, But ter namens de supporters, Mertens namens T.V.S., Van Vliet namans D.T.C., (Amsterdam), en Van Beem namens „Santpoort's Bloei". Deze vereeniging en T. V. S. boden behalve haar gelukwenschen ook nog bloemen aan. Aan het slot heeft voorzitter Van Vliet op de hem eigen wijze nog een kernachtig woord gesproken. Sovjets geven het verlis van Nowgorod toe. Duitsche troepen naderen Sint Petersburg in „langzaam tempo". BERLIJN, 27 Augustus. (A.N.P.) De Moskou- sche Berichtendienst heeft eindelijk erkend dat de oude stad Nowgorod ten Noorden van het Ilmen- meer in Duitsche handen is. De Duitsche afdeelin- gen hebben deze stad reeds op 29 Augustus in een stonnaanval genomen, maar tot gisteren volstond de Moskousche Berichtendienst met te melden dat Nowgorod „ontruimd" was. Er was hierbij echter allerminst sprake van een ontruiming in den ge wonen zin van het wooi-d. De Bolsjewisten hebben Nowgorod in den strijd onder bloedige verliezen verloren. Ook heeft Radio Moskou thans erkend dat de Duitschers St. Petersburg „in langzaam tempo" naderen. VIER DUITSCHE VLIEGERS ONDERSCHEIDEN. BERLIJN, 26 Augustus. Vier bijzonder succes volle vliegerofficieren hebben van den Führer het rïdderki-uis van het IJzei-en Ki-uis ontvangen, n.L kapitein Wilcke, gi-oepscommandant in een jacht- eskader die zelf 25 vliegtuigen heeft neergeschoten, terwijl zijn formatie in totaal 359 toestellen heeft neergeschoten, eerste luitenant Mutherich met 31 neergeschoten vliegtuigen, luitenant Pöhs met 28 en luitenant Schramm met 24 neergeschoten vijan delijke vliegtuigen. (D.N.B.) Een belangrijke phase in den strijd aan het Oostelijk front werd afgesloten met de inneming van Nowgorod. Duitsche troepen trekken de stad binnen. (Telefoto Örbis-Holland) Dootlclijk ongeluk op het Stations plein te Haarlem. Jongen onder autobus geraakt. Dinsdagmiddag om tien minuten over vier is op het Stationsplein te Haai'lem een ei-nstig ongeluk ge beurd. De 12-jarige scholier Evert Gelaudie uit de Herculesstx-aat trachtte juist voor den iutgang van het station op een rijdende autobus van de Brockway te springen, die van de standplaats op het Stations plein was vertrokken. De jongen greep mis en kwam onder het rechtervoorwiel van de bus te recht. Hij kreeg ernstige inwendige kneuzingen en een vleeschwond aan den linkerarm. Een passeeren- de Duitsche militaii'e arts en een lid van O. D. ver leenden de eerste hulp. Per ziekenauto werd de jon gen naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo over gebracht. aDar is hij om half vijf aan een inwendige verbloeding overleden. De chauffeur van de autobus had aan het ongeval geen schuld.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1