IJmuider Courant Nieuwe bonnen DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Nieuwe Iraansche regeering staakt den strijd. Astronomische cijfers Overwinning der Duitsch-Finsche troepen. VRIJWILI EGIOEN D 26e JAARGANG No. 253 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmulder Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week OMV2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. 's-GRAVENHAGE, 29 Augustus. De secretaris generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat heden zijn aangewezen de onderstaande distributiebonnen, welke in de week van 31 Augustus tot en met 6 September a.s. recht geven op de daarachter vermelde rantsoenen: 33-4 brood: 4 rantsoenen, brood of gebak. 33 brood: 1 rantsoen, brood of gebak. 33 bloem: J/2 rantsoen, bloem, brood of gebak. 33 vleesch: y2 rantsoen, vleesch of vleeschwaren. S3 vleeschwaren: 1 rantsoen, vleesch of vleeschwaren. 33 kaas: 100 gram kaas. 33 melk I: lyi liter melk. Gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 13 September a.s. geeft voorts de met ,.33 eieren" ge merkte bon recht op het koopen van één ei. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bonnen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot en met 6 Sep tember a.s. De bonnen, welke van 31 Augustus 1941 af zijn gel dig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 30 Augus tus 1941 worden gebruikt. Zooals bekend is het koopen van vleesch of vleesch waren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 30 Augustus niet meer geldig: 32 brood: brood of gebak. 32 vleesch: vleesch of vleeschwaren. 32 vleeschwaren: vleesch of vleeschwaren 32 bloem: bloem. 32 melk I: melk. 31 reserve: aardappelen. 32 reserve: aardappelen. 33 reserve: aardappelen. 31 eieren: eieren. Aardappelen. De bonaanwijzing voor aardappelen zal bij een af zonderlijk persbericht worden bekend gemaakt. Honden- en kattenbrood. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 30 Sep tember 1941 op bon no. 16 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: groep 1: 10 kg. hondenbrood; groep 2: 10 kg.; groep 3: 8 kg.; groep 4: 5 kg.; groep ,5: 4 kg.; groep 6: 3 kg. Op bon no. 16 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode IV2 kg- kattenbrood beschik' baar gesteld. Na 30 September zijn de bonnen no. 16 van voren bedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. Officiëel Italiaansch bezoek aan Nederland. 's-GRAVENHAGE, 28 Augustus. De chef van het Italiaansche propagandabureau der weermacht, kolonel van den generalen staf van het luchtwapen Vecchi, heeft gisteren vergezeld van zijn medewer kers een bezoek gebracht aan den weermachtsbe velhebber in Nederland. Kolonel Vecchi inspec teerde o.a. eerst een eenheid van de marine, waar hij zich vooral ook op de hoogte stelde van de oor logsberichtgeving. Verder kregen hij en zijn mede werkers in het stafkwartier van den weermachts bevelhebber van den chef van den generalen staf, generaal-majoor Schwabedissen, een overzicht van de troepenverzorging in Nederland. In aansluiting hierop gaf commissaris-generaal Schmidt een over zicht van den arbeid der beide instanties, die elkaar op het gebied van propaganda en verzor ging aanvullen. KLACHTEN OVER OPKOOPEN VAN VISCH OP HET IJSELMEER. Veel visch komt nimmer op de veiling'. BUNSCHOTEN, 28 Augustus. In de raadsverga dering der gemeente Bunschoten werd een onderwerp aangesneden, dat van algemeener belang is dan voor de gemeente Bunschoten alieeri. Een der leden, visscher van beroep; vestigde er de aandacht op, hoe zich den laatsten tijd op het IJsel- ïhéer practijken hebben ontwikkeld, wélke niet alleen èan de verschillende gemeenten langs de IJselmeer- kust groote schade berokkenen, doch tevens dén bona- fiden vischhandel kapot maken. Spr. had hier 't oog op de groote partijen visch, welke buiten eenige vei ling of vischafslag om, op het IJselmeer worden ver handeld, waarbij uit den aard der zaak ook geèn con trole kan zijn op ondermaatsche visch. Als voorbeeld werd genoemd Spakenburg, waar verleden; week meer dan de helft van den totalen aanvoer van pa ling buiten de visch veiling om werd verhandeld. Duizenden kilo's paling werden daar aan het haven hoofd gelost zonder dat op deze paling controle op maat of prijs was. En zooals in Spakenburg gaat het in alle visschershavens langs het IJselmeer. vischventers gaan met bootjes het IJselmeer op, praaien daar de visschers en bieden hun hoogere prij zen voor de visch dan de visschers als vastgestelden prijs op de veiling krijgen. Hett zijn niet zoo zeer bonafide handelaren, die zich met deze practijken inlaten, doch de zoogenaamde gelegenheidshandelaren die er den laatsten tijd in grooten getale zijn bijge komen, nu er bij de bevolking veel vraag naar visch is. Vooral over eenige weken, als de vischvangst min der wordt, zal het euvel zich geducht doen voelen, want dan zal er geen sprake meer zijn dat er ter veiling voldoende aanvoer voor den bonafide handel is, daar alles reeds op het water wordt weggekocht. Deze verkeerde practijken, welke blijkbaar slechts moeilijk zijn te onderdrukken, leiden er weliswaar toe, dat de visscher hoogere prijzen voor zijn artikel maakt, doch de consument wordt de dupe en moet meer betalen dan een redelijken prijs. In genoemde raadsvergadering werd aangedrongen op meer politietoezicht op het IJselmeer, opdat het gesignaleerde kwaad ten spoedigste den kop wordt ingedrukt. Hiermede zijn de vischhandel en de con sument gebaat. (A.N.P.) ARCHITECT F. KUIPERS 70 JAAR. De bekende Amsterdamsche architect Foeke Kui pers zal a.s. Zaterdag zijn zeventigsten verjaardag vieren. De heer Kuipers is een veelzijdig architect. Zijn meest bekende werken zijn wel „De Roode Leeuw' aan het Damrak en het gebouw „Industria" aan den Dam te Amsterdam. De rijkscommissaris te Zandvoort en te Castrieum. Bezoek aan stormsters kaderheem. ZANDVOORT, 28 Augustus. Woensdag bracht de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart een bezoek aan het stormsters kaderheem van den Nationalen Jeugdstorm te Zandvoort. Om 9 uur des morgens arriveerde de Rijkscommissaris reeds met zijn gezelschap, o.a. commissaris-generaal Schmidt en dr. Herman Lindenburgen, Hauptbann- führer der H. J. en de Beaufragte der B. D. M. Wilhelmina Hagemense. Dr. Seyss Inquart en zijn gezelschap werden ont vangen door de algemeene meisjesleidster van den jeugdstorm, schepene C. G. van Eek, en in het aar dige en doelmatig ingerichte huis rondgeleid door de leidster van het kaderheem, vaandrig G. J. van der Weide. Tijdens de ontvangst stonden de meis jes, die den thans loopenden leergang meemaken in hun kleurige uniform voor het aan den zuid boulevard gelegen heem opgesteld. De Rijkscommissaris toonde een levendige be langstelling voor alles wat de leergangen betreft, waar in een veelzijdige opleiding de meisjesleid sters van den jeugdstorm lichameijk en geestelijk gevormd worden. Over sport, spel, huishouding, veldwerk, zang, handwerk, spinnen en weven en de theorie, waarmede het dagprogramma verder is gevuld, liet dr. Seyss Inquart zich inlichten. Na den rondgang verzamelden de gasten en stormsters zich in de groote zaal, welke den toepasselijken naam „Het kloppende hart" draagt, omdat in die zaal het kaderheem leven is geconcentreerd en waar des avonds theorie, zang en voordrachten een mooie vormende sfeer geven en waar een hechte kame raadschap gekweekt word. Hier werd o.a. het stoi-msterslied en het H. J. lied gezongen. In een toespraak, welke de Rijkscommissaris hield, legde hij den nadruk op dc mooie taak welke de jeugdleidsters hebben en gaf de verzekering dat Duitschland aan de Nederlandsche jeugd haar volle kameraadschap geeft en haar in haar strijd zal steu nen, om zoo samèn te bouwen aan het welzijn van Europa. Vaandrig Van det Weide antwoordde op een prettige wijze op deze hartelijke woorden er daarbij o.a. de aandacht op vestigend dat de va ders en broers van vele stormsters zich aan het front op mannelijke wijze voor het welzijn van Europa hebben ingezet, doch dat de stormsters hier zich van haar verantwoordelijkheid aan het thuisfront bewust zijn. Na'het bezoek aan het eigenlijk ka derheem werd nog' een kort bezoek gebracht aan de spinnerij en weverij „De Albatros", welke twee huizen naast het kaderheem gevestigd is en waai de stormsters bijna dagelijks spin- en weeflessen ontvangen. Hier werd de Rijkscommissaris ontvangen en in gelicht door den leider van de „Albatros", den heer L. H. N. Bouvy. Na een hartelijk afscheid vertrok de Rijkscom missaris met zijn gevolg naar Castrieum, waar een gemeenschappelijk kamp van B. D. M. en Jeugd storm werd bezocht. (A.N.P.) Gedwongen door overmacht der binnengevallen Engelsche en Sovjettroepen. Uit Teheran meldt het D.N.B.: Er is een nieuwe Iraansche regeering gevormd. Minister-president is Ali Foeroeghi, die deze functie reeds van 1932 tot 1935 heeft bekleed. Minister van Buitenlandsche Zaken is Ali Soheily minister van Binnenlandsche Zaken Amery. Met het oog op de overmacht der Engelsche en Sovjettroepen, die het land zijn binnengevallen, heeft het- nieuwe ministerie in een buitengewone zitting besloten dat de Iraansche troepen hun te genstand zullen staken, om verder bloedvergieten te voorkomen. Het Iraansche persagentschap Pars meldt dat de nieuwe premier, Foeroeghi, zijn nieuwe kabinet Donderdag aan het parlement heeft voorgesteld. Daarbij heeft hij verklaard dat de Iraansche re- peering met den oprechten wensch goede betrek- dngen met de vreemde staten te onderhouden en vrede en rust te handhaven, aan de Iraansche strijdkrachten bevel heeft gegeven zich van allen tegenstand te onthouden. Het parlement heeft eenstemmig zijn vertrouwen in het nieuwe kabinet uitgesproken, aldus dit agentschap. WILHELMSTRASSE OVER STAKING DER VIJANDELIJKHEDEN. De staking der vijandelijkheden waartoe de nieuwe regeering van Iran besloten heeft, aldus het A.N.P. kan naar het oordeel van kringen uit de Wilhelmstrasse het treffendst vergeleken worden met de houding die een in zijn woning overvallen weerloos mensch het verstandigst tegen over twee inbrekers zou aannemen. Het geheele voorval, zoo verklaart men, zal' ech ter voor vele volken leerrijk zijn, daar de Iraan sche regeering volgens de vroegere verstrekte Engelsche vex-klaringen, een dergelijke overval eenvoudig voor onmogelijk zou gehouden hebben. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 2» OP 50 AUGUSTUS 1941 van 20.55 tot 5.46 0.14 16.06 Maan op 50 Augustus onder Maan op 50 Augustus op DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Ten Oosten van Salla belangrijke strijdmacht verslagen. Vliegvelden in Engeland en Egypte bestookt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Augustus (DNB) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Aan het geheele Oostelijke front ontwikkel den zich de operaties ook gisteren volgens de plannen. Aan het Finsche front hebben Duitsche en Finsche troepen in nauwe samenwerking een belangrijk succes behaald. Na onder de moeilijk ste terreins- en weersgesteldheid gevoerde ge vechten, die dagen duurden, is ten Oosten van Salla een vijandelijke strijdmacht ter sterkte van twee divisies vernietigend geslagen. Slechts kleine afdeelingen slaagden er in met achter lating van vrijwel alle oorlogsmateriaal te ont komen. Afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben gisteren overdag 109 Sovjet vliegtuigen vernie tigd. Bovendien werden door Hongaarsche jagers 10 en door Italiaansche jagers 8 Sovjettoestellen neergeschoten. In de Engelsche wateren heeft een gevechts vliegtuig overdag bij de Farör een vrachtschip van 4000 ton tot zinken gebracht. Op verschei dene Engelsche vliegvelden zijn geslaagde nach telijke aanvallen gedaan. Aan de kust van het Kanaal verloor de Britsche luchtmacht gisteren 11 vliegtuigen bij luchtgevechten en 2 door af weergeschut. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 26 op 27 Augustus bomtreffers ge plaatst op de installaties van het vliegveld Is- maïlia aan het Suezkanaal. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht het gebied om Mannheim aangevallen. De schade in onaanzienlijk. Een der aanvallende bommenwerpers is door afweergeschut neer gehaald". Het overzicht, dat verstrekt werd door de Duitsche autoriteiten over het verloop der krijgsverrichtingen aan het Oostfront, sinds 22 Juni j.l., bevat inderdaad astronomische verliescijfers voor de bolsjewisten. Kunt u zich bijvoorbeeld voorstellen wat het zeg gen wil: 1.200.000 gevangenen? Hebt u een idee, hoe groot een vliegveld zou moeten zijn, waarop 11.000 bolsjewistische vliegtuigen (sinds 22 Juni vernietigd) kunnen staan? Hoeveel uren zoudt u noodig hebben om langs een opstelling van ruim 14.000 pantserwagens te rijden? Hoeveel ton staal zijn verwerkt in 14.000 stukken geschut en wat dunkt u van 870.000 vierkante kilometer terreinwinst? Ziehier enkele pogingen om de enorme verlies cijfers van de bolsjewisten te demonstreeren, verlies cijfers, die nog aangevuld moeten worden met het aantal gesneuvelde of gewonde bolsjewisten, een aan tal, dat op ruim 4.000.000 is vastgesteld. En voort gaat de strijd. lederen dag weer rukken de Duitsche legers verder op. Trouw bijgestaan door de verbonden legers en de vrijwilligerslegioenen. Steeds grooter worden de verliescijfers van den vijand der Westersche beschaving, totdat.... de hor den' van Stalin totaal vernietigd zullen zijn en met den opbouw van het nieuwe Europa begonnen kan worden. In dit nieuwe Europa zal Nederland zijn eigen plaats innemen. Een plaats, die het te danken zal hebben aan de dappere Nederlandsche mannen, die nu strijden in de gelederen van ons legioen, om dat zij weten, dat het hun plicht is voor Nederland BRUID EN BRUIDEGOM LATEN VINGER- eervolle plaats in het nieuwe Europa te verove- AFIIRUK NEMEN. - Wanneer U of een ander uw identiteitsbewijs gaat halen en U zet uw om aan b„ het vingerafdruk op het desbetreffende papier, dan is dat de gewone gang van zaken, maar wanneer ge direct na het voltrekken van uw huwelijk beiden uw vingerafdruk laat nemen, omdat uw beider naam toevallig met een P begint, dan is dat een groote toevalligheid. Op de foto: een bruidspaar te Haarlem verscheen op zijn huwe lijksdag op het desbetreffende bureau om zijn identiteitspapieren te halen. (Foto Stevens) De aanslag op Laval en Déat. Daad toegeschreven aan communistische organisatie. Het D.N.B. verneemt uit Parijs: Omtrent den aanslag van den communist Collette op Laval en Déat wordt nog gemeld dat Laval een vleeschwonde opliep aan den rechterarm en een kleine wond aan de i rechterhand. Zijn toestand geeft geen heden tot onge rustheid en in een telefonisch onderhoud heeft hij dit zijn vrouw reeds kunnpn mededeelen. Marcel Déat, die in het gezelschap van Laval was. is rechts door een kogel getroffen, welke in de borst kas is blijven steken. De algemeene gevolmachtigde der Fransche regee ring in het bezette gebied, ambassadeur' De Brinon, heeft verklaard dat hij getuige van den aanslag is ge- weest.Bij hem waren generaal Bridour en de prefecten van Versailles. „Vjak achter ons", aldus De Brinon, „liepen Laval en Déat. Plotseling hoorden wij scho ten en, toen wij ons omkeerden, zagen wij, dat Laval getroffen was. Hij werd terstond in een auto gedra gen, waarin hij naar het ziekenhuis van Versailles werd overgebracht. Marcel Déat, die eveneens ge wond was, werd ook naar het ziekenhuis vervoerd". De ambassadeur voegde hieraan toe dat hij onmid dellijk naar Parijs terug was gekeerd om maatregelen te nemen en besloot zijn verklaring met de woorden: „Wij hebben hier te doen met een terroristische, communistische organisatie. Deze kan slechts met ge weld worden uitgeroeid." Het bericht van den aanslag verspreidde zich snel te Vichy. In Fransche politieke kringen heerscht groote verontwaardiging over den aanslag en men verklaart dat in deze communistische daad van ter reur niet alleen een aanslag op een belangrijke Fran sche persoonlijkheid moet worden gezien, doch ook een reactie op de enkele dagen geleden door de Fran sche regeering uitgevaardigde wet ter bescherming van den Franschen staat. De Fransche minister van justitie, Barthélémy, heeft zich persoonlijk belast met de instelling van een speciaal gerechtshof tegen de communisten te Parijs. Dit speciale gerechtshof heeft gisteren voor den eersten keer vonnis gewezen over de sabotage, gepleegd door gearresteerde communisten. COLETTE EEN AANHANGER VAN DE GAULLE. Het D.N.B. verneemt nader uit Parijs: De pleger van den aanslag op Laval, Colette, is gisterochtend aan een streng verhoor onderworpen. „Paris Midi" meldt dat Colette tegenover den rechter van instruc tie heeft bekend een aanhanger van De Gaulle te zijn. De geheele Fransche politie heeft terstond na den aanslag huiszoekingen verricht bij communis tische en Gaullistische elementen in het bezette en het onbezette gebied. Het eerste commentaar van het Fransche persbu reau OFI op den aanslag op Pierre Laval en Marcel Déat, verwijst naar de recente verklaring van den minister van binnenlandsche zaken Pucheu omtrent het nauwe contact tusschen de Gaullistische en de communistische terreurafdeeling. Deze aanslag, aldus OFI, bevestigt op treffende wijze de verklaring van den minister. De aanslag is voorts een bevestiging van Pucheu's woorden dat de terroristen jonge raen- schen op den voorgrond schuiven, wier oordeel door handige propaganda is vertroebeld. De politiek tot onderdrukking van de communisti sche terreur, waartoe de Fransche regeering heeft besloten en die reeds is toegepast, wordt derhalve gerechtvaardigd door den aanslag van Woensdag, als zij althans nog behoefte aan rechtvaardiging heeft. De veronderstelling zou volkomen onjuist zijn dat deze aanslag gepleegd is door een overspannen zonderling. De dader is het instrument van een partij en een politiek. De voormannen van deze politiek zijn naar het buitenland gevlucht. De Fransche regeering zal den achtergrond der terroristische activiteit in het volle licht plaatsen en de verantwoordelijke per sonen hun gerechte straf niet doen ontgaan. In een ander officieel commentaar wordt gezegd dat de Fransche regeering met een beroep op haar gezag heeft bereikt dat zij in het geheele Und de si tuatie in handen heeft. Deze vastberadenheid der regèering bij het onmiddellijk nemen van maatre gelen is een waarborg dat de orde in het geheele land nimmer zal worden verstoord. DE ACHTERGROND VAN DEN AANSLAG. Uit Berlijn meldt het A.N.P.: De vraag naar de beteekenls resp. den achter grond van den aanslag op Laval en Déat kan, naar men gisteren in politieke kringen van de rijkshoofd stad opmerkte, vrij eenvoudig beantwoord worden, wanneer men bedenkt dat deze aanslag gepleegd werd, nu plastisch en symbolisch een actie tegen het bolsjewisme is begonnen. Men meent hier ook het feit niet over het hoofd te mogen zien dat de Engel- schen bij het begin van den strijd tegen de Sovjet- Unie vrijwel onverbloemd te verstaan hebben geven dat de Sovjets zich niet slechts tot den strijd op het slagveld zouden beperken, doch de ervarin gen, die zij vroeger in de thans bezette gebieden hadden opgedaan, zich aldaar thans practisch ten nutte zouden maken. LAVAL'S TOESTAND BEVREDIGEND. PARIJS, 28 Augustus. (D.N.B.) Omtrent den toe stand der slachtoffers van den aanslag te Versailles wordt bekend dat de gezondheidtoestand van Laval bevredigend is. Hij heeft een rustigen nach^ gehad De toestand van Marcel Déat is evenwel erger ge worden- De „Slamat" tot zinken gebracht. Stefani meldt: Het 11.636 ton metende Nederland sche stoomschip „Slamat", dat bij de Britsche koop vaardijvloot was ingelijfd en dienst deed als transport schip in de Middellandsche Zee, is door de Duitsch- Italiaansche luchtmacht tot zinken gebracht. Turkscke president ontvangt Von Papen. Minister Saradjogloe bij het onderhoud tegenwoordig. ANKARA, 28 Augustus. De president der Turksche republiek, Inönü, heeft hedenmiddag, naar Agence Anatolie meldt, den Duitschen am bassadeur Von Papen ontvangen. De Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, was bij het onderhoud aanwezig. (DNB) NI Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Het interieur van het Kreml te Nowgorotl welke Sovjet-stad zich vast in Duitsche handen bevindt. (Foto Orbis-Holland) Dr. J. F. M. Sterck overleden. Oud-Inspecteur van het L.O. en Vondelkenner. Dr. J. F. M. Sterck. (Foto Archief H. D.( In de Mariastichting te Haarlem is in den leeftijd van 82 jaar overleden de heer J. F. M. Sterck, oud inspecteur van het Lager Onderwijs te Haarlem en bekend letterkundige, speciaal als Vondel-kenner. Dr. Sterck werd 3 Januari 1859 te Amsterdam ge boren. Hij bezocht het gymnasium te Rolduc en stu deerde van 1877 tot 1880 rechtswetenschappen aan de Amsterdamsche Universiteit. Wegens ziekte moest hij evenwel deze studie staken. Later kreeg hij les van Prof. Jos. Alberdingk Thijm in Ned. letteren en kunst. Van 1889 tot 1903 maakte hij deel uit van de Amsterdamsche uitgeversfirma C. L. van Lan- genhuyzen. In 1892 werd de heer Sterck arrondissements-school- opzïener te Amsterdam. In 1910 vertrok hij naar Haarlem in diezelfde functie. Van 1916—1921 was hij hier disctricts-schoolopziener en daarna was hij nog drie jaar werkzaam als inspecteur van het Lager On derwijs in de Inspectie Haarlem. Dr. Sterck wijdde zich ook aan de openbare zaak: van 18941910 had hij zitting in den gemeenteraad van Amsterdam, van 1905 tot 1909 v/as hij lid van den Voogdijraad (Amsterdam I); in 1921 was hij lid van het College voor Rijks Tucht- en Opvoe dingswezen en van 1914—1915 voorzitter van de Maat schappij van Letterkunde te Leiden. In 1919 benoemde de Universiteit van Amster dam den heer Sterck tot doctor honoris causa in de Ned. Letteren. Sindsdien is hij medewerker en leider van de Vondel-uitgave der Wereldbibliotheek, want Dr. Sterck was een uitnemend Vondelkenner en ge noot als zoodanig een nationale en internationale ver maardheid. Ook van Bilderdijk's leven en werken maakte hij een diepgaande studie. Na zijn afscheid als Inspecteur van het L. O. heeft dr. Sterck zich te Aerdenhout gevestigd. Tot zijn publicaties behooren zijn boeken over het Mirakel van Amsterdam, boeken en artikelen ovèr Bilderdijk, publicaties over Alberdingk Thijm en Vondelstudies. zijn VERBOD VAN LOKLOONEN. De persdienst van het N.V.V. deelt, in verband met het uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, betreffende het aanbieden van zoogenaamde lokloonen o.m. mede, dat, hoewel in de ordening van de loonen sinds No vember van het vorige jaar was voorzien, het tot nu toe nog altijd mogelijk bleef, dat een werkgèver ar beiders in dienst nam tegen een hooger loon dan voor de reeds bij-hem in dienst zijnde arbeiders door het college van rijksbemiddelaars was toegestaan. Door het uitvoeringsbesluit wordt nu bereikt, dat in dezen oorlogstijdbepaalde industrieën, die in het algemeen belang moeten blijven doorwerken niet leeggehaald worden door werkgevers, die lokloonen betalen. Het volksbelang wordt er toch geenszins mee gediend wanneer arbeiders, die bijv. in den landbouw dus voor de voedselvoorziening werkzaam zijn, door het aanbieden van hoogere loonen naar industrieën, waar weelde-artikelen worden vervaardigd, worden gelokt, omdat deze industrieën bezet zijn met het vervaardigen van producten die met het oog op geldbelegging worden gekocht. Hieruit, zoo wordt verder medegedeeld, vloeit n i et voort en dit dient nadrukkelijk te worden ge constateerd dat een arbeider verplicht is, in een bedrijf te blijven werken, waar lagere loonen worden betaald dan in een soortgelijk bedrijf voor gelijk soortig werk. Bovendien beteekent het uitvoeringsbe sluit ook niet, dat voor werk, dat meer vakbekwaam heid vereischt, geen hooger loon zou mogen worden betaald. Het persoonlijk initiatief wordt er dan ook niet door aangetast, terwijl vanzelfsprekend iedere accoordprestatie in dit verband buiten beschouwing blijft.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1