De strijd in het Oosten JCact Hieums In den centralen sector in de periode van 25 Augustus tot 4 September, 30.000 gevange nen gemaakt. Sovjets verloren hier 160 tanks en vele honderden auto's. Ook in den Noordelijken sector nieuwe Duitsche successen. Het D.N.B. meldt: De gevechten in den midden sector van het Oostelijk front veiioppen de laat ste dagen zeer succesvol voor de Duitschers. In 3e periode van 25 Augustus tot 4 September zijn alleen op het aanvalsterreln van twee corpsen meer dan 30.000 gevangenen gemaakt en 160 tanks der Sovjets buitgemaakt of vernietigd. Bovendien verloren de bolsjewiki in dit gebied vele honder den auto's, meer dan 200 stukken geschut en een groote hoeveelheid oorlogstuig van allerlei slag. In het gebied tusschen Ilmenmeer en de Finsche Golf heeft een Duitsch legercorps den Sovjets in een succesvollen aanval zware verliezen aan soldaten en oorlogstuig van allerlei aard toegebracht. De bolsje wisten verloren hier 6 zware en 9 middelzware pant serwagens, 7 pantserverkenningswagens, 20 stukken geschut, waaronder verscheidene van zwaar kaliber en een groot aantal lichte en zware infanteriewapens. In den tijd v.an 1 tot 3 September werden in den sector van dit corps 2.000 gevangenen gemaakt. Uit de meaedeelingen van de gevangenen bleek dat de formaties van de Sovjets, die den strijd hadden aan gebonden met het Duitsche legercorps, in de gevech ten van deze dagen zeer zware bloedige verliezen ge leden hebben. 65 vliegtuigen der Sovjets werden vol gens tot dusver ontvangen berichten op 4 September en in den nacht van 4 op 5 September vernietigd. 42 vliegtuigen werden daarvan neergeschoten en 23 op 'den begapen grond vernield. Bovendien werd een kabelballon neergeschoten. In de wateren ten Noorden van Dagö brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van 2.000 br.t. tot zinken. Voorts meldt het D.N.B. dat in gevechten van drie dagen een Sovjet-divisie infanterie door een Duitsche divisie totaal vernietigd is. Daarbij werden 4000 bols jewisten gevangen genomen en 46 stukken geschut, zes gepantserde gevechtsauto's, vele machinegeweren en de geheele tros der bolsjewieken buitgemaakt. DE OPERATIES VAN DE HONGAARS CHE TROEPEN. I Uit Boedapest verneemt het D.N.B.: Het Hongaar sche persbureau M.T.I. meldt van het Oostelijke front dat de operaties der Hongaarsche troepen in samen werking met de bondgenooten volgens dé plannen worden voortgezet. Vijandelijke tegenaanvallen welke door artillerie gesteund werden, werden op bloedige wijze afgeslagen. Het Hongaarsche luchtwapen heeft artillerie-stellingen van den vijand met succes ge bombardeerd. Het Hongaarsche luchtdoelgeschut heeft twee Sovjet-machines neergeschoten. Voorts beschoot de Hongaarsche artillerie met succes troepenconcen traties- van de bolsjewisten. SOVJET-TEGENAANVALLEN VERIJDELD. Dö Finsche troepen hebben Donderdag hun aan vallen met succes voortgezet. In verschillende sec toren trachtten de Sovjets door tegenaanvallen het opdringen der Finsche troepen te stuiten. Al deze po gingen aldus het D.N.B. werden verijdeld, soms in gevechte,n van man tegen man, waarbij de bolsje wisten zware verliezen leden. De In Finsche krijgsgevangenschap geraakte bols jewistische generaal Kirkitsjnikof heeft bij zijn ver hoor verklaard dat de voornaamste oorzaak van de bolsjewistische ineenstorting gezocht moet worden in de slechte stemming onder de Sovjet-soldaten. Als gevolg van de slechte communicatie met het opper bevel en het, volkomen ontbreken van berichten over 'de krijgsverrichtingen, heerschte er bovendiengroote onzekerheid bij de Sovjets. Zoodra bolsjewistische Italiaansch weermachtsbericht Boven Malta 22 vliegtuigen neergeschoten Aanvalspogingen der Britten bij Tóbroek verijdeld. ROME, 5 September (Stefani) Het 458ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: 1 „Italiaansche af deelingen jagers hebben bij operaties boven Malta en de Straat van Sicilië met baar bekende dapperheid in een reeks zware ge vechten den strijd aangeboden tegen aanzienlijke afdeelingen vijandelijke jagers. Zij hebben 22 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten en talrijke an dere door machinegeweervuur beschadigd. Drie Italiaansche vliegtuigen zijn niet op hun basis te ruggekeerd. Vele andere keerden beschadigd en -met gewonden aan boord terug. Bij deze gevechten hebben zich bijzonder onder scheiden de kolonel Carlo Romagnoli, die aan het hoofd van zijn eigen afdeeling heldhaftig streed en tiie vermist wordt, majoor Francesco Beccaria, kapitein Franco Lucchino. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is het vliegveld Miccabba op Malta opnieuw door onze bommenwerpers aangevallen. Vijandelijke vliegtui gen hebben aanvallen gedaan op het gebied van Catania, terwijl vier bommenwerpers Cotpone aan vielen. De schade is gering. De luchtafweer te Có- trone heeft twee Bristol-Blenheims neergeschoten: één daarvan1 viel in de haven. Uit het wrak heeft men de lijken van drie leden der bemanning ge borgen. In Noord-Afrilta, aan het front van Tobroek, zijn aanvalspogingen van. Britsche afdeelingen verijdeld door onze troepen, dfe door pantserwagens en artil lerievuur gesteund werden. Duitsche en Italiaan sche vliegtuigen hebben installaties en versterkin gen te Marsamatroeh gebombardeerd, alsmede vij andelijke autocolonnes bij Dzjaraboeb. i In Oost-Afrika hebben vijandelijke luchtaanval len op Wolsjefit alleen onder de inheemsche bevol king eenige Verliezen veroorzaakt. Onze afdeelingen overrompelden in den sector Koelkwabert vijande lijke detachementen, verstrooiden haar en brach ten haar verliezen'toe. De vijand liet wapenen en met levensmiddelen beladen lastdieren in onze handen achter". formaties nl. uit de flank werden aangevallen, ge raakten zij terstond in een paniekstemming. De gene raal zeide voorts, dat hij zelf evenals alle andere Sovjet-officieren onder strenge bewaking stond. On omwonden gaf hij de superioriteit van de Fihsche soldaten vergeleken met de Sovjet-soldaten toe. Als gast van de Italiaansche regeering heeft dr. Goebbels tè Venetië de internationale filmtcntoon stelling bijgewond. De Duitsche Rijksminister wordt door den Italiaanschen minister voor Volks cultuur, Pavolini, verwelkomd. (Orbis-Holland) Hoe gaat Europa den winter in? Stand der voedselvoorziening beter dan in 1939. „Hoe gaat Europa den winter in?"'tschrijft de „Mi- litarische Korrespondenz aus Deutschlahd" boven haar weekoverzicht en zij Vervolgt: In tegenstelling tot den wereldoorlog is de toestand voor het vasteland van Europa aanzienlijk beter dan destijds voor Duitschland. De snelle,' groote successen van de Duit sche weermacht hebben tevens ten gevolge dat thans ender Duitsche leiding de voedingsmogelijkheden be ter worden benut. Alle Europeesche regeeringen stre ven er naar met al haar krachten en thans reeds me', groot succes de voedingscapaciteit zoo hoog mogelijk op te voeren. „Generaal Tijd", dien men in Engeland gaarne als bondgenoot noemt, bewijst in economisch opzicht meer een bondgenoot voor ,het vasteland te zijn. Europa zou veel meer menschen kunnen voeden dan er op het oogenbllk in leven. Het is derhalve zaak de beschikbare mogelijkheden veel stérker dan tot dusver het gevalwas uit te buiten. d.w.z. de te bebouwen oppervlakten te vergrooten en den aanplant stelselmatig te verrichten.*Voorts moe ten de landbouwmethoden* intensiever gemaakt wor den, teneinde aldus de gemiddelde opbrengst der Europeesche landen die van het Duitsche rijk te .doen benaderen. Alle Europeesche landen zijn met 'groot, begrip yoor de .zaak a,'atv de oplossing van dit pro bleem gaan. werken-en de 'eerste resultaten vallen reeds dit jaar te bespéuren. In Nederland en Denernarken, de Europeesche lan den met den iritensieftifen landbouw, is het gelukt de productie bijna overal op het oude peil te. houden. Italië en Duitschland zijn wat de voéding betreft tegen de blokkade bestand. Duitschland was boven dien door de in de jaren voor den oorlog bedreven po litiek van bevoorrading in staat., overal in Europa met zijn voorraden te hulp te schieten, waar een acute crisis in de voedselvoorziening optrad. Er bestaat thans geen twijfel meer over dat Europa door de blokkade op het gebied van de voedselvoor ziening niet ernstig gevaar meer kan loopen, vooral niet op den langen duur. Thans reeds is'de stand der voedselvoorziening beter dan in 1939 (D.N.B:) Engelsche duikboot beschiet Grieksche kustvaartuigen. Vier matrozen gedood. Het D.N.B. meldt: Drie kleine Grieksche kustzeil- vaartuigen zijn bij den overtocht naar een eiland in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee aangehou den door een Britsche duikboot, die plotseling aan de oppervlakte kwam. Twee der scheepjes werden van korten "afstand door kanonskogels getroffen en vlo gen in brand. De vijandelijke duikboot voer naar de zinkende vaartuigeh loe en beschoot de bemanning met jnitraillgurs. Vier matrozen vonden hier den dood Leden van het vroegere Iraksche kabinet bij verstek ter dood veroordeeld. Vonnis van het militaire gerechtshof te Bagdad. Het D.N.B. verneemt uit Ankara: Thans wordt officieel bevestigd dat een bijzonder militair gerechtshof te Bagdad het doodvonnis heeft uitgesproken tegen den vroegeren minister-president van Irak, Rasjid Ali enel Kailani, den vroegeren mi nister van economische zaken Yunis Sabaui, tegen Ali Sjeich Maclrnoed en tegen vier kolonels van het Iraksche leger. De vonnissen waren geveld bij af wezigheid van de beklaagden met zeven dagen tijd van beroep, ge.durende welke de veroordeelden de mogelijkheid, hebben naar Bagdad te komen om re visie aan te vragen. Voorts wordt bekend dat zeven andere ministers-van hef kabinet Rasjid Ali el Kailani tot 24 jaar gevangenisstraf resp. levenslangen dwang arbeid veroordeeld zijn. Bezetting van Iran. Ontmoeting van Britten en Sovjets te Kaswin. HELSINKI, 6 September. (D.N.B.) De Sovjet- omroep meldt uit Iran dat de Britten het land tot Hamadan hebben bezet en de Sovjets tot aan Kaswin. In Kaswin ontmoetten' Britten en Sovjets elkander. De S'ovjetcommandant gaf ter eere van den Engel- schen generaal een diner. In toespraken werd de na druk gelegd op het bondgenootschap en de vriend schap tusschen het Engelsche en het Sovjetvolk en op den wensch om ook in het vervolg gemeenschap pelijk op te treden. De „Normandie" in beslag genomen Uit New-York wordt gemeld dat Roosevelt order heeft gegeven tot beslaglegging op het Fransche schip „Normandie". Naar Associates Press uit Washington meldt, heeft de Sovjetambassadeur. Oemansky, een bezoek van een kwartier aan minister Huil gebracht. Oemansky weigerde later zich over dit onderhoud of over de aankomst van een Amerikaansch tank schip te Wladlwostock uit te laten. (D.N.B.) Pe vorige maand hebben, naar het D.N.B. meldt, Duitsche reddingsvliegtuigen en -vaartuigen in de Kanaalzöne in totaal 21 leden der Britsche lucht macht gered. Batterijen verdragend .geschut der Duitsche marine hebben gistermiddag vijandelijke scheeps- cloelen aan de Karaalkust met- succes onder vuur genomen. (D.N.B.) Werkverruiming in Noord-Brabant. Aan een uitvoerig A.N.P.-verslag is het volgende ontleend: Op uitnoodiging van den rijksdienst voor de werkverruiming en van het N.V.V. heeft het A.N.P. dezer dagen een bezoek gebracht aan een aantal werkverrulmingsobjeeteri in de provincie Noord-Brabant. Tijdens deze excursie heeft de commissaris van het N.V.V,, de heer H. J. Woudenberg, in een rede wederom zeer belangrijke verbeteringen op het gebied van de sociale vorzieningen, namelijk de werk loosheidsverzekering, aangekondigd, waaromtrent loosheldsverezekering, aangekondigd, waaromtrent elders in dit blad reeds enkele bijzonderheden zijn meegedeeld. De heer Woudenberg deelde mede, dat het in de bedoeling ligt per 1 October a.s. de uitkweeringen van de bij het N.V.V. aangesloten werklóozenkassen op te voeren tot 70 pet. van Ret loon, met een maximumgrens naar boven, zonder daarbij contri- butieverhooging in te voeren. Dit laatste aldus de heer Woudenberg, Is mogelijk door de sterk af genomen werkloosheid. Ruim een maand geleden zoo vervolgde de heer Woudenberg i.4 de nieuwe Joons- en arbeids voorwaardenregeling voor de werkverruiming in wer king getreden. Daarbij is gebleken, dat bij de om schakeling iliet alle arbeiders een direct loonvor- deel konden boeken: er waren er zelfs, die in ver gelijking met voorafgaande weken eenigermate achteruitgingen. De oorzaken daarvan zijn velerlei. In de eerste plaats toonden de weken na de invoering een zoo danig regenverlet, dat het een veelvoud vormde het verlet in de weken, voorafgaande aan den invoeringsdatum. In de tweede plaats zijn door de gelijkschakeling der tarieven, iets wat niet in het loonbesluit is vastgelegd, vele misverstanden ont staan, die tot loonachteruitgang aanleiding gaven Het gevolk is geweest, dat thans, mede -dank zij bemoeiingen van hetN.V.V., door den rijks dienst op vele werken de tarieven worden herzien. Hoe men de zaak ook beziet, vast staat, dat de nieuwe loonregeling practisch geen achteruitgang kan geven, doch dat, zoo deze zich toch voordoet, de oorzaken elders liggen. Natuurlijk zullen wij in samenwerking met het departement ook trachten hierin een goede oplossing te vinden, aldus de heer Woudenberg. Na de commissaris van het N.V.Y. heeft de heer A. Vermeulen het woord gevoerd. Deze zeide o.m. De beheersching van de ai'beidsmarkt door het rijksarbeidsbureau zal niet volkomen kunnen zijn. Eenige reserve aan arbeid zal steeds aanwezig moeten zijn. Men denke hierbij slechts aan werk loosheid dor seizoeno.orzaken en den invloed van technische verbeteringen. Het moet mogelijk zijn, werkloosheid tot een minimum te beperken. Voor dit minimum, dus ret restant werkloozen, moeten er twee dingen zijn, n.l. een arbeidsreserve een werkloosheidsverzekering. Nu dient pien de jongste reorganisatie van de werkverruiming juist in dit licht te zien. Hierin j>is do arbeids- pe-gedachte tot werkelijkheid geworden. De cultuur-technische werken zijn n.l. bij uitstek ge schikt om in wisselend tempo te doen uitvoer Bij grootere werkloosheid kan men veel van deze werken laten uitvoeren. Bij grootere werkloosheid kan men veel yan dweze werken laten uitvoeren en in een periode met weinig werkloosheid kan m omvang der cultuur-technische werken inperken. Den volgenden dag heeft ir. A. J. Markvoort, hoofd van de inspectie van den rijksdienst voor de werkveiYutming in Noord-Brabant een inleidende causerie gehouden, waarin hij het groote belang an de werkverruiming naar voren bracht. Nieuwe maatregel inzake werkloozenuitkeering. Mededeeling van den heer Woudenberg Aan een verslag van het A. N. P. over een toe spraak die de heer H. J. Woudenberg, commis saris van het N. V. V., gehouden heeft bij een werkobiect in het Zuiden van het land (waar eenige duizenden arbeiders te werk gesteld zijn, voor 'het meerendeel uit Limburg, Noord-Brabant en .Friesland) ontleenenwij dat gewezen, werd op het feit,-dat-in den laatsten tijd belangrijke sociale maatrégelén genomen zijn. Spr. bracht een aantal dezer sociale maatrege len in herinnering en deelde onder luid applaus het" belangrijke besluit mede, dat met ingang van 1 October wederom een nieuwe maatregel zal wor den dqorgevoerd, met name het opvoeren der uit- keeringen van de bij het N.V.V. aangesloten werk- loózenkassen tot 70 pet van het loon, met een maximumgrens naar boven en zonder invoering van cóntributieverhooging. Ook eenige andere sprekers voerden het woord, De heer Schmidt den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in de provincie Limburg, wijdde een beschouwing aan den strijd van Duitschland voor een nieuw en .vrij Europa. „Niet alleen het lot van Duitschland staat op het spél. Ook dat van Nederland en tenslotte het lot van geheel Europa. Het nationaal-socialisme zoo ging spr. verder heeff de kracht het volk uit zijn nooden op te heffen. Duitschland levert daarvoor het bewijs en ook in Nederland zal het nationaal-socialisme nieuw/leven brengen en uit eindelijk over de geheele flinie zegevieren." De heer Van Geelkerken, die de rij sloot, be sprak de tegenstellingen, welke er in de afgeloo- pen 40 jaar in ons volk hebben bestaan. De bijeenkomst werd gesloten, met het zingen van het Limburgsche volkslied. SCHEEPSONGELUK IN DEN MIST. TOMOENAI, 5 September (Domei)In een dichten mist is Donderdagavond buiten Airo op Sachalin de „Tokoesan Marpegroot 5230 ton, in aanvaring gekomen met de 5291 ton metende „Kokimaroe" en gezonken. Zes en twintig over levenden ziin alhier aangekomen aan boord van twee schepen, die het reddinghwerk hebben ver richt. OTTO VAN HABSBURG VERLIEST AMERIKA AN- SCHE RIJVERGUNNING. NEW-YORK, 5 September. (D.N.B'.) „Associated Press" meldt uit Boston, dat het Verkeersgerechts- hof van Massachusetts de rijvergunning van Otto van Habsburg wegens te snel rijden heeft ingetrokken. De rechter zei: „Er was geen reden aanwezig om een snelheid van honderd K.M. per uur te ontwik kelen, want Hitler was nog niet in Amerika geland en het viel niet aan te nemen dat hij achter den Habsburger aan zat". DARLAN ONTVANGT DEN JAPANSCHEN AMBASSADEUR. VICHY, 5 September. (D.N.B.) De plaatsvervan gende minister-president eri minister van Buitenlandr sche Zaken Darlan heeft Donderdagochtend een lang durig onderhoud gehad met den Japanschen ambas sadeur Kato. In welingelichte kringen neemt men aan, dat de toestand in het Verre'Oosten het onderwerp van gesprek was TWEE BOLSJEWISTISCHE KANONNEERBOOTEN VERNIETIGD. BERLIJN, "5 September. (D.N.B.) Twee kanon- neerbooten, der Sovjets, die op den Dnjepr stroom opwaarts voeren, zijn op 3 September door Duitsche pantserjagers waargenomen, die terstond het vuur op deze vaartuigen openden. Beide kanonneerbooten Werden tot zinken gebracht. DE VERTEGENWOORDIGING VAN HET AUSTRALISCHE KABINET IN LONDEN. BERLIJN, 6 September. Volgens een Reuterbe- richt uit Canberra is de Australische minister van Handel, Page, aangewezen om het Australische kabi net te Londen te vertegenwoordigen bij de bespre king van bepaalde aangelegenheden. Zijn aanwezig heid in Londen zal slechts van korten duur zijn. Page zal zijn functie in het Australische kabinet behouden. ANONIEME GIFTEN VOOR DE AMBULANCE. 's-GRAVENHAGE, 6 Sept., De Nederlandsche Ambulance heeft wederom èen aantal anonieme giften ontvangen. Hieronder volgt de opsomming: T. van K. voor de gewonde helden f 1.25, N. N. den Haag f 2.50. Voor vriend en vijand f 200, Wed. K. te R. f 10, C. A. van G. te 's-Gravenhage f 5, A. F. te H. f 2, N. N. \te A. f 3, Voor de moedigen die Neerland's epr hoog houden f 100, Een klein steentje voor de overwinning van Europa, op duistere elementen f 10, N. N. te W, f 10, S. V. te W. f 5, N. N. te R. f 2. 5 Yroolijké Rot terdammers f 29.50, Personeel te H. f 71, Een Neder lander te W. f 5, N. N. te 's-Gravenhage f 2.50, Th. J. A. te 's-Gravenhage f 2.50, P. W. te S. f 20, N. N, te S. f 2.50, Alle beetjes helpen f 1, P. H: B. f 5, N. -N. te H. f 19, J. V. te W. f 5, N.S.B.'er te K. f 5, N. N. te B. f 2.50, Van der L. te 's-Gravenhage f 2.50, Van twee oud-verpleegsters f 10, Pastoor te N. f 100. (A.N.P.) Reval in handen van de Duitsche troepen. Na zware dagen en uren van harden str^d is de rust in de stad weergekeerd. (Orbis-Holland) Aanvulling bonaanwijzing kaas. 's-GRAVENHAGE, 6 Sept. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend omtrent de bonaanwijzing voor kaas. Zooals bekend geeft gedurende de week van 7 tot en met 13 September a.s. de met „34 kaas" gemerkte bon recht op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt erop gevestigd dat deze bon na 13. September nog drie weken geldig blijft, dat wil dus zegggen tot en met 4 October a.s. GASTDIRIGENT HUGO DF, GROOT BIJ DE H. O. V. De Haarlemsche Orkestvereeniging zal op Maan dag 8, Donderdag 11 en Donderdag 18 Septem ber haar laatste drie Zomerconcerten geven in dit seizoen. Déze zullen worden gedirigterd dooi den bekenden dirigent Hugo de Groot. Voor het eerste concert op Maandag 8 September heeft hij een zeer populair programma samenge steld van uitsluitend Balletmuziek. Het begint met de uitvoering van drie dansstukken uit het Bal-, let „Cephale et Procris" van A. Grétry, gevolgd door Balletmuziek en tusschenspel uit „Rosa- munde" van Franz Schubert. Voorts wordt ge geven een Suite uit het Ballet „Sylvia" van L. Delibes. Na de pauze komt de uitvoering van de Ballet muziek uit de opera „Faust" van Ch. Gounod. Het concert wordt besloten met het Spaansche Bal let uit de opera „Le Cid" van Jules Massenet. Voortaan zullen de concerten te half acht begin nen. NEDERLANDSCH BUREAU VAN DE LAN GEMARCKSTUDIE. Het A.N.P. meldt dat de heer B. H, Staal op de persconferentie te 's-Gravenhage een inleiding heeft gehouden over het Bureau van de Lange marckstudie, Waaldorperweg 12 te 's-Gravenhage. De heer Staal deelde mede, dat thans in een tien tal Duitsche steden de Langemarckscholen opge richt zijn. In deze scholen vinden jongelui van 17- 24 jaar, die de lagere school doorloopen hebben en nadien een of ander beroep uitoefenden of een vak opleiding ontvingen, een tweejarige opleiding, die met de middelbare school gelijkstaat en de poorten opent tot de hoogeschöol of universiteit. De leer lingen kiezen hlin studievak-zelve, doch-moeten dit doen in de richting van hun oude beroep of be roepsleiding. Zoo bijv. kan de timmermansleerling architect worden, de verpleger arts, enz. De Langemarckstudie wil zijn een meer sociale vervangster van het systeem van rijksstudiebeur zen,, familieleenen, enz. Bij dit laatste systeem werd zoo verklaarde de heer Staal te een zijdig op intellect gelet, de Langemarckstudie is daarentegen volksch, let op den ganschen mensch en stelt opvoeding boven opleiding. Ze schift de candidaten niet slechts op aanleg, doch vooral op karakter, ook op lichamelijke ge zondheid en afstamming; zè vraagt zich af of haar leerlingen later plichtbewuste mannen zullen zijn, die geenszins op, de gemeenschap zullen parisitee- ren, doch haar dienen; Voor jonge mannen uit Nederland, die aan de gestelde eischen voldoen, is thans deze studie ook opengesteld. De opleiding voor Nederlanders zal twee en een half jaar duren, daar een half jaar duren, daar een half jaar taalstudie aan de eigen lijke opleiding vooraf zal gaan. De aangenomen candidaten komen in het internaat te Hannover. Met het oog op het contact met het gezin volgt na elk halfjaarsch semester een flinke vacantie. De opleiding is geheel kosteloos. Eveneens is na deze. 21/2 jaars opleiding deeigenlijke hoogeschool- of universiteitsopleiding geheel kosteloos. Bovendien is de weg geopend, dat Nederlandsche jonge man nen, die de, studie aan een Duitsche hoogeschool of een universiteit beginnen (dit is verplicht) die in Nederland eindigen kunnen. Verplichtingen voor den tijd na de beëindiging der studie behoeft niemand op zich te nemen. Men is na het voltooiender opleiding geheel vrij. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties- v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam). Uitgesproken: 3 September: W. r. d. Steeg Jr., wonende te Hir- versum Minckelersstraat 2. R.C. Mr. P. B. Dijkster- huis. Cur. Mr. G. M. O. Riep, A. -Perkstraat 2, Hil versum. 3 September': A. Boer, groentenhandelaar en v keiier, Papendrecht, Bosch S2. R.C. Jr. Mr. D. J Hoeufft, Dordrecht. Cur. Mr. G. ^Philipse, Dor drecht. 3 September: G. C. van Ommeren, rijwielhande laar wonende te Veenendaal, R.C. Mr. J. J. Plugge. Cur. Mr. L. A. van Essen te. Veenendaal, 4 September: Fa. Gebr. Mooij, Motor- en Rijwiel handel, gevestigd en kantoor houdende te Opmeer, Breestraat A 29 en Br eestraat A 29. R.C. Mr, J. T de Flines. Cur. Mr. B. Crevecceur. Enkhulzen. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 2 September: C Koert Czn., landbouwbedrljfs- leïder, wonende te de Heen, gemeente Steenber gen. Gedeponeerde ultdeelingslijsten: Rectificatie: D.d. 20 8 '41 is geëindigd het fa% van Joh. Maanen, schoenhandelaar, Oostvoorne, door het verbindend worden der eenige uitd.iijst, met een uitk. van' 100 petg. vor de pref. en 11.863 pet: voor de conc. cred. Gedeponeerde ultdeelingslijsten: 2 September: I-I. W. Filarsky," vroeger te' Apel doorn. thans te Lunteren. Idejn- Met een uitk. 74.256 pet. Wijlen mej. Bertha Alberts, winkelierster, ge woond hebbende te Heerlen. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE DORDRECHT. .'s-GRAVENHAGE, 6 September. Volgens een be richt, dat dezer dagen in de Staatcourant verscheen, zal te Dordrecht een middelbare landbouwschool wor den gevestigd. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld zal het een school zijn als die, welke sinds 1922 te Groningen bestaat en gedurende de laatste jaren haar leerlingen aantal aanzienlijk zag toenemen,. De school te Dordrecht zal dus ook bestemd zijn voor hen, die zich, na enkele jaren voorbereidend hooger, middelbaar of meer uitgebreid lager onder wijs te hebben genoten, wenschen voor te bereiden voor de landbouwpractljk in de aematiede luchtstreek, in het bijzonder in Nederland. Piet Kohier „In 't gouden Haantje". HAARLEM, Zaterdag. Van Vrijdag 12 eptember tot en met Donder dag 18 eptember a.s. geeft het gezelschap „De Kluchtspelers" onder leiding van Kees van Dam in het Rembrandt-Theater een serie opvoeringen van de vermakelijke klueht met zang en dans „In 't Gouden Haantje" van Otto Harting met zang teksten en muziek van Frans Bogaert. in de po- pulairen komiek Piet Kohier in de hoofdrol. In deze klucht vindt Piet Kohier vlop gelegen- heir zijn groote gaven als komiek en als tooneel- speler te ontplooien. Iedereen die hem gezien heeft als ,?t>e Boemelbaron" zal zeker de gele- ienheid niet voorij laten gaan om hem ook te zieif n zijn nieuwe creatie als dep in het nauw ge< dreven wethouder Bollmann, Op waardige wij| wordt hij gesecundeerd. in de eerste plaats door J eveneens pbpulaire Uor Smit en Kalmann Knaarf^, de eetrste als de bazige echtgenoote van wethouder Bollmann en de tweede als de in angst levende pantoffelhelr Swanneke. Verder werken mede de dames: Martha Posno, Caroline van Dommelen, Tini Visser, Elly Huys- man en de heeren Frans Bogaert, Jan Lemaire Jr., Kees van Dam, e.a. GEEN INKRIMPING VAN HET NARCISSENAREAAL. Wel breeder paden en smallere bedden. Naar het „Weekblad voor Bloembollencultuur" ver neemt is het voorschrift tot inkrimping van het nar cissen-areaal met 30 pet. ingetrokken. Er zal thans voorgeschreven worden dat de bedden niet breeder mogen zijn dan drie voet en dat de paden tusschen de bedden IV2 voet breed moeten zijn. Daardoor komt meer grond beschikbaar voor de voedselproductie. jtadia Qwxptamma ZONDAG 7 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gripl.) 8.3Ö B. N. O. Nieuwsberichten. 8*45 Gramofoonmuziek. 9.30 Orgelconcert (opn.). 10.00 Ge wijde muziek, 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 De Meio- disten en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Nederlandseh Verbond voor Sibbekunde: Wapens van boerengeslachten. 1.15 Eerste Nederlandsche Radiomuziekfeest voor harmonie- en fanfare-orkesten. Als- intermezzi: Declamatie en gramofoonmuziek. 3.15 Radïotooneel. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.40 Vervolg van I.15 4.05 Gramofoonmuziek, 4.30 De Romancers en soliste., 5.10 Orgelconcert. 5.30 Voor de jeugd, 6.00 Gramofoonmu ziek. 6.10 Sport van den .dag. 6.35 Otto Hendriks en zijn orkest, 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Cabaretprogramma (gr.pl.). 8.10 Radiotooneei. 8,50 Orkest Boyd Bachman. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O Nieuwsberichten.- 10.00— 10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: „An American sees Holland". HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 Cyclus „Eens Christens reize naar de Euwigheid in dezen tijd" (opn.). (Voorber.eid door de Christ. Radio Stichting). 12.15 Bachcantate (opn.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gerard'^Lebon en zijn or kest en gramofoonmuziek. 2,00 Causerie „Taal bij den weg". 2.15 Nederlandseh Kamerorkest, soliste en gramo foonmuziek. 4.00 Wijdingswoord (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.30 A. N. P. Sportberichten. 5.15 Rococo-octet. 6,00 Declamatie. 6.10 Salonorkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Reportage. 7.45 Omroeporkest en soliste. 9.00 Gramofoonmuziek^ 9.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 10.00—10.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 8 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 8.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gramofoonmu ziek. 8.40 Wiesbader Collegium Musicum (gr.pl.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Amabile-sextet. II.25 Declamatie. 11,45 Amabile-sextet. 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.25 Gramofoon muziek. 12,40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Utrechtsch Strijkkwartet en gra mofoonmuziek. 2.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gra mofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmu ziek. 4.45 Vpor de jeugd. 5.15 B. N. O, Nieuws- economische- èn beursberichten. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.15 Voor de ,vrouw: Reportage. 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7,30 O'mroep-Symphonie-orkesl en solist. In de pauze: Causerie over Dvorak. 3.55 Declamatie. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche ultz'ending: „Things worth knowing about Holland". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10,20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 De Gooilanders. 12.45 B.. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Ramblers. 1.30 Orgelspel en zang. 2.00 Gramofoonmuziek. 4.00 De Melo- disten en soliste. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Declamatie (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Zang, clavecimbel en cello. 6.00 Wijdingswoord. 6,15 Orkest Boyd Bachman. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Politiek weekpraatje. 8.00 Amusementsorkest en het Vroolijke Klaverblad. 8.30 Voor den' boer. 9.00 De Roman cers, solist en dameskoor „Aethercharme". Als intermezzo: Orgelspel. §.45 B. n! O. Nieuwsbladen. 10.0010.15 Gra mofoonmuziek. HET DUITSCHE RIJKSPROGRAMMA. Zondag 7 September 1041a De Groot-Duitsché radio-omroep zendt uit den Salz- burger Dom een orgelconcert uit van 8.00—8.30 uur. Prof. Joseph Messner speelt Toccata van Franz Xaver Murseh- hauser, Ciaconna van Johan Pachelbel en Passacaglia van Georg Muffat In „Schatzkaestlein" van 9.00—10.00 uur speelt het Ber liner Radio-kwartet kamermuziek van Sixt, HSndel, Haydn, Mozart, Kreutzer en Stamitz. Om 12.40—14.00 uur wordt het Duitsche volksconcert uit gezonden. Voor de kleine luisteraars vertelt Walter Richter van 14.30—15.00 uur Duitsche sagen. Een groot^ bonte middag wordt uitgezonden door den Rijkszender München van 16.00—18.00 uur. Medewerkenden zijn Lilly Preisig, Marika Röklc,- Rossita Serrano, Ingrid Larssen, Ruptert Glawitsch, Herbert Ernst Groh, Hans Heinz Nisen, Helnrich Kowale, Walter Wïelsch, het kwartet van Wiilv Jansen en Leo Eysóldt met zijn orkest,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3